Jump to content

Η Ιατρική Ιωαννίνων είναι καρκίνος!


notbad

Recommended Posts

Έχω αποφοιτήσει από την παγουροσχολή περίπου ενάμισι χρόνο και ακόμα βλέπω τα διάφορα ποστ των παιδιών που φοιτούν και με πιάνει η καρδιά μου. Τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά. Η ταλαιπωρία από καθηγητές που δεν βγάζουν εξεταστικές, από γραμματείς που δεν βγάζουν ανακοινώσεις ή τις βγάζουν μια μέρα πριν την εξέταση, εξεταστικές αστραπή, μηδέν ενημέρωση, μηδέν οργάνωση, μηδέν εκπαίδευση, στριφνές εξετάσεις (προσέξτε όχι δύσκολες απλά η στραβομάρα του κάθε καθηγητή), και με τα μέσα και τον κάθε κομματικοποιημένο γραφικό να κυριαρχούν.

Σχολή είναι αυτή; Αυτό είναι μαρτύριο που όλοι λένε αμάν και πότε να τελειώσε να σηκωθούμε να φύγουμε.

Θυμάμαι όταν είχε μπει ένα παιδάκι στα Γιάννενα το πρώτο που του είπα είναι πάρε μεταγραφή να σωθείς! Τουλάχιστον να διαβάσουν αυτό το ποστ οι επόμενοι φοιτητές να μην δηλώσουν στα Γιάννενα! Δηλαδή η κατάσταση είναι απαράδεκτη, φτύνεις αίμα να τελειώσεις μια σχολή όχι γιατί είναι υψηλό το επίπεδο εκπαίδευσης και μαθαίνεις όσα θα έπρεπε (κάποιοι καθηγητές που κάνουν σοβαρά την δουλειά τους είναι απλά εξαίρεση) αλλά γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις όλη την ανοργανωσιά και την αναισθησία τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πες τα τι ωραια που τα λες....και γω αυτο σκεφτομαι να τελειωσω να ησυχασω απο ολους αυτους τους.....

παιζουν καθε μερα με το μελλον μας...

με τα νευρα μας...

και με τις αντοχες μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad είσαι πολύ υπερβολική.6 χρόνια στη σχολή δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται τόσο έντονα.Μικροπροβλήματα υπήρχαν,όπως υπάρχουν και παντού,αλλά όχι για να φτάσει κάποιος σε σημείο να αποτρέπει τον άλλον να πάει στη σχολή αυτή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσυπογράφω το πρώτο ποστ. Κι εγώ συλλυπούμαι τους μελλοντικούς φοιτητές της Σχολής μας. Πιθανόν και αλλού να είναι τα ίδια σκ**ά, αλλά εδώ είναι σίγουρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και γω συμφωνω...ισως να γινονται και αλλου αλλα εδω ειναι πολυ χαλια η κατασταση..οτι θελουν κανουν και μεις τα προβατακια ακολουθουμε διοτι δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως..αισχος.....................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, αν εξαιρέσουμε ότι σε κάποια πράγματα δεν είχαμε τα μέσα της Αθήνας (πτώματα, μεγάλη ποικιλία περιστατικών σε διάφορα νοσοκομεία κτλ), δεν ήταν και τόσο σκατά τα πράγματα. Εκτός από κάτι Λώληδες επί εποχής μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γω διαφωνω με τη φιλτατη notbad...δεν ειναι και τοοοοοοοοοσο ασχημα πια τα πραγματα, ας μην υπερβαλλουμε.παντα υπηρχαν μικροπραγματα που μας εκαναν τη ζωη πιο δυσκολη σε καποιες φασεις, αλλα οχι και σε τετοιο βαθμο που να τα βλεπουμε ολα χαλια.Βεβαια η notbad ισως να εχει καμια πιο προσωπικη εμπειρια, οποτε που ξερεις... emdevil2emdevil2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς ο καθένας έχει την άποψή του. Κι εγώ έλεγα είναι επειδή με ταλαιπώρησαν τόσο πολύ γι αυτό τα έχω μαζί τους, οπότε άφησα μια περίοδο buffering μήπως κι εκτίμησα τα πράγματα λάθος. Αλλά βλέπω ότι οι φοιτητές ακόμα ρωτάνε 'ρε παιδιά το πρόγραμμα βγήκε;' και οι μόνοι που ξέρουν είναι τα κομματόσκυλα. Κατάσταση είναι αυτή; Δηλαδή πρέπει να έχω κονέ με τον κάθε καθηγητή για να πάρω το μαμημένο πρόγραμμα της εξεταστικής;

Τζε μου πολλές προσωπικές ιστορίες έχω, αλλά πες εγώ είμαι γκαντεμόσαυρος μου έχουν τύχει τα πάντα (καθηγητής που δεν με άφηνε να δώσω γιατί λέει δεν είχα δηλώσει ενώ έπαιρνα τηλέφωνο από Αθήνα αυγουστιάτικα να δηλώσω αλλά φυσικά δεν το σήκωνε κανείς - αλλά όοοχι έπρεπε να είμαι απίκο όταν θα ανοίξει το γραφείο η γραμματέας να δηλώσω, γραμματεία που δεν είχε στείλει τον βαθμό μου γιατί λέει ήταν κάτω κάτω στην λίστα και δεν τον πρόσεξε, για να μην πω για το σόου με τον Καππά). Να μην πω για το τί γίνεται αν είσαι στο εξωτερικό και θες να επικοινωνήσεις να κάνεις την δουλειά σου...καλάααααα χρόνια παίρνει για να στείλουν ένα χαρτί. Και πάλι υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις (η γραμματεία του Ελισσάφ έστειλε κάποια χαρτιά που ήθελα σε 2 μέρες! Δεν έχω βρει ακόμα το κούριερ που το έκανε αυτό, καθώς εδώ που είμαι ακόμα και τα εξπρες κάνουν 3 μέρες να έρθουν!)

'Ισως αν είσαι Γιαννιώτης να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Εγώ αν είχα ένα ξαδερφάκι, αδερφάκι, κάποιο που θέλει να γίνει γιατρός θα έλεγα μακριά. Δεν υπάρχει λόγος να χάνεις χρόνο κι ενέργεια στο να προσπαθείς να οργανώσεις το σύστημά τους. Καλύτερα να έχεις τον χρόνο και την ενέργεια για το διάβασμά σου. Και στην Κρήτη πχ είναι πολύ δυσκοίλιοι στις εξεταστικές και πότε μπορείς να δώσεις κλπ αλλά...έχουν Online σύστημα γραμματείας! Στην Αθήνα πχ που δεν έχουν και την τέλεια οργάνωση (μην μου την πουν πάλι οι Αθηναίοι), τουλάχιστον είναι ελαστικοί στα προγράμματα εξεταστικής, ορκομωσίας κλπ.

Το μόνο καλό με τα Γιάννενα είναι ότι η πόλη και η φοιτητική ζωή εκεί τα σπάνε. Αλλά η σχολή...no no. Αλλά... απόψεις είναι αυτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου..ειναι ακριβως οπως τα λες..λιγοι ειναι αυτοι που θα σε εξυπηρετησουν..

ασε τα κονε με τους καθηγητες..βλεπεις τον ασχετο-ασχετη να μην ανοιγουν το στομα τους και να περνανε αερα παθολογια....

αχχχχχχχχ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θυμαμαι καλα την ιστορια με τη χειρουργικη notbad, αλλωστε μου την ειχες πει και απο κοντα. Αλλα δε σημαινει οτι παντα ολα ειναι τοσο χαλια στην ερμη αυτη σχολη.Σιγουρα, τα κομματοσκυλα ειναι πιο ενημερωμενα κλπ κλπ, αλλα που δεν ειναι? Δε νομιζω να μη γινονται αυτα αλλου. Anywayz, καποια πραγματα ειναι παντα τα ιδια - να μη μιλησουμε για τις κυριες στις γραμματιες, που δεν ειναι ιδιαιτερα δραστηριες(για να μην πω τιποτε αλλο). Αλλωστε νομιζω οτι καλα περασες στα Γιαννενα - παρα τις τελευταιες αντιξοοτητες, διορθωσε με αν κανω λαθος... emwhistlingemwhistlingemwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο καλό με τα Γιάννενα είναι ότι η πόλη και η φοιτητική ζωή εκεί τα σπάνε.

Πέρασα υπέροχα εννοείται αυτό...ααααχ γιαννενάκια. :rolleyes:

Βάλτε καμιά φωτογραφία από την λίμνη βρε παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δω απο αυτες που εχω απο τη λιμνη ποια θα σκαναρω, ετσι για να σου θυμισει τα παλια καλα χρονια, χεχεχεεχχε...!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΛΛΑ ΜΗ ΤΑ ΜΗΔΕΝΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ.....

ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΧ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ....ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΑΡΚΩΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ....

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.