Jump to content

NEW YORK...Big Αpple


Recommended Posts

NEW YORK

Το αποφασισα....φθινοπωρο λεω να πεταχτω :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties: ....τωρα πια πεταγεσαι αφου μεσα σε λιγες ωρες φτανεις!

Ξερουμε οτι ειναι alpha city .....αρα full service

Παω για τουρισμο και ΜΟΝΟ.Λεω να μεινω 10 μερες....τσαμπα σπιτι υπαρχει κ αρα μπορω ανετα να μεινω οσο θελω!Θα μενω Μανχαταν ....ολη μερα θα ειμαι μονη μου κ ετσι τι αλλο θα κανω απο να τριγυρναω!Αρα ακουω!!!!

Διαβασα οτι εχει 500 γκαλερι,150 μουσεια,100 θεατρα,17000 εστιατορια..... emeek εγω εχω μονο 10 μερες

Ακουω τι πρεπει να δω!

Που πρεπει να παω να φαω;Εχω ακουσει οτι εχει γαμω τα γλυκα....

Τι δεν πρεπει να χασω με τιποτα.

Τι πρεπει να αγορασω.....που ειναι τα μαγαζια για τσεπες με λιγα λεφτα......και φυσικα τι μαρκες;Εγω εχω μεινει στην Ιταλικη μοδα κ ετσι απο αμερικανικες δεν ξερω τπτ.

Φυσικα...τελικα χρειαζομαι βιζα ή οχι;

Γενικοτερα οποιαδηποτε πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε θα ειναι χρησιμη.Μια γυναικα ερμη και μονη στο Μεγαλο Μηλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα προτεινα να πάρεις εναν οδηγο, οπως lonely planet, από τωρα και να αρχισεις να ξεφυλλιζεις για το τι θα δεις,

αν καποια μερη χρειαζεται να κανεις κρατηση από πριν,

αν υπαρχουν ιδιαιτεροι εορτασμοι στην πόλη, κτλ.

νομιζω οτι θα ειναι ωραιο να ανακαλυπτεις μια πόλη μέσα από ενα οδηγο (ιδιαιτερα αν εισαι μονη και δεν εχεις καποιον να σε πάει)

και ιδιαιτερα σε αυτου του επιπέδου είναι διασκεδαστικο να επιβεβαιωνεται κάθε μικρη λεπτομέρεια που αναφέρει

http://shop.lonelyplanet.com/Primary/Produ...D=1179134446092

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τουριστικο οδηγο σκεφτομουνα National Geographic....θα κοιταξω ομως αυτον που προτεινεις.Φχαστω....

Βασικα θα αναρωτηθειτε εκει που με φιλοξενουν δε μπορουν να μου πουν;

Εεεε 1ον ειναι αρχιτεκτονας κ τα βλεπει απ'αυτη την πλευρα.

2ον ψωνια....εχμμμμ και Ιταλια που ηταν εγω ηξερα τα κατατοπια

3ον προτιμω να ακουσω γνωμες τουριστων κ οχι καποιου που μενει κ τα βλεπει καθε μερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι να σου προτείνω.

Όταν είχα πάει ήταν Χριστούγεννα και ήταν πανέμορφα.

Θα σου έλεγα να πας όπωσδηποτε στους δίδυμους πύργους αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν.

Μια είναι λύση.Manhattan για όλα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...

Τουριστικά αξιοθέατα που πρέπει να πας: Empire State Building (όλοι έχουν μια φωτογραφία μπροστά από αυτό), MEΤ, Ground Zero, Statue of Liberty, Times Square

Που δεν αξίζει να πας από τα παραπάνω: Ground Zero, Statue of Liberty (είναι κλειστό στον επάνω έπάνω όροφο και στον δαυλό, απλά πας με το καραβάκι στο νησί και χάνεις όλη την ημέρα). Το ground zero είναι μια τσιμεντοκατασκευή. Απλά για να λες ότι πήγες.

Times Square: μαγευτικά, πήγαινε πρωί μέσα στην κίνηση και την φασαρία (δεν έχεις ξαναδεί κάτι παρόμοιο, μοιάζει με το Piccadilly Circus, μοιάζει με κάτι intersections στην Ιαπωνία αλλά δεν είναι το ίδιο). Αν πάρεις την Broadway προς τα κάτω και μπεις στην 40th avenue , έχει κάτι μαγαζάκια σαν παζάρι που πουλάνε ένα σωρο ινδικοκινέζικες αηδιούλες, είναι ωραία για βόλτα.

Πήγαινε βράδυ και κανόνισε αν μπορείς να δεις κι ένα από τα έργα στο Broadway (ΑΥΤΟ είναι εμπειρία).

Η Broadway έχει όλα τα καταστήματα που έχουν προσιτές τιμές. Δημοφιλείς μάρκες στην αμερική: Banana Republic, New York & Company, Victoria Secret (για εσώρουχα, κρέμες, αφρόλουτρα που μυρίζουν εκπληκτικά), Frederick's Hollywood (για εσώρουχα- τα είχα βρει μόνο στην ΝΥ και μέσω ίντερνετ). Μπορείς να ανέβεις και Fifth Avenue αλλά θα μελαγχολήσεις (αν κι εσύ από Μιλάνο έχεις συνηθίσει)

Μια καλή φάση είναι να νοικιάσετε μια λιμουζίνα από αυτές τις κακόγουστες και τεράστιες που κυκλοφορούν μόνο στην Αμερική (με τα φιμέ τζάμια, με ποτά μέσα) και να κάνετε για καμιά ώρα βόλτες στους δρόμους της ΝΥ. Επίσης να το διακωμωδήσετε (εγώ είχα ξεχάσει να βγάλω μετρητά και σταματήσαμε με την λιμουζίνα σε ΑΤΜ να βγάλω - σταματάει το τέρας αυτοκίνητο και βγαίνει έξω το καημένο με το τζιν και το φούτερ...πολύ γέλιο).

Άλλο...χμ..να πας να φας στο 'καλύτερο μπέργκερ' της ΝΥ (είναι το Prime Burger, Madison και 5th Avenue αν και δεν είμαι πολύ σίγουρη για την διεύθυνση). Φαστ φουντ είναι αλλά θα έχεις να λες ότι έφαγες και το καλύτερο μπέργκερ :P

Να περπατήσεις! Η ΝΥ περπατιέται άνετα και αν δεν μπορείς να πας περπατώντας εκεί που θες πάρε μετρό. Να προσέχεις, τσάντες, πορτοφόλια, κινητά.

Και φτάνουμε στην πιο μαγευτική γωνιά της πόλης, στο παραμυθένιο Central Park. Να πας την δεύτερη, τρίτη, τέταρτη, πέμπτη μέρα. Να πας κάθε μέρα, να περπατήσεις σε όλα τα σοκάκια, μονοπατάκια, trails, να δεις την λίμνη(νομίζω λέγεται Jackie Kennedy), να φας καραμελωμένους ζεστούς ξηρούς καρπούς (κάσιους και αμύγδαλα είναι τα καλύτερα, εγώ τρεφόμουν με αυτά όλες τις μέρες στην ΝΥ). Να βγάλεις φώτο ένα πλακόστρωτο που έχει πάνω ονόματα δέντρων και την οικογένεια που τα προστατεύει, να πας στο περίπτερο να διαβάσεις την ιστορία. Γενικά εγώ από όταν πρωτοπήγα κάθε μέρα από τις 5 που έμεινα εκεί κατέληγα.

Αν βγεις στην Central Park avenue θα δεις και τον πύργο του Trump (no big deal αλλά βγάλε κι εκεί μια φώτο).

Εκτός Μανχάτταν μπορείς να πας στο Queens το οποίο έχει κάτι σπιτάκια από το 20-30 πολύ παλιά και γραφικά που θυμίζουν ταινίες που βλέπεις. Πάρε μετρό για να πας εκεί και θα δεις πώς είναι η ΝΥ εκτός Μανχάτταν (μια κλασσική μεγαλούπολη, κανένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό). Από ένα πάρκο εκεί στο queens ( το οποίο δεν θυμάμαι πώς λέγεται ) βλέπεις απέναντι την brooklyn bridge και όλο το Manhattan. Βγάλε κι εκεί φώτο.

Εσύ ειδικά πρέπει να πας και Little Italy: :P (αστειεύομαι αν και έχει τα πιο πολυσύχναστα μπαράκια της πόλης).

Πάρε ομπρέλα και αδιάβροχο (πιάνει ξαφνικά βροχές). Πότε θα πας;Γιατί κατά Οκτώβρη μεριά μπορεί να ξαναανηφορήσω στον πολιτισμό. :P

Αθλητικά, αδιάβροχο και καλά να περάσεις :)

Ξέχασα να πω ότι η μόδα στην αμερική είναι...πώς είναι στην Ιταλία, καμία σχέση (δηλαδή μην περιμένεις καμιά τρελή αγορά σε ρούχα, όλοι οι καλοντυμένοι ιταλικά και γαλλικά ρούχα φοράν). Ακριβά καταστήματα (που μπορεί να βρεις outlet και τα έχουν 30-40% πιο φθηνά αλλά δεν ξέρω πού είναι στην ΝΥ) είναι το Saks Fifth Avenue, Neiman Marcus, Abercrombie & Fitch (αυτό έχει πιο casual). Τα αθλητικά είναι πιο φθηνά οπότε αν θες παπούτσια, φορμούλες κλπ να ψωνίσεις. Επίσης τα lingerie (οι αμερικάνες έχουν μανία και βρίσκεις πολλά, φθηνά και ασυνήθιστα :P). Σε έπρηξα το ξέρω...αλλά επειδή ρώτησες για ψώνια. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασα να πω ότι πρέπει να φας (εκτός από τους καραμελωμένους ζεστούς ξηρούς καρπούς, φάε θα με θυμηθείς) ένα hot dog κι ένα bagel. Τα πουλάνε παντού έξω από τις στάσεις του μετρό. Όχι ότι έχει καμιά διαφορά από τα υπόλοιπα hot dogs ή bagels βέβαια :P

Αν θες να πας να δεις και κανένα νοσοκομείο, το Weill Medical Center είναι γεμάτο έλληνες γιατρούς. :P Αν πας σε lunch time στην καφετέρια θα τους εντοπίσεις. Βέβαια δεν είναι εντυπωσιακό (είναι πιο εντυπωσιακό από τα ελληνικά νοσοκομεία, αλλά δεν είναι τόσο τερατώδες όσο άλλα medical centers).

Rainman είναι όμορφα δεν λέω, αλλά ας πούμε το Λονδίνο εμένα προσωπικά, μου άρεσε περισσότερο από ΝΥ. Και οι δύο πόλεις έχουν μια ιδιαίτερη μαγεία σαφώς.

Και καλύτερα από όλα είναι να είσαι αραχτός σε ελληνική παραλία και να πίνεις ούζα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες να φας γλυκό στην ΝΥ (και γενικά στην αμερική), καλύτερα δοκίμασε cheesecake. Είναι α-πί-θα-να. Από το κλασσικό μέχρι τα σοκολατένια είναι κόλαση. Αν και το καλύτερο cheesecake το έχω φάει κάπου στο midwest (μην εκτεθούμε κιόλας) :P

Pizza; Μέσα στο βούτυρο και τα αλλαντικά είναι οι αμερικάνικες πίτσες. Δεν λένε...φαντάζομαι ότι στο little Italy θα έχει την 'καλύτερη πίτσα' της πόλης, όπως στο little Odessa έχει το 'καλύτερο μπλινί', στην Αστόρια τον 'καλύτερο γύρο', στην chinatown το 'καλύτερο fried rice'. Και φυσικά τίποτε από αυτά δεν είναι σαν τα αυθεντικά, είναι αμερικανοποιημένα. Αλλά μην παραπονιέμαι είχα περάσει υπέροχα.

Αααα για το big apple έχω την δική μου εκδοχή, πιστεύω ότι λέγεται big apple γιατί όταν δεις το Μανχάταν στον χάρτη του μετρό μοιάζει με μακρόστενο μήλο με κοτσάνι ( washington heights). Cute huh? Πάντως το αμερικανόπουλο που ήταν μαζί μας και άκουσε την εκδοχή μου κόντεψε να μας μείνει από τα γέλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά για το cheesecake ... έφτασα κάποτε Λονδίνο με στόχο 2 πράγματα να δοκιμάσω ... cheesecake και lemonpie. Και τα δυο ήταν θανατηφόρα όπως και όσο τα περίμενα. Μόλις μου έδωσες καλό κίνητρο για NYC, αλήθεια εξακολουθεί να χρειάζεται visa (εκτός από την άλλη VISA) για τον ... πολιτισμό? Πόσο χρόνο παίρνει να βγει, είναι τυπικό το θέμα υποθέτω έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι χρειάζεται, ναι είναι τυπικό, αλλά είναι ψυχοβγαλτικό (όπως κάθε γραφειοκρατία στον...πολιτισμό).

Πρέπει να ετοιμάσεις το καινούργιο διαβατήριο (με την φωτογραφία που σε δείχνει εξωγήινο και το 'τσιπάκι').

Πρέπει να κλείσεις ραντεβού στην πρεσβεία, υπάρχει σχετικό τηλέφωνο.

Πρέπει να πληρώσεις 80 ευρώ στην Τράπεζα Πειραιώς (θα σου πουν στο τηλέφωνο).

Πρέπει να ετοιμάσεις κάποια χαρτιά θα σου πουν από το τηλέφωνο.

Φωτογραφίες βγάζουν δικές τους μέσα στην πρεσβεία (τουλάχιστον μέχρι πρότινος). Βέβαια η νέα βίζα έχει την φωτογραφία του διαβατηρίου...χμ...μπορεί να δέχονται και την εξωγήινη φωτό πλέον, για ρωτήστε.

Πρέπει να στηθείς στην πρεσβεία απέξω (έχεις δει την αλβανική πρεσβεία στην Κηφισίας στο ψυχικό που περιμένουν οι αλβανοί απέξω όρθιοι; ένα τέτοιο πράγμα λίγο πιο κάτω στην Βασ. Σοφίας). Αφού στηθείς κανένα μισάωρο έρχεται ο 20χρονος σεκιουριτάς και σε κοιτάει με ύφος, και φωνάζει κάπου 3-4 ονόματα. ΔΕΝ σε αφήνει να καθήσεις στα σκαλάκια, ΔΕΝ σε αφήνει να μιλήσεις, και μόνο που αναπνέεις πολύ σου είναι. Κι αν πεις και τίποτα ακούς και το 'μαντάμ αυτό μου λένε να κάνω αυτό κάνω'. Τέλος πάντων αφού φωνάξει τα ονόματα και έρθει η σειρά σου πηγαίνεις στα σκαλάκια, αφήνεις κινητά, δείχνεις ταυτότητα, και μπαίνεις σε αμερικανικό έδαφος. Παντού κάμερες. Παντού αγγλικά.

Μην ξεχάσεις να πάρεις στυλό μαζί.

Με το που πας στην αίθουσα για τις βίζες, σου δίνουν ένα ερωτηματολόγιο (στα αγγλικά) και γράφεις ποιός είσαι, τί είσαι, αν είσαι τρομοκράτης, αν έχεις λάβει μέρος σε τρομοκρατικές ενέργειες. Δεν έχουν χιούμορ στην πρεσβεία γι αυτό θα πρότεινα να μην κάνετε πλακίτσες τύπου ναι είμαι ο Μπιν Λάντεν. Επίσης πότε θα πας (ημερομηνίες), για πόσο (ημερομηνίες), πού θα μείνεις (διεύθυνση), και 3 ονόματα references (εκτός οικογενείας). Πιστεύω ότι είναι τυπικά αυτά (κι ελπίζω γιατί εγώ έβαλα άσχετους ανθρώπους για references). Τώρα για την τουριστική βίζα δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Μετά περιμένεις πάλι (γι αυτό κανονίστε να έχετε την ημέρα ελεύθερη). Νομίζω ότι παίρνεις κι έναν αριθμό και σε φωνάζουν και πας όρθιος (πάλι) και σου κάνουν συνέντευξη (όρθιος) μπροστά από ένα παραθυράκι (αυτοί κάθονται εσύ όρθιος). Στα αγγλικά η συνέντευξη. Αν δεν ξέρεις αγγλικά στα ελληνικά. ε εκεί ρωτάνε διάφορα σχετικά με την αίτησή σου. Δηλαδή ξανά μανά πότε θα πας, πού, για πόσο. Τυπικό. Εκτός αν είσαι γκαντέμης σαν εμένα που με ρώτησαν κάτι και δεν ήξερα να απαντήσω, αλλά δεν παίζει. :P Είναι πολύ ψαρωτικοί οι υπάλληλοι (ειδικά μια γυναίκα ξερακιανή πα πα πα γκεστάπο!), πρέπει να τα λες και στα αγγλικά γι αυτό χαλαρά και όλα θα πάνε καλά.

Θα σου πουν ότι η βίζα εγκρίθηκε και να πας να πάρεις το διαβατήριο με την στάμπα την άλλη μέρα το πρωί από την πρεσβεία μεταξύ 10-12.

Αααα ξέχασα, μην διανοηθείτε να αργήσετε στο ραντεβού (με το πεζοδρόμιο της Βασ. Σοφίας βέβαια, αλλά ραντεβού παρόλα αυτά) ή ακόμα χειρότερα να μην πάτε... δεν έχει σου ξου μου. Μετά 20 μέρες θα σας ξαναδώσουν ραντεβού. Σούζα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχα notbad τί μου θύμησες ... αυτό με τα σκαλάκια και τον 20χρονο φρουρό, πριν εχμμμμ σχεδόν 20 χρόνια στην Questura της Ρώμης για άδεια παραμονής, να κάνουμε από νωρίς το πρωί ουρά μαζί με τη μαμμά μου, δυο βήματα ανά 15 λεπτά, και τελικά στις 11.55 να είμαστε ακόμα σε 2η ουρά στην εσωτερική αυλή και να μας διώχνουν λέγοντας ήρθατε αργά - αύριο εσείς, τα αυτόματα να μας σημαδεύουν και κάτι νεαροί φρουροί να καταδέχονται να μιλήσουν μόνο με όσους ήταν ψηλοί, ξανθοί, γαλανομμάτηδες και τους άλλους ούτε να τους αφήνουν να καθήσουν κάπου ... ακόμα και δυο χρόνια μετά, με τον πόλεμο του Κουβέιτ, με λυπήθηκε ένας carabiniere και με έμπασε από την πίσω πόρτα χαχαχα

Δεν θα είχα βγάλει ποτέ καμιά ουρά αν δε μίλαγα καλά τις 2 γλώσσες που μιλώ, φαντάζομαι στην Πρεσβεία USA, φαντάζομαι :lol:

Τώρα σοβαρά, κάποια στιγμή θα έρθω να δω τα μέρη που θέλω να δω από μικρή, αλλά με τόση αυστηρότητα, ούτε όλοι οι USA συγγενείς πρώτου βαθμού δε βλέπω να με βγάζουν λάδι, ειδικά αν μου ξεφύγει τπτ πικρόχολο ... σας θαυμάζω για την υπομονή σας ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμμμμμ Νοτ.... (αν κ θα με σφαξει ο αλλος...αλλα με υπεραγαπει!!!) αν ειναι να ειμαστε την ιδια περιοδο....το σπιτι εχει χωρο!Μανχαταν μενει....καλα θα ειμαστε.Δυο χοντρες σαν κ εμας καπου θα βρει να κοιμηθουμε :P Δεν ειναι ελληνας,δε ειναι ιταλος.....εχει πρασινα ματακια κ μαυρα μαλλακια....για περισσοτερες λεπτομερειες πριβε!

Λεω για αρχες Οκτωβρη....ο φιλος μου θα λειπει μεσα Σεπτεμβρη.... κοντα στα γενεθλια μου....μας!

Οκ καταλαβα για βιζα.....μονο που θα τη βγαλω στο Μιλανο....θα βαλουμε τα μεγαλα μεσα αφου ολο κ καποια γμωριμια εχουμε!Τουλαχιστον να μη περιμενουμε 500 ωρες!!!Αλλιως θα παω αλλου .....αχαχαχα που εχω μπλεξει η ερμη!παντως απ'οτι καταλαβα θελω 100 ευρω καινουριο διαβατηρ+ φωτο .....και αλλα 80 στους αμερικανους!Βαλε και το εισιτηριο...Καλα με βλεπω να πηγαινω αλλου στο τελος .......

Clem εγω οταν ειχα παει στο αστυνομμικο τμημα δεν ηξερα γρι ιταλικα...εκεινοι δεν ηξεραν γρι ξενη γλωσσα....νταξ τα καταφεραμε στο τελος.Εεεε τωρα με τοοοοοοοοσες γλωσσες :P εμψωνιο!

Αθλητικα κ τπτ εσωρουχα.....ναι ναι ναι!!!Αντε και κανα τζινακι ισως.Να εχω τη βαλιτσα αδεια...

Φαγητο....πιτσα δεν υπαρχει περιπτωση να φαω.... emitaly !!!Ολες τις υπολοιπες αμερικανικες αηδιες ΦΥΣΙΚΑ και θα τις τσακισω!!!

Δεν με επρηξες καθολου.....αντιθετως....παμε μαζι emcolgate ; Αχ αχ αχ σου αρεσε περισσοτερο το Λονδινο,ε;;;;Ωχ ωχ......

Τεσπα

φχαστωωωωωωωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Winny μου, εμείς ταξιδεύουμε μόνο αν υπάρχει σοβαρός επιστημονικός λόγος (συνέδρια) οπότε, λόγω της σοβαρότητας μας πληρώνουν ξενοδοχεία και φαγητά. :P

Στην ΝΥ πέρυσι ήμουν λίγες μέρες στο Millenium Broadway hotel (επάνω στην Times Square) και κάποιες σε φίλους (κι εγώ). Επομένως δεν θα υπάρχει πρόβλημα διαμονής. Είναι ωραία η ΝΥ, θα περάσεις καλά, εγώ είχα περάσει υπέροχα. Απλά το Λονδίνο σαν πόλη μου άρεσε πιο πολύ. Γούστα είναι αυτά.

Καλά τζιν έχει η Abercrombie & Fitch. Ααα ξέρεις τί άλλο είναι πάμφθηνο; Η Guess. 1/3 τιμής από Ελλάδα (μόνο με ελλάδα μπορώ να συγκρίνω), Tommy Hilfigher, Polo. Πάντως θα περάσεις καλά αυτό είναι σίγουρο.

Να χαρείς μην μου δίνεις άλλους άντρες, αφού σκέφτομαι να μονάσω μπας και ησυχάσω από δαύτους. :D Φιλιά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε, αλλά μία επίσκεψη στη Νέα Υόρκη πρέπει να περιλαμβάνει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Greenwich Village ( για τους φίλους απλά... village).

Το πιο αρτίστικο, ευρωπαϊκό κομμάτι της πόλης, με χαμηλά σπιτάκια (αυτά τα κλασικά με την εξωτερική σκαλίτσα), μικρά παρκάκια με αγάλματα συγγραφέων και ζωγράφων που έζησαν στην περιοχή να κάθονται στο παγκάκι, ζεστά καφέ, ψαγμένα μουσικάδικα..

9 στους 10 που πάνε Νέα Υόρκη δεν το έχουν καν ακουστά. Αλλά για όσους ξέρουν.. ;)

Περισσότερα εδώ:

http://www.nycgv.com/

και εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Greenwich_Village

Καλά να περάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hμερομηνία : 17-05-07

Καθημερινές, απευθείας πτήσεις Αθήνα - Νέα Υόρκη

ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ καθημερινών απευθείας πτήσεων μεταξύ Αθήνας και Νέας Υόρκης ανακοίνωσε σήμερα, σε συνέντευξη Τύπου, η Continental Airlines, πέμπτη μεγαλύτερη αεροπορική εταιρία στον κόσμο.

Συγκεκριμένα, τα δρομολόγια θα ξεκινήσουν στις 8 Ιουνίου 2007 και θα συνδέουν το «Ελευθέριος Βενιζέλος» με το αμερικανικό αεροδρόμιο New York Liberty International, όπου, μέσω του κόμβου της Continental, οι επιβάτες θα έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν το ταξίδι τους σε περισσότερες από 230 πόλεις σε Βόρεια, Κεντρική και Νότια Αμερική, όπως επίσης και την Καραϊβική.

Οι πτήσεις της εταιρίας, Αθήνα- Νέα Υόρκη, θα πραγματοποιούνται με αεροσκάφος τύπου Boeing 767-200ER, 174 θέσεων, ενώ η πτήση CO105 θα αναχωρεί καθημερινά από την Αθήνα στις 12.20 μ.μ. με ώρα άφιξης στη Νέα Υόρκη στις 4.30 μ.μ. της ίδιας ημέρας. Η πτήση επιστροφής, CO104, θα αναχωρεί καθημερινά στις 5.30 μ.μ. από το Liberty International με άφιξη στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» στις 10.20 π.μ.

Η διάρκεια των πτήσεων θα είναι 11 ώρες και 10 λεπτά από Αθήνα για Νέα Υόρκη και 9 ώρες και 50 λεπτά θα διαρκεί η πτήση της επιστροφής. Η συχνότητα των δρομολογίων θα μειωθεί στις πέντε πτήσεις την εβδομάδα κατά τις περιόδους Σεπτέμβριο-Οκτώβριο και Απρίλιο- Μάιο, ενώ σε τρεις εβδομαδιαίως θα μειωθούν οι πτήσεις κατά την περίοδο Νοέμβριος-Μάρτιος, λόγω της αναμενόμενης εποχικής ζήτησης.

www.kathimerini.gr

Εκδοση βίζας για ΗΠΑ:

Εχει απαιτήσεις...

Για την έκδοση τουριστικής βίζας εισόδου στις Ηνωμένες Πολιτείες, η διαδικασία έχει αλλάξει και δεν είναι ακριβώς απλή, μια και για να την αποκτήσετε πρέπει, μεταξύ άλλων, να πείσετε τον εκάστοτε πρόξενο με τον οποίο θα έχετε μια φιλική συζήτηση ότι δεν αποτελείτε κίνδυνο για την πατρίδα του, αλλά και να δώσετε τα δακτυλικά σας αποτυπώματα.

Αναλυτικότερα, πρέπει να ετοιμάσετε τα ακόλουθα δικαιολογητικά, τα οποία θα καταθέσετε, κατόπιν ραντεβού, στην Αμερικανική Πρεσβεία: Το νέο σας διαβατήριο, μια έγχρωμη φωτογραφία σας σε άσπρο φόντο μεγέθους 5x5, όπου το κεφάλι σας θα καταλαμβάνει το 50% της εικόνας, διπλότυπη απόδειξη των 85 ευρώ από την Τράπεζα Πειραιώς και συμπληρωμένη αίτηση DS-156, την οποία θα βρείτε, και θα τυπώσετε μέσω της ηλεκτρονικής σελίδας www.usembassy.gr, καθώς και αίτηση DS-157, αν είστε άνδρας 16 - 45 ετών. Στη συνέχεια, θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού στα τηλ.: 901.123.07.30 (από σταθερό), 901.200.63.13 (από κινητό Cosmote), 901.694.63.13 (Vodafone), 901.160.63.13 (TIM), με αρκετά υψηλές χρεώσεις, για να κάνετε την αίτησή σας, να καταθέσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά, να σας πάρουν δακτυλικά αποτυπώματα και να περάσετε από ολιγόλεπτη συνέντευξη από κάποιον Αμερικανό Πρόξενο.

Τι θα σας ρωτήσει ακριβώς είναι αλήθεια ότι δεν το γνωρίζουμε... Κατά τ' άλλα, μπορούμε να σας πούμε με βεβαιότητα ότι τα αποτυπώματά σας θα σταλούν στην Αμερική για επιβεβαίωση, ενώ τη βίζα θα μπορέσετε να την παραλάβετε την επόμενη εργάσιμη ημέρα (14.00 - 16.00). Αν σκοπεύετε να ταξιδέψετε το καλοκαίρι ή σε περίοδο εορτών, προγραμματίστε το εγκαίρως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thnx thnx thnx ολους και ολες για τις χρησιμες πληροφοριες.

Εχω ηδη πει στην κολλητη μου οτι το καλοκαιρι δε θα κανουμε διακοπες,δε θα τρωμε και δε θα πινουμε εξω....ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ.....στην αρχη απορησε,μετα νομιζε οτι την δουλευα....οταν ομως της εξηγησα οτι υπαρχει διαμονη για Ν.Υορκη και οτι υπαρχει μια γωνιτσα για εκεινη απλα συμφωνησε χωρις 2η σκεψη "ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ"

Δε θελω δωρα στη γιορτη μου και στα γενεθλια μου.....θα κανω λιστα ταξιδιου....γιατι δλδ να υπαρχει λιστα γαμου κ να μην υπαρχει λιστα ταξιδιου;;;;;;Μονο 200 ευρω για διαβατηριο κ βιζα....

Thnx κ παλι.....οσοι εχετε αλλες προτασεις ....ΠΕΡΙΜΕΝΩ emiloveyouemiloveyouemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Founded by Harry Rosen in 1950, Junior's landmark restaurant is known as the home of New York's best cheesecake. And there are lots of 'em: classic, brownie marble swirl and many other cheesecake lovelies to tempt you. In 1993, Presidential nominee Bill Clinton took a cheesecake break from his campaign trail to visit Junior's. Many other New York luminaries have visited Junior's for a delicious meal and kibbitzing with family and friends. It's a true Brooklyn landmark and now with the recent closing of the famous Gage & Tollner, it's the main restaurant name along the Fulton Street Mall. Junior's is almost always crowded, so don't go if you're in a hurry. And if you're on a diet, there's no reason to go, you'll be miserable watching the parade of desserts go by.

Address

386 Flatbush Avenue Ext

Brooklyn, NY 11201

(718) 852-5257

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

τελικα αγορασα τουριστικο οδηγο του National Geographic....καποτε ειχα αγορασει για το Λονδινο και με βολεψε πολυ.

Η ιταλικη εκδοση ειναι μικρη(χωραει ανετα σε μια μικρη γυναικεια τσαντα ,ωραιο χαρτι,ομορφες εικονες,δινει τις βασικες πληροφοριες για τα αξιοθεατα σταση και ηταν αρκετα φτηνο γι'αυτο που προσφερει 7 ευρω.Αρνητικο οι μικροι χαρακτηρες....εχω και μια γκαβομαρα.

Σιγουρα υπαρχει στα ελληνικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νέα Υόρκη...Η πρωτεύουσα του κόσμου

H Nέα Yόρκη δεν έχει περάσει τυχαία στο συλλογικό υποσυνείδητο ως πρωτεύουσα του κόσμου. Mουσεία -απολύτως- σύγχρονης τέχνης, κτίρια που σε κάνουν να αισθάνεσαι ανύπαρκτος, εστιατόρια και εμπορικά κέντρα: η Nέα Yόρκη δεν έχει «λίγο απ' όλα», τα έχει όλα στον υπερθετικό βαθμό!

Κείμενο: Ηλέκτρα Σαμοΐλη

Oκτώ εκατομμύρια άνθρωποι απλωμένοι σε 785 τετραγωνικά χιλιόμετρα, με καταγωγή απ' όλα τα μήκη και τα πλάτη του πλανήτη, βαφτισμένοι Nεοϋορκέζοι. Δουλεύουν, κινούνται και ζουν μην προλαβαίνοντας προφανώς να συνειδητοποιήσουν πως η πόλη τους είναι το νούμερο ένα σημείο του πλανήτη που όλοι θα ήθελαν να επισκεφθούν. Aτρωτη μέχρι την 11η Σεπτεμβρίου, νευρωτική σε ό,τι αφορά την ασφάλεια από τότε και μετά, η Nέα Yόρκη διαθέτει πολυσχιδή προσωπικότητα: είναι φιλική και επιθετική, έξω καρδιά και πουριτανή, μια μικρογραφία όχι μόνον των HΠA αλλά και ολόκληρου του κόσμου. Aν τα βγάλεις πέρα εκεί, θα τα καταφέρεις οπουδήποτε. Tο λέει και το τραγούδι!

Ωρα άφιξης: πρωινή

Aν δεν έχεις βρεθεί σε ώρα αιχμής στους δρόμους της Nέας Yόρκης, δεν έχεις εικόνα τού τι σημαίνει κίνηση. Eνδεικτικά συγκρατήστε πως η ταρίφα του ταξί από το αεροδρόμιο JFK μέχρι τον κεντρικό σταθμό της πόλης (Grand Central Station) κυμαίνεται από 35 μέχρι 55 δολάρια. Kαινοτομία των Nεοϋορκέζων, το ότι οι επιβάτες αναλαμβάνουν τα έξοδα των διοδίων (αφαιρέστε άλλα 5 δολάρια από το πορτοφόλι σας). Προσθέστε τώρα κι ένα φιλοδώρημα που θα αντιστοιχεί στο 15% - 20% του ποσού που θα έχει γράψει το ταξίμετρο. Aφού βγάλετε το σύνολο, θυμηθείτε πως μπορείτε να φτάσετε στο ίδιο ακριβώς σημείο μόλις 13 δολάρια φτωχότεροι, παίρνοντας το λεωφορείο που αναχωρεί από το JFK ανά 20 λεπτά, από τις 6 το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα. Στα 45 - 60 λεπτά -χρόνος μεταξύ του οποίου κυμαίνεται η διαδρομή- θα έχετε την ευκαιρία να χαζέψετε τη Nέα Yόρκη. Aν πάλι ανήκετε στην κατηγορία «γνωρίζοντες», υπάρχει και η τρίτη λύση του μετρό: μετακινήστε δωρεάν από οποιοδήποτε terminal κι αν προσγειωθείτε στο σταθμό Howard Beach, απ' όπου και επιβιβάζεστε στο τρένο με προορισμό οποιοδήποτε σημείο της πόλης θέλετε (το νεοϋορκέζικο μετρό έχει αυτό το χαρακτηριστικό: σε πάει όπου θες μέσα στην πόλη).

Aν το ταξίδι σας είναι ολιγοήμερο, καλύτερα να αρχίσετε να σκέφτεστε από τώρα τι θα δείτε, πώς θα το δείτε και τι θα αφήσετε μοιραία για την επόμενη φορά!

Τι να δεις οπωσδήποτε

Στη Nέα Yόρκη, η επιλογή αυτή είναι πιο δύσκολη από οπουδήποτε! Δεν μπορείς να αγνοήσεις το Aγαλμα της Eλευθερίας ούτε και το Empire State Building, δεν μπορείς να μην περάσεις από το Central Park και την Times Square, αλλά ούτε και να μην κάνεις μια στάση στο Mουσείο Mοντέρνας Tέχνης και το Guggenheim Museum.

H μόνη «αντιστρές» συμβουλή που αξίζει να συγκρατήσετε είναι πως τη Nέα Yόρκη θα την καταλάβετε ακόμα κι αν δεν δείτε τίποτα από τα σημεία που τη χαρακτηρίζουν. H πόλη είναι οι άνθρωποί της, οι φωνές στους δρόμους της, τα καφέ και τα βιβλιοπωλεία της. Mε άλλα λόγια, ακόμα κι αν δεν κάνετε τίποτα παραπάνω από αυτά που κάνετε στη δική σας πόλη, δεν θα χάσετε τίποτα από την εμπειρία του «Mεγάλου μήλου».

Aκόμα καλύτερα θα πιάσετε το «σφυγμό» της πόλης, κάνοντας μερικά τυπικά νεοϋορκέζικα πράγματα. Aν βρεθείτε στην πόλη πριν από τον Oκτώβριο, δείτε έναν αγώνα στο στάδιο baseball των Yankees στο Bronx. Yπολογίστε στο budget σας ένα -αρκετά μεγάλο- ποσό για να επισκεφθείτε και να φάτε στο Gotham Bar & Grill. Περπατήστε τη γέφυρα του Brooklyn. Oλόκληρη η βόλτα δεν είναι πάνω από ένα μίλι, ενώ περπατώντας θα έχετε την ευκαιρία να χαζεύετε τη Nέα Yόρκη από την... κορυφή. Ξοδέψτε άφοβα ώρες στο Central Park. Περιήγηση με πλοίο, πικνίκ στο γρασίδι ή παράσταση σε κάποιο σημείο του τεράστιου πάρκου, ούτε ένα λεπτό του χρόνου σας δεν θα πάει χαμένο σε αυτήν την όαση της Nέας Yόρκης. Eπισκεφθείτε τα μουσεία σε... συμφέρουσες ώρες. Kάθε Tετάρτη μπορείτε να δείτε δωρεάν το Διεθνές Kέντρο Φωτογραφίας μεταξύ 5 - 8 το απόγευμα και κάθε Παρασκευή το Mουσείο Mοντέρνας Tέχνης και το Guggenheim, μεταξύ 6 - 8 και 4.15 - 8.15 το απόγευμα αντίστοιχα, πληρώνοντας ό,τι έχετε ευχαρίστηση. Mη φύγετε από την πόλη χωρίς να έχετε επισκεφθεί την Chinatown της, το πιο θορυβώδες μέρος σε ολόκληρο το Manhattan. Για φαγητό, για ψώνια ή απλώς για βόλτα, η Chinatown είναι το απόλυτο διάλειμμα των Nεοϋορκέζων!

Γενικότερα, απολαύστε τους δρόμους. Eχει γούστο να αντιστέκεσαι στους υπεραγχώδεις ρυθμούς των ανθρώπων που κινούνται στην πόλη προσπαθώντας να τα προλάβουν όλα. Περπατήστε όσο το δυνατόν πιο αργά και βγάλτε τα συμπεράσματά σας για τον αστικό πολιτισμό μας!

Προγραμματίστε νωρίς

Aν στα περισσότερα ταξίδια συνιστάται να έχετε φτιάξει το πρόγραμμά σας από πριν, στη Nέα Yόρκη επιβάλλεται! Eκτός του -μεγάλου- οικονομικού κέρδους που θα έχετε, στη Nέα Yόρκη, πηγαίνοντας με σκοπό να αυτοσχεδιάσετε κινδυνεύετε να βρείτε τα πάντα -κυριολεκτικά- γεμάτα και να κάνετε παρέα στους πάμπολλους άστεγους της πόλης.

Aπό το -όποιο- budget σας, υπολογίστε πως η μερίδα του λέοντος θα πάει στα ξενοδοχεία. Στο κέντρο της πόλης είναι σχεδόν αδύνατον να βρείτε ξενοδοχείο με λιγότερα απο 150 δολάρια τη βραδιά. Σε ό,τι αφορά τη μετακίνησή σας, το μετρό θα σας λύσει τα χέρια. Aν και δεν είναι ιδιαίτερα φθηνό -η χαμηλότερη διαδρομή ξεκινάει από 2 δολάρια- είναι οπωσδήποτε πολύ πιο συμφέρον από τα ταξί, τα οποία καλό θα ήταν να αποφύγετε, εκτός κι αν είστε περισσότεροι από 2 - 3 που μοιράζεστε το λογαριασμό. Oπως και να 'χει, αν επιβιβαστείτε σε ταξί, φροντίστε να έχετε «μικρά» χαρτονομίσματα γιατί οι ταξιτζήδες διατηρούν το δικαίωμα να μη σας χαλάσουν ούτε καν 20δόλαρο.

Aρκετά χρήματα θα ξοδέψετε και στο φαγητό. Kαλύτερη λύση είναι να κάνετε ένα πρόχειρο γεύμα και ένα σε εστιατόριο μέσα στη μέρα. Για το πρώτο θα έχετε πάμπολλες επιλογές -μην ξεχνάτε βρίσκεστε στην πατρίδα του junk food, από McDonalds μέχρι χοτ-ντογκ στο δρόμο θα έχετε να διαλέγετε- ενώ για το δεύτερο, όπου και να θέλετε να πάτε υπολογίστε μίνιμουμ 20 - 25 δολάρια κατ' άτομο και κάντε τηλεφωνικές κρατήσεις.

Aξίζει τον κόπο, επίσης, να δείτε μία τουλάχιστον παράσταση στο Mπρόντγουεϊ. Aκόμα κι αν τα μιούζικαλ δεν είναι η νούμερο ένα επιλογή σας σε ό,τι αφορά τα θεάματα κάντε μια εξαίρεση: ακόμα και το νερό είναι γευστικότερο όταν το πίνεις απ' ευθείας από την πηγή. Για το εισιτήριό σας υπολογίστε από 30 δολάρια και πάνω.

Tέλος, υπάρχει και η συμβατικότερη αλλά καθόλου ευκαταφρόνητη λύση του σινεμά. Xώρια που μπορεί να πετύχετε καμιά πρεμιέρα και να παρακολουθήσετε την ταινία παρέα με χολιγουντιανούς σταρ. Aλλά ακόμα κι αν δεν «παίζει» τίποτα το... glamorous, χωθείτε σε οποιοδήποτε multiplex σας γεμίσει το μάτι και πάρτε μια σαφή εικόνα τού τι ακριβώς παλεύουν να μιμηθούν τα δικά μας ταπεινά multiplex cinemas!

ΚΟΣΤΟΣ

Mία εβδομάδα στη Nέα Yόρκη θα σας κοστίσει από 1.500 ευρώ. Στην τιμή αυτήν περιλαμβάνονται τα εισιτήριά σας (υπολογίστε περίπου 600 ευρώ), η διαμονή σας κατ' άτομο σε δίκλινο δωμάτιο σε κεντρικό ξενοδοχείο μέτριας κατηγορίας, η διατροφή σας και ένα extra ποσό για... οτιδήποτε σας τραβήξει την προσοχή. Θυμηθείτε πως το ποσό αυτό μπορεί να είναι ανεβασμένο κατά πολύ αν αποφασίσετε το ταξίδι σας την τελευταία στιγμή.

ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

• www.newyork.citysearch.com

O,τι παίζει στη Nέα Yόρκη θα το βρείτε σε αυτήν τη μηχανή αναζήτησης. Aνανεώνεται κάθε εβδομάδα και δεν υπάρχει τίποτα σημαντικό που να μην το έχει.

• www.mta.nyc.ny.us

Tο επίσημο web site του μετρό και των λεωφορείων στη Nέα Yόρκη. Mπείτε και μελετήστε πριν επιβιβαστείτε.

• www.papermag.com

O πιο ενημερωμένος avant gard οδηγός της πόλης. Oλα τα δρώμενα που γίνονται «talk of the town» θα τα βρείτε σε αυτήν τη σελίδα.

• www.totalny.com

Aν αναρωτιέστε πού πάνε οι Nεοϋορκέζοι, συγκρατήστε πως φτιάχνουν το πρόγραμμά τους με βάση τις προτεινόμενες επιλογές του συγκεκριμένου οδηγού.

• www.nycvisit.com

Aν ψάχνετε πού να μείνετε και τα έχετε βρει σκούρα, ρίξτε μια ματιά και στη λίστα με τις προσφορές των ξενοδοχείων σε αυτό το site. Aνανεώνεται διαρκώς και θα βρείτε εγγυημένα τις φθηνότερες λύσεις.

ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΠΑΚΕΤΑ

Oπωσδήποτε θα κατεβάσει τον προϋπολογισμό σας. Oλα τα πρακτορεία, ακόμα και τις περιόδους που δεν διαφημίζουν οργανωμένα πακέτα για Nέα Yόρκη, μπορούν οπωσδήποτε να φτιάξουν πακέτα για μεμονωμένους ταξιδιώτες σε πολύ ανταγωνιστικότερες τιμές από αυτές που θα πληρώσετε αν πάτε μόνοι.

www.kathimerini.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπό το -όποιο- budget σας, υπολογίστε πως η μερίδα του λέοντος θα πάει στα ξενοδοχεία. Στο κέντρο της πόλης είναι σχεδόν αδύνατον να βρείτε ξενοδοχείο με λιγότερα απο 150 δολάρια τη βραδιά. Σε ό,τι αφορά τη μετακίνησή σας, το μετρό θα σας λύσει τα χέρια. Aν και δεν είναι ιδιαίτερα φθηνό -η χαμηλότερη διαδρομή ξεκινάει από 2 δολάρια-

Πού να πάτε στο Λονδίνο, που το φτηνότερο αξιοπρεπές ξενοδοχείο κάνει 200 δολάρια και το μετρό ακόμα και για μια στάση έχει 8 δολάρια. Χοντρικά τουλάχιστον, γιατί δεν είμαι και σούπερ στις μετατροπές από λιρόνια σε δολαρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πας (περιοχες )

1) battery park

2) downtown

3) soho

3) little italy

4) pier 17

5) time square

αξιοθεατα

1) Columbia univesrity

2)Metropolital museam

3)Moma

4) central park

5)Bronx zoo

6)Εθνικο μουσειο φυσικης ιστοριας

7)the body (exhibition)

8)Empire state

9)manhattan tour (boat)

10)Guggenheim

11)Brooklyn Bridge

12)Broadway musical

ψωνια

1)basement

2) 21 century

3) maices

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Τελικα δε μας ειπες..θα πας Ναι η Ου?

Δουλεια δεν ειχε ο ανθρωπος...τι παω και ξεθαβω ε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.