Jump to content

Η ώρα της Εφορίας


Clemence

Recommended Posts

Από την Πέμπτη οι δηλώσεις

Η ώρα της Εφορίας 30/4/2007 11:31:00 πμ

Πηγή: ΝΕΤ, ΝΕΤ 105.8

Από την Πέμπτη 3 Μαΐου ξεκινά η διαδικασία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων βάσει του τελευταίου ψηφίου του ΑΦΜ. Πρώτοι καταθέτουν δήλωση, όσοι φορολογούμενοι έχουν τελευταίο ψηφίο ΑΦΜ το 1. Ακολουθούν τα υπόλοιπα ψηφία έως τη 1η Ιουνίου. Ο αριθμός των φορολογουμένων μισθωτών και συνταξιούχων είναι περίπου 3,5 εκατομμύρια. Οι φορολογούμενοι για να δικαιολογήσουν τις δαπάνες που πραγματοποίησαν το 2006 και να πληρώσουν λιγότερο φόρο θα πρέπει να υποβάλλουν και τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Σχετικά με το επίδομα βιβλιοθήκης στις φετινές φορολογικές δηλώσεις

«Ήγγικεν η ώρα» των φορολογικών δηλώσεων και επειδή μας ταλανίζει εδώ και μερικά χρόνια το ερώτημα τι κάνουμε με το λεγόμενο επίδομα βιβλιοθήκης, παραθέτω κάποιες πληροφορίες με την ελπίδα να σας φανούν χρήσιμες.

Νομικά αυτό που εμείς αποκαλούμε ως «επίδομα βιβλιοθήκης» στον νόμο του μισθολογίου1 αναφέρεται ως «πάγια αποζημίωση για συμμετοχή σε σεμινάρια και ενημέρωση βιβλιοθήκης». Ο αποζημιωτικός χαρακτήρας είναι αυτός που εγείρει και την έννοια του αφορολόγητου και οδήγησε στη δικαίωση όσων συναδέλφων προσέφυγαν στα φορολογικά δικαστήρια2.

Τι συμβαίνει στην πράξη;

Τα πέντε τελευταία χρόνια που ανακινούμε αυτή την υπόθεση συμβαίνουν αντιφατικά πράγματα: άλλες ΔΟΥ αποδέχονται το επίδομα βιβλιοθήκης ως αφορολόγητο και άλλες όχι, ενώ σε όσους υποβάλουν τις δηλώσεις μέσω Internet γίνεται κατά κανόνα αποδεκτό ως αφορολόγητο, χωρίς όμως στην περίπτωση αυτή να υπάρχει τυπικά η δυνατότητα υποβολής δήλωσης με επιφύλαξη.

Όταν όμως το αφορολόγητο του επιδόματος βιβλιοθήκης γίνεται αποδεκτό μεταφράζεται σε επιστροφή φόρου που αγγίζει τα 1500€ ετησίως.

Τι κάνουμε;

1.- Δεν κοστίζει τίποτα να υποβάλλει κανείς τη δήλωσή του με επιφύλαξη. Ζητάτε λοιπόν από τη μισθοδοσία του Νοσοκομείου βεβαίωση για το ετήσιο ποσόν του επιδόματος βιβλιοθήκης που εισπράξατε το 2004 και το συνυποβάλλετε με το έντυπο που σας επισυνάπτω. Το ποσόν του επιδόματος βιβλιοθήκης το αναγράφετε στον κωδικό 659.

Προσοχή: να γράψετε στον κωδικό 301 του Ε1 το ποσό που προκύπτει από την αφαίρεση3 και όχι το σύνολο των αποδοχών σας.

2.- Εάν κάνετε δήλωση μέσω Internet τότε στέλνετε το κείμενο της επιφύλαξης με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ώστε να έχετε ένα τεκμήριο εάν κληθείτε για διευκρινήσεις από τον έφορο .

3.- Εάν ο έφορος προκρίνει την απόρριψη των επιφυλάξεών σας οφείλει να συντάξει διαπιστωτική πράξη και να σας την επιδώσει και όχι να σας πιέσει να διορθώσετε μόνοι σας τη φορολογική σας δήλωση, πράγμα που σας στερεί τη δυνατότητα να προσφύγετε αργότερα στα φορολογικά δικαστήρια. Οι περισσότεροι έφοροι προκρίνουν την πίεση, την οποία θα πρέπει να απορρίψετε άνευ άλλης συζητήσεως.

4.- Εάν υπάρξει απόρριψη μπορείτε να προσφύγετε στα φορολογικά δικαστήρια για το παρόν και για τα δύο προηγούμενα χρόνια. Η προσφυγή δεν μπορεί να γίνει ομαδικά, αν όμως ανατεθούν σ΄ ένα δικηγόρο πολλές υποθέσεις μπορεί να γίνει διαπραγμάτευση του ποσοστού που θα του δώσετε όταν τελεσιδικήσει.

Υπάρχουν οι θετικές αποφάσεις 3150/99 του Συμβουλίου Επικρατείας και 206/2000 του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Λαμίας. Η πιο πρόσφατη θετική απόφαση είναι αυτή του Διοικητικού Πρωτοδικείου Τρικάλων. Αν χρειαστείτε αυτές τις δικαστικές αποφάσεις μπορώ να σας τις στείλω4, ώστε να την προσκομίσετε στους εφόρους αν σας την ζητήσουν. Είμαι στη διάθεσή σας να βοηθήσω αν χρειαστεί σε κάτι.

Συναδελφικά

Δημήτρης Βαρνάβας

1 νόμος 2889/98 και τώρα πλέον ο 3205/2003

2 παρά το γεγονός ότι υφίσταται φορολογική διάταξη η οποία υποδεικνύει στους προϊσταμένους των ΔΟΥ να το θεωρούν φορολογητέα ύλη

3 δηλ. συνολικές αποδοχές μείον επίδομα βιβλιοθήκης

4 στείλτε με μήνυμά σας ονομ/μο, πλήρη διεύθυνση και τηλέφωνο και θα σας στείλω με αντικαταβολή με Courier τις δικαστικές αποφάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά την ανανέωση της εγγραφής μου στον ΙΣΑ, δίνανε ένα ωραίο βιβλιαράκι με διάφορα tips μέσα σχετικά με το πως να καταθέτουν την φορολογική τους δήλωση οι γιατροί.Είχε μέσα διάφορα χρήσιμα πράγματα, που εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά την ανανέωση της εγγραφής μου στον ΙΣΑ, δίνανε ένα ωραίο βιβλιαράκι με διάφορα tips μέσα σχετικά με το πως να καταθέτουν την φορολογική τους δήλωση οι γιατροί.Είχε μέσα διάφορα χρήσιμα πράγματα, που εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα.

μαντ θα μπορούσες να ρίξεις μερικά εδώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά την ανανέωση της εγγραφής μου στον ΙΣΑ, δίνανε ένα ωραίο βιβλιαράκι με διάφορα tips μέσα σχετικά με το πως να καταθέτουν την φορολογική τους δήλωση οι γιατροί.Είχε μέσα διάφορα χρήσιμα πράγματα, που εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα.

μαντ θα μπορούσες να ρίξεις μερικά εδώ?

Να δω που το έχω.....

Πάντως θυμάμαι ότι μπορείς πχ να δικαιολογήσεις τα χλμ που κάνεις και να δηλώσεις βενζίνη και συντήρηση αυτοκινήτου στην εφορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Ξέρει κανείς αν οι αγροτικοί ιατροί παίρνουν επίδομα βιβλιοθήκης?

Οι τριμηνίτες?

Οι παρατασιακοί?

Ή μόνο ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσοι παρουν πληρωμες απο το δημοσιο θα κανουν και δηλωσεις , οι αλλοι με τα μαυρα δεν κανουν τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.