Jump to content

Σέριφος-Σίφνος-Αμοργός!!!


Recommended Posts

(sorry βρε παιδιά...οχι αλόνησος...αμοργός ήθελα να γράψω...δε ξέρω πώς μου κόλλησε...έχω χαζέψει εντελώς...emeekemshy)

Έχετε πάει?

Αν ναι τι παίζει γενικά?

Είναι ωραία?

Έχει κανένα μαγαζί ή είναι πιο ερημικά?

Αξίζει να πάς?

thanks emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαλόου,Μαρίζακι!!!

δεν έχω παει σ'αυτα τα μέρη,αλλά μέχρι να σου απαντήσει κάποιος

που γνωρίζει , λέω να γεμίσω το τοπικ σου ....χιιιχιχιχιχι.....

(περιμένουμε μετά τις δικές σου εντυπώσεις για να κοσμίσουν τη σχετική ενότητα,ε;)

διευθύνσεις στο διαδικτυο:

http://www.e-serifos.com/

http://www.amorgos.net/

http://www.hellogreece.gr/cyclades/serifos.html

http://www.hellogreece.gr/cyclades/amorgos.html

http://www.amorgos-island.gr/main.htm

http://www.athinorama.gr/articles/default....9&c=amorgos

http://kyklades.com.gr/gr/index.php

και την ιστοσελίδα του τηλεοπτ.προγράμματος "μενουμε Ελλάδα":

http://menoumeellada.ert.gr/

όπου στην αναζήτηση βάλε τους όρους Σεριφο και Αμοργό (χωρις το καταληκτικό σίγμα βγαζει περ/ρα....(!?)

....ΤΑ ΝΗΣΙΑ με το μίνιο και με το φούμο

τα νησιά με το σπόνδυλο καποιανού Δία

τα νησιά με τους έρημους ταρσανάδες

τα νησιά με τα πόσιμα γαλάζια ηφαίστεια

Στο μελτέμι τα ορτσάροντας με κόντρα-φλόκο

Στο γαρμπή τ' αρμενίζοντας πόντζα-λαμπάντα

έως όλο το μάκρος τους τ' αφρισμένα

με λιτρίδια μαβιά και με ηλιοτρόπια

Η Σίφνος, η Αμοργός, η Αλόννησος

η Θάσος, η Ιθάκη, η Σαντορίνη

η Κως, η Ίος, η Σίκινος....

(Αξιον εστί, Οδ.Ελύτης)

*****************

....Στη Μύκονο, στη Σέριφο, στη Σίκινο, στη Μήλο

πετάς κυπαρισσόμηλο κι εγώ πετάω μήλο.

Στην Αμοργό, στην Κίμωλο, στη Νιό, στη Σαντορίνη

μου στέλνεις κιτρολέμονο σου στέλνω μανταρίνι.

Παράγγειλα του κύρη σου που πίνει τον καφέ του

να σ έχει μαντζουράνα του, να σ έχει κατιφέ του.

Παράγγειλα της μάνας σου που πλένει στο σκαφίδι

να μη σου λέει πικρόλογα τι θα τη φάει το φίδι.

Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα

να μεγαλώσεις γρήγορα σαν τα κορίτσια τ άλλα.

Και τ Αγιο-Λιός ανήμερα στη Νάξο και στην Πάρο

να δώσει η Καλαμιώτισσα γυναίκα να σε πάρω.

Παράγγειλα του κύρη σου που ρίχνει παραγάδι

να ρθεί να κουβεντιάσουμε την Κυριακή το βράδυ.

Παράγγειλα της μάνας σου που μοιάζει με βαρέλι

να σε ποτίζει αφρόγαλο να σε ταΐζει μέλι.

Στη Μύκονο, στη Σέριφο, στη Σίκινο, στη Μήλο

πετάς κυπαρισσόμηλο κι εγώ πετάω μήλο.

Στην Αμοργό, στην Κίμωλο, στη Νιό, στη Σαντορίνη

μου στέλνεις κιτρολέμονο σου στέλνω μανταρίνι.

(Κυκλαδίτικο,Ν.Γκάτσος)

*********************

....Μέσα σ' αλαργινά νερά δελφίνια σ' αρμενίζουν

Μ' όλες τις χάντρες τ' ουρανού γοργόνες σε στολίζουν

Το μάθανε στην Αμοργό στην Ύδρα στο Μαντράκι

πως κάποια μέρα θα χαθώ για σένα βρε μικράκι

Στη Σέριφο ήσουν πουλί

στη Ρόδο ήσουν παγώνι

στη Σαντορίνη άσπρο σκαλί

στην Άνδρο ανεμώνη....

(Π.Θαλασσινός )

*********************

:P   :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Αμοργός είναι πολύ ωραία αρκεί να θυμάσαι ότι:

1) Χρειάζεσαι αυτοκίνητο- οι συγκοινωνίες είναι κακές και ακριβές και τα πιο ωραία μέρη θα τα δείτε μόνο αν νοικιάσετε

2) Στην παραπάνω περίπτωση, προσοχή στους γκρεμούς :)

3) Τον Αύγουστο έχει πολύ κόσμο, οποιαδήποτε άλλη στιγμή θα είστε μόνοι σας

4) Μαγαζιά υπάρχουν αλλά κυρίως μπαράκια και όχι τίποτα μεγάλο αλα μυκονοσαντορίνες

5) Ο κόσμος είναι επίσης διαφορετικός και ανάλογα με την εποχή μπορείς να συναντήσεις κυριλέδες ή χυμαδιά

6) Αν πας στο μπαράκι στην Αιγιάλη πάνω στην παραλία (ονόματα δεν λέμε) ζήτα τον Χρήστο, πες του "δώσε μου από το καλό" και την επόμενη στιγμή θα βρεθείς ξημερώματα στην παραλία να λες "ααααααχ, μου τα λεγε ο Sovereign" :)

Καλό καλοκαίρι :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς φυσικά το μπαράκι με το όνομα κιου ε?αχχχ...

αυτή η αμοργός!Φανταστικό νησί...Είχα πάει φοιτητής εκεί στο camping τον Αύγουστο,το κιου μαζεύει όλους τους κατασκηνωτές..

χύμα άτομα,rasta στυλάκι και ωραία τυπάκια..πολύ ροκ φάση..

στην κατασκήνωση γινόταν χαμός το βράδυ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζα οτι ειχα βαλει εντυπωσεις απο Σεριφο....ειχα πει πριν 2 χρονια!

Λοιπον....Σεριφο πρεπει να εχεις κλεισει δωματιο......αλλιως δυσκολα βρισκεις μετα!Ειναι μικρο νησι και εχει λιγα δωματια.Ενα βραδυ χρειαστηκε να κοιμηθω σε δωματιο .......Πουντι στο Λιβαδι.Καλο θα ηταν να βρεις στο Λιβαδι που ειναι κατω στο λιμανι.

Στην περιοχη Λιβαδακια εχει καμπινγκ.

Καλο θα ηταν να εχεις αυτοκινητο....οχι μηχανακι.....πολυ χωματοδρομος ρε παιδι μου!Πολλες παραλιες δεν εχουν ουτε ενα δεντρο για σκια...... να εφοδιαστειτε με νερα κ ομπρελα.Αξιζει πολυυυυυ!

Γμτ...δε θυμαμαι ονοματα γιατι εγω απλα ακολουθουσα ....Ψιλη αμμος παραλια+ταβερνα,Συκαμια=παραλια +ταβερνα

Το νησι μου αρεσε παρα πολυ!Εχει λιγο τουρισμο....Ανετα ξαναπηγαινω!Η χωρα ειναι μικρη και διακριτικη.Εχει πολλα σκαλοπατακια κ μια φοβερη εκκλησιτσα.Το βραδυ το δαγκωνεις....γι'αυτο καλο ειναι να εχεις κανα πουλοβερ....πρωτη φορα σε κυκλαδες που ενιωσα τετοιο κρυο.

Λιγα μπαρακια...και αυτα θα τα βρεις στο Λιβαδι.Εκει στη γωνια του λιμανιου εχει ενα μπαρακι-καφετερια που το χτισαμε με μια φιλη μου αφου ηταν πολυ φτηνο αλλα και πολυ ομορφο (+ειχε ταβλι)

Θα στειλω μαιλ να μαθω περισσοτερες πληροφοριες...ονοματα ταβερνες κ παραλιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tiki tak μου ευχαριστώ πολύ για τα χρήσιμα site... emhug

Ρε sovy δώσε καμιά παραπάνω πληροφορία για αυτό "το καλό"...τόσο καλό είναι??? :P:splats:

Αααα και μια ακόμη ερώτηση...ποιά εποχή λές να πάω για να πετύχω τον κατάλληλο κόσμο? :P

Palaiologos αυτή η πολύ ροκ φάση με τρομάζει!!!

Winny περιμένω και άλλες πληροφορίες...αυτό με το πουλοβεράκι πολύ χρήσιμο!!! :)

(thaaaaaaaaanks)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την Αμοργό δεν ξέρω, πάντως στη Σέριφο που έχω πάει είναι πολύ ωραίο και πολύ μικρό νησί. Το κάμπινγκ είναι πολύ καλό, εκεί έμεινα. Προσφέρεται περισσότερο για ήρεμες διακοπές, ωστόσο έχει τα μαγαζάκια της και για το βράδυ. Μαζεύει κόσμο κυρίως τον Αύγουστο. Οι παραλίες είναι πολύ ωραίες, ενώ και οι τιμές είναι γενικά λογικές. Μόνο αρνητικό ο αέρας, αν και όλες οι Κυκλάδες το έχουν αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααααα.....για κατσε , ο τίτλος λεει άλλα και η Μαρίζα αλλα αντ'αλλων...

για τη Σίφνο,μην ξεχάσεις να ρωτήσεις και τη Δάφνη

και το συζυγο της Δάφνης (Σημίτη), που πηγαίνουν καθε χρόνο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Σίφνο τι γνώμη έχουμε?

Σίφνο πήγα πέρισυ (ή πρόπερσι?), νταξ, δε νομίζω ότι είναι για την ηλικία μας, να μεγαλώσουμε λιγάκι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Σίφνο τι γνώμη έχουμε?

Σίφνο πήγα πέρισυ (ή πρόπερσι?)...

αμα άρχισες να μη θυμάσαι....για την ηλικία σου είναι,για την ηλικία σου...χιχιχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίφνο πήγα πρόπερσι... μέτρια... βασικά τύχανε πολλά στραβά μαζί και χάλασε η σούπα... Παραλίες σχετικά καλές, αλλά από κλάμπ και τέτοια νυχτομάγαζα που σαρέσουν Μαριζάκι δεν έχει πολλά... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Σοριζο....που εχουμε πει ρε γμτ για τη Σιφνο;;;Ειχα παει πρωτα εγω κ την επομενη χρονια εσυ...τοτε που περασες καταπληκτικα....

Εγω ειχα περασει ΓΑΜΑΤΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριζάκι ξέχνα τα όλα... το καλύτερο νησί θα είναι αυτο που θα με στείλουν στην πρώτη μετάθεση! Οπότε και εκεί να έρθετε όλοι μαζί να έχω και κάποιον να πίνω καφέδες B)

Οπότε Μυτιλήνη, Σάμο ή Λήμνο (πρέπει να πάρουμε και πολλά μόρια) εκτός και πάω Ρόδο :P Κω πάντως δεν πάω μ'αρέσει τρομάρα μου που θέλω να επιλέξω κιόλας :splaaaats:

Αυτές τις επιλογές έχεις :lol::lol::lol: θα έχει και πολλά φανταράκια να σου κάνω κονέ... σκέψου το!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mπιπ μπιπ μας πέφτει λίγο μακριά η μετάθεσή σου, αλλά επειδή οι προτάσεις σου είναι κάτι παραπάνω απο δελεαστικές (!!!!), θα το σκεφτούμε σοβαρά!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλαζω τον τιτλο του τοπικ

Πληροφοριες: http://www.e-sifnos.com/

Λοιπον,λοιπον….Σιφνο ειχα περασει γαμάτα….ο φιλος μας ο Σοριζο περασε ασχημα γιατι η παρεα του αρρωστησε αν δε κανω λαθος.Δεν εφταιξε σε τπτ το καημενο το νησακι.

Ειχα παει παλι με γυναικοπαρεα….το αποφασισαμε Δευτερα και Τεταρτη ειχαμε ηδη φυγει.Ειχαμε παρει από την Αθηνα αυτοκινητο και ετσι ημασταν χαλαρες!!!Αν το καλοσκεφτεις 3 ατομα βγηκαν καλα τα εξοδα.

Μειναμε στο λιμανι Καμαρες….εχω να πω ότι η παραλια του λιμανιου είναι καθαρη!Θα βρεις ακομα κ ένα μικρο βιβλιοπωλειο να χαζεψεις (εεε εγω ξυπναγα πρωτη κ κατεβαινα για πρωινο κ περατζαδα….ασε που εκεινη τη χρονια συναντησα απειρους γνωστους!)Εκει στο λιμανι εχει ένα μικρο μεζεδοπωλειο ακριβουτσικο αλλα…. ΤΟΠ …..μας εβλεπαν 3 γυναικες και το τραπεζι ΤΙΓΚΑ στα πιατα!

Παραλιες

Πλατυ γιαλος.Μεγαλη παραλια αμμωδης….μαζευει κυριως οικογενειες….αλλα και νεους

Χρυσοπηγη!Νταξ….εχει ένα φοβερο εκκλησιακι με το μοναστηρακι του που πρεπει να πας.Από εκει μπορεις να κανεις μπανιο στα βραχια αρκει να μην εχει τα κλασιικα μποφορ.Αλλιως πας στην παραλια που εχει 2 ταβερνακια…..τα τιμησαμε και τα 2 δεοντως,πηγαμε 2 φορες εκει!Το 1ο ταβερνακι εχει παραδοσιακα εδεσματα ενώ το 2ο ψαρικα.Φυσικα καλοφαγαμε…..γνωρισαμε και κοσμος.Προσοχη δε πιανει το κινητο εκει….πρεπει να πας στο διπλανο σου για να πιασει!

Βαθυ….άλλη παραλια …τουριστικη.Μετα για φαγητο στο διπλανο χωριο Φαρος ….βρηκαμε ένα ταβερνακι που στην αρχη κοιραζομασταν (θα μας πεσει κανα κεραμυδι)……..μη σε γελασει το ντεκορ!!!!Φρεσκο φτηνο ψαρι!

Απογευματινοι περιπατοι

Καστρο!!!

Βενετσιανικο καστρο του 17ου αιωνα.Δεν υπαρχει περιπτωση να μη πας!Εχει ένα καφε-μπαρ στα δρομακια του Καστρου,μουσικουλα σοφτ …..ηρεμια….ααααααααααχ ΡΕΛΑΞ.Εγω ειχα τυχει κ πανσεληνο.Μετα εχει ένα εκκλησακι που πρεπει να κατεβεις κατω…μονο για τον περιπατο αξιζουν ΟΛΑ αυτά τα σκαλοπατια!Εχει απλα μια φοβερη θεα…..Ειχα παει μονη μου γιατι μια κοπελα ειχε υψοφοβια….είναι λιγο αποτομα τα σκαλοπατια.

Δεν πηγαμε στο μοναστηρι του Προφητη Ηλια….λενε ότι εχει φανταστικη θεα!

Γλυκο

Εχχχχχχχμ επειδη σε ξερω….. Απολλωνια αν θυμαμαι καλα λεγοτανε Βεγγερα….δε χανεται είναι πανω στο δρομο …στριβουν τα Κτελ….αλλα εχει κατι γλυκα Μαριζα!!!!

Βραδινοι εξοδοι b]Απολλωνια …εμεις ειμαστε του ποτου κ εκει τη βγαλαμε κυριως….ποτακι στα σοκακια!

Ειχαμε παει Αρτεμωνα…αλλα δε θυμαμαι τπτ γμτ!

Αγορες

Τι θα αγορασεις από τη Σιφνο…..αγγειοπλαστικα αφου είναι η Σιφνος είναι γνωστη.Εχουν κ ένα εκθεσιακο χωρο…κάθε χρονο εχουν διαφορετικο θεμα.

Το νησι είναι γνωστο για τα μπισκοτα,τα βουτηματα και τα αμυγδαλωτα του.Πηρα μερικα κ εγιναν αναρπαστα στο σπιτι.

Είναι γεματη εκκλησιες….λιγο περισσοτερο από τις υπολοιπες Κυκλαδες που εχω επισκεφτει.Εχει φοβερη βλαστηση…νομιζω είναι από τα λιγα νησια των Κυκλαδων που εχει πηγες….

Το νησι μου αρεσε πολύ…ισως γιατι η παρεα ηταν χαλαρη….συννενοουμαστε γρηγορα,εχουμε τα ιδια γουστα.Δεν εχει ξενο τουρισμο…και αυτό είναι πολύ καλο!Σ’αυτό το νησι πηρα πουλοβερακι κ δε το χρειαστηκα….ειδικα πανω στη Χωρα δε νιωθεις καθολου τον αερα…αντιθετως εσκαγα…και να φανταστεις όταν πηγαμε ειχε απαγορευτικο.

Εγω καποια στιγμη εχω πει οτι θα ξαναπαω.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλατύς γιαλός...σούπερ παραλία...δεν ήταν μόνο οι αρρώστειες ρε Ιταλιάνα...συγκοινωνίες γτπ...και γενικά εγώ δεν ήξερα και περίμενα να βρω κάτι αντίστοιχο της Πάρου... μπααααα... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμ πώς να μην πλήξεις ρε Νίκο τόσες φορές που πήγες και εσύ?

Και αφού στη 3η μέρα πλήττεις γιατί ξαναπάς? :P :P

Win thaaaaaaanks, ήσουν πολύ κατατοπιστική!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΜΟΡΓΟΣ!!! Με μια λέξη...ΜΟΝΑΔΙΚΗ! Πάω τα τελευταία 10 χρόνια μα κάθε φορά μου αποκαλύπτει και κάτι καινούριο.

Μια από τις πιο αγαπημένες μου φωτογραφίες. Τα Κατάπολα χειμώνα!

post-1253-1178231673_thumbjpg

Το μοναστήρι της Παναγίας της Χοζοβιώτισσας.

post-1253-1178231696_thumbjpg

Και όπως γράφει ο Μανώλης Γλέζος στο βιβλίο του "Η Συνείδηση της Πετραίας Γης" :

" Απο την πρώτη γνωριμιά ως τη σημερινή. Όσες φορές και μ' όποιον τρόπο και αν τη γνώρισα. Η Αμοργός ζει μέσα μου, υπάρχει μέσα μου, πρώτα και κυριαρχικά ως αφή, αλλά και ως όραση, ως ακοή, ως οσμή, ως γεύση. Κι ακόμα ως γνώση κι ως ζωή. Ως ένα κομμάτι από τον εαυτό μου, ως μια δυνητική προέκταση του είναι μου. "

Και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.