Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ. . .χαζη μεν αλλα . . .


gret

Recommended Posts

Με αφορμη το στιχο ενος τραγουδιου που ειχα καιρο να το ακουσω και το ακουσα πριν λιγο , λυστε μου την εξης απορια ;

"αξιζει να υπαρχεις για ενα ονειρο κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το ξέρεις από πριν όχι...

Διαφορετικά, ναι, να ρισκάρεις για αυτά που επιθυμείς κ αγαπάς, αξίζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αφορμη το στιχο ενος τραγουδιου που ειχα καιρο να το ακουσω και το ακουσα πριν λιγο , λυστε μου την εξης απορια ;

"αξιζει να υπαρχεις για ενα ονειρο κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει"?

εξαρταται σε ποιανου ονειρο.....αν ειναι στου Τάκη μου...αντε στου Μπραντ Πιτ.....χαλαραααα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αφορμη το στιχο ενος τραγουδιου που ειχα καιρο να το ακουσω και το ακουσα πριν λιγο , λυστε μου την εξης απορια ;

"αξιζει να υπαρχεις για ενα ονειρο κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει"?

Ναι δαγκωτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την προυπόθεση οτι θα αφοσιωθείς σ' αυτό και δε θα δωσεις απλά μια υπόσχεση...

με άλλα λόγια:

ο νικητής δίνει την αφοσίωσή του σ ένα στόχο, ο χαμένος την υπόσχεσή του...

και οι δυο ονειρεύονται δε μπορείς να πεις:), κι οι δυό ζουν για το όνειρο!...

όμως ο μεν πρώτος ζει το όνειρό του,

ενώ ο άλλος απλά καίγεται:)

αυτα:)

απορία ψάλτου βηξ

απορία αγίου?

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο κάτω κάτω της γραφής, αξίζει να καταστραφείς,

και ώς τη κόλαση να πάς,

για μια γυναίκα που αγαπάς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο κάτω κάτω της γραφής, αξίζει να καταστραφείς,

και ώς τη κόλαση να πάς,

για μια γυναίκα που αγαπάς....

το χεις πιασει το νοημα ..... ;):P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο κάτω κάτω της γραφής, αξίζει να καταστραφείς,

και ώς τη κόλαση να πάς,

για μια γυναίκα που αγαπάς....

Υποκλίνομαι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραιο θεμα!και ο,τι πιο ωραιο απο τα τελευταια που εχω διαβασει η απαντηση της salvatores dei.

και για μενα αξιζει να ζεις για το ονειρο , και εξ ορισμου δε μπορει να σε καψει το ονειρο .αν εννοουμε ''καψιμο ''να αποτυχεις με τα κοινα δεδομενα , πχ να μην βγαλεις λεφτα , να μην παρεις ακριβο αμαξι και ρουχα , να μεινεις μονος , ναι τοτε μπορει και να σε καψει.αλλα υποτιθεται οτι ακριβως επειδη πιστευεις οτι το ονειρο σου αξιζει για σενα πανω απο καθε τι , τα ''καψιματα'' μπορεις να τα αντεξεις , ενω το απραγματοποιητο του ονειρου οχι.υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να μην βγει πραγματικοτητα το ονειρο , παρα τις προσπαθειες , και παλι κερδιζεις ομως , γιατι στη δικη σου ιεραρχηση αξιων παλεψες για ο,τι ηταν πιο αληθινο για σενα.ολα τα εχει η ζωη , μπορει να περιλαμβανει και την αποτυχια για το ονειρο , καλυτερα ομως να το εχεις διαπιστωσει και να πεις δεν εκατσε παρα να αναρωτιεσαι αν το παλευα.αλλωστε ενα ''σωστο '' ονειρο , περιεχει στα συστατικα του και το ενδεχομενο να μεταμορφωθει ειτε γιατι αλλαξαν στην πορεια οι αναγκες και τα θελω σου , ειτε για να προσαρμοστει στα υπαρχοντα δεδομενα πιο καλα.

εννοειται οτι το ονειρο του καθενος μπορει να ειναι οτιδηποτε , μιαν αγαπη , μια καριερα ,το χομπυ του.παλια που ημουν πιο μικρη και αρα πιο απολυτη , θεωρουσα οτι υπαρχουν σημαντικα και ασημαντα ονειρα και εκανα το λαθος να κρινω τα ονειρα των αλλων με τα δικα μου δεδομενα , εγωιστικη αποψη , ο,τι ειναι σημαντικο για μενα μπορει να ειναι ασημαντο για τον διπλα και αντιστροφα ,τελικα πιστευω οτι καλυτερα ταιριαζουν τα ''χνωτα ''μας ειτε σε φιλικο , ειτε σε ερωτικο επιπεδο ,με ανθρωπους που τα ονειρα τους κινουνται στις ιδιες αποχρωσεις .(αυτο ηταν ασχετο με το θεμα emblush απλα ηθελα να πω οτι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κατακρινει τα ονειρα του διπλανου του γιατι δε μπορει να τα νιωσει , η ευτυχια ειναι η προσωπικη υποθεση )

υγ-angelospower emypoklinomai !(παλι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς καταλαβαίνω πως σιγά σιγά περνάω από την εποχή που μπορούσα να κυνηγάω όνειρα

στην εποχή των συμβιβασμών

κι άλλοι από αυτούς σε φέρνουν κοντά στο όνειρό σου

κι άλλοι σε αποθαρρύνουν και σε απομακρύνουν

αλλά και αν ακόμα το όνειρο αρχίζει να φαντάζει απατηλό και χαμένο

σημασία έχει να κρατάς μέσα σου την ουσία αυτού

και η ουσία προσωπικά δεν είναι θέμα επιτυχίας σε ατομικό, ερωτικό ή κοινωνικό επίπεδο

αλλά να μπορείς να αντλείς ευτυχία από αυτά που δίνεις

χωρίς να χρειάζεσαι να ζητάς

τουλάχιστο για μένα η ευτυχία περνά μέσα από το χαμόγελο των άλλων

και αν δε μπορώ να το καταφέρνω με τους τρόπους που ονειρευόμουνα παλιότερα

παντα θα ψάχνω τρόπους να το κάνω μέσα από την καθημερινότητά μου και τη δουλειά μου

αξίζει να προσπαθείς για ένα όνειρο κι ακόμα κι αν σε "κάψει"

δε σε αδειάζει

όπως έλεγε κι ο ποιητής "ό,τι πέρασε, πέρασε σωστά"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραιο θεμα!και ο,τι πιο ωραιο απο τα τελευταια που εχω διαβασει η απαντηση της salvatores dei.

και για μενα αξιζει να ζεις για το ονειρο , και εξ ορισμου δε μπορει να σε καψει το ονειρο .αν εννοουμε ''καψιμο ''να αποτυχεις με τα κοινα δεδομενα , πχ να μην βγαλεις λεφτα , να μην παρεις ακριβο αμαξι και ρουχα , να μεινεις μονος , ναι τοτε μπορει και να σε καψει.αλλα υποτιθεται οτι ακριβως επειδη πιστευεις οτι το ονειρο σου αξιζει για σενα πανω απο καθε τι , τα ''καψιματα'' μπορεις να τα αντεξεις , ενω το απραγματοποιητο του ονειρου οχι.υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να μην βγει πραγματικοτητα το ονειρο , παρα τις προσπαθειες , και παλι κερδιζεις ομως , γιατι στη δικη σου ιεραρχηση αξιων παλεψες για ο,τι ηταν πιο αληθινο για σενα.ολα τα εχει η ζωη , μπορει να περιλαμβανει και την αποτυχια για το ονειρο , καλυτερα ομως να το εχεις διαπιστωσει και να πεις δεν εκατσε παρα να αναρωτιεσαι αν το παλευα.αλλωστε ενα ''σωστο '' ονειρο , περιεχει στα συστατικα του και το ενδεχομενο να μεταμορφωθει ειτε γιατι αλλαξαν στην πορεια οι αναγκες και τα θελω σου , ειτε για να προσαρμοστει στα υπαρχοντα δεδομενα πιο καλα.

εννοειται οτι το ονειρο του καθενος μπορει να ειναι οτιδηποτε , μιαν αγαπη , μια καριερα ,το χομπυ του.παλια που ημουν πιο μικρη και αρα πιο απολυτη , θεωρουσα οτι υπαρχουν σημαντικα και ασημαντα ονειρα και εκανα το λαθος να κρινω τα ονειρα των αλλων με τα δικα μου δεδομενα , εγωιστικη αποψη , ο,τι ειναι σημαντικο για μενα μπορει να ειναι ασημαντο για τον διπλα και αντιστροφα ,τελικα πιστευω οτι καλυτερα ταιριαζουν τα ''χνωτα ''μας ειτε σε φιλικο , ειτε σε ερωτικο επιπεδο ,με ανθρωπους που τα ονειρα τους κινουνται στις ιδιες αποχρωσεις .(αυτο ηταν ασχετο με το θεμα emblush απλα ηθελα να πω οτι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κατακρινει τα ονειρα του διπλανου του γιατι δε μπορει να τα νιωσει , η ευτυχια ειναι η προσωπικη υποθεση )

υγ-angelospower emypoklinomai !(παλι)

You painted!! (...ζωγράφισες Ήρα) emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποσα ονειρα δικαιουται κανεις να εχει ωστε να μη θεωρειται υπερβολικος η ονειροπολος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποσα ονειρα δικαιουται κανεις να εχει ωστε να μη θεωρειται υπερβολικος η ονειροπολος?

Δεν υπάρχει υπερβολή στα όνειρα,

βλακεία όμως ναι (πχ. ένας με νανισμό να θέλει να παίξει στο NBA)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποσα ονειρα δικαιουται κανεις να εχει ωστε να μη θεωρειται υπερβολικος η ονειροπολος?

Ενα παραπανω απο τ' απειρο..... :rolleyes:

(ενας νανος δεν θα χε ποτε ονειρο να παιξει στο ΝΒΑ, οπως κι ενας 2,10 δεν θα χε ποτε ονειρο να περασει κατω απο μια χαραμαδα...)

ΥΓ-ω, ναι....εφαγα μια τουμπα στην κεφαλα κ μου βγαινει η ποιητικη μου διαθεση.... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποσα ονειρα δικαιουται κανεις να εχει ωστε να μη θεωρειται υπερβολικος η ονειροπολος?

Ενα παραπανω απο τ' απειρο..... :rolleyes:

(ενας νανος δεν θα χε ποτε ονειρο να παιξει στο ΝΒΑ, οπως κι ενας 2,10 δεν θα χε ποτε ονειρο να περασει κατω απο μια χαραμαδα...)

ΥΓ-ω, ναι....εφαγα μια τουμπα στην κεφαλα κ μου βγαινει η ποιητικη μου διαθεση.... :splats:

:anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

Έγραψες πάλι!!!

Με γεια και το νέο look..το avatar εννοώ φυσικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup παντα γραφω, αλλα απορω ποιος τα διαβαζει! :P

ΥΓ-ευχαριστω ... πριν καμια βδομαδα κουρεφτηκα...κ αυτη η φρατζα "μολις βγηκα απ το ιδρυμα" πολυ μ αρεσει! emcolgate

ΥΓ2-εισαι απ τα μερη μου? δεν το χα παρει πρεφα!αχα! :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup παντα γραφω, αλλα απορω ποιος τα διαβαζει! :P

ΥΓ-ευχαριστω ... πριν καμια βδομαδα κουρεφτηκα...κ αυτη η φρατζα "μολις βγηκα απ το ιδρυμα" πολυ μ αρεσει! emcolgate

ΥΓ2-εισαι απ τα μερη μου? δεν το χα παρει πρεφα!αχα! :bloodomen:

Ναι λοπόν... :lol: είσαι από τα μέρη μου!

Γιατί αγριεύτηκες;;; :bloodomen:emrose

Υ.Γ. Εμένα αυτή η φράντζα δε μου αρέσει αλλά δε νομίζω να σενδιαφέρει η γνώμη μου!!! :anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήρα τα λες πολύ όμορφα:)

στη δεύτερη παράγραφό σου βρίσκω ανάγλυφη και τη δικιά μου εξέλιξη νοοτροπίας...

πόσο "επιτρέπεται να ονειρευόμαστε..."

πάντως είναι λίγο αστεία ως ερώτηση...αλλά υψωνόταν μέσα μου σαν βουνό κάποτε..:)

και για να δώσω μια απάντηση σ αυτό το ψευτοδίλημμα που μόνο με ταλαιπωρούσε...

χώρισα τους αθρώπους σε 2 κατηγορίες..-ναι ναι κρέμασα ταμπέλες παρακαλώ!-

τους καλλιτέχνες και τους επιστήμονες.(φυσικά άπειρες οι διακυμάνσεις ανάμεσα)

και ως καλλιτέχνες όρισα τους ανθρώπους στους οποίους "επιτρέπεται" να ονειρεύονται απείρως,διαρκώς και με κάθε αφορμή....γιατί τα όνειρα δένουν απόλυτα με το συναίσθημα και αυτό είναι η αλμα ματερ της αποστολής τους,της εργασίας τους οπως θέλετε πέστε το.

και ως επιστήμονες όρισα τους ανθρώπους στους οποίους το όνειρο είναι μια λιτή και δυναμική εικόνα προοπτικής,ένα ψήγμα ονειροπόλου δίαθεσης που σ αυτούς λειτουργεί ως κινητήριος δύναμη για περαιτερω σκέψη,εργασία,και ανάπτυξη λογικής...

με άλλα λόγια ένας τύπου καλλιτέχνη άνθρωπος πρέπει να ονειρευεται ωστε να προκαλεί και να διατρανώνει τα συναισθήματά του, μ αυτά να υφαίνει το κουβάρι των σκέψεών του...

Σ έναν καλλιτέχνη τα όνειρα είναι σκέτο συναίσθημα.

Ο καλλιτέχνης έχει την ανάγκη να υπόσχεται..

αντίθετα ένας τύπου επιστήμονα οφείλει να χρησιμοποιεί το όνειρο και να το υποβάλει στη σκέψη.

Σ έναν επιστήμονα το όνειρο είναι προγραμματισμος, είναι σκέψη..

Ο επιστήμονας έχει την ανάγκη να αφοσιώνεται..

όλοι μας έχουμε μια όψη επιστήμονα και μια άλλη καλλιτέχνη σε διαφορες αναλογίες..:)

και η αναλογία εξαρταται από πολλους παράγοντες άνάμεσα σ αυτούς και το τί θέλεις να πετύχεις στη ζωή σου...

Ο επιστήμονας είναι αυτός που φτάνει στο στόχο του γιατί:

ξέρει τί θέλει,ξέρει πώς να το αποκτήσει και κινητοποιείται αποτελεσματικά:)

Ο καλλιτέχνης δε φτάνει πάντα, γιατί δίνει περισσότερη σημασία στη διαδρομή παρά στον τελικό προορισμό

ενώ σε όλη τη διαδρομή φροντίζει να αποσπα την προσοχή του με ολοένα και νέους στόχους άσχετους με τον αρχικό

και φυσικά ...ξοδεύει πολύτιμο χρόνο στο να υπόσχεται πως θα φτάσει καποτε στο στόχο παρά τα εμπόδια-τους διαρκώς καινούριους στόχους που βάζει- που του παρουσιάζονται..

Ο επιστήμονας υποφέρει συχνά από νευρώσεις(καταναγκασμοί..)...

Ο καλλιτέχνης υποφέρει απο ψυχώσεις:)

αυτά:)

εγραψα πολλά......μην τα διαβάζετε όλα.....!:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματικα δεν ξερω. . .νομιζω ομως πως συγχεουμε τα ονειρα με τους στοχους.αλλο στοχος κι αλλο ονειρο.για μενα , το ονειρο πρπει να ειναι κατι το εξωπραγματικα ομορφο.κατι απιαστο.αποκτα ετσι μια δοση μαγειας που τοσο λειπει στις μερες μας.στα ονειρα μας , ειμαστε ελευθεροι να ειμαστε οπως εμμεις θελουμε.οπως φανταζομαστε την ιδανικοτητα του εαυτου μας.δεν πρπει να αφορουν και να σχετιζονται με πραγματα και κατασταασεις της πεζης πραγματικοτητας μας.πρπει να υπαρχουν για να την ομορφαινουν.το να θελει κανεις να πετυχει επαγγελματικα και να προσπαθει γιαυτο δεν αποτελει για μενα ονειρο.ουτε το να επιθυμει καποια υλικα αγαθα.αυτα ειναι στοχοι που με λιγη προσπαθεια -η πολυ- ισως επιτευχθουν καποτε.

δεν ειναι ονειρα.τουλαχιστον οχι οπως εγω αντιλαμβανομαι τον ορο.το ονειρο πρπει να απεχει απο τετοιυς συσχετισμους.υπαυτη την εννοια δε νομιζω οτι αξιζει να πεθανεις για ενα ονειρο.αξιζει ομως να πεθανεις για να προστατευσεις την ικανοτητα να ονειρευεσαι.αξιζει να αγωνιστεις για να διατηρησεις αυτο το προνομιο.αυτο το αγαθο.γιατι οταν το χασεις προσεγγιζεις την απωλεια της πνευματικης σου ζωης.το ονειρο για μενα ειναι συνωνυμο της ελπιδας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράμα εδώ. Καλά όλα αυτά, αλλά αν το όνειρό σου δε το βάλεις κ στόχο, ποιός ο λόγος να το σκέφτεσαι...?

Το βρίσκω πολύ καταπιεστικό διαφορετικά κ

νομίζω ότι το όνειρο μετατρέπεται στο στόχο αυτόματα.

Τι λάθος κάνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.