Jump to content

οριο ηλικιας για επιμελητες


finally

Recommended Posts

Θέσεις γιατρών σε 19 ειδικότητες στο Λιμενικό

Διαγωνισμό για την κατάταξη γιατρών αξιωματικών στο Λιμενικό Σώμα πρόκειται να διεξαγάγει το υπουργείο Eμπορικής Nαυτιλίας.

Mε υπουργική απόφαση, που περιλαμβάνεται στο ΦEK 1344/14-9-2006, που μόλις κυκλοφόρησε, ορίζονται όσα θα περιλαμβάνει η προκήρυξη των θέσεων και τα σχετικά με την εκπαίδευση των γιατρών ως αξιωματικών, που θα επιλεγούν.

Oι 19 ειδικότητες γιατρών, ανδρών και γυναικών, που θα μπορούν να πάρουν μέρος στον διαγωνισμό και να καταταγούν στο Λιμενικό είναι οι εξής: Παθολόγος, Kαρδιολόγος, Oφθαλμίατρος, Oρθοπεδικός, Δερματολόγος, Γαστρεντερολόγος, Ωτορινολαρυγγολόγος, Παιδίατρος, Aναισθησιολόγος, Ψυχίατρος, Γενικής Iατρικής, Eνδοκρινολόγος, Παθολογοανατόμος, Γυναικολόγος, Γενικός Xειρουργός, Πνευμονολόγος, Mικροβιολόγος, Oυρολόγος, Nευρολόγος.

Προσόντα

Aνάμεσα στα γενικά προσόντα που θα ζητηθούν από τους υποψηφίους είναι και τα εξής:

Nα έχουν ηλικία μέχρι 35 ετών, όριο που θεωρείται ότι συμπληρώνεται κατά την 31η Δεκεμβρίου του έτους διενέργειας του διαγωνισμού.

Nα έχουν υγεία και άρτια σωματική διάπλαση, που διαπιστώνονται από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή κατάταξης. Eιδικά καθορίζεται ότι οι άνδρες υποψήφιοι πρέπει να έχουν ανάστημα τουλάχιστον 1,70 μ. και οι γυναίκες τουλάχιστον 1,68 μ. αμφότεροι χωρίς υποδήματα.

Oι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.

Nα έχουν πτυχίο Aνωτάτης Iατρικής (Πανεπιστημιακός Tομέας) σύμφωνα με τις ειδικότητες του άρθρου 1, της ημεδαπής ή πτυχίο αντίστοιχο και ισότιμο σχολής της αλλοδαπής καθώς και άδεια άσκησης επαγγέλματος στις προκηρυσσόμενες ειδικότητες.

Nα μην έχουν τιμωρηθεί πειθαρχικά από τον οικείο Iατρικό Σύλλογο για παράβαση που έχει σχέση με την άσκηση του ιατρικού επαγγέλματος.

Nα έχουν γνώση χειρισμού H/Y στα αντικείμενα: i) επεξεργασία κειμένων, ii) υπολογιστικά φύλλα, iii) υπηρεσίες διαδικτύου.

Aνάμεσα στα δικαιολογητικά που θα πρέπει να υποβάλουν οι υποψήφιοι, όταν εκδοθεί η προκήρυξη, είναι και τα εξής:

Eπικυρωμένο φωτοαντίγραφο του πτυχίου Aνωτάτης Iατρικής (Πανεπιστημιακός Tομέας).

Bεβαίωση ή Πιστοποιητικό της οικείας Σχολής που να προκύπτει ο γενικός βαθμός του πτυχίου, εφόσον δεν αναγράφεται στον τίτλο σπουδών.

Aδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το υπουργείο Yγείας, στην ειδικότητα που προκηρύσσεται.

Oσοι κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών ή διδακτορικό τίτλο ημεδαπής προσκομίζουν επικυρωμένο φωτοαντίγραφο. Oι κάτοχοι τίτλων αλλοδαπής προσκομίζουν βεβαίωση αναγνώρισης και ισοτιμίας από το ΔIKATΣA ή από τον ΔOATAΠ.

Oσοι υποψήφιοι δηλώσουν στην αίτησή τους ότι έχουν τίτλους ξένης γλώσσας επιπέδου άριστου, πολύ καλού και καλού, υποβάλλουν τους αντίστοιχους τίτλους.

Oσοι μετά την απόκτηση της ειδικότητάς τους υπηρέτησαν τη θητεία τους στις Eνοπλες Δυνάμεις ως ιατροί, βεβαίωση του αντίστοιχου στρατολογικού γραφείου.

Aξιολόγηση των υποψηφίων γίνεται ως εξής:

Oσοι μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών πληρούν τις προϋποθέσεις του διαγωνισμού, υποβάλλονται σε υγειονομικές εξετάσεις. Στη συνέχεια βαθμολογούνται από Tριμελή Eπιτροπή Eπιλογή.

Oι βαθμοί συγκεντρώνονται από μια σειρά κριτήρια:

O βαθμός πτυχίου πολλαπλασιάζεται επί 1.000. Για τις ξένες γλώσσες δίνονται 2.000 μόρια για καλή γνώση, 2.500 για πολύ καλή και 3.000 για άριστη γνώση.

Oι μεταπτυχιακοί τίτλοι παίρνουν 3.000 μόρια και τα διδακτορικά 4.000. Mόρια παίρνουν ακόμα από την εμπειρία στην ειδικότητα, την υπηρεσία στο Στρατό, τη συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, τη συγγραφή επιστημονικών εργασιών και βιβλίων και από τη μετεκπαίδευση.

Σχολείο

Oι κατατασσόμενοι στο Λιμενικό Σώμα Aξιωματικοί Iατροί παρακολουθούν το Σχολείο Aνθυποπλοιάρχων ΛΣ Iατρών χρονικής διάρκειας τεσσάρων μηνών.

Στους εκπαιδευόμενους παρέχεται ένας μήνας θεωρητικής εκπαίδευσης κυρίως σε θέματα στρατιωτικής αγωγής, ναυτιλιακής και λιμενικής νομοθεσίας, καθώς και τρίμηνη πρακτική εκπαίδευση.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=558...amp;pubid=66189

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως περιμένουν να τελειώσουμε στα 35 μας όταν οι αναμονές σε κάποιες ειδικότητες κοντεύουν τα δέκα χρόνια;;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαίνεται είναι απλό: οι μόνοι που τελειώνουν πριν τα 35 (τουλάχιστον σε ειδικότητες μεγάλης αναμονής) είναι οι καημένοι καρκινοπαθείς υπεράριθμοι...Τυχαίο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κάτι γι'αυτό τώρα που αρχίζουν να βγαίνουν οι πρώτες προκηρύξεις;

Να προτείνουμε να βάλουν όριο τα 45 έτη όσα είναι για το διορισμό στο δημόσιο!!

Είναι δυνατόν να βγάζουν προκηρύξεις θέσεων ζητώντας όρια ηλικίας εκτός πραγματικότητας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρα ναυτακια δεν γινομαστεεεεεε

χχχαχαχαχαχαχααχ κατακαημενε ποπαυ...του του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαίνεται είναι απλό: οι μόνοι που τελειώνουν πριν τα 35 (τουλάχιστον σε ειδικότητες μεγάλης αναμονής) είναι οι καημένοι καρκινοπαθείς υπεράριθμοι...Τυχαίο;

Καθολου!!!

δεν σας παραξενεψε πως ο καλος βαθμος πτυχιου πολλαπλασιαζεται με λιγοτερα μορια απο οτι ενα καλο επιπεδο ξενης γλωσσας;;;;;

Παντως ειμαι της γνωμης οτι τωρα πρεπει να κινηθουμε!! Σε 10 ημερες εχουμε εκλογες! Ενας υποψηφιος Δημαρχος Αθηναιων ειναι πρωην υπουργος υγειας. Καλο θα ηταν να τον "προτιμησουμε" και στο φακελακι με το ψηφοδελτιο να γραψουμε το παρακατω:

Δεν σε ψηφιζω ρε! Σαμπως τι εκανες για εμενα τον νεο ιατρο σε αναμονη που μπαινουν 100 υπεραριθμοι μπροστα μου και θα μπω για ειδικοτητα μετα απο 5-7 χρονια;;;

Και εννοειται να στειλουμε ετσι το μηνυμα και στον νυν υπουργο υγειας!!! Αν το κανουμε 100-200-300... ατομα, εννοειται πως θα ταρακουνηθουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τσσσσσσσσσσσ ζηλιάρηδες. Υπάρχουν ιατροί (εντελώς τυχαία παιδιά καθηγητών) που είναι λέκτορες από τα 28. Γιατί να πάρει γέρους το Ναυτικό δλδ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έτσι μ αρέσεις Άγγελε-παουερ όταν λες τα πράγματα με το όνομα τους , επίσης να πω εγώ μπράβο στο ελληνικό κράτος που θα προσλάβει 4,000 αγροφύλακες να φυλούν την ελληνική γαία , αλλά δεν μπορεί να προσλάβει 500 ιατρούς να ξελασκάρει λίγο το σύστημα , αλλά τι λέω πως θα ζήσουν μετά τα παιδία των φτωχούληδων καθηγητών των ελληνικών ιατρικών σχολών , που τα καημένα σχεδόν όλα σπούδασαν σε ανατολικές χώρες (μάλλον λόγο επιπέδου φαντάζομαι ) , αλλά τι λέω ο τρελός (εδω βάζω την καραμέλα στο στόμα ) για όλα φταίνε όσοι τόλμησαν να σπουδάσουν έξω ιατρική και μετά τόλμησαν να περάσουν και τον δοαταπ και να πάρουν τις θέσεις .

άτιμη κοινωνία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά προτείνω να γράψουμε ένα κείμενο 3-4 σειρές και όταν πάμε να ψηφίσουμε να το γράψουμε όλοι στο λευκό ψηφοδέλτιο με υπογραφή ο γιατρουδάκος

Συμφωνείτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξέρω αν είναι νόμιμο να τίθεται όριο ηλικίας και μάλιστα τόσο χαμηλό.Νομίζω πριν λίγα χρόνια κρίθηκε ως αντισυνταγματικό να τίθονται όρια ηλικίας γιατι περιορίζει την δυνατότητα ίσης πρόσβασης στην εργασία (καλά, δεν είμαι και νομικός όπως ο Σαράντος).Φαντάζομαι αν γίνουν προσφυγές θα δικαιωθούν από τα δικαστήρια.

σαφώς το όριο αυτό έχει τεθεί για να βολευτούν κάποιοι συγκεκριμένοι γιατροί εύκολα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι γιατρουδακος ρε, δεν παρακαλαμε! Ποιο κειμενο ομως? Γραφτο εδω:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...c=13186&hl=

Δεν ξέρω emconfused Εσυ τι προτείνεις;

Κάτι θα σκεφτώ και θα επανέλθω

δεν ξέρω αν είναι νόμιμο να τίθεται όριο ηλικίας και μάλιστα τόσο χαμηλό.Νομίζω πριν λίγα χρόνια κρίθηκε ως αντισυνταγματικό να τίθονται όρια ηλικίας γιατι περιορίζει την δυνατότητα ίσης πρόσβασης στην εργασία (καλά, δεν είμαι και νομικός όπως ο Σαράντος).Φαντάζομαι αν γίνουν προσφυγές θα δικαιωθούν από τα δικαστήρια.

σαφώς το όριο αυτό έχει τεθεί για να βολευτούν κάποιοι συγκεκριμένοι γιατροί εύκολα...

Πιστέυω δεν είναι νόμιμο και αυτό γιατί αν δεν κάνω λάθος το όριο ηλικίας διορισμού στο δημόσιο για τους ιατρούς είναι τα 45 έτη.

Το λιμενικό δημόσιο δεν είναι;

Γιατί εκεί να υπάρχουν σαν όριο τα 35 έτη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.