Jump to content

ειδικευόμενοι και εορταστικές άδειες


gustavo

Recommended Posts

απο οσο γνωρίζω δεν υπάρχουν ή σίγουρα δεν δίνονται στα περισσότερα νοσοκομεία. απο την στιγμή όμως που δικαιούνται κανονική άδεια μετ'αποδοχών σαν κοινοί εργαζόμενοι δεν έχουν δικαίωμα και για εορταστική άδεια? γνωρίζει κανείς κάποιο νόμο που να το διευκρινίζει?(AMANDA?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως την μπερδευεις με την αδεια που δινεται για να μπορεις να παρακολουθεις το Τσαμπιονς Λιγκ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα.. οτι να'ναι..... τι Τσαμπιονς Λιγκ και π@π@ριες ρεεε? ρωτηξα αν υπαρχει καποιος νομος, υπαρχει? ΑΜΑΝDA γνωριζεις? thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα.. οτι να'ναι..... τι Τσαμπιονς Λιγκ και π@π@ριες ρεεε? ρωτηξα αν υπαρχει καποιος νομος, υπαρχει? ΑΜΑΝDA γνωριζεις? thanks

Χαλάρωσε. Τόσα χρόνια εγώ ποτέ δεν άκουσα για εορταστικές άδειες. Ίσως οι νομομαθείς του forum να μας διαφωτίσουν. Πάντως άμα πεις στον διευθυντή σου ότι θέλεις εορταστική άδεια, να μην σου πω τι θα πάρεις. Ειδικά αν την ζητήσεις κατά τη διάρκεια των εορτών :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε φίλε, αλλά δεν μας λες κι εσύ τι εννοείς, κάντο λιανά. Αν εννοείς άδεια τη μέρα της ονομαστικής σου εορτής, στο πρώτο νοσοκομείο που δούλεψα έπαιρνε όλο το προσωπικό εκτός από τους ειδικευόμενους, διότι μας έλεγε ο διευθυντής, τι είστε εσείς, τεμπέληδες για να σας δώσω και άδεια γιορτής; Αφού εδώ μαθαίνετε! (Καλό, έτσι;)

Στο δεύτερο νοσοκομείο δεν το ξαναρώτησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup χεχε σωστό, άλλωστε το δις εξ' αμαρτείν...

Παντως τρια χρονάκια ειδικότητα και ενά και μισό αγροτικό ουδέποτε έπεσε στην αντίληψη μου τέτοιος νόμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω να υπάρχει νόμος, μάλλον κάτι σαν άγραφος κανόνας είναι, αν ρωτήσεις τις καθαρίστριες, τις γραμματείς, τους κηπουρούς, τους τραυματιοφορείς κλπ κλπ, υποθέτω θα το ξέρουν όλοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εορταστική άδεια δεν προβλέπεται από το νόμο

είναι μία άτυπη άδεια που δεν γράφεται και δίνεται κατα το δοκούν από τον διευθυντή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν συνάδελφε πρέπει να σου πω ότι και η αμάντα ότι να'ναι απάντησε. Έψαξε στο σκληρό της, δεν βρήκε ΦΕΚ, τσέκαρε τι έχουμε απαντήσει οι από πριν και το έντυσε με νομικό πλαίσιο.

Το θέμα των εορταστικών αδειών είναι ΠΟΛΥ σοβαρό. Εγώ είχα ζητήσει άδεια πένθους που επίσης παίρνουν οι καθαρίστριες (έχουν θάψει τη μισή Ελλάδα) και ο διευθυντής δεν μου την έδωσε. Φυσικά πήγα στο ΣτΕ και δικαίωθηκα.

Πράξε το ίδιο.

(άκου λέει δεν είμαστε σοβαροί...πως το κατάλαβες αυτό;;;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω το'χουμε ξεφτιλίσει ολίγον τι... οι ειδικευόμενοι δικαιούνται αρκετών ειδών άδειες, αλλά η "εορταστική" κατατάσσεται στη γενική κατηγορία αδειών από τη Σημαία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.