Jump to content

[αγροτικό ] Μου'ρθε ο διορισμός για ειδικότητα,ενώ κάνω αγροτικο.


mulholland

Recommended Posts

Την περασμένη Παρασκευή παρουσιάστηκα στο νοσοκομείο για το τρίμηνο του αγροτικού.Χθες βράδυ μπαίνω στη σελίδα της νομαρχίας για τισ ειδικότητες και διαπιστώνω με μεγάλη μου έκπληξη ότι είμαι υπό διορισμό!Οι 3 μπροστά από μενα υπάρχουν ακόμα στη λίστα αλλα δεν διόριστηκαν.Είναι και οι 3 σε άγονο λέει...!?

Στη νομαρχία που πήρα τηλέφωνο μου είπαν σε 45 ημέρες ότι θα έρθει το χαρτί του διορισμού στο σπίτι,αν σκεφτείς οτι μεσολαβούν κι οι διακοπές,μπορεί να προλάβω να κάνω και 2 μήνες στο νοσόκομειο.

Έχω καταθέσει στο γραφείο προσωπικού στο νοσοκομείο ολα τα χαρτιά που μου ζήτησαν (ΤΣΑΥ,ΙΚΑ),όχι τη βεβαίωση εγγραφής στον εκεί Ιατρικο Σύλλογο,την οποία δεν μου τη ζήτησαν.Κι εγώ ερωτώ,εχει νόημα να ξεγραφτώ από τον ΙΣΑ και να γραφτώ στον άλλο ΙΣ για 1 μήνα ουσιαστικά?Θα έχω κυρώσεις?Φαντάζομαι η μισθόδοσια μου προχωράει από το νοσοκομείο αφού δεν μου ζήτησαν βεβαίωση εγγραφής στον εκεί ιατρικό σύλλογο.Ξέρει κανείς κάτι σχετικά?

Ευχαριστώ!

Cheers!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφου παρουσιαζεσαι υποχρεωτικα θα γραφτεις στον οικειο συλλογο.

αν εχεις ηδη εγγραφει στον ΙΣΑ θα κανεις μια αιτηση μεταφορας (δεν πληρωνεις τιποτα) θα μεινεις μεχρι να σου ερθει ο διορισμος και οταν διοριστεις στην ειδικοτητα θα πας και θα κανεις εκ νεου μεταφορα στον νεο συλλογο. δεν πληρωνεις συνδρομη εφοσον την εχεις ηδη πληρωμενη σε καποιο συλλογο για το τρεχον ετος. μονο εγγραφη που ειναιμικρο ποσο

καλη αρχη και στο αγροτικο και στην ειδικοτητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν σου ερθει ο διορισμος

η

1. συνεχιζεις το αγροτικο και πας στην πρώτη εκενουμενη θεση αφου τελειωσεις το αγροτικο (σαν το στρατο)

ή

2. παραιτεισαι ξεκινας το 1 κομματι διαγραφεσαι απο την λιστα για το δευτερο και δηλωνεσαι εκ νεου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά και τι είναι καλύτερο να κάνω αν τύχει κάτι τέτοιο.

Έχω δηλώσει πλήρη ειδικότητα και ξεκινάω σε 3 χρόνια. Ας υποθέσουμε ότι παίρνω άγονο αλλά η αναμονή μου πέφτει και έρχεται ο διορισμός πριν τελειώσει το 15μηνο. Τι είναι καλύτερο να κάνω;

Να παραιτηθώ, να ξεκινήσω την ειδικότητα και να συνεχίσω το αγροτικό μετα το τέλος της ειδικότητας ή να συνεχίσω το άγονο, να το τελειώσω και να ξεκινήσω την ειδικότητα όταν ανοίξει η πρώτη θέση;

Όταν συνεχίζεις το αγροτικό αφού τελειώσεις την ειδικότητα ,συνεχίζεις στο ίδιο χωρίο-θέση που ήσουν ή δηλώνεις κανονικά δυο επιλογές όταν βγει προκήρυξη;

Αν κάνω το δεύτερο, να ξεκινήσω την ειδικότητα αφου τελειώσω το αγροτικό, πρέπει όταν μου έρθει ο διορισμός για την ειδικότητα να ενημερώσω κάποιον ότι δε θα πάω και ποιον;Και αφού τελειώσω το αγροτικό τι πρέπει να κάνω(ποια χαρτιά να καταθέσω και που) έτσι ώστε να με ειδοποιήσουν όταν ανοίξει η πρώτη θέση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχεις δηλωσει πληρη ειδικοτητα, δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις αγονο αγροτικο! emconfused Εκτος βεβαια απο το οτι εχει καλυτερα λεφτα. Εξαλλου τα αγονα ειναι περιζητητα κυριως απο εκεινους που εχουν σπαστη ειδικοτητα.

Αν παραιτηθεις απο οποιοδηποτε αγροτικο, απλα μετα μπαινεις παλι στην διαδικασια της αναζητησης απο την αρχη. Σε καμια περιπτωση δεν σε περιμενει η θεση.

Οταν σου ερθει ο διορισμος της ειδικοτητας και εισαι ακομα στο αγονο, ενημερωνεις την αντιστοιχη διευθυνση υγειας και προσκομιζεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα, ωστε να μην χασεις την σειρα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Χαίρετε! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, και ελπίζω στη βοήθειά σας.

Ήμουν στους επιτυχόντες της προκήρυξης της 27-03 για αγροτικά (αγροτικό ΜΗ ΑΓΟΝΟ). Εδώ και 2 εβδομάδες έχω παρουσιαστεί στο νοσοκομείο, και διανύω τον πρώτο μήνα της τρίμηνης εκπαίδευσής μου.

Παράλληλα όμως μαθαίνω ότι κάποιους από τους προηγούμενους στη λίστα αναμονής για ειδικότητα διεγράφη, η λίστα προχώρησε, και αυτή τη στιγμή φαίνομαι υπό διορισμό!

Στην αρχή δεν ανησύχησα, διότι πίστευα ότι μπορούσα να πάρω ανάκληση, να μπει αντί για μένα "ο από κάτω μου", κι εγώ να μπω στην επόμενη θέση που θα ανοίξει, που τυχαίνει να είναι ακριβώς όταν θα τελείωνα του χρόνου το αγροτικό.

Επικοινωνώ όμως σήμερα με τη νομαρχία, και μου είπε ότι από τη στιγμή που δεν είμαι σε άγονο αγροτικό, δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογή, παρά να το παρατήσω και να παρουσιαστώ για ειδικότητα όταν μου έρθει το χαρτί. Παρεμπιπτόντως, αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο άτομα στη λίστα αναμονής (τρία μαζί με εμένα) - 1 θα διοριστεί τώρα, και 2 του χρόνου την άνοιξη. Και εδώ ζητάω να με βοηθήσετε:

1) Υπάρχει καμία πατέντα - τρόπος να πάρω ανάκληση για να μην παρατήσω το αγροτικό μου;

2) Ξέρω ότι, αν αφήσω το αγροτικό για να κάνω ειδικότητα, τα μόριά μου δε μηδενίζονται. Από τη στιγμή που θα έχω φύγει όμως στη μέση περίπου του τριμήνου, θα ανήκω στους "υπόχρεους" ή στους "επί θητεία";

3) Σκέφτηκα ακόμη και την τρελή περίπτωση να διαγραφώ από τη λίστα, να γραφώ ξανά και να είμαι 3η σε αναμονή (και να μπω την επόμενη άνοιξη). Δεν ξέρω καν αν γίνεται κάτι τέτοιο. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

ΥΓ: Δεν έχω φάει "κόλλημα" με το αγροτικό. Απλά δε θέλω μετά από μια 5ετία που θα έχω τελειώσει την ειδικότητα να τρέχω και να μη φτάνω, που δε θα βρίσκω αγροτικό και άρα δε θα μπορώ να μπω στο ΕΣΥ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από μια πενταετία αλλάζουν πολλά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις την ειδικότητα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Όχι, πρέπει να παραιτηθείς.

2. Υπόχρεος.

3. Πρωτεύει η ειδικότητα, οπότε παραιτήσου να κάνεις την ειδικότητά σου και όταν τελειώσεις ξαναδηλώνεις για αγροτικό αν τόσο πολύ το επιθυμείς.

Υ.Γ. Πότε γράφτηκες στο 1ο έτος στη σχολή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aν το αγροτικό σου δεν είναι άγονο , δεν υπάρχει δυνατότητα χρονολογικής παράτασης διορισμού .

Άρα παραιτείσαι και ξεκινάς ειδικότητα κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! :) Ήσαστε κατατοπιστικότατοι.

Όσο για το έτος που γράφτηκα στη σχολή, είναι το 2002, οπότε όχι, δεν απαλλάσσομαι από την υποχρέωση του αγροτικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλήρη. 4 χρόνια Παθαν (πρέπει να προηγείται) και μετά μου μένει 1 χρόνος Κυτταρολογίας.

Το 2007 όταν δήλωσα Παθολογοανατομία η αναμονή στα νοσοκομεία της χώρας που έδιναν ένα έτος ήταν από μερικές ημέρες μέχρι 2 έτη.

Τα νοσοκομεία που έδιναν πλήρη παθολογοανατομία είχαν αναμονή από 2 έτη το λιγότερο μέχρι και 4.

Το επόμενο έτος φαίνεται άλλαξαν πολλοί τις αιτήσεις τους και μειώθηκε η αναμονή.

Παράξενα πράγματα :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη δική μου εμπειρία, πάντως, συνέβησαν 2 πράγματα:

1) Παραδόξως, τα νοσοκομεία που έδιναν μερική ειδικότητα τη δεδομένη στιγμή που δήλωσα έτυχε να έχουν μεγαλύτερη αναμονή (κατά μερικούς μήνες, έτσι, μη φανταστείς τρελά πράγματα) από 2 - 3 στην Αθήνα που έδιναν πλήρη!

2) Στη λίστα που είμαι εγώ, για κάθε έναν διορισμένο, αντιστοιχούν 5 - 6 που έκαναν διαγραφή ή αλλαγή λίστας. Οπότε ναι, προχωράει η λίστα πιο γρήγορα από το αναμενόμενο.

Πάντως, έτσι για την πλάκα και επειδή σκεφτόμουν να διαγραφώ, να ξαναδηλώσω και να κάνω το αγροτικό ενδιάμεσα, πήρα τηλέφωνο ΧΘΕΣ σε μερικά νοσοκομεία. Ε, λοιπόν, μου είπαν αναμονή από καλοκαίρι του 2010, μέχρι χειμώνα του 2011. Try it αν θες να πειστείς. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παθολογοανατομία θα κάνεις, ή θες κάτι άλλο (Ιατροδικαστική, Κυτταρολογία, κλπ);

Εκεί όμως που η κομπίνα έλαβε προκλητικές διαστάσεις (οι αρμόδιοι εξετάζουν εξονυχιστικά τις συγκεκριμένες αιτήσεις) ήταν στο θέμα των αλλεργικών παθήσεων. Η φορμόλη, που χρησιμοποιείται κατά κόρον στα εργαστήρια της Παθολογοανατομίας, αναδείχθηκε αίφνης σε αλλεργιογόνο ουσία για μερίδα ειδικευομένων γιατρών, γεγονός που καθιστούσε απαγορευτική τη συνέχιση της συγκεκριμένης ειδικότητας και την επιλογή άλλης.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...&pid=303555

Βασικά είχα δηλώσει παθολογοανατομία, αλλά μετά μπήκα πλαστική χειρουργική ως υπεράριθμος.

Όχι για μένα....αλλά για να τη σπάσω στον sleep :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Καλησπέρα, επαναφέρω το παραπάνω topic καθώς το θέμα μου είναι παραπλήσιο.

Σήμερα μου ήρθε η κοινοποίηση για τον διορισμό στην ειδικότητα, ενώ είχα δηλώσει αγροτικό στην προκύρηξη του Γενάρη (και είμαι στα σημερινά προσωρινά αποτελέσματα).

Δεν θέλω να χάσω τα μόρια μου,

γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω ένσταση/ανάκληση του αγροτικού, χωρίς να έχω στα χέρια μου, ακόμα, τον διορισμό αλλά την κοινοποίηση της ειδικότητας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν μου είχε προ 7ετίας συμβεί το ίδιο, διορίστηκα στο αγροτικό και όταν μου ήρθε ο διορισμός για ειδικότητα παραιτήθηκα. Για να μη χάσω τα μόριά μου στο χαρτί υπηρεσιακών μεταβολών που μου χορήγησαν όταν παραιτήθηκα, αναφέρει ότι παραιτήθηκα λόγω της υπ'αριθμόν τάδε απόφασης τοποθέτησης για ειδικότητα. Πριν 6 μήνες που συνέχισα το αγροτικό δεν έχασα τα μόριά μου γιατί επισύναψα ακριβώς αυτό το χαρτί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.