Jump to content

Βελτίωση Βαθμού στο ΠΚ


Ελένη

Recommended Posts

emhelp Παιδια μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τις βελτιώσεις βαθμών στη σχολή μας;Για παράδειγμα αν έδωσα πέρσι Ιστορία της Ιατρικής μπορώ να τη δώσω πάλι φέτος;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emhelp Παιδια μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τις βελτιώσεις βαθμών στη σχολή μας;Για παράδειγμα αν έδωσα πέρσι Ιστορία της Ιατρικής μπορώ να τη δώσω πάλι φέτος;

Φυσικά και μπορείς, γράφοντας πάνω στην κόλλα αναβαθμολόγηση. Σε συγκεκριμένα μαθήματα απαιτείται συνεννόηση με τον καθηγητή για να σε δεχτεί (όχι ότι πρόκειται να σου πει όχι).Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός παρά τα όσα ακούγονται (περί 3 μόνο μαθημάτων και τετοια). Μπορείς να ξαναδώσεις όσα μαθήματα θέλεις.

Εννοείται ότι ισχύει ο τελευταίος βαθμός. Δηλαδή αν κοπείς δε μπορείς να πας και να πεις "θέλω να κρατήσω τον πρώτο βαθμό"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
Φυσικά και μπορείς, γράφοντας πάνω στην κόλλα αναβαθμολόγηση.

Δεν το γνώριζα αυτό! emconfused:huh:

Δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις γράψει πάνω στην κόλλα αναβαθμολόγηση ή μπορείς και μετά (που θα γνωρίζεις το βαθμό σου) να απευθυνθείς στη γραμματεία για βελτίωση βαθμού? :unsure::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και μπορείς, γράφοντας πάνω στην κόλλα αναβαθμολόγηση.

Δεν το γνώριζα αυτό! emconfused:huh:

Δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις γράψει πάνω στην κόλλα αναβαθμολόγηση ή μπορείς και μετά (που θα γνωρίζεις το βαθμό σου) να απευθυνθείς στη γραμματεία για βελτίωση βαθμού? :unsure::blink:

Ο νέος βαθμός θα περαστεί είτε πας είτε όχι. Καλό είναι να γράψεις πάνω αναβαθμολόγηση για να μην μπερδευτούν τα πράγματα και ταλαιπωρηθείς μέχρι να τους εξηγήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νέος βαθμός θα περαστεί είτε πας είτε όχι. Καλό είναι να γράψεις πάνω αναβαθμολόγηση για να μην μπερδευτούν τα πράγματα και ταλαιπωρηθείς μέχρι να τους εξηγήσεις

Δηλαδή αν έχω δώσει ένα μάθημα και δεν έχω γράψει πάνω στην κόλλα αναβαθμολόγηση και δεν το περάσω τελικά με "καλό" βαθμό(emno) μπορώ να το ξαναδώσω???

Αν ναι , τί μπορώ να κάνω??? :huh:

Σ' ευχαριστώ πολύ SleepWalker!!!

Ο νέος βαθμός θα περαστεί είτε πας είτε όχι.
Τί ακριβώς εννοείς με αυτό??? emstupid (???)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη μπερδεύεσαι:

Δίνεις την πρώτη φορά, δε σε ικανοποιεί ο βαθμός --> αποφασίζεις να ξαναδώσεις.

Πας και δίνεις. Είτε γράφοντας στην κόλλα αναβαθμολόγηση είτε όχι ο νέος βαθμός θα ΠΕΡΑΣΤΕΙ και είναι ο τελικός.

ειπαμε και πριν άμα γράψεις χειρότερα its your problem, δε μπορείς να κατοχυρώσεις τον προηγούμενο βαθμό...

συνεπώς αν δεν είσαι σίγουρος δεν ξαναπας να δώσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαστε μαζόχες παιδιά μου;

emquestion

Να σας πω κάτι; Ιστορία Ιατρικής είχα πάρει 9 και δεν με ωφέλησε πουθενά. Πτυχίο πήρα με πάνω από 7,5 σύνολο και ούτε και αυτό με ωφέλησε πουθενά. Τι κάθεστε και παιδεύεστε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαστε μαζόχες παιδιά μου;

emquestion

Να σας πω κάτι; Ιστορία Ιατρικής είχα πάρει 9 και δεν με ωφέλησε πουθενά. Πτυχίο πήρα με πάνω από 7,5 σύνολο και ούτε και αυτό με ωφέλησε πουθενά. Τι κάθεστε και παιδεύεστε;

Δεν κατάλαβα...Το ίδιο είμαστε; :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Παρακ....Υπνοβάτη, τι θα το κάνεις ένα πχ 8,5 στο πτυχίο αν το πιάσεις; Στον ύπνο σου το βλέπεις;

emrockon

Κατά πάσα πιθανότητα θα το βάλω στον κ*λο μου! αλλά το ίδιο είναι να βάζεις στον κ*λο σου ένα πτυχίο 8.5 και ένα 7.5; Αλλη χάρη έχει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Παρακ....Υπνοβάτη, τι θα το κάνεις ένα πχ 8,5 στο πτυχίο αν το πιάσεις; Στον ύπνο σου το βλέπεις;

emrockon

Κατά πάσα πιθανότητα θα το βάλω στον κ*λο μου! αλλά το ίδιο είναι να βάζεις στον κ*λο σου ένα πτυχίο 8.5 και ένα 7.5; Αλλη χάρη έχει!

ε ναι , οσο πιο μεγαλο , τοσο καλυτερα !!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη μπερδεύεσαι:

Δίνεις την πρώτη φορά, δε σε ικανοποιεί ο βαθμός --> αποφασίζεις να ξαναδώσεις.

Πας και δίνεις. Είτε γράφοντας στην κόλλα αναβαθμολόγηση είτε όχι ο νέος βαθμός θα ΠΕΡΑΣΤΕΙ και είναι ο τελικός.

ειπαμε και πριν άμα γράψεις χειρότερα its your problem, δε μπορείς να κατοχυρώσεις τον προηγούμενο βαθμό...

συνεπώς αν δεν είσαι σίγουρος δεν ξαναπας να δώσεις

SleepWalker, σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τις πληροφορίες!

Κατάλαβα... (επιτέλους!) :rolleyes:emcolgate

Και SORRY για τις πολλές απορίες (emblush)αλλά κανείς δε με είχε ενημερώσει περί του θέματος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάλι δεν το είχα ξανακούσει αυτο...

ξέρω ότι μπορείς να βάλεις ρήτρα για παράδειγμα αν κάτω από 7 να κοπώ...

αλλά δεν νομίζω κάποιος να το ριψοκινδυνεύει διότι σύμφωνα με τον καινούριο νόμο που θέλει να περάσει το Μαριεττάκι ,αν κοπείς πάνω από 3 φορές σε μάθημα σε διαγράφουν από σχολή...

επιπλέον αν περαστεί ο βαθμός στη γραμματεία νομίζω ότι είναι δύσκολο να αλλάξει...

θα το ρωτήσω όμως γιατί είναι ενδιαφέρον αυτό...

όσο για το βαθμό... δεν πιάνει εαν κάποιος πάει για ειδικότητα εξω?είμαι άσχετη...τα φώτα σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάλι δεν το είχα ξανακούσει αυτο...

ξέρω ότι μπορείς να βάλεις ρήτρα για παράδειγμα αν κάτω από 7 να κοπώ...

αλλά δεν νομίζω κάποιος να το ριψοκινδυνεύει διότι σύμφωνα με τον καινούριο νόμο που θέλει να περάσει το Μαριεττάκι ,αν κοπείς πάνω από 3 φορές σε μάθημα σε διαγράφουν από σχολή...

επιπλέον αν περαστεί ο βαθμός στη γραμματεία νομίζω ότι είναι δύσκολο να αλλάξει...

θα το ρωτήσω όμως γιατί είναι ενδιαφέρον αυτό...

όσο για το βαθμό... δεν πιάνει εαν κάποιος πάει για ειδικότητα εξω?είμαι άσχετη...τα φώτα σας...

Τα παιδιά αναφέρονται στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Σ' εμάς το μόνο που παίζει για βελτίωση βαθμού είναι τα επιλογής απ' ότι ξέρω. Και αυτά που είπες είναι σωστά...

Κατά τα άλλα δεν έχω ακούσει πουθενά στο εξωτερικό να ζητούν βαθμό πτυχίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι το είδα ότι είναι για κρήτη αλλά λέω μήπως παίζει τίποτα αντίστοιχο εδώ...

ευχαριστώ...

γιατί να σκοτωθείς τότε?

και το 6 καλό και το 5 καλύτερο... :P:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Βελτίωση βαθμού?!!!! Στη Θεσσαλονίκη στο απαγορεύουν δια ροπάλου! Εαν θες βάζεις στο γραπτό ρήτρα ότι κάτω πχ από 8 κόψτε με.... ( αλλά το διακινδυνεύεις??? Και εαν στην επόμενη εξεταστική γίνει καμιά κατάληψη, κανένας σεισμός, σπάσεις το χέρι σου....τι γίνεται που δεν έχεις καβάντζα βαθμό....;;; ) Άρα ενώ έχεις γράψει για 10 ακόμα και εαν πάρεις 5 (επειδή έχασαν το 2ο φύλλο) κάθεσαι στα ζεστά σου και πίνεις και το ποτήριον τούτον!

Το μόνο που επιτρέπεται ( το οποίο δυστυχώς το έμαθα κατόπιν εορτής) δικαιούσαι να πάρεις 10 αντί 8 επιλεγομένων και να κρατήσεις τους 8 καλύτερους βαθμούς.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.