Jump to content

Recommended Posts

Μπαράκια έχουμε, ταβερνάκια έχουμε, ρεμπετάδικα έχουμε, ως και στριπτιτζάδικα έχουμε :splats:

Κρέπες δεν έχουμε :P

Λοιπόν, κάπου που ήθελα να πάω από το 1ο έτος είναι το "Παραμύθι" στη Γλυφάδα (κάπου στην Κύπρου), που τιτλοφορείται ως Κρεπερί-Τσαγιερί, με παραμυθένια διακόσμηση και τοιχογραφίες από παραμυθένιες ζωγραφιές (έπαθα τρελό dejà-vu όταν είδα στους τοίχους ζωγραφιές από τους τόμους με τα παραμύθια που διάβαζα ως παιδί-και διαβάζω ακόμη...) emblush

Καμιά 20ριά είδη τσαγιών, ένα ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΟ σουφλέ σοκολάτας, καφέ που σερβίρεται σε δαντελωτά πορσελάνινα σερβίτσια, και κουρτινάκια σε ξύλινα παραθυρόφυλλα :wub:

Αν μάλιστα είχε και περισσότερη ησυχία (την επόμενη φορά θα τσιρίξω σε κόντρα-φα) νομίζω είναι το ιδανικό μέρος να χαθείς για κανά 5ωρο... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως το Παραμύθι είναι πάρα πολύ καλό...!!! :P

Φοβερά τσάι,γλυκά,αλλά και οι κρέπες του φοβερές... ;)

Και γενικά το κλίμα πολύ μαραμυθένιο..απλά πάντα θα έχει κόσμο... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα το αφεντικό μου με κέρασε κρέπες στην "Αμάλθεια", ένα πολύ γραφικό μαγαζάκι στου Ψυρρή (νομίζω). Χορταστικά πιάτα, τζάκι, φιλικό περιβάλλον, καλές τιμές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις καλύτερες κρέπες πλησίον της σχολής της έχει το "λαϊκό", δίπλα στα everest (είναι και το μόνο αν δεν κάνω λάθος). Ο δε μαγαζάτορας είναι μορφή!!!!! B)

ΥΓ: Αν πάει κανείς από δω και δε ντρέπεται, το μαγαζάτορα να τον πει "αφεντικό"!!! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα το αφεντικό μου με κέρασε κρέπες στην "Αμάλθεια", ένα πολύ γραφικό μαγαζάκι στου Ψυρρή (νομίζω). Χορταστικά πιάτα, τζάκι, φιλικό περιβάλλον, καλές τιμές...

Γκουχ! Το γαλακτοπωλείο (όπως χαρακτηριστικά λέγεται) "Η Αμάλθεια" είναι στην περιοχή της Πλάκας, σε ένα δρόμο παράλληλο της Αδριανού και πιο συγκεκριμένα ακόμα, δίπλα από το "Σχολαρχείο" και πολύ, πολύ κοντά στο "Καφενείο" :P Μικρό και τρισχαριτωμένο, πολύ κοντά σε αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε παραδοσιακό καφενεδάκι, με μαρμάρινα τραπεζάκια, ψηφιδωτά στους τοίχους, εξαιρετικό προσωπικο ;) που έχει μνήμη ελέφαντα και εκπληκτικές κρέπες (ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!)- ιδίως αυτή με τα φλεγόμενα φουντούκια... :wub: αχ,αχ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπαράκια έχουμε, ταβερνάκια έχουμε, ρεμπετάδικα έχουμε, ως και στριπτιτζάδικα έχουμε :splats:

Κρέπες δεν έχουμε :P

Λοιπόν, κάπου που ήθελα να πάω από το 1ο έτος είναι το "Παραμύθι" στη Γλυφάδα (κάπου στην Κύπρου), που τιτλοφορείται ως Κρεπερί-Τσαγιερί, με παραμυθένια διακόσμηση και τοιχογραφίες από παραμυθένιες ζωγραφιές (έπαθα τρελό dejà-vu όταν είδα στους τοίχους ζωγραφιές από τους τόμους με τα παραμύθια που διάβαζα ως παιδί-και διαβάζω ακόμη...) emblush

Καμιά 20ριά είδη τσαγιών, ένα ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΟ σουφλέ σοκολάτας, καφέ που σερβίρεται σε δαντελωτά πορσελάνινα σερβίτσια, και κουρτινάκια σε ξύλινα παραθυρόφυλλα :wub:

Αν μάλιστα είχε και περισσότερη ησυχία (την επόμενη φορά θα τσιρίξω σε κόντρα-φα) νομίζω είναι το ιδανικό μέρος να χαθείς για κανά 5ωρο... emrose

εγω μενω απεναντι απο το παραμυθι κ δεν εχω αξιωθει να παω ακομη..! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Αμάλθεια έχει και ωραίο παγωτό!

κρέπα καλή παιδιά νομίζω μόνο όμως στη Θεσσαλονίκη μπορείς να φας και στη μισή τιμή από εδώ στην Αθήνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάζω το αμάξι...βάζεις την παρέα (και τα 3 ευρώ?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σου βρήκα παρέα: το Αμελόπαιδο (πάντα με την προϋπόθεση ότι βάζεις το αμάξι και δεν είσαι χάρος) :P που μας έχει πάρει τα αυτιά με τη Θεσ/νίκη :splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΡΕΠΕΣ : Τιποτα περισσοτερο απο ακομη ενα τομεα στον οποιο αποδεικνυεται η ανωτεροτητα του Βορρα...

The place: Thessaloniki,πεζοδρομος Ναυαρινου (οπως κατεβαινεις στο δεξι σου χερι ('η ποδι))

The Brand: ''Valentino''

The specialty: Ο,τι κρεπα βαλει ο νους σας!

Ανοιχτο μεχρι τις 4 το πρωι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Παρόλη τη βόρεια καταγωγή μου....αν θέλετε μπορώ άνετα να μπαχαλέψω το ίδιο μου το τοπικ με το να σας αποδείξω το κόμπλεξ της Θεσσαλονίκης έναντι της Αθήνας :splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Παρόλη τη βόρεια καταγωγή μου....αν θέλετε μπορώ άνετα να μπαχαλέψω το ίδιο μου το τοπικ με το να σας αποδείξω το κόμπλεξ της Θεσσαλονίκης έναντι της Αθήνας :splaaaats:

Να μας αποδειξεις το κομπλεξ της Θεσσαλονικης εναντι της Αθηνας 'η το κομπλεξ σου απλα;ΣΠΛΟΥΤΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγώ κόμπλεξ? Ίσα-ισα, περνάω πολύ καλά στη Σαλονίκη, αλλά οι Σαλονικιοί ξεκινάνε κάθε ΜΑ ΚΑΘΕ φορά την κουβέντα "συμπρωτεύουσα" μπλα μπλα... κλπ emeleos Αν αυτό δεν είναι κόμπλεξ, τότε τι είναι?

Και η κουβέντα σταματάει εδώ γιατί θα διαπλακώ και δεν το θέλω. Πάμε πάλι στις κρέπες :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αααααααα! Όχι να μην το μπαχαλέψετε το θέμα, γιατί κάθε φορά που βλέπω τη συγκεκριμένη "διαμάχη" μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! emcensored Η κάθε πόλη έχει την ομορφιά της, τα προτερήματα και τα μειονεκτήματά της emeleos Ξεκολλήστε επιτέλους!

Και επί του θέματος τώρα- Θα απαιτήσω από τον Κωστάκη ανεβαίνοντας βόρεια να με πάει στην κατά τη γνώμη του καλύτερη κρεπερί (έχει πείρα το χρυσό μου σε όλα τα "μαμ-ατζίδικα" emcolgate ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγώ κόμπλεξ? Ίσα-ισα, περνάω πολύ καλά στη Σαλονίκη, αλλά οι Σαλονικιοί ξεκινάνε κάθε ΜΑ ΚΑΘΕ φορά την κουβέντα "συμπρωτεύουσα" μπλα μπλα... κλπ emeleos Αν αυτό δεν είναι κόμπλεξ, τότε τι είναι?

Και η κουβέντα σταματάει εδώ γιατί θα διαπλακώ και δεν το θέλω. Πάμε πάλι στις κρέπες :splats:

Τι εγινε; Τζαμπα βαφτηκα με τα χρωματα του πολεμου; Ανοιξε ενα καινουριο τοπικ με τιτλο Θεσσαλονικη vs Αθηνα να ΣΕ εξηγησω που εγκειται το κομπλεξ...(Οταν αρχιζεις μια φασαρια δεν μπορεις να αποφασιζεις τη ληξη της...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για να παινέψω την Ιταλία γιατί σε πίκρανα την άλλη φορα....μου χει λείψει πολύ η ζεστή σοκολάτα της και τα παγωτά της!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλές κρέπες έχει στα Μελίσσια ,κάπου στον κεντρικό δρόμο (Δημοκρατίας νομίζω) λίγο πιο πάνω από το παρκάκι με την εκκλησία. Το ΄βλέπω το ρημάδι το μαγαζί πάντα γεμάτο αλλά ποτέ δεν έχω καταφέρει να πάω γιατί είμαι πάντα στο αντιθετο ρεύμα και βαριέμαι να βρώ πάρκινγκ. Έχει πάντως καλές συστάσεις. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Βαλεντινος στη Ναυαρινοιυ δε συγκρινεται με τιποτα ομως :) μ'αρεσει πολυ και αυτο που γραφουν στη χαρτοπετσετα, κατι του στυλ παιρνεις την κρεπα,πατας δαγκωνεις ρουφας και λερωνεσαι :P βαζουν απιστευτα πολλη σοκολατα μεσα,ειναι αδυνατον να μη λερωθεις (και να μην το απολαυσεις)

Στο πρωτο ετος ειχα φαει μια 2 φορες απο το "τρελο βιολι" στο παγκρατι, αν θυμαμαι καλα και κει ωραιες κρεπες εκανε. ζει ακομα αυτο το μαγαζι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεταμεσονυχτιες κρεπες στην πλατεια Πλατανου Κηφισια και απεναντι απο την Chrysler Κηφισιας (αν υπαρχει ακομα :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα φάει πριν κανά δυο χρόνια στην πλατεία Εξαρχείων...κρεπΧάρχεια νομίζω ότι λεγόταν......

καλή, πλούσια γέμιση και σχετικά φτηνή απ'ότι θυμάμαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright Μελίνα: το Τρελό Βιολί ζει και βασιλεύει και κάνει και απιθανα χοτ ντογκ emthumbup

emarright Trip: εγώ αποφασίζω τη φασαρία, εγώ και τη λήξη :P Αντιρρήσεις? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

αααααααααα πώς το ξέχασα!!!!!!

Λοιπόν,

meli meli

Creperie - Bar !!!!!!!!!

σε ένα στενό στο Γκάζι :P

Ανεπανάληπτες στιγμές με ροκάκια κ αλτ-ροκάκια παρέα με παγωτό χωνάκι ή κρέπα αλμυρή ή γλυκιά, ή αν θες το ποτό σου :D :D

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο παιδί που έφερνε τα νερά. Πολύ το εκτίμησα, φίλε με σκλάβωσες! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.