Jump to content

Να ζει κανείς ή να συζεί;;;


Amelie

Recommended Posts

Ιδού η απορία!!!

Ας πούμε πώς βρίσκεστε μπροστά στο δίλημμα της επιλογής σόλο διαμονής ή συμβίωσης (ντουετάκι emhug και παραπάνω embounce8 - δεν αναφέρομαι μόνο σε "γκομενο-συμβίωση"). Τι θα επιλέγατε; Μοναξιά ή παρεούλα; Ποια τα επιχειρήματά σας και ποια η τελική επιλογή σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πούμε πώς βρίσκεστε μπροστά στο δίλημμα της επιλογής σόλο διαμονής ή συμβίωσης (ντουετάκι emhug και παραπάνω embounce8 - δεν αναφέρομαι μόνο σε "γκομενο-συμβίωση"). Τι θα επιλέγατε; Μοναξιά ή παρεούλα; Ποια τα επιχειρήματά σας και ποια η τελική επιλογή σας;

## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ΣΥΖΕΙ. Ούτε ΣΥΖητηση.

Το ίδιο είναι να γυρνάς από τη δουλειά το βράδυ πτώμα και να αντικρίζεις τέσσερις άψυχους τοίχους και το ίδιο να έχεις μια γλυκιά αγκαλιά να σε περιμένει ή μια καλή κουβέντα συμπαράστασης ενός φίλου; Ίδιο είναι να εξομολογείσαι τους πόνους, τις αγωνίες, τους φόβους, τα όνειρα, τις χαρές, τις ενδόμυχες σκέψεις σου σε ένα προσωπικό ημερολόγιο και ίδιο σε ένα ή περισσότερους φίλους/ες ή εραστή;

Θα λέω και θα ξαναλέω ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι ευτυχισμένος μόνος/η του, τουλάχιστον για μεγάλο χρονικό διάστημα. Για λίγο καιρό ίσως ναι, γιατί αυτό επιτρέπει την περισυλλογή, την αυτοκριτική για τα λάθη του παρελθόντος, την ψυχική ηρεμία και την ανασύνταξη δυνάμεων. Μετά από ένα σημείο όμως (που ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο) αισθάνεσαι ημιτελής. Κάτι σαν την 8η συμφωνία του Schubert....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιποοοοον.....μετα απο τοσα χρονια μοναξιας μπορω να πω οτι αν γυρναγα πισω παλι μονη μου θα εμενα κ ας χρειαζονται πολλες θυσιες (κυριως οικονομικες!).

Εχω την ανεξαρτησια μου δλδ μπορω να κοιμηθω οποτε θελω,μπορω να κανω φασαρια οποτε θελω,μπορω να κυκλοφορω μεσα στο σπιτι οπως θελω,μπορω να φερω οποιαδηποτε ωρα οποιον θελω,μπορω να αφησω τα πιατα μια βδομαδα κ μονο εγω θα ενοχληθω,το σπιτι να ειναι ενα αχουρι και παλι εγω θα εκνευριστω!Τα ψωνια....αγοραζω ο,τι θελω εγω κ οποτε θελω εγω!Μπορω να απομονωθω και να μη με ενοχλησει κανενας για μερες.....κατεβαζεις και τα τηλεφωνα κ εισαι τζιτζι!Αν παλι εχω αναγκη απο παρεα...ε νταξ παω σε φιλους ή θυσαυριζω τον ΟΤΕ :P

Η συμβιωση ειναι πολυ δυσκολη απο τα πιο μικρα πραγματα ως τα πιο μεγαλα.

Οσον αφορα συμβιωση γκουμενικου χαρακτηρα.Αν τα πραγματα πανe προς το σοβαρο...εχεις μια σχεση μερικα χρονια....ειμαι 100% υπερ να συζησει κανεις.Εκει γνωριζεις πολυ καλυτερα τον αλλο.Ακουω απο γνωστους που ισχυριζονται οτι το να πας διακοπες με τον/ην καλο/η σου ειναι αρκετο.Εεεεε οχι....γιατι εκει εισαι ολο χαλαροτητα και ρελαξ....στην καθημερινοτητα βλεπεις τη διαφορα!

Αλλες ερωτησεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συζεις αρκεί να μην ξεχνάς να περιποιείσαι τον εαυτό σου!¨

Όχι δηλαδή επιδή μέναμε μαζί κυρία μου δεν ξύριζεσ τα πόδια για 2 μήνες και νόμιζα οτι ήμουν στο ίδιο κρεβάτι με τον Βαμβακούλα.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑ ΣΥΖΕΙ εννοείται...

emelaelaemhugempokeyeemslapemdrunk

εντελως!...

( τα ...more than words are the best)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτα με τη winny, εχω βιωσει τη συγκατοικηση με φιλες και απο την καλη πλευρα και απο την αναποδη (απο την πολυ αναποδη ομως) και δε θελω να το ξανακανω ποτε και για τιποτα. Αν και ειναι καπως θεμα χαρακτηρα πιστευω το αν μπορεις να "συζησεις" με τον αλλο η οχι, ειναι φορες που πραγματικα χρειαζεσαι το χωρο σου,την ελευθερια σου,τη μοναξια σου, και δεν νομιζω πως υπαρχει τιποτα πιο εκνευριστικο απο το να τα εχεις αυτα απολυτη αναγκη και να εχεις και καποιο αλλο πανω στο κεφαλι σου που δε λεει να το καταλαβει. τωρα η συγκατοικηση με το αμορε μαλλον ειναι τελειως διαφορετικη κατασταση... πρωτα απολα ειναι συγκατοικηση με καποιο του αντιθετου φυλου,αρα μερικα απο τα πιο εκνευριστικα πραγματα που μπορεις να συναντησεις σε συγκατοικο-φιλη δεν υφιστανται. πχ δεν χανεις ποτε τα καλλυντικα σου,δε βρισκεις στα απλυτα το μπλουζακι που η8ελες βα φορεσεις το βραδυ (επειδη καποια το δανειστηκε και ξεχασε να σου το πει) υπαρχει παντα φαι στο ψυγειο (γιατι κατα πασα πιθανοτητα το αγορι σου δεν κανει διαιτα). Επισης το να συγκατοικησεις με το bf δειχνει μια πιο σοβαρη κατευθυνση στη σχεση, και τοτε ειναι μαλλον απιθανο να τσακωνεσαι για ηλι8ιοτητες του στυλ "παλι εγω θα πλυνω τα πιατα" και "μου εφαγε το τελευταιο ferrero roche". Οποιοδηποτε προβλημα υπαρχει στη συγκατοικηση με το ετερον ημισυ μπορει να συζητηθει και να λυθει,γιατι ο αλλος πραγματικα ενδιαφερεται... ενω με την απλη συγκατοικηση,αντε να βρεις ενα ανθρωπο που δε θα κανει την παπια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνη μου, εκ πεποιθήσεως και μόνο. Περιστασιακή συγκατοίκηση μόνο αν πρόκειται για εξαιρετικά ενδιαφέρον άτομο του αντίθετου φύλου και στην πορεία, όταν σοβαρεύουν λίγο τα πράγματα. Φίλες ντεν έχω, και η συγκατοίκηση με γνωστές θα με χάλαγε πάαρα πολύ γιατί και ακατάστατη είμαι και απαιτητική και αρκετά εσωστρεφής για να είμαι όλη την ώρα μες την τρελή χαρά και να μοιράζομαι τα πάντα με τους άλλους. Εξάλλου καλύτερα επικοινωνείς με 4 τοίχους, παρά με φιλενάδες που αδυνατούν να σε καταλάβουν. Αυτά.

Τα σέβη μου :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται....αν εχεις το δικο σου δωματιο σιγουρα συγκατοικηση....εχοντας μεγαλωσει σε μια μεγαλη (σχετικα) οικογενεια....με αδερφια κ γιαγιαδες κοντα....φιλους απο τη γειτονια....δεν μπορω να φανταστω να μην ακουω φωνες απο το διπλανο δωματιο (εστω κι με ενοχλει καποιες φορες)....Θελω το σπιτι να εχει ζωη....Βηματα...ομιλιες....τηλεοραση...τηλεφωνα..ολα...Βεβαια ειναι ρισκο να συγκατοικησεις με καποιον που θεωρεις πολυ φιλο σου....αλλα αν η φιλια ειναι αληθινη δεν εχει να φοβηθει τιποτα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να ζεις με καλη παρεα ειναι καλυτερο απο το να ζεις μονος.

Απο την αλλη το να ζεις μονος ειναι καλυτερο απο το να ζεις με ανυποφορους ανθρωπους.

Η συγκατοικηση ειναι δικοπο μαχαιρι.

Ειναι αυτονοητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα...δεν ειμαι και ο,τι πιο κοινωνικο και εξωστρεφες(στην προσωπικη επαφη ε?Αλλο στο ιντερνετ :lol: !!) και πιστευω θα ειχα πολλες γκρινιες αν εμενα με καποιον οχι συγγενη...Βεβαια ουτε η μοναξια μου πολυαρεσει,αλλα πιστευω οτι αν ειχα:

1)TV καλωδιακη,με ολα τα καναλια(κυριως αθλητικα,ντοκιμαντερ και τσοντες :D ),συνεχως ανανεουμενα DVD,XBOX 360,ραδιοφωνο

2)Περιοδικα και εφημεριδες για αθλητικα,ταινιες,βιντεογκειμς,αυτοκινητα

3)Εξασφαλισμενο φαγητο με πιτσες,πιτογυρα και μακαρονια κυριως

και,το σημαντικοτερο,

4)Να μην εχω διαβασμα για εξετασεις!!

τοτε θα μπορουσα να μεινω κλεισμενος σε ενα διαμερισμα για 10 χρονια,οπως ο ηρωας στην ταινια Old Boy,τον οποιο ειλικρινα δεν κατάλαβα γιατι τσαντιστηκε!!Βεβαια δεν ειχε τα ανωτερω κομφορ...απο την αλλη τι να πουν και οι Γιαπωνεζοι εφηβοι(αγορια κυριως) που παθαινουν χικικορι(συνδρομο κοινωνικης αποσυρσης,ενδημικη ψυχιατρικη κατασταση της Ιαπωνιας) και κλεινονται σε ενα δωματιο του σπιτιου τους(τουαλετα κατα προτιμηση,για ευνοητους λογους :D ) για 5 χρονια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τις παραπάνω απόψεις πιστεύω ότι ταιριάζω πιο πολύ με αυτήν της Winmx. Αλλά να τονίσω: Άλλο συζώ άλλο συγκατοικώ...

Εγώ αν και δεν το θέλω πιστεύω ότι σιγά σιγά καταλήγω στη μοναξιά. Κάτι σαν τον Hugh Grant στο υπέροχο About a boy.

-No man is an island...

Σύμφωνα λοιπόν με αυτόν (στο έργο λέγεται Will) αυτή η φράση είχε διατυπωθεί παλαιότερα όταν ο κόσμος είχε ανάγκη ο ένας τον άλλον. Και λέει παλαιότερα όταν δεν υπήρχαν DVD, CD, internet, μηχανές για espresso κλπ. Τώρα όλοι μας μπορούμε να είμαστε ανεξάρτητα νησιά και για τον ίδιο λέει ότι είναι η Ιμπιζα :P

-Oh bollocks... I am an island, I am bloody Ibiza !!!

Τέσπα στο έργο μετά βέβαια ερωτεύεται, χωρίζει, στενοχωριέται και όλα αλλάζουν οπότε λέει...

-All in all, I had a full life... only it didn't mean a thing...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έζησα μόνος και έζησα και αλλιώς. Το να ζεις μόνος είναι cool, είναι δημιουργικό κλπ κλπ. Αλλά αν δεν συζήσεις, δεν τσακωθείς, δεν πλακωθείς, δεν δεις πως είναι το ταίρι σου στην καθημερινότητα τότε κάτι θα χάσεις ... Αυτό βέβαια το λέω για να το συνειδητοποιήσω και εγω :P

Αλλά από ό,τι φαίνεται πολύς κόσμος όπως εμένα περνάει καλά μόνος του και δεν γουστάρει μπλεξίματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά από ό,τι φαίνεται πολύς κόσμος όπως εμένα περνάει καλά μόνος του και δεν γουστάρει μπλεξίματα.

Συμφωνω και επαυξανω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...απο την αλλη τι να πουν και οι Γιαπωνεζοι εφηβοι(αγορια κυριως) που παθαινουν χικικορι(συνδρομο κοινωνικης αποσυρσης,ενδημικη ψυχιατρικη κατασταση της Ιαπωνιας) και κλεινονται σε ενα δωματιο του σπιτιου τους(τουαλετα κατα προτιμηση,για ευνοητους λογους :D ) για 5 χρονια...

:P Υπάρχει και το σύνδρομο "βαζελόρι" όπου δυστυχείς έλληνες έφηβοι παραμένουν κλεισμένοι χρόνια στο σπίτι τους,πιεσμένοι ψυχολογικά από τις κοροϊδιές των γαύρων φίλων τους,αφού περιμένουν την επόμενη νίκη του βάζελου επί του γαύρου που δεν έρχεται ποτέ.

Από τις παραπάνω απόψεις πιστεύω ότι ταιριάζω πιο πολύ με αυτήν της Winmx. Αλλά να τονίσω: Άλλο συζώ άλλο συγκατοικώ...

Εγώ αν και δεν το θέλω πιστεύω ότι σιγά σιγά καταλήγω στη μοναξιά. Κάτι σαν τον Hugh Grant στο υπέροχο About a boy.

-No man is an island...

Σύμφωνα λοιπόν με αυτόν (στο έργο λέγεται Will) αυτή η φράση είχε διατυπωθεί παλαιότερα όταν ο κόσμος είχε ανάγκη ο ένας τον άλλον. Και λέει παλαιότερα όταν δεν υπήρχαν DVD, CD, internet, μηχανές για espresso κλπ. Τώρα όλοι μας μπορούμε να είμαστε ανεξάρτητα νησιά και για τον ίδιο λέει ότι είναι η Ιμπιζα :P

-Oh bollocks... I am an island, I am bloody Ibiza !!!

Τέσπα στο έργο μετά βέβαια ερωτεύεται, χωρίζει, στενοχωριέται και όλα αλλάζουν οπότε λέει...

-All in all, I had a full life... only it didn't mean a thing...

B) Και το αυθεντικό:

No Man is an Island

No man is an island, entire of itself

every man is a piece of the continent, a part of the main

if a clod be washed away by the sea,

Europe is the less, as well as if a promontory were,

as well as if a manor of thy friends or of thine own were

any man's death diminishes me, because I am involved in mankind

and therefore never send to know for whom the bell tolls

it tolls for thee.

-- John Donne

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P Υπάρχει και το σύνδρομο "βαζελόρι" όπου δυστυχείς έλληνες έφηβοι παραμένουν κλεισμένοι χρόνια στο σπίτι τους,πιεσμένοι ψυχολογικά από τις κοροϊδιές των γαύρων φίλων τους,αφού περιμένουν την επόμενη νίκη του βάζελου επί του γαύρου που δεν έρχεται ποτέ.

Ξεχασες και το συνδρομο "αμανπαναγιαμουπαιζωεκτοςεδραςστηνευρωπη",οπου ποδοσφαιριστες του Ολυμπιακου μολις βγουν εκτος συνορων,παθαινουν καταθλιψη και μετρανε τα τελευταια λεπτα του αγωνα,γεματοι αγωνια μπας και δε χασουνε B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τώρα να τα μεταφέρω στα αθλητικά? :splats:

Ναι γύρισα και μ'έπιασε η τάση φασίνας.

Στο θέμα μας: να ζει κανείς, να μη συζεί. Εγώ είμαι δύσκολος άνθρωπος. Μπορεί να είμαι ερωτευμένη ως τα μπούνια αλλά χρειάζομαι το δικό μου χώρο. Κοινώς, ας περνάμε τη μέρα μαζί και το βράδυ ο καθένας σπιτάκι του. Κι άμα έχουμε κάψες emoops ας μείνουμε μαζί και 1-2 βράδια. Δλδ σφωνώ με τη Γουιν.

Ως προς τη συγκατοίκηση... νομίζω θα μπορούσα να συγκατοικήσω με κολλητό άντρα, όχι γυναίκα, όπου λόγω διαφορετικών ενιδαφερόντων ο καθένας ας κάνει το κέφι του χωρίς να ενοχλεί τον άλλο και να μην συμπίπτει κάτι αντικρουόμενο, όπως αν μέναμε μαζί με γυναίκα (πχ και οι 2 80 ώρες στο μπάνιο για να ισιώσουμε το μαλλί κλπ..) :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για συγκατοίκηση με φίλους, γνωστούς η άγνωστους δεν το σηζητάω όσο κολητός η κολητή και να είναι ο υποψήφιος συγκάτοικος δεν μπορώ να τους βλέπω 24ωρα που μπορεί να χρησιμοποιώ το σπίτι μου. Άσε που δεν μπορώ να εκφράζομαι 100% άνετα μπροστά σε φίλους.

όσο για την γκομενοσυγκατοίκηση τα πράγματα είναι απλά, μια και με την εκάστοτε γυναίκα μου νιώθω άνετα να κάνω τα πάντα μαζί της η μόνος μου, να εκφράζομαι όπως θέλω και μέχρι στιγμής δεν είχα σχέση που να με ενοχλούσε να την βλέπω όλη την ώρα. βέβαια για να είμαστε 100% σίγουροι ένα μικρό δωματιάκι στο σπίτι θα το ήθελα μόνο δικό μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα μεγάλο σπίτι (με δυο μπάνια και ξεχωριστό δωμάτιο για τα ρούχα μου -δεν μπορώ την γκρίνια 'τα ρούχα,παπούτσιαn σου κλπ κλπ είναι παντού...θέλω να τα πετάω γύρω γύρω βρε παιδί μου!-, και ένα ακόμα δωμάτιο για βιβλία και σημειώσεις) και συγκατοίκηση. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

να ζει φυσικά.... :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.