Jump to content

Greeks definitely rule!


TrippinOn

Recommended Posts

Στο χειρουργείο του 7ου αι. π.Χ.

ΑΒΔΗΡΑ, τέλη του 7ου αιώνα π.Χ.: ένας γιατρός εξετάζει με ιδιαίτερη προσοχή τη σοβαρή πληγή στο κεφάλι 20χρονης ασθενούς που χαροπαλεύει.

Ενα βλήμα, που εκτοξεύθηκε από σφενδόνη, τη χτύπησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού.

Εφαρμόζοντας μία πολύπλοκη και προχωρημένη για την εποχή του χειρουργική μέθοδο, δύο αιώνες πριν από τον Ιπποκράτη, ο άγνωστος σε μας γιατρός θα σώσει την ασθενή από βέβαιο θάνατο, χαρίζοντάς της περίπου 20 χρόνια ζωής! Το συναρπαστικό χρονικό της αρχαιότερης κρανιακής χειρουργικής επέμβασης της Ιατρικής Σχολής της Ιωνίας στα Αβδηρα ανασυνθέτει ο καθηγητής Φυσικής Ανθρωπολογίας και Αρχαιολογικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Adelphi της Νέας Υόρκης Αναγνώστης Αγελαράκης, βασιζόμενος σε στοιχεία από αρχαιολογικές ανασκαφές, ιστορικές πηγές και επιστημονικές αναλύσεις.

Πριν απ? τον Ιπποκράτη Σε άρθρο του στο περιοδικό «Archaeology» (τεύχος Μαρτίου 2006) σχετικά με την εν λόγω επέμβαση, που αποτελεί «τεράστιο άλμα της Ιατρικής», ο κ. Αγελαράκης φέρνει στο φως νέα στοιχεία, που εμπλουτίζουν περαιτέρω πλευρές της ιστορίας της ανάπτυξης της ιατρικής πρακτικής στα χρόνια πριν από τον Ιπποκράτη.

O γεννημένος στην Καβάλα καθηγητής, που εδώ και 15 χρόνια διδάσκει στο Adelphi, εξέτασε τα λείψανα που βρέθηκαν σε ταφή του 7ου αι.

π.Χ.

κατά τη διάρκεια ανασκαφών στα Αβδηρα από την αρχαιολόγο της ΙΣΤ? Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης Ευδοκία Σκαρλατίδου, ενώ επιπλέον πληροφορίες άντλησε από ανασκαφικά στοιχεία της αρχαιολόγου της ΙΘ? Εφορείας Κομοτηνής Ντίνας Καλλιντζή.

Επρόκειτο για έναν καλοδιατηρημένο σκελετό γυναίκας, η οποία, όπως επισημαίνει ο κ. Αγελαράκης, «επέζησε του τραυματισμού από το βλήμα της σφενδόνης και της επακόλουθης χειρουργικής επέμβασης».

Αποικος η 20χρονη Σύμφωνα με τις επισημάνσεις των αρχαιολόγων, η ασθενής ανήκε στην ομάδα αποίκων που έφτασαν στα Αβδηρα γύρω στο 654 π.Χ.

από την πόλη Κλαζομενές της Ιωνικής Αμφικτιονίας και τραυματίστηκε σε επίθεση γηγενών Θρακών εναντίον των αποίκων.

Από τη μελέτη των λειψάνων της, σύμφωνα με τον κ. Αγελαράκη, «προκύπτουν αδιάσειστα στοιχεία, τα οποία καταδεικνύουν ότι οι χειρουργικές μέθοδοι και πρακτικές τις οποίες συνδέουμε με την ιπποκρατική διατριβή "Περί των εν κεφαλή τρωμάτων" εφαρμόζονταν δύο αιώνες πριν από τη γέννηση του Ιπποκράτη».

Εκανε απόξεση Oπως καταδεικνύει η μελέτη του κ. Αγελαράκη, ο έμπειρος χειρουργός της αρχαιότητας ακολούθησε στη συγκεκριμένη περίπτωση της χειρουργικής επέμβασης τη μέθοδο της απόξεσης, για να απομακρύνει τα θραύσματα των οστών και ενδεχομένως και το σφηνωμένο βλήμα, φαίνεται μάλιστα ότι δαπάνησε σημαντικό χρόνο για να ολοκληρώσει την εγχείρηση και χρησιμοποίησε ένα ή και περισσότερα ξυστήρια για να ξύσει το οστό.

Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια: σύμφωνα με τη μελέτη του κ. Αγελαράκη, η ασθενής της ιστορίας απεβίωσε από άγνωστη αιτία περίπου 20 χρόνια αργότερα! Εκτός από ορισμένα προβλήματα στα δόντια και αρθρίτιδα της σπονδυλικής στήλης και των άκρων, ήταν υγιής και σε καλή φυσική κατάσταση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς για κάποιους εδώ μέσα, για άλλη μια φορά αποδεικνύεται το υψηλότατο επίπεδο του πολιτισμού των Ελλήνων ανά τους αιώνες με αφορμή αυτή την είδηση. Και λέω δυστυχώς γιατί σε τέτοιες ειδήσεις κάποιοι βγάζουν ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ. Η είδηση αυτή αποτελεί απλώς την αφορμή.

Αλήθεια το "ισάξιο", "φιλήσυχο", "γειτονικό", αλβανικό έθνος τι έκανε εκείνη την εποχή που εμείς κάναμε επιτυχημένες εγχειρήσεις στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα;;; Γιατί εξ' όσων γνωρίζω για κάποιους θεωρούμαστε "ΚΑΙ ΚΑΛΑ" όλοι ισότιμοι, ισάξιοι, ίσοι, ταυτόσημοι, όλα-τα-έθνη-το-ίδιο-πράγμα κλπ κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Και μετά μου λες ότι δεν είσαι εθνικιστής.... τς τς τς τς
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί εξ' όσων γνωρίζω για κάποιους θεωρούμαστε "ΚΑΙ ΚΑΛΑ" όλοι ισότιμοι, ισάξιοι, ίσοι, ταυτόσημοι, όλα-τα-έθνη-το-ίδιο-πράγμα κλπ κλπ.

Όπως και όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους,αλλά αυτά είναι αυτονόητα ακόμα και για σένα θέλω να φαντάζομαι

Είσαι εκτός θέματος

Κάποια στιγμή θα σου απαντήσω και γιατί είναι γραφικός ο Καρατζαφέρης

Γιατί εξ' όσων γνωρίζω για κάποιους θεωρούμαστε "ΚΑΙ ΚΑΛΑ" όλοι ισότιμοι, ισάξιοι, ίσοι, ταυτόσημοι, όλα-τα-έθνη-το-ίδιο-πράγμα κλπ κλπ.

Όπως και όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους,αλλά αυτά είναι αυτονόητα ακόμα και για σένα θέλω να φαντάζομαι

Είσαι εκτός θέματος

Κάποια στιγμή θα σου απαντήσω και γιατί είναι γραφικός ο Καρατζαφέρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dinaras, ε εδώ μας κούφανες με το post σου! :rolleyes:

Πάντως γέλασα με το «Ιατρική Σχολή της Ιωνίας». Πάλι καλά που δε μίλησε και για "Εργαστήριο Πειραματικής Βοτανολογίας" ο τύπος... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Και μετά μου λες ότι δεν είσαι εθνικιστής.... τς τς τς τς

Μπορείς να μου απαντήσεις επί της ουσίας για το αλβανικό έθνος εκείνης της εποχής; ΑΠΑΝΤΗΣΗ όχι υπεκφυγές.

Η ερώτηση που έθεσα ήταν συγκεκριμένη.

Όπως και όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους,αλλά αυτά είναι αυτονόητα ακόμα και για σένα θέλω να φαντάζομαι

Είσαι εκτός θέματος

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑΙ. Αλλά εγώ φιλαράκο μιλάω για ΕΘΝΗ. Είναι και όλα τα έθνη ίδια ε; Μίλα ξεκάθαρα.

Κάποια στιγμή θα σου απαντήσω και γιατί είναι γραφικός ο Καρατζαφέρης

Να απαντήσεις τώρα, δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dinaras, ε εδώ μας κούφανες με το post σου! :rolleyes:

Πάντως γέλασα με το «Ιατρική Σχολή της Ιωνίας». Πάλι καλά που δε μίλησε και για "Εργαστήριο Πειραματικής Βοτανολογίας" ο τύπος... :P

:splats: Σωστά,η ιατρική αυτή δεν είναι ούτε καν στο "ranking of world universities,600 B.C.-1200 AD".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετα από το περιεχόμενο της ιατρικής εκείνης της εποχής, πρόκειται για μια επιστήμη της οποίας την αξία γρήγορα αντιλήφθηκαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Προβληματίστηκαν πάνω σε θέματα υγείας, οικοδόμησαν τη δική τους ξεχωριστή θεωρία (απαγκιστρώνοντας την από τα "μάγια" και τις "τελετές" που αποτελούσαν την ιατρική άλλων πολιτισμών) και άφησαν γραπτά ιατρικά κείμενα, ακόμη και ιατρικές ΠΡΑΞΕΙΣ.

Η αναφορά περί university ranking δεν είναι παρά γελοία και δεν αξίζει τίποτα παραπάνω από το χλευασμό.

Περιμένω ΑΚΟΜΗ μια απάντηση για το τι ήταν και τι έκανε η Αλβανία εκείνης της εποχής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑΙ. Αλλά εγώ φιλαράκο μιλάω για ΕΘΝΗ. Είναι και όλα τα έθνη ίδια ε; Μίλα ξεκάθαρα.

Κάθε λαός έχει την κουλτούρα και τον πολιτισμό του.ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.

Να απαντήσεις τώρα, δεν καταλαβαίνω.

Γιατί κυκλοφορεί με αυτοκίνητο 150.000 ευρώ,το οποίο είναι απίστευτο και και νομίζει ότι ο ίδιος είναι το χωνευτήρι όλων των ιδεολογιών του κόσμου.Έχει κάνει μια απίστευτη μίξη που έχει μπερδευτεί και ο ίδιος.

Άσε που έχει ένα κόμα μόνο για τον εαυτό του.Ξέρεις κανέναν άλλο?

Ατομική επιχείρηση.Εδώ μια χαρά τον βρίσκω.Εσύ πρέπει μάλλον να το ψάξεις λίγο παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε λαός έχει την κουλτούρα και τον πολιτισμό του.ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.

Φεύγεις με μικρά πηδηματάκια νομίζω. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, δεν διαφωνώ ότι οι πολιτισμοί είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ. Είναι όμως όλοι ισάξιοι; Έχουν όλοι συνεισφέρει το ίδιο στην παγκόσμια ιστορία; Είναι σαν να βλέπεις τις επιδόσεις δυο παιδιών στο σχολείο, ο ένας να έχει πάρει 12 και ο άλλος 19 και να μου λες "έλα μωρέ, απλά διαφορετικά είναι, δεν είναι καλύτερο το ένα απ' τ' άλλο". Και στο κάτω κάτω δεν είπα ότι δεν ΣΕΒΟΜΑΙ τους άλλους πολιτισμούς. (Μάλλον το αντίθετο γίνεται, αυτοί δεν σέβονται τον δικό μου).

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ λοιπόν και θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση:

Είναι όλοι οι πολιτισμοί απλά διαφορετικοί χωρίς καμία απολύτως διαφοροποίηση στο περιεχόμενο, στην ποιότητα και στον αντίκτυπο που έχουν στην παγκόσμια ιστοριά διαχρονικά;

Γιατί κυκλοφορεί με αυτοκίνητο 150.000 ευρώ,το οποίο είναι απίστευτο και και νομίζει ότι ο ίδιος είναι το χωνευτήρι όλων των ιδεολογιών του κόσμου.Έχει κάνει μια απίστευτη μίξη που έχει μπερδευτεί και ο ίδιος.

Άσε που έχει ένα κόμα μόνο για τον εαυτό του.Ξέρεις κανέναν άλλο?

Ατομική επιχείρηση.Εδώ μια χαρά τον βρίσκω.Εσύ πρέπει μάλλον να το ψάξεις λίγο παραπάνω...

Το επιχείρημα σου αυτό είναι πραγματικά εξαιρετικά ανίσχυρο.

1. Δεν μπορείς να κατηγορείς ΜΟΝΟ τον Καρατζαφέρη για κάτι που χαρακτηρίζει όλους του πολιτικούς αρχηγούς. Λες ότι ο Καρατζαφέρης κυκλοφορεί με αμαξάρα. Το ίδιο δεν κάνει και ο αρχηγός σου ο Καραμανλής; Το ίδιο δεν κάνει και ο Παπανδρέου; Το ίδιο δεν κάνουν (κοροϊδεύοντας τον εαυτό τους και τον κόσμο) και τα κόμματα της Αριστεράς; Επιλέγεις συνειδητά να κατηγορήσεις ΜΟΝΟ τον Καρατζαφέρη λοιπόν γιατί αυτό σε εξυπηρετεί ώστε να προπαγανδίσεις.

2. Χωνευτήρι όλων των ιδεολογιών του κόσμου;;; Απλώς ο άνθρωπος έχει την ωριμότητα (την πολιτική ευφυΐα εάν θες) να αντλεί τα πιο θετικά στοιχεία από ΟΛΕΣ τις ιδεολογίες και να μην μένει αγκυλωμένος σε κομματικές γραμμές και πολιτικούς προσανατολισμούς (αριστερά, δεξιά κλπ.)

3. Έχει κόμμα για τον εαυτό του;;; ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΝ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ με αυτή τη φράση.

4. Ατομική επιχείρηση το ΛΑΟΣ για τον Καρατζαφέρη;;! Αφού (όπως λες εσύ) είναι ΉΔΗ πλούσιος (και δεν το κρύβει), τι λογική θα είχε να στήσει ατομική επιχείρηση;;; Έχει τις ίδιες ψήφους σχεδόν που έχει και το ΚΚΕ εάν το έχεις καταλάβει. 5,2% του εκλογικού σώματος είναι σχεδόν ΜΙΣΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ. Ατομική επιχείρηση έχουν τα μεγάλα κόμματα που εκλέγονται με τα ρουσφέτια και τις υποσχέσεις να μοιράσουν δουλίτσες στους ψηφοφόρους τους (δεν νομίζω να το αρνείσαι ότι γίνεται κάτι τέτοιο...) - ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ===> ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. Το λέτε και έξω από τα δόντια πλέον. ΤΟΟΟΣΟ ξεφτίλα δεν γνώρισε ποτέ η ΝΔ. Ατομική επιχείρηση λοιπόν είναι ο Καραμανλής και ο Παπανδρέου (τα κόμματα εξουσίας) τα όποια "δίνουν και παίρνουν". Δίνουν δουλίτσες και αλιεύουν ψήφους.

Ο Καρατζαφέρης ΠΟΤΕ δεν υποσχέθηκε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Κάθε ψήφος σε αυτόν είναι ψήφος που στοχεύει στην ενίσχυση των κοινωνικών στρωμάτων που έχουν περισσότερο ανάγκη και στην πάταξη των αυθαιρεσιών των πλουσίων. Ό,ποιος ψηφίζει Καρατζαφέρη ΔΕΝ αποβλέπει σε προσωπικό όφελος και το ξέρεις πολύ καλά. Είναι ψήφος για το ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΚΑΛΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splats: Σωστά,η ιατρική αυτή δεν είναι ούτε καν στο "ranking of world universities,600 B.C.-1200 AD".

Ντάξει ρε Alexander, είναι λίγο αστείο να λέμε «Ιατρική Σχολή της Ιωνίας»... μήπως τη χωρίζαν και σε departments; :unsure:

Ήταν απλά κάποιοι νοματέοι εκεί πέρα που καταγράφαν τις εμπειρίες τους και κάτι τρέχει στα γύφτικα.

Πάντως αν θες να κάνεις "ranking" καλύτερης αρχαίας ιατρικής τότε αυτή την παίρνει σίγουρα η Ρώμη του Γαληνού... ;)

Πάντως η ιστορία του «καθηγητή» με την πρώτη ΝΧ επέμβαση είναι way off the line... είναι οφθαλμοφανές ότι ο τύπος γέμισε τα κενά της ιστορίας με ότι γούσταρε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ λοιπόν και θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση:

Είναι όλοι οι πολιτισμοί απλά διαφορετικοί χωρίς καμία απολύτως διαφοροποίηση στο περιεχόμενο, στην ποιότητα και στον αντίκτυπο που έχουν στην παγκόσμια ιστοριά διαχρονικά;

Ακμή και παρακμή.

Σου θυμϊζει κάτι?Όλοι οι λαοί και οι πολιτισμοί έχουν δικαίωμα σε αυτό.

Εμείς για παράδειγμα εδώ και πολλά χρόνια μόνο γέλιο προσφέρουμε...

Αλλά το θέμα είναι άλλο.Με ζυγαριά μετράς την προσφορά?

Ή με τηλεοπτικά σποτάκια?

Είναι όμως όλοι ισάξιοι; Έχουν όλοι συνεισφέρει το ίδιο στην παγκόσμια ιστορία;

Η αξιολόγηση της πρισφοράς είναι θέμα οπτικής γωνίας.Και τα MCDONALDS μετά από αιώνες,θα χαρακτηριστούν προσφορά ανεκτίμητη ίσως.Τι να κάνουμε

Χωνευτήρι όλων των ιδεολογιών του κόσμου;;; Απλώς ο άνθρωπος έχει την ωριμότητα (την πολιτική ευφυΐα εάν θες) να αντλεί τα πιο θετικά στοιχεία από ΟΛΕΣ τις ιδεολογίες και να μην μένει αγκυλωμένος σε κομματικές γραμμές και πολιτικούς προσανατολισμούς (αριστερά, δεξιά κλπ.)

Αυτό τα λέει όλα :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συλλογικό καλό μπρρρρρρρρρρρρρ

Εάν κρυώνεις φόρεσε κανένα πανωφόρι μην κρυώσεις...

Θα ποινικοποιήσουμε και το κοινό καλό τώρα;;

Ακμή και παρακμή.

Σου θυμϊζει κάτι?Όλοι οι λαοί και οι πολιτισμοί έχουν δικαίωμα σε αυτό.

Εμείς για παράδειγμα εδώ και πολλά χρόνια μόνο γέλιο προσφέρουμε...

Αλλά το θέμα είναι άλλο.Με ζυγαριά μετράς την προσφορά?

Ή με τηλεοπτικά σποτάκια?

Γέλιο προσφέρουν απόψεις σαν τις δικές σου και όχι ο ελληνικός πολιτισμός. Ο ελληνικός πολιτισμός είναι ένας και διαχρονικός. Και μόνο το γεγονός ότι επιχειρείς να "μετρήσεις" την προσφορά ενός πολιτισμού (και πόσο μάλλον του ελληνικού) δείχνει πραγματικά κακή προαίρεση από μέρους σου. Είσαι πραγματικά τόσο ανώριμος ώστε να θεωρείς ότι Η ΑΞΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ του ελληνικού πολιτισμού έχει ανάγκη να ... "μετρηθεί" ;;; Δεν είναι αυτονόητο ότι ο Ελληνικός Πολιτισμός έχει προσφέρει σε γλώσσα, επιστήμες, δημοκρατία, πολιτισμό, ήθος, ανδρεία κλπ κλπ κλπ Όλοι οι μελετητές (επιστήμονες, πανεπιστημιακοί) σε όλο τον κόσμο το βλέπουν και ΜΟΝΟ ΕΣΥ δεν βλέπεις την προσφορά του ελληνικού πολιστιμού;

Μην κάνεις το λάθος να λες ανοησίες για να απαντήσεις σε αυτά που γράφω. Δεν θα "καταφέρεις" ποτέ να αντιμετωπίσεις τα επιχειρήματαά μου με το να υποστηρίζεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λέω εγώ. Αυτή τη στιγμή ΕΠΕΙΔΗ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ (=ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ) αμφισβητείς τον ελληνικό πολιτισμό όχι γιατί πιστεύεις αυτό που λες, αλλά για να κοντράρεις εμένα!

Χρειάζεται να αποδείξει κανένας το μεγαλείο και την προσφορά του ελληνικού έθνους στην παγκόσμιον ιστορία; ΣΥΝΕΛΘΕ. Είναι το ίδιο όλοι οι πολιτισμοί του κόσμου; ΠΕΣ ΜΟΥ ΡΕ μία προσφορά του αλβανικού πολιτισμού στην παγκόσμια ιστορία. ΜΙΑ ΡΕ. Μπορείς να μου πεις ΜΙΑ;

Η αξιολόγηση της πρισφοράς είναι θέμα οπτικής γωνίας.Και τα MCDONALDS μετά από αιώνες,θα χαρακτηριστούν προσφορά ανεκτίμητη ίσως.Τι να κάνουμε

Όταν λες οπτική γωνία, δεν πιστεύω να εννοείς την ΔΙΚΙΑ σου θολωμένη οπτική γωνία...

Άλλο ένα παράδειγμα ότι λες ΑΝΟΗΣΙΕΣ που ούτε εσύ ο ίδιος τις πιστεύεις με σκοπό απλώς να με "κοντράρεις" κομματικά. Φίλε δεν σου φταίει η Ελλάδα εάν ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ σου έχετε πρόβλημα! Μην χρησιμοποιείς την Ελλάδα στο βωμό των κομματικών γραμμών. Επιστρατεύεις μια νοθευμένη ιστορία για κοματικόν όφελος. Αυτό είναι κατάντια. Είναι δυνατόν να επιχειρηματολογείς λέγοντας μου ότι τα McDonalds θα χαρακτηριστούν ως ανεκτίμητη προσφορά;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΈΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ που μπορεί να πάρει στα σοβαρά εσένα και την προσπάθεια σου να συγκρίνεις ολόκληρη την ελληνική ιστορία με τα McDonalds; Μια φιλική συμβουλή: να μην λες τέτοια πράγματα γιατί χάνεις το κύρος σου. Η σύγκριση που έκανες είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ατυχής.

Αυτό τα λέει όλα :blink:

Ε βέβαια, αυτό το λέει ΟΛΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κάνεις το λάθος να λες ανοησίες για να απαντήσεις σε αυτά που γράφω. Δεν θα "καταφέρεις" ποτέ να αντιμετωπίσεις τα επιχειρήματαά μου με το να υποστηρίζεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λέω εγώ.

Τάσεις μεγαλομανίας.Δεν είναι καλό μικρό παιδί που είσαι.Όταν με το καλό κάνεις Ψ,θα καταλάβεις

Είσαι πραγματικά τόσο ανώριμος ώστε να θεωρείς ότι Η ΑΞΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ του ελληνικού πολιτισμού έχει ανάγκη να ... "μετρηθεί" ;;

ΕΣΥ ΜΕΤΡΑΣ ΤΟΥς ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΖΥΓΑΡΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ

Δεν είναι αυτονόητο ότι ο Ελληνικός Πολιτισμός έχει προσφέρει σε γλώσσα, επιστήμες, δημοκρατία, πολιτισμό, ήθος, ανδρεία κλπ κλπ κλπ Όλοι οι μελετητές (επιστήμονες, πανεπιστημιακοί) σε όλο τον κόσμο το βλέπουν και ΜΟΝΟ ΕΣΥ δεν βλέπεις την προσφορά του ελληνικού πολιστιμού;

Κάποτε ναι.Συμφωνώ απόλυτα.Τώρα?

Χρειάζεται να αποδείξει κανένας το μεγαλείο και την προσφορά του ελληνικού έθνους στην παγκόσμιον ιστορία; ΣΥΝΕΛΘΕ. Είναι το ίδιο όλοι οι πολιτισμοί του κόσμου; ΠΕΣ ΜΟΥ ΡΕ μία προσφορά του αλβανικού πολιτισμού στην παγκόσμια ιστορία. ΜΙΑ ΡΕ. Μπορείς να μου πεις ΜΙΑ;

Είναι δείγμα ασχετοσύνης,μίσους και ημιμάθειας να προσπαθείς να συγκρίνεις πολιτισμούς.Κρίνεις δεν συγκρίνεις.

Όταν λες οπτική γωνία, δεν πιστεύω να εννοείς την ΔΙΚΙΑ σου θολωμένη οπτική γωνία...

Άλλο ένα παράδειγμα ότι λες ΑΝΟΗΣΙΕΣ που ούτε εσύ ο ίδιος τις πιστεύεις με σκοπό απλώς να με "κοντράρεις" κομματικά

Ξύπνα.Δεν κινείται όλος ο κόσμος γύρω από σφαιτεριστές και διασκεδαστές σαν εσένα και το πριγκιπόπουλό σου.

Είναι δυνατόν να επιχειρηματολογείς λέγοντας μου ότι τα McDonalds θα χαρακτηριστούν ως ανεκτίμητη προσφορά;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΈΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ που μπορεί να πάρει στα σοβαρά εσένα και την προσπάθεια σου να συγκρίνεις ολόκληρη την ελληνική ιστορία με τα McDonalds;

Δεν το λέω εγώ.Έχουν χαρακτηριστεί ως κομμάτι του Αμερικανικού πολιτισμού.

Καλά ή κακά,υπάρχουν και έχουν φτάσει παντού.Διάδοση συνηθειών και τρόπου διαβίωσης ενός άλλου λαού.Αν σου λέει κάτι.

Τέλος πάντων,άκου κάτι

Η πατρίδα,η θρησκεία,ο πολιτισμός δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο από τα κόματα.Δεν είναι ιδεολογία.Αν δεν έχεις βέβαια,τα χρησιμοποιείς.

Αυτή τη στιγμή ΕΠΕΙΔΗ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ

Το συμπέρασμα είναι διαφορετικό.

Καλή τύχη emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσεις μεγαλομανίας.Δεν είναι καλό μικρό παιδί που είσαι.Όταν με το καλό κάνεις Ψ,θα καταλάβεις

Δεν είναι μεγαλομανία να υποστηρίζεις την αξία ενός πολιτισμού ιδίως όταν αυτή είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη. Είναι μεγάλη παγίδα να θεωρείς τα διάφορα πράγματα στη ζωή σου ως ΑΠΛΩΣ διαφορετικά και όχι ως ΚΑΛΥΤΕΡΑ ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. Και το λέω αυτό γιατί εσύ ΕΤΣΙ βλέπεις τους διάφορους πολιτισμούς. Ο άνθρωπος προχωράει στη ζωή του με επαναλαμβανόμενες αποφάσεις για το τι είναι καλό ή όχι (πάω σχολείο; δεν πάω; να σπουδάσω; να μην σπουδάσω; να κάνω οικογένεια; να μην κάνω κλπ κλπ κλπ). Βάλε επιτέλους στη ζωή σου τον άξονα ΚΑΛΟ-ΚΑΚΟ ή έστω ΚΑΛΟ-ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΟ και μην θεωρείς τα διάφορα πράγματα ως απλώς διαφορετικά.

Πλέον στην εποχή μας φοβόμαστε να πούμε το αυτονόητο μήπως και χαρακτηριστούμε φασίστες!

ΕΣΥ ΜΕΤΡΑΣ ΤΟΥς ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΖΥΓΑΡΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ

Εάν εγώ χρησιμοποιώ ζυγαριά, εσύ χρησιμοποιείς μηχανή του ΚΥΜΑ όπου όλα μπαίνουν μέσα και βγαίνουν το ίδιο (χώρες, άνθρωποι, ιστορίες κλπ). Εγώ μετράω τον ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ των πολιτισμών, πράγμα που εσύ ή δεν έχεις το θάρρος ή δεν έχεις τη ευφΐα να το κάνεις.

Είναι δείγμα ασχετοσύνης,μίσους και ημιμάθειας να προσπαθείς να συγκρίνεις πολιτισμούς.Κρίνεις δεν συγκρίνεις.

Δεν υπάρχει κρίση ΧΩΡΙΣ σύγκριση. Η κρίση προϋποθέτει τη διαμόρφωση γνώμης για κάτι, πράγμα που μπορεί να γίνει μόνο παραλληλίζοντας μια κατάσταση με μια "αντίστοιχη" κατάσταση που έχουμε στο μυαλό μας (και αποτελεί αυτό που λέμε "τη γνώμη μας"). Όταν λες εσύ ότι το Πανεπιστήμιο δεν λειτουργεί σωστά σημαίνει ότι έχεις ένα ΠΡΟΤΥΠΟ λειτουργίας του στο κεφάλι σου και το συγκρίνεις με αυτό.

Για τον ορισμό της ασχετοσύνης σε παραπέμπω στις απαντήσεις σου.

Ξύπνα.Δεν κινείται όλος ο κόσμος γύρω από σφαιτεριστές και διασκεδαστές σαν εσένα και το πριγκιπόπουλό σου.

Η εμπάθεια σε όλο της το μεγαλείο.

Δεν το λέω εγώ.Έχουν χαρακτηριστεί ως κομμάτι του Αμερικανικού πολιτισμού.

Καλά ή κακά,υπάρχουν και έχουν φτάσει παντού.Διάδοση συνηθειών και τρόπου διαβίωσης ενός άλλου λαού.Αν σου λέει κάτι.

Χα! Έχουν χαρακτηριστεί άπο... "κάποιους" και εσύ φυσικά δεν διστάζεις να υιοθετήσεις αυτή την άποψη. Εάν δεν το πίστευες ρε φίλε ΓΙΑΤΙ το είπες τότε πιο πριν;

Τέλος πάντων,άκου κάτι

Η πατρίδα,η θρησκεία,ο πολιτισμός δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο από τα κόματα.Δεν είναι ιδεολογία.Αν δεν έχεις βέβαια,τα χρησιμοποιείς.

Συμφωνώ ότι η πατρίδα, η θρησκεία, η οικογένεια, ο πολιτισμός δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται από τα κόμματα. Εσύ όμως κάνεις το λάθος να θεωρείς ως "χρησιμοποίηση" την ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ τους, πράγμα εντελώς διαφορετικό.

Καλή τύχη

Καλή τύχη και σε σένα γιατί μόνο σε αυτήν μπορείς να ελπίζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι λίγο μπερδεμένος.

Κρίμα

Φρόντησε να δεις τον κόσμο διαφορετικά πριν μεγαλώσεις και άλλο

Που σημαίνει βρες ένα μέτρο και μην πιστεύεις σε παραμύθια.

Καλά μυαλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι λίγο μπερδεμένος.

Κρίμα

Φρόντησε να δεις τον κόσμο διαφορετικά πριν μεγαλώσεις και άλλο

Που σημαίνει βρες ένα μέτρο και μην πιστεύεις σε παραμύθια.

Καλά μυαλά

Όταν φύγεις από το μαντρί της ΝΔ, έλα να τα ξαναπούμε.

Δυστυχώς το κόμμα έχει επηρεάσει όχι μόνο το λόγο σου, αλλά και τη σκέψη σου.

Δεν χρειάζεται "να βρω ένα μέτρο" όταν οραματίζομαι (ανεξάρτητα από πολιτικές απόψεις)

μια καλύτερη Ελλάδα. Αυτό που εσύ θεωρείς παραμύθι για μένα είναι ένα όνειρο.

Να σου θυμίσω ότι και το όνειρο παραμύθι είναι, αλλά κανείς ποτέ δεν έπαψε να ονειρεύεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν απλά κάποιοι νοματέοι εκεί πέρα που καταγράφαν τις εμπειρίες τους και κάτι τρέχει στα γύφτικα.

emhelp Αν ήταν στην Ιταλία του 16ου αιώνα τι θα έκαναν και θα έτρεχε κάτι παραπάνω;

Πάντως αν θες να κάνεις "ranking" καλύτερης αρχαίας ιατρικής τότε αυτή την παίρνει σίγουρα η Ρώμη του Γαληνού... ;)

emoops Εδώ θέλω να ρωτήσω από ποια πόλη ήταν ο Γαληνός και τι εθνικότητας ήταν,που βρίσκεται η πόλη της καταγωγής του και που έμαθε ιατρική ο Γαληνός και μετά μιλάμε και για τη Ρώμη.

emoops Quiz νο 2:ποιος ήταν ο πρώτος γιατρός στην Ρώμη και ποια εποχή περίπου;Από ποια περιοχή ήταν και πόσο κοντά βρισκόταν στην περιοχή που γεννήθηκε,μεγάλωσε και έμαθε ιατρική ο Γαληνός;(σ.σ. δεν ταυτίζονται).

emoops Quiz νο 3:οι προαναφερθείσες περιοχές αδρά χιλιομετρικά πόσο απείχαν από την Ιωνία;Ποιο ήταν το όνομά τους στην αρχαιότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emhelp Αν ήταν στην Ιταλία του 16ου αιώνα τι θα έκαναν και θα έτρεχε κάτι παραπάνω;

Στην Ιταλία του 16ου αιώνα είχαν ήδη αρχίσει να μπαίνουν οι βάσεις για τις συστηματικές μελέτες του ανθρώπινου σώματος στα πρώτα πανεπιστήμια «δυτικού τύπου». Οι βασικές αρχές λειτουργίας των πανεπιστημίων αυτών δε διαφέρουν πολύ απ'τα σημερινά. :)

Εδώ θέλω να ρωτήσω από ποια πόλη ήταν ο Γαληνός και τι εθνικότητας ήταν,που βρίσκεται η πόλη της καταγωγής του και που έμαθε ιατρική ο Γαληνός και μετά μιλάμε και για τη Ρώμη.

Δεν είναι μόνο που την έμαθε, είναι και που την εξάσκησε. Μην ξεχνάς πως η Ιατρική εκείνη την εποχή ήταν σε μεγάλο βαθμό εμπειρική. Όσο περισσότερο εξασκούσες τόσο περισσότερο μάθαινες. Στη Ρώμη ο Γαληνός μεγαλούργησε. BTW, δεν είναι μόνο Γαληνός... η Ρώμη μάζεψε τους μεγαλύτερους γιατρούς της εποχής.

emoops Quiz νο 2:ποιος ήταν ο πρώτος γιατρός στην Ρώμη και ποια εποχή περίπου;Από ποια περιοχή ήταν και πόσο κοντά βρισκόταν στην περιοχή που γεννήθηκε,μεγάλωσε και έμαθε ιατρική ο Γαληνός;(σ.σ. δεν ταυτίζονται).

Arcagathus?!

Μούμπλε μούμπλε, μια γιατί όλοι αυτοί οι γιατροί μαζευόντουσαν στη Ρώμη, μέλι είχε; :unsure:

emoops Quiz νο 3:οι προαναφερθείσες περιοχές αδρά χιλιομετρικά πόσο απείχαν από την Ιωνία;Ποιο ήταν το όνομά τους στην αρχαιότητα;

Φεύγαν απ'την Ιωνία όπως κατάλαβες. Γι'αυτό έχω δίκιο λέγοντας πως η Ρώμη ήταν το κέντρο της Ιατρικής στα κλασικά και υστεροκλασικά χρόνια. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Αποθεώστε την ανωτερότητα του ελληνικού έθνους!!! emsplats

Ρε χαζεμενε δεν μπορεις να μιλας κ να κανεις διαλογο σα φυσιολογικος ανθρωπος κ

οταν καποιοι μιλανε σοβαρα εσυ να μην κλάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε χαζεμενε δεν μπορεις να μιλας κ να κανεις διαλογο σα φυσιολογικος ανθρωπος κ

οταν καποιοι μιλανε σοβαρα εσυ να μην κλάνεις.

Την ίδια ιστορία έχει η Ελλάς με το Ζαΐρ;

Απλή ερώτηση, περιμένω απλή απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.