Jump to content

Πληροφορίες για Πήλιο


Recommended Posts

Παιδιά , καλησπέρα !!!Δεν ξέρω αν με θυμάται κανείς έχω πολύ πολύ πολυυυυυυυυυυ καιρό να γράψω στο φόρουμ και μου λείψατε πολύ !!! :wub: Λοιπόοοοοονννν....Σκέφτομαι να πάω Πήλιο αυτές τις μέρες ( και όμως δεν έχω πάει ποτέ !!) . Οποια πληροφορία ευπρόσδεκτη ( σχετικά με διαμονή , φαγητο διασκέδαση κτλ ).

Πολλά πολλά φιλιά σε όλους ( παλιούς και καινούριους )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και σε θυμόμαστε... :D

Πήλιο, και πιο συγκεκριμένα στη Μακρυνίτσα, είχα πάει πρίν 2 βδομάδες περίπου...Εκπληκτικά...και τώρα που θα χιονίζει θα είναι ακόμα καλύτερα...Και για βόλτες ο Βόλος...θεϊκή πόλη...τα τσιπουράδικα στη σειρά...Κατά κοινή ομολογία η Μακρυνίτσα ήταν η καλύτερη επιλογή για διαμονή...Νοικιάστε και αμάξι...οδήγηση με προσοχή γιατί παίζει πάγος και χιόνι...Στα Χάνια είναι το χιονοδρομικό, αν σε ενδιαφέρει το άθλημα...Τι άλλο...;Ό,τι θες παραπάνω, ρώτα...Γενικά ΠΗΓΑΙΝΕ! emcolgate

Υ.Γ. Με προσοχή στα χιόνια, γιατί άρπαξα φαρυγγίτιδα που με ταλαιπώρησε μέχρι προχτές... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με το ότι το Πήλιο είναι τέλειο, θα διαφωνήσω με το ότι η Μακρυνίτσα είναι η καλύτερη επιλογή για διαμονή. Μακρυνίτσα και Πορταριά ωραίες είναι, αλλά και οι πιο τουριστικές γιατί είναι ακριβώς πάνω από το Βόλο, άρα και οι πιο γνωστές. Βέβαια αν θες να βγεις για βράδυ στα τσιπουράδικα του Βόλου και είσαι τύπος που μετά αλλού θα πατάει και αλλού θα βρίσκεται, τότε ναι, μείνε στη Μακρυνίτσα, για να μη σου πω μείνε στο Βόλο :P

Επίσης δεν θα σου προτείνω να πας στο απομακρυσμένο Πουρί στο Ανατολικό άκρο του Πηλίου που μένω συνήθως εγώ, παρά την τέλεια θέα που έχει στο Αιγαίο, πολύ απλά γιατί δεν θα έχεις τίποτα άλλο να κάνεις και είναι μακριά από τα υπόλοιπα μέρη, οπότε ίσως λίγο άκυρο για πρώτη φορά. Εκτός βέβαια αν δεν σε απασχολεί, οπότε ναι, ένας μόνο έχει ενοικιαζόμενα σε αυτό το χωριό με σπιτικό χωριάτικο πρωινό και είναι στην τέλεια τοποθεσία!

Προτείνω πάντως ανεπιφύλακτα τη Βυζίτσα με τα διάφορα αρχοντικά της και μη για διαμονή και οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο cafe " Άννα, να ένα μήλο" που είναι στο διπλανό χωριό, στις Μηλιές. Όπως επίσης και στο καφενείο του χωριού Κήπος που είναι δίπλα σε μια ιδιαίτερη εκκλησία στην πλατεία του χωριού. Α, και μην παραλείψετε την Τσαγκαράδα με το γνωστό της αιωνόβιο Πλάτανο. Και, παρά το κρύο, κάντε τον κόπο να δείτε την παραλία Μυλοπόταμος. Είναι τέλεια!

Όλα τα παραπάνω, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι must!

Να περάσεις τέλεια!

Υ.Γ. και να πιείς πολλά τσίπουρα emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά , ευχαριστώ πολύ ...Είστε υπέροχοι!!! emiloveyou:wub: Να ρωτήσω και κάτι άλλο....Οι δρόμοι χρειάζονται αλυσίδες αυτή την εποχή?Αν πάει κάποιος χωρίς αυτοκίνητο ποιά μέσα μεταφοράς μπορεί να χρησιμοποιήσει? ( Λεωφορείο, τρενάκι κτλ??) Επίσης να μου προτείνετε κάποιο καλό ξενοδοχείο και ταβερνούλα στη Μακρυνίτσα για παράδειγμα....Το παράκανα , ε????? :Pemblush

Μαριζάκι μου τι κάνεις? :wub: Χαίρομαι που τα ξαναλέμε...Ασε με τη δουλειά τα είδα όλα και χάθηκα γενικώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικά χρειάζονται αλυσίδες αυτή την εποχή...Εμείς πήγαμε με το ΚΤΕΛ ως το Βόλο και από εκεί είτε νοικιάζεις αυτοκίνητο είτε χρησιμοποιείς τα τοπικά λεωφορεία...Στη Μακρυνίτσα μείναμε στο αρχοντικό Ρεπανά που ήταν πολύ καλό και πολύ φτηνό οικονομικά για μια παρέα 6 ατόμων...Αρκεί μια τηλεφωνική έρευνα για να βρεις κάποιο σε καλή τιμή...ειδικά τώρα που τελείωσαν και οι γιορτές...Εκεί -στη Μακρυνίτσα δλδ - επίσης έχει μια πολύ ωραία ταβερνούλα που δε θυμάμαι όνομα...Να πάτε...Θα περάσετε τέλεια! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Αν πάει κάποιος χωρίς αυτοκίνητο ποιά μέσα μεταφοράς μπορεί να χρησιμοποιήσει? ( Λεωφορείο, τρενάκι κτλ??)

μπορείς πάντα να πάρεις και το ποδήλατο... :P:P:P (μην ξεχνιόμαστε κιόλας B)

ΓΓεειιιιαααααααααααααα και οταν με το καλό γυρίσεις πες και σε εμας... αυτο που ξέρω πάντως είναι οτι παίζουν πολύ καλα αρχοντικά και για μια μεγάλη παρέα συμφέρει.. αααα

το δωμάτιο με το τζάκι ΔΙΚΟ ΜΟΥ, μπουχαχαχα :anavwfwties:

Καλά να περάσεις!

PS. αλυσίδες πάρε όπως και να έχει... μπορεί να μην τις χρειαστείς στο πήλιο αλλα στην Εθνική σίγουρα :lol: εξάλλου 20€ έχουν για νορμάλ αυτοκίνητα (οχι 4x4)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.