Jump to content

Ειδικευμένοι στην Ελλάδα ιατροί-fellowship στις ΗΠΑ


greek doctor

Recommended Posts

Σε παλαιότερο post του αγαπητού συναδέλφου ortho,έγινε αναφορά στο εξής θέμα: σχετικά με ορθοπαιδικούς(και γενικότερα ειδικευμένους ) που έχουν ειδικευθεί στην Ελλάδα, αλλά θα ήθελαν να εργασθούν στις ΗΠΑ,προτάθηκε σαν μία λύση, να ακολουθήσουν κάποιο fellowship.

Έχω ακούσει ότι το fellowship δεν παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο,πλην της απόκτησης εμπειρίας (σε αμερικανικό έδαφος), και ότι για να εργασθεί κάποιος ως ορθοπαιδικός θα πρέπει να επαναλάβει την ειδικότητα.

Θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς ισχύει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Greek doctor.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, ψάχνοντας κι εγω προοπτικές και πιθανές χώρες για ειδικότητα, - τελικά κατάληξα Γερμανία - είχα επίσης αναλογιστει το ενδεχόμενο για ΗΠΑ, δεδομένου ότι έχω και συγγενείς στο Νιου Τζέρσευ. Έψαξα ρώτησα και σου λέω με σιγουριά ότι ΔΕΝ μπορεί οιοσδήποτε συνάδελφος να ασκήσει ιατρική πράξη οπουδήποτε στις ΗΠΑ, αν ΔΕΝ έχει περάσει τα 3 steps των USMLE. Τωρα μπορείς να δεις ότι το να τα περάσεις είναι πολύ απιτητικό, ακόμα και για τους Αμερικάνους τελειόφοιτους Ιατρικής που εκπαιδεύονται γι αυτά από τις Σχολές τους. Πάντως κατηγορηματικά σου λέω ότι ούτε ειδικευμένος, ούτε καν Πανεπιστημιακός ΔΕΝ μπορεί να ασκήσει ιατρική πράξη. Τωρα ξ επιλογη του fellowship σου δίνει την δυνατότητα εξειδίκευσης σε κάποιο γνωστικό αντικείμενο αλλά ΔΕΝ αποτελεί παρακαμπτηριο για άδεια άσκησης Ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πλέον αρμόδιοι να απαντήσουν είναι τα παιδιά που βρίσκονται αυτή την στιγμή σε προγράμματα στις ΗΠΑ, αλλά θεωρητικά υπάρχει δυνατότητα για έκδοση limited license σε συγκεκριμένες Πολιτείες, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και με πολύ μικρότερες αμοιβές, αλλά τις προϋποθέσεις, τις γνωριμίες που απαιτούνται, και το πόσο εφικτό είναι, δεν τα γνωρίζω.

Έχει συμβεί ειδικευμένοι από Ευρώπη να ξανακάνουν την Ειδικότητα στις ΗΠΑ ώστε να γίνουν board certified, και οι δυσκολίες να γίνεις δεκτός σε πρόγραμμα Ορθοπαιδικής (με το μονοψήφιο ποσοστό αποδοχής ξένων IMG κάθε χρόνο) έχουν αναλυθεί εκτενέστατα απ΄τον Ortho.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχυει ο κανονας οτι για να εργαστει κανεις ως ειδικος με ολα τα προνομια που αυτο περιλαμβανει πρεπει να εχει

1. State license (για να αποκτηθει χρειαζεσαι ECFMG certificate, Step 3, διαφορα χαρτια που διαφερουν αναλογα με την πολιτεια και 1-2 χρονια εμπειρια ως ειδικευομενος)

2. Board certification (για να αποκτηθει χρειαζεσαι 3-7 χρονια ειδικοτητας στις ΗΠΑ, επιτυχια στα board exams, διαφορα αλλα χαρτια. Σπανιως αναγνωριζεται χρονος ειδικοτητας εκτος ΗΠΑ)

Ο κανονας εχει και εξαιρεσεις. Στις περισσοτερες πολιτειες, ιατροι με ειδικοτητα που εχει αποκτηθει εκτος ΗΠΑ μπορουν να εργαστουν ως ειδικοι χωρις board certification με state license η institutional license (αδεια ασκησης ιατρικης που ισχυει μονο για ενα νοσοκομειο). Για τετοιες αδειες, απαραιτητο ειναι το ECFMG certificate (απλα pass σε ολα τα steps χωρις να εχει σημασια ο βαθμος), το step 3 και διαφορα χαρτια που διαφερουν αναλογα με την πολιτεια. Η Pennsylvania ειναι η μονη πολιτεια οπου μπορει να εκδοθει institutional license για εργασια ως ειδικος ιατρος χωρις να χρειαζονται USMLE.

Τα fellowships δεν ειναι θεωρητικα προυποθεση για τα ανωτερω, παρα μονο ως οδος γνωριμιας με το συστημα για να αποκτησει κανεις τετοια θεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ όλους τους συνάδελφους για τις πληροφορίες.

Σίγουρα δεν είναι εύκολο για έναν ειδικευμένο,να κάνει μια εντελώς καινούργια αρχή, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο η προσπάθεια.

Όσοι είστε ειδικευμένοι,ήδη γνωρίζετε την απαξία της ελληνικής κοινωνίας (και λιγότερο του Ελληνικού κράτους) προς το γιατρό.

Νομίζω ότι πρέπει να ζήσουμε και να δουλέψουμε, εκεί όπου η εργασία μας και ο κόπος μας μπορούν να εκτιμηθούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Γενικά όπως τα λέει ο Αλέφαντος (δεν το ήξερα αυτό για την Πενσυλβάνια αν και ήμουν east coast, ενδιαφέρον!) plus ότι στην σχεδόν απίθανη περίπτωση που θα καταφέρεις να βρεις clinical fellowship στις χειρ/κές ειδικότητες οι ικανότητες σου στο χειρουργείο εκτοξεύονται ώστε να μπορείς τουλάχιστον να γυρίσεις στην Ελλάδα και να δηλώνεις ειδικευμένος χωρίς να ντρέπεσαι. Υπάρχουν και research fellowships πάντως που αξίζουν χρυσάφι από πλευράς απόκτησης δεξιοτήτων που δεν μας προσφέρθηκαν κατά τη διάρκεια της ειδικότητας στην Ελλάδα (από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα). Και μόνο που θα έχεις στη διάθεσή σου όποτε σου καπνίσει τα surgical labs και άπειρους donors να παίξεις και να τελειοποιήσεις τεχνικές είναι μεγάλη υπόθεση, σαν να κάνεις δεκάδες hands-on courses μαζεμένα. Πέραν ότι, όταν σε μάθουν και γυρνάς όλη την ημέρα στα πόδια τους στα χειρουργεία πάντα θα υπάρξει η στιγμή που θα σου πουν "πλύσου", ανάλογα με την ειδικότητα, το φόρτο δουλειάς, τον αριθμό και το επίπεδο των ειδικευομένων τους βέβαια. Οι assistant profs πιο σπάνια γιατί φοβούνται, αλλά από associated και πάνω γίνεται συχνά, ειδικά όταν είναι από τους seniors της Κλινικής κι έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους.

Γενικά οι Έλληνες ειδικευμένοι ξεχωρίζουν γρήγορα στην Αμερική, όποιος έχει εφημερεύσει μόνος του σε Κεντρικό Νοσοκομείο της Αθήνας όπου γίνεται της πόπης με τον επιμελητή του σε γάμο στα...Γιάννενα και κλειστό κινητό, κάνει πάρτι στα Clinics των αμερικανικών νοσοκομείων και του φαίνονται πανεύκολα. Τέλος πάντων, αυτή είναι η εμπειρία μου σε 3 διαφορετικά μεγάαααλα αμερικανικά πανεπιστημιακά νοσοκομεία, 2 Καλιφόρνια + 1 Boston.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας και από εμένα. Καταρχήν έχω διαβάσει όλα τα σχετικά topics,αλλά δεν έβγαλα βέβαιο συμπέρασμα. Επειδή όπως καταλαβαίνω ο δρόμος προβλέπεται ανηφορικός και η εκπαίδευση- ανεργία στην Ελλάδα δεδομένη,θα ήθελα αν μπορούν οι συνάδελφοι με κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ να προσφέρουν κ σε μένα τις εμπειρίες τους(φυσικά και οποιοσδήποτε άλλος συνάδελφος γνωρίζει κάτι το έγκυρο). Είμαι στο τέταρτο έτος νευροχειρουργικής ειδικότητας σε Ελληνικό νοσοκομείο,θα ήθελα τελειώνοντας να συνεχίσω στο εξωτερικό μe καποιο fellowship. Είναι η λύση των ΗΠΑ εφικτός δρόμος? φυσικά δίνοντας και περνώντας εξετάσεις USMLE . Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα scores αλλα το κατα πόσο θα μπορέσω να διεκδικήσω ένα αξιόλογο clinical fellowship,σαν ειδικός Νευροχειρουργός με state licence ή θα μπω στη διαδικασία τόοσου διαβάσματος και εξόδων σε αυτήν την ηλικία,χωρίς κάποιο ουσιαστικό αντίκρυσμα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...
On 12/7/2013 at 5:49 ΠΜ, qbase said:

Καλησπέρα σας και από εμένα. Καταρχήν έχω διαβάσει όλα τα σχετικά topics,αλλά δεν έβγαλα βέβαιο συμπέρασμα. Επειδή όπως καταλαβαίνω ο δρόμος προβλέπεται ανηφορικός και η εκπαίδευση- ανεργία στην Ελλάδα δεδομένη,θα ήθελα αν μπορούν οι συνάδελφοι με κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ να προσφέρουν κ σε μένα τις εμπειρίες τους(φυσικά και οποιοσδήποτε άλλος συνάδελφος γνωρίζει κάτι το έγκυρο). Είμαι στο τέταρτο έτος νευροχειρουργικής ειδικότητας σε Ελληνικό νοσοκομείο,θα ήθελα τελειώνοντας να συνεχίσω στο εξωτερικό μe καποιο fellowship. Είναι η λύση των ΗΠΑ εφικτός δρόμος? φυσικά δίνοντας και περνώντας εξετάσεις USMLE . Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα scores αλλα το κατα πόσο θα μπορέσω να διεκδικήσω ένα αξιόλογο clinical fellowship,σαν ειδικός Νευροχειρουργός με state licence ή θα μπω στη διαδικασία τόοσου διαβάσματος και εξόδων σε αυτήν την ηλικία,χωρίς κάποιο ουσιαστικό αντίκρυσμα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ερχομαi να απαντήσω στον εαυτό μου σχεδόν 5 χρόνια μετά απο το προηγούμενο post. Είναι πολύ εύκολο να βρεις clinical fellowship ακόμα και σε μεγάλα πανεπιστήμια των ΗΠΑ σαν ειδικός στην Ελλάδα, φυσικά αυτό προυποθέτει να έχεις περάσει τα USMLE για να μπορείς να βγάλεις limited state license.

Δεν θα συνιστούσα βεβαια σε κανένα ειδικό χειρουργό να το κάνει αυτό αν δεν θέλει να συνεχίσει εδώ στις ΗΠΑ με ειδικότητα. Κοινώς μην έρθετε απλά σε τέτοια non accredited θέση για την χειρουργικη εμπειρία ή αλλιώς να μάθετε να χειρουργείτε. Φυσικά και θα μάθεις πολλά απτο σύστημα, θα δεις καινουργια πράγματα θα ανοίξουν τα μάτια σου αλλά η χειρουργική σου εμπειρία σαν ξένος πάντα θα είναι limited και diluted απο τους αμερικανους fellows και chief residents που θα κάνουν τα πάντα. Φυσικά αν είστε παθολόγοι αλλάζει, όμως πάντα μπορείτε να κανετε observerships χωρίς το βραχνα των usmle.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συνεχίσεις μετά το fellowship εκεί με ειδικότητα πως δουλεύει ακριβώς; Θα έχεις ολοκληρώσει το fellowship σαν ειδικός χειρουργός, ας πούμε, και μετά θα μπεις ειδικευόμενος χειρουργικής στο ίδιο ή άλλο πρόγραμμα; Η θα πας σαν fellow εκεί και στην μέση θα το διακόψεις για να σε πάρουν ειδικευόμενο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Σε περίπτωση που ολοκληρώσω την ειδικότητα της Παιδιατρικής στην Ελλάδα και έχοντας φυσικά δώσει τα usmle, είναι εύκολο να βρω clinical fellowship στην Παιδοενδοκρινολογία στην Αμερική;  Ή θα προτιμήσουν άτομα που έκαναν την Παιδιατρική τους στην Αμερική;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.