Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] ΒΑΤΜΑΝ ΒΕGINS


Recommended Posts

Χμμμ....Για να δούμε:Ακόμη μια ταινία με τον Μπάτμαν, τον χαρωπό φίλο του τον Ρόμπιν και τους κωμικούς του εχθρούς τύπου Τζόκερ...με δύναμη από τα 80's δηλαδή,ε???

ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ!!!

Η αρχή του Μπάτμαν είναι πολύ καλύτερη από την (χρονικά προγενέστερη) συνέχεια... Πώς ένας επιχειρηματίας μιας -φανταστικής- πόλης γίνεται τιμωρός του εγκλήματος και της διαφθοράς εκπαιδευμένος στα χερια...φονταμενταλιστών τρομοκρατών!!!!!!!!!!

Έχουμε και λέμε:1)Πολύ καλό καστ (Morgan Freeman, Gary Oldman,etc...)

2)Επιτέλους ένας Μπάτμαν στα πρότυπα που έθεσε ο Frank Miller (sin City) στο προ δεκαετίας κόμικ του ''Batman:The Dark Knight''! H ταινία είναι σκοτεινή, βίαια και ο ήρωας εμφανίζεται εκδικητικός, αδίστακτος, και...προς θεού εκ διαμέτρου αντίθετος από τον Spiderman!!! emrockon

3)Υφέρπων προβληματισμός της ταινίας:Πού οδηγείται ο κόσμος μας από την οικονομική εξαθλίωση, την έκπτωση των ηθικών αξιών και την διεύρυνση του κοινωνικού χάσματος....Τρομερές μπηχτές για το ποιός επωφελείται από αυτά..νομοθετική,δικαστική και εκτελεστική εξουσία "τσιράκια" των βαρώνων του εμπορίου ναρκωτικών και όπλων!Και να φανταστεί κανείς ότι στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού αυτή η εικόνα αντικατοπτρίζει την αλήθεια...

4)Απίστευτες σκηνές δράσης με ωμή βία (όχι splatter όμως!) και τρομερή μουσική υπόκρουση.

5)ΛΕΙΠΕΙ Ο ΗΡΩΑΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΛΛΑΝ!!!!Ναι, καλά καταλάβατε, ο Ρόμπιν δεν υπάρχει!ΖΗΤΩ!!! emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτέλους κάποιος ξεκίνησε το θέμα γιατί βαριόμουν παρ'όλο που έχω δει την ταινία τόσες μέρες!

Ο νέος BATMAN είναι τρομερός.... ο τυπάς ήδη από το Equilibrium μας είχε δείξει τα προσόντα του και τώρα ήταν απλά φοβερός!

Γενικά όλο το καστ είναι εξαιρετικό και το βασικό; Παίζει τουλάχιστον αξιοπρεπώς τους ρόλους.... :) (ακόμη και η βλαμμένη πρώην φιλενάδα του Ντόσον βλέπεται.....)

Η ιστορία είναι πολύ ωραία, δηλαδή η όλη δημιουργία του μπάτμαν και οι πρώτες του εξορμήσεις στο σκοτάδι με τα "πρωτόγονα" εργαλεία του.... :P

Αν σας αρέσει ο Μπατμαν να πάτε να την δείτε, σίγουρα δεν θα απογοητευτείτε καθόλου!

Αν δεν έχει επαφή με το αντικείμενο....τί να πω! Πάω να κοιμηθώ τώρα γιατί χασμουριέμαι τόσο πολύ που δεν θυμάμαι αν γράφω την γνώμη μου ή συνταγή για σάλτσα μακαρόνια :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O Batman λέει πολύ και για όσους δεν έχουν ιδέα...είναι καλή περιπετειούλα, δεν το κουράζει ελεεινά, έχει και ρομάντζο λιγάκι...αξίζει...άνω του μετρίου σίγουρα και μάλιστα έχει και αξιόλογο καστ... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο τυπάς ήδη από το Equilibrium μας είχε δείξει τα προσόντα του και τώρα ήταν απλά φοβερός!

E, τώρα Little Women, American Psycho, Laurel Canyon, The Machinist και εσύ θυμήθηκες το Equilibrium;;;; Θα τρίζουν τα κόκκαλα του κακομοίρη... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup συμφωνω επικροτω και επαυξανω!!!η ταινια παντως ειναι απο αυτες που δεν πιστευεις οτι μπορει να ειναι (εστω) ανταξιες των προηγουμενων,ενω το θεμα μοιαζει εξαντλημενο!κι ομως,ξαφνιαζει ευχαριστα χωρις να ειναι αριστουργημα,ενω οσοι πιστεψαν στον κριστιαν μπειλ δικαιωνονται.προσωπικα,δεν θελω ποτε να τον δω major hollywood star,ακριβως για να μπορει να διαλεγει σεναρια οπως του american psycho. emrockon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[OT]

Η ταινία American Psycho είναι πολύ μα πάρα πολύ πιό κάτω από το βιβλίο... δυστυχώς. Αναφέρομαι στο σενάριο και στη σκηνοθεσία. Τα ξόδεψαν όλα για τα δικαιώματα του βιβλίου :rolleyes:

Το Εquilibrium και το The Machinist είναι αριστουργήματα. Με μικρότερο κόστος, μα καλλιτεχνική αξία τεράστια.

Το Batman Begins δεν το έχω δεί ακόμα, μα είναι προϊόν του Hollywood με όλη τη σημασία της έννοιας :P

O τύπος πέρασε από 75 κιλά σε 50 κιλά και τώρα σε 85 κιλά, ανάλογα με τη ταινία και το σώμα που θα έπρεπε να έχει. B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τις πιο καλές ταινίες του καλοκαιριού, από άποψη παραγωγής κλπ.

Δε διεκδικεί ιδιαίτερες καλλιτεχνικές δάφνες, αλλά βλέπεται πολύ ευχάριστα (ίσως περισσότερο από τα υπόλοιπα Batman). Ο Κρίστιαν Μπέιλ ήταν α π ί σ τ ε υ τ ο ς στο Equilibrium, που ήταν ανάλογου ύφους (Sci-Fi με την ευρεία έννοια) ταινία με το Μπάτμαν... βέβαια ελάχιστα αναφέρεται στις κριτικές ότι πρωταγωνίστησε εκεί. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup γιατί ήταν indie... γερμανική παραγωγή, με λεφτά από αυτούς που είχαν ξοδέψει και για το Das Boot.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

E, τώρα Little Women, American Psycho, Laurel Canyon, The Machinist και εσύ θυμήθηκες το Equilibrium;;;; Θα τρίζουν τα κόκκαλα του κακομοίρη... :P

το Machinist το έχασα και είναι στο πρόγραμμα για DVD.... :mellow:

τα άλλα τρία δυστυχώς δε τα έχω δει (ε, δεν έχω δει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! :P )

:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

:bloodomen: Το είδα και εγώ!Σκοτεινό,πωρωτικό,η καλύτερη ταινία Μπάτμαν μέχρι τώρα.Που να περίμενε κανείς ότι στην 5η συνέχεια θα έβγαζαν τέτοιο διαμαντάκι!Εγώ πάντως θα το δω και θα το ξαναδώ.

emstaremstaremstaremstar ,1/2 /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.