Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Το Φάντασμα της Όπερας


Juliette

Recommended Posts

Λοιπόν.... όσοι δεν το έχετε δει ακόμα σπεύσατε. Εκπληκτική φωτογραφία, εκπληκτικά σκηνικά, εκπληκτική μουσική (νταξ αυτό είναι ψιλο-αναμενόμενο) εκπληκτική σκηνοθεσία, εκπληκτικοί ηθοποιοί (ειδικά ο Gerard Butler, στον ομώνυμο ρόλο :wub::wub::wub: ) γενικά εκπληκτική ταινία-μεταφορά της όπερας του Βέμπερ στον κινηματογράφο....

Πήγα ήδη 2 φορές και το είδα, θα πάω χαλαρά και 3η, θα το πάρω και σε dvd μόλις κυκλοφορήσει, έχω πάθει πλάκα!! (και δεν παθαίνω συχνά πλάκα με τέτοια έργα)

Δε βάζω συντελεστές της ταινίας, είναι το πιο εύκολο πράγμα να βρείτε λινκς, άσε που παίζεται πλέον σ'όλους τους κινηματογράφους.

emarright Η υπόθεση συνοπτικά: στο Παρίσι του 1870, ο θρύλος ενός Φαντάσματος που στοιχειώνει τη Λαϊκή Όπερα είναι διάχυτος, ειδικά όταν μετά από σειρά ανεξήγητων "ατυχημάτων" προωθείται η νεαρή ανερχόμενη σοπράνο Κριστίν Ντααέ στη θέση της διάσημης Καρλόττας. Δάσκαλός της είναι το "Φάντασμα", ένας μεγαλοφυής καλλιτέχνης που ζει στα υπόγεια της Όπερας και δεν αποκαλύπτει ποτέ το πρόσωπό του λόγω μιας φρικτής παραμόρφωσης που έχει από παιδί. Όταν όμως ένας νεαρός ευγενής, ο Ραούλ, παιδικός έρωτας της Κριστίν, αναλαμβάνει τη διοίκηση του θεάτρου, διεκδικώντας τη νεαρή υψίφωνο έναντι του Φαντάσματος, αρχίζει το δράμα....

emarright Κριτική των φωνών: Κριστίν: Αρκετά ανώριμη ως φωνή, είναι όμως μόλις 17 χρονών και είναι αναμενόμενο να είναι ασχημάτιστη. Παρόλα αυτά αυτό ακριβώς απαιτεί ο ρόλος, χώρια που έχει όλες τις νότες (νταξ, το κόντρα-μι είναι στούντιο :lol: ) Με τη 2η φορά μου φάνηκε λιγότερο ασχημάτιστη :P

Φάντασμα: Ψιλο-μπρουτάλ φωνή και αρκετά απαίδευτη.... Κοπανάει και "σκάβει" αρκετά.... και πάλι όμως ο ρόλος το απαιτεί.... στο κάτω-κάτω υποτίθεται πρέπει να μας προκαλέσει αντιπάθεια.... είναι ο "κακός" της υπόθεσης... (και καλά....)

Ραούλ: Ο πιο ξενερουά ρόλος έβερ... emconfused σκηνική παρουσία πολύ "λίγη", φωνή τπτ το εξαιρετικό, παρόλο που είναι πιο καλλιεργημένη από το Φάντασμα... Νμζ το μόνο μελανό σημείο της ταινίας...οι συντελεστές δεν καταφέρνουν να του δώσουν αρκετή σκηνική "προσωπικότητα" ώστε να εξισορροπήσει με το Φάντασμα.... γιατί είναι υποτίθεται το φωτεινό "αντίβαρο" έναντι της "σκοτεινής μεγαλοφυΐας" του Φαντάσματος....

Καρλόττα: Εξαιρετική φωνή και παρουσία, καταφέρνει να αποδώσει όπως ακριβώς πρέπει το ρόλο της στρίγγλας ντίβας, που φτάνει στο τέλος της καριέρας της.... Όταν τσιρίζει θυμωμένη στις διάφορες σκηνές είναι μια απόλαυση... :lol:

emstar emstar emstar emstar emstar emstar emstar emstar emstar emstar emstar

Δείτε το!!!!!!!!!!!!!!

post-614-1105362444.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα στο ότι η ταινία αποτελεί μια πανδαισία εικόνας και μουσικής...όμως, δε θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όσους δεν είναι φαν των μιούζικαλ, καθώς οι ηθοποιοί στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας τραγουδούν.

Γενικά νομίζω ότι το έργο αυτό μας επιβεβαιώνει άλλη μια φορά γιατί δεν πρέπει να παίρνουμε τοις μετρητοίς τα reviews των κριτικών. Κατά τη γνώμη μου ο κομπλεξισμός τους έχει καταντήσει αφόρητος. Και καλά, οι Ελληνες "ειδικοί" είχαν κι ένα καλό λόγο να πουν...αλλά αν ψάξετε στο δίκτυο κριτικές από Αμερικάνους και Αγγλους, αυτοί το θάβουν το εργάκι. Ελεος πια...

Υ.Γ. Τον καταπληκτικό Gerard Butler (έπαιξε και στο Dracula 2000) τον διάλεξε ο ίδιος ο Webber.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν είμαι ο τύπος που θα άκουγε επί 2+ ώρες όπερα, ομολογώ ότι με ταξίδεψε ευχάριστα και γενικά έφυγα με θετικές εντυπώσεις...Από ηθοποιούς μόνο το φάντασμα έλεγε...η κοπελίτσα αρκετά μούφα, ενώ ο νεαρός γόης...δράμα...Αν έκαναν κι εκεί καλύτερες επιλογές θα το αποθέωνα...Να πάτε πάντως! emstaremstaremstaremstar

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ..

Τζάμπα θάφτηκε! Πολύ πολύ όμορφο, σχεδόν φαντασμαγορικό σε φάσεις.

Υποσημείωση για την Καρλόττα: H Μίννι Ντράιβερ που παίζει τον χαρακτήρα ΔΕΝ είναι αυτή που τραγουδάει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικά όταν έπαιζε το κύριο θέμα με τα πολλά μπάσα έτρεμε η αίθουσα...πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα...έτσι μου έρχεται να πάω σε κάνα λάιβ του ίδιου θέματος... :lol:

Αλήθεια...επειδή υπάρχει μια ολόκληρη φιλμογραφία με τον ίδιο τίτλο...ξέρετε την ιστορία αυτή αν την είχε συλλάβει κάποιος αρκετά παλιότερος συνθέτης ή είναι σύγχρονο δημιούργημα; :wacko::o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φάντασμα:Η φωνή του αρχικά με ανησύχησε αλλά μετά με γοήτευσε η "βάρβαρη" απόδοση του ρόλου.Πραγματικά ταίριαζε αυτή η φωνή.

Το συστηνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικά όταν έπαιζε το κύριο θέμα με τα πολλά μπάσα έτρεμε η αίθουσα...πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα...έτσι μου έρχεται να πάω σε κάνα λάιβ του ίδιου θέματος...  :lol:

Αλήθεια...επειδή υπάρχει μια ολόκληρη φιλμογραφία με τον ίδιο τίτλο...ξέρετε την ιστορία αυτή αν την είχε συλλάβει κάποιος αρκετά παλιότερος συνθέτης ή είναι σύγχρονο δημιούργημα;  :wacko:  :o

Συμφωνώ απόλυτα,κι εγώ σκέφτομαι να πάω σε λάιβ,και να σκεφτείς ότι ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την όπερα!Τώρα άλλαξα γνώμη!

Όσο για την απορία σου,η μελοποιημένη εκδοχή έχει βασιστεί στο ομότιτλο μυθιστόρημα ενός Γάλλου δημοσιογράφου,του Γκαστόν Λερούξ(ή κάπως έτσι),το οποίο εκδόθηκε το 1910.Μάλιστα, ο Λερούξ υποστήριζε ότι η ιστορία ήταν αληθινή,το βιβλίο όμως ποτέ δεν έτυχε αναγνώρισης και θεωρήθηκε κακογραμμένο.Την μελοποίηση και τη μεταφορά στο θέατρο έκανε ο Βέμπερ-δεν γνωρίζω την χρονολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μιούζικαλ έκανε επίσημη πρεμιέρα στις 9 Οκτωβρίου 1986, στο Her Majesty's Theatre στο Λονδίνο. Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους ήταν οι Michael Crawford και Sarah Brightman, η οποία και έκανε πολύ πετυχημένη καριέρα έκτοτε στο Broadway, αλλά και solo, εν μέρει εκμεταλλευόμενη και τον γάμο της με το συνθέτη Andrew Lloyd Weber, ο οποίος έγινε και Sir πριν κάποια χρόνια (κάποτε ήταν ένδειξη ανδρείας, πλέον εμπορικότητας, τεσπα)

Η ιστορία βασίζεται στο βιβλίο "Le Fantome de l'Opera" του Gaston Leroux (Λερού) , που εκδόθηκε το 1911. Το βιβλίο βασίζεται σε γεγονότα που συνέβησαν στη διάσημη Όπερα του Παρισιού, τη δεκαετία του 1880...

Πολλές ταινίες ακολούθησαν την έκδοση του βιβλίου και προηγήθηκαν του μιούζικαλ, αλλά και της ταινίας του 2004. Καμία ιδιαίτερα επιτυχημένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Συνεχίζοντας την ιστορική αναδρομή ( :P ), να πω ότι -σύμφωνα με ιντερνετικές πηγές- το πρώτο θεατρικό musical, το οποίο βασίστηκε στο μυθιστόρημα "Le Fantome de l' Opera" του Lenoux, γράφτηκε από τον Ken Hill κι έκανε πρεμιέρα το 1984.

[Απ΄ότι διάβασα, η περιγραφή του κτηρίου της όπερας (με τα πέντε υπόγεια, τις κατακόμβες, τα μυστικά περάσματα κ.τ.λ.) ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα! Το Paris Opera House είχε, πράγματι, χτιστεί πάνω σε μια υπόγεια λίμνη...! ]

emarright Μερικά σχόλια για την ταινία... emdspr

-> Mου άρεσε (πολύυυυ) η φωτογραφία. Μου άρεσε η σκηνοθεσία. Μου άρεσαν τα εντυπωσιακά κοστούμια (νταξ, αν εξαιρέσουμε το κόκκινο συνολάκι που φορούσε το φάντασμα στην πρώτη σκηνή, της δεύτερης πράξης…!).

-> Θα δώσω την θετική μου ψήφο στον Gerard Butler! Αν ήμουν η Κριστίν της ταινίας, θα διάλεγα το φάντασμα… στάααανταρ! :wub:

Δεν ξέρω αν η φωνή του ήταν απαίδευτη ή όχι, εγώ έχω να πω ότι δεν είναι τυχαίο που άλλαξαν την original μάσκα του φαντάσματος, έτσι ώστε το μισό πρόσωπό του να μένει ακάλυπτο... !

[παρεμπιπτόντως... πώς γίνεται, καθ’ όλη τη διάρκεια της ταινίας να φαίνεται μια χαρά η μισή πλευρά του και στο τέλος να παραμορφώνεται ολόκληρο το πρόσωπο...εεε??? emmas_doulevoun]

- H Κριστίν και ο Ραούλ (εχμ... δεν θυμάμαι τα ονόματα) δεν με έπεισαν... μέτριες ερμηνείες.

- Η Minnie ήταν μια πολύ καλή υστερική σοπράνο!

-> Η ταινία σίγουρα δεν θα προταθεί για το όσκαρ του makeup artist...(συγγνώωμη αλλά πώς ήταν έτσι το παραμορφωμένο πρόσωπο του φαντάσματος??? Μου φάνηκε πολύ ψεύτικο...)

-> Σε γενικές γραμμές, η ταινία μου άρεσε και -αν και δεν με ενθουσίασε - θα την ξαναέβλεπα ευχαρίστως! emstaremstaremstaremstar

[Αν θα την αγοράσω σε dvd??? Ναι, αλλά μόνο σε dvd. Tο soundtrack με την Sarah Brightman και τον Michael Crawford, δεν το αλλάζω με τίποτα! emagapimeno]

Υ.Γ. Τι …γραφόρροια είναι αυτή που μ’ έπιασε σήμερα??? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμορφο. Αν και είχα αλλού το νου μου αυτές τις μέρες και δεν ήταν η καλύτερη φάση για να το δώ, μου άρεσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.