Jump to content

[παράταση ] Παράταση και Πληρωση κενης θεσης


depal

Recommended Posts

Είμαι ειδικευομενος χειρουργικης κ βρισκομαι σε παραταση εδω κ 2 μηνες...περιμενω τον αντικαταστατη μου τις προσεχεις ημερες...30 ιουνιου ανοιγει στο ιδιο νοσοκομειο η θεση μου για ενα χρονο ορθοπεδικη...θα μεινω ανεργος για κανα διμηνο δλδ..η ερωτηση μου ειναι πως 4 ιουνιου ο δυτερος σε σειρα (μετα απο εμενα δλδ) παραιτηθηκε κ υπαρχει μια κενη θεση...γνωριζω πως ο αντικαταστατης παιρνει τη θεση του πρωτου αναλογα με τη σειρα προτεραιοτητας..ομως υπαρχει καποιο "παραθυρακι" να παρει τη κενη θεση ωστε κ εγω να μεινω παραπανω κ να βοηθησω στις εφημεριες της κλινικης αφου με την κενη θεση που δημιουργειται δεν βγαινουν οι εφημεριες...ηδη χρησιμοποιουμε αγροτικους...αν ο διευθυντης της κλινικης αναφερει πως χρειαζεται ατομα για τις αναγκες της κλινικης?υπαρχει τπτ?

ειναι καλο να κανω καλοκαιρι αλλα κανω ειδικοτητα εκτος της περιοχης μου κ εχω κ ενοικια κ τσαυ να πληρωσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντίθετα με το ότι γίνεται στα αγροτικά εσένα δεν μπορούν να σου αλλάξουν κωδικό θέσης ούτε και στον αντικαταστάτη σου αφού ήδη έχει πάρει τον δικό σου κωδικό μισθοδοσίας από το ΓΛΚ.Με λίγα λόγια μόλις παρουσιαστεί εκείνος εσύ σταματάς να πληρώνεσαι.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι για 2 μήνες οικονομία και υπομονή αφού δεν συμφέρει να αφήσεις το σπίτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Κι ομως, υπαρχει καποιος νομος του 2007 (νομιζω ΦΕΚ 17/10/2007, τευχος Β') ο οποιος οριζει οτι εαν καποιος ειδικευομενος αντικατασταθει απο το διαδοχο του, αλλα παρ'ολα αυτα υπαρχει κενη (ή νεοσυστηθεισα) οργανικη θεση στην κλινικη του, τοτε ο απερχομενος ιατρος μπορει να αναλαβει (εφοσον το επιθυμει και αναλογα με τις αναγκες της κλινικης) τη θεση αυτη μεχρι την αναληψη εργασιας απο τον επομενο ειδικευομενο. Εχει καποιος αυτο το νομο, ωστε να δουμε σαφως τι αναφερει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ειναι ..

ειμουν ειδικευομενη Παθολογιας στο Ληξουρι..

ειχαμε 2 απο τις 4 θεσεις κενες ..λογω ανακλησεις διορισμων..και κα8υστερησεις...

και ετυχε να ερθει ο δικος μου αντακαταστατης πολυ γρηγορα...

σε 40 ημερες...

εννοειται οτι με κρατησαν γιατι υπαρχαν δυο κενες θεσεις...

το ιδιο συνεβει και στην ψυχιατρικη στη Λερο...

εκει τα πραγματα ηταν ακομα καλυτερα

αρκει να υπηρχε κενη θεση σε οποιαδηποτε ειδικοτητα...(χειρουργικη,παθολογικη,ψυχιατρικη,νευρολογια)παρεμενες ...

εφευγε ο πιο παλιος παρατασιακος ειδικευομενος (ετσι πηρα παραταση για 10 μηνες περιπου...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείτε πως παραμένεις στη θέση σου. Μάλιστα δε χρειάζεται να κάνεις και τίποτα. Γίνεται αυτοδίκαια! Οι θέσεις στην ειδικότητα δεν είναι προσωποπαγείς (δεν αλλάζει κάποιος ειδικά εσένα), όταν κάποιος διορίζεται παίρνει την κενή θέση που υπάρχει ή την θέση του πιο παλαιού σε παράταση ειδικευόμενου.

Έγινε πολλές φορές στο Ψυχιατρείο της Τρίπολης, όπου συνάδελφοι (μεταξύ αυτών και εγώ) φτάσαμε να κάμουμε παράταση εώς και 6 μήνες, παρότι στο μεταξύ γίνονταν διορισμοί σε κενές θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει ομως δυνατοτητα να βρουμε το νομο; Σε συναδελφο στο νοσοκομειο που εργαζομαι του αρνηθηκαν την αυτοδικαιη παραταση, ακομα και πριν εμφανιστει ο αντικαταστατης του. Δηλαδη μολις τελειωσε η συμβαση του, του κοινοποιησαν την απολυση του, παρολες τις αναγκες της κλινικης, ειδικα σε περιοδο θερους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει ομως δυνατοτητα να βρουμε το νομο; Σε συναδελφο στο νοσοκομειο που εργαζομαι του αρνηθηκαν την αυτοδικαιη παραταση, ακομα και πριν εμφανιστει ο αντικαταστατης του. Δηλαδη μολις τελειωσε η συμβαση του, του κοινοποιησαν την απολυση του, παρολες τις αναγκες της κλινικης, ειδικα σε περιοδο θερους!

Δυστυχώς το νόμο δεν τον έχω. Αυτό που αναφέρεις όμως είναι άλλο από αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος. Όταν πρωτοπαίρνεις παράταση, κάνεις αίτηση και αυτή "περνάει" από το ΔΣ του νοσοκομείου. Η παράταση αυτή έχει διάρκεια μέχρι 6 μήνες και διακόπτεται όταν έρθει ένας νέος ειδικευόμενος, σύμφωνα με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω. Όπως καταλαβαίνεις η έγκριση της παράταση δε θεωρείτε αυτοδίκαια. Αυτοδίκαια είναι η μη διακοπή της στη συνέχεια αν δεν έρθει κάποιος για να πάρει τη θέση ή αν υπάρχει κενή θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ειδικευομενος χειρουργικης κ βρισκομαι σε παραταση εδω κ 2 μηνες...περιμενω τον αντικαταστατη μου τις προσεχεις ημερες...30 ιουνιου ανοιγει στο ιδιο νοσοκομειο η θεση μου για ενα χρονο ορθοπεδικη...θα μεινω ανεργος για κανα διμηνο δλδ..η ερωτηση μου ειναι πως 4 ιουνιου ο δυτερος σε σειρα (μετα απο εμενα δλδ) παραιτηθηκε κ υπαρχει μια κενη θεση...γνωριζω πως ο αντικαταστατης παιρνει τη θεση του πρωτου αναλογα με τη σειρα προτεραιοτητας..ομως υπαρχει καποιο "παραθυρακι" να παρει τη κενη θεση ωστε κ εγω να μεινω παραπανω κ να βοηθησω στις εφημεριες της κλινικης αφου με την κενη θεση που δημιουργειται δεν βγαινουν οι εφημεριες...ηδη χρησιμοποιουμε αγροτικους...αν ο διευθυντης της κλινικης αναφερει πως χρειαζεται ατομα για τις αναγκες της κλινικης?υπαρχει τπτ?

ειναι καλο να κανω καλοκαιρι αλλα κανω ειδικοτητα εκτος της περιοχης μου κ εχω κ ενοικια κ τσαυ να πληρωσω...

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος, ο ειδικευόμενος αντικαθιστά συγκεκριμένο παρατασιακό ειδικευόμενο.

Η νομαρχία στέλνει αίτημα προς το υπουργείο να βγει απόφαση τοποθέτησης ειδικευόμενου ιατρού για τον συγκεκριμένο ιατρό που αποχωρεί.

Μπορείς να παραμείνεις στο νοσοκομείο με απόφαση διοικητή και μόνο (δεν έχει θέση σε αυτό το υπουργείο) εφόσον υπάρχει κενή θέση ειδικευόμενου στο νοσοκομείο (όχι αναγκαστικά στην ίδια κλινική ή εργαστήριο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι ομως, υπαρχει καποιος νομος του 2007 (νομιζω ΦΕΚ 17/10/2007, τευχος Β') ο οποιος οριζει οτι εαν καποιος ειδικευομενος αντικατασταθει απο το διαδοχο του, αλλα παρ'ολα αυτα υπαρχει κενη (ή νεοσυστηθεισα) οργανικη θεση στην κλινικη του, τοτε ο απερχομενος ιατρος μπορει να αναλαβει (εφοσον το επιθυμει και αναλογα με τις αναγκες της κλινικης) τη θεση αυτη μεχρι την αναληψη εργασιας απο τον επομενο ειδικευομενο. Εχει καποιος αυτο το νομο, ωστε να δουμε σαφως τι αναφερει;

Δε νομίζω πως υπάρχει τέτοιος νόμος, όσο και να έψαξα, όσο και να ρώτησα.....νόμος γιοκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείτε πως παραμένεις στη θέση σου. Μάλιστα δε χρειάζεται να κάνεις και τίποτα. Γίνεται αυτοδίκαια! Οι θέσεις στην ειδικότητα δεν είναι προσωποπαγείς (δεν αλλάζει κάποιος ειδικά εσένα), όταν κάποιος διορίζεται παίρνει την κενή θέση που υπάρχει ή την θέση του πιο παλαιού σε παράταση ειδικευόμενου.

Λάθος.

Υπαρχει ομως δυνατοτητα να βρουμε το νομο;

Δεν υπάρχει.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εμπειρία έχει δείξει ότι σε άλλα νοσοκομεία αυτό γίνεται και σε άλλα όχι, και μάλιστα έχω παρατηρήσει διαφορετικές αποφάσεις σε ίδιες χρονικές περιόδους.

Δίκιο δε μπορείς να βρεις (ή άδικο). Εξαρτάται κάθε φορά από τη διοίκηση, πώς θα ερμηνεύσει τους νόμους και θα εφαρμόσει τις διαδικασίες.

Μην ξεχνάμε ότι δυστυχώς οι περισσότεροι διοικητικοί υπάλληλοι είναι ρουσφετοδιορισμένοι οπότε δεν έχουν την "κοινή λογική" ούτε τις γνώσεις για να παρακάμπτουν ορισμένες δυσκολίες.

icon_splats.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείτε πως παραμένεις στη θέση σου. Μάλιστα δε χρειάζεται να κάνεις και τίποτα. Γίνεται αυτοδίκαια! Οι θέσεις στην ειδικότητα δεν είναι προσωποπαγείς (δεν αλλάζει κάποιος ειδικά εσένα), όταν κάποιος διορίζεται παίρνει την κενή θέση που υπάρχει ή την θέση του πιο παλαιού σε παράταση ειδικευόμενου.

Λάθος.

Που είναι το λάθος;; Όταν ανοίξει μία θέση στο νοσοκομείο, αυτό την στέλνει στην οικία νομαρχία και αυτή με τη σειρά της στέλνει στο υπουργείο το όνομα του επόμενου γιατρού προς διορισμό. Το όνομα του γιατρού που τελείωσε την ειδικότητα ή κομμάτι αυτής δεν εμπλέκεται πουθενά. Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό ή έχεις διαφορετική εμπειρία, παρακαλώ να μας ενημερώσεις που γίνεται κάτι τέτοιο.

Για αυτό που εγώ ισχυρίζομαι (χωρίς να έχω κάποιο νόμο στα χέρια μου είναι η αλήθεια), έχω την εμπειρία του Ψυχιατρείου στην Τρίπολη. Αρκετοί συνάδελφοι δε διέκοψαν την παράτασή τους παρ' ότι εμφανίστηκε ο "αντικαταστάτης" τους, γιατί στο μεταξύ είχε παραιτηθεί κάποιος άλλος παρατασιακός ειδικευόμενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να το ξαναγράψω λοιπόν....

Το νοσοκομείο ενημερώνει τη νομαρχία ότι τελείωσε η σύμβαση του συγκεκριμένου ιατρού και ζητά να σταλεί ο φάκελος του πρώτου έτοιμου από τη λίστα στο υπουργείο για την απόφαση τοποθέτησης. Ο νέος ιατρός ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ τον απερχόμενο.

Από εκεί και πέρα εφόσον υπάρχει κενή θέση ειδικευόμενου στο νοσοκομείο (δεν είναι αναγκαίο να είναι στην ίδια κλινική-εργαστήριο) ο διοικητής με απόφασή του (δεν εμπλέκεται πουθενά το υπουργείο στην απόφαση αυτή) μπορεί να κρατήσει τον απερχόμενο ιατρό.

Εάν κάποιος έχει διαφορετική άποψη θα παρακαλούσα να την διατυπώσει αναφέροντας όμως και το νόμο που αναφέρει την όλη διαδικασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τέτοιο νόμο όπως έχω αναφέρει δεν έχω. Για να είσαι τόσο σίγουρος όμως, μάλλον εσύ έχεις τον αντίστοιχο νόμο. Αν δεν σου κοστίζει σε παρακαλώ να τον αναφέρεις και σε εμάς για να ενημερωθούμε.

Από εμπειρίας αναφέρω τα εξής. Όταν πήρα την παράταση το θέμα μου πέρασε από το ΔΣ του νοσοκομείου και ενημερώθηκα εγγράφως ότι το αίτημα τις παράτασής μου είχε εγκριθεί. Όταν εμφανίσθηκε ο αντικαταστάτης μου και αντί να με αντικαταστήσει πήρε την κενή θέση που υπήρχε στο νοσοκομείο, δε με ρώτησε κανείς αν εγώ ήθελα να συμβεί κάτι τέτοιο και φυσικά ουδέποτε ενημερώθηκα, γραπτώς ή προφορικώς, για το ότι θα παρέμενα στο νοσοκομείο.

Και αν πει κανείς ότι δε ρωτήθηκε γιατί θεωρείτε αυτονόητο ότι θα ήθελα να μείνω και ότι αν δεν ήθελα θα μπορούσα να παραιτηθώ, δεν είναι έτσι. Άπαξ και ξεκινήσεις την παράταση και αυτή δε λήξει με υπαιτιότητα του νοσοκομείου (να σε απολύσει δηλαδή), τότε χάνεις το δικαίωμα να πάρεις το επίδομα ανεργίας. Άρα δε θα μπορούσα να παραιτηθώ και θα έπρεπε να ρωτηθώ για το αν θα ήθελα να συνεχιστεί η παράτασή μου. Όπως φυσικά και ρωτήθηκα (έκανα αίτηση) όταν ξεκίνησε.

Αν κάποιος άλλος έχει διαφορετική εμπειρία από κάποιο νοσοκομείο και θέλει, θα ήταν καλό να τη μοιραστεί μαζί μας μπας και βγάλουμε καμιά άκρη για το τι ισχύει τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ένα δύο τηλεφωνήματα στο αρμόδιο γραφείο της νομαρχίας και του υπουργείο θα διαπιστώσεις πως αυτά που γράφω ισχύουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να υποθέσω λοιπόν ότι ούτε και εσύ έχεις κάποιο νόμο που να τεκμηριώνει αυτά που ισχυρίζεσαι.

Όσο για τα τηλεφωνήματα σε νομαρχία και υπουργείο, ποσώς με ενδιαφέρει το τι λέει ο κάθε διοικητικός υπάλληλος. Δεν είναι λίγες οι φορές που λέγανε άρες μάρες κουκουνάρες και όταν τους πήγα το νόμο αναγκάστηκαν να συμμορφωθούν με τα νόμιμα. Για μένα πλέον, απάντηση υπηρεσίας που έχει αξία είναι μόνο η ενυπόγραφη και πρωτοκολλημένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο που ήμουν μέχρι πρόσφατα, η διοίκηση αρνήθηκε κάτι τέτοιο σε συνάδελφο ο οποίος αντικαταστάθηκε ενώ ταυτόχρονα παρέμεινε κενή θέση στην κλινική. Ο ίδιος το είχε κουράσει αρκετά και από καιρό, με τη βοήθεια και του διευθυντή, αλλά η διοίκηση δεν το δέχτηκε. Κάτι τέτοιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχουν και κάποια ανεπίσημη δικαιολογία. Μιλάω για το Α.Κυριακού. Αντίθετα, άλλος συνάδελφος μου μίλησε για την περίπτωσή του στο Γεννηματάς μου τελικά κατάφερε να μην αντικατασταθεί (σε παρόμοια περίπτωση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, ο νόμος είναι ξεκάθαρος γίνεται αίτηση για παράταση από τον ειδικευόμενο μέχρι την αντικατάσταση από τον ιατρό που προτάθηκε στη θέση του.

Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου προς τις διοικήσεις των ΥΠΕ και Νοσοκομείων που αναφέρει πως :

Με απόφαση του Διοικητή του Νοσοκομείου μπορεί ο παρατασιακός ιατρός να παραμείνει και μετά τον διορισμό του αντικαταστάτη του εφόσον το άθροισμα των ειδικευομένων που υπηρετούν την κανονική τους θητεία και των παρατασιακών είναι μικρότερο ή ίσο με το σύνολο των οργανικών θέσεων των ειδικευομένων στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτές οι εγκύκλιοι έχουν κάποιον αριθμό για να αναζητηθούν; Την έχεις μήπως σε ηλεκτρονική μορφή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περνάς από το υπουργείο και ρωτάς σου λένε...την λαμβάνεις....την ποστάρεις.

Απλά βηματάκια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει...:

Υπάρχουν συνάδελφοι ειδικευόμενοι που βρίσκονται σε παράταση μετά το πέρας της ειδικότητάς τους.

Σε περίπτωση που δώσουν εξετάσεις ειδικότητας ενόσω βρίσκονται σε παράταση, επιτύχουν και λάβουν τον τίτλο ειδικότητας,γίνεται η περαιτέρω θητεία τους ως παρατασιακού ιατρού να ληφθεί ως προυπηρεσία στο Ε.Σ.Υ. ή να γίνει κάποια μετατροπή της σύμβασής τους που να λαμβάνει υπόψη ότι πλέον είναι ειδικοί???

Επιστημονική φαντασία δλδ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεχίζει αν και ειδικός να πληρώνεται ως ειδικευόμενος αφού ως ειδικευόμενος έχει σύμβαση με το νοσοκομείο. Ο ειδικός διορίζεται μετά από προκήρυξη της θέσης οπότε μόνο "επιστημονική φαντασία" μπορεί να θεωρηθεί η μετατροπή της σύμβασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση που είναι 2 ειδικευόμενοι σε παράταση σε 1 κλινική γνωρίζεται ποιος φεύγει όταν έρθει ο πρώτος αντικαταστάτης; Ο πιο παλιός παρατασιακός ή ο γιατρός στου οποίου τη θέση έρχεται ο αντικαταστάτης; Ξέρεται ποιος είναι ο νόμος που το διευκρινίζει αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Περνάς από το υπουργείο και ρωτάς σου λένε...την λαμβάνεις....την ποστάρεις.

Απλά βηματάκια...

Πώς θα μπορούσα να έχω πρόσβαση σε αυτή την εγκύκλιο; Μένω εκτός Αθηνών. Κάποιο συγκεκριμένο τηλέφωνο επικοινωνίας με το υπουργείο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.