Jump to content

[αγροτικό] ο αγροτικός υποχρεούται να μεταφέρει τα φαρμακα ;


neurodiab

Recommended Posts

Απορία Μέγα και επώδυνη, ιδιαίτερα σε κάποιους με Άγονο...

τι θα γίνει όταν σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό ο Δ/ντής του Κ.Υ. λέγοντας ότι αλλιώς θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα οι χωρικοί με τις αναφορές τους?

αφού είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ! να πηγαίνει τα φάρμακα ο γιατρός... ευκολότατα μπορεί να κατηγορηθεί για συμφέροντα από συνταγογράφηση...

τί μπορείς να κάνεις για να μη φας καταγγελίες πλαστοφτιαχμένες από τους χωρικούς για κάθε τι άλλο, προκειμένου να κατοχυρωθείς νομικά και να μη σε αναγκάσουν τελικά να τους πηγαίνεις τα φάρμακα?

σε ποιόν να απευθυνθείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαράκι μου είναι απλό κλείνεις 3 ώρες νωρίτερα το ΠΙ, πάς τα φάρμακα σε έναν κάθε μέρα και δεν θα σου ξαναπεί κανείς να του πάς τα φάρμακα στο σπίτι αφού θα κάνουν παράπονα ότι δεν υπάρχει ιατρός στο ιατρείο οι υπόλοιποι. Έτσι θα φαγωθούν μεταξύ τους και εσύ δεν θα έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου, αφού εκτός ωραρίου συνταγογράφησης είσαι εκεί μόνο για τα επείγοντα και όχι για να κάνεις delivery τα φάρμακα.Εννοείτε ότι θα κάνεις μία παράδοση την ημέρα άντε 2 σε άσχετα χωριά και θα σου παίρνει 2-3-4 ωρες η βόλτα οπότε δεν νομίζω ότι ο διευθυντής να θέλει να παίρνει φάρμακα ενας άνθρωπος την ημέρα.Τους πολεμάς με τα δικά τους όπλα και βγαίνεις και από πάνω.

Φεύγοντας από το ιατρείο θα βάζεις και ταμπελάκι ότι ο λόγος που δεν μπορείς να εξυπηρετήσεις τα επείγοντα και τη συνταγογράφηση για αυτές τις ώρες που θα λείπεις είναι γιατί ο κύριος πχ Παπαδόπουλος στην άνω ραχούλα θέλει να του πάς τα φάρμακα στο σπίτι.Επίσης θα πρέπει ο διευθυντής σου να βρεί τρόπο να σε μεταφέρει από το ένα χωριό στο άλλο για να μή πληρώνεις εσύ τις βενζίνες.Το αμάξι σου θα το αφήνεις λίγο πιο μακριά από το ιατρείο σου πάντα έτσι ώστε να μη ξέρει κανείς τι ώρα πάς και τί ώρα φεύγεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι???πως φτανει η συνταγη στο φαρμακοποιο και πως σε εσενα τα φαρμακα για να τα πας στα χωρια???σε ρωταω γιατι και εγω αντιμετωπησα το ιδιο προβλημα αλλα σε 2 μηνες το ελυσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη ρε παιδια αλλα δε σας καταλαβαινω.

Τι σε νοιαζει εαν σου κανουν καταγγελια τυπου "καταγγελω τον αγροτικο νευροδιαβιβαστη γιατι δεν κανει door-to-door παραδωσεις φαρμακων"?

Ας κανουν! ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ? Εαν δυνατον μορφωμενοι ανθρωποι να σκεφτεστε το εαν θα υποκυψετε ή το πώς θα το αποφυγετε?

Μια πρακτικη λυση βεβαια ειναι να συνεννοηθεις με τον τοπικο φαρμακοποιο. Αν δεν κανει αυτος τις μεταφορες του εμπορευματος ΤΟΥ, θα τα αγοραζεις απο αλλον, με αποτελεσμα να του κοψεις το 80% του εισοδηματος του!

Ας σου βαλει το μαχαιρι στο λαιμο, ας στο βαλει κι οπου θελει. Για να το κανω φερτε το μου γραπτως οτι ανηκει στις υποχρεωσεις μου. Τα σεβη μου και αναμενω νεα σας. Του κλεινεις και τη πορτα στα μουτρα και ας κατσει καθε κωλοβλαχος να κανει ο,τι θελει. Εκλογες εχουμε, ας βρει λυση ο τοπικος υποψηφιος βολευτης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβες.Κάνουν καταγγελίες για άσχετα πράγματα.πχ έφυγε 5 λεπτά νωρίτερα ο ιατρός ή άργησε 5 λεπτά το πρωί ή τον πήρα τηλ και δεν απαντούσε ή έχει κακή συμπεριφορά.Έχουν φαντασία τα βλαχαδερά αλλά η ιδέα σου δεν είναι άσχημη. κάνεις πάσα στον φαρμακοποιό το μπαλάκι της παράδοσης και άμα δεν θέλει πάς σε άλλον και κάνεις και καμία συμφωνία.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι παντως συχνο το φαινομενο στα χωρια να κανει παραδοσεις στη γυρω περιοχη ο φαρμακοποιος, κυριως σε ηλικιωμενους που δεν εχουν τροπο μετακινησης.

Αλλα και ασχετη καταγγελια να κανουν, ποσο καιρο θα κανει να την εξετασει ο υπαλληλος, να τη προωθησει, να απολογηθεις, να ληφθουν μετρα κτλ? Μεχρι τοτε θα εχεις τελειωσει. Και τι? Θα σε στειλουν σπιτι σου? Εκεινοι θα μεινουν χωρις παιδι για τα θεληματα αλλα και χωρις γιατρο. Και συν τοις αλλοις μπορεις να μαθεις ποιος στην εκανε και να τον τακτοποιησεις καταλληλως. Καλως ή κακως σε εχουν πολυ μεγαλυτερη αναγκη αποσο εχεις εσυ εκεινους και αν κανεις τη δουλεια σου σωστα, θα πρεπει να τους κανεις να το συνειδητοποιησουν. Κυρίως εφοσον εχουν παραλογες απαιτησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καταγγελία πρέπει να είναι επώνυμη και εγγράφως.

Διαφορετικά πείτε του διευθυντή ότι αποτελούν συκοφαντίες και για τέτοιεσ θα κατηγορηθεί αν το συνεχίσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εγώ λέω να αφήσουμε τους χωριάτες χωρίς γιατρούς, με λένε εξτρεμιστή, κάθαρμα, τέρας, κλπ.

Τεσπα, πίσω στο συγκεκριμένο θέμα: και εκατό χιλιάδες αναφορές να κάνουν στη συνάδελφο, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Και ο διευθυντής, που είναι μεγάλος μ@λάκας από ό,τι καταλαβαίνω, ας λέει ό,τι θέλει.

Το έλεγα και πρόσφατα: Μη μασάτε ρε παιδιά σε τέτοια πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως εξυπηρετούσα τους λιγοστούς ασθενείς ενός ορεινού χωριού της αρμοδιότητός μου ως εξής. Την ημέρα της συνταγογράφησης εκεί (μια ανα 15ήμερο), έπαιρνα μαζί τα βιβλιάρια και τα πήγαινα στο φαρμακείο που τα ψώνιζαν (παράνομο να κυκλοφορείς με βιβλιάρια ασθενών). Εκεί, η φαρμακοποιός ετοίμαζε την παραγγελία, και ταξιτζής αναλάμβανε το delivery, με το αζημίωτο φυσικά. Οπότε θα πρότεινα κάτι αντίστοιχο. Και την εξυπηρέτηση να κάνεις, και να μη γίνεις και χαμάλης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Της μετέφερα τηλεφωνικώς στην άμεσα ενδιαφερόμενη (καθότι η ίδια έχει κάποια τεχνικά προβλήματα...δεν καταφέρνει να διαβάσει όλες τις σελίδες του φόρουμ).

Οι απαντήσεις της βέβαια, σε αυτά που γράφετε είναι στερεότυπες:

1."Δεν γίνονται όλα αυτά, γιατί ο προηγούμενος αγροτικός τους είχε μάθει σε αυτό το σύστημα και εγώ δε μπορώ να κάνω αλλιώς."

2."Αν δεν το κάνω, θα βρουν χίλιες δυο λόγους για να παραπονιούνται, οι χωρικοί, στο Κ.Υ. και δεν έχω καμία όρεξη να μου κάνουν αναφορές διαρκώς"

και το κορυφαίο...

3."Αν δεν τους κάνω τα χατήρια, θα με φάνε ζωντανή!"....@%##&*%(εγώ βρίζω από μέσα μου, το πόσο κότες γινόμαστε καμιά φορά χωρίς να το καταλαβαίνουμε!)

4."Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος που θα μας προετοίμαζε και θα μας προειδοποιούσε για όλα αυτά που τυχόν θα μας συμβούν στο αγροτικό"...(εγώ πάλι από μέσα μου, λέω, μήπως να έβγαζε άλλος το ιατρείο στη θέση μας...!!??!!%%##&@^!*)

Στην ουσία, τη λύση όπως της είπα κι εγώ η ίδια, πρέπει να τη βρει μόνη της, σε συννενόηση με τους εκεί τοπικούς παράγοντες,... γιατί από τις πολλές εναλακτικές που της πρότεινα κι εγώ, στο τέλος, μ'έπιασε το κεφάλι μου! :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε πάτε καλά? Δεν είναι τόσο για τον κόπο, αλλά αξιοπρέπεια δεν έχετε?!! Σιγά μη γίνει ο αγροτικός ο deliverας του κάθε κωλόγερου. Βέβαια μία λύση είναι να αλλάξετε το περιεχόμενο των κουτιών , οπότε-με λίγη τύχη και επιδέξιους χειρισμούς :)) το θέμα θα λυθεί οριστικά :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη ρε παιδια, αλλα διαβαζοντας το τοπικ μου προεκυψε μια απορια...Για ολο αυτο το σκηνικο, οι χωρικοι δεν αφηνουν τιποτα εξτρα στο γιατρο...? Κερατας και δαρμενος δηλαδη? Ειναι δυνατον? Μεχρι και στον ντελιβερα πιτσαδορο αφηνουμε κατι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη ρε παιδια, αλλα διαβαζοντας το τοπικ μου προεκυψε μια απορια...Για ολο αυτο το σκηνικο, οι χωρικοι δεν αφηνουν τιποτα εξτρα στο γιατρο...? Κερατας και δαρμενος δηλαδη? Ειναι δυνατον? Μεχρι και στον ντελιβερα πιτσαδορο αφηνουμε κατι!

Και μετά φωνάζουν πως τους τα παίρνουν οι γιατροί στα νοσοκομεία...καλά τους κάνουνε, τέτοιοι που είναι (και μην ακούσω κανέναν να μιλάει για ιατρική δεοντολογία και άλλες βλακείες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λύση νούμερο 3:

Ζήτα βεβαίωση απο τον διευθυντή του ΚΥ οτι λόγω ειδικών συνθηκών (δύσβατοι δρόμοι,μακρινά φαρμακεία, ηλικιωμένοι)θα πέρνεις εσύ τις συνταγές και θα φέρνεις τα φάρμακα.

Μετά αναλογα με τον συνολίκο τζίρο, ζήτα απο καποιον φαμαρμακοποιό προμήθεια 10-20%. Έχω ακούσει οτι στην Κρήτη το κάνουν και θασαυρίζουν. Στην Αγγλία αυτο γίνεται νόμιμα.

Ποιός ξέρει , μπορεί να έχεις ενα πολύ πολύ πολύ καλό αγροτικό και να μην το ξέρεις..... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε τα φάρμακα και πέταξε τα. Προφανώς δεν υπάρχει αποδεικτικό στοιχείο ότι αναλαμβάνεις τη μεταφορά εφόσον δεν έγκειται στις αρμοδιότητες του αγροτικου. Θα σε ξανακαλέσουν για μεταφορά?? Στείλε μου p.m. το χωριό να το δηλώσω όταν ανοίξει η θέση. Θα χαρώ πολύ να εξυπηρετήσω τους κατοίκους χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποσοστό κέρδους επί του τζίρου του φαρμακείου είναι περίπου 27 - 30% αν θυμάμαι καλά. Δε νομίζω κάποιος φαρμακοποιός να δίνει το 20% του τζίρου. Του καθαρού κέρδους ίσως...

Τεσπα, αυτά μικρή σημασία έχουν. Εγώ θα πρότεινα να συνεχίσει να εξυπηρετεί με το αζημίωτο. Διαφορετικά ας συννενοηθεί με το πρόγραμμα "βοήθεια στο σπίτι", που πιστεύω θα υπάρχει, και ας τα πηγαίνουν εκείνοι τα φάρμακα. Ή ας συννενοηθεί με το δήμο ή τον κοινοτικό αντιπρόσωπο και ας αναλάβουν εκείνοι... Λύσεις πολλές, αλλά θέλει και λίγο κυνήγι, τσαμπουκά, κράξιμο, ευγενικά πάντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.