Jump to content

Το βύσμα στην Μπανανία


nikos_pap

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό πολύ κοντινό μου πρόσωπο έδωσε τον όρκο του Ιπποκράτη και πήρε το πτυχίο της Ιατρικής. Ένα πτυχίο που απαιτεί κόπο και θυσίες.

Αρκετό καιρό πριν την ορκωμοσία αλλά και αμέσως μετά "αναγκάστηκα" να ασχοληθώ με το ερώτημα "μετά το πτυχίο Ιατρικής, τι;". Αυτά που αντιμετώπισα, μαζί με τον νέο γιατρό πραγματικά με εξέπληξαν!

Μερικά σημεία που θα ήθελα να μοιραστώ:

- Αμέσως μετά την ορκωμοσία κάθε νέος γιατρός πρέπει να μεταβεί στη Νομαρχία (Διεύθυνση Υγείας) ώστε να δηλώσει την ειδικότητα που θέλει και να μπει στην αναμονή σε κάποιο νοσοκομείο. Επομένως αν φτάσεις με τα χαρτιά σου στη Νομαρχία λίγη ώρα μετά από κάποιους συμφοιτητές σου και μπεις στην ουρά, π.χ. 4 θέσεις πιο πίσω, αυτό μπορεί να μεταφραστεί σε καθυστέρηση ίσως και ενός έτους!

Γι' αυτό στην ορκωμοσία θα δείτε φοιτητές να δίνουν το αντίγραφο πτυχίο σε φίλους τους οι οποίοι με αυτοκίνητο ή ακόμη καλύτερα με μηχανή και μία εξουσιοδότηση τρέχουν για τη Νομαρχία. Φυσικά αν ορκίζεσαι στην Αθήνα και θες να δηλώσεις ειδικότητα σε Νοσοκομείο της Αχαΐας πρέπει να τρέξεις στην αντίστοιχη Νομαρχία, δηλαδή της Αχαΐας. Υπάρχει και η λύση να στείλεις το πτυχίο με fax και να πας τα πρωτότυπα 3-4 μέρες αργότερα. Στην τελευταία αυτή περίπτωση η αίτησή σου παίρνει το τελευταίο πρωτόκολλο της μέρας, επομένως... τρέχουμε τώρα! Χαρακτηριστικά πέτυχα μάνα στη Νομαρχία η οποία δεν ήταν στην ορκωμοσία του γιού της γιατί περίμενε στη Νομαρχία κάποιον γνωστό τους με μηχανή να της φέρει το πολυπόθητο αντίγραφο πτυχίου ώστε να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου!

Επίσης στο παραπάνω δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλες οι Ιατρικές της χώρας δεν ορκίζονται την ίδια μέρα! Φέτος η Ιατρική Θράκης ορκίστηκε μέσα Ιουλίου ενώ η Ιατρική Αθηνών στις 4 Αυγούστου. Επιπλέον στην ίδια ορκωμοσία ο φοιτητής που αρχίζει το επώνυμό του από Α θα πάρει το πτυχίο του πρώτος (άρα και πιθανότατα θα δηλώσει ειδικότητα νωρίτερα) ενώ ο καημένος ο Ωραιόπουλος θα περιμένει και θα περιμένει.... Αυτή είναι η εικόνα της Μπανανίας που αναφέρω στον τίτλο. Πάμε στο πρώτο κομμάτι του τίτλου, στο βύσμα.

- Έχεις κάποιο "βύσμα" στη Νομαρχία που σε ενδιαφέρει? Σου κρατάει ένα "πρωινό" πρωτόκολλο της μέρας της ορκωμοσίας και είσαι κύριος, μπροστά από όλους! Ίσως γι' αυτό βλέπω τον Ωραιόπουλο στο βάθος να μην ανησυχεί ιδιαίτερα... Έχεις κάποιο βύσμα μεν αλλά σε άλλη δημόσια υπηρεσία? Και πάλι υπάρχει λύση! Είσαι στην Αθήνα, του στέλνεις fax στη Λαμία το πτυχίο σου, το "βύσμα" σου χωρίς να έχει το πρωτότυπο μπροστά βεβαιώνει με την σφραγίδα της υπηρεσίας του το γνήσιο του αντιγράφου και πάει στην οικία Νομαρχία με την εξουσιοδότησή σου και γίνεται η δήλωση της ειδικότητας. Αυτούς τους τρόπους άκουσα εγώ που δεν είμαι της Ιατρικής αλλά του Πολυτεχνείου. Ίσως φίλε Ωραιόπουλε αν έχεις βύσμα στην Πρυτανεία του Πανεπιστημίου σου να μπορεί να σου εξασφαλίσει ένα αντίγραφο του πτυχίου σου από την προηγούμενη μέρα, μην ανησυχείς!

- Και πέσε πάει στο καλό, κάπως θα προλάβω και εγώ να δηλώσω ειδικότητα. Είναι και αυτοί που θα φύγουν για το εξωτερικό γιατί δεν αντέχουν να περιμένουν άπραγοι στην Μπαν... στην Ελλάδα ήθελα να πω. Μετά έρχεται η ώρα της δήλωσης του Αγροτικού. "Μα εκεί υπάρχουν τα μόρια που έχει συγκεντρώσει ο καθένας, μετρά και το πτυχίο, καθαρά πράγματα!" Ε, και πάλι ένα βύσμα όπως έμαθα βοηθά! Τι μπορεί να κάνει; Να σε ενημερώσει την τελευταία μέρα κατάθεσης των δικαιολογητικών (ή και μία μέρα μετά;; ) πως πάνε οι αιτήσεις και σε ποιες θέσεις δεν έχουν δηλώσει άτομα ή έχουν δηλώσει άτομα με λιγότερα μόρια από τα δικά σου!

- Τελευταίο σημείο το οποίο δύσκολα μπορώ να πιστέψω και ελπίζω σε αυτό τουλάχιστον να τύχω κατηγορηματικής διάψευσης! Έστω ότι υπάρχουν 10 άτομα σε ένα νοσοκομείο στην αναμονή. Φτάνει η ώρα να διοριστεί ο πρώτος αλλά για κάποιον λόγο (π.χ. έχει φύγει στο εξωτερικό) δεν εμφανίζεται. Υπάρχει περίπτωση τη θέση του να πάρει όχι ο δεύτερος στη σειρά αλλά κάποιος πιο πίσω! Αυτό μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο, δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να γίνει, ποιον υπάλληλο χρειάζεσαι, τι ρίσκο εμπεριέχει...

Αυτά έφτασαν στα αυτιά μου και ενώ ασχολήθηκα για 2-3 μήνες με το όλο ζήτημα!

Εύχομαι διαβάζοντας αυτή τη δημοσίευση εσείς που είστε τόσα χρόνια μέσα στα πράγματα να μην κουνάτε συγκαταβατικά το κεφάλι, να μην ψελλίζετε "που να ήξερες τι άλλο γίνεται!" αλλά να λέτε "τι λέει αυτός ο καραγκιόζης! Αυτά δεν γίνονται πουθενά! Ανώνυμες συκοφαντίες, ψέματα! Κάντε τον ban τώρα!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λύση είναι μια και έπρεπε να εφαρμόζεται χρόνια: usmle-type εξετάσεις για όλους( απόφοιτους Ελληνικών και λοιπών Πανεπιστημίων) και κατάταξη βάσει μηχανογραφικού δελτίου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Μετά έρχεται η ώρα της δήλωσης του Αγροτικού. "Μα εκεί υπάρχουν τα μόρια που έχει συγκεντρώσει ο καθένας, μετρά και το πτυχίο, καθαρά πράγματα!" Ε, και πάλι ένα βύσμα όπως έμαθα βοηθά! Τι μπορεί να κάνει; Να σε ενημερώσει την τελευταία μέρα κατάθεσης των δικαιολογητικών (ή και μία μέρα μετά;; ) πως πάνε οι αιτήσεις και σε ποιες θέσεις δεν έχουν δηλώσει άτομα ή έχουν δηλώσει άτομα με λιγότερα μόρια από τα δικά σου!

Φοβάμαι συνάδελφε πως κάνεις κάποιο λάθος. Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα και προσωπικά έχω εξηγήσει την όλη διαδικασία που δεν δίνει τη δυνατότητα σε κανέναν υπάλληλο να ενημερώσει κανένα συνάδελφο. Ευτυχώς δεν είναι δυνατόν να συμβεί αυτό που αναφέρεις. Προσωπικά γνωρίζω ξάδερφο συμβούλου υπουργού που πήρε αγροτικό μετά από 5 προκηρύξεις (1,5 χρόνο με 12 μόρια).

- Τελευταίο σημείο το οποίο δύσκολα μπορώ να πιστέψω και ελπίζω σε αυτό τουλάχιστον να τύχω κατηγορηματικής διάψευσης! Έστω ότι υπάρχουν 10 άτομα σε ένα νοσοκομείο στην αναμονή. Φτάνει η ώρα να διοριστεί ο πρώτος αλλά για κάποιον λόγο (π.χ. έχει φύγει στο εξωτερικό) δεν εμφανίζεται. Υπάρχει περίπτωση τη θέση του να πάρει όχι ο δεύτερος στη σειρά αλλά κάποιος πιο πίσω! Αυτό μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο, δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να γίνει, ποιον υπάλληλο χρειάζεσαι, τι ρίσκο εμπεριέχει...

Δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο. Και αν έχει συμβεί τότε λυπάμαι για τους συναδέλφους που ήταν στην λίστα έπειτα από αυτόν και δεν το πήραν χαμπάρι.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι συνάδελφε πως κάνεις κάποιο λάθος. Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα και προσωπικά έχω εξηγήσει την όλη διαδικασία που δεν δίνει τη δυνατότητα σε κανέναν υπάλληλο να ενημερώσει κανένα συνάδελφο. Ευτυχώς δεν είναι δυνατόν να συμβεί αυτό που αναφέρεις. Προσωπικά γνωρίζω ξάδερφο συμβούλου υπουργού που πήρε αγροτικό μετά από 5 προκηρύξεις (1,5 χρόνο με 12 μόρια).

Μακάρι να κάνω λάθος και η διαδικασία αυτή τουλάχιστον να είναι καθαρή! Αν και η "πηγή" μου επιμένει ότι μία εκ των έσω πληροφόρηση μπορεί να υπάρξει. Στην περίπτωση που αναφέρεις ίσως ο σύμβουλος υπουργού να ήθελε συγκεκριμένες θέσεις!

Η "ενημέρωση" που περιγράφω πιο πάνω βοηθά μόνο όταν δεν έχεις πρόβλημα για το που θα πας....

Τέσπα, όπως και να έχει εύχομαι σε όλους σας καλή σταδιαδρομία και καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνετε.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία στο forum σας,

Πολυτεχνίτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Τελευταίο σημείο το οποίο δύσκολα μπορώ να πιστέψω και ελπίζω σε αυτό τουλάχιστον να τύχω κατηγορηματικής διάψευσης! Έστω ότι υπάρχουν 10 άτομα σε ένα νοσοκομείο στην αναμονή. Φτάνει η ώρα να διοριστεί ο πρώτος αλλά για κάποιον λόγο (π.χ. έχει φύγει στο εξωτερικό) δεν εμφανίζεται. Υπάρχει περίπτωση τη θέση του να πάρει όχι ο δεύτερος στη σειρά αλλά κάποιος πιο πίσω! Αυτό μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο, δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να γίνει, ποιον υπάλληλο χρειάζεσαι, τι ρίσκο εμπεριέχει...

ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Π.Χ. ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΥΔΟΚΙΜΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ Ο 17ος ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.