Jump to content

[άγονο αγροτικό] Υπέρ και Κατά άγονου


Anna2007

Recommended Posts

Γεια σας! Μπορεί κάποιος να μου πεί που μπορώ να βρώ πληροφορίες για το άγονο αγροτικό?Ποιές υποχρεώσεις και ποιά υπέρ έχει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Μπορεί κάποιος να μου πεί που μπορώ να βρώ πληροφορίες για το άγονο αγροτικό?Ποιές υποχρεώσεις και ποιά υπέρ έχει?

Ευχαριστώ!

βασικα εχει νοημα αν κ εφοσον θελεις να κανεις σπαστη ειδικοτητα και φανταζομαι ξερεις τι εννοουμε με τον ορο αυτον(μπααα μην απορειτε εχω ακουσει κ τετοιες αποριες) και αυτο γιατι δικαιουσαι να δηλωσεις το ειδικο μερος της ειδικοτητας σου με το που παρουσιαστεις (με το διορισμο ανα χειρας) στο νομαρχιακο νοσοκομειο στο οποιο θα υπηρετησεις το 3μηνο σου.αρα προφανως κερδιζεις σημαντικο χρονο σττην αναμονη σου.φυσικα οπως καταλαβαινεις οσοι επιθυμουμε ""περιζητητες αρα και ενδεχομενως κορεσμενες"" ειδικοτητες επιζητουμε αγονο.γιαυτο ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος.αλλα αυτο να μη σε φοβιζει.οπλισου με υπομονη και λιγη τυχη και μπινγκο καποια στιγμη θα το πιασεις.

ενα δευτερο προνομιο ειναι το επιδομα αγονου που θα παιρνεις.υππολογισε γυρω στα 300 ευρω παραπανω απο ενα συναδελφο σου που υπηρετει σε μη αγονο ιατρειο.αρα υπαρχει και το οικονομικο οφελος. προσωπικα βεβαια το θεωρω υποδεεστερο κινητρο απο το πρωτο.

οσο για τα μειονεκτηματα φανταζομαι το υποψιαζεσαι και απο μονη σου. το λεει και η λεξη.ΑΓΟΝΟ.

αν και μαλλον υπαρχουν καποιες αποκλισεις απο νομο σε νομο η και απο συγκεκριμενο αγονο σε αλλο αγονο του ιδιου νομου, ωστοσο πανω κατω φαντασου οτι εισαι ΜΟΝΟΣ σου, εισαι πρακτικα on call-σε εγρηγορση ολο το 24ωρο,βρισκεσαι σε απομακρυσμενες και συχνα δυσπροσιτες περιοχες τη στιγμη που οι αλλοι συναδελφοι σου κανουν το 8 ωρο τους και μετα ειναι σπιτακι τους.

καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις.μην απογοητευεσαι.λιγο πολυ ολοι εχουμε βρεθει στη θεση σου.

και καλη συνεχεια.

φιλουρες απο νοτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ! Το 24ωρο μάλλον έιναι απαγορευτικό για μένα αφού έχω 2 μωρά!!

Φιλιά από Ρόδο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το forum, οι υποχρεώσεις κανονικού και άγονου ΔΕΝ διαφέρουν.

ΟΛΟΙ οι αγροτικοί υποχρεούνται να διαμένουν στην περιοχή ευθύνης τους. Αυτό λέει ο Νόμος και μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το forum, οι υποχρεώσεις κανονικού και άγονου ΔΕΝ διαφέρουν.

ΟΛΟΙ οι αγροτικοί υποχρεούνται να διαμένουν στην περιοχή ευθύνης τους. Αυτό λέει ο Νόμος και μόνο.

φανταζομαι οτι δε λεμε κατι διαφορετικο.φυσικα και ολοι μενουν στην περιοχη ευθυνης τους. με τη διαφορα οτι οι μεν "αγονοι" ειναι τουλαχιστουν στα περισσοτερα αγονα on call ολο το 24ωρο ενω οι "μη αγονοι" μολις τελειωσουν το ωραριο τους ειναι ελευθεροι και απο κει και περα αναλαμβανει ο εφημερευων του κεντρου υγειας στο οποιο ανηκουν.

αννα να χαιρεσαι τα μωρακια σου και καλη δυναμη. ολα θα πανε μια χαρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μη άγονοι μπορούν να ζητήσουν γραπτή άδεια από το Νοσοκομείο για να μείνουν μακριά από την περιοχή ευθύνης τους.Οι άγονοι δεν μπορούν να πάρουν τέτοια άδεια.

Σε ένα κέντρο υγείας ειπώθηκε το ότι ο γιατρός του άγονου δεν θα πάρει εφημερίες διότι πρέπει να είναι 24 στις 24 στο χωριό.Σε άλλα κέντρα υγείας οι αγροτικοί των άγονων εφημερεύουν κανονικά.

Ο άγονος δεν δικαιούται να εφημερεύει στο νοσοκομείο.Οι μη άγονοι μπορούν να κάνουν αίτηση να ζητήσουν να εφημερεύουν στο νοσοκομείο.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το postάρω.Όμως τα βασικότερα τα ανέφεραν ήδη οι συνάδελφοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φανταζομαι οτι δε λεμε κατι διαφορετικο.φυσικα και ολοι μενουν στην περιοχη ευθυνης τους. με τη διαφορα οτι οι μεν "αγονοι" ειναι τουλαχιστουν στα περισσοτερα αγονα on call ολο το 24ωρο ενω οι "μη αγονοι" μολις τελειωσουν το ωραριο τους ειναι ελευθεροι και απο κει και περα αναλαμβανει ο εφημερευων του κεντρου υγειας στο οποιο ανηκουν.

Αν το άγονο υπάγεται σε ΚΥ και ο αγροτικός εφημερεύει στο ΚΥ, τότε δεν έχει καμία διαφορά από τον αγροτικό ενός κανονικού ΚΥ. Σε ορισμένα μόνο αγροτικά (κανονικά ή άγονα) ο αγροτικός δεν εφημερεύει στο ΚΥ αλλά στο ιατρείο. Επομένως αν η Άννα διαλέξει κάποιο άγονο στο οποίο ο αγροτικός εφημερεύει με τους άλλους στο ΚΥ, ΔΕΝ θα είναι στο ιατρείο επί 24ώρου βάσεως.

On call είναι ΟΛΟΙ οι αγροτικοί, αυτό λέγεται ετοιμότητα, παίρνουν επίδομα για αυτό, το οποίο ΔΕΝ είναι το επίδομα άγονης περιοχής.

Άρα ναι, λέμε κάτι αρκετά διαφορετικό, το οποίο πρέπει να έχουν υπ' όψιν τους όλοι οι αγροτικοί, διότι και σε άλλο θέμα πρόσφατα μπήκαν διάφοροι που ήταν έτοιμοι να... προπηλακίσουν τους συναδέλφους τους των αγόνων.

ΥΓ: Μόλις είδα το post σου Jack. Πρέπει (για 150στή φορά όσο μπαίνω σε αυτό το φόρουμ) να κάνουμε μια διευκρίνιση: Ο ΝΟΜΟΣ δεν διαχωρίζει άγονους από κανονικούς, παρά μόνο σε ό,τι αφορά τα πλεονεκτήματα. Επαναλαμβάνω: Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που έκανα εγώ άγονο (2005), Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ ΑΓΟΝΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ. Εάν υπάρχουν τοπικές ρυθμίσεις από τα εκάστοτε Νοσοκομεία, αυτό είναι άλλη υπόθεση. Έχω ακούσει κανονικά ιατρεία που εφημερεύουν από το σπίτι, από το ιατρείο ή και από το Λαϊκό Νοσοκομείο. Έχω ακούσει και άγονα που δεν εφημερεύουν καθόλου ή εφημερεύουν σπίτι, στο ΚΥ ή ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. Ελλάδα είμαστε, ό,τι θέλουμε κάνουμε. Όμως ο Νόμος λέει ό,τι ανέφερα παραπάνω. Αν έχει αλλάξει, ενημερώστε, παραθέτοντας το ανάλογο λήμμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο άγονος δεν δικαιούται να εφημερεύει στο νοσοκομείο.Οι μη άγονοι μπορούν να κάνουν αίτηση να ζητήσουν να εφημερεύουν στο νοσοκομείο.

Γνωστός μου που είχε πάρει άγονο πριν 2 χρόνια περίπου, εφημέρευε στο νοσοκομείο της έδρας του νομού που ήταν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο συνάδελφος που είχε άγονο και εφημέρευε στο Νοσοκομείο, ήταν νόμιμος. Ο λόγος είναι αυτός που έγραψα παραπάνω. Εκτός αν το τοπικό ΔΥΠΕ, ΠΕΣΥ ή όπως αλλιώς τα λένε τώρα είχε βγάλει απόφαση διαφορετική από το Νόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα εχει νοημα αν κ εφοσον θελεις να κανεις σπαστη ειδικοτητα και φανταζομαι ξερεις τι εννοουμε με τον ορο αυτον(μπααα μην απορειτε εχω ακουσει κ τετοιες αποριες) και αυτο γιατι δικαιουσαι να δηλωσεις το ειδικο μερος της ειδικοτητας σου με το που παρουσιαστεις (με το διορισμο ανα χειρας) στο νομαρχιακο νοσοκομειο στο οποιο θα υπηρετησεις το 3μηνο σου.αρα προφανως κερδιζεις σημαντικο χρονο σττην αναμονη σου.φυσικα οπως καταλαβαινεις οσοι επιθυμουμε ""περιζητητες αρα και ενδεχομενως κορεσμενες"" ειδικοτητες επιζητουμε αγονο.γιαυτο ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος.αλλα αυτο να μη σε φοβιζει.οπλισου με υπομονη και λιγη τυχη και μπινγκο καποια στιγμη θα το πιασεις.

αν δεν θες σπαστη ειδικοτητα αλλα ενιαια,τι σου προσφερει το αγονο;

κατι με μερικη και πληρη ιστοριες θυμαμαι αλλα δεν τα κατεχω.για πες ρε ντοσεβ συ που δε βαριεσαι να γραφεις.(θα χει ειπωθει ενα σωρο φορες υποθετω αλλα για ξανασουτ να μην ψαχνω τωρα emconfused:rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο συνάδελφος που είχε άγονο και εφημέρευε στο Νοσοκομείο, ήταν νόμιμος. Ο λόγος είναι αυτός που έγραψα παραπάνω. Εκτός αν το τοπικό ΔΥΠΕ, ΠΕΣΥ ή όπως αλλιώς τα λένε τώρα είχε βγάλει απόφαση διαφορετική από το Νόμο.

Δεν είπα ότι ήταν παράνομος.Απλά πιο εύκολα δίνουν έγκριση σε μη άγονους.Δύο συνάδελφοι αγροτικοί,ζήτησαν να εφημερεύουν στο ίδιο νοσοκομείο.Ο μη άγονος πήρε έγκριση,ο άγονος όχι,με τη δικαιολογία ότι πρέπει να είναι συνεχώς στο χωριό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι επισης κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης.

οταν οριζομαι εγω αγορτικος στο ταδε κωλοχωρι.συνηθως ποσα αλλα χωρια γυρω εγω στην ευθυνη μου;και σε ο,τι αφορα αυτο το σημειο υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα στοα γονο και στο κανονικο;;;

δηλαδη εγω που χω κανονικο ειμαι υπευθυνη για 4 χωρια γυρω ενω ο αγονος για 14 ας πουμε;;

:anavwfwties:

Δεν έχει σχέση ο αριθμός των χωριών ευθύνης, προφανώς έχει να κάνει με την απόσταση από το κοντινότερο κέντρο αλλά και με κάποιες ειδικές συνθήκες (π.χ. χιόνια το χειμώνα, υψόμετρο, παραμεθόριος, μικρό και/ή απομονωμένο νησί), τώρα με τι ακριβώς κριτήρια έχουν οριστεί τα άγονα, who knows?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα βρε μολις τωρα "σε ειδα". κοιτα, πρακτικα αν καποιος κανει ενιαια ειδικοτητα τοτε για εμενα ειναι ανωφελο να ταλαιπωρηθει σε ενα αγονο. το μονο που θα κερδισει ειναι τα 300 ευρω παραπανω απο τους μη αγονους. σιγα τα ωα δηλαδη (οκ, μια χαρα ειναι τα 300 ευρουλακια αλλα δεν ειναι δα και το τοοοοοοοσο υπερογκο ποσο που θα αντισταθμισει το αγχος και την ταλαιπωρια ενος κλασσικου αγονου). οποτε οποιος κανει ενιαια και επιλεξει αγονο το μονο που θα κερδισει ειναι το οικονομικο αυτο οφελος και ... τη δοξα, μπουχαχαχαχαχαχα :P

πολλα φιλια...ναι ναι απο νοτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχχχ και νομιζα οτι μπορουσαμε να συνεννοηθουμε, εχοντας παρακολουθησει τα κατα καιρους γραφομενα σου.

καταρχας να σαι καλα που μου διορθωνεις τα ελληνικα μου.σε ευχαριστω πολυ που εφτασε επιτελους η ωρα στην ηλικια και στη θεση που βρισκομαι να μαθω επιτελους τι σημαινει on call. υποσχομαι απο εδω και περα να το λεω σωστα.

θες να μου πεις οτι υπο ΚΣ (κανονικες συνθηκες και οχι εξαιρεσεις των εξαιρεσεων κτλ) ενας μη αγονος αγροτικος οταν τελειωσει το ωραριο του-υποχρεωσεις του στο Π.Ι και ΔΕΝ εφημερευει στο ΚΥ κτλ ειθισται να καλυπτει τα χωρια του ολο το 24ωρο. τοτε ο εφημευων γιατρος του Κ.Υ τι κανει? αντιμετωπιζει μονο οσους πανε στο Κ.Υ?ΞΑΝΑΛΕΩ ισως αυτο να συμβαινει μεμονωμενα αλλα υπο ΚΣ συνηθως τα "extra " πελατακια , ωωωωωωω συγνωμη τα εκτακτα περιστατικα τα αναλαμβανει ο εφημερευων του αντιστοιχου Κ.Υ.

αντιθετα ο αγονος λεμε οφειλει να ειναι διαθεσιμος στην περιφερεια του ολο το 24 ωρο.εκτος φυσικα για τις περιπτωσεις που εφημερευει σε Κ.Υ. αλλα και παλι αν συμβει κατι αυτος θα καλυψει το περιστατικο ή ενας αλλος συναδελφος του ενδεχομενως μη αγονος που θα συνεφημερευουν.

φυσικα υπαρχουν και υποκατηγοριες οπως α) οντως αγονοι αγροτικοι που ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ εφημερευουν στα νοσοκομεια.(πχ νομιζω οτι αυτο συμβαινει στους αγονους της αρτας ή τουλαχιστον σε καποιους απο αυτους).Τουλαχιστον αυτα μου ειχαν πει τα παιδια τηλεφωνικα οταν ψαχνομουν.

β)υπαρχουν και οι αγονοι αγροτικοι που ειναι αυτοι, το νησι τους κτλ , τα δεντρα και ο ουρανος( κοινως ειναι πολυ απομακρυσμενοι) που εκ των πραγματων ειναι σε ετοιμοτητα ολο το 24ωρο.,,,,,,,,,,,ωωωωωωω ναι σε αυτην την κατηγορια ανηκω και εγω.αλλα που θα παει θα περασει ο καιρος και θα επιστρεψω στον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ-

τεσπα.εσυ λες οτι αγονοι και μη εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις.προφανως. απλα ο αγονος εχει και κατι παραπανω τυπικα ή πρακτικα.

αντε, καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις sov (τυχερε εσυ το τελειωσες το αγονο, αλιμονο σε εμας).ειμαι και πολυ κουρασμενη τωρα και δεν εχω τη δυναμη να ξαναδιαβασω τι μου εγραφες ωστε να απαντησω σε τυχον σημεια διαφωνιας μας.

καληνυχτα και........

ΦΙΛΟΥΡΕΣ ΑΠΟ ΝΟΤΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δεν στην είπα, ούτε σε διόρθωσα για το on call.

Απλά είπα πώς μεταφράζεται στη γλώσσα του νόμου και πώς ορίζεται το επίδομα ετοιμότητας, το οποίο παίρνουν όλοι οι αγροτικοί.

Όλοι οι αγροτικοί λοιπόν, με το γράμμα του Νόμου, και πάνω στο τι λέει ο Νόμος σχολιάζω (επειδή μας τον είχαν δώσει από το ΚΥ που ήμουν και τον ξέραμε όλοι), οφείλουν να διαμένουν στην περιοχή ευθύνης τους. Το πόσο και για ποιους εφαρμόζεται αυτό δεν το σχολιάζω. Πρέπει νομίζω να ξεχωρίζουμε τι ισχύει βάσιε Νόμου και τι ισχύει λόγω συνήθειας, φημών, συμφερόντων κτλ. Εντελώς διαφορετικά πράγματα. Κλασικός μύθος η χιλιομετρική απόσταση: όλοι νομίζουν ότι υπάρχει κάποιο χιλιομετρικό όριο πέραν του οποίου δεν επιτρέπεται να διαμένουν οι άγονοι. Δεν υπάρχει χιλιομετρικό όριο, η νομοθεσία λέει πολύ απλά "ο αγροτικός ιατρός οφείλει να διαμένει εντός της περιοχής ευθύνης του". Εάν η περιοχή ευθύνης (τα χωριά που καλύπτεις) είναι 500 χιλιόμετρα, τότε μπορείς να διαμένεις 500 χιλιόμετρα μακριά από την έδρα σου.

Όπως είπα λοιπόν και παραπάνω, οι άγονοι δεν έχουν επιπλέον υποχρεώσεις.

Για τα λοιπά, η νομοθεσία έχει δημοσιευτεί σε αυτό εδώ το φόρουμ και διατίθεται και από το γραφείο των αγροτικών στο Υπουργείο.

Καλή συνέχεια και σε σένα και καλό κουράγιο στο νησί! Εάν δεν έχεις ΚΥ κοντά σου είναι λογικό να είσαι σε ετοιμότητα όλο το 24ωρο και να εξυπηρετείς εσύ όλα τα περιστατικά. Δεν είναι έτσι όμως παντού!

ΥΓ: Νότος, νησί, Ελαφόνησος μου μυρίζει; Έχω ακούσει ότι είναι περιπέτεια ολόκληρη το αγροτικό εκεί. Στο άγονό μου το ΚΥ ήταν 20 χιλιόμετρα μακριά, οπότε καταλαβαίνεις τις διαφορές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΠΙ Πτολεμαϊδας υπάγεται στο Μποδοσάκειο νοσοκομείο Πτολεμαϊδας.Oι αγροτικοί που είναι εκεί (2 θέσεις)εφημερεύουν στο νοσοκομείο.
Στο Μποδοσάκειο Νοσοκομείο Πτολεμαΐδας δεν ενήκει κανένα Π.Ι., οπότε ούτε το Π.Ι. Πτολεμαΐδας.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα βρε μολις τωρα "σε ειδα". κοιτα, πρακτικα αν καποιος κανει ενιαια ειδικοτητα τοτε για εμενα ειναι ανωφελο να ταλαιπωρηθει σε ενα αγονο. το μονο που θα κερδισει ειναι τα 300 ευρω παραπανω απο τους μη αγονους. σιγα τα ωα δηλαδη (οκ, μια χαρα ειναι τα 300 ευρουλακια αλλα δεν ειναι δα και το τοοοοοοοσο υπερογκο ποσο που θα αντισταθμισει το αγχος και την ταλαιπωρια ενος κλασσικου αγονου). οποτε οποιος κανει ενιαια και επιλεξει αγονο το μονο που θα κερδισει ειναι το οικονομικο αυτο οφελος και ... τη δοξα, μπουχαχαχαχαχαχα :P

πολλα φιλια...ναι ναι απο νοτο

είναι 550 το επιπλέον του άγονου, αν δεν κάνω λάθος

αλλά καθαρά είναι γύρω στα 400 € διαφορά

και σταμάτα τα φιλιά από το νότο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Νότος, νησί, Ελαφόνησος μου μυρίζει; Έχω ακούσει ότι είναι περιπέτεια ολόκληρη το αγροτικό εκεί. Στο άγονό μου το ΚΥ ήταν 20 χιλιόμετρα μακριά, οπότε καταλαβαίνεις τις διαφορές...
Υπάρχει και το τέρμα Θεού......η Γαύδος! :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες σας , με βοηθησαν πολυ!

Τα μωρα μου τα εκανα στα 30 το πρωτο (Μαρτιο 2006) και στα 31 το δευτερο (Μαρτιο 2007)!Γρηγορα - γρηγορα και τωρα ξεμπερδεψα και κανω τα ιατρικα μου!

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να σου πω τη γνωμη μου κι εγω?αν χρειαζεσαι αγονο επειδη εχεις σπαστη ειδικοτητα,κυνηγησετο!!!αν παλι εχεις ενιαια δεν το χρειαζεσαι οποτε ψαξε για ενα απλο π.ι.Στα λεφτα περιπου θα ερθεις στα ιδια αφου εσυ θα κανεις ,κατα αγραφο κανονα, περισσοτερες εφημεριες απο τον αγονο!!!ασε αυτους που εχουν αναγκη για την ειδικοτητα να παρουν αγονο!!!εγω αυτο εκανα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμμια σχεση με την πραγματικοτητα αυτο με τον αριθμο των εφημεριων που κανουν οι αγροτικοι γιατροι...Αγονος ημουν και εκανα τις ιδιες και μη σου πω και περισσοτερες (καποιους μηνες) εφημεριες με τους μη αγονους...Και σε πανω απο ενα κεντρα υγειας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωστα σ'αυτους που τα εχουν περασει...Τελος παντων...

Απλα ειδα τον φιλο που εγραψε οτι οι αγονοι δεν κανουν τοσες εφημεριες οσες οι αλλοι και ξεσπαθωσα (ισως υπερβολικα) για να επισημανω ποιοι ειναι αυτοι που ρεαλιστικα χωνουν τους υπολοιπους κατα τη διαρκεια της θητειας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωστα σ'αυτους που τα εχουν περασει...Τελος παντων...

Απλα ειδα τον φιλο που εγραψε οτι οι αγονοι δεν κανουν τοσες εφημεριες οσες οι αλλοι και ξεσπαθωσα (ισως υπερβολικα) για να επισημανω ποιοι ειναι αυτοι που ρεαλιστικα χωνουν τους υπολοιπους κατα τη διαρκεια της θητειας...

τελικα ισως να ηταν λαθος που το ειπα!!αλλα οσοι φιλοι μου πηραν αγονο εκαναν μονο 3 εφημεριες το μηνα κι αυτο μονο και μονο για να μην γκρινιαζουν!!γιαυτο το ειπα!!!μην ξεσπαθωνετε ετσι ευκολα παντως! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

δηλαδη τι ακριβως μπορει να γινει?κανεις 1 αιτηση ας πουμε και κανεις τις εφημεριες στο νοσοκομειο π.χ. της αρτας που αναφερες?μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο ή ειναι για λιγους που εχουν τα μεσα?!σε ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.