Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Rambo IV: John Rambo


Recommended Posts

το 4ο και τελευταίο μέρος έρχεται να κλείσει την ιστορία του John Rambo.

Μετά το πρώτο αίμα, τους Βιετκόγκ - Ρώσους και το Αφγανιστάν ο Σταλόνε στα 60τόσα του, σε άψογη για τα χρόνια του φυσική και σωματική κατάσταση (και με αρκετά μπότοκς και δεν ξέρω εγώ τί άλλο), γράφει, σκηνοθετεί, πρωταγωνιστεί και έχει αναλάβει και την παραγωγή του Rambo 4.

Λιτό σενάριο, όπως πρέπει.

Λίγοι και εύκολοι διάλογοι, όπως πρέπει.

Έντονη μάχη, πολύ βία, εκρήξεις, άπειρες σφαίρες από 0.50 cal πολυβόλα, όπως πρέπει.

Εξαιρετικά ρεαλιστικές σκηνές βίες, όπως πρέπει. (ευκαιρία να καταλάβει κανείς τι παθαίνει όταν μία τέτοια σφαίρα σε βρει στο πόδι ή στο κεφάλι)

Ο κινηματογράφος ήταν γεμάτος, με ηλικίες κυρίως 25-35 και ελάχιστες πραγματικά (και ευτυχώς) γυναίκες. Στρατώνας κανονικός και εάν δεν ήμουν άρρωστος είμαι σίγουρος θα διέκρινα και την λεπτή οσμή της ποδαρίλας.

Αν δεν έχετε δει τα προηγούμενα μην κάνετε τον κόπο. Αφορά κυρίως τους οπαδούς του Rambo.

Φυσικά αντιπολεμικό το μήνυμα μέσα σε τόσα ξεκοιλιάσματα (ναι, έχει και ένα μικρό μήνυμα) και ο Rambo επιτέλους κάνει τον κύκλο του.

empopcornempopcornempopcornempopcornemrockon /5 :) :)

ΕΠΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oh no!!

Το ακατάλληλο για γυναίκες είναι για να μην υποφέρουν από την ποδαρίλα που ανέφερες??

Γιατί πυροβολισμούς έχει και στο σιν σίτυ,αλλά είναι υπέροχο και το λατρεύω εγώ και πολλές άλλες γυναίκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρκετά καλό finale στο κινηματογραφικό βιογραφικό του Sylvester Stallone, φυσιογνωμία η οποία ήταν ένα από τα κινηματογραφικά πρότυπα, στην εποχή της δεκαετίας του 80’ ειδικά.

Ο Rambo και ο Rocky ήταν οι αγαπημένοι ρόλοι για τον Stallone και αποτέλεσαν, ταύτιση με τον ήρωα, την ερμηνεία και τον ηθοποιό, μοναδική. Συνεπώς δεν θα μπορούσα να φανταστώ στην θέση του Rambo και του Rocky άλλον ηθοποιό εκτός του Stallone.

To Rambo IV ήταν αρκετά ευρηματικό ως σενάριο διότι, προσαρμόστηκε στην σοβαρότητα που απορρέει τόσο από την ηλικία του Stallone όσο και από την σχετικότητα των δρώμενων της εποχής μας και παράλληλα δεν χάθηκε η ποιότητα των στιχομυθιών οι οποίες πραγματικά υποστήριζαν τους ρόλους.

Πραγματικά συγκινήθηκα με την αναπόληση των εφηβικών μου χρόνων και με έπιασε μια ψιλο-θλίψη, που όπως και άλλοι έτσι και αυτός ο παιδικός ήρωας γέρασε και τα χρόνια εκείνα κλείστηκαν στο χρονοντούλαπο των «ηλιόλουστων » αναμνήσεων…

Η δε ατάκα που τα έλεγε όλα στο έργο ήταν :

‘’Ζήσε για το τίποτα…ή πέθανε για κάτι!’’

Η βαθμολογία μου είναι 5/5 …

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ταινία πάντως περιέχει τους πιο πολλούς σκοτωμούς σε σχέση με τα άλλα Rambo....236 στο σύνολο ή 2,59 ανά λεπτό! Σαν ταινία δεν ξέρω, δεν την έχω δει ακόμα, αλλά σίγουρα ο Σταλόνε έχει αφήσει ένα όνομα από τα προηγούμενα 3.Τώρα στην ηλικία που είναι εάν μπορεί ακόμα και παίζει αυτό τον χαρακτήρα...ε μπράβο του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Γιατι ειναι ακαταλληλο για γυναικες :bloodomen: ;

Νταξ....δεν περιμενα τπτ το συγκλονιστικο....λιγο φουσκωμενη τη φατσα του Σταλονε ειδα :splaaaats: .

Την βρηκα καλυτερη απο την 3η

Λιτοτατοι διαλογοι.....καλα ο Σταλονε δε βγαζει αχνα....αχχαχα!

Μικρης διαρκειας...91'....ο,τι πρεπει να της δεις οσο τρως χιχιχι!

Η ατακα "God didn't save you, we did" εχει και γαμω τα γελια....σορρυ παιδες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.