Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Λάθος στον υπολογισμό των μορίων μου... Τι πρέπει να κάνω;


niovi

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Πρώτα απ' όλα πρέπει να πω ότι το φόρουμ αυτό είναι καταπληκτικό και με έχει βοηθήσει πολλές φορές μέχρι τώρα!

Επί του προκειμένου τώρα, στα χθεσινά αποτελέσματα διαπίστωσα με μέγαλη έκπληξη ότι είχε γίνει λάθος στον υπολογισμό των μορίων μου. Τα μόρια υπολογίστηκαν με βάση ημερομηνία κτήσης πτυχίου αρκετους μήνες μετά την πραγματική με αποτέλεσμα να χανω το αγροτικό. Με τα μόρια που έχω κανονικά, το παίρνω.

Την Παρασκευή πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και αφου αναγνώρισαν το λάθος τους, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμία ενέργεια.

Η ερώτησή μου είναι, εφόσον εγώ ακολουθήσω την προτροπή τους και δεν καταθέσω ένσταση, καλύπτομαι νομικά σε περίπτωση που "ξεχάσουν" να διορθώσουν τα μόριά μου. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι το να κάνω ένσταση δεν είναι καθόλου απλή διαδικασία για μένα αφού βρίσκομαι εκτός Ελλάδας...

Κάθε νομική συμβουλή ή κατάθεση παρόμοιας εμπειρίας ευπροσδεκτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εξουσιοδοτηση και ενσταση,εμπιστευεσαι καποιους που εκαναν 3 μηνες να βγαλουν αποτελεσματα και τα εκαναν σκατα.τι περιμενεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kάνεις μια αίτηση στην οποία ζητάς να ελέξουν ξανά την αίτησή σου λόγω λάθος υπολογισμού των μορίων. Την στέλνεις στο υπουργείο

Αριστοτέλους 17 τ.κ.10187 Αθήνα, στο πρωτόκολλο και ζητάς από την courrier να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου.

Η αίτηση να απευθύνεται προς την Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ν.Π. ΤΜΗΜΑ Γ'.

Αυτό όσο το δυνατό συντομότερα γιατί την Πέμπτη θα γίνουν οι κληρώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά!

Πρώτα απ' όλα πρέπει να πω ότι το φόρουμ αυτό είναι καταπληκτικό και με έχει βοηθήσει πολλές φορές μέχρι τώρα!

Επί του προκειμένου τώρα, στα χθεσινά αποτελέσματα διαπίστωσα με μέγαλη έκπληξη ότι είχε γίνει λάθος στον υπολογισμό των μορίων μου. Τα μόρια υπολογίστηκαν με βάση ημερομηνία κτήσης πτυχίου αρκετους μήνες μετά την πραγματική με αποτέλεσμα να χανω το αγροτικό. Με τα μόρια που έχω κανονικά, το παίρνω.

Την Παρασκευή πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και αφου αναγνώρισαν το λάθος τους, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμία ενέργεια.

Η ερώτησή μου είναι, εφόσον εγώ ακολουθήσω την προτροπή τους και δεν καταθέσω ένσταση, καλύπτομαι νομικά σε περίπτωση που "ξεχάσουν" να διορθώσουν τα μόριά μου. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι το να κάνω ένσταση δεν είναι καθόλου απλή διαδικασία για μένα αφού βρίσκομαι εκτός Ελλάδας...

Κάθε νομική συμβουλή ή κατάθεση παρόμοιας εμπειρίας ευπροσδεκτη!

Δεν εισαι ο μονος.Στην αδερφη μου στα αποτελεσματα αλλαξαν τελειως το αγροτικο της Α' προτιμησης,το οποιο το εδωσαν σε αλλον με λιγοτερα μορια.Εκαναν σωστο υπολογισμο με μορια εντοπιοτητας για την αρχικη Α' προτιμηση,αλλα στα αποτελεσματα φανηκε Α' επιλογη σε αγροτικο σε ασχετο νομο (χωρις εντοπιοτητα φυσικα).Η β' επιλογη ηταν καθ'ολα σωστη.Υποβαλλαμε φυσικα ενσταση απο την αρχη και ετοιμαζεται και ο δικηγορος.ΓΤΠ ειναι ολοι τους.3 μηνες κανανε να τα ελεγξουν,χαρτια ξανα απο την αρχη ζητησαν,επιδομα παιρνουν για να κανουν ελεγχο και τα βγαζουν ολα λαθος και σκ@τ@.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο έτυχε και σε μένα δηλαδή είχαν κάνει λάθος στον υπολογισμό κατά 4 μόρια λιγότερα και έχανα τη θεση. Τα αποτελέσματα είχαν βγεί Παρασκευή και Δευτέρα πήγα αυτοπροσώπως από κει , αναγνώρισαν το λάθος τους επί τόπου και πήραν αμέσως μπροστά μου το συνάδελφο να τουν πουν ότι έγινε λάθος κι ότι έχανε εκείνος τη θέση και του είπαν οτι μπορούσε να πάει από κει για να το διαπιστώσει κι ο ίδιος αν ήθελε. Πραγματικά ήταν η πρώτη φορά που είδα αυτό το υπουργείο να δουλεύει τόσο άμεσα.........και η τελευταία!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποια ημερομηνία μετράει τελικά? Η πρώτη που αναγράφεται στο πτυχίο ή η δεύτερη (της ορκωμοσίας)?

Γιατί είχα την εντύπωση ότι μετράει η ημερομηνία εξέτασης του τελευταίου μαθήματος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

αν το πτυχίο αναγράφει μόνο ημερομηνία κτήσης πτυχίου την ορκομωσία και πας μόνο αυτό μετράει η ορκομωσία.

αν πας και δεύτερο χαρτι-βεβαίωση που αναφέρει την ανακοίνωση του τελευταίου μαθήματος τότε πιάνεται αυτός για κτήση πτυχίου.

αυτά για πανεπιστήμια εκτός πατρας-αθήνας που αναγράφουν και τις 2 ημερομηνίες και για χρόνια παίρναν κατά προτεραιότητα τα αγροτικά. μέχρι που άλλαξε ο νόμος για τις ειδικότητες και έγιναν κληρώσεις και έπεσαν τρελλές ενστάσεις στο υπορυγείο λόγω της κτήσης πτυχίου και βγήκε αυτό με την βεβαίωση (βέβαια για την ιστορία υπήρξαν νομαρχίες που αγνόησαν επιδεικτικά το υπουργείο για να βολέψουν δικά τους άτομα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.