Jump to content

Dame Agatha Christie


Winmx

Recommended Posts

Agatha Mary Clarissa

Lady Mallowan

15/9/1890 -12/1/1976

Queen of crime

Ειδος:αστυνομικα μυθιστορηματα

Βιβλια,θεατρικα εργα,τηλεοπτικες σειρες,ραδιο plays,video games,movies adaptations,comics

Οι πιο γνωστοι ντετεκτιβ:

• Hercule Poirot

• Miss Marple

• Tommy and Tuppence

• Ariadne Oliver

• Arthur Hastings

• Superintendent Battle

• Chief Inspector Japp

• Parker Pyne

Τα πιο γνωστα μυθιστορηματα της:

• Murder on the Orient Express

• Death on the Nile

• 4.50 From Paddington

Εχει γραψει ρομαντικα μυθιστορηματα με το ψευδωνυμο Mary Westmacott

emstarεπισημη ιστοσελιδα

Ερωτηση:

Για καποιον που δεν εχει διαβασει ουτε ενα βιβλιο της Agatha Christie ποια προτεινετε για αρχη;Δωστε μου τους τιτλους στα αγγλικα πλς!

Φχαστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση:

Για καποιον που δεν εχει διαβασει ουτε ενα βιβλιο της Agatha Christie ποια προτεινετε για αρχη;Δωστε μου τους τιτλους στα αγγλικα πλς!

Φχαστω

Murder on the Orient Express. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση:

Για καποιον που δεν εχει διαβασει ουτε ενα βιβλιο της Agatha Christie ποια προτεινετε για αρχη;Δωστε μου τους τιτλους στα αγγλικα πλς!

Φχαστω

"Δέκα μοκροί νέγροι"--πολύ καλό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς το παρον αγορασα "Three blind mice anda other stories" ....μου το προτεινε ενας γνωστος.Θα εχω υποψη μου αυτα που μου προτεινετε.Οσον αφορα για το Murder on the Orient Express εχω δει το εργο γι'αυτο ελεγα μηπως θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω με κατι αλλο.

Εχω βρει μια συλλογη που εχει 4 ιστοριες: Murder on the Orient Express,Ten Little Indians, (αυτα τα 2 μου τα εχετε ηδη προτεινει) και αλλα 2 που δεν γνωριζω The Murder of Roger Ackroyd και 4.50 from Paddington.Για οποιον ξερει.....αξιζει να το παρω;

Αν μπορειτε να μου δινετε αγγλικους τιτλους γιατι μερικοι ειναι μεταφρασμενοι ασχετοι πχ 10 μικροι ινδιανοι αντι για 10 μικροι νεγροι

Φχαστω και παλι....περιμενω προτασεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις πρώτα τον Ρότζερ Ακρόυντ για να μπεις στο πνεύμα της. Αν διαβάσεις 5-6 αρχίζεις και καταλαβαίνεις τα κόλπα της - παρόλα αυτά, τους δέκα μικρούς νέγρους, το οριάν εξπρές και τα πέντε γουρουνάκια δεν νομίζω να τα έλυσε κανείς.

Μάλιστα τα πέντε γουρουνάκια τα διάβασα προχθές, και παρόλο που κατάλαβα πολλά από τα κολπάκια της θείας Αγκαθα (την είχα μελετήσει εξαντλητικά προ δεκαετίας), στο τέλος πάλι δεν κατάλαβα το δολοφόνο και μουτζωνόμουνα.

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημένη Άγκαθα! Win καλώς ήρθες στον κόσμο της φτηνής λογοτεχνίας :D (το επόμενο βήμα είναι να σου πω συμβουλές για Βίπερ :P)

Λοιπόν και τα 4 είναι πολύ καλές επιλογές. Μερικά επιπλέον που θα συνιστούσα είναι

1. Featuring Hercule Poirot: After the funeral, Appointment with death, Death on the Nile (ΚΟΡΥΦΗ), Evil under the sun, Five little pigs (also published as Murder in Retrospect) , The mystery of the blue train, One, Two, Buckle my shoe, Sad Cypress, Dumb Witness, Hickory Dickory Dock

και όσα ειπες εσύ

2. Featuring Miss Jane Marple: The body in the library, The moving finger, Murder at the Vicarage (και 4:50 from Paddington)

3. Featuring Tommy and Tuppence Beresford: Partners in Crime

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φτηνη λογοτεχνια; :huh: Αχαχαχα :lol::lol: οκ!

Τι να κανω η ερμη,δεν ειχα ασχοληθει ποτε μεχρι τωρα με τη "θεια" (οπως τη χαρακτηρισε η Invitro).Ασε που απο αυριο θα εχω λιγο χρονο ελευθερο emcry .... :splaaaats: ....πεφτει και αργια την Πεμπτη...νταξ!

Μπραβο emclapping μπραβο για τους τιτλους Νοτ.....αμα τα βρω στα αγγλικα θα το παλεψω.....εχω να διαβασω στα αγγλικα βιβλιο κατι μηνες....απο τον Κοελο!!!

Να'στε καλα και οι υπολοιποι emcolgate

Δωστε και αλλους λεεεεεεεω!!!!

Ολες οι προτασεις και οι συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες!

Φχαστω παιδες :):antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γουιν μου ξου παρε το εγκλημα στον νειλο

ειναι καλο για αρχη

αν και δικια μου προταση ειναι ν αρχισεις απο κανενα κοκκορα του αρκα και συγκεκριμενα απο το : κοριτσια μας βιαζουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φχαστω για τον τιτλο της "θειας" Φωτη

Αρκα;Μπαααααααα....δε μου αρεσει ο Αρκας....αχαχαχαχ θα μου μεγαλωσει η μυτη!Ρε συ.....που να βρω στην Ιταλια αρκα;Νταξ που κ που μου στελνουν με μαιλ

Εχουμε παντως σχετικο τοπικ ΑΡΚΟΜΑΝΕΙΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΡΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ποντικοπαγίδα (κορυφαίο!)

Οι Δέκα μικροί Νέγροι

Φόνοι κατ΄ αλφαβητική σειρά

Έγκλημα στο οριεντ εξπρες (διαβαστο ακομη κι αν είδες την ταινία)

Η "θεία" είναι πολύ καλή παρέα για ηρεμα απογεύματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από Άγκαθα Κρίστυ κορυφαίο είναι νομίζω το ''Curtain, Poirot's Last Case'' , στα ελληνικά είναι ''Αυλαία'',γκραν σουξέ της Μις Μαρπλ είναι το Sleeping Murder όπως και το ''The Mirror Crack'd from side to side''. Πετυχημένο θεωρείται το ''And then there were none'', αντιπροσωπευτικό πολλών το ''Murder at the Vicarage'', αγαπημένο της ίδιας της Άγκαθα το ''The Moving Finger'', πολύ ανατρεπτικό είναι το Endless Night, ενώ υπάρχουν και ψιλο-μεταφυσικά βιβλία όπως το ''Sittaford Mysteries'', ''By the pricking of my thumbs', ''The Hound of Death'', και το ''The mysterious mr Quin'' στο οποίο..πρωταγωνιστεί ένας Αρλεκίνος, ο mr Harley Quin.

Τέλος πολύ ωραία είναι και η αυτοβιογραφία της Κρίστυ.

Πάντως στην Αγγλία τώρα Queen of Crime θεωρείται η P.D.James, η οποία έχει ήρωα τον ντετέκτιβ Adam Dalgliesh. Το βιβλίο της ''The Children of men'' έχει γίνει γνωστή ταινία. Έχω διαβάσει το ''A Mind to Murder'' και το ΄΄A Taste for Death'' τα οποία είναι αρκετά ενδιαφέροντα, αν και τα πιο πετυχημένα θεωρούνται το Children of Men, Death of an Expert Witness, Death in Holy Ordersm Lighthouse. Η P.D.James χειρίζεται πολύ ωραία την Αγγλική Γλώσσα, περιγράφει πιο ψυχολογημένα τους χαρακτήρες της αν και οι υποθέσεις της δεν είναι τόσο δυνατές όσο αυτες της one and only Dame Agatha.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ποντικοπαγιδα "Mousetrap" βασιζεται στο βιβλιο Three Blind Mice and Other Stories (αυτο τελειωνω τωρα).Εχει συμπληρωσει πανω απο 20.000 παραστασεις απο τοτε που πρωτοανεβηκε η παρασταση,το 1952.

Αλλα θεατρικα της εργα:

• Black Coffee

• And Then There Were None

• Appointment with Death

• Murder on the Nile/Hidden Horizon

• The Hollow • Witness for the Prosecution

• Spider's Web

• Verdict

• Rule of Three

• Fiddlers Three

• Akhnaton

Mixalopoulosdoc

θα εχω υποψη μου την P.D.James οπως και την αυτοβιογραφια της Agatha Christie.

Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.Εκανα μια λιστα των τιτλων μου προτεινετε και θα τους τιμησω κατα καιρους :)

Οσοι πιστοι προσελθετε στο νεο τοπικ της "θειας" :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Εχμμ

Άγκαθα ομολογώ οτι δεν μπορώ να διαβάσω αλλά τα έχω αναλύσει όλα με τους φίλους αναγνώστες πριν αποκαλυφθεί ο δολοφόνος . Εγώ παίζω το ρόλο της Miss Mαrple και οι αναγνώστες τον σχολαστικό officer που πάντα βρίζει "αυτήν την εκνευριστική κυριούλα που μέσα απο το μικρό χωρίό έχει διεισδύσει στα άδυτα των πιο εγκληματικών μυαλών " :D

Παραθέτω σε αυτό το ποστ οτι η Καθημερινή την Κυριακή βγάζει σε dvd τις περιπέτειες της χαριτωμένης πλην ανύπαντρης δαιμόνιας ντετέκτιβ. Και αύριο έχουμε Κυριακή..!! Youpi!

Για όποιον δεν έχει τα προηγούμενα μπορώ να τον βοηθήσω και να του κάνω ενα copy... ;-) :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λατρεμένη πραγματικά!

Από βιβλία (εκδόσεις Λυχνάρι μιλάμε πάντα):

*Εφιαλτικά Χριστούγεννα (<== εξαιρετικό!Ήταν το πρώτο που διάβασα)

*Αυλαία (ο θάνατος του Ηρακλή Πουαρό)

*Ένα πτώμα στη βιβλιοθήκη (<== εξαιρετικό επίσης!)

*Οι ελέφαντες θυμούνται

*Το σύμπλεγμα του Κάιν

*Πέντε μικρά γουρουνάκια

*Σφήκα σε ψάθινο καπέλο

Από ταινίες

*Δέκα μικροί νέγροι(η πρώτη ταινία, όχι το remake)

*Δυο εγκλήματα κάτω από τον ήλιο

*Έγκλημα στο Νείλο

*Έγκλημα στο Όριεντ Εξπρές

*Στο καθρέφτη είδα το δολοφόνο

Σημείωση: Όσον αφορά την P.D.James , διάβασα το ''Φάρο'' αυτό το καλοκαίρι. Αρκετά καλό κατά τη γνώμη μου, αλλά σίγουρα όχι τόσο συναρπαστικό, όσα τα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.