Jump to content

[άσκηση τριμήνου] μπορεί να διακοπεί η τριμηνη άσκηση;


TrippinOn

Recommended Posts

Κυριες/Κυριοι συναδελφοι...Με λυπη μου σας αναφερω οτι η τριμηνη εκπαιδευση παυει να υφισταται...Σημερα στο νοσοκομειο μας ανακοινωθηκε οτι αυριο παιρνουμε τα μπογαλακια μας κ ο καθε αγροτικος στο χωριο του και ΚΥ του...Εντολη υπουργου...Welcome to the unforgettable fire...(This is not a joke...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

trippin on, επειδη εχω κανει post οτι τερμα οι παρατασεισ στα αγροτικα , και οτι αυτο που συναιβει στο νοσοκομειο σου εχει αμεση σχεση με αυτο που συμβαινει στα Γιαννενα , σε ποιο νοσοκομειο κανεις τριμηνη εκπαιδευση??//

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κολλαω να σας πω που ειμαι αλλα ειναι γενικη αποφαση του υπουργου...να δειξει στα καναλια οτι γεμισαν τα χωρια με γιατρους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο νοσοκομειο που ειμαι εγω τουλαχιστον προς το παρον δεν μας εχουν πει κατι τετοιο.υπαρχει κανεις αλλος με αντιστοιχη εμπειρια οπως αυτη του trippinon?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυριες/Κυριοι συναδελφοι...Με λυπη μου σας αναφερω οτι η τριμηνη εκπαιδευση παυει να υφισταται...Σημερα στο νοσοκομειο μας ανακοινωθηκε οτι αυριο παιρνουμε τα μπογαλακια μας κ ο καθε αγροτικος στο χωριο του και ΚΥ του...Εντολη υπουργου...Welcome to the unforgettable fire...(This is not a joke...)

Γεια σου ρε Αβραμο με τις ιδέες σου!!

Αν και αυτή η απόφαση ,είναι μάλλον του μουστάκια στη θέση του μουστάκια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυριες/Κυριοι συναδελφοι...Με λυπη μου σας αναφερω οτι η τριμηνη εκπαιδευση παυει να υφισταται...Σημερα στο νοσοκομειο μας ανακοινωθηκε οτι αυριο παιρνουμε τα μπογαλακια μας κ ο καθε αγροτικος στο χωριο του και ΚΥ του...Εντολη υπουργου...Welcome to the unforgettable fire...(This is not a joke...)

στο δικό μου οι παρατασιακοί παραμένουν με την λογική της μη αναδρομικής ισχύς του νόμου

καλά απο νομό σε νομό το απόλυτο μπάχαλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυριες/Κυριοι συναδελφοι...Με λυπη μου σας αναφερω οτι η τριμηνη εκπαιδευση παυει να υφισταται...Σημερα στο νοσοκομειο μας ανακοινωθηκε οτι αυριο παιρνουμε τα μπογαλακια μας κ ο καθε αγροτικος στο χωριο του και ΚΥ του...Εντολη υπουργου...Welcome to the unforgettable fire...(This is not a joke...)

περίεργο μου φαίνεται αυτό. Δεν αναγράφεται στη σύμβασή σας ότι πρέπει να κάνετε τρίμηνη θητεία στο νοσοκομείο ?Πώς ακριβώς το διατυπώνει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν πολλά χρόνια (για την ακρίβεια δέκα emblush) μας είχαν κάνει κάτι ανάλογο. μας διέκοψαν την τρίμηνη εκπαίδευση μέσα στη πρώτη εβδομάδα και μας έστειλαν σε Π.Ι. (όχι απαραίτητα τα ''δικά'' μας) ώστε να φαίνονται όλα καλυμμένα επειδή πλησίαζαν δημοτικές εκλογές. το τρίμηνο το συνεχίσαμε εκ των υστέρων, δυο μήνες μετά. όλα έγιναν νόμιμα, με υπουργική απόφαση που μας ανέφερε ονομαστικά.

μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο εκεί trip?

PS: το έκανα ξεχωριστό θέμα.

PS(2): shlia, fotis τα ποστ σας βρίσκονται στο θέμα με τα μπαχαλέματα. συγγνώμη που δε σας ρώτησα πριν, ε?

thnx.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν πολλά χρόνια (για την ακρίβεια δέκα emblush) μας είχαν κάνει κάτι ανάλογο. μας διέκοψαν την τρίμηνη εκπαίδευση μέσα στη πρώτη εβδομάδα και μας έστειλαν σε Π.Ι. (όχι απαραίτητα τα ''δικά'' μας) ώστε να φαίνονται όλα καλυμμένα επειδή πλησίαζαν δημοτικές εκλογές. το τρίμηνο το συνεχίσαμε εκ των υστέρων, δυο μήνες μετά. όλα έγιναν νόμιμα, με υπουργική απόφαση που μας ανέφερε ονομαστικά.

μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο εκεί trip?

PS: το έκανα ξεχωριστό θέμα.

είναι νόμιμη η με υπουργική απόφαση μονομερής τροποποίηση των όρων μίας σύμβασης ΙΔ?

Μάλλον η απάντηση ξεπερνά τις γνώσεις μας και απαιτείται δικηγόρος.Το θέμα είναι ποιός θα κάτσει να τσακωθεί για κάτι τέτοιο όταν οι περισσότεροι είναι ψαρωμένοι και δεν ξέρουν τα στοιχειώδη δικαιώματά τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, σοβαρά τώρα, πώς είναι δυνατόν να καταργηθεί το τρίμηνο χωρίς κάποια νομική τροποποίηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν πολλά χρόνια (για την ακρίβεια δέκα emblush) μας είχαν κάνει κάτι ανάλογο. μας διέκοψαν την τρίμηνη εκπαίδευση μέσα στη πρώτη εβδομάδα και μας έστειλαν σε Π.Ι. (όχι απαραίτητα τα ''δικά'' μας) ώστε να φαίνονται όλα καλυμμένα επειδή πλησίαζαν δημοτικές εκλογές. το τρίμηνο το συνεχίσαμε εκ των υστέρων, δυο μήνες μετά. όλα έγιναν νόμιμα, με υπουργική απόφαση που μας ανέφερε ονομαστικά.

μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο εκεί trip?

PS: το έκανα ξεχωριστό θέμα.

είναι νόμιμη η με υπουργική απόφαση μονομερής τροποποίηση των όρων μίας σύμβασης ΙΔ?

Μάλλον η απάντηση ξεπερνά τις γνώσεις μας και απαιτείται δικηγόρος.Το θέμα είναι ποιός θα κάτσει να τσακωθεί για κάτι τέτοιο όταν οι περισσότεροι είναι ψαρωμένοι και δεν ξέρουν τα στοιχειώδη δικαιώματά τους?

Πλεον οι συμβασεις των αγροτικων ειναι ΜΟΝΟ Δ.Δ.

Προφανως εχουν μεινει κενα αγροτικα και πιεσαν τα αντιστοιχα Κ.Υ,στα οποια αυτα υπαγονται για να υπαρχουν γιατροι στους οποιους κοβεται το 3μηνο και το κανουν στο τελος.Αυτο εγινε και με μια κοπελα στο νομο μου.

Προφορικη υπουργικη αποφαση δεν υφισταται.Η υπαρχει γραπτως ή δεν υπαρχει.

Καταργηση 3μηνου σαφως και δεν υφισταται,αλλωστε ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ 3ΜΗΝΟΥ;

ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ;

Δειξτε οτι ξερετε 5 πραγματα και διεκδικηστε τα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, η αλλαγη της σχεσης εργασιας με την οποια διοριζονται πλεον οι αγροτικοι επεφερε αλλαγες τις οποιες το υπουργειο, προφανως, ειτε δεν σκεφτηκε οτι θα μπορουσαν να προκυψουν, ειτε δε νοιαστηκε να σκεφτει καν...Αποριες σε πολλα θεματα, που προκυπτουν, διατυπωνουν οι διοικητικοι υπαλληλοι της μισθοδοσιας, του τμηματος προσωπικου, ακομα και οι διευθυντες των ιατρικων υπηρεσιων των νομων και οι διοικητες των νοσοκομειων...Εμας μας διαβεβαιωσαν στο νοσοκομειο οτι το προβλεπομενο τριμηνο ισοχρονης τοποθετησης στη παθολογικη και χειρουργικη κλινικη θα πραγματοποιηθει αλλα αυτο θα γινει ''σπαστα'' για τον καθε αγροτικο...Π.χ. 2 εβδομαδες τον ενα μηνα, 3 εβδομαδες τον παραλλο...και οτι να ναι...Αυτο, φυσικα, δημιουργει προβλημα και στο πλανο των εφημεριων του κεντρου υγειας αλλα και στα περιφεριακα ιατρεια...Επισημανση...Λογω της συμβασης δημοσιου δικαιου απο το τριμηνο φευγουν ολοι οι αγροτικοι για τα χωρια τους αφου δε γινεται να κατεχεται μια θεση απο δυο ατομα στο δημοσιο...Ετσι λοιπον δε φευγουν μονο οι αγροτικοι των οποιων τα Π.Ι. ειναι κενα, φευγουν απαντες, διωχνωντας παραλληλα τους αγροτικους που νομισαν οτι θα παρουν παραταση...Freakin' eleos...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως σας παραμυθιαζουν με το "εντολη υπουργου"?Εμεις διοριστηκαμε κανονικα στο νοσοκομειο αυτη τη βδομαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας ανεβάσει κάποιος τη σύμβασή του (διαγράφοντας τα στοιχεία του) ώστε να δούμε τί ακριβώς λέει και να κάνουμε μία εκτίμηση πιο αντικειμενική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως σας παραμυθιαζουν με το "εντολη υπουργου"?Εμεις διοριστηκαμε κανονικα στο νοσοκομειο αυτη τη βδομαδα.

βικαρα σε ποιο νοσοκομείο είπαμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να καταργήθηκε το τρίμηνο πολύ απίθανο μου ακούγεται, απλά θα γίνει στο τέλος ή τη μέση του αγροτικού. Συμβαίνει αυτό μερικές φορές όταν μένουν κενά τα περιφερικά ιατρεία και υπάρχει ανάγκη κάλυψης. Απαράδεκτο, αλλά γίνεται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί δεν λέτε να σας την δείξουν αυτήν την απόφαση?

Πήρε ο Αβραμό κάθε κ.υ ή π.ι τηλέφωνο και τους είπε ότι απο δώ και πέρα θα ισχύει αυτό?

Χαρτί επίσημο με υπογραφές και σφραγίδες να ζητάτε.

Όχι επειδή τα κάνανε ταναπου να τα πληρώνουμε εμείς τα σπασμένα τους.

Άμα είναι να πάρω και εγώ σε ένα κ.υ ή π.ι και να τους πώ ότι είμαι ο υπουργός και να αλλάξω μερικές αποφάσεις. :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι το εξης.

Με το νομοθετικο "εφευρημα" να μην υπογραφεις πλεον 3+12, η εστω 3+6 μηνες, αλλα να υπογραφεις κατευθειαν τη συμβαση σου ως αγροτικος του χωριου, και να πληρωνεσαι το μισθο του αγροτικου και οχι το μισθο του ειδικευομενου για το 3μηνο, δημιουργηθηκε ενα νομοθετικο μπαχαλο.

Διοτι πλεον "φαινεται" νομικα να κατεχουν δυο ατομα τη θεση του ιδιου αγροτικου ιατρειου, και ο παρατασιακος, και ο νεοδιορισθεντας.

Νοσοκομεια που εχουν γραμμενες στα παλια τους τα παπουτσια τις υγειονομικες αναγκες, εκμεταλλευτηκαν προφανως αυτο το "κενο" ωστε να διωξουν τον παρατασιακο αγροτικο και να μη πληρωνουν δυο ατομα για την ιδια θεση. Πραγμα ομως, που εκαναν υποχρεωτικα πιο πριν, γιατι οι 2 δε "φαινονταν" νομικα να κατεχουν την ιδια θεση.

Στα αγροτικα οπου δημιουργηθηκε σοβαρο προβλημα, προφανως εκαναν το ακομα πιο εγκληματικο, να στειλουν τον αγροτικο κατευθειαν στο χωριο (που εμεινε χωρις καλυψη, αφου προηγουμενως ειχαν διωξει τον παρατασιακο).

Αλλα νοσοκομεια φαινεται οτι ερμηνευσαν αλλιως το νόμο, και κρατησαν και τον παρατασιακο, και τον νεοδιορισθεντα 3μηνιτη. Υπο ποιο νομικο καθεστως, δεν γνωριζω.

Το θεμα βεβαια ειναι φλεγον και πρεπει να λυθει αμεσα. Γιατι πες οτι μερικα χωρια εχουν ομμορα αγροτικα, και ψευτοβολευονται. Και εκει βεβαια εγειρεται το θεμα της αδικιας κατα του αγροτικου που υπολογιζε να παρει την παραταση του, αλλα δεν την παιρνει.

Ομως υπαρχει και το ακομα πιο φλεγον θεμα των απομονωμενων αγροτικων (αγονα, μικρα νησια κλπ.) οπου ειναι ενας η δυο αγροτικοι. Εκει δεν πρεπει να υπαρξει ειδικη προβλεψη? Θα μεινει δηλαδη ενα νησι επι 3 μηνες χωρις γιατρο? Η εστω μονο με εναν γιατρο? Εγω που εχω κανει αγονο σε τετοιο, μικρο απομακρυσμενο νησι, ξερω καλα οτι και 10 μερες να μεινεις μονος ειναι κολαση, ποσο μαλλον 3 μηνες. Η θα κανουν το υπερτατο εγκλημα, να στειλουν νεοδιορισθεντα αγροτικο (καποιοι ειναι καλοι, καποιοι δεν ξερουν τι σχημα εχει ο φλεβοκαθετηρας) χωρις τριμηνο σε απομονωμενο αγροτικο, χωρις νοσοκομειο κοντα, χωρις καλυψη, μονο με το Ευαγγελιο στο χερι?

Ανακυπτουν σοβαρα ερωτηματα στα οποια πρεπει να απαντησει ΑΜΕΣΑ το υπουργειο. Γιατι με τα καμωματα του, θα καταφερει να αφησει πολυ ευαισθητες περιοχες χωρις ιατρικη καλυψη, και εκει θα γινει το μεγαλο πανηγυρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως σας παραμυθιαζουν με το "εντολη υπουργου"?Εμεις διοριστηκαμε κανονικα στο νοσοκομειο αυτη τη βδομαδα.

βικαρα σε ποιο νοσοκομείο είπαμε?

Ειπαμε κατω απ' τ' αυλακι! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως μπορει καποιος να μας πει,αν αυτο που συμβαινει με την τριμηνη εκπαιδευση επηρεαζει κατα τον ιδιο τροπο και τους γιατρους που προκειται να κανουν το αγροτικο τους σε πλοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.