Jump to content

Ποιοι πρέπει να κάνουν αντιγριπικό εμβόλιο;


Stellitsa

Recommended Posts

Ποιοι πρέπει να κάνουν αντιγριπικό εμβόλιο ;

ΟΙ ΕΓΚΥΟΙ, οι ηλικιωμένοι, τα βρέφη ηλικίας 6-24 μηνών, όσοι πάσχουν από χρόνια νοσήματα ανεξάρτητα από την ηλικία τους και όσοι έρχονται σε επαφή με βρέφη και ασθενείς είναι οι ομάδες του πληθυσμού που πρέπει να κάνουν το αντιγριπικό εμβόλιο, ενώ το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς χρειάζονται μικροί και μεγάλοι (από 12 μηνών και πάνω) που δεν έχουν περάσει τη νόσο.

Ο εμβολιασμός των εγκύων είναι, σύμφωνα με τους ειδικούς, απαραίτητος κυρίως εάν βρίσκονται στον δεύτερο ή τρίτο τρίμηνο της κυήσεως την εποχή της γρίπης (στη χώρα μας αρχίζει τον Δεκέμβριο), επειδή διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο εκδηλώσεως σοβαρών επιπλοκών. Αποτελεί επίσης έμμεσο τρόπο με τον οποίο προφυλάσσονται από τη γρίπη και τα νεογέννητα, καθώς «τα αντισώματα που δημιουργεί ο οργανισμός της μητέρας περνάνε στο έμβρυο», εξηγεί ο καθηγητής Ανδρέας Κωνσταντόπουλος, πρόεδρος της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας. Ανεξάρτητα από αυτό ωστόσο, στις οικογένειες με νεογέννητα μωρά πρέπει να γίνει αντιγριπικός εμβολιασμός των μεγαλύτερων παιδιών και των ενηλίκων που τα φροντίζουν. Σημειώνεται πως δεν συνιστάται εμβολιασμός σε άτομα που έχουν πυρετό (πάνω από 38 βαθμούς) ή οξεία σοβαρή νόσο (λ.χ. πνευμονία), διότι ο οργανισμός τους είναι εξασθενημένος και η ανοσία που θα αναπτυχθεί δεν θα είναι επαρκής. Αντιθέτως, αν υπάρχει απλό «μπούκωμα», βήχας ή συνάχι, εμβόλιο μπορεί να γίνει.

Για την πνευμονία

Όσον αφορά το νέο εμβόλιο για την πνευμονία, που συνιστάται κυρίως σε παιδιά ηλικίας 2 μηνών έως 4 ετών, σε ηλικιωμένους και σε πάσχοντες από χρόνια νοσήματα, πιθανώς δεν πρέπει να το κάνουν εφέτος εάν είχαν κάνει πέρυσι το παλιό διότι έχουν ακόμα ανοσία στους πνευμονιόκοκκους και το νέο εμβόλιο δεν θα επιδράσει.

Εγώ κάνω το εμβόλιο κάθε χρόνο και δεν έχω αρρωστήσει καθόλου είναι η αλήθεια! emcolgate

Όσοι, λοιπόν, ανήκετε στις παραπάνω κατηγορίες...όλοι σχεδόν μόνο και μόνο που ερχόμαστε σε επαφή με ασθενείς...σπεύσατε να το αγοράσετε , διότι τις προηγούμενες χρονιές έπρεπε να μπεις σε λίστα για να το αγοράσεις.... <_<

Εγώ το αγόρασα ήδη και το κρατάω στο ψυγείο μέχρι τον Νοέμβρη που θα αυτοεμβολιαστώ... ;) (in vitro μην με κράξεις για την νέα λέξη emshy ...αυτοεμβολιάζομαι :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητά του, πέρυσι εμβολιάστηκα και εγώ για πρώτη φορά.Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν πέρασα τη σαιζόν καλύτερα ή χειρότερα από άλλες, μάλλον μία από τα ίδια ήταν.Το εμβόλιο άλλωστε σε καλύπτει μόνο από τους 4-5 φαινότυπους του ιού της γρίπης που πιθανολογείται ότι θα επικρατήσουν τη σαιζόν που έρχεται (σταγόνα στον ωκεανό λοιπόν).

Πάντα είχε σύσταση για τους υγειονομικούς αλλά ο εμβολιασμός έγινε επιτακτικός μετά την εμφάνιση της γρίπης των πτηνών.Όχι επειδή σε προστατεύει από τη νόσο όπως πολλοί πίστεψαν και έτρεξαν πριν λίγα χρόνια να εμβολιαστούν (δεν προσφέρει απολύτως καμία προστασία) αλλά επειδή ως υγειονομικοί έχουμε αυξημένες πιθανότητες να έρθουμε σε επαφή με ασθενή από τη συγκεκριμένη νόσο, αν ταυτόχρονα νοσούμε από ιό της γρίπης αυξάνεται η πιθανότητα μετάλλαξης-συγκερασμού του ιού των πτηνών με τον ανθρώπινο ιό ώστε ο πρώτος να αποκτήσει τις δυνατότητες μετάδοσης του 2ου : δημιουργία συνθηκών πανδημίας. Αυτός ήταν και ο μοναδικός λόγος για τον οποίο πείστηκα πέρυσι να εμβολιαστώ.

Για τους εργαζόμενους στο σύστημα υγείας δεν υπήρξε το πρόβλημα εύρεσης του εμβολίου.Κάθε χρόνο στέλνει το υπουργείο στα νομαρχιακά νοσοκομεία και ΚΥ στοκ εμβολίων και εμβολιάζονται.Στην αγορά υπήρξε βεβαίως γιατί οι περισσότεροι αν και χωρίς ένδειξη επιθυμούσαν να εμβολιαστούν.Οι εταιρείες είμαι σίγουρος ότι δεν άφησαν την ευκαιρία του κέρδους να πάει χαμένη και ήδη από πέρυσι δεν παρατηρήθηκαν ελλείψεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ που νόμιζα ότι εμβολιάστηκες για να μη σε κολλήσουν καμία γρίπη τα πιτσιρίκια...

Μάλλον το αντίθετο θα ήταν πιο αληθές: φοβόμουν μη τα κολλήσω τίποτα εγώ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον το αντίθετο θα ήταν πιο αληθές: φοβόμουν μη τα κολλήσω τίποτα εγώ :rolleyes:

embaaa embaaa

τίποτα δεν παθαίνουν τα σκασμένα....μόνο κλαίνε και σου ταράζουν το νευρικό σύστημα... :wacko:<_<

πλακίτσα κάνω :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον το αντίθετο θα ήταν πιο αληθές: φοβόμουν μη τα κολλήσω τίποτα εγώ :rolleyes:

embaaa embaaa

τίποτα δεν παθαίνουν τα σκασμένα....μόνο κλαίνε και σου ταράζουν το νευρικό σύστημα... :wacko:<_<

πλακίτσα κάνω :P

αστειεύεσαι? καλά που υπάρχουν και οι εφημερίες και ησυχάζεις λίγο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup χαχα είδατε έχω δίκιο....καλά τα παιδάκια....αλλά τα ξένα παιδάκια :P μόλις κλαίνε...πίσω στη μαμά τους :antegeia: παιδάκια

:lol: :lol: :lol:

;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup χαχα είδατε έχω δίκιο....καλά τα παιδάκια....αλλά τα ξένα παιδάκια :P μόλις κλαίνε...πίσω στη μαμά τους :antegeia: παιδάκια

:lol: :lol: :lol:

;)

μάλλον δε σε βλέπω για παιδίατρο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά σίγουρα αλλά εγώ έχω μηδενική υπομονή με τα παιδιά....

Πήγα εφημερίες στα Παίδων....και βγήκα :wacko::blink: ....δεν παλεύεται.....

την έχω αποκλείσει σχεδόν 100% την παιδιατρική.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά ποια θεωρείται οτι είναι η καλύτερη χρονική στιγμή εμβολιασμού?Εμένα μου έχουν έρθειε 35 γιαγιάδες με το βιβλιάριο στο χέρι να τους το γράψω και να τους το κάνω.(με 0%δε συνταγογραφείται όποως όλοι οι εμβολιασμοί?)(να το γράψω και εγώ στο ΤΣΑΥ μου και να το κάνω αντί να περιμένω να πάω στο ΚΥ?).

Α,και κάτι άλλο..ποιά η γνώμη σας για την ανοσοδιέγερση(broncho-vaxom,uro-vaxom)?

Παρατηρώ πολλοί πνευμονολόγοι να γράφουν το broncho-vaxom στις γιαγιάδες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

παντα!!την αλλη βδομαδα η καταλληλη εποχη!

εμβολιαζομαι παντα μονη μου

μεχρι και αιμα περνω μονη μοθ δεν εμπιστευομαι κανεναν μετα απο κατι εκχυμωσεις που μου κανανε κατι νοσηλευτριες στο παρελθον!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσοι εχετε το εμβολιο,δεν καταλαβαινω για πιο λογο το κρατατε στο ψυγειο.Το προβλημα υπαρχει οταν το κανεις πολυ αργα εκτος περιοδου (αν και καλλιο αργα παρα ποτε ειναι η θεωρια).Απαξ και αποφασισανε τα εργαστηρια ποιους ιους να συμπεριλαβουνε και αρχισανε την μαζικη παραγωγη και το αγορασες, καν'το κατευθειαν, το συντομοτερο ειναι και το καλυτερο.Σε οποιον ειπε οτι δεν αξιζει να το κανεις, η θεωρια παλι ειναι, καλυτερα να εχεις αντισωματα για εναν συναφη ιο, παρα να μην εχεις καθολου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Εμβόλιο κατά της γρίπης σε όλες τις μορφές της ανέπτυξε ομάδα επιστημόνων του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα προς την καταπολέμηση της ασθένειας που επηρεάζει δισεκατομμύρια ανθρώπους κάθε χρόνο.

Το νέο εμβόλιο δοκιμάστηκε σε μικρή κλίμακα και θα πρέπει να πραγματοποιούν περισσότερες δοκιμές, όπως επισημαίνει η βρετανική Guardian.

Αντίθετα με τα παραδοσιακά αντιγριπικά εμβόλια, δεν χρειάζεται κάθε χρόνο να αναπροσαρμόζεται για να συμπεριλάβει νέα στελέχη του ιού, ανάλογα με το ποια μορφή του είναι κυρίαρχη στην εκάστοτε χρονική συγκυρία.

Το νέου τύπου εμβόλιο δεν στοχεύει στις πρωτεΐνες που βρίσκονται στο εξωτερικό περίβλημα του ιού και οι οποίες περιοδικά μεταλλάσσονται, αλλά εστιάζει τη δράση του σε μια σειρά από πρωτεΐνες (τη νουκλεοπρωτεΐνη και την "μάτριξ 1") που είναι κοινές, σε ποσοστό πάνω από 90%, στο εσωτερικό όλων σχεδόν των στελεχών του ιού της γρίπης.

Επίσης, το εμβόλιο δεν ενισχύει τον αριθμό των αντισωμάτων, αλλά των κυττάρων-Τ του ανοσοποιητικού συστήματος, που μπορούν να εντοπίσουν και να καταστρέψουν τα μολυσμένα από τον ιό κύτταρα.

Η Γκίλμπερτ δήλωσε ότι στόχος τους είναι η δημιουργία ενός σταθερού αντιγριπικού εμβολίου, που δε θα αλλάζει κάθε χρόνο, κάτι που μπορεί να φανεί αποτελεσματικό στην καταπολέμηση των πανδημιών.

Η παρασκευή ενός συμβατικού αντιγριπικού εμβολίου απαιτεί τουλάχιστον τέσσερις μήνες και αρκετά χρήματα. Αν ο ιός είναι πολύ επικίνδυνος, η παραμικρή καθυστέρηση (όπως συνέβη στην πανδημία του 1918, όταν εκατομμύρια άνθρωποι πέθαναν) μπορεί να αποβεί μοιραία για ολόκληρους πληθυσμούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.