Jump to content

Έχετε διαβασει το βιβλιο .... ;


Winmx

Recommended Posts

Εχετε διαβασει το βιβλιο .... <_<emquestionemquestionemquestion

Σημερα ειδα ενα βιβλιο κ σκεφτηκα.....αξιζει να το παρω;Χμμμ μηπως να ρωτησω στο γμ μπας κ το'χει διαβασει κανενας;Μη πεταω αδικα λεφτα.... emrip

Ενα τοπικ για βιβλια που θελετε να αγορασετε αλλα πρωτα θελετε να ακουσετε καμια γνωμη. :rolleyes:

Και αρχιζω:

Σημερα ειδα το τελευταιο βιβλιο του Paulo Coelho "The witch of Portobello ή A bruxa de Portobello".Το βρηκα και φτηνο αφου εχει 30% εκπτωση.....αρα ειναι ευκαιρια -_- ...11,90 ευρω

Βρηκα σε αντιστοιχες τιμες εναν καινουριο συγγραφεα khaled Hosseini Οι χαρταετοι πανω απο την πολη (εκδοσεις Ψυχογιος)και το τελευταιο του A thousand splendid suns.

Για το πρωτο διαβασα ενα θετικο σχολιο απο την Ιζαμπελα Αλιεντε.Ο Σπιλμπεργκ αγορασε τα δικαιωματα για να γυριστουν ταινια

Δεν εχω ιδεα αν εχουν βγει στην Ελλαδα.....μπορει ομως καποιος να'χει διαβασει κατι ή να το'χει διαβασει σε ξενη γλωσσα.

Οποιος εχει κατι να μου πει ή να σχολιασει....περιμενω.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, παρα πολύ ωραίο τόπικ, μπράβο Winmx!!!!! emgoal

Για τα εν λόγω βιβλία δεν έχω καποια πληροφορία, γιατί δεν τα έχω διαβάσει.

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κι εγώ με τη σειρά μου:

Εχει διαβάσει κανέις Ηρόδοτο; Θέλω να τον πάρω αλλά υπάρχουν πάρα πολλές εκδόσεις και δεν ξέρω τί να διαλέξω. Εχω καταλήξει σε δύο : ΚΑΚΤΟΣ και Ηλεκτρα μετ άγγελου βλάχου.

Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει; emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο την έκδοση του "Κάκτου" 'εχω ξεφυλλίσει, μου φάνηκε καλοδουλεμένη ως προς τα κείμενα και με καλή ποιότητα στην έκδοση. Την άλλη που αναφέρεις όμως δεν την ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο την έκδοση του "Κάκτου" 'εχω ξεφυλλίσει, μου φάνηκε καλοδουλεμένη ως προς τα κείμενα και με καλή ποιότητα στην έκδοση. Την άλλη που αναφέρεις όμως δεν την ξέρω...

ΟΚ, σ ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

emarup το βιβλίο το έχω στα αγγλικά, το έψαξα όταν είχα δει τον ''άγγλο ασθενή'', αν το πήρες στο μεταξύ πες μας ποιο διάλεξες τελικά?

εγώ ήθελα να ρωτήσω αν έχει ακούσει ή διαβάσει κανείς κάτι για ''The Secret'' της Rhonds Byrne (ελλ. ''το μυστικό'', εκδ. λιβάνη)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δεν ξέρω αν εννοείς τον Ηρόδοτο, εγώ πήρα τελικά την έκδοση του Κάκτου που είναι πλήρης και πολύ καλή.

΄Θέλω να ρωτήσω το εξής: έχει διαβάσει κανείς το 'Εγχειρίδιο" του Επίκτητου; Μπορεί να προτείνει κάποιοα έκδοση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄Θέλω να ρωτήσω το εξής: έχει διαβάσει κανείς το 'Εγχειρίδιο" του Επίκτητου; Μπορεί να προτείνει κάποιοα έκδοση;

μην παιδεύεσαι με πολλές εκδόσεις...

γενικά για κλασσικούς ο Χατζόπουλος του Κάκτου έχει κάνει καλή δουλειά σε όλους.

οτι δε βρεις σε Κάκτο, το παίρνεις σε Ζήτρο, που έχουν πολύ ωραίο layout με σκληρό έγχρωμο εξώφυλλο.

ότι δε βρεις σε Ζήτρο, πας σε εκδόσεις Γεωργιάδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα ειδα το τελευταιο βιβλιο του Paulo Coelho "The witch of Portobello ή A bruxa de Portobello".Το βρηκα και φτηνο αφου εχει 30% εκπτωση.....αρα ειναι ευκαιρια -_- ...11,90 ευρω

πολυ καλο.

ο κοελο συνεχιζει να εξελισσεται διατηρωντας το γνωριμο του υφος

ειμαι της γνωμης οτι τα βιβλια του "δειχνουν" ευκολα εχουν ομως σαφες βαθος για τον λιγο πιο προβληματισμενο αναγνωστη και το συγκεκριμενο ειναι σιγουρα κατι καινουριο

Winmx, τα χρηματα που ξοδευεις για βιβλια δεν ειναι ποτε πεταμενα λεφτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να ρωτήσω το εξής: έχει διαβάσει κανείς το 'Εγχειρίδιο" του Επίκτητου; Μπορεί να προτείνει κάποιοα έκδοση;

Υπαρχει στο ιντερνετ και στα αγγλικα και στα αρχαια ελληνικα. Ψαξε στο google. Μια σταλια βιβλιαρακι ειναι, 20-25 σελιδες, αλλα ανεκτιμητης αξιας αφου μπορει να σου αλλαξει τη ζωη. Ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου βιβλια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Το καπρίτσιο της κυρίας Ν

Μαρία Φακίνου

Καστανιώτης

σελ. 256

15 ευρώ

Ο λόρδος Ματαντόρ, γόνος καλής οικογενείας και λάτρης των μικρών απολαύσεων, ταξιδεύει ανά τον κόσμο και καταγράφει τα τελευταία λόγια διάσημων προσωπικοτήτων. Σκοπός του είναι να εκδοθούν όλα σ’ έναν τόμο έπειτα κι από τον δικό του θάνατο. Μια μέρα, όμως, δέχεται μια απρόσμενη επίσκεψη που του αλλάζει για πάντα τη ζωή. Δίπλα του, άγρυπνοι φρουροί, ο Καρλ, ο ηδονοθήρας εγγονός του, που τον ορίζουν τα πάθη και το παρελθόν του, η Γκρέτα, μια ιδιότυπη οικονόμος, η Φάνυ, η κλεπτομανής κόρη της με το καλά κρυμμένο μυστικό, η κυρία Ν., μια συγγραφέας με ύποπτα κίνητρα και, ακόμα, ο Σάμουελ Μπέκετ, οι Ρόλινγκ Στόουνς, δύο σκύλοι, ανήθικες γυναίκες, κρυφά ημερολόγια και μικρές διαστροφές. Τρεις ιστορίες που συνδέονται μεταξύ τους χάρη στους ήρωες, οι οποίοι περιφέρονται ανενόχλητοι σε όλο το βιβλίο σαν να είναι κτήμα τους. Ένα σπονδυλωτό μυθιστόρημα, σε μια φανταστική πόλη, όπου τα πάντα και οι πάντες εξυπηρετούν ένα σκοπό: "Το καπρίτσιο της κυρίας Ν.".

Το διαβασε κανενας;Εχει ακουσει τιποτα κανενας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά οι κριτικές που έχει πάρει είναι μέτριες (λένε ότι η κεντρική ιδέα είναι καλή, αλλά πάσχει στην ανάπτυξή της).

Βασικά είμαι λίγο σκεπτικίστρια απέναντι σε κάποια που προωθείται με τόση διαφήμιση στο πρώτο της βιβλίο επειδή είναι κόρη δύο γνωστών συγγραφέων και μάλιστα δημοσιεύει με το κανονικό της επώνυμο (το πανεύκολα αναγνωρίσιμο επώνυμο της μαμάς της).

Μου θυμίζει κάτι συναδέρφους που παίρνουν το ιατρείο κληρονομικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Παιδιά, έχει κανένας διαβάσει το βιβλίο 'με το χέρι στην καρδιά'' του καρδιοχειρουργού Γιώργου Τόλη;

Καταπληκτικό βιβλίο, τίποτα δέν έχει αλλάξει τα τελευταί πενήντα χρόνια...

Έχει ακούσει κανένας τίποτα για αυτόν τον καρδιοχειρουργό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Την Κυριακη μεσα στον πανικο πηρε το ματι μου το καινουριο βιβλιο της Victoria Hislop "The return".

Ξερει κανενας τιποτα;

Το διαβασε κανενας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδια(μα γιατι ξεκιναω παντα ετσι τις ερωτησεις μου:Ρ)

υπαρχει κανεις που να εχει διαβασει το "ταξιδι στην ακρη της νυχτας?" (voyage au bout de la nuit)?

του Louis-Ferdinand Cιline

εχω βασιμες υποψιες οτι πρεπει να ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλιο και κατααγχωθηκα γιατι εχει κατι χρονια που εκδοθηκε (1932) και εγω δεν το εχω διαβασει ακομα... ποσο πισω ειμαι ω θεε?!:ΡΡ

μου τη δινει μονο που το μεταφρασμενο κανει 25 ευρω και εχω βαρεθει να δινω τουλαχιστον 20αρικο για βιβλια...

απο την αλλη ποσο να περιμενω για να ερθει το γαλλικο... embounce

------------

χα!μολις διαβασα οτι ηταν γιατρος!!χμμμ!!

τελικα ειμαστε εμεις οι γιατροι εξαιρετικοι ανθρωποι μαλιστα χαχα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α ρε δοκτομ:Ρ (ουπς)

ειπα κι εγω θα το χει διαβασει θα πει μια γνωμη χεχε:)

βασικα δεν ξερω να παραγγελνω απο το νετ..μπορει να ακουγεται χαζο αλλα δε θελω να ανοιχτω σε τετοια..αν και ειναι παμφθηνο ετσι....

embounce

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το έχω διαβάσει,βρήκα το εξής στο νετ:

http://annabooklover.wordpress.com/2008/06...κρη-της-νύχτας/

Στη βιογραφία του Κάφκα, στη σελίδα 77, υπάρχει η φράση που περιγράφει με ακρίβεια,

το είδος του βιβλίου που είναι το Ταξίδι στην άκρη της νύχτας:

“Εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε κανείς μόνο τέτοια βιβλία

εν γένει να διαβάζει, που τον δαγκώνουνε και τον κεντάνε. Αν το βιβλίο που

διαβάζουμε δεν μας ξυπνά με μια γροθιά

στο κρανίο, για ποιον λόγο διαβάζουμε τότε το βιβλίο;"

---------

αν θέλεις, πάρε στο βιβλιοπωλείο Πολιτεία, που συνήθως έχει τις χαμηλότερες τιμές στην αγορά

και άτοκες δόσεις :

Ασκληπιού 1-3 & Ακαδημίας

Τηλ : 3600235-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σας ευχαριστω πολυ παιδια!!! τικ τακ θα παρω τηλ να δω αν το εχει πιο φτηνα... αν και μαλλον θα ψαξω μπας και βρω και το γαλλικο...

επεσα πανω σε κατι αποκομματα του βιβλιου στο παρακατω

http://mambo-tango.blogspot.com/

και καταενθουσιαστηκα:ΡΡΡ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α ρε δοκτομ:Ρ (ουπς)

ειπα κι εγω θα το χει διαβασει θα πει μια γνωμη χεχε:)

βασικα δεν ξερω να παραγγελνω απο το νετ..μπορει να ακουγεται χαζο αλλα δε θελω να ανοιχτω σε τετοια..αν και ειναι παμφθηνο ετσι....

embounce

Με μια προπληρωμενη καρτα κανεις τη ζωη σου ευκολοτερη. Κι εγω δισταζα στην αρχη αλλα αξιζει το κοπο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Μολις διαβαζα στο Βημα ενα αρθρο για το βιβλιο Πληγές του φθινοπώρου της Γιλμάζ Καρακόγιουνλου.Το διαβσε κανενας;Ημουνα περιεργη γιατι ειδα οτι εχει βγει και ταινια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Salut!

μήπως έχει κανείς διαβάσει το "Ensemble c'est tout" ?

Ή διαφορετικά το "Μαζί" της Άννα Γκαβαλντά , από τις εκδόσεις Πρωτοπορία?

Σύμφωνα με το σιτε :

Η Υπόθεση:

Το Μαζί διηγείται λοιπόν μια ιστορία αγάπης ανάμεσα σε τέσσερεις πληγωμένους ανθρώπους, την Καμίγ, τον Φρανκ, τον Φιλιμπέρ και την Πωλέτ. Ζουν στο κεντρικό Παρίσι και είναι όλοι τους δύσκολοι, προβληματικοί, και μυστήριοι. Μα πάνω απ όλα δεν αντέχουν άλλο τις άδειες ζωές τους.

Σημείωμα του εκδότη:

Τι είναι αυτό που κάνει το Μαζί ένα από τα πιο επιτυχημένα βιβλία των τελευταίων ετών, ένα βιβλίο που διαβάστηκε από μισό εκατομμύριο κόσμο χωρίς καθόλου διαφήμιση;

Μήπως μιλάμε για ένα λογοτεχνικό αριστούργημα; Δύσκολα θα το’ λεγε αυτό κανείς. Εξίσου δύσκολα όμως μπορούμε να χρεώσουμε στην Γκαβαλντά τις πονηριές και τις εκπτώσεις των "εύκολων" επιτυχιών. Η γραφή της είναι ζωηρή, σε πολλά σημεία απολαυστική και πάντα έντιμη και ενδιαφέρουσα.

Όμως η πραγματική δύναμη του Μαζί βρίσκεται στην καθαρή ματιά του ανθρώπου που το έγραψε. Η Γκαβαλντά παρατηρεί χρόνια το ανώνυμο παριζιάνικο πλήθος. Και μέσα απ αυτό τσίμπησε τέσσερεις χαρακτηριστικούς χαρακτήρες από τους πάμπολλους νεόπτωχους της καρδιάς, από τους απογοητευμένους που δεν θορυβούν, από όλους αυτούς τους ιδρυματοποιημένους μοναχικούς που παρεπιδημούν στις σύγχρονες πόλεις.

Τους αγάπησε καθώς τους έπλαθε και τους έδινε ζωή, αλλά μετά τους άφησε ελεύθερους με όλες τις παραξενιές τους, να εκδηλωθούν. Και έτσι τους παρέδωσε και στους αναγνώστες: αληθινούς.

Η Γκαβαλντά δεν έχει καμιά όρεξη να περάσει μηνύματα. Καταφέρνει όμως αβίαστα να σκιτσάρει την ιδιοσυστασία του νέου πολίτη: Του πολίτη που αν δεν μπορεί να σώσει τον κόσμο, έχει ωστόσο την ευκαιρία να δει με αγάπη κάποιον κοντινό του άνθρωπο.» Ίσως αυτός είναι ο λόγος που για τους περίπου 500.000 χιλιάδες Γάλλους που διάβασαν το βιβλίο της, η Γκαβαλντά "είναι μια νεράιδα, γεμάτη τρυφερότητα μέσα σ’ ένα κόσμο βαρβάρων".

Οτι θα το πάρω είναι σχεδόν βέβαιο αλλά ήθελα να μου πείτε κι εσείς που διαβάζετε και σας εμπιστεύομαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αν και αργησα να δω το ποστ, έχω να πω πως το διάβασα το βίβλιο (δεν έχω δει το εργο) και μάλιστα στα γαλλικά και είναι πολύ καλά γραμμένο, με αγγιξε, διαβαζόταν εύκολα και μέσα σε τρεις βραδιές το είχα τελειώσει! ίναι ένα ευχάριστο διάλειμμα και το συνιστώ! Καλή διασκέδαση!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και αργησα να δω το ποστ, έχω να πω πως το διάβασα το βίβλιο (δεν έχω δει το εργο) και μάλιστα στα γαλλικά και είναι πολύ καλά γραμμένο, με αγγιξε, διαβαζόταν εύκολα και μέσα σε τρεις βραδιές το είχα τελειώσει! ίναι ένα ευχάριστο διάλειμμα και το συνιστώ! Καλή διασκέδαση!!!

οοο Σε ευχαριστώ για το ποστ!

Λοιπόν, πήγα και ρώτησα και δυστυχώς ο εκδοτικός οίκος δεν θα στείλει άλλα αντίγραφα στην Ελλάδα μέχρι και το τέλος του 2009 γιατί έχουν εξαντληθεί.Ούτε να το παραγγείλω μπορώ..

Απλά,λέει, πρέπει να περιμένουμε πότε θα ξαναστείλουν. (grr)

ε, και περιμένω.. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.