Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Imprint


Recommended Posts

Directed by: Takashi Miike

Το 13ο επεισοδιο του πρωτου κυκλου του Masters of Horror που λογω των σκληρων σκηνων του δεν προβληθηκε ποτε στην αμερικανικη μικρη οθονη. Το χτεσινο πλακωμα στο GM μ εκανε να θυμηθω το διαμαντακι αυτο του ειδους τρομου κ να παρακινησω οποιον δεν το χει δει να τρεξει...να το κατεβασει!

Ο Κριστοφερ, ενας ευγενης Αμερικανος, εχει ξοδεψει τα τελευταια χρονια να γυριζει την Ανατολη απ ακρη σ ακρη προσπαθωντας να βρει τον ερωτα της ζωης του...την πανεμορφη Κομομο. Ο δρομος του τελικα καταληγει σ ενα παραξενο, αλλοκοσμο νησι στη μεση του πουθενα οπου κρυφα πλασματα κ θολες ψυχες μιας διαφορετικης φιλοσοφιας κρατουν τα ηνια. Εξαισιες γκεισες προσκαλουν τον επισκεπτη σ ενα βραδυ ακολασιας, μα εκεινος θα επιλεξει την πιο αποκρουστικη κ ντροπαλη απ ολες, την παραμορφωμενη Youki Kudoh. Οταν θα βρεθουν μονοι οι δυο τους θα θελησει να μαθει που βρισκεται η Κομομο κ οταν η Γιουκι του αποκαλυπτει το τραγικο νεο του θανατου της, ο Κριστιφερ χανει τον κοσμο κατω απ τα ποδια του....Κι υστερα η Γιουκι ξεκιναει να λεει τη δικη της ιστορια κ πως κατεληξε στο σκοτεινο νησι κ γνωρισε την γλυκεια Κομομο.

Η ιστορια της σκουρομαλλας γκεισας θα αλλαξει πολλες φορες εως οτου μαθουμε τι στ αληθεια συνεβη στην Κομομο, τι σημαδεψε για παντα το προσωπο της Γιουκι κ ποιος ειναι ο ανομολογητος λογος που ο Κριστοφερ δοθηκε στην αγαπη κ την προσπαθεια να ξαναβρει την νεκρη εταιρα...Οσοι ειναι εξοικιωμενοι με τον Μιικε δεν θα σοκαριστουν με το θεμα της ταινιες. Ξαναβλεπουμε τις εμμονες του ταλαντουχου σκηνοθετη να ερχονται παλι σαν πιστοι πρωταγωνιστες (οτι ειναι ο Kyle MacLachlan για τον Lynch :P ) στο προσκηνιο: η διαστροφη, η αιμομειξια, η δολοφονια, η τρελα, ολες οι ερωμενες του Μιικε δεμενες σε μια φρικιαστικη παρτουζα...

Παρολο που η ερμηνεια του Billy Drago ως Κριστοφερ ειναι επιεικως γελοια, το αισθητικο αποτελεσμα κ η αποδοση της ατμοσφαιρας μιας γνησιας ιστοριας τρομου....μας αποζημιωνουν! Αν εχετε βαρεθει λοιπον ολα τα γλυκαναλατα θριλερακια τυπου "Ο σχιζοφρενης δολοφονος με το γουδοχερη"... καιρος για την φιλμογραφια του μικροκαμωμενου Γιαπωνεζου! :P

Προσωπικα θεωρω το Imprint την καλυτερη στιγμη του απογοτευτικου κατα τ αλλα Masters of Horror...καλυτερο κ απο το Cigarrette Burns του Carpenter!

emstar emstar emstar emstar/5 για το ειδος του! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<_< Απορια: υπαρχει κανεις αλλος που να του αρεσουν οι διαστροφιλες που βλεπω ...ή μονη μου τα λεω μονη μου χαιρομαι? :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kοιτα...Μεχρι τη στιγμη που γραφω αυτο το ποστ το τοπικ το εχουν δει γυρω στα 36 ατομα,συνεπως ολο και καποιου θα του αρεσουν αυτα :D ...

Εγω απο την αλλη δεν ειμαι πολυ φαν των ασιατων σκηνοθετων.Μονο κατι "τιγρης και δρακος" και τετοια των πιο γνωστων οπως του Ανγκ Λι και Ζανγκ Γιμου...Κατι γιαπωνεζικες και κινεζικες που ειδα σε dvd απο περιεργεια με απογοητευσαν πληρως...Με τον Τακεσι Κιτανο,κατι Battle Royal κτλ κτλ τα βαρεθηκα αφορητα.Οφειλω να πω ομως πως οι ταινιες τρομου που βγαζουν ειναι πολυ ατμοσφαιρικες και πειστικες,αλλα ιδιαιτερες,αφου εχουν εμμονες με τα φαντασματα,το πεπρωμενο που μας καταδιωκει και τετοια...Παντως εχω ενα κολλητο πολυ φανατικο με τις γιαπωνεζιες,απο αμαξια και βιντεογκεημς εως ταινιες...

Θες να στον γνωρισω :D ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.