Jump to content

Κλασσική Μουσική


Dr.K@meleon

Recommended Posts

Παραμελημένη μεν , ξεχασμένη ποτέ... Τι κι ' αν ,ακόμη και σε "τσαμπέ", συναυλίες κλασσικής οι αίθουσες είναι μισοάδειες... Κάποιοι από μας θα συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε μέχρι τέλους την προτίμηση μας στην καλή μουσική.

Ποιόν συνθέτη θα ξεχωρίζατε?

Ποιά είναι τα αγαπημένα σας κομμάτια?

Περιμένω απόψεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@noel έξοχη η ιδέα του topic emrose Αλλά δε μας είπες για σένα :huh:

Η κλασσική μουσική στην Ελλάδα είναι μια πικραμένη ιστορία :(

Το πιο αγαπημένο μου κομμάτι το αναφέρω στην υπογραφή μου ... αλλά θα επανέλθω μόλις επιστρέψω σπίτι ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή είμαι λάτρης της πιανιστικής λογοτεχνίας, οι Rachmaninoff & Chopin είναι οι αγαπημένοι μου.

Από κομμάτια: Rachmaninoff Concerto 2 & 3, Chopin Ballade no 1 κ.ά.

Αυτ(ι)ά

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι από κλασσική μουσική έχω ακούσει πολλά πράγματα. Σκέψου ότι έχω μια προσωπική συλλογή με περίπου 2000 κομμάτια μόνο κλασσικά. Γι' αυτό μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να ξεχωρίσω. Φυσικά, όπως αλλωστε και σε όλα, το προσωπικό γούστο διαφέρει. Κυρίως, μ'αρέσουν τα κομμάτια για πιάνο (ο ήχος του δεν συγκρίνεται με τίποτα!) και συμφωνικά έργα (που εμπνέουν έναν δυναμισμό). Αλλά αυτό δεν είναι κανόνας!

Παρ' ολα αυτά , δεν θα μπορούσα με τίποτα να απόρριψω το "Tzigane" του Maurice Ravel που ξεκινά με ένα 5-λεπτο solo βιολί , ή το "Carmina Burana" του Karl Orff επειδή είναι χορωδιακό ...

1> Σαν σύνολο έργου , θα έβαζα πρώτο το Frederic Francois Chopin. (Πραγματικά, πασχίζω να βρω κομμάτι του που να ΜΗΝ μ' αρέσει...). Τι να πρωτοθυμηθώ? Ως ένα καλό δείγμα θα έλεγα τις polonaises(op.53, op.44, op.40-2, op.26-1, βασικά...) , το piano concerto Νο 1, Fantaisie-Impromptu Op.66 , Ballade No 1 , Prelude Op.28-4 , Valse Op.64-1 , και πολλά άλλα...

2> Σαν κομμάτια που με αντιπροσωπεύουν πιο πολύ , θα έβαζα τον Gustav Mahler. Δεν ξέρω αν τον γνωρίζετε... Αν ΟΧΙ , τότε σίγουρα πρέπει. Προτείνω ολόκληρη την 5η Συμφωνία, την 9η, το "Sturmisch Bewegt" από την 1η και - τέλος - "Das Lied von Der Erde" (συμφωνικά ποιήματα) και "Lieder eines fahrenden Gesellen"... Η μουσική του είναι η απόλυτη έκφραση μιας θλίψης , μιας απώλειας, ένα πένθιμο εμβατήριο , ίσως μια μορφή της συνταρακτικής πραγματικότητας που και ο ίδιος βίωσε.

Περιμένω κι άλλες απόψεις και τα λέμε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Όλες οι παρτιτούρες του Μότσαρτ διατίθενται δωρεάν στο διαδίκτυο, ύστερα από πρωτοβουλία του Διεθνούς Ιδρύματος Mozarteum του Σάλτσμπουργκ, τη γενέτειρα του συνθέτη, κλείνοντας πανηγυρικά το έτος αφιερωμένο στην 250η επέτειο από τη γέννησή του.

Η πρωτοβουλία αυτή υπό τον τίτλο "NMA Online" (Neue Mozart Ausgabe Νέα Έκδοση του Μότσαρτ), μοναδική στο είδος της υλοποιείται σε συνεργασία με το ινστιτούτο του Λος Αλτος στην Καλιφόρνια, το Ινστιτούτο Κλασικών Μελετών Packard.

Η ψηφιακή έκδοση βασίζεται στην παραδοσιακή γραπτή έκδοση την οποία επεξεργάζονται από το 1954 μουσικολόγοι διεθνούς φήμης. Η έκδοση αυτή περιλαμβάνει τουλάχιστον 125 λιμπρέτα από παρτιτούρες των οποίων οι πηγές έχουν σχολαστικά επαληθευτεί, σύμφωνα με το ίδρυμα του Σάλτσμπουργκ.

Στην ιστοσελίδα http://dme.mozarteum.at (dme προέρχεται από τα αρχικά των λέξεων στα αγγλικά Ψηφιακή Έκδοση Μότσαρτ) περισσότερες από 600 δημιουργίες του Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ (1756-1791), από τις μεγαλύτερες μουσικές ιδιοφυίες όλων των εποχών, έχουν ταξινομηθεί σε 10 σειρές από εκκλησιαστικά άσματα έως κοντσέρτα για ορχήστρα, μουσική δωματίου σονάτες για πιάνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και παρουσιαζομαι με ρωσικο ψευδωνυμο, με εχει γοητευσει ενας τσεχος συνθετης! Με τον δυναμισμο των τοπιων της παγωμενης στεπας, την δυναμη της πολκας που κανει την ψυχη να αρπαζει φωτια, αυτόν που τοσο λιγο γνωριζει ο κοσμος, τον ANTON DVORAK και εάν πρεπει να επιλεξω κατι, αυτοι είναι οι σλαβονικοι χοροι του!

Επισης, εάν και τρομερα παρεξηγημενες, και ιδεολογικα "απαγορευμενες", με συναρπαζουν οι Βαλκυριες του WAGNER.

Oταν εχω αναγκη να ταξιδεψω στα ανατολιτικα παραμυθια των παιδικων μου ονειρων, το καλυτερο οχημα ειναι η Σεχραζαντ του RIMSKI - KORSAKOV (καπως ετσι πρεπει να γραφεται)

Για να τιμησω έναν αγαπημενο μου καθηγητη, ακουω το κουαρτετο nr 1 για εγχορδα του BELLA BARTOK που πρωτοπαρουσιασε στην Οπερα του CLUJ και ο γεροδασκαλος μου, πιτσιρικι τοτε, γοητευθηκε τοσο από τον συνθετη, που σε ολη την υπολοιπη ζωη του μιλοθσε γι΄ αυτόν (ηταν το πρωτο μαθημα χειρουργικης που εκανε σε καμποσες δεκαδες γενιες γιατρων!).

Και ας μην ξεχναμε φυσικα και τον ανεπαναληπτο δικο μας (εγω ειμαι διπλα περηφανος, γεννημενος στην Ρουμανια γαρ) ΞΕΝΑΚΗ και την αγουρη Μετασταση του!

Συγχαρητηρια για την ιδεα αυτης της ενοτητας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομορφη μουσικη, ταξιδιαρικη, με γλυκιες μελωδιες στις Τεσσερις εποχες του Alexander Glazunov . Μουσικη για μπαλλετο, απεικονιζει μεσα απο το χορο και τη μουσικη τα χαρακτηριστικα της καθε εποχης. Αγαπημενο μερος το Φθινοπωρο. Χαρακτηριστικα ηχοχρωματα και εικονες ενος συνθετη που επεδρασε στην "συμφιλιωση" αναμεσα στη ρωσικη μουσικη της εποχης του και την μουσικη της Δυσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μ αρεσει πολυ το Εμβατήριο του Ραντέτσκι , απο τα πιο χαρουμενα και ευρεως γνωστα κομματια κλασικης μουσικης και απο τα κομματια που οι θεατες συμμετεχουν παντα ,ενθερμα και μαλιστα με την προτροπη του μαεστρου. emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μετα απο πολυ καιρο ακουσα ξανα το 2ο και 3ο κοντσερτα για πιανο του Rachmaninov. emharp

Θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα εργα που εχουν γραφτει ποτε! Το 3ο ειναι αριστουργημα επιδειξης τεχνικης, ομως το 2ο ειναι θεμα ερμηνειας...

Εργα που πρεπει να εχει στην δισκοθηκη του καθε μουσικοφιλος...

post-2851-1170879009.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

αυτή η τρομερή συνήθεια του ελληνικού ραδιοφώνου να θυμάται την κλασσική μουσική μόνο τη μεγάλη εβδομάδα και σε στιγμές εθνικού πένθους μάλλον δεν έχει αλλάξει καθόλου με τα χρόνια :angry: άντε να την αγαπήσει μετά ο έλληνας όταν τη συνδέει με κάτι στάνταρ θλιβερό :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Οι τέσσερις εποχές Vivaldi

και πιο συγκεκριμένα...

Presto από το καλοκαίρι

και

Allegro non molto από το χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Βλεπω αυτη τη στιγμη στην τηλεοραση τη Manon του Massenet. Με την εθνικη οπερα του Βερολινου και τον Barenboim με πρωταγωνιστες Villazon και Netrebko. Ωραιες μελωδιες, αν και θα προτιμησω το παθος και τα εντονα συναισθημετα του Puccini! Αγαπημενη μου οπερα ! Με κορυφαια εκτελεση με Freni και Domingo.

Αυτοι οι πρωταγωνιστες, προβαλλονται τοσο πολυ απο τα ΜΜΕ ως τα νεα αστερια...και δεν καταλαβαινω το γιατι! Ωραια η εξωτερικη εμφανιση της Netrebko αλλα απο φωνη δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο. Υστερει πολυ σε τεχνικη. Ο Villazon, τον οποιον παρουσιαζουν ως διαδοχο του Domingo υστερει πολυ σε ερμηνεια και εκφραση συναισθηματων. Ογκος φωνης μηδεν.

Ισως βελτιωθουν...νωρις ειναι ακομα αλλωστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για μένα ο Beethoven είναι ο πιο σημαντικός συνθέτης.

Πραγματικά η μουσική στην 5η συμφωνία του έχει ένα ρόλο θεραπευτικό για την ψυχή. Όταν την ακούω νιώθω χωρίς υπερβολή το μεγαλείο του Θεού και γιατρεύομαι αμέσως από κάθε μαύρο συναίσθημα που μπορεί να με κυριεύει.

Η 6η Συμφωνία του δηλώνει με απόλυτα γοητευτικό τρόπο την ανεξάντλητη τελειότητα της Φύσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
αυτή η τρομερή συνήθεια του ελληνικού ραδιοφώνου να θυμάται την κλασσική μουσική μόνο τη μεγάλη εβδομάδα και σε στιγμές εθνικού πένθους μάλλον δεν έχει αλλάξει καθόλου με τα χρόνια :angry: άντε να την αγαπήσει μετά ο έλληνας όταν τη συνδέει με κάτι στάνταρ θλιβερό :mellow:

Έχεις τόσο δίκιο! Λογικό ο μέσος Έλληνας όποτε ακούει κλασσική μουσική να λέει "Καλέ κηδεία έχουμε ?". Καφρίλα, έλλειψη πολιτισμού και ρηχότητα ψυχής. Λογικό να επικρατήσουν στο τέλος τα μπουζούκια....Σκεφτείτε ότι όλα τα πάρτυ των παρατάξεων των σχολών (υποτίθεται ακαδημα'ι'κοί πολίτες οι φοιτητές, άτομα που μορφώνονται και ψάχνονται λίγο παραπέρα, υποτίθεται πάντα) γίνονται στα μπουζούκια και ανταγωνίζονται ποιος θα προσφέρει ποιο φτηνά την μπουκάλα ουίσκι. Δεν είπα να διοργανώνουν και επίσκεψη στο μέγαρο αλλά είναι απίστευτο το πόσο μπουζουκόβιος είναι ο μέσος Έλληνας φοιτητής. Και το Μάιο όοοοοοοοοολοι μαζί στη Μύκονο για να τιμήσουν τα club που πάλι μπουζούκια παίζουν. Όμως τόσο μπορούν, εκεί φτάνουν. Δεν είναι όλοι για όλα...

Προσωπικά θεωρώ ότι το Piano Concerto No.5 Mvt II του Beethoven σε κάνει να νιώθεις πραγματική ανάταση ψυχής, να βγαίνεις απ' την ανθρώπινη υπόστασή σου......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clair de lune - Debussy

http://uk.youtube.com/watch?v=LlvUepMa31o

Ακούστε το και θα με θυμηθείτε

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.