Jump to content

Ποιό βιβλίο σας "άλλαξε τη ζωή"?


Dr.K@meleon

Recommended Posts

Απ, ό,τι έχετε διαβάσει , ποιό βιβλίο θεωρείτε ότι συνεισέφερε περισσότερο στο να δειτε τα πράγματα ... αλλιώς , τη ζωή μ' ένα άλλο -ίσως θετικό- μάτι και να αλλάξετε στάση ζωής?

Παραθέτοντας την δική μου απάντηση...

Ο Αλχημιστής (Paulo Coelho)

Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ (Oscar Wilde)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βιβλία που με σημάδεψαν

"Οταν έκλαψε ο Νίτσε" ( Yalom) ,

από αυτά που έχω διαβάσει σχετικά πρόσφατα. Νόμίζω το καλύτερο του αν και στη συνέχεια δίαβασα αλλα 3 που έχουν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά.

Και κλασσικό πολύ αγαπημένο μου, με νοήματα που έχουν μείνει βαθιά

Η "Αναφορά στον Γκρέκο" του Νίκου Καζαντζάκη, κυρίως φιλοσοφικό και λιγότερο μυθηστορηματικό, η αυτοβιογραφία του, όλη η σοφία που κουβαλούσε αυτος ο άνθρωπος στις σελίδες του. Το συστήνω σε όσους δεν το ξέρουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με άλλαξε κανένα, αλλά με σημάδεψαν κάποια: η ''Αρραβωνιαστικιά του Αχιλλέα'' της Άλκης Ζέη και το ''Έρως, θέρος. πόλεμος'' της Ευγενίας Φακίνου από ελληνικά, το ''Κάστρο'' του A. J. Cronin και το ''Fatherland'' του Robert Harris από ξένα.

ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ CRONIN?

ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ?

ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ ΕΡΩΤΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ?

ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΔΕΑΛΙΣΜΟΣ?

ΜΠΑ!

ΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩΜΕΝ ΩΣΑΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ ΜΠΑΜΙΕΣ ΜΠΑΡΜΠΑΣΤΑΘΗ ΤΑ NEW AGE ΜΠΟΥΡΔΟΡΗΧΟΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ COELHO,ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΝΑΤΖΑΡΑΙΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΑΣΑΡΙΚΑ ΤΣΙΤΑΤΑ. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΡΛΕΚΙΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ HOLLYWOOD-ΙΑΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

ΚΑΘ’ΌΤΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΕΠΕΙ Η ΑΚΡΟΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΜΕΝ ΚΑΤΙ ΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΙΝΗΣΙΑΚΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩΜΕΝ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΑΡΘΟΥΜΕ.ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΩΣ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ Ή ΓΑΜΗΣΙΑ ΕΔΩ ΚΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΠΑΡΘΩΜΕΝ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ. ΗΤΑΝΕ COOL ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΑΡΘΗΚΑΜΕ. ΑΣ ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟ ΣΟΦΙΣΤΙΚΕ ΕΡΩΤΑ ,ΚΑΜΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΔΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΤΙΝΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΤΛ.

ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΦΑΣΟΛΙΩΝ,ΚΕΙΜΕΝΩΝ,ΕΙΚΟΝΩΝ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ…

(quote @agrofylakas 14/08/06)

Σ΄ευχαριστώ και ελπίζω να μη σε πειράζει που παραθέτω αυτούσια τη γνώμη σου για το βιβλίο ... από μαθήτρια το διάβαζα και τα έγραψες όπως τα σκέφτομαι ακριβώς emrose Η μόδα στα βιβλία (''δεν το ξέρω αν δεν είναι στo Vogue'') είναι τρομερό πράγμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Οταν έκλαψε ο Νίτσε-ΓΙΆΛΟΜ

2. Σάββατο βράδυ στην άκρη της πόλης -Σώτη Τριανταφύλλου

3. Το βαλς του αποχεραιτισμόυ-Μίλαν Κούντερα

1. Οταν έκλαψε ο Νίτσε-ΓΙΆΛΟΜ

2. Σάββατο βράδυ στην άκρη της πόλης -Σώτη Τριανταφύλλου

3. Το βαλς του αποχαιρετισμού-Μίλαν Κούντερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Alexis Carrel - Άνθρωπος αυτός ο άγνωστος

και φυσικά "οι Άθλιοι" του Ουγκώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

H Αυτοβιογραφια του Φωτος (Γιωργος Γραμματικακης)

Το κουβαρι των αλλοκοτων πραγματων (Μυρτω Κοντοβα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιλωντας για συγγραφεις..

ντοστογιεφσκι,γιαλομ,καζαντζακης,νιτσε (με τη σειρα που ηρθα σε επαφη με το εργο τους)

και απο ποιητες ελυτης και σεφερης! :rolleyes:;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με άλλαξε κανένα, αλλά με σημάδεψαν κάποια: η ''Αρραβωνιαστικιά του Αχιλλέα'' της Άλκης Ζέη και το ''Έρως, θέρος. πόλεμος'' της Ευγενίας Φακίνου από ελληνικά, το ''Κάστρο'' του A. J. Cronin και το ''Fatherland'' του Robert Harris από ξένα.

ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ CRONIN?

ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ?

ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ ΕΡΩΤΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ?

ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΔΕΑΛΙΣΜΟΣ?

ΜΠΑ!

ΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩΜΕΝ ΩΣΑΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ ΜΠΑΜΙΕΣ ΜΠΑΡΜΠΑΣΤΑΘΗ ΤΑ NEW AGE ΜΠΟΥΡΔΟΡΗΧΟΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ COELHO,ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΝΑΤΖΑΡΑΙΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΑΣΑΡΙΚΑ ΤΣΙΤΑΤΑ. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΡΛΕΚΙΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ HOLLYWOOD-ΙΑΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

ΚΑΘ’ΌΤΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΕΠΕΙ Η ΑΚΡΟΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΜΕΝ ΚΑΤΙ ΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΙΝΗΣΙΑΚΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩΜΕΝ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΑΡΘΟΥΜΕ.ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΩΣ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ Ή ΓΑΜΗΣΙΑ ΕΔΩ ΚΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΠΑΡΘΩΜΕΝ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ. ΗΤΑΝΕ COOL ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΑΡΘΗΚΑΜΕ. ΑΣ ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟ ΣΟΦΙΣΤΙΚΕ ΕΡΩΤΑ ,ΚΑΜΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΔΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΤΙΝΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΤΛ.

ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΦΑΣΟΛΙΩΝ,ΚΕΙΜΕΝΩΝ,ΕΙΚΟΝΩΝ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ…

(quote @agrofylakas 14/08/06)

Σ΄ευχαριστώ και ελπίζω να μη σε πειράζει που παραθέτω αυτούσια τη γνώμη σου για το βιβλίο ... από μαθήτρια το διάβαζα και τα έγραψες όπως τα σκέφτομαι ακριβώς emrose Η μόδα στα βιβλία (''δεν το ξέρω αν δεν είναι στo Vogue'') είναι τρομερό πράγμα.

ρε παιδια!!ποιος γιατρος διαβαζει ακομα κρονιν???!!!

το καστρο μου το προτεινε η my mom οταν ημουν 15 , και φυσικα στην ηλικια που εφτασα τωρα θα το επιανα μονο για να το βαλω πιο βαθια στην κουτα....χαχ :splaaaats:

ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΦΑΣΟΛΙΩΝ,ΚΕΙΜΕΝΩΝ,ΕΙΚΟΝΩΝ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ…

δε βρισκω απαραιτητα κατι κακο σ αυτο.εξαρταται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλυτερο βιβλιο που γραφτηκε ποτε ειναι το 'ΕΚΑΤΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΑΞΙΑ' του Γκαμπριελ Γκαρσια Μαρκες.Ο ανθρωπος πρεπει να χε φτασει στη θεωση οταν το εγραφε.Οποιος δεν το χει διαβασει να το κανει επειγοντως.Οταν το διαβασα πρωτη φορα ενιωσα πως πριν το διαβασω ημουν ελλειπης,οτι επρεπε να το χα διαβασει νωριτερα..-Ισως θα επρεπε να διδασκεται σε ολα τα σχολεια και τα πανεπιστημια-.Επισης ιδιοφυια συγγραφεα θεωρω τον Κουντερα.

Του ελληνες συγγραφεις πλην του Καζαντζακη τους θεωρω πολυ 'λιγους'.

Α επισης καποιος ανεφερε το 'Εγχειριδιο του πολεμιστη του φωτος'.Με εχει σημαδεψει και μενα για καποιο λογο αυτο το βιβλιαρακι..

Τωρα αυτα για Αλκη Ζεη ,Μυρτω Κοντοβα κλπ μου προκαλουν ενα μηδιαμα..Συγκρινεις τις....με τις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ήμουν κοντά 12 χρονών διάβασα τον Πόλεμο της Αντιγόνης και ήταν η πρώτη φοά που έκλαψα διαβάζοντας βιβλίο.

Τώρα που αισίως είμαι 21 έκλαψα διαβάζοντας τα Σταφύλια της Οργής.

Βιβλία του Yalom όπως το Όταν έκλαψε ο Νίτσε,Ο δήμιος του έρωτα,Η μάνα και το νόημα της ζωής νόμιζω έχουν καθορίσει το μέλλον μου ως γιατρό άρα μάλλον αυτά είναι που με σημάδεψαν κιόλας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας φανεί περίεργο, αλλά το oxford handbook of clinical medicine με έμαθε να σκέφτομαι ιατρικά. Το ξέρω ότι εννοείται ένα γενικότερο βιβλίο αλλά μιας κ η ιατρική είναι μέρος της ζωής μου, θεωρώ ότι την άλλαξε αυτό το βιβλίο. Καλογραμμένο, λιτό χωρίς ελλείψεις.... Το λάτρεψα. Έχω κοιμηθεί στο γραφείο διαβάζοντάς το μέχρι τα άγρια χαράματα. Τώρα αγόρασα την καινούρια έκδοση γιατί το παλιό διαλύθηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύσκολα θα διάλεγα ένα μόνο βιβλίο...

Ξεχωρίζω όμως το βιβλίο με τίτλο Άγιο Όρος: Οι Άγιοι χωρίς μάσκα - Σπιναλόγκα , του Θέμου Κορνάρου (ίσως το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει) και όλα τα βιβλία του Γεράσιμου Καλογεράκη (σήμερα θα αγοράσω το τελευταίο του).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Αγαπη" των Αντλερ, Κρισναμουρτι, Μαρκουζε, Ρασσελ, Φρομ

Οι συγγραφεις μιλουν για ολα τα ειδη αγαπης, ερωτικη, αδελφικη, μητρικη, προς το Θεο κ.α.

"Αυτος που τιποτα δεν ξερει, τιποτα δεν αγαπαει. Αυτος που δεν μπορει να κανει τιποτα, τιποτα δεν καταλαβαινει. Αυτος που δεν καταλαβαινει τιποτα, ειν'αναξιος. Ομως οποιος καταλαβαινει, ξερει ν'αγαπαει, να παρατηρει, να βλεπει...Οσο περισσοτερη γνωση κρυβει ενα πραγμα, τοσο η αγαπη μεγαλωνει...Οποιος φανταζεται πως ολα τα φρουτα ωριμαζουν ταυτοχρονα, σαν τις φραουλες, δεν ξερει τιποτα για τα σταφυλια."

Παρακελσος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
Δύσκολα θα διάλεγα ένα μόνο βιβλίο...

Ξεχωρίζω όμως το βιβλίο με τίτλο Άγιο Όρος: Οι Άγιοι χωρίς μάσκα - Σπιναλόγκα , του Θέμου Κορνάρου (ίσως το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει) και όλα τα βιβλία του Γεράσιμου Καλογεράκη (σήμερα θα αγοράσω το τελευταίο του).

Καλησπέρα φίλε, το συγκεκριμένο βιβλίο από που το αγόρασες?

έχει εξαντληθεί από παντού και δεν το βρίσκω πουθενά

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ

ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

ΑΠΟ ΤΟΝ IRVIN D. YALOM

Περιέχει διάφορες συνεδρίες του συγγραφέα-ψυχιάτρου,καθώς και προσωπικές του εμπειρίες και συμβουλές.

Μου άλλαξε τη στάση μου για τη ζωη,γιατί με έκανε να συνειδητοποιήσω καλύτερα πως ακόμη και αν η ψυχή πεθαίνει μαζί με το σώμα(και δεν υπάρχει αιώνια,όπως υποστήριζε ο Σωκράτης)υπάρχει κάποιος λόγος να ζεις.Για να συνεισφέρεις και με όσα αφήνεις πίσω σου να κάνεις τη ζωή των άλλων καλύτερη.Εξ ου και η επιλογή μου να ακολουθήσω την Ιατρική..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.