Jump to content

βαθμός πτυχίου


Recommended Posts

χαιρετώ!

αν και φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι τώρα θα είστε σε κάποια σεζλόνγκ και θα αράζετε στον ήλιο (κάτι που θα γούσταρα τρελά κι εγώ φυσικά...), έχω να θέσω το εξής ερώτημα: μήπως ξέρει κανείς πώς υπολογίζεται ο βαθμός πτυχίου;

1. εγώ μπήκα στη σχολή το 2002 και έχω ακούσει ότι είναι το άθροισμα των βαθμών όλων των μαθημάτων διά του αριθμού τους (δηλ. ο μέσος όρος); είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο όμως; αν είναι έτσι φαρμακολογία και ιστορία ιατρικής θεωρούνται ισότιμα... δηλαδή δεν υπάρχουν καθόλου συντελεστές βαρύτητας;

2. μήπως ξέρετε αν γίνεται συμψηφισμός κάποιων βαθμών για τον υπολογισμό τους σαν 1 μάθημα στο πτυχίο; π.χ ιστολογία 1 και 2/ φάρμακα 1 και 2/ παθοφ 1 και 2 κ.ο.κ ;

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε αλλάζει πολύ ο βαθμός του πτυχίου απ' ότι θα ήταν με απλό μέσο όρο όλων των μαθημάτων χωρίς συμψηφισμό...

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθαρός μέσος όρος.Ούτε συντελεστές,ούτε προσθήκη μορίων.Η Φυσική Ανθρωπολογία μετρά το ίδιο με την Φαρμακολογία,τη Χημεία και την Παθολογία.

Τα μόνα μαθήματα που συμψηφίζονται είναι το πτώμα μαζί με το ΚΝΣ,που βγάζουν την Ανατομική ΙΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθαρός μέσος όρος.Ούτε συντελεστές,ούτε προσθήκη μορίων.Η Φυσική Ανθρωπολογία μετρά το ίδιο με την Φαρμακολογία,τη Χημεία και την Παθολογία.

Τα μόνα μαθήματα που συμψηφίζονται είναι το πτώμα μαζί με το ΚΝΣ,που βγάζουν την Ανατομική ΙΙ

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση guys!

καλό καλοκαίρι! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

μετραει μονο στο αγροτικο και μαλιστα η κατηγορια, δηλαδη αν ειναι απο λιαν καλως και πανω.συγκεκριμενα, παιρνεις ενα μοριο εφοσον εναι λιαν καλως

απο κει και μετα, εφοσον ενδιαφερεσαι για διδακτορικο, ισως παιξει ρολο, καθως καποια εχουν ως προυποθεση την κατοχη πτυχιου απο λιαν καλως και πανω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά μην κάθεται η γραμματεία να σας βάζει συντελεστές βαρύτητας και να κάνει πολλαπλασιασμούς και προσθαφαιρέσεις. Μέσος όρος και τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσείς ήσασταν πιο έξυπνο έτος :P . Τέλος πάντων, στα Γιάννενα για να πάρεις το πτυχίο φτύνεις αίμα, ποιός νοιαζόταν για βαθμούς, όλοι να τελειώνουμε να φεύγουμε ήμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχουν μαθηματα που δεν υπολογιζονται στο βαθμο του πτυχιου?Εχω ακουσει,πχ οτι τα αγγλικα δε υπολογιζονται.Ισχυει?Υπαρχουν κι αλλα τετοια μαθηματα?Για φαρμακα Ι και ΙΙ για παραδειγμα θα βγει ενας βαθμος ή το καθενα μετραει σαν ξεχωριστο μαθημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο οτι εχω ακουσει απο τα αγγλικα βγαινει ο μεσος ορος και μετρανε σαν ενα μαθημα.ολα τα υπολοιπα μαθηματα κανονικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο οτι εχω ακουσει απο τα αγγλικα βγαινει ο μεσος ορος και μετρανε σαν ενα μαθημα.ολα τα υπολοιπα μαθηματα κανονικα.

υπαρχει καποια πηγη απο οπου να μποροθμε να μαθουμε στα σιγουρα πως βγαινει ο βαθμος πτυχιου? ελεος πια!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

παιδια μπορειτε να μου πειτε σε τι μετραει ο βαθμος πτυχιου; παρακαλω πειτε μου οτιδηποτε ξερετε. Το αριστα στη σχολη μας μου φαινεται απιαστο ετσι οπως βαθμολογουν αυτοι οι απαραδεκτοι γιατι πολλοι φοιτητες φτυνουν αιμα για να παρουν ενα 5! δε σημαινει οτι δεν αξιζουν, γιατι δε θα ήταν στη σχολή.. Ειναι κριμα αν καποιος θελει να κανει κατι παραπανω να τον εμποδίσει ένας ανόητος βαθμός πτυχίου που να μην αντικατοπτρίζει τις πραγματικές του γνώσεις. Αν καποιος τελειώσει σε 6 χρόνια και με λιαν καλως δεν φαινεται οτι ειναι υπευθυνος και αποφασισμένος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μπορειτε να μου πειτε σε τι μετραει ο βαθμος πτυχιου; παρακαλω πειτε μου οτιδηποτε ξερετε. Το αριστα στη σχολη μας μου φαινεται απιαστο ετσι οπως βαθμολογουν αυτοι οι απαραδεκτοι γιατι πολλοι φοιτητες φτυνουν αιμα για να παρουν ενα 5! δε σημαινει οτι δεν αξιζουν, γιατι δε θα ήταν στη σχολή.. Ειναι κριμα αν καποιος θελει να κανει κατι παραπανω να τον εμποδίσει ένας ανόητος βαθμός πτυχίου που να μην αντικατοπτρίζει τις πραγματικές του γνώσεις. Αν καποιος τελειώσει σε 6 χρόνια και με λιαν καλως δεν φαινεται οτι ειναι υπευθυνος και αποφασισμένος;

Εγώ παιδιά είχα δει πέρυσι μια ανακοίνωση, έξω από τη γραμματεία της γυναικολογίας που έλεγε για ειδικότητα στη Χαϊδελβέργη (Γερμανία). Συγκεκριμένα, αυτοί εκεί χρειάζονται:

1) Ένα πτυχίο γερμανικών (από Grundstuffe και πάνω όμως)

2) Βαθμό πτυχίου τουλάχιστον 7.

Όσον αφορά στο διδακτορικό: τι να λέμε τώρα ρε παιδιά! Καθαρά και μόνο θέμα γνωριμιών είναι...εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον. Τι βαθμός πτυχίου και πράσσειν άλογα; Εντάξει, δε λέω, το λίαν καλώς είναι ό,τι πιο επιθυμητό.

Σχετικά με τους συντελεστές: νομίζω ότι σε άλλες Ιατρικές της Ελλάδας υπάρχουν συντελεστές. Εμείς εδώ τι το παίζουμε;;; Είναι δυνατόν να μετράει το ίδιο (π.χ. λέω τώρα...) η Φυσική emanakatevomai με τα πτυχιακά;;; Έλεος και ήμαρτον!!!

Επίσης (δεν ξέρω αν το μάθατε κι αυτό :splaaaats: ), ο Γεροθανάσης ανακοίνωσε τις προάλλες σε τοπικό κανάλι ότι η Ιατρική Ιωαννίνων μπήκε στην ίδια κατηγορία με Χάρβαρντ και Οξφόρδη (η μοναδική σχολή από όλες τις σχολές της Ελλάδας :o ) και ότι πήραμε και αριστείο! Βέέέβαια!!! Εεε, έχουμε που έχουμε το όνομα, να μην έχουμε και τη χάρη ;) ;;; Τι στο καλό... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.