Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Δηλαδή κάποιος μπορεί να γραφτεί χωρίς IELTS έως 18 Ιουνίου και να κάνει το identity check εντός τριμήνου αλλά μετά τις 18/06 ή ολόκληρη η διαδικασία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως 18/06? Ρωτάω γιατί δεν έβγαλα άκρη από το κείμενό τους

Εγώ κατάλαβα πως ισχύει το πρώτο που γράφεις, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε ξέρω, το πιο λογικό είναι όποιος ενδιαφερεταί, να τηλεφωνήσει και να μάθει (και να μας πει΅!)

Λογικά πιστεύω ότι αμα είναι να έχεις ολοκληρώσει την εγγραφη μεχρι τότε να μη χρειαστεις.

Αλλά οτ "ολοκληρώνω την εγγραφή" είναι σχετικό (οταν σου πουνε ελα για ID check / οταν κανεις το ID chjeck / οταν στειλεις τα χαρτια?) και εκει ειναι το πρόβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Απο το τελευταιο link δεν προκυπτει παντως οτι πολιτες της Ε.Ε. Θα χρειαζονται ielts.

¨If you are an International Medical Graduate seeking registration with a licence to practise, you must satisfy us you have the necessary knowledge of English. The only exceptions, under European law, are:

Nationals of member states of the European Economic Area (EEA) other than the UK¨

Το gmc με εχει ενημερωσει οτι οντως θα χρειαζεται ελεγχος γλωσσας, ομως το παραπανω ερχεται σε αντιθεση. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αυξανουν το απαραιτητο σκορ ielts για αυτους ομως που ετσι κ αλλιως το χρειαζονταν.

Χανω κατι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυξάνουν σίγουρα το όριο του IELTS από 7 σε 7.5 overall για τους non-EU και μελετάνε με ποιο τρόπο θα ελέγχουν και τους EU nationals.

"The changes will require doctors from other European countries to provide evidence of their English skills or undergo a language assessment, if the GMC has concerns about his or her ability to communicate effectively with their patients".

Αυτό γράφουν προς το παρόν για εμάς. Πιθανόν να οργανώσουν κάποιο test γλώσσας του GMC ή να δίνουμε κι εμείς IELTS, δεν νομίζω πως το έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα.

The UK Government has announced plans to give the GMC new powers to check the English language skills of doctors from Europe when we have concerns about their ability to communicate effectively.

What are the next steps?

To strengthen our powers in this area, the Government will need to amend the Medical Act. There will be a public consultation on draft regulations in the summer, and we will continue to work with the Department of Health to agree how the new checks will work and when they will come into effect.

We are also working here and in Europe to change European law to give us further powers in this area. It is right that professionals should be able to move freely around Europe, but never at the expense of patient safety.

Πιέζουν δηλαδή να αλλάξει και η Ευρωπαϊκή Νομοθεσία, αλλιώς δεν μπορούν να βάλουν κανένα test γλώσσας για τους EU. Μπορεί να γίνει μέχρι τον Ιούνιο, μπορεί και να μην γίνει.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

αν υπάρχει κάποιος που προετοιμάζεται για MRCS (κυρίως part A) έχω κάτι άπειρα βιβλια για χάρισμα.

όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει PM

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum αν και το παρακολουθω εδω και αρκετο καιρο......εκτιμω πολυ τη θεληση ολων να προσφερετε οσες πληροφοριες μπορειτε.....εχω διαβασει το μεγαλυτερο κομματι του topic ωστοσο εχω μπερδευτει με καποια ζητηματα.....στην παρουσα φαση θα ηθελα να ρωτησω αν πριν παρω πτυχιο μπορω με καποιο τροπο να παρακολουθησω στα νοσοκομεια τις Αγγλιας καποιο προγραμμα (γενικα οτιδηποτε) κατι σαν observer δηλαδη! Ειμαι 4ο ετος και βασικα θα ηθελα το καλοκαιρι (το επομενο δηλαδη γιατι τωρα ειναι λιγο αργα) να πηγαινα σε καποιο νοσοκομειο τις Αγγλιας......δεν ξερω αν ειναι κατι τετοιο δυνατο απλα ρωταω.....ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέσα στο thread υπάρχουν αρκετοί που έχουν πει ότι έχουν κάνει attachment / placement στην Αγγλια ως φοιτητες (εγω δεν εκανα). Θα σου συνιστούσα να επικοινωνήσεις μαζί τους απευθείας.

Πάντως χωρίς να το έχω κανει - απο φοιτητές που έχω γνωρίσει που ήταν εδώ απο άλλα κράτη - δυο επιλογές υπάρχουν:

1) Σου κανονίζει το κονε κανένας καθηγητής / επιμελητής / γιατρος / μανα - πατερας - θειος - μπατζανάκης

2) Ψαχνεις μονος σου που θες να πας. Επικοινωνεις με τους consulant απευθειας ή με τις ιατρικές σχολές και ανάλογε πράττεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέσα στο thread υπάρχουν αρκετοί που έχουν πει ότι έχουν κάνει attachment / placement στην Αγγλια ως φοιτητες (εγω δεν εκανα). Θα σου συνιστούσα να επικοινωνήσεις μαζί τους απευθείας.

Πάντως χωρίς να το έχω κανει - απο φοιτητές που έχω γνωρίσει που ήταν εδώ απο άλλα κράτη - δυο επιλογές υπάρχουν:

1) Σου κανονίζει το κονε κανένας καθηγητής / επιμελητής / γιατρος / μανα - πατερας - θειος - μπατζανάκης

2) Ψαχνεις μονος σου που θες να πας. Επικοινωνεις με τους consulant απευθειας ή με τις ιατρικές σχολές και ανάλογε πράττεις.

Δυστυχως δεν εχω κονε.....δηλαδη να επικοινωνησω με νοσοκομεια η με πανεπιστημια? επισης υπαρχει καπου καποια λιστα με ολα τα πανεπιστημιακα νοσοκομεια του Λονδινου?(προτιμω το Λονδινο γιατι σπουδαζει ο αδερφος μου εκει οποτε εχω που να μεινω)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.londondeanery.ac.uk/specialty-schools/programmes

Pick a specialty

Pick a hospital (obviously within communing distance from where your brother lives)*

Google it

Call switch

Ask for medical staffing

Say you want to visit for a short time to observe and would like to get in touch with the 'training program director' for x specialty**.

If they say they have no idea who that is...

Call the switch and ask for the SHO on call for x specialty. As above.

Clearly this is a desperate method for the unashamedly brazen!

Alternatively :

email these people:http://www.hellenicmedicalsocietyuk.org/index.php

They are NOT a recruitment agency

This is NOT the sort of thing they do

They might out of the kindness of their heart, if you are lucky ,sugest someone you can contact.

Use the time to make friends, especially with the 'trainees'. The trainees of today will know the applicaiton tricks tommorow. Focus your efforts on understanding how the Foundation system works, as THIS is what's going to get you a job in 2 years time.

Personally I would not bother with the local universities. You are not an allumni, you won't know who to approach and at any rate UK med students are offered placements along side the trainees so I don't really see the point. Best to go straight to the source.

Any 'obeservership' is likely to be a local arrangement between you and a willing consultant - probably identified vie the TPD. For the record... not trying to be nasty or anything...

Your request will only create a beurocratic nightmare for HR etc, the consulant who's stuck with you may resent the time commitment (trainee supervision takes up 1h of their precious time, with no benefit to themselves) .SO...be EXTRA nice!

PS Having completed an observership does NOT score any points in your FY application form. The experience will help you answer any 'white space' questions = priceless advantage. DO ask to be involved in an audit!!!

* Dont be 'greek' , don't waste your time looking for the 'most prestigious' hospital in a city where many Trusts are going backrupt...

** Pick your specialty wisely...something at 'core' level ie not 'cardiology' etc . Core level means you'll get an idea/ network with people who are not too removed from the foundation/core application process and may be able to offer you some good advice in the near future.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ......επισης μια αλλη απορια! Γινεται μεσω FTSTAs να ολοκληρωσουμε ειδικοτητα? η ειναι απλα για να κανουμε ενα κομματι της και να συνεχισουμε Ελλαδα? επισης αν ας πουμε καταφερω και βρω FTSTA για 2 χρονια μετα ειναι ακομα πιο δυσκολο για ST3 ST4 κλπ? δηλαδη οσο προχωραει η ειδικοτητα γινεται αυτη η διαδικασια ολο και πιο δυσκολη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FTSTAs and LATs will soon be gone forever. The reason why some Deaneries still use them is because they make vacancies more appealing especially for specialties with recruitment problems (psychiatry, gyne, peds etc)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

As above.

FTSTA are yearly appointments.You could complete core training through a succession of FTSTA + ARCP + membership exams. There are no FTSTA above ST4 level, so you'd need to get an NTN at that point in order to get a CCT.

Do not confuse FTSTA with 'core training'. Core training is a 2 year (3 in some some specialties) appointment.

Core training + exams + ARCP= >apply again =>higher training + ARCP (+ exit exam in some specialties)= CCT

There are very few a'run through' specialties remaining = no re-application needed for higher training .

Its pointless for anyone who has not yet graduated from med school to dwell into the details of the current UK training structure.

http://www.shapeoftraining.co.uk/reviewsofar/1788.asp

@Teemo: You have not been paying any attention to the thread 'εδω και αρκετο καιρο'....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν νοσοκομεία που προσφέρουν οργανωμένο πρόγραμμα clinical attachment (και πληρώνεις γι'αυτό). Πχ http://www.wxmec.org.uk/Clinical%20Attachments.htm

Δεν είναι κακή ιδέα (αν είσαι απελπισμένος/η και θες κάτι οργανωμένο). Αυτό εδώ είναι μεταπτυχιακό πρόγραμμα, αλλά υπάρχουν δυνατότητες για φοιτητές να κάνουν κάτι αντίστοιχο... Θα ήταν καλύτερο όμως να το κάνεις αυτό μέσω Helmsic / σχολής / συνεννόησης με Πανεπιστήμιο εξωτερικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχεις internet? μπορείς να τα βρεις μονος σου.

Just google "list of London NHS hospitals"

ευχαριστω.....παντως ναι εχω internet απλα δεν ηξερα αν ολα τα νοσοκομεια του Λονδινου προσφερονται για ειδικοτητα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

As above.

FTSTA are yearly appointments.You could complete core training through a succession of FTSTA + ARCP + membership exams. There are no FTSTA above ST4 level, so you'd need to get an NTN at that point in order to get a CCT.

Do not confuse FTSTA with 'core training'. Core training is a 2 year (3 in some some specialties) appointment.

Core training + exams + ARCP= >apply again =>higher training + ARCP (+ exit exam in some specialties)= CCT

There are very few a'run through' specialties remaining = no re-application needed for higher training .

Its pointless for anyone who has not yet graduated from med school to dwell into the details of the current UK training structure.

http://www.shapeoftraining.co.uk/reviewsofar/1788.asp

@Teemo: You have not been paying any attention to the thread 'εδω και αρκετο καιρο'....

ευχαριστω για τη βοηθεια αν και δεν καταλαβαινω την ειρωνεια στο τελος.....οι σελιδες ειναι ατελειωτες και οντως τις εχω διαβασει ολες απλα καποια πραγματα τα ξεχασα δεν θεωρω οτι ειπα και κατι τελειως κουφο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα!Μια ερώτηση για την εγγραφή στο gmc. Διευκρίνισε κανένας τελικά σε ποιο σημείο της αίτησης θεωρείται ότι πρέπει να έχεις ο δηλών το IELTS? Θέλω να πω αν δηλώσω πριν τις 18/06 που λέει ότι αλλάζει θα μου το ζητήσουν πάλι στα έγγραφα που θα στείλω ή είμαι οκ! Δεν έχω καταλάβει ποιο στάδιο της διαδικασίας θεωρείται ολοκληρώνω την εγγραφή όπως αναφέρει κι αλεξούλης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Teemo δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να κανεις ενα elective στην Αγγλια οσο εισαι φοιτητης, τουλαχιστον ειναι πολυ πιο ευκολο απ'οτι στην Αμερικη. Ψαξε στο google για electives, δε ζητανε πολλα χαρτια και δεν υπαρχει τρελη ζητηση. Εγω εκανα στη Γλασκωβη σχεδον τσαμπα (100 λιρες νομιζω ειχα δωσει) και με κρατησαν και 3 μηνες που στην Αμερικη ουτε με σφαιρες (μεχρι 2 βδομαδες εχω βρει να κανω συνεχομενα), ειχα φιλους που εκαναν στο Λονδινο αλλα χρειαστηκε να πληρωσουν περισσοτερα για να παρουν εγγραφη πιστοποιηση και δεν τους αφηναν να κανουν και τιποτα στο νοσοκομειο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να κανω μια εντελώς διαδικαστική ερώτηση για τον τρόπο μεταφρασης των εγγράφων. Διάβασα τον ιδιαίτερα λεπτομερή οδηγό προς νατυτιλλομένους του συναδελφου, όπου προτεινει τη μεταφραση στο υπουργειο εξωτερικών. Δεδομένου πως δεν κατοικώ στην Αθηνα και δεν εμπιστευομαι να ταχυδρομησω τα πρωτοτυπα , μπορω να χρησιμοποιησω τις υπηρεσιες ιδιωτη μεταφραστη? Θα γινουν αποδεκτες οι μεταφρασεις απο το GMC?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια καλησπερα σας,

Ο λόγος που γραφω στο site ειναι οτι τα βρηκα λιγο σκουρα με την διαδικασια ευρεσης εργασιας στο uk.

Βρίσκομαι στο πρωτο χρονο ειδικοτητας για Γενικη Χειρουργικη στην Ελλαδα, δεν ειναι καθολου gap απο την ορκομωσια μ μεχρι την πρωτη μερα εργασιας μου, εχω ATLS, ALS, μιλαω 2 γλωσσες και εκανα 1 erasmus. Από τον Ιανουαριο στελνω αιτησεις σε ολο το uk διεκδικωντας για θεση για FY2 ουτε καν για ct1, και με εχουν απορριψει ολοι, υπαρχει κατι που κανω λαθος εγω η οντως πρεπει να εμπλουτισω το βιογραφικο μου και με αλλα πραγματα;

Σε περιπτωση που δεν εχς καμια θετικη απαντηση για FY2 πραγμα διολου απιθανο, θα μου προτεινατε να δωσω τα MRCS και να ξαναψαξω?

Υπαρχει κατι που δεν κανω καλα?

Please, help!:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Can you ask for feedback on why you were not called for an interview?

In order to be offered an interview you have to score over the shortlisting threshold.

This is arbitrarily set , usually for the purpose of achieving a 3:1 interviewee to job ratio.

I have not looked at the FY2 application form, but the shortlisting criteria should be available online.

Its likely to be similar to reg applications so...

erasmus: 0 points

Being a polyglot: 0 points

ALS and ATLS: will score

Is MRCS an essential or desirable criterion? If not...you may be better off focusing on some other way to boost your CV.

Are you TOO experienced? Have another look for any hidden experience caps in the person specification.

If the application includes 'white spaces' : PROOFREADING is essential.ALWAYS provide examples, no pointless waffling.Focus on explaining why you fulfil THEIR requirements (team-working, communication etc)

Eg : your experience of teamworking:

WRONG answer: I think teamworking is for doctors who do not trust their abilities. When my theatre nurse questioned my choice of instrument , I told her that I was not interested in her opinion and asked her to leave the operating theatre.This way I demonstrated my authority and showed leadership skills by taking control of the team and ensuring that no-one else would ever question me again.

...you get the gist...!

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.