Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

ετσι που διαβαζω τους νομικαριους στο φορουμ, το πιο ανησυχητικο απο τη συναντηση με τον κουρακη ειναι αυτο εδω:

το Υπουργείο είναι γεμάτο νομικούς συμβούλους

:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

διαβαζω δεξια και αριστερα (μια δεν ξερω ποσο αξιοπιστη) φημολογια για ενδεχομενες ξαναμανα εκλογες τον ιουνιο - οποτε ελπιζω νε εχει διευθετηθει το θεμα μας αρχες μαιου το αργοτερο (λεωγωτωρα)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@guerilla Η αλήθεια είναι ότι δεν θεώρησα πως τοποθετείσθε για να αντιπαρατεθείτε μαζί μου ή να θίξετε νομικά μόνο ζητήματα, αντιλαμβάνομαι ότι η συλλογιστική σας όπως την εκθέτετε αφενός αφορά και ηθικά διλήμματα (γι' αυτό και δεν τα σχολίασα αυτά) , αφετέρου κινητοποιείται και από το γεγονός ότι εσείς , ως ιατρός, έχετε συγκεκριμένη θεώρηση του επαγγέλματός σας και της προσφοράς του, γνωρίζοντας και πτυχές που είτε αγνοώ , είτε δεν με αφορούν. Ο μοναδικός λόγος της παρέμβασής μου (όπως και αν αυτή κρίνεται) είναι, στα πρώτα σύντομα σχόλια σας, η χρήση του όρου πλουτισμός και , αν και όπως λέτε ο στόχος σας δεν είναι να κινηθείτε στα υφιστάμενα νομικά πλαίσια, αντανακλαστικά αν θέλετε, η διευκρίνιση των πλαισίων αυτών (στο βαθμό που οι γνώσεις μου το επιτρέπουν φυσικά - φοιτήτρια είμαι και εγώ).

Διαφωνώ στη σχέση ευθύνης-βλάβης-αποζημίωσης όπως την θέτετε στο υπάρχον σύστημα (κατανοώ τις αντιρρήσεις σας για το υπάρχον σύστημα), επειδή όσον αφορά το σκέλος βλάβη-αποζημίωση , δεν έχω την απόφαση μπροστά μου για να δω όλους τους λόγους που οδηγούν στο πραγματικά αστρονομικό αυτό ποσό , αλλά κι επειδή τα επακόλουθα ενός θανάτου είναι μη αναστρέψιμα και τόσο σοβαρά, τα δε οικονομικά μεγέθη τόσο σχετικά, που συνήθως τα ποσά είναι υψηλά, διότι ακριβώς η βλάβη είναι υπέρμετρη. Όσον αφορά το σκέλος ευθύνη -αποζημίωση , για δε τουλάχιστον τους λόγους που αναφέρει το δημοσίευμα, ο βαθμός της υπαιτιότητας είναι αδιάφορος. Ναι η αμέλεια (πόσω μάλλον η ιατρική, δλδ εδώ η σωρεία λαθών που το δημοσίευμα επικαλείται αντιδιαστέλλεται τον ίδιο το σκοπό του επαγγέλματος, την προσοχή επί και τη θεραπεία του ασθενούς) είναι αρκετή για τη δικαιολογία μιας μεγάλης αποζημίωσης, και αυτό γιατί το ζήτημα δεν είναι η μομφή στον κατηγορούμενο (δεν έχουμε το ποινικό σκέλος της απόφασης) αλλά η ικανοποίηση του ζημιωθέντος. Τέλος πάντων, εξηγήσατε ξεκάθαρα ότι διαφωνείτε με αυτό αλλά έτσι ακριβώς είναι δομημένο το νομικό σύστημα, όχι μόνο στην Ελλάδα, καθώς αυτό έχει διαμορφωθεί από επιρροές άλλων χωρών. Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για τον ενδιαφέροντα διάλογο. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emrespectemypoklinomai

emrespectemypoklinomai

Ή https://www.youtube.com/watch?v=2M32pizv1a8

https://www.youtube.com/watch?v=CUqjjleasTI

https://www.youtube.com/watch?v=H1YPArWunkI

Vous les femmes emrose emrose emrose emrose emrose emrose

Vous les femmes
Vous le charme
Vos sourires
Nous attirent
Nous désarment

Vous les anges

Adorables
Et nous sommes
Nous les hommes
Pauvres diables...

Avec des milliers de roses on vous entoure
On vous aime et sans le dire on vous le prouve
On se croit très forts, on pense vous connaître
On vous dit: toujours, vous répondez: peut-être...

Vous les femmes
Vous mon drame
Vous si douces
Vous la source
De nos larmes

Pauvres diables
Que nous sommes
Vulnérables
Misérables
Nous les hommes...

Pauvres diables

Pauvres diables

Dès qu’un autre vous sourit on a tendance
À jouer plus ou moins bien l’indifférence
On fait tout pour se calmer, puis on éclate
On est fous de jalousie, et ça vous flatte...

Vous les femmes
Vous le charme
Vos sourires
Nous attirent
Nous désarment

Pouvres diables
Que nous sommes
Vulnérables
Misérables
Nous les hommes

Pauvres diables
Pauvres diables
Pauvres diables

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπλα μπα μπλα μπλα....

νομικιστικα μπλα μπλα μπλα μπλα.......

και επειδη υπαρχει το μπλα μπλα μπλα.... ερχεται μετα το ιατρικο μπλα μπλα μπλα....

γιατι αν θελει κανεις να εχεις 100% επιτυχια (ειδικα ο δικηγορος που δεν το εχει δοκιμασει ποτε) στο να μην σπασεις φλεβα, τοτε πρεπει να αυτοοργανωθεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νομικίστικα μπλα μπλα θα σας σώσουν ή θα σας καταδικάσουν όταν σπάσετε τη φλέβα. Ευτυχώς ένας δικηγόρος γενικά δεν έχει καμμία σχέση με φλέβες. Ειδικά δε, με αυτά που έχουμε σχέση, και τα δοκιμάζουμε και αυτοοργανωνόμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχεις καμμια ιδεα απο ιατρικη....ευτυχως....

το κακο ειναι βεβαια οτι μιλας για πραγματα που δεν γνωριζεις...

τι πιθανοτητα υπαρχει να σπασει κανεις φλεβα σε διαβητικό...??

ευτυχως για δικηγορους που αυθαδιαζουν ερχεται καποιος επιστημονας και δινει τις πραγματικες διαστασεις στα πραγματα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και δεν έχω καμμία σχέση με ιατρική, επειδή δεν επέλεξα να έχω. Δεν γίνομαι αυθάδης όπου δεν οφείλω σεβασμό. Τέλος, επειδή προφανώς και δεν το κατάλαβες , η χρήση του παραδείγματος με το σπάσιμο της φλέβας, από την πλευρά μου, δεν θα μπορούσε να γίνει παρά εντελώς μεταφορικά , καθώς αναφερόμουν σε οποιοδήποτε σοβαρό ιατρικό σφάλμα για το οποίο θα έρθει κάποιος αντιμέτωπος με τη δικαιοσύνη. Εξάλλου τα ανωτέρω "νομικίστικα" αναφέρονταν στην ιατρική αμέλεια της υπόθεσης που συζητούσα με τον συνάδελφό σου. Αυτά, καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νομικίστικα μπλα μπλα θα σας σώσουν ή θα σας καταδικάσουν όταν σπάσετε τη φλέβα.

δεν θα γραψω κατι παραπανω....

αυτη η φραση σου δειχνει αφενως ποιος πιστευεις οτι ειναι ο ρολος σου σαν δικηγορος (να σωσει κατι που "στραβωσε"...)

αφετερου ποσο στενα βλεπεις το ιατρικο λειτουργημα σαν ασπρο-μαυρο (σπαει φλεβα δεν σπαει)...

τα γραφεις ολα σε μια φραση... δεν συνεχιζω καν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

κλεβω ποστ απο φβ:

Όλοι δίνουν ευχές. Εγώ, επειδή τα τελευταία αρκετά χρόνια έχω περάσει ώρες σκυμμένος πάνω από τον νεροχύτη, άρα μπορώ να εκτιμήσω άμεσα και αντικειμενικά τα "πάθη" των γυναικών, θα τους δώσω ένα τιπ:

Στο λαχανόρυζο, που κατά γενική ομολογία δεν είναι και το πιο νόστιμο φαγητό, τσιγαρίζουμε μαζί με το κρεμμύδι λίγο λουκάνικο ή μπέικον, ώστε το φαγητό μας να πάρει τη γεύση τους και να νοστιμιάνει, που λέει και η μάνα μου.

Χρόνια πολλά, κορίτσια. Να σας χαιρόμαστε. Και στην κουζίνα και το κρεβάτι κι όπου αλλού χρειαστεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα δεν είναι πώς το βλέπω εγώ , εκεί κάνεις το λάθος. Σου λέω ρεαλιστικά πώς έχουν τα πράγματα , αυτά τα "νομικίστικα μπλα μπλα" , δυστυχώς ή ευτυχώς, παίζουν τον κομβικό τους ρόλο σε κάθε υπόθεση ενώπιον δικαστηρίου, μεταξύ αυτών και τα ιατρικά σφάλματα. Το ότι προτρέχεις και κρίνεις το πώς βλέπω εγώ γενικά το δικό μου ρόλο όταν πάρω το πτυχίο μου, μέσω μιας φράσης-απάντησης σε δική σου ειρωνεία, είναι τουλάχιστον αστείο και πλήρως αντιεπιστημονικό καθώς καθόλα βιαστικό και αβάσιμο. Αλλά θα συμφωνήσω , δεν χρειάζεται να συνεχιστεί η συζήτηση. Έχω και διάβασμα καθώς σύντομα θα πάρω πτυχίο. Bye! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PMG μακάρι όλοι οι γιατροί και οι δικηγόροι να είχαν το ήθος της Zoyalen, δεν θα πω τίποτε άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ηθος ενος ανθρωπου,ειτε ειναι δικηγορος ειτε γιατρος ειτε υπαλληλος σε σουπερμαρκετ ,φαινεται πρωτιστως απο τη συμπεριφορα του απεναντι στους συναδελφους του .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεθαίνοντας κάποιος σε ένα νοσοκομείο μεταφέρει σαν τελευταία επιθυμία να ξαπλώσουν στα διπλανα του κρεββάτια ένας γιατρός και ένας δικηγόρος. Αφού ικανοποιούν το αίτημά του αναφωνεί '' Σ ευχαριστώ Κύριε που με αξιώνεις να φύγω απ αυτό το κόσμο όπως κι Εσύ, εν μέσω δύο ληστών.''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ηθος ενος ανθρωπου,ειτε ειναι δικηγορος ειτε γιατρος ειτε υπαλληλος σε σουπερμαρκετ ,φαινεται πρωτιστως απο τη συμπεριφορα του απεναντι στους συναδελφους του .

στον συνάνθρωπο γενικότερα,δεν έχει να κάνει μόνο με το επαγγελματικό περιβάλλον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεθαίνοντας κάποιος σε ένα νοσοκομείο μεταφέρει σαν τελευταία επιθυμία να ξαπλώσουν στα διπλανα του κρεββάτια ένας γιατρός και ένας δικηγόρος. Αφού ικανοποιούν το αίτημά του αναφωνεί '' Σ ευχαριστώ Κύριε που με αξιώνεις να φύγω απ αυτό το κόσμο όπως κι Εσύ, εν μέσω δύο ληστών.''

Ωραίο ανέκδοτο Κτηνίατρε..

Να μου επιτρέψεις μόνο να πω ότι η παιδεία δεν είναι γνώσεις επί ενός αντικειμένου.. παιδεία πρωτίστως είναι να είσαι άνθρωπος, να έχεις αξίες και αρχές και να μην εκμεταλλεύεσαι τον πόνο του συνανθρώπου σου, προκειμένου να θησαυρίσεις.. παιδεία και μόρφωση δεν πάνε μαζί τις περισσότερες φορές..δυστυχώς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ:

ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ:

Μαξίμου: Ο Βαρουφάκης δεν αναφέρθηκε σε δημοψήφισμα για το ευρώ

ΣΧΟΛΙΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ:

ΦΓΜ08/03/201516:02

εγώ δεν καταλαβαινω ένα πολύ απλό πράγμα. έως πριν ένα μήνα είχαμε ανάπτυξη 3%, μείωση ανεργίας και προγραμματισμένη έξοδο στις αγορές πριν μία βδομάδα. Σε λίγο καιρό θα μπαίναμε και στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης με προοπτικές ανάπτυξης για το 2016 4%. Δηλαδή μια ισχυρότατη ανάκαμψη. Αντ αυτού, δύο βδομάδες πριν βγούμε στις αγορές, επιλέξαμε να πλακωθούμε στο ξύλο με όλους τους εταίρους, να βριστουμε με γερμανούς, πορτογάλους, ισπανους σουηδους και τσέχους να χάσουμε το πρωτογενές πλεόνασμα, να οδεύουμε για έλλειμμα και ύφεση, να έχει χαθεί κάθε ελπίδα εξόδου στις αγορές, να αυξάνεται και πάλι η ανεργία, να μιλάμε μόνοι μας για δημοψήφισμα και grexit, να μιλάμε για έξοδο από τη σέγκεν να έχουμε απομονωθεί και να έχουμε γίνει περίγελος παγκοσμίως. Και το ερώτημα είναι γιατί το κάναμε αυτό; για να γυρίσουν πίσω οι αιώνιοι φοιτητές και να ξανανοίξει η ερτ; γι αυτό τα κάναμε όλα αυτά; έχετε ξαταλάβει ότι είμαστε ατα πρόθυρα να γίνουμε χειρότεροι από βενεζουέλα; έχει κανείς απάντηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΗ:

(πολύ εύστοχο σχόλιο κάποιου που έχει αγανακτίσει με όλα όσα δεν γίνονται και τις πρωτοβουλίες των συνιστωσών)

«Οπως τι επίσης δεν καταλαβαίνω με το μεταναστευτικό; Αυτή είναι η επεξεργασία του προβλήματος; Αυτές είναι οι μελέτες του ΣΥΡΙΖΑ (εν όψει ανάληψης της διακυβέρνησης), αυτές είναι οι προτάσεις του για τη λύση ενός απ’ τα μεγαλύτερα προβλήματα της χώρας; Η ενεργοποίηση ενός αραχνιασμένου νόμου του Γιωργάκη απ’ το 2011;
Ενός τόσο ελαφρόμυαλου νόμου, όσον ελαφρόμυαλος ήταν ο Γιωργάκης; Προς τι η σπουδή της κυρίας Τασούλας Χριστοδουλόπουλου (η οποία, ειρήσθω εν παρόδω, ούτε καν έχει ορκισθεί ακόμα) να υπερκεράσει τον κ. Πανούση και να φέρει προ τετελεσμένων την κυβέρνηση; Με ποια διαβούλευση; με ποιους φορείς; με ποιους στόχους και με ποια στρατηγική προχώρησε η κυρία Υπουργός; Εκτός κι αν για την κυρία Τασούλα Χριστοδουλόπουλου η σκέψη Γιωργάκη και οι νόμοι Γιωργάκη είναι κάτι σαν το βιβλιαράκι του Μάο, που θεράπευε πάσαν νόσον διά του θανάτου των ασθενών.
Η Αριστερά έχει κάνει κυβέρνηση, φιλολαϊκή κυβέρνηση εθνικής και κοινωνικής σωτηρίας και στο Υπουργικό Συμβούλιο δεν μπορούν να λειτουργήσουν συνιστώσες Τασούλες ή άλλες. Και το μεταναστευτικό πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο για να ανατεθεί η λύση του σε ΜΚΟ. Μάλιστα σε αμαρτωλές ΜΚΟ που πολλά χρόνια τώρα ψωμίζονται απ’ το μεταναστευτικό πρόβλημα διασπαθίζοντας εθνικούς και κοινοτικούς πόρους».


Όταν ο Στάθης λέει αυτά τα δικά μας σχόλια περιττεύουν…

πηγή: ΡΕΣΑΛΤΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΗΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΤΕ (ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ) ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΑΣ,

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΝΑΝΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ

(ΑΝ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΜΑΓΙΚΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ)

ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΙΣΤΩΣΩΝ.

ΥΓ. Μην επαναπαύεστε στη ράθυμη συμπεριφορά του υπουργείου. Μην ελπίζετε σε εκλογές. Αν γίνουν εκλογές

ο ΣΥΡΙΖΑ θα πάρει μικρότερα ποσοστά, επειδή η προκήρυξη εκλογών θα είναι παραδοχή αποτυχίας.

Οι δημοσκοπήσεις είναι πλασματικές.

Όσο για το δημοψήφισμα, αποτελεί πάλι μερική παραδοχή αποτυχίας, με αποτέλεσμα ο ΣΥΡΙΖΑ να κάνει παραχωρήσεις

και να αρχίζει να αδειάζει ομάδες που δεν χαίρουν ευρείας εκτίμησης.

Και τότε και θα μπει χρονικό όριο και θα δείτε και άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον...ειλικρινά..

Αν διαβάσεις όμως προηγούμενες σελίδες, θα δεις ότι ήδη έχουμε κινητοποιηθεί σε σημαντικό βαθμό.. τουλάχιστον κάνουμε ο,τι περνάει από το χέρι το δικό μας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.