Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Τη μόνη θετική καλοπροαίρετη σκέψη που μπορώ να κάνω είναι ότι ο κος Φορτσάκης το λέει προκειμένου να μην είναι έκθετα τα πτυχία των ατόμων που δεν εντάχθηκαν στην Τροπολογία Λοβέρδου. Αλλά και πάλι.

Τέλος και θα μείνω σ' αυτό, θα θυμίσω και την απόρριψη - εξέλιξη που δημοσιοποιήθηκε μέσα στον τελευταίο μήνα - εκ μέρους του Υπουργείου των όποιων διατάξεων που υπήρχαν στα κατατεθιμένα Προσχέδια οι οποίες μετέφεραν το θεμα των προϋποθέσεων των διαγραφών στους Εσωτερικούς Κανονισμούς των Σχολών και των Ιδρυμάτων. Το Υπουργείο θεώρησε ότι αυτό θα ήταν παράνομο.

Θέλω να σταθώ σ' αυτό, γιατί είχε υποστηριχθεί η άποψη πως στον Οργανισμοό του ΕΚΠΑ θα προβλεφθεί το να αποφασίζουν οι Σχολές για τις διαγραφές. Αυτό όμως δε θα μπορέσει να γίνει τελικά, διότι το Υπουργείο έκρινε μέσα στο Σεπτέμβρη πως η εν λόγω πρόβλεψη είναι αντίθετη με το Νόμο-Πλαίσιο. Ακόμα κι αν η σχετική ρύθμιση υπήρξε στο κατατεθιμένο τελικό Προσχέδιο του ΕΚΠΑ, το Υπουργείο φέρεται ότι την απέρριψε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Θα ηθελα να πω κι εγω καποια πραγματα μια και ημουν μια εκ των εκπροσωπων που ειδαν τον πρυτανη:

1. Ειτε υπαρχει ειτε δεν υπαρχει προσχεδιο εφοσον δεν εχει δημοσιευτει ειναι ανωφελο να το επικαλουμαστε. Τα υπολοιπα πανεπιστημια το εχουν ολα δημοσιευσει. Το δικο μας οχι. Αυτο νομιζω τα λεει ολα. Μακαρι να δημοσιευτει ενα προσχεδιο που ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΛΗΤΟ (να μην ειναι απλα καποιες σκεψεις )και να ειναι καλυτερο απ αυτα που μας ειπε ο Πρυτανης. Ολοι θα χαρουμε! Ομως δε βλεπω τιποτα-δυστυχως. Γιατι δε δημοσιευεται; Που κολλαει; Αυτο νομιζω ειναι σημαντικοτερο απ το αν υπαρχει ή οχι.

2. Ο Πρυτανης μιλησε σε μια επιτροπη εκπροσωπων ανοιχτα, εχοντας πληρη επιγνωση οτι αυτα θα δημοσιοποιηθουν. Παρολα αυτα και το τονισαμε ουτε πρακτικα υπηρχαν ουτε τιποτα επισημο. Αν αυτο λοιπον ειναι ανεπαρκες φανταστειτε ενα προσχεδιο που το εχει δει ενας μονο φοιτητης! . Το εδειξαν σε εκπροσωπους φοιτητων; οχι. Το δημοσιευσαν; οχι. Ειναι λοιπον ανυπαρκτο πρακτικα.

3. Πιστευω οτι δε χρειαζονται δυο ή τρεις επιτροπες. Δεν υπαρχουν αντικρουομενα συμφεροντα. Ειμαστε ολοι μαζι. Αυτη ομως ειναι η δικη μου θεση . Το θεμα επιτροπης ή επιτροπων θα το αποφασισει η Συνελευση

4. Για οποιον δεν το καταλαβε στις 31/8 οι διαγραφες εγιναν. Ειμαστε μετα το γεγονος. Το να θελουν καποιοι να στρουθοκαμηλιζουν ειναι δικαιωμα τους. Η προσωπικη θεση ομως δεν αλλαζει την πραγματικοτητα. Αν καταφερουν οσοι ενδιαφερονται και εμπιπτουν στις κατηγοριες που εχουν επανειλημμενως αναφερει ο Numb και η zoyalen να γλιτωσουν και να παρουν το τπυχιο τους θα ειναι ευχης εργον. Υπενθυμιζω οτι αυτη τη στιγμη οι ανθρωποι αυτοι ειναι ΔΙΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ αυτοδικαιως δια νομου. Για να παρουν πτυχιο πρεπει ο υπουργος να περασει νεα Τροπλογια ή δεν ξερω τι δεν ειμαι νομικος. Ο Πρυτανης μας ξεκαθαρισε παντως οτι αυτο θα γινει μονο μεσω ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ αν το δεχτει ο Υπουργος. Δεν εξαρταται απο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ- οπερ σημαινει οτι ο Υπουργος μπορει να μη το δεχτει και κανενας απ οσους δια νομου διαγραφηκαν 31/8 να μην παρει πτυχιο.

5. Επι τρια χρονια πηγαιναμε στις Σχολες μας και μας ελεγαν δεν ξερουμε τιποτα και ο Νομος δεν εφαρμοζεται. Μεχρι που 31/8 διαγραφηκαν τοσα ατομα. Ειλικρινα υπαρχει εστω κι ενας ανθρωπος που να εμπιστευεται πλεον τον οποιονδηποτε;;;;;; Δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!!!!! Θελω να δω πραξεις και εγκυρα νομικα εγγραφα. Αρκετα με τις αερολογιες! Ως εδω και μη παρεκει! χορτασαμε. Κοιταμε τι θα κανουμε προκειμενου να διασφαλισουμε το πτυχιο μας. Και κατι ακομη: Διαβαστε και δινετε. Ισως η καλυτερη συμβουλη που μας εδωσε ο Πρυτανης.

ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΥΠΗΡΧΕ και το ξέρουμε ΟΛΟΙ πάρα πολύ καλά!!!

Δεν το είδε μόνο ένας φοιτητής αλλά είναι γνωστό στο Υπουργείο όπου είχε κατατεθεί(θυμίζω τα πρόσφατα περί της "ισονομίας" του Λοβέρδου για να υποψιαστούμε ποιά θα μπορούσε να ήταν η τύχη του στη συνέχεια ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ),ήταν γνωστό σε όλα τα μέλη της προηγούμενης επιτροπής που το συνέταξε και την τελική του μορφή ήξεραν καμιά δεκαριά άτομα!

Δεν ανακοινώθηκε επίσημα γιατί αποτελούσε εσωτερική υπηρεσιακή επικοινωνία με την ομάδα εργασίας του Υπουργείου και θα ανακοινωνόταν μετά από την έγκριση του.Θα ετίθετο μάλιστα και σε διαβούλευση!!!

Ολα αυτά είναι πολύ βολικό να τα αγνοούμε και φυσικά,και δε θα ψάχνουμε χίμαιρες και προσχέδια-φαντάσματα! Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο!

Είναι όμως στρουθοκαμηλισμός(να χρησιμοποιήσω το δικό σου χαρακτηρισμό) να ΜΗ βλέπουμε πως οι πρακτικές Υπουργείου και Φορτσάκη βρίσκονται σε απόλυτη αρμονία και τέλειο συγχρονισμό ως προς το απεχθέστερο σενάριο!!!

Γι'αυτό και είναι επιτακτική η ανάγκη να σκληρύνουμε τις απαιτήσεις μας απέναντι στον πρύτανη αν κι εφόσον τον ξανασυναντήσουν εκπρόσωποι φοιτητών και να απορρίψουν πανηγυρικά κάθε δική του προσπάθεια παρεμπόδισης των σπουδών μας ΟΤΑΝ υπάρχει απόφαση ΑΠΘ περί διακοπής σπουδών και ΟΤΑΝ άλλο Ιδρυμα,το ΕΜΠ βροντοφωνάζει πως δε θα ακολουθήσει πρακτικές διαγραφών!!!

Ας προτείνουμε εμείς,μόνοι μας,τα 2 χρόνια του "εξαφανισμένου"προσχεδίου Ή ακόμη καλύτερα,ας κάνουμε πρόταση για Ν αριθμό εξαμήνων όπως είχαμε κάνει στην επιτροπή Χρυσανθάκη μαζί με τους συναδέλφους της Νομικής πριν λίγους μήνες και χωρίς εξαιρέσεις,ποσοστώσεις επιτυχημένων μαθημάτων,κριτηρίων ή ελέγχους συνέπειας κι επιμέλειας!!!

ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ,ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΩΝΑΣ,ΟΥΤΕ ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΟ!!!!!

Δεν καταλαβαίνω τι άλλαξε από τα ανοιξιάτικα πρωινά και απογεύματα όπου τρέχαμε να παραδώσουμε τις προτάσεις που μας ζήτησαν και μόνοι μας κιόλας!Τώρα,έχουμε μαζί μας πολύ περισσότερους κι από άλλες σχολές!!!

Απλά,φθινοπωριάζει και πάντα τέτοια εποχή,ενισχύεται το άγχος για έναν χειμώνα που θα ακολουθήσει......

Αυτό προσπαθεί να εκμεταλλευτεί και ο κος Πρύτανης:το άγχος και την ανασφάλεια μας για να συμμαχήσουμε με τη λογική του "ολίγου" και του ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ "σίγουρου".

Και γράφω "ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ"γιατί η ζωή είναι τόσο απρόβλεπτη για να βγεί κανείς εκτός προσωπικού προγράμματος και προθεσμιών ακόμη κι αν χρωστάει 1-2 μαθήματα!!!

Πόσο μάλλον αν δουλεύει,αν θηλάζει,αν σκάβει σε χωράφια για μεροκάματο,αν βρίσκεται εκτός της χώρας αναγκαστικά για 2 εξεταστικές περιόδους,αν προσβληθεί ξαφνικά από μία δύσκολη ασθένεια,αν υποχρεωθεί να χειρουργηθεί,αν η θεραπεία που θα ακολουθήσει έχει σημαντικές παρενέργειες,αν χωρίσει από το μεγάλο έρωτα απροειδοποίητα,αν γνωρίσει το μεγάλο έρωτα και μέχρι να "αυτορεγουλαριστεί",αν ξαφνικά τεθεί θέμα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης,αν πεθάνει αγαπημένο πρόσωπο και διανύει μακριά περίοδο πένθους,αν τρακάρει στο δρόμο,αν πέσει σε απαγορευτικό απόπλου ενώ πηγαίνει να εξεταστεί,αν έχει καθυστέρηση μία πτήση,αν πρέπει να φροντίσει άρρωστο γονέα ή ανήμπορο γονέα,αν πρέπει να ψάξει για εργασία και δεύτερη εργασία καμιά φορά,αν καεί το σπίτι του,αν γίνει σεισμός,αν δεν έχει θέρμανση για να μπορεί να διαβάζει αποδοτικά ώρες,αν έχει απομακρυνθεί από τη σχολή χρόνια και χρειάζεται ένα μεσοδιάστημα "εγκλιματισμού",αν "κόβεται" σε μαθήματα που έχει προετοιμάσει,αν του γίνει,ξαφνικά,αγωγή σε αστικό δικαστήριο για κάποιο λόγο,αν χρωστάει σε εφορία,ταμεία κλπ,αν χάσει τα λεφτά του,αν του διαρρήξουν το σπίτι του,.......αν........αν........αν.....αν......αν.......αν......ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΕΧΝΑΩ ΑΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ!

Είναι ΜΟΝΟ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ .....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ!!!

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΦΟΡΤΣΑΚΗ!!!!

ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΒΛΑΒΕΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΣΑΠΟΥΝΟΠΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΒΡΕΧΤΑ ΜΕΛΟΔΡΑΜΑΤΑ!!!!!

Guerilla:Συμφωνώ!Και σίγουρα,ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΣΣΕΣΑΙ ΠΛΕΟΝ!!!! emconfused:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά, όταν άκουσα τον υπουργό παιδείας στη Βουλή να μιλά για άκυρα πτυχία μετά την αυτοδίκαιη διαγραφή που ορίζει ο νόμος, το θεώρησα υπερβολικό. Ομολογώ πως δεν ήξερα ότι μπορεί πτυχίο που δίνει ένα πανεπιστήμιο σε φοιτητή που έχει περάσει με την αξία του όλα τα μαθήματα να ακυρωθεί από δικαστήρια. Νόμιζα ότι ακόμα και αν έφτανε μια προσφυγή στο δικαστήριο, οι δικαστές θα δικαίωναν το φοιτητή και θα επικυρωναν το πτυχίο. Το περιστατικό που περιγράφει η Αφροδίτη είναι πολύ ανησυχητικό καθώς αποτελεί δεδικασμένο. Με εξέπληξε αρνητικά. Δεν ξέρω τί να πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα να πω κι εγω καποια πραγματα μια και ημουν μια εκ των εκπροσωπων που ειδαν τον πρυτανη:

1. Ειτε υπαρχει ειτε δεν υπαρχει προσχεδιο εφοσον δεν εχει δημοσιευτει ειναι ανωφελο να το επικαλουμαστε. Τα υπολοιπα πανεπιστημια το εχουν ολα δημοσιευσει. Το δικο μας οχι. Αυτο νομιζω τα λεει ολα. Μακαρι να δημοσιευτει ενα προσχεδιο που ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΛΗΤΟ (να μην ειναι απλα καποιες σκεψεις )και να ειναι καλυτερο απ αυτα που μας ειπε ο Πρυτανης. Ολοι θα χαρουμε! Ομως δε βλεπω τιποτα-δυστυχως. Γιατι δε δημοσιευεται; Που κολλαει; Αυτο νομιζω ειναι σημαντικοτερο απ το αν υπαρχει ή οχι.

2. Ο Πρυτανης μιλησε σε μια επιτροπη εκπροσωπων ανοιχτα, εχοντας πληρη επιγνωση οτι αυτα θα δημοσιοποιηθουν. Παρολα αυτα και το τονισαμε ουτε πρακτικα υπηρχαν ουτε τιποτα επισημο. Αν αυτο λοιπον ειναι ανεπαρκες φανταστειτε ενα προσχεδιο που το εχει δει ενας μονο φοιτητης! . Το εδειξαν σε εκπροσωπους φοιτητων; οχι. Το δημοσιευσαν; οχι. Ειναι λοιπον ανυπαρκτο πρακτικα.

3. Πιστευω οτι δε χρειαζονται δυο ή τρεις επιτροπες. Δεν υπαρχουν αντικρουομενα συμφεροντα. Ειμαστε ολοι μαζι. Αυτη ομως ειναι η δικη μου θεση . Το θεμα επιτροπης ή επιτροπων θα το αποφασισει η Συνελευση

4. Για οποιον δεν το καταλαβε στις 31/8 οι διαγραφες εγιναν. Ειμαστε μετα το γεγονος. Το να θελουν καποιοι να στρουθοκαμηλιζουν ειναι δικαιωμα τους. Η προσωπικη θεση ομως δεν αλλαζει την πραγματικοτητα. Αν καταφερουν οσοι ενδιαφερονται και εμπιπτουν στις κατηγοριες που εχουν επανειλημμενως αναφερει ο Numb και η zoyalen να γλιτωσουν και να παρουν το τπυχιο τους θα ειναι ευχης εργον. Υπενθυμιζω οτι αυτη τη στιγμη οι ανθρωποι αυτοι ειναι ΔΙΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ αυτοδικαιως δια νομου. Για να παρουν πτυχιο πρεπει ο υπουργος να περασει νεα Τροπλογια ή δεν ξερω τι δεν ειμαι νομικος. Ο Πρυτανης μας ξεκαθαρισε παντως οτι αυτο θα γινει μονο μεσω ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ αν το δεχτει ο Υπουργος. Δεν εξαρταται απο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ- οπερ σημαινει οτι ο Υπουργος μπορει να μη το δεχτει και κανενας απ οσους δια νομου διαγραφηκαν 31/8 να μην παρει πτυχιο.

5. Επι τρια χρονια πηγαιναμε στις Σχολες μας και μας ελεγαν δεν ξερουμε τιποτα και ο Νομος δεν εφαρμοζεται. Μεχρι που 31/8 διαγραφηκαν τοσα ατομα. Ειλικρινα υπαρχει εστω κι ενας ανθρωπος που να εμπιστευεται πλεον τον οποιονδηποτε;;;;;; Δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!!!!! Θελω να δω πραξεις και εγκυρα νομικα εγγραφα. Αρκετα με τις αερολογιες! Ως εδω και μη παρεκει! χορτασαμε. Κοιταμε τι θα κανουμε προκειμενου να διασφαλισουμε το πτυχιο μας. Και κατι ακομη: Διαβαστε και δινετε. Ισως η καλυτερη συμβουλη που μας εδωσε ο Πρυτανης.

ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΥΠΗΡΧΕ και το ξέρουμε ΟΛΟΙ πάρα πολύ καλά!!!

Δεν το είδε μόνο ένας φοιτητής αλλά είναι γνωστό στο Υπουργείο όπου είχε κατατεθεί(θυμίζω τα πρόσφατα περί της "ισονομίας" του Λοβέρδου για να υποψιαστούμε ποιά θα μπορούσε να ήταν η τύχη του στη συνέχεια ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ),ήταν γνωστό σε όλα τα μέλη της προηγούμενης επιτροπής που το συνέταξε και την τελική του μορφή ήξεραν καμιά δεκαριά άτομα!

Δεν ανακοινώθηκε επίσημα γιατί αποτελούσε εσωτερική υπηρεσιακή επικοινωνία με την ομάδα εργασίας του Υπουργείου και θα ανακοινωνόταν μετά από την έγκριση του.Θα ετίθετο μάλιστα και σε διαβούλευση!!!

..

Αυτο λεω κι εγω! Υπηρχε, ωραια. Δεν εγινε δεκτο ομως!!!! δεν εγκριθηκε!!!! Αυτο δεν ειναι το σημαντικοτερο;;; Δεν ξερω ποιος και γιατι το μπλοκαρε. Το γεγονος ειναι οτι προσχεδιο εγκεκριμενο δεν υπαρχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κατι ακομη: Διαβαστε και δινετε. Ισως η καλυτερη συμβουλη που μας εδωσε ο Πρυτανης.

καλα πεφτω απο τα συννεφα....ουτε μου περασε απο το μυαλο....

Πόσο μάλλον αν δουλεύει,αν θηλάζει,αν σκάβει σε χωράφια για μεροκάματο,αν βρίσκεται εκτός της χώρας αναγκαστικά για 2 εξεταστικές περιόδους,αν προσβληθεί ξαφνικά από μία δύσκολη ασθένεια,αν υποχρεωθεί να χειρουργηθεί,αν η θεραπεία που θα ακολουθήσει έχει σημαντικές παρενέργειες,αν χωρίσει από το μεγάλο έρωτα απροειδοποίητα,αν γνωρίσει το μεγάλο έρωτα και μέχρι να "αυτορεγουλαριστεί",αν ξαφνικά τεθεί θέμα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης,αν πεθάνει αγαπημένο πρόσωπο και διανύει μακριά περίοδο πένθους,αν τρακάρει στο δρόμο,αν πέσει σε απαγορευτικό απόπλου ενώ πηγαίνει να εξεταστεί,αν έχει καθυστέρηση μία πτήση,αν πρέπει να φροντίσει άρρωστο γονέα ή ανήμπορο γονέα,αν πρέπει να ψάξει για εργασία και δεύτερη εργασία καμιά φορά,αν καεί το σπίτι του,αν γίνει σεισμός,αν δεν έχει θέρμανση για να μπορεί να διαβάζει αποδοτικά ώρες,αν έχει απομακρυνθεί από τη σχολή χρόνια και χρειάζεται ένα μεσοδιάστημα "εγκλιματισμού",αν "κόβεται" σε μαθήματα που έχει προετοιμάσει,αν του γίνει,ξαφνικά,αγωγή σε αστικό δικαστήριο για κάποιο λόγο,αν χρωστάει σε εφορία,ταμεία κλπ,αν χάσει τα λεφτά του,αν του διαρρήξουν το σπίτι του

,.......αν........αν........αν.....αν......αν.......αν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ εύστοχα τα σχόλια του μέλους guerilla σχετικά με την πρόθεση του Υπουργείου να έχει πλέον κάτι παραπάνω από λόγο στην διαβούλευση για την σύσταση του Οργανισμού των Ιδρυμάτων. Αυτό και όχι το φθινόπωρο με κάνει αρκετά επιφυλακτικό και για κάποιους ενδεχομένως ηττοπαθή.

Άλλο πράγμα το αυτοδιοίκητο κι άλλο πράγμα η αυθαιρεσία.

Μέρος της απάντησης είναι ότι ο κ. Φορτσάκης εννοεί κάτι τέτοιο, αν ο Οργανισμός δεν έχει τεθεί σε ισχύ μέχρι 30.4, αλλά υπάρχει εγκεκριμένο προσχέδιο :

Πλέον έχει γίνει ευρύτερα γνωστό, επομένως δεν υπάρχει λόγος να το κρατάμε «κρυφό»

Προσωπική εκτίμηση : αν οι Οργανισμοί δεν είναι έτοιμοι, θα χρειαστούμε νομοθετική ρύθμιση. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΙΣΩ,ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ facebook,ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΕΜΠΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ greekmeds,ΕΙΧΕ ΕΝΟΧΛΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΕΚΤΟΤΕ,ΣΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΩ,ΑΦΗΝΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ.
ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ,ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ!

ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ,ΠΑΛΙΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΝΕΑ!!!!!!!!!!!!!!!
ΧΘΕΣ,ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΒΡΑΔΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΗ.
ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΓΙΗΣ ΥΠΝΟΣ.
ΣΥΝΕΒΑΛΕ Σ'ΑΥΤΟ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ,ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΡΗΓΜΑΤΑ Σ'ΕΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΠΟΥ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΑ,ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΡΙΞΙΜΟ ΤΩΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΤΟΥ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΑΝ ΤΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ...
ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ-ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΜΕ ΔΙΑΣΠΑΣΤΙΚΑ,ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΔΙΑΚΥΒΕΥΜΑ!
ΠΑΡΘΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΜΑΧΩΝΕΣ,Σ'ΕΝΑ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΙ ΧΕΙΡΙΣΜΟΙ.
Ο ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ,ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ "ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ".
ΟΜΩΣ ΤΙ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟ?!
ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ-Η ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ,ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ "ΕΚΤΡΟΧΙΑΣΜΟΙ" (ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΦΟΥΛ ΣΕ ΑΤΕΛΕΙΕΣ!!!) ΘΑ ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΝΤΑΝ ΑΜΕΣΑ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΜΕ ΝΑ ΠΡΥΤΑΝΕΥΣΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΛΝΑΜΕ ΤΟ ΘΥΜΙΚΟ...ΠΕΡΙΠΑΤΟ!!!!
ΜΗΠΩΣ ΕΚΤΙΜΗΣΑ ΛΑΘΟΣ,ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ?!!!
ΥΠΕΡΤΙΜΗΣΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ?!!!!!!!
ΟΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ Σ'ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ?!!!!!!!!!!
ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΙ ΔΙΑΚΥΒΕΥΕΤΑΙ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΟΥΜΕ?!!!!!!!!!!!!!
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ,ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΟΠΩΣΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.
Η ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ"ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΕΙ"ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΜΕΤΩΠΑ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ 18,ΟΥΤΕ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΠΙΑ!!!
ΤΟΤΕ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,"ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ" ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ,ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ,Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ.
ΑΡΑ,ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ non-stop!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΟΜΩΣ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ "ΜΕΤΑΦΕΡΩ"...ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΜΠΤΕΤΑΙ,ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΩ,ΟΥΤΕ ΤΟΝ "ΑΓΩΝΑ",ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΩΣΗ,ΤΗΝ ΤΣΑΝΤΙΛΑ,ΤΟ "ΑΕΙ..ΣΙΧΤΙΡΙΣΜΑ"(!!!!!!!!!!).
ΔΕ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΩ.


ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ,ΤΗ ΣΑΒΒΑΤΙΑΤΙΚΗ "ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΣΗ" ΜΟΥ,ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΗΔΕΝ.
ΕΝΑΣ ΕΥΦΥΗΣ,ΝΟΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΝΗΛΙΚΑΣ ΤΙ ΘΑ..."ΔΙΑΛΕΓΕ",ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥΝ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΣΤΕΝΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΓΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η' Θ'ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ?!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ.Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ.ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΜΕ ΤΟ "ΑΘΛΗΜΑ".

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

 

 

Δεν έχω κλείσει εγώ τα πμ μου!Κι αν το έκανα ,έγινε από λάθος!Να μου υποδείξετε παρακαλώ,μέσω μέιλ πως διορθώνεται.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση και την εξήγηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μου υποδείξετε παρακαλώ,μέσω μέιλ πως διορθώνεται.

πατας εικονιδιο ινβοχ -> view all mesagges -> κατω αριστερα εχει κομβιον enable/disable messenger

υγ

μυριαμ εσυ...? :D

emrockon

200090917_pul.9cn31vkpscg0g40gkckock8k8.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Myriam υποθεση κανω, μηπως εχει γεμισει το inbox σου και πρεπει να σβησεις καποια παλια μηνυματα για να δεχεσαι καινουρια;

παιδια ως παρατηρητης απλος προτεινω να εκθεσετε τις δυο διαφορετικες αποψεις που υπαρχουν ξεκαθαρα. με υπονοουμενα δεν μπορουμε να παρακολουθησουμε τι λετε και να εχουμε αποψη. Αν για καποιο θεμα δεν θελετε να αποκαλυψετε λεπτομερειες δημοσιως, μπορειτε να αναφερθειτε σε αυτο περιφραστικα.

ετσι ως εχει τωρα η κατασταση οποιοδηποτε ειρωνικο σχολιο σε σχεση με το τι κανει η myriam και ποσα μαθηματα εδωσε θεωρω οτι γινεται επιτηδευμενα για να προκαλεσει προβληματα στην ευρυθμη λειτουργια της ομαδας που προσπαθει για να παρουμε το πτυχιο μας. Τα παιδια αυτα ειναι ολα κουρασμενα απο τοσους μηνες-χρονια προσπαθειας, εχουν και τις διαφωνιες που πρεπει να αντιμετωπισουν και ειναι απαραιτητο εκ μερους μας να μην συμβαλλουμε περαιτερω στην κουραση τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Myriam υποθεση κανω, μηπως εχει γεμισει το inbox σου και πρεπει να σβησεις καποια παλια μηνυματα για να δεχεσαι καινουρια;

 

παιδια ως παρατηρητης απλος προτεινω να εκθεσετε τις δυο διαφορετικες αποψεις που υπαρχουν ξεκαθαρα. με υπονοουμενα δεν μπορουμε να παρακολουθησουμε τι λετε και να εχουμε αποψη. Αν για καποιο θεμα δεν θελετε να αποκαλυψετε λεπτομερειες δημοσιως, μπορειτε να αναφερθειτε σε αυτο περιφραστικα.

 

ετσι ως εχει τωρα η κατασταση οποιοδηποτε ειρωνικο σχολιο σε σχεση με το τι κανει η myriam και ποσα μαθηματα εδωσε θεωρω οτι γινεται επιτηδευμενα για να προκαλεσει προβληματα στην ευρυθμη λειτουργια της ομαδας που προσπαθει για να παρουμε το πτυχιο μας. Τα παιδια αυτα ειναι ολα κουρασμενα απο τοσους μηνες-χρονια προσπαθειας, εχουν και τις διαφωνιες που πρεπει να αντιμετωπισουν και ειναι απαραιτητο εκ μερους μας να μην συμβαλλουμε περαιτερω στην κουραση τους.

 

Η δική μου πρόταση είναι καταγεγραμμένη χθές στο ποστ με το οποίο απαντούσα στην Αφροδίτη!

Εκεί...που αναφερόμουν σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ-ΟΧΙ ΣΤΡΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΟ!

Δεν είμαι κουρασμένη σωματικά.Παίρνω και τις βιταμίνες μου και τις θαλασσινές μου ανάσες κι έχω αρκετούς τρόπους διαφυγής!Πάντοτε είχα!

Με κουράζει ψυχικά η βλακεία,η κακοήθεια,η αδικία,οι πονηριές κλπ,κλπ.

Εχω μάθει να μιλάω ανοικτά,ελεύθερα,με όποιο κόστος και είμαι έτσι από μικρή και όλη τη διάρκεια του χρόνου!

Υποθέτω πως "ευθύνεται" η μητέρα μου γι'αυτό όταν "το δικό της στόμα δεν το είχε κλείσει ούτε η χούντα"!! Ετσι συνήθιζε να λέει για τον εαυτό της!!

Ευχαριστώ,Bass για όλα.

 

 

SP_IO,ευχαριστώ.Θα πάω να δω πως θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είχαμε αποφασίσει να αναρτηθεί πρόγραμμα τακτικών συναντήσεων

Εχω δημιουργησει topic για τις τακτικες και εκτακτες συναντησεις, εδω:

οπως αναφερεται, οι τακτικες θα ειναι καθε τελευταια παρασκευη του μηνα, εκτος αν συμπιπτουν γιορτες/αργιες (πχ Δεκεμβριο και Μαρτιο). Σε καθε περιπτωση θα το ανεβαζω εγκαιρως.

μολις αισιως ολοκληρωθει η εκτακτη συνελευση θα ανεβασω και την ημερομηνια της επομενης τακτικης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Θα ήθελα κι εγώ,ως μέλος της επιτροπής των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής,να καταθέσω την "εικόνα" που αποκόμισα από τη συνάντησή μας με τον Κο Πρύτανη.

 

Να μου επιτραπεί τη συγκεκριμένη ανάρτηση να την αναπαράγω σε κάθε νέα σελίδα,λόγω του ότι θα θέσω και κάποια θέματα υψίστης σημασίας κατ'εμένα,που ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΧΑΘΟΥΝ" στις αναρτήσεις που θα λαμβάνουν χώρα έως την επόμενη συνέλευση των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής Σχολής.

 

Πιστεύω πως Η ΝΕΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΠΕΣΕΙ Μ'ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΜΒΟΛΙΜΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ Η'ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΚΟΣ ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΑΝΑΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ Σ'ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.

 

Θα επικοινωνήσω με τον Comfortably Numb και την Αφροδίτη και το αργότερο τη Δευτέρα θα έχετε εικόνα για την ημερομηνία της εν λόγω συνέλευσης!

 

Το κλίμα στο οποίο πραγματοποιήθηκε η συζήτηση με τον Κο Πρύτανη τολμώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα "ΘΕΡΜΟ".

Το γεγονός πως ενδιαφέρθηκε να του γνωστοποιήσουμε τους προσωπικούς λόγους που ενοχοποιούνται,για τον καθένα χωριστά από την ομάδα που τον συνάντησε,για την καθυστέρηση-αναβολή λήψης του πτυχίου,καταδεικνύει ενδιαφέρον που ξεπερνά τους τύπους.

Κατατέθηκαν και ανταλλάχτηκαν θέσεις και απόψεις.

"Χτίστηκε" η ΓΕΦΥΡΑ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ,ώστε στο εγγύς μέλλον μέσα από εντατικοποιημένες ενέργειες οργάνωσής μας να του παρουσιαστεί με όσο γίνεται ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ το ΠΡΟΦΙΛ των φοιτητών την "ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΜΟΙΡΑ" των οποίων καλείται ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ και ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΕΡΑΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ,ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

 

Έχω ήδη δεχτεί τηλεφωνήματα από φοιτητές από την Ιατρική,από τη Φαρμακευτική,από το Χημικό,από τη Φιλοσοφική - το τηλ μου τους το έδωσε η Κα Σωτήρχου από την Εφημερίδα των Συντακτών -,οι οποίοι έχουν φορηβηθεί απίστευτα γιατί με τα καινούρια νέα,αντιλαμβάνονται πως με μια πρώτη εκτίμηση,αυτοί που φωτογραφίζονται πως ευνοούνται είναι οι φοιτητές που οφείλουν λίγα μαθήματα και των οποίων οι ζωές,έχουν "ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ".

 

Τους ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΜΕΥΟΝΑΙ ΠΩΣ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ,ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΣΑΦΗ ΣΤΟΧΟ : ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΡΗΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ,ΒΑΣΕΙ ΙΔΙΑΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ.

 

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ!!!

 

 

Τα θέματα που θέλω να θέσω εν όψει της νέας μας συνέλευσης είναι τα εξής:

 

- Ανανέωση της ψήφου εμπιστοσύνης στην επιτροπή εκπροσώπησης των επί πτυχίω φοιτητών

 

- Στην περίπτωση που καταστεί αναγκαίο τη σύσταση ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ,μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ σε ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ και ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ" και μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ Η'ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και λοιπών εκκρεμοτήτων ως προς τη σχολή { εργαστήρια,κλινικές,πτυχιακή εργασία } και ΜΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ"

 

- Καταγραφή με σαφήνεια - λεπτομέρειες του προφίλ των φοιτητών που αφορά η εφαρμογή του μέτρου της διαγραφής [ υποχρεώσεις ως προς τα της σχολής και ατομικές συνθήκες ].ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΙΔΙΕΣ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΟΙΚΟΛΟΜΟΡΦΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΙΛ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ,ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΘΕΙ Η ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ,ΘΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ.

 

Γι'αυτό το εγχείρημα θα ζητήσουμε τη συνδρομή της Σχολής μας μέσω των Καθηγητών που προσφέρθηκαν να μας βοηθήσουν.

Όσο και να υπάρχει η προθυμία από τη μεριά μας,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤ'ΕΠΕΙΓΟΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ RENDEZ-VOUS ΜΕ ΤΟΝ ΚΟ ΠΡΥΤΑΝΗ.

 

- Στην επόμενη Γενική Συνέλευση τμήματος να ζητηθεί από τον Κο Πρόεδρο και τα Μέλη ΔΕΠ να τοποθετηθούν αναφορικά με τα κριτήρια που θα τεθούν από τη μεριά της σχολής,στην περίπτωση που εκπνεύσει το χρονικό διάστημα που θα οριστεί κεντρικά.

 

- Από τη μεριά του ΣΦΙΑ,επίσημη - επικαιροποιημένη θέση με βάση τα νέα δεδομένα.

 

-Να επιχειρηθεί η σύγκλιση με άλλες σχολές του ΕΚΠΑ ως προς τις διεκδικήσεις - προτάσεις μας.

 

ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΓΕΙΛΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ GREEKMEDS ΚΑΙ ΤΟΥ FACEBOOK ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΤΟΥ ΕΚΠΑ,ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.

 

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΑΣ,ΜΑΣ ΤΙΜΗΣΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠ.

 

Ευχαριστώ όλους όσους ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΙΕΡΟ ΣΚΟΠΟ : ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΙΣΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ.

ΑΝΤΙΠΑΡΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ.

 

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!!!

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ!!!

 

 

 

 

Τελικά,για οικονομία χρόνου,τη μέρα καθορισμού του προγράμματος της εμβόλιμης εξεταστικής του Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί και η συνέλευση για την "ΚΑΥΤΗ ΑΤΖΕΝΤΑ " των επί τπυχίω φοιτητών.

 

Οπότε,την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου στις 19.00 στο αμφιθέατρο ΝΑΒΟ,ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ - ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟ ΠΡΥΤΑΝΗ ΤΕΛΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ ΛΟΙΠΩΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΜΑΣ!!!

 

Για τους συναδέλφους που θα μας τιμήσουν από άλλες σχολές του ΕΚΠΑ,θα υπάρχει κάποιος στο άγαλμα του Ιπποκράτη [ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ!!! ],ώστε να σας οδηγήσει στο εν λόγω αμφιθέατρο!!!

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτως ή άλλως τις διαγραφές τις κάνει η εκάστοτε σχολή ιδρύματος και όχι το υπουργείο.
Ο οργανισμός εγκρίνεται και από το συμβούλιο ιδρύματος και από το υπουργείο.
Οπότε θα μου εξηγήσετε και εμένα λίγο κάποια πράγματα:
Θα απορρίψει δηλαδή γενναία οριζόντια παράταση το υπουργείο με ποιο ακριβώς πάτημα; Οτι δεν είναι σύμφωνη με το πνεύμα του νόμου; Αφού 1. το υπουργείο δεν ξέρει τι στάση κρατούσαν τα ιδρύματα μέχρι στιγμής (βλέπε διακοπή σπουδών που δε μας δόθηκε) και 2. υπάρχει το αυτοδιοίκητο. Δηλαδή θα επέμβει σε διαγραφή το υπουργείο; Πώς θα το κάνει αυτό;

Τι χάνω; Και εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται καθηγητής νομικής να επικαλείται τώρα το αυτοδιοίκητο. Εκτός και αν όλα είναι μια ωραία παράσταση για να νομιμοποιηθεί η ιδέα των διαγραφών στην κοινή γνώμη.

Τόσο καιρό έλεγα να υπάρχει σαφής διατύπωση για παράταση στον οργανισμό τώρα θα καταλήξουμε σε ασαφή παράταση με την προοπτική ότι οι σχολές θα πράξουν τα δέοντα. Δηλαδή θα μας κουράσει κι άλλο το ζήτημα της διαγραφής και μέχρι την τελευταία στιγμή θα είναι τα πάντα πιθανά. Υπέροχα.

Και κάτι τελευταίο, υπάρχει τάση για μαζικές καταλήψεις λόγω των οργανισμών και των διαγραφών; Πώς εκτιμάτε την κατάσταση;

Πάντως φαίνεται ότι θα πάμε σε εκλογές λόγω της προεδρικής εκλογής αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ δύσκολα θα έχει αυτοδυναμία οπότε απόσυρση της διάταξης των διαγραφών δε φαίνεται ιδιαίτερα πιθανή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Εκτός και αν όλα είναι μια ωραία παράσταση για να νομιμοποιηθεί η ιδέα των διαγραφών στην κοινή γνώμη"

@empitisa

οι ερωτήσεις σου είναι ρητορικές, έτσι;

Τα περί αυτοδιοίκητου και των αυτοδίκαιων διαγραφών από το υπουργείο, έχουν σχολιαστεί εκτενώς στις προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι η πλεον κατάλληλη, ώστε να σου εξηγώ, θα σου πω μόνο τι έχω καταλάβει η ίδια: το αυτοδιοίκητο το ερμηνεύουν οι πρυτάνεις κατά το δοκούν και ναι, το υπουργείο μπορεί να κάνει αυτοδίκαιες διαγραφές. Αν δεν υπογράψει ο κοσμήτορας, παίρνουμε μεν πτυχίο, αυτό είναι άκυρο δε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μιλήσουν οι νομικάριοι του τόπικ, γιατί έχω καταλάβει ότι μόνο οι σχολές διαγράφουν. Τώρα τα περί άκυρων πτυχίων του υπουργού τα εντάσσω στο πλαίσιο "αυστηρό προφίλ" για τις διαγραφές μιας και πρακτικά μου φαίνεται αστείο να αποφοιτήσεις από την ιατρική εκπα και να φύγεις στο εξωτερικό και ενώ έξω θα αναγνωρίζεται κανονικά το πτυχίο σου εδώ το ελληνικό δημόσιο θα σου λέει λυπάμαι κύριε. Επίσης όποια και αν είναι η παράταση που θα δοθεί μέσω οργανισμού, πάλι οι σχολές λογικά θα μπορούν να δώσουν επιπρόσθετη παράταση γιατί υπάρχει ο ανθρώπινος απροσδιόριστος παράγοντας και γιατί οι πανεπιστημιακοί δεν είναι τόσο παράλογοι πια στην πλειοψηφία τους που θα διαγράψουν κάποιον για ένα μόνο μάθημα για πχ και μάλιστα παράλογου καθηγητή. Στο ΕΚΠΑ μιλάνε επίσημα για 1 έτος παράταση τουλάχιστον έστω και με ποσοτικό κριτήριο περασμένων μαθημάτων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες αναρτήσεις των Αφροδίτη, Comfortably Numb, Zoyalen και Isolde σχετικά με τις πληροφορίες που απέσπασαν κατά τη διάρκεια της συνάντησης με τον Κο Φορτσάκη και θα δεις ποιες είναι οι θέσεις του σε όλα όσα ρωτάς. Επίσημες θέσεις όμως, χωρίς κανονιστική απόφαση της Συγκλήτου, δεν τις λες...

Να συμπληρώσω και το εξής: μπορεί το ελληνικό δημόσιο να μην έχει πρόβλημα να σε προσλάβει με άκυρο πτυχίο, τόσοι και τόσοι διέπρεψαν με τα πλαστά, αλλά πρόβλημα θα έχει ο συνάδελφος που σε ανταγωνίζεται για την ίδια θέση και θα σε καρφώσει.

Εδώ δεν έχουμε ανταγωνισμό, ο στόχος είναι κοινός και πάλι τρωγόμαστε. Φαντάσου τι έχει να γίνει στην αρένα της αγοράς εργασίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ εντός του ίδιου ιδρύματος υπάρχουν σχολές που δεν είναι λογικό να αντιμετωπιστούν με ενιαίο τρόπο στο θέμα παράτασης της φοίτησης. Για πχ εντός του ΕΜΠ υπάρχουν σχολές με εργαστήρια και σχολές χωρίς εργαστήρια. Με δύο απουσίες κόβεσαι σε μάθημα και σε άλλη περίπτωση δίνεις παρόν μόνο στην εξέταση.
Και ο υπουργός λέει ότι θα φροντίσει αναμεταξύ των ιδρυμάτων να μην υπάρξουν αδικίες.
Σα να λέμε καμία αντίληψη.
Ας μιλήσουν οι φοιτητές νομικής καλύτερα αλλά δε νομίζω ότι το ζήτημα του αυτοδιοίκητου είναι τόσο απλό. Αλλο το ζήτημα των μετεγγραφών και η ύπαρξη των συμβουλίων διοίκησης και άλλο το ζήτημα της διαγραφής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόσπασμα από τη συνέντευξη των Πρυτάνεων ΕΚΠΑ και ΕΜΠ, που δημοσιεύεται στη σημερινή Καθημερινή :

" Οφείλουμε να είμαστε ρεαλιστές, και αυτό να διαπερνά όλες τις αποφάσεις μας» απαντά ο κ. Φορτσάκης, στην αναφορά μου για την πρόσφατη διαγραφή των «αιώνιων» φοιτητών και για τυχόν νέα ρύθμιση που θα δίνει τη δυνατότητα σε όσους διεγραμμένους το επιθυμούν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους. Τα δύο ιδρύματα θα εξαντλήσουν τις νόμιμες δυνατότητες που διαθέτουν προς την κατεύθυνση αυτή.

Η χρηματοδότηση

Αλλωστε, οι «αιώνιοι» δεν επιβαρύνουν οικονομικά τα ιδρύματα, τα οποία από την άλλη καλούνται να λειτουργήσουν με συνεχώς μειούμενη κρατική χρηματοδότηση την τελευταία πενταετία.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Myriam

δεν παρανόησα, διάβασα πολύ καλά την ανάρτησή σου.

Η Μ.Τ. μπορεί μεν να απευθύνεται στα μέλη του συλλόγου, οι ενστάσεις της όμως δεν αφορούν διαδικασία του συλλόγου, αλλά τη συνέλευση των επί πτυχίω.

Άρα, σε ποιους θα έπρεπε να απευθύνεται;

Κι εγώ απάντησα ΑΥΣΤΗΡΑ σε αυτό που με ρώτησες για το μέιλ!ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!

Η Μ.Τ. είναι επί πτυχίω φοιτήτρια Ιατρικής με ιδιαίτερα προσόντα,γνώσεις και αξιοθαύμαστη πορεία στην 7μηνη προσπάθεια αντίδρασης στις διαγραφές!!

Χωρίς ΕΚΕΙΝΗ η οποία μαζί με την ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΘ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΕΝΑ ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΝΤΟΥΕΤΟ,ΠΟΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ!!!

ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ ΠΑΡΑ ΤΗ ΛΑΣΠΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΑ,ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΜΙΛΛΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!

Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΩΧΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ!!!

Αισθάνομαι περήφανη που αν και είχα συγκρουσθεί μαζί της για τη σχολαστικότητα της και το εξονυχιστικό "χτένισμα" κειμένων που μαζί συντάσσαμε κατά καιρούς,κατάφερα με δίκαιη κρίση και χωρίς εγωισμό,να παραδεχτώ πως κάθε διαφωνία της και κάθε παρορμητισμός της,ευθιξία και ανύψωση των τόνων αποτελούσε ΠΑΝΤΑ μία απελπισμένη και καλοπροαίρετη προσπάθεια για καλύτερη κι αποδοτικότερη επίτευξη του κοινού στόχου!!!

Μακάρι,ΚΑΠΟΤΕ,να αναγνωρισθούν αυτά και για μένα από άλλους και να μη μου αποδίδονται ούτε ιδιοτελή και σκοτεινά κίνητρα αλλά ούτε και έλλειψη αυτοελέγχου και ψυχραιμίας!!!

Αν και η αναγνώριση δεν είναι απαραίτητη όταν δεν υπάρχει τέτοια μικροπρεπής ανάγκη για να προχωράμε στο στόχο μας....

Προχωράμε έτσι κι αλλιώς........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία λοιπόν!

Έληξε το θέμα των διαφορετικών αγωνιστικών μετώπων και της διάσπασης; Έχουμε όλοι τον ίδιο στόχο ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν επιμένω να επιλέγω μουσικά κομμάτια και να τα αναρτώ στο τόπικ είναι γιατί υπάρχουν τέτοια τραγούδια,τέτοιες ασύγκριτες ερμηνείες και τέτοιοι μοναδικοί στίχοι όπως το παρακάτω που αποκλιμακώνουν τα πάθη διοχετεύοντας τα σε άλλα επίπεδα ώστε να εκφραστούν όπως πρέπει,εκεί που πρέπει,όταν πρέπει!!!!Για να λειτουργήσει η φαντασία ως "εκφορτωτής" παθών!!!! emxmm

Από την ηλιόλουστη,πανέμορφη,ερωτική πόλη μου με τις εξωτικές παραλίες ακόμη και τον Οκτώβρη,σας στέλνω την αγάπη μου και τα φιλιά μου,ΣΕ ΟΛΟΥΣ ανεξαίρετα αν κι έχω...."προσωπικές αδυναμίες" και τις δείχνω κιόλας,χωρίς ενοχές!!!! emkissing emkiss3

Ελπίζω το παράδειγμα της Isolde,του Fertomasa,του SP_IO και το δικό μου που επιμένουμε κατά καιρούς με μουσική,να το ακολουθήσουν κι άλλοι καθώς κι αυτοί που το αποκήρυξαν αναπάντεχα για τους δικούς τους λόγους!!! :lol:

Dxtnk2000,θέλουμε,νομίζω,ΟΛΟΙ,ένα τραγούδι από εσένα για να γιορτάσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ την ευχάριστη επιστροφή σου στον "τόπο των παθών και των αμαρτιών" !!!! Μη μας απογοητεύεις...... emclap

SHIRLEY BASSEY-DISCO LA PASSIONE!!!! Σας αγαπώ όλους ακόμη κι όταν με βρίζετε... κι αναγκάζομαι να "την κάνω"επειδή έτσι πρέπει!!!! emsurrender embandana emstar emstar emstar emcool emwin emwin emwin

Σημαντική υπενθύμιση:το τραγούδι αυτό ακούγεται μόνο διαπασών αλλιώς.....το χάσατε!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.