Jump to content

Τ.Σ.Α.Υ-Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ασθενειας


Λουκρητία

Recommended Posts

Για αυτους που ακομα δεν το ξερουν.

Οσοι ειναι ασφαλισμενοι στο Τ.Σ.Α.Υ. δικαιουνται ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ασθενειας. Καλυπτει εξοδα νοσοκομειων και γιατρων σε περιπτωση που συμβει το "κακο" ενω καποιος βρισκεται σε καποια απο τις χωρες της Ε.Ε καθως επισης και σε Νορβηγια, Λιχτενσταιν, Ισλανδια και Ελβετια.

Τι χρειαζεται να εχετε μαζι σας:

1. Ατομικο βιβλιαριο ασθενειας (ειναι το μπεζ μικρο βιβλιαριο, προσοχη, οχι το συνταγολογιο) ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ.

2. Αστυνομικη ταυτοτητα.

3. Το Α.Φ.Μ. σας (χρειαζεται μονο ο αριθμος, οχι εκκαθαριστικο)

4. ....Στυλο!

Πως γινεται η εκδοση:

1. Πατε στον 5ο οροφο, στο γραφειο 3, "Τμημα πληρωμης δαπανων υγειονομικης περιθαλψης" και ζητατε μια αιτηση για εκδοση ευρωπαικης καρτας ασφαλισης ασθενειας.

2. Μολις συμπληρωσετε την αιτηση πατε στον 2ο οροφο για πρωτοκολλο.

3. Μολις τελειωσετε με το πρωτοκολλο, ξαναγυριζετε στον 5ο οροφο, στο ιδιο γραφειο, δινετε την αιτηση μαζι με το "Ατομικο βιβλιαριο ασθενειας" και σε 5 λεπτα ειναι ετοιμη η καρτα.

4. Η καρτα ειναι μικρη, γαλαζια, σαν πιστωτικη. Εχει χρονικη ισχυ μεχρι την ημερομηνια που ειναι θεωρημενο το βιβλιαριο σας.

5. Μολις ληξει, με την ιδια διαδικασια βγαζετε καινουρια.

Το Τ.Σ.Α.Υ. βρισκεται Αχαρνων 27 και δεχεται Δευτερα εως Παρασκευη 8.00 με 13.00.

Τηλ. 210- 8816911-17, 8254146, 8831777, 8835604 :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

πριν 1 μηνα ειχα παει διακοπες γερμανια κ ειχα ατυχημα.ηρθε γιατρος στον τοπο ατυχηματος,μεταφερθηκα νοσοκομειο,χειρουργηθηκα,νοσηλεθυηκα,εφυγα με ναρθηκα αξιας 225ε και μπαστουνια αξιας 45 νομιζω ε.δεν τα πληρωσα παρα μονο 10ε γ τον ναρθηκα και 5 για τα μπαστουνια.τα υπολοιπα το τσαυ....δεν ειχα καρτα υγειας,βγηκε με πιεση του πατερα μου μεσα σε μια μερα τηλεφωνικα....γυρισα και δεν εχω επικοινωνησει με τσαυ παρα μονο για μια ερωτηση.ελαβα τιμολογιο 571 απο γερμανια γ πληρωμη του γιατρου και μετσ 2 γραμμα οπου μου ζητουσαν φωτοτυπια της ευρ καρτας ασφαλισης και να συπληρωσω μια δηλωση οτι δεν ταξιδεψα με σκοπο το χειρουργειο.το τσαυ δεν καλυπτει λεει εξοδα μεταφορας κ τον γιατρο.εγς απλα ειπα στους γερμανους ν απευθυνθουν στο τσαυ και τερμα.δε βγαζεις ακρη εκει μ αυτους.ξερει κανεις τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις?και παρεπιπτοντως με τισ φυσιοθεραπειες ξερετε που πρεπει να ρωτησω και ποσες δικαιουμαι?1 πακετο το 3μηνο μου ειπε ο φυσιοθεραπευτηε μου.αλλος φυσιοθ.που δουλευει νοσοκομειο μου ειπε πως λογω ατυχηματος δικαιουμαι παραπανω...καθε γνωμη με χαρα δεκτη γιατι δεν εχω ιδεα :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

1. Πατε στον 5ο οροφο, στο γραφειο 3, "Τμημα πληρωμης δαπανων υγειονομικης περιθαλψης" και ζητατε μια αιτηση για εκδοση ευρωπαικης καρτας ασφαλισης ασθενειας.

Αίτηση Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.