Jump to content

Οδύσσεια για ένα χαρτί...


Deposed Angel

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το topic για να κάνω μία διαμαρτυρία. Είμαι απόφοιτος της Ιατρικής εδώ και 2 χρόνια και παλεύω να φύγω Αμερική για ειδικότητα.Ήρθε η ώρα των αιτήσεων στα νοσοκομεια των ΗΠΑ και χρειάζομαι ένα έγγραφο ονόματι Dean's Letter που είναι μία γενική εκτίμηση της απόδοσης του φοιτητή στη σχολή και αναλυτικά για τα κλινικά έτη και κανονικά συντάσσεται από τον Πρόεδρο της Σχολής. Λοιπόν, αφού το πήγα 2 φορές στη Γραμματεία του και επέστρεψα άπραγος καθότι αυτοί δεν αναλάμβαναν να το συμπληρώσουν, έκατασα και το έγραψα σε computer και ζήτησα μετά 1 εβδομάδα από τον πρόεδρο να συμπληρώσει μία τελευταία σελίδα που αναφερόταν σε τυπικά και διαδικαστικά θέματα της σχολής και του προγράμματος Σπουδών που εγώ δεν ήξερα πώς να τα φτιάξω. Η απάντηση που έλαβα ήταν "Εγώ παιδί μου δεν ξέρω να κάνω τέτοια πράγματα". Τέλος πάντων. Παρά τις καθυστερήσεις (μην ξεχνάμε ότι το χαρτί είναι απαραίτητο για να δηλώσεις σε κάποιο νοσοκομείο για ειδικότητα, και τα deadlines πλησιάζουν-τέλος Νοέμβρη) τελικά πήρα έναν οδηγό σπουδών στα χέρια μου και το έγραψα και αυτό. Και τώρα πάω στη Γραμματεία και μου λέει έλα από Δευτέρα και μάλιστα, για όσα έγραψες για το χρόνο που παρακολούθησες τις διάφορες Κλινικές του 6ου έτους, να φέρεις χαρτί από κάθε ΚΛΙΝΙΚΗ!!! Ήμαρτον!! emeleosemeleos ΑΙΣΧΟΣ!

Μ' αυτό το κ...χαρτο τρέχω 15 μέρες τώρα. Η στερεότυπη δήλωση του Προέδρου σε κάθε ορκωμοσία είναι ότι και μετά την αποφοίτησή σας, όπου κι αν βρίσκεστε, η Ιατρική Σχολή θα είναι δίπλα σας για να σας βοηθήσει.

Αρ...δια. Δε φτάνει που δε βρίσκουμε δουλειά, που έχουμε αναμονές 5 και 6 και 7 ετών, δε μας αφήνουν ούτε να πάρουμε δρόμο από αυτή τη χώρα μήπως βρούμε καλύτερη τύχη έξω. Μας ταλαιπωρούν ακόμα και σε αυτό. Ε αι στο διάολο ρε. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε για να εξυπηρετούμαστε άμεσα από τον Κύριο Πρόεδρο; Να εγγραφούμε σε συγκεκριμένη φοιτητική παράταξη που τον στηρίζει εδώ και χρόνια;

Κάτι τέτοια βλέπω και σκέφτομαι να μην ξαναγυρίσω ποτέ σ΄αυτή την κ...χώρα.ΠΟΤΕ! Το μόνο που βλέπω να γίνεται από τον Πρόεδρο είναι συνελεύσεις τομέα, συνέδρια ("πληρωμένα" ενίοτε), συναντήσεις, συσκέψεις, φρου-φρου κι αρώματα δηλαδή. Από εξυπηρέτηση όμως....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο δίκιο έχεις...

Αν θέλεις την άποψή μου, να πας και να τους βρίσεις για το γεγονός ότι σου ζητούν χαρτί από κάθε κλινική που παρακολούθησες. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΑΠΑ, πες τους. Και είναι και "βαρύ" πτυχίο το δικό σου, ρε πιανίστα. Ούτε τους άριστους των άριστων δεν σέβεται αυτό το σύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γραμματέας του προέδρου είναι η χειρότερη που έχω συναντήσει ποτέ μου. Είναι απαράδεκτη!

Μέχρι τώρα έχω χρειαστεί 4-5 φορές χαρτιά απο αυτή για την Αμερική και κάθε φορά κάνει τουλάχιστον 2 μήνες να τα ετοιμάσει και κάθε φορά σου λέει από Δευτέρα ή από αύριο . Έχω περάσει άπειρες ώρες απέξω από το γραφείο του προέδρου περιμένοντας την να του δώσει το χαρτι για υπογραφή και άπειρες φορές έχω φύγει άπραγη. Δεν την ενδιαφέρει καθόλου. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως ο πρόεδρος ανέχεται τη συμπεριφορά της γιατί είναι προσβλητική για την εικόνα του γραφείου του. Το αποκορύφωμα ήταν μια φορά που περίμενα 3 ώρες για να τελείωσει μια συνάντηση με άλλους καθηγητές και όταν βγήκαν όλοι αυτοί οι αξιοσέβαστοι μέντορες μας, η γραμματέας χαριεντιζόταν μαζί τους και αυτοι το απολάμβαναν!

Πως πήρα τελικά εκείνο το χαρτί? Ετυχε να έρθει ένας συνδικαλιστής φίλος μου στη γραμματεία και με ρωτάει

-Τι περιμένεις?

-Να υπογράψει ο πρόεδρος ένα χαρτί , του απαντώ.

-Μην ανησυχείς. Ρούλα ( η γραμματέας), κανόνισε το.

-Αμέσως, απαντά αυτή.

Και έτσι πήρα εκείνο το χαρτί!

Liszt, δεν χρειάζεσαι χαρτί από τις κλινικές. Εγώ δεν τους πήγα τίποτα. Μόνο το γράμμα που έγραψα μόνη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχετε βιβλιάριο σπουδών ή smart card ή τέλοσπάντων κάποιο απουσιολόγιο/χαρτί που να πιστοποιεί τις κλινικές παρουσίες στο 6ο έτος;

Αν και πόσο ηλίθια μπορεί να είναι αυτή η γραμματέας όταν για να πάρεις πτυχίο σημαίνει πως έχεις παρακολουθήσει τουλάχιστον το minimum των απαιτήσεων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχετε βιβλιάριο σπουδών ή smart card ή τέλοσπάντων κάποιο απουσιολόγιο/χαρτί που να πιστοποιεί τις κλινικές παρουσίες στο 6ο έτος;

Αν και πόσο ηλίθια μπορεί να είναι αυτή η γραμματέας όταν για να πάρεις πτυχίο σημαίνει πως έχεις παρακολουθήσει τουλάχιστον το minimum των απαιτήσεων...

Μην το ψάχνεις κάν Prof. Wizard. Ποιο βιβλιάριο σπουδών. Στο ELLADA βρισκόμαστε. Υπάρχει κάρτα για τις παρουσίες μόνο στα εργαστήρια (προκλινικά) και σε ορισμένες κλινικές. Στις άλλες βάζεις παρουσία υπογράφοντας κάθε πρωί στο βιβλίο της Γραμματέως.

Εδώ οι Αμερικάνοι στο Dean's Letter ζητούσαν γραφικές παραστάσεις με charts που έδειχναν την επίδοση του υποψηφίου στα προκλινικά, κλινικά και στa professional attributes συγκριτικά με τους άλλους συμφοιτητές του. Όταν είδε τα charts η εν λόγω Γραμματεύς, έμεινε με ανοικτό το στόμα. Τί να πώ. Τα Κινέζικα προφανώς της φαίνονταν πιο απλά απ' αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε μήπως υπερβάλεις λίγο;

Έχω δει στο ΑΠΘ έχουν οι φοιτητές βιβλιάρια σπουδών που μπαίνουν υπογραφές στα υποχρεωτικά εργαστήρια/κλινικές.

Υπάρχει κι άλλη λύση. Αφιέρωσε ένα Σαββατοκύριακο και κάν'τα μόνος σου (γραφικές παραστάσεις, βαθμούς, κλπ) και κλείσε ένα ραντεβού μετά με τον Κοσμήτορα (τέτοιον θα έχετε, δε μπορεί!!) απλά να στο υπογράψει και να στο σφραγίσει. Κι αν δεν το κάνει απείλησέ τον πως θα πας στα κανάλια! ;)

Τον Μάκη όλοι τον φοβούνται... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πώς να το κάνει; Να μυρίσει τα νύχια του τι πήραν οι υπόλοιποι;;;

Μια τραγωδία, ένα δράμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα αυτή η υπογραφή;;;; Να πας να την πεις, μαντάμ τα χαρτιά είναι έτοιμα βάλτε εκεί μια ρημαδουπογραφή (καλά για τις παρουσίες ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ!!! Πες της πάρτε τηλέφωνο και ρωτήστε αν είχα παρουσίες να δεις θα το ξεχάσει πάραυτα) γιατί για να πάνε και να ρθουν η χαρτούρα θέλει από μια βδομάδα κι ο χρόνος τρέχει.

Σκέφτηκα και κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις αλλά θα στο πω αύριο από κοντά :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην κα Καραμανλή πως δε δημιουργήσαν προβλήματα δηλαδή κι έκανε την έρευνά της και στο Tufts; :P

Πες τα Χρυσόστομε, αν και η ερώτηση είναι ρητορική.... emarup:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου με την γραμματεία.

Για Dean’s Letter, πριν από κάτι χρόνια, ούτε κουβέντα - έστω και αν το έγραφες μόνος σου. Η απάντηση που έπαιρνες ήταν «Ο πρόεδρος γράφει την ίδια συστατική για όλους, με ελάχιστες διαφοροποιήσεις ανάλογα με το αν πήρες άριστα ή λίαν καλώς. Take it or leave it». Πάντως τα περισσότερα προγράμματα που παίρνουν ξένους δεν περιμένουν να δούνε αναλυτικό γράμμα όπως τα δικά τους.

(Πάλι γυρνάμε στα scores και την κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ)

Η μέγιστη ταλαιπωρία, βέβαια, είναι όταν χρειάζεται να στείλει το γραφείο του προέδρου απάντηση στην επιστολή που στέλνει το Federation Credentials Verification Service ώστε να κάνει primary source verification του πτυχίου σου.

- Αν δεν ασχοληθείς καθόλου ότι επιστολή στέλνει το FCVS πάει κατευθείαν στον κάλαθο των άχρηστων – σιγά μην σου συμπληρώσουν τα χαρτιά, σου βγάλουν αναλυτική, σου βγάλουν αντίγραφο πτυχίου και στα μεταφράσουν κιόλας.

- Αν ασχοληθείς θα ακούσεις διάφορα «κουφά» όπως «εμείς δεν μπορούμε να σφραγίσουμε αντίγραφο του παπύρου σου ως αυθεντικό, μονάχα αντίγραφο πτυχίου δίνουμε...» ή «Τι;;;; Θέλει να απαντήσουμε σε όλες αυτές τις ερωτήσεις;»

Μια συμβουλή λοιπόν: Με το μαλακό και το χαμόγελο στα χείλη (όπως άλλωστε και ολά τα άλλα που έχουν σχέση με την Ελληνική γραφειοκρατεία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο την προσφατη εμπειρια μου στην Αγγλια, εχω να πω πως και εκει τα πραγματα δεν ειναι απλα οσο αφορα την γραφειοκρατεια. Ισως δε, να ειναι και χειροτερα απο εδω! Π.χ. μια ολοκληρη εβδομαδα ετρεχα για να ανοιξω εναν ρημαδολογαριασμο σε τραπεζα!!!! :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο την προσφατη εμπειρια μου στην Αγγλια, εχω να πω πως και εκει τα πραγματα δεν ειναι απλα οσο αφορα την γραφειοκρατεια. Ισως δε, να ειναι και χειροτερα απο εδω! Π.χ. μια ολοκληρη εβδομαδα ετρεχα για να ανοιξω εναν ρημαδολογαριασμο σε τραπεζα!!!! :(

Λουκρητία, εδώ να δεις, αν τυχόν χρειαστείς συστατική επιστολή τι τραβάς !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup Που;; Απο ποιον;;; emquestion

Στην Ελλάδα ))) Αν θελήσεις να κάνεις αίτηση σε ένα μεταπτυχιακό ενώ ακόμα κάνεις ειδικότητα, σου ζητούν συστατικές επιστολές από ''μέλη ΔΕΠ'', που λογικά για να σου τις δώσουν πρέπει να έχουν ''συνεργαστεί'' μαζί σου κατά τη διάρκεια των σπουδών σου. Ένας γιατρός με πτυχίο από άλλη χώρα (ας είναι και μέλος της Ε.Ε.) δύσκολα θα πάει μετά από 6-7 χρόνια στο πανεπιστήμιό του να ζητήσει συστατικές επιστολές από τους καθηγητές που είχε εκεί όμως ...

Όταν τελειώσεις ειδικότητα, ο τελευταίος εργοδότης υποτίθεται ότι είναι ο αρμόδιος να σου δώσει συστατική επιστολή εάν π.χ. θελήσεις να κάνεις μια μετεκπαίδευση (σε Ελλάδα ή εξωτερικό). Εδώ τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα ... και έχω υπ΄όψη μου αρκετές περιπτώσεις όπου οι Διευθυντές αρνούνται να το κάνουν, επικαλούμενοι διάφορες δυσκολίες, κακή γραμματειακή υποστήριξη και πολλά άλλα γλαφυρά ... ή και απλά σου λένε ''όχι'' τελεία και παύλα ! Φυσικά οι πάσης φύσεως ''γνωστοί'' (κοινώς γλύφτες) δεν χρειάζεται καν να το ζητήσουν ... αλλά τι λέμε τώρα, τα ίδια παντού και πάντα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γραφειοκρατεια παντως της Αγγλιας σπαει κοκκαλα! Επισης, λεμε για τους Ελληνες δημοσιους υπαλληλους οτι καθονται. Εκει οι "εργαζομενοι" ειναι μονιμως "on break", "on leave" και "off sick", που σημαινει πως για να κανεις την δουλεια σου μπορεις να περιμενεις μηνες!!! :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω ένα σχόλιο πάνω στο θέμα...το συγκεκριμένο παιδί τον γνώριζω λίγο καιρό (πάνω κάτω ένα μήνα). Είναι ευγενέστατος και πάντα μειλίχιος. Και για να φτάσει να έχει αγανακτήσει σημαίνει ότι του τα έχουν κάνει τούμπανα του ανθρώπου.

Επίσης είναι εξαιρετικά σεμνός και μόλις σήμερα έμαθα τι εξωπραγματικό βαθμό πτυχίου έχει βγάλει (μιλάμε για μυθώδες νούμερο). Και είναι πραγματικά κρίμα ένας τέτοιος επιστήμονας και κυρίως ένας τέτοιος άνθρωπος να καταταλαιπωρείται από αγενέστατες και πλήρως άσχετες γραμματείες! Επιτέλους σε αυτόν τον τόπο πρέπει όλοι οι του πανεπιστημίου να καταλάβουν ότι ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ, ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!!!!

Ο κύριος πρόεδρος θέλει να πάει για πρύτανης. Με τέτοιες συμπεριφορές τη γραμματείας του αμαυρώνεται το έργο που μέχρι τώρα προσπαθεί να κάνει.

Ο Λιστ ταλαιπωρείται ένα μήνα με την ρημαδουπογραφή και τον τρέχουν να κάνει γυμνάσια από δω κι από κει με παρουσίες και δεν ξέρω γω τί άλλο. Τα είπα και στον ίδιο...πώς αντέχει και δεν έχει βάλει ενα μπουρλότο να τινάξει το κτίριο στον αέρα. Και usmeds επειδή κι εγώ είχα προβλήματα με γραμματείες (και έχω ακόμα) τους παίρνεις με το καλό δεν καταλαβαίνουν, με το άγριο ούτε...είναι πλήρως αναίσθητες, αναιδείς και τεμπέλες!

Οι δικιές μας στα Γιάννενα δεν έχουν αποφασίσει ακόμα ημερομηνία ορκομωσίας και μου είπαν να πάρω...την παρασκευή τηλέφωνο!!! (που όπως ξέρουμε όλοι είναι 28η οκτωβρίου). Φαντάσου γαιδουριά!

Μα καλά αυτές τις γραμματείες που είναι βασιλικότερες του βασιλέως δεν μπορεί κάποιος να τις βάλει στην θέση τους;

Υ.Γ. Σήμερα ήρθες μπουρινιασμένος στο 7 αλλά η νέα γνωριμία είδα σε απορρόφησε αρκετά :P :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Λιστ ταλαιπωρείται ένα μήνα με την ρημαδουπογραφή και τον τρέχουν να κάνει γυμνάσια από δω κι από κει με παρουσίες και δεν ξέρω γω τί άλλο. Τα είπα και στον ίδιο...πώς αντέχει και δεν έχει βάλει ενα μπουρλότο να τινάξει το κτίριο στον αέρα. Και usmeds επειδή κι εγώ είχα προβλήματα με γραμματείες (και έχω ακόμα) τους παίρνεις με το καλό δεν καταλαβαίνουν, με το άγριο ούτε...είναι πλήρως αναίσθητες, αναιδείς και τεμπέλες!

Πες μου κάτι που δεν ξέρω...

Η κατάσταση είναι εντελώς απαράδεκτη.

Το ερώτημα είναι τι μπορείς να κάνεις για αυτό; Το μπουρλότο δεν είναι κακή ιδέα αλλά εν τέλει θα καθυστερήσει το χαρτί σου περισσότερο.

Έχω ταλαιπωρηθεί με γραμματείς και φαρισαίους αρκετά στην ζωή μου.

Δεν αλλάζουν ανεξαρτήτως εθνικότητας.

Πάντως όσα λιγότερα τους ζητάς και όσο πιο εύκολη βλέπουν να προσπαθείς να τους κάνεις την ζωή (ώστε να τεμπελιάζουν περισσότερο) τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να καταφέρεις αυτό που θέλεις.

Και προπαντός μην ζητήσεις να συμπληρώσουν τίποτα ή να πάρουν καμία πρωτοβουλία.

Λάθος θα κάνουνε και θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πληροφοριακά, για να κλείσει το θέμα, το πολυπόθητο χαρτί το πήρα 3 Νοεμβρίου. Πώς πλήρωσα όμως την καθυστέρηση; έχασα πάνω από τα μισά προγράμματα Residency νευρολογίας που ήθελα για PGY-2 το 2007 γιατί πέρασαν τα deadlines. Στην Παθολογία για PGY-1 ευτυχώς τα πράγματα είναι καλύτερα. Αν το χαρτί μου είχε υπογραφεί αρχές Οκτώβρη που ξεκίνησα να κυνηγάω την εν λόγω γραμματεία,δεν θα είχα τέτοια προβλήματα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τί φταίω να καταστρέφεται το μέλλον μου επειδή ένας Πρόεδρος (το π κεφαλαίο είναι περιττό) δε γουστάρει (γιατί προφανώς αυτό συνέβη) να μου υπογράψει ένα χαρτί (κι αυτό γιατί μίαν πρωίαν έχασα τους good manners μου και ζήτησα σε αυστηρό ύφος να υπογραφεί το χαρτί άμεσα.Κατόπιν τούτου, παραπέμφθηκα στις Κλινικές για βεβαιώσεις και έχασα ακόμα μία πολύτιμη εβδομάδα).

Υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα να μη βρώ τίποτα για Neurology όπως έχουν γίνει τα πράγματα. Πιστεύω ότι με βάση τη μέχρι τώρα πορεία μου άξιζα μία καλύτερη τύχη. Και επίσης πιστεύω ότι κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται πολύ ξύλο. Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο την προσφατη εμπειρια μου στην Αγγλια, εχω να πω πως και εκει τα πραγματα δεν ειναι απλα οσο αφορα την γραφειοκρατεια. Ισως δε, να ειναι και χειροτερα απο εδω! Π.χ. μια ολοκληρη εβδομαδα ετρεχα για να ανοιξω εναν ρημαδολογαριασμο σε τραπεζα!!!! :(

έπιασες και εσύ το γνωστό θέμα για παράδειγμα....

να ανοίξεις λογαριασμό ως ξένος και ειδικά ως Έλληνας στην Αγγλία είναι πρόβλημα!!!! :) :) :)

για αυτό έχουμε να ευχαριστούμε ένα ποσοστό από τους αυτούς που σπούδασαν εκεί και εκμεταλλεύτηκαν τις διευκολύνσεις που προσφέρουν οι τράπεζες εκεί σε φοιτητές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τί φταίω να καταστρέφεται το μέλλον μου επειδή ένας Πρόεδρος (το π κεφαλαίο είναι περιττό) δε γουστάρει (γιατί προφανώς αυτό συνέβη) να μου υπογράψει ένα χαρτί (κι αυτό γιατί μίαν πρωίαν έχασα τους good manners μου και ζήτησα σε αυστηρό ύφος να υπογραφεί το χαρτί άμεσα.Κατόπιν τούτου, παραπέμφθηκα στις Κλινικές για βεβαιώσεις και έχασα ακόμα μία πολύτιμη εβδομάδα).

Υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα να μη βρώ τίποτα για Neurology όπως έχουν γίνει τα πράγματα. Πιστεύω ότι με βάση τη μέχρι τώρα πορεία μου άξιζα μία καλύτερη τύχη. Και επίσης πιστεύω ότι κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται πολύ ξύλο. Αυτά

Φταις και παραφταίς γιατί σήκωσες κεφάλι.

Γιατί σε λίγο δεν θα έχουν κανένα έλεγχο πάνω σου.

Ειδικά εσύ. Επειδή είσαι φιλότιμος και εργατικός και θα μπορούσαν κάτω από άλλες συνθήκες να συνεχίσουν να σου φέρονται σαν σκουπίδι και να εκμεταλλεύονται τους κόπους σου.

Σου εύχομαι καλή τύχη στις συνεντεύξεις και το match.

Η χειρότερη περίπτωση είναι να χάσεις έναν χρόνο.

Όσο εξοργιστικό και αν είναι αυτό το γεγονός, να θυμάσαι πως πάλι κερδισμένος είσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφοριακά, για να κλείσει το θέμα, το πολυπόθητο χαρτί το πήρα 3 Νοεμβρίου. Πώς πλήρωσα όμως την καθυστέρηση; έχασα πάνω από τα μισά προγράμματα Residency νευρολογίας που ήθελα για PGY-2 το 2007 γιατί πέρασαν τα deadlines. Στην Παθολογία για PGY-1 ευτυχώς τα πράγματα είναι καλύτερα. Αν το χαρτί μου είχε υπογραφεί αρχές Οκτώβρη που ξεκίνησα να κυνηγάω την εν λόγω γραμματεία,δεν θα είχα τέτοια προβλήματα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τί φταίω να καταστρέφεται το μέλλον μου επειδή ένας Πρόεδρος (το π κεφαλαίο είναι περιττό) δε γουστάρει (γιατί προφανώς αυτό συνέβη) να μου υπογράψει ένα χαρτί (κι αυτό γιατί μίαν πρωίαν έχασα τους good manners μου και ζήτησα σε αυστηρό ύφος να υπογραφεί το χαρτί άμεσα.Κατόπιν τούτου, παραπέμφθηκα στις Κλινικές για βεβαιώσεις και έχασα ακόμα μία πολύτιμη εβδομάδα).

Υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα να μη βρώ τίποτα για Neurology όπως έχουν γίνει τα πράγματα. Πιστεύω ότι με βάση τη μέχρι τώρα πορεία μου άξιζα μία καλύτερη τύχη. Και επίσης πιστεύω ότι κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται πολύ ξύλο. Αυτά

:splats: Εδώ χρειάζεται ο Καλαβρύτων να πει κάποια πραγματάκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.