Jump to content

USMLE Step 3


petepan

Recommended Posts

Step 3 experience:

In few lines I would like to share with you my experience with step 3.

This exam as contrasted with step 1 and 2 & CS is huge!!!!2 days/8 hrs each day.

Total prep time:9 weeks solid even after work when I was getting home at 10 pm was trying to keep on track with study for at least 2 hours.There were about a total of 6-7 days that I had no mood or time to study.

Mainly I used UW qbanks for both questions and ccs.UW ccs cases generally can give you the whole concept of how to move the patient in different settings and further management so I definitely recommend it!

Regarding the questions uw is of course again the bread and butter for this exam.Additionally I used FA qmax subscription for 1 month just to feel confident with questions and concepts asked.I used FA for CK as many information asked can be found between the lines and I guess for step 3 is as efficient as FA is for step1(some people recommend MTB, I guess it is fine too).

I jotted down and compiled all the info from UW qbank into FA.

Exam days:

Day one was extremely difficult.The questions anticipated were really long ranging from 9 up to 22 lines! and several answers reached up to letter Q!!!!.In such questions I was reading the answer first such as to get an idea of what would the question stem be and while reading was highlighting the HPI and Physical examination findings such as not to get tangled and lost within it. It did work in several questions I would say,the rest don't ask.....was just focusing to do the best I could.Question content was even from step 1 but mostly focuses on long term management a lot of preventive,ethics and pediatrics(damn).

Break time was enough since before skipping the tutorial I just checked the sound of the headset.I used block1-5' block2-5' block3-10' block4-20' block5-10' block6-10'.

At the end of eack block I had the maximum! 2 minutes to review marked questions.I was literally running out of time!!!.

Day two was just a breeze compared to day one.It consisted of 4 blocks of 45' each and then 9 ccs cases.

The questions were really easy and during the first block I finished with 16' spare time.Blocks 2-3-4 had a little bit of increasing difficulty and length but not at the extend of day 1.My break time was every 2 blocks 10'.

CCS cases range up to 25 minutes but depending on your actions they may end earlier than expected. The material in UW is more than enough.Only 3 cases were vague and different than uw q bank but I still reached a final diagnosis.Generally the length of my ccs in time was from 10-15' so there was additional time for break.Took first 4 in a row-10' the 3-10' and 2 and then out.

This exam is by far more agonizing than the previous ones and I hope it goes well for all of us!.

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου με το στεπ 3.

Συμφωνώ σε ΟΛΑ με τον προλαλήσαντα. Επιπλέον να πω ότι είναι ΠΟΛΥ βολικό να το δώσετε το συντομότερο δυνατόν μετά το στεπ 2. Η εξέταση καλύπτει την ίδια ύλη, απλά έχει επιπλέον το φάσμα του long-term management και το CCS. Αν κάποιος το καθυστερήσει 1-2 χρόνια, δεν ξέρω τι ποσοστό απ' αυτά που είχε διαβάσει για στεπς 1-2 έχουν ξεχαστεί (σε μένα πάντως ήταν μεγάλο).

Δυστυχώς δεν είχα πολύ χρόνο να προετοιμαστώ επειδή είχα μια σχετικά καινούρια δουλειά + ανειλημμένες υποχρεώσεις. Διάβασα σχεδόν 1 μήνα, καθημερινές 1-2 ώρες, ΣΚ μέχρι και 6-7 ώρες (με interviews ενδιάμεσα). Έκανα όλο το usmleworld qbank και τα μισά περίπου ccs. Γενικά, το ccs είναι νομίζω 25% του βαθμού, και είναι κάτι που βελτιώνεται μέσα απ' το practice. Επίσης, δεδομένου ότι οι περισσότεροι το δίνουν μέσα στην ειδικότητα, έχουν ήδη σχετικά hands-on clinical experience, που το κάνει πιο δύσκολο γι' αυτούς που δεν έχουν αυτή την εμπειρία. Δεν είχα το χρόνο και την υπομονή να ξαναπιάσω να διαβάσω βιβλία, ούτε FA, αν και μια καλή επανάληψη νομίζω θα βοηθούσε κάπως. Πάντως η εξέταση είναι κυριολεκτικά ό,τι έχεις μάθει μέχρι στιγμής, μπορεί να ρωτήσει οτιδήποτε.

Τελικά πήρα λίγο πάνω απ' το μέσο όρο. Στο usmleworld είχα συνολικά νομίζω ~63%. Στα ccs δεν είχα σίγουρη διάγνωση για 2-3/12, αλλά πραγματικά ήταν cases που μου φαίνονταν πολύ περίεργα (ενδεχομένως να ήταν τα πειραματικά). Παρόλο που ο βαθμός ήταν σημαντικά χαμηλότερος απ' τις προηγούμενες εξετάσεις, στο στεπ 3 δε νομίζω ότι μετράει (αν έχεις κάνει αίτηση δεν κάνει διαφορά, αν είσαι prelim τους νοιάζουν περισσότερο τα board scores της ειδικότητας).

Σε τέτοιες εξετάσεις (8h/d) πιστεύω είναι πάρα πολύ σημαντικό να έχεις κοιμηθεί καλά, και να είσαι καλά εφοδιασμένος τη μέρα της εξέτασης με νερό, καφέ, κι ελαφρύ φαγητό. Είναι πολύ δύσκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος.

Just my 2 cents.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Να προσθέσω κι εγώ μια εμπειρία από step 3.

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι κατά τη γνώμη μου είναι το πιο δύσκολο από όλα τα usmle steps. Εξετάζει όλο το εύρος της ιατρικής σε μεγάλο βάθος και έκταση και παρότι το περιεχόμενο δε διαφέρει πολύ σε ύλη από το ck, η διαφορά στη δυσκολία είναι εμφανέστατη. Σε αντίθεση με το ck η έμφαση είναι περισσότερο σε πρόγνωση και χρόνια αντιμετώπιση παρά σε διάγνωση και θεραπεία.

Από διάβασμα δεν είχα πολύ χρόνο για προετοιμασία και διάβαζα για περίπου 6 εβδομάδες ~2 ώρες τη μέρα. Έκανα όλη τη usmleworld μαζί με τα ccs cases, τα οποία πιστεύω ότι ήταν το πιο σημαντικό κομμάτι της προετοιμασίας μου. Ταυτόχρονα έκανα ένα πέρασμα και το First aid για το step 2 ck το οποίο μου χρησίμευσε κυρίως για να θυμηθώ κάποια κομμάτια που είχα ξεχάσει (βλέπε OB/GYN). Γενικά οι ερωτήσεις στη uworld ήταν αντίστοιχης δυσκολίας με το πραγματικό τεστ αλλά δεν κάλυπταν σε καμία περίπτωση όλο το εύρος της ύλης.

Το τεστ είναι υπερβολικά κουραστικό κατά τη γνώμη μου. Στο τέλος της δεύτερης μέρας δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα. Ευτυχώς για όσους το δίνουν του χρόνου θα αλλάξουν την εξέταση για να μην είναι πια δυο συνεχόμενες ημέρες. Τα πολλαπλής ήταν αρκετά δύσκολα, είχα περίπου ένα 10% που δεν είχα ιδέα και ένα 35% που προσπαθούσα να διαλέξω ανάμεσα σε δύο απαντήσεις που μου φαινόταν εξίσου πιθανές. Δεν παρατήρησα καμια ιδιαίτερη διαφορά δυσκολίας ανάμεσα στα πολλαπλής της πρώτης και της δεύτερης ημέρας. Τα cases ήταν πιο εύκολα σε γενικές γραμμές αλλά υπήρχαν 2-3 που είτε καθυστέρησα να βάλω διάγνωση, είτε έκανα κάποιες θεραπευτικές επιλογές που ήταν λάθος.

Τελικά πήγα καλύτερα από ότι περίμενα αλλά αρκετά χαμηλότερα από τα άλλα steps. Σημειωτέον ότι το τεστ αυτό έχει το χαμηλότερο mean και sd σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Καλή επιτυχία σε όσους το δίνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.