Jump to content

Ιατρική στα 25.


dikaios

Recommended Posts

Παλικάρια ετοιμάζομαι να πάρω την απόφαση να μπω στην Ιατρική στα 24-25.

Ξέρω πως θα βγω γύρω στα 31 και αν όλα πάνε καλά στα 35 - 36 θα έχω τελειώσει την ειδικότητα.

Εσείς πως βλέπετε όλη αυτή την ιδέα? Μπορεί κάποιος να μπει στα 25 ιατρική και σε μια 10ετία να χαρεί τους κόπους του?

Θα ήθελα να μου πείτε και λιγο για τις ειδικότητες - αναμονές?

Εκτός από Θεσσαλονίκη - Αθήνα πλήρης ειδικότητα δίνει και το Κιλκίς από όσα έχω μάθει....από συνάδελφο.

Δουλεία και ιατρική συνδύαζονται?

Και δε κάνω πλάκα αυτή τη φορά.

Για πέστε τη γνώμη σας.smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Last Reply

To έχεις χάσει τελείως. Κούνα το κεφάλι σου να κάνει ντόινγκ πριν το κοπανήσεις στον τοίχο.

Θες να γίνεις σαν κι εμένα στα 40;

ΥΓ1: Τι ειδικότητα δίνει το Κιλκίς; (και μάθε τουλάχιστον να γράφεις "πλήρη", μπας και σου χρειαστεί).

Αν έχεις προαποφασίσει και την ειδικότητα πες το, αλλιώς πως να σου πούμε αναμονές;

ΥΓ2: Τι "δουλεία"; Ανθρακωρύχος στη Χιλή ας πούμε, χλωμό. Αν και εκεί θα είχες μια πιθανότητα να πλησιάσεις τη δόξα και το χρήμα... emconfused

Φαντάζομαι θα θες να δουλέψεις βοηθός μικροβιολόγου και να πας μετά βιοπαθολογία, σωστά; Αντε κάνε μια καταμέτρηση να δεις πόσους μικροβιολόγους έχει η Θεσσαλονίκη και το Κιλκίς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Invitro έχεις δίκιο σε ότι αφορα την ανεργία, αναμονή.

Θέλω όμως γνώμες και επιχειρήματα διότι το να λέμε μη πας εκει και μη πας από εδώ δε βοηθάει.

Εξάλλου όλα τα επαγγέλματα εχουν κριση στην Ελλάδα.

Είναι τοσο δύσκολο να μπω και να βγω από την Ιατρική? Εδω τόσες εκατοντάδες βγαίνουν καθε χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνάδελφος με την οποία μίλησα για το Κιλκίς ήταν ειδικευόμενη στο τμήμα μικροβιολογίας. Προφανώς αυτή την ειδικότητα εννοούσε.

Μπορεί κάποιος να μου πει εστω την άποψη του με επιχειρήματα ή τσαμπα ρωτάω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δουλεύεις ήδη στο ΕΣΥ για να μπεις στην ειδικότητα ως υπεράριθμος;

Επειδή αν αποφοιτήσεις στα 31, στα 35 παίζει-δεν παίζει να έχεις μπει στο πρώτο κομμάτι της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δουλεύεις ήδη στο ΕΣΥ για να μπεις στην ειδικότητα ως υπεράριθμος;

Επειδή αν αποφοιτήσεις στα 31, στα 35 παίζει-δεν παίζει να έχεις μπει στο πρώτο κομμάτι της ειδικότητας.

Θέλεις να πεις ότι αυτός που δουλεύει στο ΕΣΥ μπαίνει ως υπεράριθμος, το οποιο δε το γνωρίζω, εαν οντως ισχύει.

Δηλαδή από τα 31 θα πρέπει να περιμένω 4 χρόνια για να μπω σε καποια ειδικότητα?

Μήπως είναι υπερβολικα τα 4 χρόνια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μπεις στα 25 βαλε 7 χρονια να τελειωσεις (αν σου μεινουν μαθηματα κτλ)- 32, βαλε 5 χρονια αναμονη συνολικα-37, βαλε 5-6 χρονια ειδικοτητα- 42-43, βαλε και 1 χρονο τουλαχιστο μεχρι διορισμο ή να ανοιξεις ιατρειο, οποτε θα φτασεις περιπου 45 χρονων μεχρι να εισαι ετοιμος να δουλεψεις κανονικα. Το σημαντικοτερο ειναι το οικονομικο, αν στεκεσαι καλα οικονομικα μπορεις να αρχισεις ιατρικη οποτε θες. Εδω στην Αγγλια ενας σκεφτοταν να αρχισει ιατρικη στα 49 και οι περισσοτεροι συναδελφοι του λεγαν να το κανει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν, λες κάποια πράγματα που δεν ισχύουν απόλυτα, όσο αφορά τις ηλικίες, και σου απαντούν, είναι αλήθεια, με υπερβολές.

Υπολόγιζε μια 3τια να ξεκινησεις μια αξιόλογη, πλήρη, ειδικότητα (Παθολογία π.χ.). Με δεδομένο ότι πρέπει να είσαι ή στόκος ή πολύ άτυχος για να μην τελειώσεις την σχολή στα 6 έτη (ακόμα και των Ιωαννίνων ή της Κρήτης), υπολόγιζε στα 34 να εκκινείς ειδικότητα.

Επιπλέον, κατα την ταπεινή μου άποψη την Ιατρική δεν αξίζει να την ξεκινήσεις στην Ελλάδα στα 18-19, αν δεν την συνεχίσεις στο εξωτερικό ( Αμερική, Αγγλία, Ελβετία, Γαλλία, Γερμανία). Φαντάσου στα 25...

Επειδή όμως είμαι υπερ της δια βίου μάθησης, αν αντέχεις οικονομικά, κάν'το. Στην ζωή δεν πρέπει να δημιουργείς από μόνος σου "απωθημένα"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από μια γρήγορη αναζήτηση στο site επιβεβαίωσα τα περί υπεράριθμων άμα είσαι διορισμένος στο ΕΣΥ. Αρα αποφεύγουμε τα χρόνια αναμονής. Μακαρι να διοριστώ φέτος.

Κανώ copy - paste το εν λόγω κείμενο.

''Ως υπεράριθμος σε ειδικότητα διορίζεται μόνο κάποιος ο οποίος είναι ήδη διορισμένος στο δημόσιο, κάνοντας στην ουσία μετάταξη και για το χρόνο της ειδικότητας αμοίβεται με το μισθό της προηγούμενης του θέσης και όχι του ειδικευόμενου.''

Πρεπει να συμπληρωσω στα λεγομενα του DRV ότι εισαι υποχρεωμενος μετα την ληψη ειδικοτητας να επιστρεψεις στην προηγουμενη θεση που ήσουν διορισμενος και να δουλεψεις εκει για χρονικο διαστημα ισο με αυτο της ειδικοτητας που πηρες...... Υπαρχει νόμος..

Μπορουμε να βρουμε το νόμο ή να το επαληθέυσουμε κατά πόσο ισχύει με καποιον που το έχει κανει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@dikaios Δεν είσαι μόνος, και εμένα με προβληματίζει το ίδιο πράγμα, το ηλικιακό είναι ένα θέμα εάν και πιστεύω πώς αυτό δίνει την δυνατότητα να είναι πιο ώριμος κάποιος και ουσιαστικά πιο υπεύθυνος , το οικονομικό πιστεύω ότι είτε σου επιτρέπει είτε όχι αντίθετα με αμερική που αναγκαστικά οι περισσότεροι ξεκινάνε σε μεγαλύτερη ηλικία από εμάς και με οικογένεια και παίρνοντας τεράστια δάνεια (εντάξει οι μισθοί τους θα είναι τεράστιοι μετά αλλά και πάλι..)

Έχω διαβάσει πολλά πόστ και ουσιαστικά οι πλειοψηφία είναι ζεστό η κρύο (φαντάζομαι και εσύ θά έχεις κάνει τήν έρευνά σου..)

Στο πανεπιστήμιο λέει ο ένας δεν σου διδάσκουν ουσιαστικά τίποτα , μεγάλες αίθουσες με ανύπαρκτη δυνατότητα ακρόασης λόγο πολλών ατόμων που καταλαμβάνουν της εμ. θέσεις η ύλη δεν γίνετε να βγει και όλοι εστιάζουν στα SOS μόνο για να περάσουν, μερικοί λένε με 2-3 ώρες διάβασμα την ημέρα καί παρακολούθηση διαλέξεων είσαι οκ άλλοι 6-8 ώρες, άλλοι δέν καταλαβαίνουν τίποτα και νιώθουν ηλίθιοι (φαντάζομαι λόγο ανύπαρκτης διδασκαλίας προγράμματος κτλπ) διαβάζεις για άτομα με ψυχολογικές ιδιαιτερότητες , είτε είναι συμφοιτητές η καθηγητές και πως περνάς χάλια, αργότερα διαβάζεις πώς στις κλινικές γίνεσαι ο αι φερ και αντικείμενο χλευασμού η κοροϊδίας απο επιμελητές-ειδικευόμενους-διευθυντές και πάει λέγοντάς και αφού καταφέρεις και πάρεις το πτυχίο περιμένεις χροοονια για τήν ειδίκευση οπού όταν την κάνεις δεν μαθαίνεις τίποτα είσαι άπειρες ώρες στην καφετέρια τρώγοντας αηδίες μένοντας άυπνος καταστρέφοντας ψυχική και σωματική υγεία και αφού τελειώσει η ειδίκευση αράζεις σέ ενα παγκάκι περιμένοντας να κάνεις αυτό που ήθελες και σπουδαζές τόσα χρόνια.

Οκ, οι συνθήκες είναι παρανοϊκές και ναι οι άνθρωποι μπορούν να υποστούν πολλά και να συνεχίζουν χωρίς λογική αλλά εάν έχουμε 65000 ιατρούς πόσοι είναι αυτή με την διαύγεια πού είδαν το κακό και το αδιέξοδο ώστε να αποχωρήσουν νωρίς , και επειδή μου φαίνεται παρανοϊκό μόνο εμείς οι λίγοι να έχουμε τις πληροφορίες για την πορεία μιας τέτοιας κίνησης αυτοί οι 65000 είναι μαζοχιστές;

Τροφή για σκέψη, ιδέες που με προβληματίζουν χωρίς να απευθύνονται σε κάποιον συγκεκριμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Στη λίστα αναμονής της π.χ Νομαρχίας Αθηνών με το EDMS - Σύστημα Διαχείρισης Ειδικοτήτων Ιατρών

Ο "Απαιτούμενος χρόνος" σε τι αναφέρεται?

Σε χρόνο ειδικότητας που δίνει το νοσοκομείο δεδομένου ότι πολλά αναφέρονται ως "πλήρης" ή ο χρόνος αναμονής του κάθε ειδικευόμενου?

Δηλ. ενα κάποιος έχει κάνει αίτηση π.χ το 2007 έχει π.χ 2 χρόνια απαιτούμενο χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι τουλάχιστον χαζό να ελέγχεις τωρινά δεδομένα που αφορούν κάτι που θα σε απασχολήσει σε 6-7 έτη.

Μπες, τέλειωσε, και αν υπάρχει ΕΣΥ και ελληνικό κράτος τότε, ψάξου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή από τα 31 θα πρέπει να περιμένω 4 χρόνια για να μπω σε καποια ειδικότητα?

Μήπως είναι υπερβολικα τα 4 χρόνια?

4 χρόνια είναι πολύ αισιόδοξο σενάριο και ισχύει για επαρχία και για συγκεκριμένες ειδικότητες. Π.χ. η θέση μου επίσημα ανοίγει τον 7/2021.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον απαιτουμενο χρονο δεν ξερω.. παντως οταν ενα νοσοκομειο λεει οτι δινει πληρη ειδικοτητα για τις σπαστες ειδικοτητες εννοει το ειδικο μερος και για τις ενιαιες ολο το χρονο ειδικευσης. Για τα χρονικα περιθωρια συμφωνω γενικα με nikspe αλλα παιζει πολυ σημαντικο ρολο τι ειδικοτητα θα κανεις και που θα την κανεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από που μπορώ να δω πότε ανοιγει μία θέση οπως προαναφέρθηκε? Δηλαδή που ακριβως το γραφει στις λιστες τις νομαρχίας?

^(*_*)^ Που είδες ότι ανοιγει η θέση σου στις 7/2021?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω πως θα βγω γύρω στα 31 και αν όλα πάνε καλά στα 35 - 36 θα έχω τελειώσει την ειδικότητα.

Εφόσον το επιθυμείς τόσο πολύ καλά είναι να σοβαρευτείς, τέτοιες μαλακίες δεν είναι σωστό να γράφονται.

Στα 35-36 να παρακαλάς να έχεις ξεκινήσει ειδικότητα.

Η μόνη πιθανότητα Στέλιομ για να είσαι ειδικός στα 35-36 όταν στα 24 ξεκινάς την ιατρική είναι να σε λένε είτε έτσι είτε γιουβέτσι.

βαλε και 1 χρονο τουλαχιστο μεχρι διορισμο ή να ανοιξεις ιατρειο, οποτε θα φτασεις περιπου 45 χρονων μεχρι να εισαι ετοιμος να δουλεψεις κανονικα.

Καλά στο δημόσιο δε παίζει να δουλέψει με τίποτα....μετά τα 45 :rolleyes:

Από που μπορώ να δω πότε ανοιγει μία θέση οπως προαναφέρθηκε? Δηλαδή που ακριβως το γραφει στις λιστες τις νομαρχίας?

^(*_*)^ Που είδες ότι ανοιγει η θέση σου στις 7/2021?

Κάνεις τους ανάλογους υπολογισμούς και διαπιστώνεις πότε περίπου ανοίγει η θέση σου.

Η παραπάνω αναμονή μάλλον είναι για πλαστική χειρουργική ή ενδοκρινολογία.

Ξέχασέ το, δε σε θέλω :angry:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με δεδομένο ότι πρέπει να είσαι ή στόκος ή πολύ άτυχος

Koίτα να δεις, για τον Δίκαιο συγκεκριμένα επειδή γράφει εδώ πολύ καιρό και τον ξέρουμε, κι εμείς αυτό πιστεύουμε,

αλλά του το φέρνουμε απέξω απέξω.

Δεν είναι ανάγκη να εκφράζεσαι αγενώς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω πως θα βγω γύρω στα 31 και αν όλα πάνε καλά στα 35 - 36 θα έχω τελειώσει την ειδικότητα.

Εφόσον το επιθυμείς τόσο πολύ καλά είναι να σοβαρευτείς, τέτοιες μαλακίες δεν είναι σωστό να γράφονται.

Στα 35-36 να παρακαλάς να έχεις ξεκινήσει ειδικότητα.

Η μόνη πιθανότητα Στέλιομ για να είσαι ειδικός στα 35-36 όταν στα 24 ξεκινάς την ιατρική είναι να σε λένε είτε έτσι είτε γιουβέτσι.

Γιατί να μη τελειώσω ειδικότητα, αφού αμα είμαι διορισμένος στο ΕΣΥ μπορω να μπω ως υπεράριθμος κατευθείαν αποφευγοντας την αναμονή, όπου γουσταρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάξε το νόμο, όταν τον βρεις διάβασέ τον προσεκτικά, εφόσον τον κατανοήσεις πλήρως δες αν συμφέρει οικονομικά και αποφάσισε αν τον κάνεις χρήση.

Η μόνη συμφέρουσα προσφορά που έχω να σου κάνω είναι να κοιτάξεις να γίνεις κομματόσκυλο. Οικονομική και αποδοτική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με δεδομένο ότι πρέπει να είσαι ή στόκος ή πολύ άτυχος

Koίτα να δεις, για τον Δίκαιο συγκεκριμένα επειδή γράφει εδώ πολύ καιρό και τον ξέρουμε, κι εμείς αυτό πιστεύουμε,

αλλά του το φέρνουμε απέξω απέξω.

Δεν είναι ανάγκη να εκφράζεσαι αγενώς!

Μου φτανει που με θεωρουν αξίο εκτός από τους δικούς μου ανθρώπους, οι καθηγητές μου, ο διευθυντής του μικροβικολογικου, παθολογανατομικου και της αιμοδοσίας καθώς και όλοι οι συνάδελφοι από νοσοκομους μέχρι και γιατρούς με τους οποίους συνεργάστηκα.

Το ότι μπαίνω με κατατακτήριες(βαθμό) πρώτος ή εαν όχι πρωτος από τους πρώτους στην ιατρική ....δε νομίζω να θεωρουμε στόκος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι μπαίνω με κατατακτήριες(βαθμό) πρώτος ή εαν όχι πρωτος από τους πρώτους στην ιατρική ....δε νομίζω να θεωρουμε στόκος.

Εφόσον η κίνηση έχει ήδη γίνει και το έχεις αποφασίσει , γνωρίζοντας τόσα γύρω από το χώρο και τους ανθρώπους ποιος ο σκοπός των ερωτήσεων σου και αυτού τού τόπικ :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες σχετικά με την ηλικία, αυτό ειναι όλο.

Θα ήθελα να μάθω και για τις αναμονές, εάν υπήρχε κάποιος να με βοηθήσει.

Βλέπωντας τα περσινα αποτελέσματα και ρωτώντας φίλους που είναι ήδη στην ιατρική με σιγουρια μου λένε ότι είμαι μέσα εαν δηλώσω.

Δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Χρόνια και λεφτά με προβληματίζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε, μπες τότε και βλέπεις πώς πάνε τα πράγματα (αφού προβληματίζεσαι για το οικονομικό)

Η ηλικία ειναι εκτός συναγωνισμού.Αμα νιωθεις οτι εχεις αντοχες, κάντο και πάλι. Πραγματικά θαυμάζω τα παιδιά π ειναι απο 2η σχολή.

10 χρόνια φοιτητής δεν θα άντεχα να ειμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεξήγησα τότε με τον τρόπο που περιέγραψες την γνώμη του περιβάλλοντά σου χώρου, άν κατάλαβα καλά έχεις εμπειρία και γνώσεις όμως από υγεία οπότε τα 2-3 πρώτα χρόνια θα σου είναι γνώριμα τα θέματα ύλης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.