Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Ποσο διαρκει να μεταπεσεις απο ''υπο διορισμο'' σε ''διορισμενος"


kkrr44

Recommended Posts

Από την ημέρα που θα το υπογράψει ο Γ.Γ. Δημόσιας Διοίκησης (αυτό θα γίνει όταν θα τοποθετηθούν οι Γ.Γ. στο ΥΥΚΚΑ) κάνει 2-3 εργάσιμες ημέρες να φύγουν στην Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου. Εκεί καθυστερούν από 7 μέχρι 10 ημέρες και επιστρέφουν στο ΥΥΚΚΑ. Σε διάστημα μίας εβδομάδας αποστέλλονται στους ιατρούς. Έχεις 15 ημερολογιακές ημέρες να το παραλάβεις από την ημερομηνία που έλαβες την ειδοποίηση και 15 ημερολογιακές ημέρες για να παρουσιαστείς στο Νοσοκομείο.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά τον διορισμό θα πρέπει να τον περιμένεις πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

μαλλον κατι δν εχω καταλαβει σωστα. ειμαι κ εγω ¨υπο διορισμο¨ (επιτελους...) κ στο νοσοκομειο η θεση ειναι αδεια. στο υπουργειο που πηρα, μου ειπαν οτι διορισμος δν υπαρχει. να πανικοβληθω? η οντως δν καταλαβα καλα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι να μην πανικοβληθεις.οταν αδειαζει η θεση παιρνει κανα μηνα μεχρι να διοριστει ο επομενος.οποτε σε αυτο το διαστημα και κενη παραμενει η θεση και στο υπουργειο ακομα δεν υπαρχει καποιος διορισμενος.καποιοι περιμενουν λογω εκλογων 3-4 μηνες!!!!

Διαβασε και αυτο : http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=27257&st=0

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπό όσο ξέρω διορισμένος αναγράφεσαι στη νομαρχία όταν και εφόσον πάρεις πρωτόκολλο διορισμού , κάτι που μπορεί να είναι και 15-20+ μέρες πριν απο την ημερομηνία που λάβεις την απόφαση διορισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως το πρωτόκολλο διορισμού υπογράφεται 15-20 μέρες πρίν την παραλαβή του διορισμού..Στην ιστοσελίδα της νομαρχίας η ημερομηνία που αναρτάσαι ως 'διορισμένος' δεν συμπίπτει με την ημερομηνία πρωτοκόλλου αλλά με την ημερομηνία παραλαβής διορισμού..Το έγγραφο δηλαδή του διορισμού κοινοποιείται την ίδια ημερομηνία στη νομαρχία,στο νοσοκομείο και τον ενδιαφερόμενο..Για παράδειγμα στην περίπτωση μου το πρωτόκολλο διορισμού είχε ημερομηνία 12/01

,ενώ αναρτήθηκα ως 'διορισμένος' στην ιστοσελίδα της νομαρχίας και έλαβα και το διορισμό σπίτι μου στις 27/01....

Τροποποιήθηκε από dejan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο σημερα ειμαι κι εγω υπο διορισμο στο site της νομαρχιας αλλα χαρτι δεν μου χει ερθει σπιτι.Να υπολογιζω οτι θα φτασει σε λιγες μερες??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημαίνει πως η απόφαση κοινοποιήθηκε στη νομαρχία και θα φτάσει σύντομα και σε σένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημιουργήθηκαν κάποια προβλήματα με τις προσωποπαγείς θέσεις, οπότε κι εκεί υπήρξαν κάποια προβλήματα. Ας όψεται η ηλιθιότητα του νομικού συμβούλου του Αβραμόπουλου που συνέταξε την υπουργική απόφαση.

Υπάρχουν περιπτώσεις που η ειδικευόμενη ζητάει άδεια κυήσεως και το νοσοκομείο εν συνεχεία ζητάει να τοποθετηθεί ο επόμενος ειδικευόμενος στη θέση αυτή ως προσωποπαγείς. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν στο διάστημα του "υπό διορισμού σε προσωποπαγή θέση" (2 μήνες) η συνάδελφος που βρίσκεται σε άδεια επιστρέφει στη θέση της στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις το νόμο, που στον παραθέτω για να σε διευκολύνω

4140635710_77db3f6c24_o.jpg

Ο υπεράριθμος τοποθετείται σε ΚΕΝΗ οργανική θέση. Άρα αν έχει επιστρέψει η αδειούχα ειδικευόμενη η θέση δεν είναι κενή.

Η άδεια μπορεί να είναι και 30 ημερών τουλάχιστον, άρα προλαβαίνει να επιστρέψει πριν τοποθετηθεί ο υπεράριθμος (2 μήνες περίπου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τροποποίηση της παραπάνω Υπ. Απόφασης γίνεται στο ΦΕΚ 1963

τεύχος Β΄/10.9.09.

τροποποίηση χωρίς νόημα....

4141600451_c882383dce_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοημα ειναι στις λεξεις που εχουν προστεθει και που βοηθησαν πολλες νομαρχιες και διευθ.προσωπικου να καταλαβουν τι εννοουσε ο νομοθετης απο την αρχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοημα ειναι στις λεξεις που εχουν προστεθει και που βοηθησαν πολλες νομαρχιες και διευθ.προσωπικου να καταλαβουν τι εννοουσε ο νομοθετης απο την αρχη.

Το οποίο μπορούσε να γίνει με μία απλή εγκύκλιο όπως σε όλες τις φορές που δημοσιεύεται ένα ΦΕΚ.

Αλλά είπαμε....ΦΕΚ, τροποποίηση του ΦΕΚ, εγκύκλιος, επεξηγηματική εγκύκλιος, είναι ο δρόμος που ακολουθήθηκε τα τελευταία 3 χρόνια στις υπουργικές αποφάσεις του ΥΥΚΚΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της υπερηχητικής ταχύτητας με την οποία κινούνται οι κρατικοί μηχανισμοί : 16/9 έστειλε η αρμόδια Διεύθυνση Υγείας τα δικαιολογητικά (ειδοποιούμαι και εγώ ότι άνοιξε η θέση) …… Μεσολάβησαν οι εκλογές 4/10 ……… 7/10 αναλαμβάνει η νέα υπουργός …. 16/11 αναλαμβάνει ο γ γ ….. πρώτη υπογραφή (2μήνες μετά) …… πρωτοκολλείτε ο διορισμός ως εξερχόμενο για το γενικό λογιστήριο στις 20/11 ……. πρωτοκολλείτε ως εισερχόμενο στο υπ. οικονομικών στις 1/12 (11 μέρες να πάει έκανε!!!!) ……. Και ακόμα…… εγκρίνεται!!!

90 ημέρες από την στιγμή που ξεκίνησαν οι διαδικασίες. Ο διορισμός βρίσκεται ακόμα στο γενικό λογιστήριο του κράτους (!!?) με άγνωστη ημερομηνία υπογραφής (διότι ο υφυπουργός έχει «πολύ δουλειά» (έτσι μας είπαν…) ).

Τώρα έρχονται και η γιορτές , καλά κρασιά….

Φοβερά πράγματα???

Είναι κανείς σε ανάλογη κατάσταση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρα πολλοι!

εγω εγινα προσφατα "υπο διορισμο" οποτε δεν εχω απαιτησεις να διοριστω συντομα.περιμενα να υπογραφει η ανακληση του προηγουμενου στη λιστα συναδελφου, που ειχε σταλει στο υπουργειο 2.5 μηνες πριν! τοσο χρειαστηκαν να επεξεργαστουν μια ανακληση

Αν και βλεπω οτι σε καποιες περιπτωσεις οι διορισμοι προχωρησαν και οι συναδελφοι πραγματι διοριστηκαν,προσωπικα απο οσους ξερω ,που ειτε ειναι φιλοι μου, ειτε βρισκονται στην ιδια λιστα με μενα και ειναι υπο διορισμο, δεν εχω δει ουτε εναν να διοριζεται! και καποιοι ειναι υπο διορισμο απο τελη αυγουστου.Που σημαινει οτι αφου δεν εμφανιζονται ως διορισμενοι,ο διορισμος δεν εχει ακομα ταχυδρομηθει απο το υπουργειο.

υπομονη και καλες γιορτες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως , εγώ πρώτη φορά βιώνω τέτοιες καθυστερήσεις… Στο πρώτο μέρος της ειδικότητας είχα πέσει πάνω σε αλλαγή υπουργού (αναλάμβανε ο Αβραμόπουλος τότε ) και σε 60 μέρες ήρθε. Όσο για την προσωποπαγή θέση που λες: συνάδελφος μας ειδοποιήθηκε τέλη του περασμένου Ιούλιου ότι είναι υπό διορισμό σε προσωποπαγή θέση και 4 Σεπτεμβρίου πήρε τον διορισμό στα χέρια!

Είχα ακούσει και δει δηλ., διορισμούς να έρχονται σε 20 (!) σε 40, σε 50, άντε και σε 60 μερούλες, αλλά με τις 120 και 160 (που μας βλέπω εμάς) , πραγματικά περνάμε σε … άλλο επίπεδο!

Και όχι τίποτα άλλο, να μας λέγαν τουλάχιστον : «κοίτα , σε 4-5 μήνες θα διοριστείς» να κάναμε και εμείς τα κουμάντα μας…..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι υπο διορισμο απο 10/09,πηρα αρ.πρωτ 16/11 κ σημερα ενημερωθηκα οτι σε 1 μηνα θα δω φως...4 μηνες μετα δλδ!ευτυχως ηρθε η παραταση στο αγροτικο να καλυψει το κενο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω, πω,πω!!! Φοβερά πράγματα!

Καλά που έχεις και την παράταση…

Και εδώ ακριβώς κολλαει το θέμα… Όταν τον Σεπτέμβριο ξεκίνησαν οι διαδικασίες μας διαβεβαίωναν (άπαντες) ότι βαριά βαριά σε 60 μέρες θα είχε τελειώσει το θέμα …! Εγώ προσωπικά τους πίστεψα και έτσι έχασα-αρνήθηκα δουλείες που θα με συντηρούσαν μέχρι τώρα.

Έκανα και το πρόγραμμα μου (μια και είμαστε 4μελης οικογένεια) και τον Νοέμβριο μετακόμισα στην πόλη που βρίσκετε το νοσοκομείο που θα διοριστώ…

Και μέχρι σήμερα ανά μια εβδομάδα παίρνω στο υπουργείο για να μου λένε…. Ή μάλλον για να μη μου λένε τίποτα απολύτως.

Και ρωτώ : «Ποια η θέση μου?!» ή καλύτερα εδώ θα ταίριαζε το ερώτημα : «Τους γαμείς, τώρα ή δεν τους γαμείς?»

Τροποποιήθηκε από karanikolix
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ιδια σκατα και απο εμενα , σε υποδιορισμο σε προσωποπαγη θεση μπηκα 4 Σεπτεμβρη, 14 Σεπτεμβρη τελειωσα το αγροτικο χωρις να μου εκγριθει παραταση (λεει λογω εκλογων ταχα)....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

η ημερομηνια παραλαβης απτο ταχυδρομειο ειναι 1εβδομαδα αργοτερα απτην ημερομηνια που εχει το πρωτοκολλο διορισμου μου(οπως φαινεται στο σαιτ της νομαρχιας). οι 15 ημερες για την παραλαβη ξεκινανε απτην ημερομηνια αφιξης στα ελτα, σωστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα χθές με το υπουργείο υγείας τμήμα ειδικοτήτων μου είπαν οτι ο διορισμός μου βρίσκεται στην ΥΔΕ και σε 10 ημέρες το αργότερο θα είναι έτοιμος.Ισχυεί αυτό;Προσθέτω ότι 2 Δεκεμβρίου οταν και ξανα-τηλεφώνησα μου είπαν ότι δεν ξεκίνησε ακόμη η διαδικασία διορισμού μου.Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να επικοινωνήσω στην ΥΔΕ για να μάθω αν τελικά η ΥΔΕ θα τον έχει τόσο σύντομα έτοιμο;Ισχύει ότι καθυστερούν οι διορισμοί στην ΥΔΕ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΥΔΕ δεν έχει τηλέφωνα! Μαλακίες σου είπαν, δεν ισχύουν τίποτα από τα παραπάνω. Στην θέση σου θα είχα κατέβει ήδη Αθήνα να το ψάξω το θέμα από κοντά. Ύποπτα μου ακούγονται όλα αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, απ'ότι φαίνεται δεν είσαι ο μόνος. Εμένα η θέση μου κενώθηκε τέλος του Σεπτέμβρη, ο διορισμός έφτασε στο Υπουργείο 7/10 και δεν έχει υπογραφεί ακόμα...Μου λένε ότι από τον 11ο του 2009 έχει προωθηθεί στην Υπουργό για υπογραφή !!! Υπολογίζω ότι μέχρι να τελειώσει η διαδικασία έχω κανένα μήνα ακόμα, σύνολο δηλαδή 4 μήνες και βλέπουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.