Jump to content

Μισθολογιο Ειδικευομενων


alexmat

Recommended Posts

Όλα τα ποσά με bold είναι μετά από φόρους. Καθαρά. Στο χέρι. Κας. Έτοιμα για ξόδεμα.

Α) ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΥ

Βασικός Μισθός: από 842 πάει 1052

Νοσοκομειακό Επίδομα: από 265 πάει 315

Επίδομα Βιβλιοθήκης: σταθερά 185, αλλά αφορολόγητο

Ωρομίσθιο Εφημερίας: υπολογίζεται ως Βασικός Χ 0,0059 οπότε μεταβάλλεται:

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ: από 4,97 σε 6,20

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΝΥΚΤΕΡΙΝΗ: από 5,72 σε 7,13

ΚΥΡΙΑΚΗ: από 6,21 σε 7,75

ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΥΚΤΕΡΙΝΗ: από 6,46 σε 8,06

Μετά την 6η εφημερία, γίνονται αφορολόγητες.

Β) ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ

Τρόπος Υπολογισμού

-Οι καθημερινές είναι 16ωρες, οι μισές ώρες κανονικές και οι μισές νυχτερινές (22:00-6:00). Με την πρόταση γίνονται 17ωρες (+1 πρωινή ώρα)

-Σάββατο και Κυριακή είναι 24ωρες και υπολογίζονται ανάλογα

-Μετά τον υπολογισμό του ημερομισθίου προστίθενται 30 ευρώ (πάγια αποζημίωση εφημερίας)

-Αφαιρούνται περίπου 19% ως κρατήσεις σε ΤΣΑΥ, ΜΤΠΥ και ΙΚΑ και στη συνέχεια άλλο ένα 20% ΦΜΥ.

-Ο,τι μένει, είναι το τελικό ποσό που πληρωνόμαστε

Επομένως, οι αποζημιώσεις εφημεριών ως έχουν (από 1/10/08) και πώς μεταβάλλονται με την πρόταση Αβραμόπουλου (ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ):

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ: από 75,1 σε 92,8 (116 μετά την 6η)

ΣΑΒΒΑΤΟ: από 105,45 σε 126,73 (158,41 μετά την 6η)

ΚΥΡΙΑΚΗ: από 113 σε 136,4 (170,5 μετά την 6η)

Γ) ΜΙΣΘΟΣ

Τρόπος Υπολογισμού

-Βασικός Μισθός+Νοσοκομειακό Επίδομα+Επίδομα Βιβλιοθήκης

-+4% έπί του Βασικού ανά διετία υπηρεσίας (χρονοεπίδομα)

-Αφαιρούνται 18% για ΙΚΑ, ΤΣΑΥ και 5 ευρώ για διάφορα πάγια έξοδα (ΕΙΝΑΠ)

-Αφαιρούνται κάπου 48-49 ευρώ για ΦΜΥ

-Ο,τι μένει, στο χέρι κολλαριστά και ζεστά

Από 1/10/08 ο μηνιαίος μισθός ειδικευόμενου είναι περίπου 1030 ευρώ

Με βάση την πρόταση του Υπουργείου, αυτός γίνεται περίπου 1290 ευρώ

Δ) ΛΟΙΠΑ

-Υπάρχει επίδομα μεταπτυχιακού/διδακτορικού (45/75 ευρώ τον μήνα μεικτά)

-Σε γάμο, 35 ευρώ τον μήνα και 18 ευρώ ανά ανήλικο τέκνο για τα 2 πρώτα (μετά αυξάνεται ανά τέκνο)

-Το δώρο Χριστουγέννων από 670 γίνεται περίπου 850 ευρώ (υπολογίζεται ως ο Βασικός μείον τις κρατήσεις 18% μείον ΦΜΥ)

-Μετά τα 5 χρόνια ασφάλισης στο ΤΣΑΥ, αυξάνεται λίγο η εισφορά

Αυτά τα ολίγα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Last Reply

την ίδια ώρα πόσταρα ΕΔΩ σχεδόν τα ίδια ποσά

δεν υπολόγισες την αύξηση από 1/1/2009, οπότε το 1052€ γίνεται 1090€. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Μυθολογία Ειδικευομένων" έπρεπε να έλεγε :P

..καλα μη φωνάζετε.. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επομένως κάπου 1300-1310 πάει. Φοβερά λεφτά. Είμαι συγκλονισμένος.

Η μη αποδοχή αυτών των προτάσεων είναι θέμα αξιοπρέπειας. Ο σκλάβος θα συνεχίσει να είναι σκλάβος, άσχετα με το μισθό του. Και 5000 τον μήνα να παίρνεις, πάλι σκλάβος είσαι με τα υπάρχοντα-παράνομα-ωράρια. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος, ψιλικατζήδες εργατοπατέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κριμα που εγινε τωρα που τελειωσα. πραγματικα ειναι μεγαλη αυξηση.+260 στον μισθο και 170η κυριακη απο110 μετα την 6 εφημερια! οντως καλη αυξηση. μπραβο. τι θα μπορουσα να εχω κανει με 500 ευρω παραπανω το μηνα επι τοσα χρονια.....

απο την αλλη θελω να ρωτησω το εξης . ποια εφημερια λογαριαζεται 7η 8η κτλ? δηλαδη πχ αν σε ενα μηνα κανεις 7 εφημεριες, ποια θα πληρωθεις παραπανω σαν 7η? την κυριακη , την καθημερινη? ποια? με χρονολογικη σειρα? θα γινεται χαμος μεταξυ των ειδικευομενω ν να περνουν ολοι την τελευταια κυριακη του μηνα! επισης με αυτο το σκεπτικο καλο ειναι να γραφεις τον ενα μηνα 10 εφημεριες κα ιτον επομενο 4 αντι 7 και 7 αφου ετσι σε 2 μηνες θα εχεις 4 αντι για 2 μετρημενες παραπανω εφημεριες.

αφου πανω απο την 6η δε φορολογειται, ε πολυ απλα ας φερθειτε εξυπνα και αρχιστε να γραφετε 12 τον ενα μηνα και 3 τον επομενο. ασχετα αν οντως ετσι δουλευεται στην κλινικη η οχι.

επισης να ρωτησω το αφορολογητο των εφημεριων απο ποτε θα ισχυσει? απ ο την αρχη του 2008 και θα εχουμε επιστροφη φορου απο εφορια? απο 1-10 ή απο 1-1-2009?

και τελος ναι συμφωνω πως η υποχωρηση ,"ναι ας κανω 10 εφημεριες αλλα δεν πειραζει αφου μου εδωσες χρημα παραπανω," συγουρα δεν μας τιμα. αλλα το περιμενα πως κατι τετοιο θα συμβει. δυστυχως...

και θα το ξαναπω πως ειναι τοσο απλο να λυθει το θεμα των εφημεριων, προσλαμβανοντας ιδιωτες που θα κανουν μονο εφημεριες οταν εχει αναγκη το νοσοκομειο. θα δηλωνει το νοσοκομει ο οτι τον επομενεο μηνα θελει ιατρους να καλυψουν τις ταδε μερες και οποιος θελει θα πηγαινει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από 1/1/2009 θα ισχύσουν....

σιγά μην ήθελες να πάρεις αναδρομικά από το πρώτο έτος ειδικότητας :P

εγώ προτείνω τον ένα μήνα να κάνεις κάποιος 30 εφημερίες και μετά να μην ξανακάνει για ένα έτος, έτσι θα έχει όφελος από τη φορολόγηση των εφημεριών :wacko:

όσο για την πρόταση επίλυσης του εφημεριακού........ emgoal και έτσι εκτός τα ρουσφετάκια του Ε.Σ. θα έχουμε και τα ρουσφετάκια του Ε.Σ.Υ. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλή λογιστική ανάλυση!

Είναι μια απόδειξη του τι μπορεί να πετύχουμε όταν αποφασίζουμε να ζητήσουμε το αυτονόητο.

Το δίκιο μας!

Από εκεί που δεν είχε και καλά χρήματα, και μέσα σε μια οικονομική «κρίση», και τα εισαγωγικά κολάνε στο ότι κάθε νοήμων άνθρωπος καταλαβαίνει ότι είναι φτιαχτή, εντελώς «ξαφνικά» και λεφτά βρίσκει και συναινετικός γίνεται..

Τώρα το θέμα είναι που θα πάμε από κει και μετά..

Γιατί οκ, καλά τα λεφτά, και αναγκαία, ναι.. Όμως είναι το μόνο..; Χμ… Που ζεις θα πεταχτούν να πουν κάποιοι…

Εντάξει η φιλοσοφία του κάθε ενός σεβαστή, αρκεί να μη θελήσει να την επιβάλει στους άλλους..

Όσον αφορά τα αιτήματά μας τώρα. Καλά τα λεφτά (αν και ψίχουλα μπρος στις βουλευτικές, δικαστικές, διοικητών ταμείων), έχουμε όμως και άλλα αιτήματα. Και πιο ουσιαστικά «τολμώ» να πω.

Όπως αυτό που λένε κάποιοι συνάδελφοι στο Νοσοκομείο που εργάζομαι.. Ποια είναι;

-Ανθρώπινα ωράρια! Τι να τα κάνω 1-2 ευρά την ώρα στην εφημερία παραπάνω; Σαν άνθρωπος μπορώ να εργάζομαι; Που είδατε δηλαδή άλλους στο δημόσιο να ικετεύουν για 40 ώρες τη βδομάδα..;

-Προσλήψεις Ιατρικού και Νοσηλευτικού προσωπικού, όχι εξαγγελίες, μα ενταγμένες στον προϋπολογισμό! Όχι σταματάμε για τα 300 «αργύρια» και μετά μη τις είδατε τις προσλήψεις…

-Αξιοκρατικές κρίσεις για εξέλιξη.. Όχι «συνεντεύξεις» και μπλε, πράσινα, και κόκκινα δοντάκια!

Αυτά βασικά, αν και υπάρχουν τόσα και τόσα άλλα…

Όπως ουσιαστική εκπαίδευση και όχι ο ειδικευόμενος να είναι ο λατζέρης κατά τα γνωστα, διαφάνεια στις προμήθειες των υλικών, ξεκαθάρισμα όσων κάνουν τις κλινικές του ΕΣΥ «μαγαζάκια» τους, μα και πολλά ακόμα..

Ναι καταφέραμε κάτι.. Και είναι μια αρχή.. Αυτό ας αναλογιστούμε, ας το νιώσουμε…

Μπορεί κάποιος να με πει Ονειροπόλο, και είμαι.. Μα ας σκεφτεί λιγάκι..

Πως έγινε άραγε το ΕΣΥ, η Κοινωνία, ο Κόσμος..;

Από τεχνοκράτες μήπως..;

Από οικονομολόγους;

Από βουλευτές;

Από δικηγόρους;

Από δημοσιο-γράφους;

Από τύπους που κοίταζαν το δάχτυλο και ‘χάναν το δάσος..;

Ή από εκείνους που είχαν όραμα, που Ονειρευόταν για έναν καλύτερο κόσμο, που έδιναν το είναι τους και τη ζωή τους ακόμα για αυτό…;

Καλά ναι εγώ είμαι Ονειροπόλος..

Και χαίρομαι γι’ αυτό…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλαχιστον αν ισχυει αυτο που αναφερεται σε αλλο ποστ, δηλ. οτι εγκρινεται το ρεπο μετα απο καθε εφημερια, ε ας πουμε πως χρυσωνεται λιγο το χαπι του ωραριου. Για τα χρηματα...σαν αυξηση καλη φαινεται αρχικα, αλλα αμα τα βαλεις κατω τα ρημαδια τα νουμερα και δεις ποσο θα πληρωνεσαι την ωρα για την εφημερια, σε ξαναπιανει μια απογοητευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση για τους ειδικους των οικονομικων. με τις 10 εφημεριες που κανω (στανταρ εδω και 2,5 χρονια) , υπολογισα καθαρα 1129 περιπου ευρω (στην χειροτερη περιπτωση, οπου 7καθ +2σαββ+1κυριακη, με αφορολογητες τις 4 καθ). δεν κολλαει στο πλαφον του βασικου?

Οπως και να εχει νομιζω οτι απεχουμε πολυ απο αυτα που αξιζουμε. απλα ας κοιταξουμε τις αναλογιες μισθων σε αλλες χωρες. ποσα παιρνει αλλου ο γιατρος σε σχεση (παντα) με το μισθο ενος δασκαλου ή ενος ταχυδρομου ή ενος υπαλληλου τραπεζας. απο αυτο φαινεται η θεση του γιατρου σε μια κοινωνια και πως βλεπει η κοινωνια αυτη το εργο του. αν ο δασκαλος επαιρνε 600 και εγω 850 θα ελεγα ενταξει, τοσα εχει το κρατος τι να κανουμε. αλλα οταν βλεπω ο εφοιακος πχ να ξεκιναει με 1800 και εγω με 800 τι να πω? οταν κανοντας 10 εφημεριες ακατεβατα, που σημαινει φανταρος, και εχω λεφτα ισα ισα για να βγει ο μηνας ποσο μ@λακας πρεπει να αισθανομαι? και βλεπω το γειτονα που παει στα καραβια 6 μηνες να γυρναει με 40 χιλιαρικα στη τζεπη και να κανει τη ζωη που εμεις ποτε δεν θα κανουμε τους αλλους 6 μηνες. εμεις περναμε στο νοσοκομειο σχεδον τις ιδιες ωρες που αυτος ηταν στο καραβι. και παιρνουμε τα μισα λεφτα. και δεν εχουμε σχεδον ποτε χρονο. θα μου πειτε, ττε τραβα στα καραβια. ειναι και αυτο υπο σκεψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση για τους ειδικους των οικονομικων. με τις 10 εφημεριες που κανω (στανταρ εδω και 2,5 χρονια) , υπολογισα καθαρα 1129 περιπου ευρω (στην χειροτερη περιπτωση, οπου 7καθ +2σαββ+1κυριακη, με αφορολογητες τις 4 καθ). δεν κολλαει στο πλαφον του βασικου?

Οπως και να εχει νομιζω οτι απεχουμε πολυ απο αυτα που αξιζουμε. απλα ας κοιταξουμε τις αναλογιες μισθων σε αλλες χωρες. ποσα παιρνει αλλου ο γιατρος σε σχεση (παντα) με το μισθο ενος δασκαλου ή ενος ταχυδρομου ή ενος υπαλληλου τραπεζας. απο αυτο φαινεται η θεση του γιατρου σε μια κοινωνια και πως βλεπει η κοινωνια αυτη το εργο του. αν ο δασκαλος επαιρνε 600 και εγω 850 θα ελεγα ενταξει, τοσα εχει το κρατος τι να κανουμε. αλλα οταν βλεπω ο εφοιακος πχ να ξεκιναει με 1800 και εγω με 800 τι να πω? οταν κανοντας 10 εφημεριες ακατεβατα, που σημαινει φανταρος, και εχω λεφτα ισα ισα για να βγει ο μηνας ποσο μ@λακας πρεπει να αισθανομαι? και βλεπω το γειτονα που παει στα καραβια 6 μηνες να γυρναει με 40 χιλιαρικα στη τζεπη και να κανει τη ζωη που εμεις ποτε δεν θα κανουμε τους αλλους 6 μηνες. εμεις περναμε στο νοσοκομειο σχεδον τις ιδιες ωρες που αυτος ηταν στο καραβι. και παιρνουμε τα μισα λεφτα. και δεν εχουμε σχεδον ποτε χρονο. θα μου πειτε, ττε τραβα στα καραβια. ειναι και αυτο υπο σκεψη.

αυτα τα καραβια που αραζουν? μηπως θελουν ιατρους?

παντως χωρις πλακα εχω ακουσα πριν 8 χρονια πως υπαρχουν μεγαλα κρουαζιεροπλοια τα οποια εχουν πλουσιους, και θελουν ιατρους τους οποιους αμοιβουν πολυ μα παρα πολυ καλα. ξερετε κατι? λεω να το ψαξω απο ιανουαριο μπας και αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από 1/1/2009 θα ισχύσουν....

σιγά μην ήθελες να πάρεις αναδρομικά από το πρώτο έτος ειδικότητας :P

εγώ προτείνω τον ένα μήνα να κάνεις κάποιος 30 εφημερίες και μετά να μην ξανακάνει για ένα έτος, έτσι θα έχει όφελος από τη φορολόγηση των εφημεριών :wacko:

γαμωτο 1-1-09 μαλον θα ειμαι παρελθον απο παρατασιακος. αληθεια ξερει κανεις ποσο αργει να ερθε ιο επομενος? ισως προλαβω μερικες μερες με το νεο καθεστως....... αλλα καλυτερα οχι, θα πρεπει του χρονου να κανω φορολογικη δηλωση που να γραφω και τα τουνοσοκομειου...

αναδρομικα απο το πρωτο ετος περιμενω να παρω τα 170 ευρω και τα 200 που ειναι το επιδομα που περνουν οσοι δουλευουν στο υπουργειο και εχουμε καταθεσει και για τα 2 μηνυση

οσο για την προταση για 30 τον ενα μηνα και ο, συμφωνω και ειμαι συγουρος χωρις πλακα πως κατι τετοια θα γινονται. δεν ειναι δυσκολο αλλα πολυ εξυπνο, τον ενα μηνα να κανεις 4 και τον επομενο να κανεις 10 ωστε συνολικα να αυξανεις το ποσο που θα κερδιζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς να αυξήσεις το ποσό? Υπάρχει και το πλαφόν του βασικού, μέχρι 1052 με τη νέα πρόταση από εφημερίες. Με 4 αφορολόγητες, θα το ξεπερνάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς να αυξήσεις το ποσό? Υπάρχει και το πλαφόν του βασικού, μέχρι 1052 με τη νέα πρόταση από εφημερίες. Με 4 αφορολόγητες, θα το ξεπερνάς

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=23146

Και συγκεκριμένα αυτό :

5. Γίνεται αποδεκτή η κατάργηση του πλαφόν Αρεοπαγίτη

Ή μήπως κατάλαβα κάτι λάθος ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά κατάλαβες λάθος (νομίζω, μην σε πάρω και στο λαιμό μου). Το πλαφόν αυτό αφορά τη μέγιστη αμοιβή ενός γιατρού ΕΣΥ μαζί με τα απογευματινά ιατρεία, ότι δεν μπορεί να ξεπερνά τις αποδοχές ενός Αεροπαγίτη με 29 χρόνια υπηρεσίας.

Το άλλο πλαφόν, ότι οι αποδοχές εφημερίας μπορεί να φτάσουν μέχρι τον βασικό μισθό δεν είδα κάπου να καταργείται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά κατάλαβες λάθος (νομίζω, μην σε πάρω και στο λαιμό μου). Το πλαφόν αυτό αφορά τη μέγιστη αμοιβή ενός γιατρού ΕΣΥ μαζί με τα απογευματινά ιατρεία, ότι δεν μπορεί να ξεπερνά τις αποδοχές ενός Αεροπαγίτη με 29 χρόνια υπηρεσίας.
:rolleyes::P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαν ρε Τάσο, μπήκαν ανάποδα τα γράμματα και το κάνεις θέμα... τς τς τς ντροπής πράματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά θα 'ναι ιστορικά παροιμιώδες το μέγεθος της ξεφτίλας ΑΝ....

ΞΕΠΟΥΛΗΘΟΥΜΕ έτσι άδοξα στο γιουσουρούμ για ένα κοστούμ... για ένα κοστούμ !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.