Jump to content

Αιμοληψιες


Ulysses

Recommended Posts

Εδω και πανω απο 5 χρονια με μια αποφαση της τοτε διοικησης του νοσοκομειου οπου τωρα εργαζομαι,οι ειδικευομενοι βρεθηκαν μπροστα στην ''εκπληξη'' του να πραγματοποιουν συστηματικα αυτοι τις αιμοληψιες και οχι πλεον οι παρασκευαστες του μικροβιολογικου.

Οι ερωτησεις που κανω ειναι δυο:

α) Στα νοσοκομεια οπου δουλευετε τι ισχυει?

και

β) Υπαρχει καποιο ειδικο επιδομα που το λαμβανουν ολοι οι αλλοι (παρασκευαστες π.χ.) εκτος απο τους ειδικευομενους των τμηματων που κανουν τις αιμοληψιες?

Ποιο ειναι το νομικο πλαισιο που διεπει την παραπανω κατασταση?

Γιατι εδω εχουμε προθεση πολλοι (αν οχι ολοι οι ειδ/νοι ) να καταθεσουμε ενα ενυπογραφο υπομνημα στο δ/κο συμβουλιο του νοσοκομειου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε νοσοκομεία που έχω περάσει ή ξέρω τι γίνετε ισχύον διάφορα.

Σε άλλα οι παρασκευαστές κάνουν τις τακτικές αιμοληψές (πρωί - απόγευμα) και τις υπόλοιπες οι ειδικευόμενοι.

Σε άλλα οι παρασκευαστές κάνουν μόνο τις πρωινές τακτικές αιμοληψίες και σε άλλα όπως το δικό σου, οι παρασκευαστές δεν κάνουν καθόλου αιμοληψίες στα τμήματα. Γενικά αυτό που παίζει είναι ότι όσο μικρότερο είναι το νοσοκομείο και όσο μικρότερος ο αριθμός των παρασκευαστών που εργάζονται, τόσο περισσότερες αιμοληψίες παιρνάνε στην αρμοδιότητα των ειδικευομένων.

Για σχετικό επίδομα δεν έχω ακούσει κάτι και γενικά δε νομίζω να υπάρχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 επίδομα δεν υπάρχει

2. ακολουθείς την γραμμή της κλινικής

3. στην κλινική σε καλύπτει το καθηκοντολόγιο να κάνει αιμοληψίες το νοσηλευτικό προσωπικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχε γίνει δικαστικός αγώνας ώστε οι αιμοληψίες να μην πραγματοποιούνται από παρασκευαστές/ τεχνολόγους κλπ. και τελικά κερδήθηκε. Αιμοληψίες που γίνονται πέρα οπό τα όρια του εργαστηρίου δεν είναι υποχρεούνται να γίνονται από τους τεχνολόγους. Η δουλειά τους βρίσκεται εντός του εργαστηρίου. Όμως στην πραγματικότητα αυτό δεν εφαρμόζεται και έτσι κάθε νοσοκομείο έχει τη δική του πολιτική

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα είχε συζητηθεί και εδώ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...10051&st=20

στο νοσοκομείο μου τις τακτικές προγραμματισμένες αιμοληψίες εξωτερικών ασθενών τις κάναμε οι ειδικευόμενοι βιοπαθολογίας, σε άλλα νοσοκομεία έχω ακούσει πως υπάρχει προσωπικο ειδικά γι΄αυτό, προφανώς νοσηλευτικό (?)

επίδομα δεν υπάρχει

και εγώ είχα ακούσει για κάποιο επίδομα, αλλά για να λέει η αμάντα πως δεν υπάρχει κάτι θα ξέρει, το μόνο σίγουρο είναι ότι αν υπάρχει κάποιοι το παίρνουν και δεν είμαστε εμείς (ομοίως με το επίδομα χρήσης η/υ ή μηχανογραφική άδεια όπως την ανέφερε μια συνάδελφος εδώ, που πρώτα ακούγαμε ότι την έπαιρναν οι τεχνολόγοι του εργαστηρίου - άσχετα αν δεν άγγιζαν καν τα κομπιούτερ - και μετά ξυπνήσαμε να την διεκδικήσουμε και εμείς ...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω ... ζόρι που περνάγατε και εσείς

εμείς όχι και τόσο, οι τεχνολόγοι - παρακευαστές έτρεχαν και δεν τα προλάβαιναν όμως :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και καλά τις αιμοληψίες, να τις κανουν οι ειδικευόμενοι.Τα φιαλίδια ποιος τα ετοιμαζει ? Σε 3οβαθμιο νοσοκομείο τα ετοιμαζουμε οι ειδικευόμενοι.Χτες το βράδι, ο μοναδικος-εχει σημασια αυτο-εφημερευων απο τις 10.00 το βραδι ως τις 4.οο τα ξημερωματα ετοιμαζε τα μπουκαλακια απο 40 ασθενεις και μετα για τις επομενες 3 ωρες συμπληρωνε τους φακελους των ασθενων με τις αλλαγες στην αγωγες τους ή στην κλινικη τους κατασταση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τί εννοείς? τί είδους ετοιμασία θέλουν τα φιαλίδια? και πώς ξέρει ο εργαστηριακός από τη προηγούμενη ποιες εξετάσεις θα ζητήσει ο κλινικός την επόμενη μέρα? για τί ασθενείς μιλάμε, εσωτερικούς ή εξωτερικούς?

???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

In Italy only physicians and professionals nurses are allowed to perform venopunctures. Otherwise it's considered unauthorized exercise of the medical profession, a violation of the penal code.

The preparation of blood bags and tubing is under the responsability of a physician.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε νοσοκομειο της Θεσ/κης,μεταξυ παρασκευαστων (οι τελευταιοι εδω και 3 μηνες εχουν κηρυξει σταση εργασιας για το θεμα των αιμοληψιων στις κλινικες) και ειδ/νων εκκρεμει δικαστηριο για το ποιος πρεπει να κανει τι.

Εν τω μεταξυ πλεον τις αιμοληψιες τις κανουν αναγκαστικα ποιοι αλλοι,απο τους ιδιωτικου δικαιου εργαζομενους του νοσοκομειου,δηλαδη τους περαστικους απο το εκαστοτε νοσοκομειο ειδ/νους...

Για αυτο συμπαθουσα και συμπαθω τον Ε.Σ. !

Μπορει να σε εχωνε,να μην εβρισκες το δικαιο σου οταν εκανες μεχρι τριπλες υπηρεσιες ανα ημερα,αλλα υπηρχε καθηκοντολογιο.Ηξερες ποιος κανει τι...

Επιχειρηματα του τυπου ''επειδη ενας ειδ/νος ηθελε να κανει τις αιμοληψιες ακολουθουμε ακριτα αυτο που καθιερωθηκε'' δεν εχουν κανενα ερεισμα.

Υπαρχει καποια σαφης νομοθεσια επι των αιμοληψιων?

Αν υπαρχει,γιατι οι παρασκευαστες κανουν τις απογευματινες αιμοληψιες μεσα στις κλινικες,καθως και αυτες των αργιων εφ'οσον ολα τα αναγορευουμε οτι ειναι ιατρικες πραξεις?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανάλογα με την κλινική μπορει να αλλάζει αυτο, πχ σε μας στη Χειρουργική είναι εντολή του διευθυντη οι αιμοληψίες να γίνονται απο γιατρους (κυρίως βέβαια τις έκαναν αγροτικοί, αλλά ελλείψει αυτων οι ειδικευόμενοι) ενω στις υπόλοιπες κλινικές ισχυει ότι οι πρωινές προγραμματισμένες αιμοληψίες γινονται απο τους παρασκευαστές του μικροβιολογικού, αν όμως προκύψει κάτι επιπλέον το κάνουν οι ειδικευόμενοι. Η πίκρα είναι στην εφημερία και τα ΣΚ οπου δεν υπάρχουν παρασκευαστες και όλες οι αιμοληψίες γινονται απο τους ειδικευόμενους.

Μιλάω για επαρχιακό νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι ότι έτσι μου βγάζει πιο πολύ νόημα η αρχική ερώτηση αλλά οκ, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση ... απλά επειδή μιλούσαμε για τεχνολόγους και όχι για νοσηλευτές υπέθεσα πως μιλούσαμε για ειδικευόμενους εργαστηριακού τομέα :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον. το υπουργειο εχει αποφασισει πως τις αιμοληψιες τις κανουν οι νοσηλευτριες. το 2000 στην κλινικη που ημουν στο θεαγενειο θεσσαλονικης, μια νοσηλευτρια αρνηθηκε να κανει αιμοληψια το πρωι του σαββατου. την δευτερα το θεμα τεθηκε στον διοικητη. ο διοικητης το εθεσε στο υπουργειο. το υπουργειο απαντησε με υπουργικη αποφαση που δημοσηευτηκε συον ιατρικο τυπο. υπευθυνοι για τις αιμοληψιες ειναι οι παρασκευαστριες για τα πρωινα τις καθημερινες και για τα απογευματα και τις αργιες, οι νοσηλευτριες του καθε τμηματος. οποτυε μη τρωτε παραμυθι. ειστε ζωα? αν οχι παλεψτε για αυτο που αξιζετε. τηλεφωνηστε στο υπουργειο, μαζεψτε υπογραφες καντε κατι τελοςπαντων . εκτος και αν θελετε να σας θεωρουν δουλους οποτε συνεχιστε να σκυβετε το κεφαλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

!!!

τί λες παιδί μου? επειδή αυτό έγινε σε ένα νοσοκομείο, σωστό ή λάθος δεν το γνωρίζω, έστω ότι υπάρχει νόμος, θα γίνει άμεσα σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας εάν απλά οι ειδικευόμενοι το ζητήσουν εγγράφως?

εδώ δεν ξέρει το κάθε νοσοκομείο τί ισχύει στο διπλανό ...

καλή ιδέα αλλά μακρυά απ΄την πραγματικότητα κατά τη γνώμη μου, ακόμα και το τί απαντά το υπουργείο είναι πολύ σχετικό. επίσης σχετικό είναι πώς ερμηνεύεται και εφαρμόζεται η απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

!!!

τί λες παιδί μου? επειδή αυτό έγινε σε ένα νοσοκομείο, σωστό ή λάθος δεν το γνωρίζω, έστω ότι υπάρχει νόμος, θα γίνει άμεσα σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας εάν απλά οι ειδικευόμενοι το ζητήσουν εγγράφως?

εδώ δεν ξέρει το κάθε νοσοκομείο τί ισχύει στο διπλανό ...

καλή ιδέα αλλά μακρυά απ΄την πραγματικότητα κατά τη γνώμη μου, ακόμα και το τί απαντά το υπουργείο είναι πολύ σχετικό. επίσης σχετικό είναι πώς ερμηνεύεται και εφαρμόζεται η απάντηση.

καλα τοτε κατσε και φατην ξανα βλακα ειδικευομενε. α απο αυριο θα καθ;αριζεις τους ασθενεις. επισης απο δευτερα ξεκινα και την νοπσηλεια.

σου εξηγω πως εχει βγει στο παρελθον υπουργικη αποφαση. αν την βρεις μεσω του υπουργειου (αρχες 2000) η του θεαγενειου τοτε δε θα μπορουν οι νοσηλευτριες να σου κουνηθουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υπουργειο απαντησε με υπουργικη αποφαση που δημοσιευτηκε στον ιατρικο τυπο.

υπευθυνοι για τις αιμοληψιες ειναι οι παρασκευαστριες για τα πρωινα τις καθημερινες και για τα απογευματα και τις αργιες, οι νοσηλευτριες του καθε τμηματος.

τηλεφωνηστε στο υπουργειο, μαζεψτε υπογραφες

Muchas gracias.

Mαλλον εδω ισχυε το emtoklasiko

αλλα οχι αλλο...

Ποιος τομεας του ΥΠ.ΥΓ. ειναι αρμοδιος να μας απαντησει σε ενα τετοιο ερωτημα για να τηλεφωνησουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υπουργειο απαντησε με υπουργικη αποφαση που δημοσιευτηκε στον ιατρικο τυπο. υπευθυνοι για τις αιμοληψιες ειναι οι παρασκευαστριες για τα πρωινα τις καθημερινες και για τα απογευματα και τις αργιες, οι νοσηλευτριες του καθε τμηματος.τηλεφωνηστε στο υπουργειο, μαζεψτε υπογραφες
Muchas gracias.Mαλλον εδω ισχυε το emtoklasiko αλλα οχι αλλο...Ποιος τομεας του ΥΠ.ΥΓ. ειναι αρμοδιος να μας απαντησει σε ενα τετοιο ερωτημα για να τηλεφωνησουμε?
τηλεφωνας και ρωτας. ειναι πολυ απλο. προχτες τουςε τηλεφωνησα και μιλησα με τον "γενικο". μαλιστα μου ειπαν πως μπορω να στειλω φαξ με τις υπογραφες για τα λεφτα που μας κοβουν στο γραφειο του υπουργου. οποτε ορματε στα τηλεφωνα. εκλογες ερχονται οποτε ενας λογος παραπανω να σας μας ακουσουν. για το μονο που ειμαι συγουρος ειναι πως αν δε κανουμε κατι, θα την τρωμε συνεχεια.
Εδω και πανω απο 5 χρονια με μια αποφαση της τοτε διοικησης του νοσοκομειου οπου τωρα εργαζομαι,οι ειδικευομενοι βρεθηκαν μπροστα στην ''εκπληξη'' του να πραγματοποιουν συστηματικα αυτοι τις αιμοληψιες και οχι πλεον οι παρασκευαστες του μικροβιολογικου.Οι ερωτησεις που κανω ειναι δυο:α) Στα νοσοκομεια οπου δουλευετε τι ισχυει?και β) Υπαρχει καποιο ειδικο επιδομα που το λαμβανουν ολοι οι αλλοι (παρασκευαστες π.χ.) εκτος απο τους ειδικευομενους των τμηματων που κανουν τις αιμοληψιες?Ποιο ειναι το νομικο πλαισιο που διεπει την παραπανω κατασταση?Γιατι εδω εχουμε προθεση πολλοι (αν οχι ολοι οι ειδ/νοι ) να καταθεσουμε ενα ενυπογραφο υπομνημα στο δ/κο συμβουλιο του νοσοκομειου.
πρεπει να στειλετε εγραφο στη διοικηση και να τους αναγκασετε να σας απαντησουν γραπτως για το οτι βαζουν εσας να κανετε τις αιμοληψιες. μετα αυτο το εγραφο θα το στειλετε σε ολα τα ΜΜΕ. και στο υπουργειο. αλλα λογω του οτι δε ειναι δικη σας δουλεια, πολυ αμφιβαλω πως θα τολμησουν να σας δωσουν ττετοιο εγραφο. επισης στο ιντερνετ ειχα βρει αποφαση του ανωτατου ελεκ,τικου συμβουλιου που ανεφερε τα καθηκοντα της νοσηλευτριας και ενα απο αυτα ειναι η αιμοληψια
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κοιτάξτε λίγο εδώ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15209

Νοσηλευτικές Πράξεις, Απόφαση ΚΕΣΥ 3/47 η ολομέλεια/28-5/4.6.87

....

Γ. ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΖΩΤΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΤΟΥ ΑΡΡΩΣΤΟΥ

1. Μέτρηση - καταγραφή κυρίων παραμέτρων όπως:

- Ζωτικά σημεία (σφύξεις, πίεση, θερμοκρασία, αναπνοές)

- Κορικά αντανακλαστικά

- Δερματικά αντανακλαστικά

- Επίπεδο συνείδησης

2. Αιμοληψία με φλεβοκέντηση

3. Συλλογή δειγμάτων εκκρίσεων

4. Άμεση εξέταση ούρων για: σάκχαρο, οξόνη, Ειδ. Βάρος, λεύκωμα.

5. Άμεση εξέταση αίματος για σάκχαρο, ΡΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα τοτε κατσε και φατην ξανα βλακα ειδικευομενε. α απο αυριο θα καθ;αριζεις τους ασθενεις. επισης απο δευτερα ξεκινα και την νοπσηλεια.

σου εξηγω πως εχει βγει στο παρελθον υπουργικη αποφαση. αν την βρεις μεσω του υπουργειου (αρχες 2000) η του θεαγενειου τοτε δε θα μπορουν οι νοσηλευτριες να σου κουνηθουν.

ξέρεις, δεν είναι όλοι εδώ μέσα ειδιεκυόμενοι, και δεν είναι ωραίο να απαντάς με αυτό το ύφος. εδώ κάνουμε συζήτηση και προσπαθούμε όλοι να βοηθήσουμε. δε χρειάζονται τόσο επιθετικές εκφράσεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα τοτε κατσε και φατην ξανα βλακα ειδικευομενε. α απο αυριο θα καθ;αριζεις τους ασθενεις. επισης απο δευτερα ξεκινα και την νοπσηλεια.

σου εξηγω πως εχει βγει στο παρελθον υπουργικη αποφαση. αν την βρεις μεσω του υπουργειου (αρχες 2000) η του θεαγενειου τοτε δε θα μπορουν οι νοσηλευτριες να σου κουνηθουν.

ξέρεις, δεν είναι όλοι εδώ μέσα ειδιεκυόμενοι, και δεν είναι ωραίο να απαντάς με αυτό το ύφος. εδώ κάνουμε συζήτηση και προσπαθούμε όλοι να βοηθήσουμε. δε χρειάζονται τόσο επιθετικές εκφράσεις :)

μα δε ειμαι επιθετικος. ενας απλος ειδικευομενος ειμαι. απλα πρεπει να αποδεχτουμε τη θεση μας. ειμαστε βλακες. δεν αναφερομουν σε εσενα. αναφερομαι σε ολους μας που ανεχομαστε τα παντα. τοσα χρονια δε ειμασταν βλακες που ανεχομασταν να δουλευουμε 36 ωρες συνεχομενα???? που ακουστηκε αυτο? κανεις εργαζομενος δε δουλευει τοσες ωρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ, κανένα πρόβλημα, το θέμα όμως είναι ότι, δεν είμαστε εμείς βλάκες, απλά είμαστε λιγότερο δυνατοί από άλλους που και μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι και έχουν μεγάλο συμφέρον να μείνουν τα πράγματα ως έχουν. σκέψου το. και οι επιμελητές μας και οι συνεργάτες μας νοσηλευτές - παρασκευαστές και οι υπόλοιποι επιστήμονες που δουλεύουν στο χώρο του νοσοκομείου είναι μόνιμοι. ξέρεις τί σημαίνει αυτό?

όπως και νάχει συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να αντιδράσουμε σε όλα τα άδικα. η πείρα μου όμως μου λέει πως δεν είναι και εύκολο να δικαιωθείς εσύ ο ειδικευόμενος αν μια κατάσταση βολεύει όλους τους άλλους εκτός από σένα. αυτό εννούσα.

τους νόμους τους έχουν γραμμένους όλοι, εκτός αν βρεθεί κάποιος να τους στριμώξει. πολύ όμως. και αυτό έχει συνέπειες για τον ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.