Jump to content

Μετά το πτυχίο τι???????


xontri kai asximi

Recommended Posts

Που μπορει να απασχοληθει ενας ανειδικευτος γιατρος μεχρι να ξεκινησει η ειδικότητα???Ποιες εναλλακτικες υπάρχουν(εκτος των 9 μηνών του αγροτικού)?Μολις τελειωσα με τη σχολη,η ειδικότητα μου ξεκιναει σε 4-5 χρονια και αγροτικο υπολογιζω να βρω σε κανα χρονο!Στο ενδιαμεσο τι μπορω να κανω???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ενδιάμεσο μπορείς να ψάχνεις το φόρουμ για παρόμοια θέματα με αυτό που άνοιξες :D

Α, επίσης μπορείς να κάνεις δίαιτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που μπορει να απασχοληθει ενας ανειδικευτος γιατρος μεχρι να ξεκινησει η ειδικότητα???Ποιες εναλλακτικες υπάρχουν(εκτος των 9 μηνών του αγροτικού)?Μολις τελειωσα με τη σχολη,η ειδικότητα μου ξεκιναει σε 4-5 χρονια και αγροτικο υπολογιζω να βρω σε κανα χρονο!Στο ενδιαμεσο τι μπορω να κανω???

Κατασκηνωσεις, τουριστοιατρικη σε νησια, κλινικες της κακιας ωρας, βοηθος συγγενη σου γιατρου (το καλυτερο).

Ολοι στα ιδια βρισκομαστε..

Το καλυτερο ειναι το φευγιο για το εξωτερικο , μα θελει καποια κοτσια και δε γινεται παντα.

Α, επίσης μπορείς να κάνεις δίαιτα!

Βικυ=εξπερ διαιτας, και για συναδελφους ειναι δωρεαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη εναλλακτική είναι να δηλώσεις ιατρός ποδοσφαιρικών αγώνων στις κατά τόπους ΕΠΣ(ω ναι,έχω δει και πολλές κοπέλες...).Τα λεφτά παίζουν ανάλογα με την ΕΠΣ αλλά περίπυ βγαίνουν 23 ευρώ το παιχνίδι(συνήθως σου δίνουν περί τα 2 παινίδια την εβδ).Όχι και άσχημα για μιάμιση ωρίτσα περίπου.Άλλη λύση είναι δουλειά σε γυροκομεία και ανάλογα ιδρύματα.Δεν θα το συνιστούσα όμως.Κάνεις δουλειά νοσοκόμου,πολύ τρέξιμο,κάθε μέρα και εάν δεν κάνω λάθος για 500 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που μπορει να απασχοληθει ενας ανειδικευτος γιατρος μεχρι να ξεκινησει η ειδικότητα???

Δεν θα εψαχνα απλα κατι να απασχοληθω...Κανε κατι για το μελλον σου, αυτα ειναι τα πιο παραγωγικα σου χρονια. Ξερω τα διδακτορικα και τα μεταπτυχιακα πανε σε οσους εχουν τον τροπο τους αλλα δοκιμασε, δεν εχεις τιποτα να χασεις. Σκεφτηκες να πας Αγγλια, Αμερικη? Μπορεις να συμμετασχεις σε μια οργανωση ανθρωπιστικής βοηθειας, θα μαθεις πολλα και θα κανεις γνωριμιες. Υπαρχουν αποστολες και σε ειρηνικες χωρες.... Εχεις τη δυνατοτητα να γινεις ενας/μια καταπληκτικη γιατρος, μην τη χαραμισεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που μπορει να απασχοληθει ενας ανειδικευτος γιατρος μεχρι να ξεκινησει η ειδικότητα???

Δεν θα εψαχνα απλα κατι να απασχοληθω...Κανε κατι για το μελλον σου, αυτα ειναι τα πιο παραγωγικα σου χρονια. Ξερω τα διδακτορικα και τα μεταπτυχιακα πανε σε οσους εχουν τον τροπο τους αλλα δοκιμασε, δεν εχεις τιποτα να χασεις. Σκεφτηκες να πας Αγγλια, Αμερικη? Μπορεις να συμμετασχεις σε μια οργανωση ανθρωπιστικής βοηθειας, θα μαθεις πολλα και θα κανεις γνωριμιες. Υπαρχουν αποστολες και σε ειρηνικες χωρες.... Εχεις τη δυνατοτητα να γινεις ενας/μια καταπληκτικη γιατρος, μην τη χαραμισεις!

Μακάρι να ήμαστε όλοι τόσο αισιόδοξοι...

Άντε, για σένα είναι η ζωή!!! emgoal

Υ.Γ. Καλωσήρθες στην παρέα μας...ελπίζω να εμπνέεις πάντα τέτοια αισιοδοξία! Πού ξέρεις, μπορεί να βοηθάς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο με την τουριστικοιατρικη στα νησια,απο που μπορει κανεις να βρει πληροφοριες?

Αχ,αυτες ηταν εποχες...Πας διακοπες σε ενα τουριστικο μερος,(κατα προτιμηση νισακι με μπολικους αγγλους που λυωνουν στο ξυδι και τους στελνεις στο κεντρο ,δινεις κανα αντιμυκητιασικο,κανα"γιογκουρτ" για τα εγγαυματα και κανα ραμματακι στο τσακιρ κεφι)που σχεδον παντα ζητανε γιατρους(μεχρι και τα ξενοδοχεια),βρισκεις και καμια xtrα δουλιτσα σε κανα μπαρακι,πινεις τα ποτακια σου,κανεις τα μπανακια σου,μαζευεις πραγματικα χρημα,και το χειμωνα ξαναπεφτεις σε καταθλιψη και απογνωση με τα "ιατρικα μας",δε χανομαστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

θα ήθελα να ρωτήσω όσους βρίσκονται σε αναμονή, με τι ασχολούνται. τελείωσα πριν ένα χρόνο. περιμένω αγροτικό αλλά... και ψάχνω κάποιο μεταπτυχιακό, το οποίο το θεωρώ άχρηστο στην παρούσα φάση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω εναν φιλο που εχει καταστημα με ιατρικο εξοπλισμο. ψαχνει συνεργατες ιατρους και μη σε ολη την Ελλαδα. το να προωθησεις πχ οξυμετρα παλμικα σε αλλους ιατρους πηγαινοντας σαν φαρμακευτικος αντιπροσωπος σε νοσοκομεια, και να βγαζεις ενα ποσοστο δεν ειναι δυσκολο. ειδικα για τα προιοντα που εχει φερει ο φιλος μου, τα οποια ειναι πολυ καλα και πολυ φτηνα λογω απευθειας εισαγωγης. πχ οξυμετρο παλμικο το οποιο κατωτερο μοντελο το πουλανε μεγαλα καταστηματα 500ευρω, το δινει 300!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω εναν φιλο που εχει καταστημα με ιατρικο εξοπλισμο. ψαχνει συνεργατες ιατρους και μη σε ολη την Ελλαδα. το να προωθησεις πχ οξυμετρα παλμικα σε αλλους ιατρους πηγαινοντας σαν φαρμακευτικος αντιπροσωπος σε νοσοκομεια, και να βγαζεις ενα ποσοστο δεν ειναι δυσκολο. ειδικα για τα προιοντα που εχει φερει ο φιλος μου, τα οποια ειναι πολυ καλα και πολυ φτηνα λογω απευθειας εισαγωγης. πχ οξυμετρο παλμικο το οποιο κατωτερο μοντελο το πουλανε μεγαλα καταστηματα 500ευρω, το δινει 300!

Σπουδάσαμε 6 χρόνια για να γίνουμε έμποροι και μάλιστα ενισχύοντας τον αθέμιτο ανταγωνισμό με τη λογική ότι εμείς θα κάνουμε για λίγο τη δουλειά, οπότε και τι έγινε αν πουλήσουμε μόνο λίγο πάνω από την τιμή κόστους;

Αυτό με μια λέξη λέγεται κατάντια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπουδάσαμε 6 χρόνια για να γίνουμε έμποροι και μάλιστα ενισχύοντας τον αθέμιτο ανταγωνισμό με τη λογική ότι εμείς θα κάνουμε για λίγο τη δουλειά, οπότε και τι έγινε αν πουλήσουμε μόνο λίγο πάνω από την τιμή κόστους;

Αυτό με μια λέξη λέγεται κατάντια.

έχεις δίκιο! και όσο βλέπω συνομίληκούς μου που το σκέφτηκαν αλλιώς τότε και πήγαν φαρμακευτική και τώρα είναι έμποροι αλλά με πολυάριθμο προσωπικό + πολλές και διάφορες επιχειρήσεις + άνετη ήρεμη ζωή + διακοπές όλο το χρόνο, να σου πω πώς νοιώθω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καλύτερη λύση είναι η απασχόληση σε ιδιωτικές κλινικές αν μείνει κανείς Ελλάδα ή κανένα ταξίδι διαρκειας μερικών μηνών ή χρόνων στο εξωτερικό.

Οποιαδήποτε μη ιατρική δουλειά μετά την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος δυσφημεί και τον γιατρό που την κάνει και τον κλάδο γενικότερα. Χάνεται ο σεβασμός στην έννοια του γιατρού και υποβαθμίζεται το πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mετα το πτυχιο γινεσαι ενας ωραιοτατος προικοθηρας,σε ταιζει,σε χαρτζηλικωνει και εισαι μαχαραγιας!!! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιαδήποτε μη ιατρική δουλειά μετά την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος δυσφημεί και τον γιατρό που την κάνει και τον κλάδο γενικότερα. Χάνεται ο σεβασμός στην έννοια του γιατρού και υποβαθμίζεται το πτυχίο.

μήπως είσαι απόλυτος?

αν κάποιος έστω στα 25 του νοιώσει πως έχει διάθεση να ασχοληθεί με κάτι εντελώς διαφορετικό και βλέποντας τα αδιέξοδα στραφεί αλλού (πχ σε μια επιχείρηση), είναι τόσο τρομερό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομολογώ πως ήταν λίγο απόλυτο αυτό που είπα,έχεις δίκιο, αλλά στενοχωριέμαι να βλέπω απόφοιτους ιατρικής να κάνουν χιλια δυο πράγματα εκτός ιατρικής από τη στιγμή που οι συνάδελφοι τους σε άλλες χώρες δεν μένουν ούτε ένα τρίμηνο στην ανεργία.

Τώρα αν κάποιος θέλει να γίνει επιχειρηματίας κανένα πρόβλημα, αλλά ο συνδυασμός πωλήσεις ιατρικών ειδών και ειδικότητα παράλληλα δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το 45% των αποφοίτων πανεπιστημίου στην Ελλάδα ετεροαπασχολείται....

Σε μετάφραση...μερικές χιλιάδς ατόμων που έχουν πάρει κάποιο πτυχίοαναγκάζονται να εργαστούν σε κάτι που είναι εντελώς ξένο προς αυτό που έχουν σπουδάσει. Επίσης εκατοντάδες ήταν οι απόγοιτοι οικονομικών σχολώς που έδωσαν εξετάσεις για την Τράπεζα της Ελλάδος ως απόφοιτοι δευτεροβάθμιας μόνο και μόνο για να εργαστούν.Μήπως είναι λίγο βεντετισμός και ξιπασιά να μην εργαστούμε παρά μόνο σα γιατροί!!!

Δεν ξέρω αν εσείς έχετε γονείς που μπορούν να σας ταϊζουν μέχρι τα 35 σας...εγώ σκέφτομαι να πάω να δουλέψω σα ντελίβερι σε πιτσαρία πάντως....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το 45% των αποφοίτων πανεπιστημίου στην Ελλάδα ετεροαπασχολείται....

Σε μετάφραση...μερικές χιλιάδς ατόμων που έχουν πάρει κάποιο πτυχίοαναγκάζονται να εργαστούν σε κάτι που είναι εντελώς ξένο προς αυτό που έχουν σπουδάσει. Επίσης εκατοντάδες ήταν οι απόγοιτοι οικονομικών σχολώς που έδωσαν εξετάσεις για την Τράπεζα της Ελλάδος ως απόφοιτοι δευτεροβάθμιας μόνο και μόνο για να εργαστούν.Μήπως είναι λίγο βεντετισμός και ξιπασιά να μην εργαστούμε παρά μόνο σα γιατροί!!!

Δεν ξέρω αν εσείς έχετε γονείς που μπορούν να σας ταϊζουν μέχρι τα 35 σας...εγώ σκέφτομαι να πάω να δουλέψω σα ντελίβερι σε πιτσαρία πάντως....

αν σου πω οτι αυτο ηταν επιχειρημα κι ενος οικογενειακου φιλου μας αυτοδημιουργητου εργοστασιαρχη σημειωτεον οταν με εβλεπε ολο θερμη τωρα το καλοκαιρι να βριζω για τα χαλια των αποφοιτων ιατρικης στην ελλαδα??????????????????????

μου λεει δουλεψτε σε φαρμακευτικες πειτε ιατρικο ρεπορταζ ανοιξτε μαγαζι με ιατρικο εξοπλισμο δεν καταλαβα ο γιος μου που τελειωσε φυσικος σε καλυτερη μοιρα ειναι απο σας???εγω δεν ειχα ουτε πτυχιο ουτε τιποτα στα χερι αμου λεει κι εφτασα εδω που εφτασα εσεις και με οτυχιο στα χερια και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι γιατι τον εγραφα ελεγε να κανουμε και ασχετες παντως αμα λαχει δουλειες

τρελλαινομουνα βλεπεις λογω μαλλον αυτης της ξιπασιας και του βεντετισμου που αναφερεις κι ελεγα μα δεν μπορειτε !!!!!???????????να καταλαβετε οτι ο γιατρος αν δεν ειδικευθει σημερα δεν ειναι γιατρος ειναι μισο πραμα?????????????????

κι επεμενε αυτος εκει να λεει οτι τελειωνοντας πανεπιστημιο εν προκειμενω την ιατρικη σχολη εχεις ενα πτυχιο που σου πιστοποιει οτι εχεις γνωσεις στον ιατρικο τομεα οπως ο φιλολογος εχει στον τομεα του οπως θεολογος στον δικο του γιατι εσυ να θεωρεισαι σε χειροτερη μοιρα απο αυτους με δεδομενη την ανεργια στην ελλαδα σημερα????επειδη θες να ειδικευθεις και θες να γινεις κλινικος εραστηριακος χειρουργος και δε βρισκεις θεση????ας μη γινεις λεει.πολυ απλο βολεψου σε ενα χωρο σχετικο με το πτυχιο σου η ακομη και σε ασχετη με το χωρο σου τοσες θεσεις εχουν προυποθεση ενα πτυχιο αει γενικως και αοριστως και στην ουσια σου μαθαινουν η ιδιοι στην πορεια τι θα κανεις με σεμιναρια κλπ

λεω χμμμμμ

ε βασικα τι να πω ειχα κουραστει ηδη με το μπιρι μπιρι και και βουτηξα!!!!!!κι ειχε και μια θαααλασσα!!!οοοονειρο!!!!ααααααχ emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.