Jump to content

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΙΔΡΥΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???????


irenesurgeon

Recommended Posts

Προτείνω σε όλους τους επικουρικούς ιατρούς που θα διαβάσουν αυτήν την καταχώρηση να μου στείλουν e-mail και να ιδρύσουμε το σύλλογο επικουρικων ιατρών Ελλάδος.

Οι επικουρικοί ιατροί σήμερα είναι το πιο ταπεινωμένο και καταφρονεμένο κομμάτι των Ελλήνων ιατρών. Η νομοθεσία που προστατεύει τους επικουρικούς ιατρούς είναι συντομότερη από ένα φυλλάδιο του Praktiker. Εν όψει των αλλαγών με τις εφημερίες αυτοί που θα χρησιμοποιηθούν ως δούλοι στην κυριολεξία είναι οι επικουρικοί πρώτοι και καλύτεροι.

Περιμένω εκδήλωση ενδιαφέροντος στο irenesurgeon@yahoo.gr

Σημείωση: Έχω στείλει αναρίθμητες επιστολές στο Υπουργείο Υγείας και με γράψανε κανονικά . Μόνο ως θεσμικό όργανο θα υπάρξει πραγματική πίεση.

Σημείωση 2: Kόντρα στην κόντρα και όποιος αντέξει.

Σημείωση 3: H προυπηρεσία που μαζεύουμε για να διοριστούμε είναι φούμαρα......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply

Είμαι σύμφωνη. Με την επιφύλαξη ότι καλό θα ήταν να υπάρξει σύλλογος αλλά μόνο για τους επικουρικούς που υπηρετούν ΕΚΤΟΣ Αθηνών. Γιατί αν μπει το πλήθος του infamous τριγώνου των Αμπελοκήπων δεν αξίζει ούτε το χαρτί που θα γράψουμε το καταστατικό.

Anyhow, c u at your site :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι σύμφωνη. Με την επιφύλαξη ότι καλό θα ήταν να υπάρξει σύλλογος αλλά μόνο για τους επικουρικούς που υπηρετούν ΕΚΤΟΣ Αθηνών. Γιατί αν μπει το πλήθος του infamous τριγώνου των Αμπελοκήπων δεν αξίζει ούτε το χαρτί που θα γράψουμε το καταστατικό.

Anyhow, c u at your site :rolleyes:

Aυτοί δεν πρόκειται να μπουν γιατί δεν έχουν πρόβλημα. Θα μπουν μόνο αυτοί που έχουν πρόβλημα. πχ. Γιατί δεν πάει κανένας επικουρικός ιατρός στην Εντατική Πτολεμαιδας και εκλεισε? Αν μου έδιναν 3000 ευρώ το μήνα θα πηγαινα. Μόνο με συγκεκριμένα αιτήματα φορέων πχ. επιδότητηση των επικουρικών της επαρχίας με 500-700 ευρώ επίδομα, οχι με προσωπα πχ. η Ειρήνη στελνει γραμματα στον Υπουργο ( δεν απαντα ποτε η απαντα μετα απο 9 μηνες και λεει "δεν ειμαστε αρμοδιοι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω κάνει μια αντίστοιχη πρόταση για σύλλογο ειδικευομένων και περιμένω ανταπόκριση. Ελπίζω να καταφέρουμε τελικά κάτι. http://www.phpbbserver.com/contact/viewfor...;mforum=contact

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω κάνει μια αντίστοιχη πρόταση για σύλλογο ειδικευομένων και περιμένω ανταπόκριση. Ελπίζω να καταφέρουμε τελικά κάτι. http://www.phpbbserver.com/contact/viewfor...;mforum=contact

Φίλε Κώστα, σε λέω φίλε γιατί μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι οι γιατροί είναι σαν σκουπίδια σήμερα γιατί δεν οργανώθηκαν να απαιτήσουν τα δικαιώματα τους.

Υπήρχε ένας συλλογος ειδικευομένων Ελλάδος αλλά ήτανε εντελώς υποτυπώδης. Με τόσο μεγάλη εκμετάλευση των ειδικευομένων και των επικουρικών, είναι γελοίο που δεν υπάρχει τίποτα.

Είμαστε φουκαράδες. Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε, επιτέλους....

Εγώ έχω κάνει μια αντίστοιχη πρόταση για σύλλογο ειδικευομένων και περιμένω ανταπόκριση. Ελπίζω να καταφέρουμε τελικά κάτι. http://www.phpbbserver.com/contact/viewfor...;mforum=contact

Φίλε Κώστα, σε λέω φίλε γιατί μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι οι γιατροί είναι σαν σκουπίδια σήμερα γιατί δεν οργανώθηκαν να απαιτήσουν τα δικαιώματα τους.

Υπήρχε ένας συλλογος ειδικευομένων Ελλάδος αλλά ήτανε εντελώς υποτυπώδης. Με τόσο μεγάλη εκμετάλευση των ειδικευομένων και των επικουρικών, είναι γελοίο που δεν υπάρχει τίποτα.

Είμαστε φουκαράδες. Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε, επιτέλους....

Εγώ έχω κάνει μια αντίστοιχη πρόταση για σύλλογο ειδικευομένων και περιμένω ανταπόκριση. Ελπίζω να καταφέρουμε τελικά κάτι. http://www.phpbbserver.com/contact/viewfor...;mforum=contact

Φίλε Κώστα, σε λέω φίλε γιατί μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι οι γιατροί είναι σαν σκουπίδια σήμερα γιατί δεν οργανώθηκαν να απαιτήσουν τα δικαιώματα τους.

Υπήρχε ένας συλλογος ειδικευομένων Ελλάδος αλλά ήτανε εντελώς υποτυπώδης. Με τόσο μεγάλη εκμετάλευση των ειδικευομένων και των επικουρικών, είναι γελοίο που δεν υπάρχει τίποτα.

Είμαστε φουκαράδες. Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε, επιτέλους....

Εγώ έχω κάνει μια αντίστοιχη πρόταση για σύλλογο ειδικευομένων και περιμένω ανταπόκριση. Ελπίζω να καταφέρουμε τελικά κάτι. http://www.phpbbserver.com/contact/viewfor...;mforum=contact

Φίλε Κώστα, σε λέω φίλε γιατί μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι οι γιατροί είναι σαν σκουπίδια σήμερα γιατί δεν οργανώθηκαν να απαιτήσουν τα δικαιώματα τους.

Υπήρχε ένας συλλογος ειδικευομένων Ελλάδος αλλά ήτανε εντελώς υποτυπώδης. Με τόσο μεγάλη εκμετάλευση των ειδικευομένων και των επικουρικών, είναι γελοίο που δεν υπάρχει τίποτα.

Είμαστε φουκαράδες. Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε, επιτέλους....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Ειρήνη, πριν από ένα χρόνο γράφτηκαν τα παρακάτω:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=10259

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν πήρα ούτε ένα mail από συναδέλφους επικουρικούς ή wannabe-επικουρικούς. Θα χαρώ πολύ να μάθω πως υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον φέτος. Προτείνω να κανονίσουμε μια διαδικτυακή συνάντηση ώστε να μετρηθούμε, και αν είμαστε πάνω από δέκα να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε.

Παράκληση προς τους admins/mods: θα μπορούσε να γίνει pinned το topic ίσως μαζί με τα προηγούμενα σχετικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Ειρήνη, πριν από ένα χρόνο γράφτηκαν τα παρακάτω:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=10259

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν πήρα ούτε ένα mail από συναδέλφους επικουρικούς ή wannabe-επικουρικούς. Θα χαρώ πολύ να μάθω πως υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον φέτος. Προτείνω να κανονίσουμε μια διαδικτυακή συνάντηση ώστε να μετρηθούμε, και αν είμαστε πάνω από δέκα να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε.

Παράκληση προς τους admins/mods: θα μπορούσε να γίνει pinned το topic ίσως μαζί με τα προηγούμενα σχετικά?

Εγώ έχω φάει τόση φόλα από το Υπουργείο που δεν μου απαντάνε στις επιστολές που τώρα είμαι έτοιμη για όλα. Ιστοσελίδες,συλλόγους, ότι πίεση γίνετια. Μην ξεχνάς ότι με τα κριτήρια του ΕΣΥ ( χα,χα,χα) δεν υπάρχει περίπτωση να διοριστούμε ποτέ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι από κάθε στάδιο είμαστε περαστικοί και κάνουμε υπομονή να περάσει να πάμε στο επόμενο, στο πτυχίο, στο αγροτικό, στην ειδικότητα στο διορισμό ή το ιδιωτικό ιατρείο. Και κάνουμε υπομονή, μερικοί σκύβουμε και το κεφάλι αναγνωρίζοντας την εξουσία πάνω μας και πορευόμαστε. Γι αυτό δεν γίνεται τίποτα. Τόσα χρόνια σαν ειδικευόμενοι υπογράφουμε την δουλική σύμβαση με το κάθε νοσοκομείο και δεν αντιδρα κανείς. Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα και δεν έχει αλλάξει τίποτα από όταν ξεκίνησε ο θεσμός του ειδικευόμενου μέχρι σήμερα. Και φυσικό είναι αυτό αφού ο εργοδότης έχοντάς σε αναγκασμένο να αποκτήσεις τίτλο ειδικότητας ξέρει ότι δεν θα βρει καλύτερο σκλάβο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13434

το εχω ξαναπροτεινει

εντελως πληροφοριακα βαση των οδηγιων για τις κρισεις τα χρονια προυπηρεσιας στο δημοσιο πολλα πλασιαζονται με συνελεστη 1 (εδω ειναι μονιμοι και επικουρικοι). επισης εδω πιανεται και προυπηρεσια περαν του 6μηνου εργασιας σαν ειδικευμενος σε χωρες της ε.ε.

εργασια με συμβαση με τα ασφαλιστικα ταμεια πολλαπλασιαζεται επι 0,5

και εργασια σαν ιδιωτης απλως με 0,3

το κρατος πριμοδοτει τους επικουρικους... οτι μαγειρευονται οι κρισεις δεν σηκωνει κουβεντα... αλλα δεν ξερει ο υποψηφιος καλα τους νομους και πως να κανει σωστη την ενσταση για αναβαθμολογηση οτι εχει αδικηθει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα κατασκευάσω προς το παρόν μία ιστοσελίδα με δωρεάν Web Hosting με θέμα τη νομοθεσία που διέπει τους επικουρικούς, αλλά και όλα τα σχετικά. Μετά μόλις μαζευτούν 18 άτομα που είναι το minimum για το σύλλογο προχωράμε στις υπογραφές και την επίσημη ίδρυση του συλλόγου.

Είναι νομίζω απαραίτητο να δείξουμε ότι δεν είμαστε ασπόνδυλοι φουκαράδες, έρμαιο στα χέρια των κοματόσκυλων. Πρέπει να υπάρξει αντίδραση.

Χρόνια Πολλά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο http://epikourikoi.tripod.com/

μπορείτε να προμηθευτείτε την ισχύουσα Νομοθεσία για τους Επικουρικούς, να δηλώσετε ενδιαφέρον για να δημιουργηθεί ο σύλλογος επικουρικών ιατρών, και να καταθέσετε τις εμπειρίες σας από την θητεία σας ως επικουρικός ιατρός προς δημοσίευση.

Ευχαριστώ θερμά όλους όσους έδειξαν ενδιαφέρον και σας παρακαλώ όσοι είστε επικουρικοί να δηλώσετε για να δημιουργήσουμε σύντομα το Σύλλογο.

Σημείωση: Στη φωτογραφία δεν είναι τυχαία μαύρη η γιατρός...

Χρόνια Πολλά !! Ευτυχισμένο το 2007!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο http://epikourikoi.tripod.com/

μπορείτε να προμηθευτείτε την ισχύουσα Νομοθεσία για τους Επικουρικούς, να δηλώσετε ενδιαφέρον για να δημιουργηθεί ο σύλλογος επικουρικών ιατρών, και να καταθέσετε τις εμπειρίες σας από την θητεία σας ως επικουρικός ιατρός προς δημοσίευση.

Ευχαριστώ θερμά όλους όσους έδειξαν ενδιαφέρον και σας παρακαλώ όσοι είστε επικουρικοί να δηλώσετε για να δημιουργήσουμε σύντομα το Σύλλογο.

Σημείωση: Στη φωτογραφία δεν είναι τυχαία μαύρη η γιατρός...

Χρόνια Πολλά !! Ευτυχισμένο το 2007!!!

Τι ειναι ο επικουρικος γιατρος?????

lol...invitro,sοvereign και λοιποι... ορματε να με φαααατε χαχαχα!!

ΥΓ Οντως δεν ξερω τι ειναι.... emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ειναι ο επικουρικος γιατρος?????

lol...invitro,sοvereign και λοιποι... ορματε να με φαααατε χαχαχα!!

ΥΓ Οντως δεν ξερω τι ειναι.... emgoal

Δεν είσαι ο μόνος που δεν ξέρει συνάδελφε. Για να πούμε την αλήθεια ούτε αυτοί που δημιούργησαν το θεσμό δεν έχουν αποφασίσει και ο κάθε ένας νομίζει διαφορετικό πράγμα. Ίσως ένας σύντομος ορισμός είναι

Ειδικευμένος γιατρός που εργάζεται στο Νοσοκομείο με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου από 6 μήνες έως 1 χρόνο, έχει αποδοχές πρωτοδιόριστου Επιμελητού Β, έχει καθήκοντα Επιμελητού Β ( βάση της εγκυκλίου του 2001 όχι στην πραγματικότητα), έχει δικαίωμα να δουλέψει έτσι μέσα στα πρώτα 5 έτη από τη λήψη του τίτλου ειδικότητας και δεν δικαιούται εκπαιδευτική άδεια και επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου η διατριβή όπως δικαιούνται οι ειδικευόμενοι γιατροί.

Είναι ένας γιατρός που αν παραιτηθεί ή αρνηθεί διορισμό 2 φορές διαγράφεται από τη λίστα επικουρικών ιατρών την οποία κρατά το Υπουργείο, το οποίο αποφασίζει κάθε φορά που θα σε τοποθετήσει.

Αυτή τη στιγμή ανά ειδικότητα είναι γραμμένοι 10-12 γιατροί ( μιλαμε για τις συνηθεις ειδικότητες) γιατί πολλοί είναι αυτοί που διαγραφονται και που παραιτούνται.

Η νομοθεσία επικουρικών είναι μόλις 3 σελίδες. Στα κενά της Νομοθεσίας πέφτει τεράστια εκμετάλευση στην ομάδα αυτή των γιατρών και αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να οργανωθούμε.

Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είσαι ο μόνος που δεν ξέρει συνάδελφε. Για να πούμε την αλήθεια ούτε αυτοί που δημιούργησαν το θεσμό δεν έχουν αποφασίσει και ο κάθε ένας νομίζει διαφορετικό πράγμα. Ίσως ένας σύντομος ορισμός είναι

Ειδικευμένος γιατρός που εργάζεται στο Νοσοκομείο με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου από 6 μήνες έως 1 χρόνο, έχει αποδοχές πρωτοδιόριστου Επιμελητού Β, έχει καθήκοντα Επιμελητού Β ( βάση της εγκυκλίου του 2001 όχι στην πραγματικότητα), έχει δικαίωμα να δουλέψει έτσι μέσα στα πρώτα 5 έτη από τη λήψη του τίτλου ειδικότητας και δεν δικαιούται εκπαιδευτική άδεια και επίδομα μεταπτυχιακού τίτλου η διατριβή όπως δικαιούνται οι ειδικευόμενοι γιατροί.

Είναι ένας γιατρός που αν παραιτηθεί ή αρνηθεί διορισμό 2 φορές διαγράφεται από τη λίστα επικουρικών ιατρών την οποία κρατά το Υπουργείο, το οποίο αποφασίζει κάθε φορά που θα σε τοποθετήσει.

Αυτή τη στιγμή ανά ειδικότητα είναι γραμμένοι 10-12 γιατροί ( μιλαμε για τις συνηθεις ειδικότητες) γιατί πολλοί είναι αυτοί που διαγραφονται και που παραιτούνται.

Η νομοθεσία επικουρικών είναι μόλις 3 σελίδες. Στα κενά της Νομοθεσίας πέφτει τεράστια εκμετάλευση στην ομάδα αυτή των γιατρών και αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να οργανωθούμε.

Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές.

..και παλι δεν καταλαβα τι ειναι.Μαλλον αυτο που δεν καταλαβα ειναι ποιος ο ρολος υπαρξης του επικουρικου.Ο ειδικευμενος αν καταφερει να μπει στο Ε.Σ.Υ.θα μπει ως Επιμελητης Β,οk. Ως επικουρικος θα μπεις ετσι για 6 μηνες εως χρονο για να μην κα8εσαι τη στιγμη που δεν εχεις μονιμη 8εση στο ΕΣΥ η δε θες η δε γινεται να ανοιξεις ιατρειο?και με ποια κριτηρια διαλεγεται ο επικουρικος?Φανταζομαι 8α ναι πολλες οι αιτησεις.Δε δικαιουται λες εκπαιδευτικη αδεια και επιδομα μεταπτυχιακου τιτλου οκ κατανοητο ως μειονεκτημα αλλα λες τους εκμεταλλευονται κιολας.Δηλαδη??Επιμελητης Β υποτι8εται ειναι δεν ειναι ειδικευομενος..Τι??Τον τρεχουν σαν τον ειδικευομενο επειδη ειναι με συμβαση κι οχι μονιμος?και κατι τελευταιο...ενα χρονο maximum μπορει να ειναι καποιος επικουρικος?η παιζουν και παρατασεις??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

..και παλι δεν καταλαβα τι ειναι.Μαλλον αυτο που δεν καταλαβα ειναι ποιος ο ρολος υπαρξης του επικουρικου.Ο ειδικευμενος αν καταφερει να μπει στο Ε.Σ.Υ.θα μπει ως Επιμελητης Β,οk. Ως επικουρικος θα μπεις ετσι για 6 μηνες εως χρονο για να μην κα8εσαι τη στιγμη που δεν εχεις μονιμη 8εση στο ΕΣΥ η δε θες η δε γινεται να ανοιξεις ιατρειο?και με ποια κριτηρια διαλεγεται ο επικουρικος?Φανταζομαι 8α ναι πολλες οι αιτησεις.Δε δικαιουται λες εκπαιδευτικη αδεια και επιδομα μεταπτυχιακου τιτλου οκ κατανοητο ως μειονεκτημα αλλα λες τους εκμεταλλευονται κιολας.Δηλαδη??Επιμελητης Β υποτι8εται ειναι δεν ειναι ειδικευομενος..Τι??Τον τρεχουν σαν τον ειδικευομενο επειδη ειναι με συμβαση κι οχι μονιμος?και κατι τελευταιο...ενα χρονο maximum μπορει να ειναι καποιος επικουρικος?η παιζουν και παρατασεις??

1. O λόγος ύπαρξης του επικουρικού είναι κατά τη γνώμη μου η υποβάθμιση του ιατρικού επαγγέλματος. Το λέει και η λεξη "Επικουρικός" κάτι σαν βοηθός μάγειρα, ας πούμε. Όταν πήγα νά κάνω τα χαρτιά μου στο Νοσοκομείο Γιαννιτσών η υπάλληλος μου είπε ότι η ταμπέλα στο στήθος και η σφραγίδα μου θα έγραφε επικουρικός... Φυσικά δεν δέχθηκα, γιατί επίσημα δεν υπάρχει άλλη βαθμίδα πέραν των Επιμελητών κλπ. Όμως στη συνείδηση όλων ο επικουρικός είναι μία νέα βαθμίδα η οποία αναπαριστά την κατάντια του ιατρού. Έχω ζήσει αυτή τη φοβερή κατάσταση επί 2,5 έτη. Πιστεύω ότι θα μείνω αξέχαστη από όλα τα Νοσοκομεία που έχω περάσει γιατί ποτέ δεν έσκυψα το κεφάλι όταν προσπάθησαν να με προσβάλλουν και να με παραγκωνίσουν. Βεβαίως κάθε φορά πληρωνα και το κόστος.

2. Μπορείς να ανοίξεις ιατρείο όταν τελειώσεις την ειδικότητα, το να πας επικουρικός είναι επιλογή. Η αλήθεια είναι ότι πολλά παιδικά που ανοιξαν ιατρείο με δανεικά από τους γονείς τους το εκλεισαν και τα δανεικα εμειναν αγυριστα.

3. Όταν αποφασίσεις ότι θέλεις να γίνεις επικουρικός στέλνεις την αιτηση στο γραφειο Επικουρικων Ιατρων στο Υπουργειο με το πτυχιο σου. Δεν χρειαζεται βιογραφικο. Σου στελνουν μια ωραια πρωια το διορισμο και αμα σου πεφτει μακρυα αρνεισαι. Μπορεις να αρνηθεις 2 φορες. Μετα σε διαγραφουν. Αν εισαι ανεργος στελνεις φωτοτυπια της καρτας ανεργιας και προηγεισαι απο αυτους που εργαζονται.

4. Οσο αφορα στην παραταση ξερω 3 περιπτωσεις που πηρανε παρατασεις ενω το νομιμο ειναι οτι δεν μπορεις να παρεις παραταση.

5. Οσο αφορα στην μεταχειριση θα εχεις την ευκαιρια να διαβασεις ολες τις γαργαλιστικες λεπτομερειες οχι μονο των δικων μου εμπειριων αλλα και ολων των αλλων επικουρικων που θα γραφτουν μελη. Ετσι θα κανουμε μια πολυ καλη ενημερωση προς τους μελλοντικους επικουρικους, αφου εγω μαλλον δεν θα ξαναπαω, θα ασχοληθω με τη διατριβη μου, και μετα θα παω στο εξωτερικο να κανω post doc με 65000 το χρονο.. Αυτο τουλαχιστον ειναι αποδοχες, οχι ψιχουλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. O λόγος ύπαρξης του επικουρικού είναι κατά τη γνώμη μου η υποβάθμιση του ιατρικού επαγγέλματος. Το λέει και η λεξη "Επικουρικός" κάτι σαν βοηθός μάγειρα, ας πούμε. Όταν πήγα νά κάνω τα χαρτιά μου στο Νοσοκομείο Γιαννιτσών η υπάλληλος μου είπε ότι η ταμπέλα στο στήθος και η σφραγίδα μου θα έγραφε επικουρικός... Φυσικά δεν δέχθηκα, γιατί επίσημα δεν υπάρχει άλλη βαθμίδα πέραν των Επιμελητών κλπ. Όμως στη συνείδηση όλων ο επικουρικός είναι μία νέα βαθμίδα η οποία αναπαριστά την κατάντια του ιατρού. Έχω ζήσει αυτή τη φοβερή κατάσταση επί 2,5 έτη. Πιστεύω ότι θα μείνω αξέχαστη από όλα τα Νοσοκομεία που έχω περάσει γιατί ποτέ δεν έσκυψα το κεφάλι όταν προσπάθησαν να με προσβάλλουν και να με παραγκωνίσουν. Βεβαίως κάθε φορά πληρωνα και το κόστος.

2. Μπορείς να ανοίξεις ιατρείο όταν τελειώσεις την ειδικότητα, το να πας επικουρικός είναι επιλογή. Η αλήθεια είναι ότι πολλά παιδικά που ανοιξαν ιατρείο με δανεικά από τους γονείς τους το εκλεισαν και τα δανεικα εμειναν αγυριστα.

3. Όταν αποφασίσεις ότι θέλεις να γίνεις επικουρικός στέλνεις την αιτηση στο γραφειο Επικουρικων Ιατρων στο Υπουργειο με το πτυχιο σου. Δεν χρειαζεται βιογραφικο. Σου στελνουν μια ωραια πρωια το διορισμο και αμα σου πεφτει μακρυα αρνεισαι. Μπορεις να αρνηθεις 2 φορες. Μετα σε διαγραφουν. Αν εισαι ανεργος στελνεις φωτοτυπια της καρτας ανεργιας και προηγεισαι απο αυτους που εργαζονται.

4. Οσο αφορα στην παραταση ξερω 3 περιπτωσεις που πηρανε παρατασεις ενω το νομιμο ειναι οτι δεν μπορεις να παρεις παραταση.

5. Οσο αφορα στην μεταχειριση θα εχεις την ευκαιρια να διαβασεις ολες τις γαργαλιστικες λεπτομερειες οχι μονο των δικων μου εμπειριων αλλα και ολων των αλλων επικουρικων που θα γραφτουν μελη. Ετσι θα κανουμε μια πολυ καλη ενημερωση προς τους μελλοντικους επικουρικους, αφου εγω μαλλον δεν θα ξαναπαω, θα ασχοληθω με τη διατριβη μου, και μετα θα παω στο εξωτερικο να κανω post doc με 65000 το χρονο.. Αυτο τουλαχιστον ειναι αποδοχες, οχι ψιχουλα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ησουν κατατοπιστικοτατη.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣΧΕΤΟ ΤΩΡΑ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΠΕΣ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΡΕ IRENE.ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΙΣΟΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΣΩΣΤΑ??ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΙΣΟΝ PH.D στα αγγλικα..ειχα κοιταξει καποτε ΣΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ph.d apo to doctor of philosophy.TO phiLOSOPHY ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ?ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΠΑΣ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ??EΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΡΕΥΝΑ??ΚΑΙ ΚΑΛΑ "αμπελοφιλοσοφιες "..?ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙς βεβαια παντα

για πΕΣ ΡΕ IRENE..

και TA POST DOC ΠΑΛΙ ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΤΑ διδακτορικα μπορει να ειναι εμμισ8α η και αμισθα.το ιδιο συμβαινει και με τα POST DOC??ΕΣΥ ΛΕΣ 8Α ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩς ΟΜΩς ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ post doc?υπο8ετω ολα εμμισθα ειναι ,λαθος??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ησουν κατατοπιστικοτατη.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣΧΕΤΟ ΤΩΡΑ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΠΕΣ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΡΕ IRENE.ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΙΣΟΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΣΩΣΤΑ??ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΙΣΟΝ PH.D στα αγγλικα..ειχα κοιταξει καποτε ΣΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ph.d apo to doctor of philosophy.TO phiLOSOPHY ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ?ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΠΑΣ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ??EΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΡΕΥΝΑ??ΚΑΙ ΚΑΛΑ "αμπελοφιλοσοφιες "..?ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙς βεβαια παντα

για πΕΣ ΡΕ IRENE..

και TA POST DOC ΠΑΛΙ ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΤΑ διδακτορικα μπορει να ειναι εμμισ8α η και αμισθα.το ιδιο συμβαινει και με τα POST DOC??ΕΣΥ ΛΕΣ 8Α ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩς ΟΜΩς ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ post doc?υπο8ετω ολα εμμισθα ειναι ,λαθος??

Eσύ πρέπει να γίνεις μέλος της ομάδας φίλε UB40, γιατί βλέπω ότι το ψάχνεις το θέμα και πολύ καλά κάνεις. Λοιπόν έχουμε μία ομάδα η οποία είναι ομάδα αλληλοβοήθειας ( και όχι ομάδα κατασπαρασόμαστε) και κάνουμε όλοι μαζί εργασίες και τις δημοσιεύουμε. Και μάλιστα πάμε πάρα πολύ καλά. Είναι μία πολύ ωραία συνεργασία και όποτε το αποφασίσεις στείλε μου μήνυμα.

Λοιπόν ΔΙΑΤΡΙΒΗ είναι αυτό που οι άγγλοι λένε Thesis, PHD program είναι 3 χρόνια, μεταπτυχιακό πρόγραμμα είναι 1 -2 έτη( ΜΑSTER). Μπορείς να κάνεις 2 χρόνια το Master και με ενα μονο χρονο ακομα κανεις και τη διατριβη.

Τώρα που λες Doctor of Philosophy, ναι εχεις δικιο ειναι κουφο, αλλά ετσι λεγεται, γι αυτο και εμεις οι γιατροι εχουμε τον τιτλο MD= Medical Doctor, γιατι Doctores ειναι ολοι οσοι εχουνε PHD ( ειναι οι διδακτορες Πανεπιστημιου).

Σε ενα διδακτορικο ΔΕΝ πας στα τυφλα γιατι το λες. Μεχρι πριν λιγα χρονια διατριβη κανανε τα παιδια των καθηγητων και των γιατρων, τωρα υπαρχουνε καποια προγραμματα με εξετασεις και καποια με πληρωμη ( 4.000 το χρονο).

Εγώ καταφερα μολις το 2004 και μπηκα σε μεταπτυχιακο και τωρα ειμαι υποψηφια διδακτωρ και του χρονου καταθετω τη διατριβη.

Ομως φιλε οταν βλεπω οτι το post doc που ειναι μεταδιδακτορικη ερευνα αμοιβεται τοσο καλα, γιατι να μην παω? Βεβαια θα παω.

Το post doc στην Ελλαδα αμοιβεται 1000 ευρω και οι θεσεις ειναι ελαχιστες. Ενω εξω βρισκεις ευκολα.

Μέχρι πότε θα κανεις postdoc ?? Λες - "μέχρι να καταλήξεις"

Εγώ έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα το μέχρι να καταλήξεις ξέρεις πως το εκλαμβάνω??? Χα,χα,χα ( μέχρι να πας στο καλό Θεό!!!)

Φίλε είμαστε μία ομάδα,στείλε μήνυμα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειρήνη, ευτυχώς που έβαλες και τη φωτό σου (είσαι όπως σε περίμενα, ειδικά το χρυσό σταυρουδάκι στο λαιμό), ώστε να ξέρω σε ποιά περίπτωση να φύγω τρέχοντας....Με το καλό πάντως το σάιτ, επικροτώ την πρωτοβουλία σου και την ίδρυση του συλλόγου. emdspr

Φόρτυ (με υ μου πάει καλύτερα, είναι το χαιδευτικό) δεν θα σε φάω εγώ, αυτό είναι ειδικότης του Λέκτερ

emelaela

ΥΓ: Ψιτ, Ρηνούλα..."βάσει της εγκυκλίου"

και μετα θα παω στο εξωτερικο να κανω post doc
Επιτέλους, εισακούστηκα από τον Μεγάλο Μανιτού

:cool10:

Eσύ πρέπει να γίνεις μέλος της ομάδας φίλε UB40,

Τι μέλος της ομάδας μωρέ Ρηνούλα, δεν το βλέπεις ότι ο Φόρτυ είναι μπεμπάκι ακόμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eσύ πρέπει να γίνεις μέλος της ομάδας φίλε UB40, γιατί βλέπω ότι το ψάχνεις το θέμα και πολύ καλά κάνεις. Λοιπόν έχουμε μία ομάδα η οποία είναι ομάδα αλληλοβοήθειας ( και όχι ομάδα κατασπαρασόμαστε) και κάνουμε όλοι μαζί εργασίες και τις δημοσιεύουμε. Και μάλιστα πάμε πάρα πολύ καλά. Είναι μία πολύ ωραία συνεργασία και όποτε το αποφασίσεις στείλε μου μήνυμα.

Λοιπόν ΔΙΑΤΡΙΒΗ είναι αυτό που οι άγγλοι λένε Thesis, PHD program είναι 3 χρόνια, μεταπτυχιακό πρόγραμμα είναι 1 -2 έτη( ΜΑSTER). Μπορείς να κάνεις 2 χρόνια το Master και με ενα μονο χρονο ακομα κανεις και τη διατριβη.

Τώρα που λες Doctor of Philosophy, ναι εχεις δικιο ειναι κουφο, αλλά ετσι λεγεται, γι αυτο και εμεις οι γιατροι εχουμε τον τιτλο MD= Medical Doctor, γιατι Doctores ειναι ολοι οσοι εχουνε PHD ( ειναι οι διδακτορες Πανεπιστημιου).

Σε ενα διδακτορικο ΔΕΝ πας στα τυφλα γιατι το λες. Μεχρι πριν λιγα χρονια διατριβη κανανε τα παιδια των καθηγητων και των γιατρων, τωρα υπαρχουνε καποια προγραμματα με εξετασεις και καποια με πληρωμη ( 4.000 το χρονο).

Εγώ καταφερα μολις το 2004 και μπηκα σε μεταπτυχιακο και τωρα ειμαι υποψηφια διδακτωρ και του χρονου καταθετω τη διατριβη.

Ομως φιλε οταν βλεπω οτι το post doc που ειναι μεταδιδακτορικη ερευνα αμοιβεται τοσο καλα, γιατι να μην παω? Βεβαια θα παω.

Το post doc στην Ελλαδα αμοιβεται 1000 ευρω και οι θεσεις ειναι ελαχιστες. Ενω εξω βρισκεις ευκολα.

Μέχρι πότε θα κανεις postdoc ?? Λες - "μέχρι να καταλήξεις"

Εγώ έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα το μέχρι να καταλήξεις ξέρεις πως το εκλαμβάνω??? Χα,χα,χα ( μέχρι να πας στο καλό Θεό!!!)

Φίλε είμαστε μία ομάδα,στείλε μήνυμα!!!!

ρε συ το πας στα τυφλα πηγαινε στο οτι ξεκινας με δυο δεδομενα τροπος του λεγειν και το ζητουμενο σου ειναι να κανεις ερευνα(3 χρονια το ελαχιστο με βαση τα νομο8ετικοτετοια) για να καταληξεις σε ενα συμπερασμα το οποιο δεν υπαρχει που8ενα αλλου δεν υπαρχει σε βιβλιογραφια και λοιπα αλλιως ποια η εννοια αν ηξεραν την απαντηση να δω8ει ως διδακτορικο.οποτε πας στα τυφλα στην αρχη..υπο αυτη την εννοια το ειπα το πας στα τυφλα.εγω τουλαχιστον αυτη την εντυπωση ειχα μεχρι τωρα περι διδακτορικων..τωρα υπαρχουν και τα διδακτορικα της πλακας ,κοινο φαινομενο στα ελληνικα πανεπιστημια, που ναι μονο για τον τιτλο..δωρο απο θειο σ ανηψιο η γιο φιλου και παει λεγοντας αλλα νταξ τι να κανουμε ετσι εχουν τα πραματα.γι αυτο και αλλο διδακορικο made in greece και αλλο made in usa.τεσπα

τωρα σε ο,τι αφορα το "μεχρι να καταληξεις" παλι καπου μπερδευτηκες.εννοουσα απλως οτι πας στα τυφλα μεχρι τελικα να καταληξεις-αν τελικα καταληξεις-στα συμπερασματα που αναζητας.οχι εσυ ο οποιοσδηποτε κανει το διδακτορικο καταλαβες?

τωρα σε ο,τι αφορα αυτο που ειπες οτι εκανες δυο χρονια μεταπτυχιακο και τωρα εισαι υποψηφια διδακτωρ δεν καταλαβα.....δηλαδη ξεκινησες μεταπτυχιακο το οποιο στην πορεια σου το κανανε διδακτορικο?η οτι τελειωσες πηρες το μεταπτυχιακο στα χερια σου και μετα πανω στο ιδιο αντικειμενο συνεχιζεισςενα χρονο ακομη?βασικα δεν καταλαβα γρι απ αυτο που ειπες .με μπερδεψες.εγωηξερα οτι τα μεταπτυχιακα δεν ειναι ερευνα αλλα απλως μαθαινεις πραματα πανω στο 8εμα που επιλεγεις να κανεις το μεταπτυχιακο.οποτε με βαση αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως κανοντας ενα μεταπτυχιακο κανεις ενα χρονο ακομη και παιρνεις PHD.το phd ηξερα ειναι κα8αρη ερευνα απο την αρχη τους και σε ο,τι αφορα το στο τρια χρονια η το 2συν1ποθ λες ξαναλεω οτι νομιζα οτι ενα phd εχει ελαχιστη διαρκεια τρια ετη αλλα μπορει να σου παρει πολυ παραπανω ακομη κι αν ασχολεισαι σοβαρα μ αυτο μονο και μονο επειδη δεν προχωραει η καπου κολλαει η ερευνα.κοινως το τελος του ερχεται οταν νομιζεις ολοκληρωσες τη δουλεια-ερευνα που καλεστηκες εξαρχης να κανεις και οχι οταν περασουν τρια ακαδημαικα ετη

για πες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι δεν τον ανοιγετε να ειναι γενικα για τους νεους γιατρους?\αγροτικους εειδικευομενους και επικουρικους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα βασικό πρόβλημα με τους γιατρούς είναι το ότι βρισκόμαστε συχνά σε διαφορετική φάση ο ένας από τον άλλο. Οι γιατροί σε αναμονή ειδικότητας δεν έχουν καμία σχέση με τους ειδικευόμενους και αυτοί με τους ειδικούς. Καμία σχέση οι ειδικοί επικουρικοί με τους ειδικούς διορισμένους κ.ο.κ. Οι διευθυντές παραδιευθυντές και καθηγητές που έχουν τη μεγαλύτερη δύναμη και τις περισσότερες γνωριμίες είναι τελείως αδιάφοροι, αφού αυτοί βολεύονται με ισχύον σύστημα. Βρίσκουν τρόπους να βολεύουν τα παιδιά τους και κλείνουν τα μάτια στην αισχρότητα και την εκμετάλλευση του συστήματος υγείας.

Παρόμοιες ιδέες για τη δημιουργία συλλόγων πρέπει να είναι ευπρόσδεκτες αφού πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε μόνοι μας. Στο κάτω κάτω δε χάνει κανείς και τίποτα. Εδώ υπάρχουν σύλλογοι για το κάθετι. Από συλλόγους φίλων κινηματογράφου μέχρι συλλόγους φίλων ελληνικής τσόντας ακούμε καθημερινά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτοί δεν πρόκειται να μπουν γιατί δεν έχουν πρόβλημα. Θα μπουν μόνο αυτοί που έχουν πρόβλημα. πχ. Γιατί δεν πάει κανένας επικουρικός ιατρός στην Εντατική Πτολεμαιδας και εκλεισε? Αν μου έδιναν 3000 ευρώ το μήνα θα πηγαινα. Μόνο με συγκεκριμένα αιτήματα φορέων πχ. επιδότητηση των επικουρικών της επαρχίας με 500-700 ευρώ επίδομα, οχι με προσωπα πχ. η Ειρήνη στελνει γραμματα στον Υπουργο ( δεν απαντα ποτε η απαντα μετα απο 9 μηνες και λεει "δεν ειμαστε αρμοδιοι)

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά ο θεσμός του επικουρικού ιατρού δεν δημιουργήθηκε για την κάλυψη των Νοσοκομείων της επαρχίας? Ο Επικουρικός στον Ευαγγελισμό ήταν ένα ανέκδοτο για να εξυπηρετήσει παιδιά αλλήλων.... ή πάλι κάνω λάθος?

Όταν καταφέρουμε να ξεφύγουμε από την στενόμυαλη νοοτροπία του διεκδικώ για τον εαυτό μου και όχι για το σύνολο, τότε θα καταφέρουμε πολλά! Δυστυχώς ο μπάρμπας από την Κορώνη δεν μας έχει όλους ανίψια και αν δεν ενωθούμε ώστε να διεκδικήσουμε το μέλλον μας, μαύρο φίδι που μας έφαγε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O θεσμός του επικουρικού δημιουργήθηκε για να διαχειρίζονται οι πολιτικοί, τις ζωές μερικών ακόμα ανθρώπων. Χωρίς κεντρικό προγραμματισμό, με "ειδικά" κριτήρια και αποφάσεις του ποδαριού. Δεν καταλαβαίνω ακόμα την χρησιμότητα. Υπάρχει στο ΕΣΥ η θέση του επιμ. Β'. Αλλά θέλουμε άμεση εξάρτηση από τον πολιτικό, και μια θέση χωρίς τα απλά επαγγελματικά δικαιώματα που θα πρέπει να έχει. Άλλο ένα δείγμα ισονομίας και ισότητας. Κάνει όσα κάνει ένας επιμελ. Β' αλλά δε είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι δεν τον ανοιγετε να ειναι γενικα για τους νεους γιατρους?\αγροτικους εειδικευομενους και επικουρικους?

Εδώ θα ήθελα να πει κάτι ANYTHING η invitro emnuke αλλά μέχρι να το σκεφτεί ... σου λέω πως είναι καλή ιδέα αλλά μη εφαρμόσιμη πρακτικά. Τελεία.

Ρώτησα για τις άδειες που δικαιούται ένας επικουρικός: καθόλου εκπαιδευτική και αναρρωτική μόνο το δεύτερο εξάμηνο :lol: Προσοχή σε όσους διορίζονται φθινόπωρο: μην υποχωρήσετε στον πειρασμό να αρρωστήσετε χειμωνιάτικα - δε λέει! Αφήστε το για το καλοκαίρι (να σπάσετε τα νεύρα και στους μόνιμους με τις άδειες)

Άντε και καλή χρονιά σε όλους ... γενικώς ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 συλλογος νεων γιατρών θα μαζευε περισσοτερο κοσμο απο 1 συλλογος μονο επικουρικων....

αντι να ανοιγει νεο φορουμ και να χανομαστε μπορει να ζητηθει απο τους υπευθυνους να ανοιξουν ενα ακομα υπο-φορουμ και να μαζευονται εδω τα στοιχεια που εχει ηδη μια σταθερη επισκεψιμοτητα και ειναι πιο πιθανο να το βλεπουν περισσοτερα ατομα (το επισκεπτονται περισσοτερα ατομα απο οσα ειναι εγγεγραμενα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.