Jump to content

ΑΣΦΑΛΙΣΗ Ή ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ;


NikNik000

Recommended Posts

Θα μπορούσε να αναφέρει κανείς πολλές αιτίες που οδήγησαν τον χώρο της υγείας στη σημερινή, κατά τη γνώμη μου, κακή κατάσταση. Άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο σημαντικές. Σπάνια βλέπω όμως να συζητείται η περίπτωση της ιδιότυπης λειτουργίας των δημόσιων Ασφαλιστικών Ταμείων και Ιδρυμάτων και της λανθασμένης κατά την άποψή μου στήριξης που δέχονται από το κράτος και την πολιτεία.

Χάριν συντομίας και ευκολότερης αντίληψης, θα φέρω ένα παράδειγμα.

Κάθε μήνα από τον μισθό μου ως δημοσίου υπαλλήλου (και όχι μόνο) κρατείται κάποιο ποσό για την ασφάλισή μου που περιλαμβάνει και ιατροφαρμακευτικές υπηρεσίες. Ας δεχτούμε είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες που μου παρέχει (βλέπε ώρες αναμονής για εξέταση, ιατρεία, νοσοκομεία κτλ κτλ). Είμαι όμως υποχρεωμένος (κάποιος θα έλεγε με εκβιάζουν) να συνεχίσω να πληρώνω την συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρεία και να αποδεχτώ θέλω δεν θέλω τις υπηρεσίες που μου παρέχει. Γιατί;

Για την απολαβή οποιασδήποτε υπηρεσίας καταβάλουμε κάποιο ποσό. Εάν δεν είμαστε ευχαριστημένοι είναι αυτονόητο πως δεν ξαναδίνουμε τα χρήματά μας και αναζητούμε καλύτερο πάροχο. Γιατί να μην μπορώ να κάνω το ίδιο με το ασφαλιστικό μου ταμείο;

Το «x» ασφαλιστικό ταμείο είναι συμβεβλημένο με το «y» δημόσιο νοσοκομείο στο οποίο με αναγκάζει να

απευθυνθώ. Εκεί όμως οι επιμελητές μου ζητάνε φακελάκι, υποχρεούμαι σε πολύμηνη αναμονή για να κάνω μια εξέταση, και οι ειδικευόμενοι ιατροί εργάζονται 23 ώρες το 24ωρο με μισθούς των 1000 ευρώ, οπότε μου συμπεριφέρονται σαν σε εχθρό τους.

Τι επιλογές έχω; Ή δίνω φακελάκια και γενικά υπομένω ή πληρώνω επιπλέον χρήματα -εκτός των όσων παρακρατούνται από την ασφαλιστική- σε κάποιο ιδιωτικό νοσοκομείο.

(κάποιοι κάνουν ταυτόχρονη ιδιωτική ασφάλιση)

Επίσης μπορώ να πάω στα “κανάλια”. Να ψηφίσω άλλη κυβέρνηση, που θα μου υποσχεθεί καλύτερες υπηρεσίες από τους δημόσιους φορείς όταν θα πάρει την κατάσταση στα χέρια της. Άντε να πάω και σε καμία διαδήλωση.

Εκτός από εμένα, στο ίδιο καθεστώς ομηρίας βρίσκονται και οι εργαζόμενοι σε αυτή τη «χαβούζα». Εάν επιλέξουν να ιδιωτεύσουν, πάλι δεν θα μπορούν να με εξυπηρετήσουν, επειδή εγώ θα είμαι, εκ των πραγμάτων, υποχρεωμένος να πάω αλλού. Εκτός και αν αποφασίσω να πληρώνω και εδώ και εκεί. Αλλά με τον μισθό που παίρνω, άστο καλύτερα, θα κάτσω στην αναμονή του ΙΚΑ.

Αυτό δεν είναι Εκβιασμός; Αθέμιτος Ανταγωνισμός; Αδικία;

(εάν είναι καλύτερο να μεταφερθεί στις γενικές συζητήσεις παρακαλώ κάποιον moderator να το πράξει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά έχεις δίκιο, αλλά τώρα το κατάλαβες; Το ΙΚΑ και τα άλλα ταμεία ξεκίνησαν με πολύ καλές προθέσεις και έγιναν υποχρεωτικά ώστε να υποχρεωθούν οι εργοδότες να ασφαλίζουν τους μέχρι τότε ανασφάλιστους εργάτες και υπαλλήλους. Από τότε βέβαια κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι κι έτσι τώρα ΔΕΝ μπορείς να διαλέξεις εσύ αν επιθυμείς δημόσια ή ιδιωτική ασφάλιση.

Επειδή η μαύρη εργασία ανθεί, αν δοθεί δυνατότητα επιλογής, να είσαι σίγουρος ότι οι εργοδότες πολύ απλά δεν θα σου καταβάλλουν πλέον τα ασφάλιστρα, αλλά θα σου λένε να τα πληρώσεις μόνος σου, από το μισθό σου. Και έτσι, πολλοί δεν θα ασφαλιστούν καθόλου, άσε που δεν θα μπορεί να ελεχθεί η μαύρη εργασία, έστω και λίγο. Αρα; Θα γίνει κομφούζιο.

Δεν βλέπω άλλη λύση παρά την ταυτόχρονη ιδιωτική ασφάλιση, για όποιον μπορεί να πληρώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω μια απορία; Τι γίνεται με τα εξωτερικά ιατρεία του ΙΚΑ; Γιατί όλοι αναιξεραίτως φεύγουν από εκεί δυσαρεστημένοι; Δηλαδή δεν υπάρχουν εκεί ιατροί σωστά καταρτισμένοι και με όρεξη για δουλειά; Ούτε ένας;;; Μου κάνει φοβερή εντυπωση το γεγονός οτι στα εξ. ιατρεία των νοσοκομείων που κατα καιρούς βρεθηκα στα πλαίσια μαθημάτων ερχόταν ένας σωρό κόσμος με λάθος διαγνώσεις και θεραπείες στα χέρια και όλοι έβριζαν τον ιατρό του ΙΚΑ. Εντάξει προφανώς πάσχει η οργάνωση, το σύστημα κτλ αλλά η προσωπική προσπάθεια που είναι;Από όσο ξέρω οι ιατροί εκεί αμοίβονται ικανοποιητικά, και δικαιούνται και ιδιωτικό ιατρείο, γιατί πάντα κατηγορούμε οτιδήποτε άλλο και δεν καταλογίζουμε καμία ευθύνη στους ίδιους τους ιατρούς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω μια απορία; Τι γίνεται με τα εξωτερικά ιατρεία του ΙΚΑ; Γιατί όλοι αναιξεραίτως φεύγουν από εκεί δυσαρεστημένοι; Δηλαδή δεν υπάρχουν εκεί ιατροί σωστά καταρτισμένοι και με όρεξη για δουλειά; Ούτε ένας;;; Μου κάνει φοβερή εντυπωση το γεγονός οτι στα εξ. ιατρεία των νοσοκομείων που κατα καιρούς βρεθηκα στα πλαίσια μαθημάτων ερχόταν ένας σωρό κόσμος με λάθος διαγνώσεις και θεραπείες στα χέρια και όλοι έβριζαν τον ιατρό του ΙΚΑ. Εντάξει προφανώς πάσχει η οργάνωση, το σύστημα κτλ αλλά η προσωπική προσπάθεια που είναι;Από όσο ξέρω οι ιατροί εκεί αμοίβονται ικανοποιητικά, και δικαιούνται και ιδιωτικό ιατρείο, γιατί πάντα κατηγορούμε οτιδήποτε άλλο και δεν καταλογίζουμε καμία ευθύνη στους ίδιους τους ιατρούς;

:blink::blink: Από όσο ξέρω οι ιατροί εκεί αμοίβονται ικανοποιητικά :blink::blink:

Συγχωρήσε μονο ως φοιτητης παντελως ασχετος με το ιατρικο επαγγελμα.

Μαλλον εισαι ακομα στο σταδιο της αγνης προσφορας ("κοινωνικο λειτουργημα" που λεει και ο εκατομυριουχος δημοσιογραφος). Καλη η προσφορα αλλα πρεπει και να ζησεις .

:splats::splats: και δικαιούνται και ιδιωτικό ιατρείο :splats::splats::splats:

καλα και δεν σου φαινεται υποπτο που μονο οι του ΙΚΑ και οι στρατιωτικοι εχουν νομιμα ιατρεια;

μηπως η κυβερνησεις αγαπουν τρελλα τους γιατρους στο ΙΚΑ; :P

ή μηπως ΔΕΝ πληρωνονται και πολυ καλα και γι' αυτο παραπεμπουν τους ασθενεις στο ιδιωτικο ιατρειο τους (επι πληρωμη βεβαιως βεβαιως) για να συμπληρωσουν εισοδημα;

αν εχεις καποιον γνωστο γιατρο ρωτα τον που ειναι οι αμοιβες των ασφαλιστικων ταμειων σε σχεση με τις αμοιβες γενικως και γιατι κοβουν δυο και τρια παραστατικα σε καθε επισκεψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ίδιο καθεστώς ομηρίας βρίσκονται και οι εργαζόμενοι σε αυτή τη «χαβούζα». Εάν επιλέξουν να ιδιωτεύσουν, πάλι δεν θα μπορούν να με εξυπηρετήσουν, επειδή εγώ θα είμαι, εκ των πραγμάτων, υποχρεωμένος να πάω αλλού. Εκτός και αν αποφασίσω να πληρώνω και εδώ και εκεί. Αλλά με τον μισθό που παίρνω, άστο καλύτερα, θα κάτσω στην αναμονή του ΙΚΑ.

Αυτό δεν είναι Εκβιασμός; Αθέμιτος Ανταγωνισμός; Αδικία;

Δυστυχως προκειται για διπλη ομηρεια και απο το κρατος και απο τους εργοδοτες.

Οταν πχ στις οικοδομες δεν υπηρχε η υποχρεωτικη προκαταβολη του ΙΚΑ οι πολυκατοικιες χτιζοταν σε λιγες ημερες (οσες βολευε τον εργολαβο να πληρωσει). Οποτε διαλεγεις και παιρνεις ή μη ασφαλιση και οποιος μπορει εχει ή καθολικη υποχρεωτικη ασφαλιση μινιμουμ αποδοσης (δυστυχως ) και παλευεις να την βελτιωσεις (εγω παντως προτιμω το δευτερο).

Υ.Γ. αν με τον αθεμιτο ανταγωνισμο αναφερεσαι στις ιδιωτικες ασφαλιστικες εταιριες..... αστο καλυτερα.

Προτιμω να με κλεβει το δημοσιο παρα ο καθε απατεωνας ασφαλιστης και οποιος εχει γρατσουνισει το αυτοκινητο του ξερει τι εννοω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splats::splats: και δικαιούνται και ιδιωτικό ιατρείο :splats::splats::splats:

καλα και δεν σου φαινεται υποπτο που μονο οι του ΙΚΑ και οι στρατιωτικοι εχουν νομιμα ιατρεια;

μηπως η κυβερνησεις αγαπουν τρελλα τους γιατρους στο ΙΚΑ; :P

ή μηπως ΔΕΝ πληρωνονται και πολυ καλα και γι' αυτο παραπεμπουν τους ασθενεις στο ιδιωτικο ιατρειο τους (επι πληρωμη βεβαιως βεβαιως) για να συμπληρωσουν εισοδημα;

Οι ιατροί του ΙΚΑ πληρώνονται μεν με λιγότερα χρήματα, αλλά εργάζονται και λιγότερες ώρες (5ωρο αν δεν κάνω λάθος). Αναλογικά είναι πάνω κάτω τα ίδια συν του ότι έχουν τη δυνατότητα νόμιμου ιατρείου.

Νομίζω πως είναι άλλο πράγμα να έχεις το δικαίωμα νόμιμου ιατρείου και τελείως διαφορετικό να παραπέμπεις εκεί τους ασθενείς που ΔΕΝ κάνεις τον κόπο να κοιτάξεις το πρωί. Η διαφορά των δύο βρίσκεται πάνω στη λεπτή γραμμή που χωρίζει την αντιδεοντολογική συμπεριφορά από τη δεοντολογική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως προκειται για διπλη ομηρεια και απο το κρατος και απο τους εργοδοτες.

Οταν πχ στις οικοδομες δεν υπηρχε η υποχρεωτικη προκαταβολη του ΙΚΑ οι πολυκατοικιες χτιζοταν σε λιγες ημερες (οσες βολευε τον εργολαβο να πληρωσει). Οποτε διαλεγεις και παιρνεις ή μη ασφαλιση και οποιος μπορει εχει ή καθολικη υποχρεωτικη ασφαλιση μινιμουμ αποδοσης (δυστυχως ) και παλευεις να την βελτιωσεις (εγω παντως προτιμω το δευτερο).

Επειδή η μαύρη εργασία ανθεί, αν δοθεί δυνατότητα επιλογής, να είσαι σίγουρος ότι οι εργοδότες πολύ απλά δεν θα σου καταβάλλουν πλέον τα ασφάλιστρα, αλλά θα σου λένε να τα πληρώσεις μόνος σου, από το μισθό σου. Και έτσι, πολλοί δεν θα ασφαλιστούν καθόλου, άσε που δεν θα μπορεί να ελεχθεί η μαύρη εργασία, έστω και λίγο. Αρα; Θα γίνει κομφούζιο.

Στο δημόσιο δεν υπάρχει μαύρη εργασία. Όλοι είναι ασφαλισμένοι (μέχρι τουλάχιστον αποδείξεως του αντιθέτου, γιατί στην Ελλάδα όλα να τα περιμένεις).

Στον ιδιωτικό τομέα, με τον ίδιο τρόπο που γίνεται σήμερα ο έλεγχος των εταιριών για την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών θα μπορεί να γίνει και για εισφορές εκτός των δημόσιων ταμείων. Εάν μάλιστα δοθούν κίνητρα στις ασφαλιστικές εταιρίες να καταγγέλλουν τους παράνομους, πιστεύω δεν θα υπήρχε ανασφάλιστος εργαζόμενος. (μην ακούσω σχόλια για ιδιότυπη αστυνόμευση και βιωσιμότητα εταιρειών, πιστεύω προέχουν τα συμφέροντα των εργαζομένων αλλά και του δημοσίου συμφέροντος γενικότερα)

Θέλω λοιπόν να έχω τη δυνατότητα επιλογής του ασφαλιστικού φορέα μου.

Εάν ίσχυε καθολικά, πιστεύω ο ανταγωνισμός θα οδηγούσε σε καλύτερες και φθηνότερες υπηρεσίες.

Ταυτόχρονα, να μην εμπόδιζε κανείς την λειτουργία των δημόσιων ταμείων για τις ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού, για όσους νιώθουν πιο "σίγουροι" με το δημόσιο, αλλά και για να διασφαλίζει τον ανταγωνισμό μεταξύ των ιδιωτικών.

Πάντως από όσο γνωρίζω, οι μηνιαίες κρατήσεις από τον μισθό ενός δημοσίου υπαλλήλου υπέρ της ασφάλισης ανέρχονται στα 400 ευρώ περίπου (νομίζω για κάποιες ομάδες είναι περισσότερα).

Στον ιδιωτικό τομέα με τόσα χρήματα είμαι σίγουρος πως θα είχα σήμερα καλύτερες παροχές.

Εάν σκεφτούμε μάλιστα πως τα τεράστια ελλείμματα των δημόσιων ταμείων στην τελική τα πληρώνουμε εμείς οι ίδιοι, μοιάζει ανόητο το ότι δεν έχουν ήδη παρθεί κάποια μέτρα. (μάλλον φταίνε τα τεράστια συμφέροντα και ο χορός των εκατομμυρίων που καλά κρατεί)

Υ.Γ. αν με τον αθεμιτο ανταγωνισμο αναφερεσαι στις ιδιωτικες ασφαλιστικες εταιριες..... αστο καλυτερα.

Προτιμω να με κλεβει το δημοσιο παρα ο καθε απατεωνας ασφαλιστης και οποιος εχει γρατσουνισει το αυτοκινητο του ξερει τι εννοω

Αναφέρομαι στον αθέμιτο ανταγωνισμό προς τους ιδιωτικούς φορείς παροχής ιατρικών υπηρεσιών. Από τα μεγάλα ιδιωτικά νοσοκομεία έως και τον τελευταίο ιδιώτη ιατρό.

Ας πούμε έχω κατάστημα με ηλεκτρονικά. Πως θα μπορούσα να λειτουργήσω εάν η πλειοψηφία των αγοραστών ήταν υποχρεωμένη να καταβάλει μηνιαία εισφορά στο δημόσιο και να αγοράζει από δημόσια καταστήματα;

(ελπίζω το παράδειγμα να μην είναι ατυχές, ήθελα να δείξω την αντίθεση)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω λοιπόν να έχω τη δυνατότητα επιλογής του ασφαλιστικού φορέα μου.

Εάν ίσχυε καθολικά, πιστεύω ο ανταγωνισμός θα οδηγούσε σε καλύτερες και φθηνότερες υπηρεσίες.

Ταυτόχρονα, να μην εμπόδιζε κανείς την λειτουργία των δημόσιων ταμείων για τις ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού, για όσους νιώθουν πιο "σίγουροι" με το δημόσιο, αλλά και για να διασφαλίζει τον ανταγωνισμό μεταξύ των ιδιωτικών.

Πάντως από όσο γνωρίζω, οι μηνιαίες κρατήσεις από τον μισθό ενός δημοσίου υπαλλήλου υπέρ της ασφάλισης ανέρχονται στα 400 ευρώ περίπου (νομίζω για κάποιες ομάδες είναι περισσότερα).

Στον ιδιωτικό τομέα με τόσα χρήματα είμαι σίγουρος πως θα είχα σήμερα καλύτερες παροχές.

Η εμπειρία από άλλες χώρες που έχουν εφαρμόσει αυτό που υποστηρίζεις μας λέει ότι οδηγεί σε τεράστιες ανισότητες στην παροχή ιατρικών υπηρεσίων και συνταξιοδοτικών απολαβών ενώ ταυτόχρονα δεν μειώνει το κόστος τους. Η κρατική παρέμβαση στο χώρο της υγείας και της ασφάλισης είναι η μόνη μέχρι στιγμής αποτελεσματική λύση στη συγκράτηση του κόστους. Το 400 ευρώ που αναφέρεις (που δεν είναι πάντα έτσι) χρηματοδοτούν ταυτόχρονα ασφάλιση και περίθαλψη. Αν πάθεις έμφραγμα και χρειαστείς μια εβδομάδα σε μονάδα καρδιοπαθών, ένα by-pass, μια εβδομάδα μετά στην αυξημένη νοσηλεία, ένα εξάμηνο αναρρωτική, πρώωρη σύνταξη με 67% και αμεα+βblocker+στατίνη για το υπόλοιπο της ζωής σου με 10% συμμετοχή το έχεις βάλει μέσα το μαγαζί.

Αν υπήρχαν μαγικές λύσεις στην ιατρική και συνταξιοδοτική ασφάλιση θα είχε λυθεί το μεγαλύτερο και μοναδικό ίσως πραγματικό πρόβλημα του ανεπτυγμένου κόσμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο δημόσιο δεν υπάρχει μαύρη εργασία. Όλοι είναι ασφαλισμένοι (μέχρι τουλάχιστον αποδείξεως του αντιθέτου, γιατί στην Ελλάδα όλα να τα περιμένεις).

Στον ιδιωτικό τομέα, με τον ίδιο τρόπο που γίνεται σήμερα ο έλεγχος των εταιριών για την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών θα μπορεί να γίνει και για εισφορές εκτός των δημόσιων ταμείων. Εάν μάλιστα δοθούν κίνητρα στις ασφαλιστικές εταιρίες να καταγγέλλουν τους παράνομους, πιστεύω δεν θα υπήρχε ανασφάλιστος εργαζόμενος. (μην ακούσω σχόλια για ιδιότυπη αστυνόμευση και βιωσιμότητα εταιρειών, πιστεύω προέχουν τα συμφέροντα των εργαζομένων αλλά και του δημοσίου συμφέροντος γενικότερα)

Θέλω λοιπόν να έχω τη δυνατότητα επιλογής του ασφαλιστικού φορέα μου.

Εάν ίσχυε καθολικά, πιστεύω ο ανταγωνισμός θα οδηγούσε σε καλύτερες και φθηνότερες υπηρεσίες.

Ταυτόχρονα, να μην εμπόδιζε κανείς την λειτουργία των δημόσιων ταμείων για τις ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού, για όσους νιώθουν πιο "σίγουροι" με το δημόσιο, αλλά και για να διασφαλίζει τον ανταγωνισμό μεταξύ των ιδιωτικών.

Πάντως από όσο γνωρίζω, οι μηνιαίες κρατήσεις από τον μισθό ενός δημοσίου υπαλλήλου υπέρ της ασφάλισης ανέρχονται στα 400 ευρώ περίπου (νομίζω για κάποιες ομάδες είναι περισσότερα).

Στον ιδιωτικό τομέα με τόσα χρήματα είμαι σίγουρος πως θα είχα σήμερα καλύτερες παροχές.

Εάν σκεφτούμε μάλιστα πως τα τεράστια ελλείμματα των δημόσιων ταμείων στην τελική τα πληρώνουμε εμείς οι ίδιοι, μοιάζει ανόητο το ότι δεν έχουν ήδη παρθεί κάποια μέτρα. (μάλλον φταίνε τα τεράστια συμφέροντα και ο χορός των εκατομμυρίων που καλά κρατεί)

Αναφέρομαι στον αθέμιτο ανταγωνισμό προς τους ιδιωτικούς φορείς παροχής ιατρικών υπηρεσιών. Από τα μεγάλα ιδιωτικά νοσοκομεία έως και τον τελευταίο ιδιώτη ιατρό.

Ας πούμε έχω κατάστημα με ηλεκτρονικά. Πως θα μπορούσα να λειτουργήσω εάν η πλειοψηφία των αγοραστών ήταν υποχρεωμένη να καταβάλει μηνιαία εισφορά στο δημόσιο και να αγοράζει από δημόσια καταστήματα;

(ελπίζω το παράδειγμα να μην είναι ατυχές, ήθελα να δείξω την αντίθεση)

Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ότι ασφαλώς πρόκειται για Νταβατζήδες. Εχεις απόλυτο δίκιο σε όλους τους συνειρμούς που έχεις κάνει.

Η λογική του κράτους πάντα ήταν είναι και θα είναι το πως να βγάλει λεφτά από παντού εις βάρος της μικροαστικής τάξης (πωπω σαν αριστερός μιλάω) η οποία και έχει ανάγκη τα δημόσια ταμεία

Οσο για αυτο που λεει ο κοκνι με τις ανισότητες, είναι σωστό αλλά μήπως και τώρα που το κράτος σε γδέρνει και τα ταμεία έχουν χρεοκοπήσει, οι ανισότητες δεν είναι τεράστιες;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εμπειρία από άλλες χώρες που έχουν εφαρμόσει αυτό που υποστηρίζεις μας λέει ότι οδηγεί σε τεράστιες ανισότητες στην παροχή ιατρικών υπηρεσίων και συνταξιοδοτικών απολαβών ενώ ταυτόχρονα δεν μειώνει το κόστος τους. Η κρατική παρέμβαση στο χώρο της υγείας και της ασφάλισης είναι η μόνη μέχρι στιγμής αποτελεσματική λύση στη συγκράτηση του κόστους. Το 400 ευρώ που αναφέρεις (που δεν είναι πάντα έτσι) χρηματοδοτούν ταυτόχρονα ασφάλιση και περίθαλψη. Αν πάθεις έμφραγμα και χρειαστείς μια εβδομάδα σε μονάδα καρδιοπαθών, ένα by-pass, μια εβδομάδα μετά στην αυξημένη νοσηλεία, ένα εξάμηνο αναρρωτική, πρώωρη σύνταξη με 67% και αμεα+βblocker+στατίνη για το υπόλοιπο της ζωής σου με 10% συμμετοχή το έχεις βάλει μέσα το μαγαζί.

Αν υπήρχαν μαγικές λύσεις στην ιατρική και συνταξιοδοτική ασφάλιση θα είχε λυθεί το μεγαλύτερο και μοναδικό ίσως πραγματικό πρόβλημα του ανεπτυγμένου κόσμου.

Επίσης η εμπειρία λέει, πως αυτές οι χώρες δεν εμφανίζουν έλλειμμα εκατομμυρίων ευρώ στα ταμεία τους.

Σε κάποιες άλλες πάλι οι ανισότητες που αναφέρεις δεν εμφανίζονται σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Συγγενής μου πληρώνει στο ΙΚΑ 500 ευρώ μηνιαίως (δημόσιος), έχει πάρει ταυτόχρονα καλύτερη προσφορά από ιδιωτική ασφαλιστική με λιγότερα χρήματα και μακράν καλύτερες υπηρεσίες.

Εάν πάθω σήμερα έμφραγμα....θα πρέπει να περιμένω το ΕΚΑΒ να έρθει όταν μπορέσει και αν βρεθεί ασθενοφόρο, να πάρω τηλέφωνο τον βουλευτή του Νομού ή να βγω στον Ευαγγελάτο για να βρω κρεβάτι σε μονάδα, να βγω σε πρόωρη σύνταξη παρέα με άλλους 100 που είναι μια χαρά (ποιο νησί του Αιγαίου ήταν εκείνο που οι μισοί του κάτοικοι ήταν τυφλοί και είχανε άδεια ταξί;).

Όσων αφορά τους α-ΜΕΑ και β-αποκλειστές το υπόλοιπο 90% σήμερα ποιος στην τελική το πληρώνει; Δε νομίζω οι "έχοντες". Εάν μάλιστα προσθέσουμε τις μίζες παρέα με τις υπερτιμολογήσεις και την αποφυγή διαγωνισμών για προσφορές, το 90% γίνεται 900%.

Είπαμε όμως να υπάρχει και η δημόσια ασφάλιση για τους θιασώτες της. Εγώ γιατί να μην έχω το δικαίωμα επιλογής;

Δεν ξέρω εάν η λύση θα ήταν μαγική, πάντως η σημερινή κατάσταση μόνο μαγική δεν είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης η εμπειρία λέει, πως αυτές οι χώρες δεν εμφανίζουν έλλειμμα εκατομμυρίων ευρώ στα ταμεία τους.

Σε κάποιες άλλες πάλι οι ανισότητες που αναφέρεις δεν εμφανίζονται σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Το αστείο είναι συνάδελφε ότι εμφανίζουν και αυτές τρελά ελλείμματα ! Με τον κίνδυνο να γίνω κουραστικός επιμένω ότι δεν υπάρχει προς το παρόν κοινωνικό σύστημα (ιδιωτικό ή δημόσιο ή υβρίδιο) που να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει την τεράστια αύξηση του κόστους που έχει η σύγχρονη ιατρική πράξη.

Συγγενής μου πληρώνει στο ΙΚΑ 500 ευρώ μηνιαίως (δημόσιος), έχει πάρει ταυτόχρονα καλύτερη προσφορά από ιδιωτική ασφαλιστική με λιγότερα χρήματα και μακράν καλύτερες υπηρεσίες.

Λεπτομέρεια αλλά αφού είναι δημόσιος γιατί είναι στο ΙΚΑ? Και αν θέλεις μου λες ποια ασφαλιστική στην Ελλάδα αναλαμβάνει το ΣΥΝΟΛΟ των παροχών του κοινωνικού κράτους που χρηματοδοτούμε με τις εισφορές μας;

Εάν πάθω σήμερα έμφραγμα....θα πρέπει να περιμένω το ΕΚΑΒ να έρθει όταν μπορέσει και αν βρεθεί ασθενοφόρο, να πάρω τηλέφωνο τον βουλευτή του Νομού ή να βγω στον Ευαγγελάτο για να βρω κρεβάτι σε μονάδα, να βγω σε πρόωρη σύνταξη παρέα με άλλους 100 που είναι μια χαρά (ποιο νησί του Αιγαίου ήταν εκείνο που οι μισοί του κάτοικοι ήταν τυφλοί και είχανε άδεια ταξί;).

Όσων αφορά τους α-ΜΕΑ και β-αποκλειστές το υπόλοιπο 90% σήμερα ποιος στην τελική το πληρώνει; Δε νομίζω οι "έχοντες". Εάν μάλιστα προσθέσουμε τις μίζες παρέα με τις υπερτιμολογήσεις και την αποφυγή διαγωνισμών για προσφορές, το 90% γίνεται 900%.

Σωστά τα λες όμως δεν είναι πάντα τόσο "ευαγγελάτα" τα πράγματα. Το ΕΣΥ κατατάσσεται κάπου στην 17-20 θέση στον κόσμο και η παροχή περίθαλψης είναι ομοιογενής και προσβάσιμη σε όλους (προς τιμήν ενός ανθρώπου που πέθανε πολύ νωρίς). Σίγουρα έχει μειονεκτήματα και πολύ-πολύ δρόμο αλλά πίστεψέ υπάρχουν προηγμένες χώρες (πως κρατιέμαι, πως κρατιέμαι να μην μιλήσω) όπου μια γενική αίματος μετά τις 5 γίνεται μόνο άμα θέλεις να την στρώσεις πλακάκι μόνος σου. Αν μπορούσαμε να βάλουμε ένα στοιχειώδες φρένο στην λοβιτούρα και την απάτη εις βάρος των ταμείων και των νοσοκομείων σε πληροφορώ ότι με το ανθρώπινο δυναμικό και τα χρήματα που προβλέπονται θα είχαμε μακράν το καλύτερο δημόσιο σύστημα υγείας.

(αν υποψιαστώ ότι υποστηρίζω το ΕΣΥ θα πεθάνωωωωω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αστείο είναι συνάδελφε ότι εμφανίζουν και αυτές τρελά ελλείμματα ! Με τον κίνδυνο να γίνω κουραστικός επιμένω ότι δεν υπάρχει προς το παρόν κοινωνικό σύστημα (ιδιωτικό ή δημόσιο ή υβρίδιο) που να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει την τεράστια αύξηση του κόστους που έχει η σύγχρονη ιατρική πράξη.

Λεπτομέρεια αλλά αφού είναι δημόσιος γιατί είναι στο ΙΚΑ? Και αν θέλεις μου λες ποια ασφαλιστική στην Ελλάδα αναλαμβάνει το ΣΥΝΟΛΟ των παροχών του κοινωνικού κράτους που χρηματοδοτούμε με τις εισφορές μας;

Σωστά τα λες όμως δεν είναι πάντα τόσο "ευαγγελάτα" τα πράγματα. Το ΕΣΥ κατατάσσεται κάπου στην 17-20 θέση στον κόσμο και η παροχή περίθαλψης είναι ομοιογενής και προσβάσιμη σε όλους (προς τιμήν ενός ανθρώπου που πέθανε πολύ νωρίς). Σίγουρα έχει μειονεκτήματα και πολύ-πολύ δρόμο αλλά πίστεψέ υπάρχουν προηγμένες χώρες (πως κρατιέμαι, πως κρατιέμαι να μην μιλήσω) όπου μια γενική αίματος μετά τις 5 γίνεται μόνο άμα θέλεις να την στρώσεις πλακάκι μόνος σου. Αν μπορούσαμε να βάλουμε ένα στοιχειώδες φρένο στην λοβιτούρα και την απάτη εις βάρος των ταμείων και των νοσοκομείων σε πληροφορώ ότι με το ανθρώπινο δυναμικό και τα χρήματα που προβλέπονται θα είχαμε μακράν το καλύτερο δημόσιο σύστημα υγείας.

(αν υποψιαστώ ότι υποστηρίζω το ΕΣΥ θα πεθάνωωωωω)

Όντως, για να μην γίνουμε και οι δυο κουραστικοί υποστηρίζοντας τα υπέρ και τα κατά της ιδιωτικής και δημόσιας ασφάλισης, για το εάν λειτουργούν σωστά ή όχι (προσωπικά θεωρώ πως εθελοτυφλείς), ας θεωρήσουμε πως διαφωνούμε ως προς τον καταλληλότερο να μας "ασφαλίσει".

Εγώ όμως που δεν είμαι ικανοποιημένος από το ΙΚΑ ή τον οποιονδήποτε άλλο φορέα (τον αναφέρω επειδή έχει τους περισσότερους ασφαλισμένους) γιατί με υποχρεώνουν να το πληρώνω; Γιατί να μην έχω το δικαίωμα επιλογής;

Ο συγγενής είναι σε δημόσια υπηρεσία ιδιωτικού δικαίου. Είναι ασφαλισμένοι (θέλουν δεν θέλουν) στο ΙΚΑ.

Η διαφορά μας εξακολουθεί να υφίσταται, θεωρώ το ΣΥΝΟΛΟ των υπηρεσιών που πιστεύεις πως μας παρέχουν......ανύπαρκτο.

Είναι αλήθεια πως δεν είναι τα πράγματα πάντα "Ευαγγελάτα", πολλές φορές είναι χειρότερα.

Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά εντελώς πληροφοριακά, από ποιόν αξιολογήθηκε το ΕΣΥ της Ελλάδας και βρέθηκε στην 17η θέση παγκοσμίως και με ποια κριτήρια άραγε;

(σωστά κάνουμε και συνδέουμε ασφαλιστικό με το ΕΣΥ, έχουν άμεση σχέση.......μόνο που δεν ξέρω εάν για εμάς του Υγειονομικού αυτό είναι οπωσδήποτε καλό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ θα ήθελα να έχω δικαίωμα επιλογής. Φαντάσου ότι εμείς οι ειδικευόμενοι γιατροί είμαστε υποχρεωτικά ασφαλισμένοι σε ΔΥΟ ταμεία παράλληλα, (ΤΣΑΥ συν ΙΚΑ), για λόγους που ακόμα δεν έχω καταλάβει και έχουμε τρελλές κρατήσεις μισθού.

Ωστόσο, βλέπεις τι γίνεται στην Αμερική (ΗΠΑ) με την προαιρετική ασφάλιση; 50 εκατομμύρια κόσμος ανασφάλιστος (ο ένας στους έξι) και μόλις οι 2 στους 3 με ικανοποιητική περίθαλψη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ θα ήθελα να έχω δικαίωμα επιλογής. Φαντάσου ότι εμείς οι ειδικευόμενοι γιατροί είμαστε υποχρεωτικά ασφαλισμένοι σε ΔΥΟ ταμεία παράλληλα, (ΤΣΑΥ συν ΙΚΑ), για λόγους που ακόμα δεν έχω καταλάβει και έχουμε τρελλές κρατήσεις μισθού.

Ωστόσο, βλέπεις τι γίνεται στην Αμερική (ΗΠΑ) με την προαιρετική ασφάλιση; 50 εκατομμύρια κόσμος ανασφάλιστος (ο ένας στους έξι) και μόλις οι 2 στους 3 με ικανοποιητική περίθαλψη...

Πολλοί είναι αυτοί που θα άλλαζαν φορέα άρον άρον.

Δεν θεωρώ καλύτερη λύση την προαιρετική ασφάλιση, αυτό ίσως είναι ότι χειρότερο. Να είναι υποχρεωτική. Θέλω όμως να επιλέγω ο ίδιος σε ποιόν απατεώνα θα δίνω τα χρήματά μου.

Εκτός από προσωπικό όφελος, ως ασφαλισμένος, πιστεύω θα είχε θετικές επιπτώσεις και στον επαγγελματικό μας χώρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά εντελώς πληροφοριακά, από ποιόν αξιολογήθηκε το ΕΣΥ της Ελλάδας και βρέθηκε στην 17η θέση παγκοσμίως και με ποια κριτήρια άραγε;

WHO Report 2000

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

WHO Report 2000

Διάβασα το report. Στην ουσία αφορά το 1997.

Πραγματικά πολύ καλές επιδόσεις, μόνο που εάν δίναμε τα πραγματικά στοιχεία θα ήμασταν......υπό επιτήρηση :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.