Jump to content

Απολαβές εφημεριών


alexmat

Recommended Posts

Οι φωτογραφίες προέρχονται από το site του Γενικού Λογιστηρίου του κράτους και αφορούν το έτος 2006. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον πίνακα των εφημεριών?

post-1545-1144331295.jpgpost-1545-1144331358.jpg

Επίσης, γνωρίζει κανένας τα επιπλέον επιδόματα ανά θέση? Και για να μην αναρωτιέστε γιατί είναι τόσο χαμηλοί οι μισθοί του ΕΣΥ, στο παν/μιο είναι κάπου 30-40 ευρώ παραπάνω :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Last Reply
Οι φωτογραφίες προέρχονται από το site του Γενικού Λογιστηρίου του κράτους και αφορούν το έτος 2006. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον πίνακα των εφημεριών?

post-1545-1144331295.jpgpost-1545-1144331358.jpg

Επίσης, γνωρίζει κανένας τα επιπλέον επιδόματα ανά θέση? Και για να μην αναρωτιέστε γιατί είναι τόσο χαμηλοί οι μισθοί του ΕΣΥ, στο παν/μιο είναι κάπου 30-40 ευρώ παραπάνω :P

Απλά τα πράγματα… ο συντελεστής στην κάθετη στήλη είναι τα ευρώ που παίρνεις για κάθε ώρα εφημερίας που κάνεις …

Υπάρχει διαφοροποίηση όπως βλέπεις τις αργίες και τις νύχτες δηλαδή εάν εφημερεύσεις Παρασκευή έως τις 23:00 πληρώνεσαι ως καθημερινή και μετά με τον συντελεστή της νυχτερινής ως το πρωί κ.ο.κ.

μέχρι πέρσι περίπου καθημερινή ~ 70 €

Παρασκευή ~ 78 €

Σάββατο ~ 92 €

Κυριακή ~ 102 €

όπως και να το δεις τα λεφτά είναι λίγα ειδικά εάν εφημερεύεις σε κλινική ειδικότητα όπου οι ώρες αυτές πολλές φορές τις περνάς ξύπνιος τρέχοντας λόγω των πρωινών παραλήψεων και τον νόμο του μέρφυ που έχει προηγούμενα με τον μορφέα σου…

επιδόματα διάφορα αλλά μικρά προυπηρεσίας- βιβλιοθήκης τέκνων κτλ

ο τελευταίος μου μισθός ως άγαμος και με 5 χρόνια ειδικότητα ήταν περίπου 880 € καθαρά

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο τελευταίος μου μισθός ως άγαμος και με 5 χρόνια ειδικότητα ήταν περίπου 880 € καθαρά

:antegeia:

Σοβαρά;;

και τι κάνεις με όλα αυτα τα λεφτά;;;;

Δεν έχεις που να τα πρωτοχαλάσεις........ :splats::splats:Ντροπή μας...

Καθόμαστε με δεμένα τα χέρια και τους κοιτάμε να μας ταπηνώνουν σα να είμαστε σκλάβοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

880 ευρώ????? περιλαμβάνοντας και τις εφημερίες???? και εγώ που νόμιζα ότι ξεπερνάει τα 1000 στην ειδικότητα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μισθός μου στην ειδικότητα είναι 1000 euro "καθαρά" με 5 έτη προϋπηρεσίας (1 αγροτικό+4 ειδικότητα,άγαμος).Από εκεί και πέρα εξαρτάται από το πόσες εφημερίες κάνει κανείς π.χ. αν κάνεις 7 εφημερίες τον μήνα (5 καθημερινές+2 αργίες) υπολόγισε περίπου 550-600 euro,δηλαδή σύνολο "καθαρά" περίπου 1600...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα emstupid

Δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό για τους μισθούς μας, αλλά πάλι καλά :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φυσικά μην ξεχνάμε το περίφημο πλαφόν στις εφημερίες: έλιωσες στις εφημερίες? ε και? δεν σου πληρώνουμε τα δεδουλευμένα.

Ρε μπας και είμαστε ζώα και δεν το έχουμε πάρει πρέφα? Επειδή σαν ζώα μας συμπεριφέρονται, κράτος και κοινωνία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Μήπως θα μπορούσε να γράψει κάποιος τις ακριβείς καθαρές απολαβές των εφημεριών ανα ημέρα(καθημερινές,σάββατο,κυριακή και αργίες)?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναφέρομαι στις απολαβές των εφημεριών των αγροτικών,αν και από ότι ξέρω είναι ίδιες με αυτές των ειδικευόμενων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι να γράψει άλλος πιο ακριβές ποσό, χοντρικά είναι 110 Κυριακή και αργίες, 90 Σάββατο, 55-60 καθημερινή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις είχα γράψει στο θέμα για τα αγροτικά.

Αποδοχές αγροτικών μικτά (2006) (-31.04%)

καθημερνή - 86.92 (60.81)

σάββατο - 131.29 (91.86)

κυριακή - 156.75 (109.68)

αργία μετά αργία - 320.44 (224.21)

(στην παρένθεση είναι τα καθαρά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις είχα γράψει στο θέμα για τα αγροτικά.

Αποδοχές αγροτικών μικτά (2006) (-31.04%)

καθημερνή - 86.92 (60.81)

σάββατο - 131.29 (91.86)

κυριακή - 156.75 (109.68)

αργία μετά αργία - 320.44 (224.21)

(στην παρένθεση είναι τα καθαρά)

Αυτό το αργια μετα αργια δεν το καταλαβα. Στις ΣΚΕΤΕΣ αργίες πόσο είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως, αν γνωρίζει κανείς τον τρόπο υπολογισμού (ποσοστό επί τοις εκατό που αφαιρείται ανά κατηγορία) και το ακριβές ποσόν των εφημεριών των ειδικευόμενων ας το αναφέρει. Έχω την αίσθηση ότι διαφέρει από εκείνο των αγροτικών ιατρών, προς τα άνω φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αργία μετά αργία εννοώ κυριακή και μετά η καθαρά δευτέρα.Είναι αργία, και ακολουθεί αργία.Η κυριακή είναι αργία.Το ποσοστό που αφαιρείται είναι αυτό που γράφω.Υπολόγισε έτσι τις εφημερίες σου και θα δεις ότι δεν θα πέφτεις ούτε λεπτό έξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αργία μετά αργία εννοώ κυριακή και μετά η καθαρά δευτέρα.Είναι αργία, και ακολουθεί αργία.Η κυριακή είναι αργία.Το ποσοστό που αφαιρείται είναι αυτό που γράφω.Υπολόγισε έτσι τις εφημερίες σου και θα δεις ότι δεν θα πέφτεις ούτε λεπτό έξω.

εννοείς να κάνεις π.χ καθαρή δευτέρα αφού έχεις κάνει και την προηγούμενη (Κυριακή); δηλαδή να πληρωθείς 109+224;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείς να κάνεις π.χ καθαρή δευτέρα αφού έχεις κάνει και την προηγούμενη (Κυριακή); δηλαδή να πληρωθείς 109+224;

η "αργία προ αργία" είναι η αργία που ακολουθείται από άλλη αργία. Τέτοιες μέρες είναι λίγες κάθε χρόνο (στάνταρ) και είναι οι εξής: 25 Δεκεμβρίου, Κυριακή προ της Καθαρής Δευτέρας και η Κυριακή του Πάσχα.Φυσικά και κάθε Κυριακή όταν κάθεται τριήμερο.Μόνο που θας απογοητεύσω λίγο αλλά δεν νομίζω ότι πληρώνεται 224 ευρώπουλα.Σαφώς είναι παραπάνω από την απλή αργία αλλά όχι τόσο πολλά (εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια).Θα κοιτάξω να μάθω τα ακριβή ποσά και θα επανέλθω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά γνωρίζει κανείς πώς υπολογίζονται οι εφημερίες των ειδικευόμενων; (φωνή βοώντος εν τη ερήμω...)

το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα είναι ότι τα ποσά είναι (περίπου) αυτά που αναγράφηκαν παραπάνω εκτός από το τελευταίο (224). Και ναι, οι εφημερίες των ειδικευομένων είναι (λίγο) πιο ακριβές από των αγροτικών.για περισσότερες λεπτομέρειες θα προσπαθήσω να μάθω και να ποστάρω.Οι περισσότεροι δεν ενδιαφερόμαστε για τα ακριβή ποσά γιατί ξέρουμε περίπου με πόσες εφημερίες πιάνουμε το πλαφόν και αυτό φτάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εφημερίες του ειδικευόμενου πληρώνονται ως εξής (για το 2006):

............................................. καθαρά.........μικτά

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ------------------> 74,32 ...... (108,95)

ΚΥΡΙΑΚΗ ή ΑΡΓΙΑ--------------> 111,66 .... (163,68)

ΣΑΒΒΑΤΟ-----------------------> 103,36 .... (151,52)

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ προ ΑΡΓΙΑΣ--> 78,31 .......(114,80)

ΑΡΓΙΑ προ ΑΡΓΙΑΣ------------> 115,65 .... (169,54)

Το θέμα του ανώτατου ορίου αποδοχών(PLAFON) είναι απλό :οι ακαθαριστες αμοιβές από εφημερίες δεν πρέπει να υπερβαίνουν το ακαθάριστο ποσο των μηνιαίων αποδοχων(αφαιρούμε το τυχόν οικογενειακό επίδομα).

Έτσι ένας ειδικευόμενος ,άγαμος με 1 χρόνο προυπηρεσία (π.χ. αγροτικό ....το αναφέρω γιατί υπάρχει επίδομα προυπηρεσίας 4% επί του βασικού μισθού...8% μετά τα 3χρόνια κ.τ.λ) λαμβάνει ακαθάριστα:

1260 euro --->990euro περίπου καθαρά.Το πλαφόν του λοιπόν είναι 1260 από εφημερίες ακαθάριστα ,δηλαδή περίπου 855euro καθαρά(αντιστοιχεί σεπερίπου 7 καθημερινές και 3 αργίες)......

Όταν κάποιος υπερβεί το πλαφόν ,απλά δουλεύει αλλά δεν πληρώνεται το παραπάνω....δουλεύει για το Ελληνικό Δημόσιο!!

Ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εφημερίες του ειδικευόμενου πληρώνονται ως εξής (για το 2006):

............................................. καθαρά.........μικτά

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ------------------> 74,32 ...... (108,95)

ΚΥΡΙΑΚΗ ή ΑΡΓΙΑ--------------> 111,66 .... (163,68)

ΣΑΒΒΑΤΟ-----------------------> 103,36 .... (151,52)

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ προ ΑΡΓΙΑΣ--> 78,31 .......(114,80)

ΑΡΓΙΑ προ ΑΡΓΙΑΣ------------> 115,65 .... (169,54)

Το θέμα του ανώτατου ορίου αποδοχών(PLAFON) είναι απλό :οι ακαθαριστες αμοιβές από εφημερίες δεν πρέπει να υπερβαίνουν το ακαθάριστο ποσο των μηνιαίων αποδοχων(αφαιρούμε το τυχόν οικογενειακό επίδομα).

Έτσι ένας ειδικευόμενος ,άγαμος με 1 χρόνο προυπηρεσία (π.χ. αγροτικό ....το αναφέρω γιατί υπάρχει επίδομα προυπηρεσίας 4% επί του βασικού μισθού...8% μετά τα 3χρόνια κ.τ.λ) λαμβάνει ακαθάριστα:

1260 euro --->990euro περίπου καθαρά.Το πλαφόν του λοιπόν είναι 1260 από εφημερίες ακαθάριστα ,δηλαδή περίπου 855euro καθαρά(αντιστοιχεί σεπερίπου 7 καθημερινές και 3 αργίες)......

Όταν κάποιος υπερβεί το πλαφόν ,απλά δουλεύει αλλά δεν πληρώνεται το παραπάνω....δουλεύει για το Ελληνικό Δημόσιο!!

Ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες! :splats:

Κατατοπιστικότατος ο OMHROS. Αντιθέτως στο γραφείο μισθοδοσίας που απευθύνθηκα για εξηγήσεις, μου έλεγαν κάτι ακατάληπτα που για να τα καταλάβεις θα έπρεπε να κατέχεις τις ικανότητες του τίτλου του πιο δημοφιλούς βιβλίου του Κοέλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατατοπιστικότατος ο OMHROS. Αντιθέτως στο γραφείο μισθοδοσίας που απευθύνθηκα για εξηγήσεις, μου έλεγαν κάτι ακατάληπτα που για να τα καταλάβεις θα έπρεπε να κατέχεις τις ικανότητες του τίτλου του πιο δημοφιλούς βιβλίου του Κοέλο...

Θες να γελάσεις στ΄αλήθεια? Ρώτα τους στη μισθοδοσία πού βρίσκονται τα χρήματα των εφημεριών που τα παίρνουμε μετά από μήνες όποτε αποφασίσουν. Και, φυσικά, πού μπαίνουν οι τόκοι :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ομηρε ησουν πολυ κατατοπιστικος πραγματικα.εχω ομως μια απορια.τα 1260Ε περιλαμβανουν καποιο αριθμο εφημεριων μεσα αν ναι ποσες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείς να κάνεις π.χ καθαρή δευτέρα αφού έχεις κάνει και την προηγούμενη (Κυριακή); δηλαδή να πληρωθείς 109+224;

Όχι, και για τις δύο μέρες μαζί θα πάρεις 224€.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.