Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ


ΧΡΥΣΑ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ Γ'ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ 18600 ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΙΑΤΡΙΚΗ.ΕΓΡΑΨΑ ΕΚΘΕΣΗ 8 ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ 20.Η ΠΙΚΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΛΩ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΩΜΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

α)ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΠΩ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

β)ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

γ)ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΝΝΟΩ ΙΤΑΛΙΑ-ΡΟΥΜΑΝΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ

(ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟς ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ)ΜΗΠΕΩΣ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΙΥΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. δεν χρειαζεται να αυτοκτονησεις γιατι δεν μπηκες ιατρικη.. υπαρχουν πολλοι που μουτζωνονται που μπηκαν.

2. εχεις χρονο να ηρεμησεις και να αποφασισεις ψυχραιμα αναλογα με τις ψυχολογικες σου δυναμεις και τις οικονομικες αντοχες των γονιων σου. μπορεις να ξαναδωσεις για ιατρικη μπορεις να μπεις σε καποια σχολη και να δοκιμασεις μετα με κατατακτηριες η να φυγεις εξω (θα συνιστουσα χωρα της εοκ)

3. οι μεταγραφες απο χωρες του εξωτερικου εχουν πλεον καταργηθει αλλ ακαι οταν ισχυαν ηθελες μεσον+χρημα για να ερθεις στα πατρια εδαφη.

υς. οι περισσοτεροι στην ιατρικη ΔΕΝ μπηκαν με την πρωτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν χρειαζεται να αυτοκτονησεις γιατι δεν μπηκες ιατρικη.. υπαρχουν πολλοι που μουτζωνονται που μπηκαν.

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΙΣΧΥΕΙ 100%.

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ, ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙΣ.

ΑΝ ΤΩΡΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΛΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΧΩΡΑΣ ΤΗΣ ΕΟΚ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΛΛΑ ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΙΟ ΑΡΜΟΔΙΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ-ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έδωσα για 1η φορά με το νέο σύστημα είχα γράψει σε όλα πάνω από 19,5. αλλά δεν έγραψα καλά θρησκευτικά και κείμενα ( μη φανταστείς πάτο...γύρω στο 16 )...κι έτσι δεν μπήκα ιατρική...( τους γ@μ@ς ή όχι;;; )

Κάθισα την επόμενη χρονιά και τα ξαναέδωσα όλα από την αρχή και μπήκα...Δε σου λέω ότι θα είναι η καλύτερη χρονιά σου...και σκέψου ότι εμείς είχαμε περίπου 12-15 μαθήματα που εξεταζόμασταν.Σκέψου πώς αισθανόμουν όταν ξαναδιάβαζα <αθηματικά κατ/νσης που έγραψα 20...έκθεση που έγραψα πάλι 20 (!), ιστορία που την ήξερα φωτοτυπία κ.ο.κ.. ..Ήθελα να ξαναδώσω, για να μην πω κάποια στιγμή μετά από χρόνια, τι θα γινόταν αν ξαναέδινα...Μπορεί να κάτσει, μπορεί και όχι...

Πάντως, αν ξαναδώσεις, κάνε κανα ιδιαίτερο στην έκθεση, γιατί με 8 δεν πας πουθενά και είναι τσάμπα να ταλαιπωριέσαι, ακόμα κι αν σε όλα είσαι άριστη, αλλά την έκθεση "δεν την έχεις"...εκτός κι αν επρόκειτο για ατυχία... :)

Σε ανατολικό μπλοκ δε θα πήγαινα-εκτός αν υπάρχει κάποιο που έχει πραγματικά υψηλό επίπεδο σπουδών...Αν θες εξωτερικό πήγαινε σε καλό πανεπιστήμιο Δυτικής χώρας... Πιθανότατα θα είναι καλύτερα από την Ελλάδα...

Μεταγραφές και κατατακτήριες δεν τα ξέρω... Πολύ σκοτεινά πράγματα για μένα... :splats:

Μη σκας τώρα που δεν μπήκες...ό,τι έγινε έγινε...χαλάρωσε τον Αύγουστο, σκέψου τι πραγματικά θες and DO IT!

Υ.Γ. Εγώ στη θέση σου θα ξανάδινα... και δε σου μιλάω εκ του ασφαλούς... υπήρξα εκεί... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρύσα μου,

καταρχήν ψυχραιμία!!

από μόνη σου κιόλας έγραψες 3 πιθανές επιλογές!

έχεις μία πολλή υψηλή βαθμολογία!

Με αυτά τα μόρια σίγουρα μπορείς να μπεις σε μια

καλή σχολή..και ύστερα να σκεφτείς το ενδεχόμενο

για κατατακτήριες ή και πού ξέρεις μπορεί και να σου

αρέσει τελικά!

και εγώ που έδινα πέρυσι (και πέρασα τελικά οδοντιατρική)

ούτε που σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να ξαναδώσω.. αλλά όταν

πέρασε ο καιρός σκεφτόμουν ότι αν δεν ήμουν ευχαριστημένη με

τη σχολή μου θα ξαναέδινα σίγουρα! Όταν ηρεμήσεις

θα δεις ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις πάλι γι'αυτό που θέλεις

- πολλοί συμμαθητές μου ξαναέδωσαν φέτος και σχεδόν όλοι πήγαν

καλύτερα από πέρυσι!!

αν οι γονείς σου έχουν την οικονομική δυνατότητα και/ή εσύ μπορείς να εργάζεσαι

παράλληλα η λύση του εξωτερικού είναι πιστεύω καλή! αλλά δεν γνωρίζω το επίπεδο

των σπουδών στις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και θα σου συνιστούσα να

είσαι επιφυλακτική όπως και με τις μετεγγραφές..

νομίζω στην Ιταλία πρέπει να δώσεις πανιταλικές εξετάσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη..

Μία φίλη που δεν πέρασε εδώ ιατρική, πήγε στην Αγγλία και τα έξοδά της στο Μαντσεστερ

είναι περίπου 3000 ευρώ το χρόνο τα δίδακτρα και γύρω στα 800 ευρώ τα μηνιαία έξοδα- αλλά

μένει μόνη της σε τριάρι και έχει τον τρόπο της!! φαντάζομαι είναι δυνατόν να περιοριστούν

ακόμα κάπως τα έξοδα!

αυτά είχα να σου πω εγώ

να είσαι καλά και να θυμάσαι ότι ισχύει πολλές φορές το "κάθε εμπόδιο για καλό"

take care

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ Γ'ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ 18600 ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΙΑΤΡΙΚΗ.ΕΓΡΑΨΑ ΕΚΘΕΣΗ 8 ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ 20.Η ΠΙΚΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΛΩ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΩΜΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

α)ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΠΩ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

β)ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

γ)ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΝΝΟΩ ΙΤΑΛΙΑ-ΡΟΥΜΑΝΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ

(ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟς ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ)ΜΗΠΕΩΣ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΙΥΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.

.

Χρύσα καλησπέρα

με γυρνάς πολλά χρόνια πίσω όταν έδωσα και γω πανελλήνιες και δεν είχα την τύχη να περάσω. Το ότι ήμουν δυνατός μαθητής μου κόστισε. Γιατί αργότερα κατάλαβα ότι πρέπει να εισαι και τυχερός για να πετύχεις. Είχα όμως ήδη σπαταλήσει 3 όλοκληρα χρονάκια στην προσπάθεια με συγκομιδή την Σχολή Φυσικοθεραπειας. Αποφάσισα τότε να βγώ έξω ώστε να εκπληρώσω το όνειρο μου. Επέλεξα την 3η επιλογή απο αυτές που παραθέτεις. Μην βάζεις πάντως Χώρες του ανατολικού μπλόκ και Βαλκανίων (Ρουμανία,Βουλγαρια) και χωρες της Δ.ευρωπης (Γαλλία,Αγγλία,Βελγιο,Ιταλία) στο ίδιο καζάνι. Υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε όλα τα επίπεδα. Ανάλογα τι ζητάει ο καθένας και πως το σκέφτεται αποφασίζει.

Πιστεύω ότι ολες οι επιλογές που ανέφερες είναι καλές. Το θέμα είναι ποιά μπορείς να υποστηρίξεις καλύτερα.

Εγώ θα αρκεστώ άμα το επιθυμείς να σου αναπτύξω λίγο παραπάνω την επιλογή που έκανα και γώ κάποτε.

Υ.Σ : """ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ"""

μην το κάνεις για ένα μόνο λόγο: δεν θα μάθεις ΠΟΤΕ αν τελικά άξιζε να το κάνεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΠΩ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

εγώ μπορώ να σου μιλήσω για τις κατατακτήριες, καθώς με τον τρόπο αυτό βρίσκομαι τώρα στην ιατρική.

κι εγώ ένιωθα τότε, όταν περασα σε άλλη σχολή, ότι δεν είχα άλλες δυνάμεις για να ξαναδώσω και αποφάσισα να πάω στη σχολή που πέρασα και να δώσω μετά κατατακτήριες, που έμοιαζαν και τοσο εύκολες...

η αλήθεια είναι ότι τα 4 χρόνια στην πρώτη σχολή πέρασα πολύ καλά, όμως όταν τελείωσα άρχισαν τα δύσκολα. έδωσα κατατακτήριες, οι οποίες αποδείχτηκαν τελικά σοβαρές εξετάσεις και απ' ότι μαθαίνω τώρα είναι ακόμα πιο δύσκολο γατί οι θέσεις είναι πλέον πολύ λιγότερες. το πιο δύσκολο απ' όλα όμως ήταν η ψυχολογία μας όταν δίναμε... δε μπορούσα να το φανταστώ πριν, αλλα η πίεση που νιώθαμε ήταν τεραστια, ούτε στις πανελληνιες δεν αισθανόμασταν έτσι. η σκέψη ίσως ότι αυτή είναι η τελευταία μας ευκαιρία, ότι ήδη είχαμε καθυστερήσει πολύ, ότι δε θα αντέχαμε μια ακόμα αποτυχία... τελικά περασα και η χαρά μου δεν περιγραφόταν με τίποτα. όμως ήδη είχα ξεκινήσει να δουλεύω, μην ξεχνάς ότι ήμουν ήδη 22 χρονών... οπότε πλεον προσπαθώ να συνδυάσω ιατρική και δουλειά, με πολύ λιγότερες αντοχές από αυτές που είχα στα 18... είναι στιγμές που η κούραση είναι τέτοια που μετανοιώνω που δεν έδωσα ξανά πανελλήνιες. άλλες στιγμές πάλι χαίρομαι για το ταξίδι αυτό που έκανα και για τα πραγματα που έμαθα στη σχολή και για αυτά που ακόμα μαθαίνω στη δουλειά, για όλες τις εμπειρίες που έχω κερδίσει... τελικά δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα. αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι καμία από τις επιλογές που έχεις δεν ειναι εύκολη, η κάθε μια έχει τις δυσκολίες της αλλά και τα θετικά της. απλά αν το θέλεις πραγματικά κυνήγησέ το με οποιοδήποτε τρόπο, γιατί πίστεψέ με ποτέ δε θα σταματήσεις να το σκέφτεσαι αν δεν το κάνεις, ότι άλλο κι αν πετύχεις στη ζωή σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το συζητω.

Να πας Ρουμανια ή Βουλγαρια.

Οσο καλος μαθητης και να εισαι η σχολη στην Ελλαδα εχει πολυ ζορι.

Ημουν αριστος στο σχολειο και στα πρωτα χρονια του πανεπιστημιου,σε καποιο σημειο ομως κολλησα.

Ενω μια πρωτη μου ξαδερφη που εμεινε στην ιδια ταξη στην τριτη λυκειου,στη Βουλγαρια τελειωσε στα 6 χρονια την ιατρικη B) .

Βεβαια αποφοιτησε το 2001 και ακομα δεν εχει περασει δικατσα,αλλα δεν εχει σημασια.Αυτες οι χωρες μπαινουν στην Ε.Ε. οπου να'ναι και η Ελλαδα ειναι η τελευταια χωρα που θα εβαζε μονομερεις περιορισμους στην αναγνωριση των πτυχιων τους.

Και ενας φιλος που στο λυκειο εβγαζε 15,στη Ρουμανια τελειωσε στα 6 χρονια,αναγκαστηκε να πληρωσει το δικατσα βεβαια,αλλα τωρα κανει καρδιολογια και ειναι πολυ ικανοποιημενος :) .

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι μεχρι θανατου για αυτο το θεμα...

Το να γινεις γιατρος ειναι απο τα ευκολοτερα πραγματα στην Ελλαδα σημερα,οι τροποι πολλοι,αλλα υπαρχουν εντονα προβληματα αποκαταστασης μετα το πτυχιο.

Καλη σου τυχη σε ο,τι και αν επιλεξεις emflowers .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται από το τι στάνταρντς έχεις θέσει για αυτό που θέλεις να κάνεις.

1) Αν θέλεις να το κάνεις όπως πρέπει, να πας σε χώρα της Ε.Ε. (δεν θα έβγαζα απέξω και κάποιο καλό πανεπιστήμιο της Τσεχίας ή της Ουγγαρίας- απλά ψάξτο πολύ καλά πρώτα

2) Αν θέλεις ένα καλό θεωρητικό επίπεδο με μια πρακτική άσκηση που εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την δική σου θέληση και ταυτόχρονα δεν θέλεις να ξενιτευτείς, ξαναδώσε

3) Αν θέλεις μια ζωή στην αρχή δύσκολη (όπως την περιγράφουν φίλοι από Ρουμανία-Βουλγαρία) και στη συνέχεια μάλλον καλή, αλλά με αμφίβολο επίπεδο σπουδών (δεν λέω κακό, λέω αμφίβολο- και πάλι ψάξτο καλά), πήγαινε Βαλκάνια

Τέλος, τελείωσε πρώτα την Ιατρική, βγες στην αγορά εργασίας να δεις τα φοβερά προβλήματα του κλάδου, και ΤΟΤΕ μπορείς να σκεφτείς πιο σοβαρά το ενδεχόμενο της αυτοκτονίας. Μπορούμε αν είναι να βοηθήσουμε κιόλας ή και να οργανώσουμε μια ομαδική αυτοκτονία.

Έλα, έλα, μπλακχιουμορίζω. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για απόγνωση και αδιέξοδα. ΚΑΝΕΙΣ που ήθελε Ιατρική σε αυτή τη χώρα δεν χάθηκε. Για οτιδήποτε παραπάνω χρειαστείς, εδώ είμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος, τελείωσε πρώτα την Ιατρική, βγες στην αγορά εργασίας να δεις τα φοβερά προβλήματα του κλάδου, και ΤΟΤΕ μπορείς να σκεφτείς πιο σοβαρά το ενδεχόμενο της αυτοκτονίας. Μπορούμε αν είναι να βοηθήσουμε κιόλας ή και να οργανώσουμε μια ομαδική αυτοκτονία.

:D:D:D σωστός... θα μειώθουν και οι αναμονές....Μη βάζεις ιδέες Sovereing και αντί για ομαδικές αυτοκτονίες έχουμε ομαδικές...δολοφονίες... :anavwfwties: Αστειέυομαι για να φτιάξουμε και την διάθεση της επίδοξης συναδέλφου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητη Χρυσα,

αποφασισα να απαντησω και εγω, πρωτον γιατι ακουγεσαι σε απογνωση και δευτερον γιατι αυτο που περνας ειναι οντως μια δυσκολη φαση στην ζωη.

α) πρεπει να ξεκουραστεις, να ξεφυγεις λιγο απο την καθημερινοτητα, γιατι ακουγεσαι μπλοκαρισμενη. Πανω απο ολα η ψυχικη σου υγεια!

β) οι κατατακτηριες εμενα προσωπικα δεν με πειθουν ιδιαιτερα... σκεψου πως αν δεν εχεις δυναμεις τωρα να ξαναδωσεις πανελληνιες, θα εχεις δυναμεις μετα απο μια σχολη 4-5 χρονων, να ξαναπαρουσιαστεις σε κατατακτηριες; και οπως προειπωθηκε, θα εισαι πλεον 22... μια σχολη κουραζει, ποσο μαλλον δυο! Το θετικο βεβαια των 2 σχολων ειναι πως συμφωνα με τον ισχυον νομο, πχ. αν εχεις τελειωσει πρωτα νοσηλευτικη και μετα ιατρικη, δεν εχεις αναμονη για ειδικοτητα (οι νομοι βεβαια αλλαζουν συνεχεια).

γ) να φυγεις εξω δεν ειναι ασχημη ιδεα. Καλο επιπεδο σπουδων θα σου προσεφερε μια χωρα της ΕΟΚ. Πληροφοριες μπορεις να αναζητησεις μεσω ιντερνετ. Το θεμα, ομως, ειναι κατα ποσον εισαι διατεθειμενη να κανεις μια τετοια θυσια... δεν μιλαμε για ταξιδι αναψυχης...μιλαμε για τ ο υ λ α χ ι σ τ ο ν 6 χρονια διαμονης στο εξωτερικο και με τις αναμονες για ειδικοτητα που υπαρχουν στην ελλαδα... καντα 10-12 χρονια συνολικα μαζι με ειδικοτητα. Πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες πανω στο θεμα! Δεν υπερβαλλω! Καπου τοσο θα σου βγει τελικα.

δ) εννοειται πως δεν χρειαζεται να αυτοκτονησεις. Θα σου δοθουν πολυ καλυτερες ευκαιριες στο μελλον! Σκεψου πως ο βασικος μισθος ενος ειδικευομενου ειναι σχεδον ο μισος απο οτι ενος σερβιτορου... ενας τραγουδιστης βγαζει την βραδυα οσο ο ειδικευομενος το χρονο... οι αναμονες στην ελλαδα ειναι απο 4, στην καλυτερη περιπτωση, εως 6-7 χρονια... αλλα και παλι βλεπεις, αν και μουντζωνομαστε, κανεις απο εμας δεν αυτοκτονησε!!!

Καλο κουραγιο σου ευχομαι και καλη επιτυχια στην επιλογη σου! Οποιες και αν ειναι οι συνθηκες, οτι εμποδια και να σταθουν στον δρομο σου, θυμισου να... κ α ν ε ι ς τ ο ο ν ε ι ρ ο σ ο υ ! ! ! Για αυτο αξιζει να ζεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χρύσα μου συγχαρητηρια για την εκπληκτικη σου επιδοση κατα πρωτο λογο...

εν συνεχεια θα προσφερω τον οβολο μου γιατι πολλες παπαριες εχουν διατυπωθει κ με κανουν να απορω

λοιπον...

ευλογα με τη συγκομιδη σου εισερχεσαι σε μια εξαιρετικη σχολη οπως φαρμακευτικη,βιολογια,ενδεχομενα οδοντιατρικη...

γραφεσαι κ αρξαται ο ακαδημαικος βιος...

παραλληλα προετοιμαζεσαι αν εχεις διαθεση(καθοτι χρονο με βεβαιοτητα θα εχεις) για μια δευτερη ευκαιρια πανελλαδικων,ανευ αγχους μεν με περισση προσμονη δε...

σε περιπτωση "αποτυχιας" επιδιδεσαι στις ακαδημαικες σου υποχρεωσεις κ λαμβανεις πτυχιο...ωριμαζεις γνωσιακα...κ διευρυνεις αυτογνωσια...

οποτε με την περατωση ολων αυτων θα εχεις πληρη συνειδηση του ενδεχομενου κατατακτηριων...τα περι κοπωσης δευτερης σχολης ειναι παπαριες υψιστου βεληνεκους οταν ομολογεις οτι...ΝΑ ΚΑΝΩ.ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΛΩ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ...

αν παλι διεπεσαι απο τυχοδιωκτικες τασεις η λυση του εξωτερικου φανταζει ιδανικη...υψηλο κοστος κ αυτοθυσια στα αρνητικα...

σε καθε περιπτωση επεδιωξε τα ονειρα σου ωστε αν διαπιστωσεις τη ματαιοτητα τους να μπινελικωνεις μονο εσενα...

καλη ζωη σε ολους μας!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω κι εγώ δυο λόγια, αν και σε γενικές γραμμές με κάλυψαν οι συνάδελφοι παραπάνω.

1) Ξέχνα από τώρα τις Βουλγαρο-Ρουμανίες! Το γιατί θα το καταλάβεις περισσότερο στο μέλλον!

2) Φρόντισε να περάσεις καλά τον Αύγουστο. Χαλάρωσε, κάνε κανένα μπανάκι! Δώσε στον εαυτό σου το χρόνο και την ηρεμία να αποφασίσει αυτό που πραγματικά θέλει να κάνει.

3) Δε γνωρίζω τι ισχύει τώρα αλλά αν μπορείς να γραφτείς σε μια σχολή και μετα αν θες να ξαναδώσεις, να το κάνεις. Καλό είναι να υπάρχει μια καβάτζα!!!

4) ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, μην ακούω για αυτοκτονίες και τέτοια! Στη ζωή σου θα συναντήσεις πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες και ατυχίες. Να ξέρεις πως αυτές θα σε κάνουν πιο δυνατή, πιο ικανή να αντιμετωπίσεις τις επόμενες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Χρύσα,

μια μικρή ιστορία.

Το '99 δυο φίλοι έδωσαν πανελλαδικές με το σύστημα των δεσμών. Ο ένας πέρασε ιατρική και ένιωσε

μια απέραντη ικανοποίηση και περηφάνια για το κατόρθωμά του, ενώ ο άλλος, ο δυστυχής, μόλις που

μπόρεσε να μπει στην οπτική.

Τώρα, 7 χρόνια μετά, ο ένας, ο δυστυχής ντε, έχει ανοίξει κατάστημα οπτικών και καθαρίζει >2000 ευρώ

το μήνα έχοντας "στρώσει" τη ζωή του, ενώ ο άλλος, ο πανελληνιονίκης :splats: , μετράει μέρες, μήνες,

χρόνια για να ξεκινήσει ειδικότητα.

Τα πράγματα δεν έρχονται πάντα ούτε όπως τα περιμένουμε ούτε όπως μας τα έχουν υποσχεθεί.

Η γνώμη μου τώρα για την περίπτωσή σου είναι να γραφτείς στη σχολή που πέρασες και να ξαναδώσεις

πανελλαδικές. Στο μεταξύ όμως θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο καλύτερα το αν ισχύει πραγματικά το "ΜΟΝΟ

ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΛΩ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ

ΠΡΑΞΗ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εφοσον θελεις να γινεις ιατρος, τοτε δεν υπαρχει αμφιβολια οτι πρεπει να ακολουθησεις αυτο που θελεις ΕΣΥ και οχι οι αλλοι.

μην πας βουλγαρια-ρουμανια κτλ. τελικα θα το μετανοιωσεις.

σκεψου και το εξωτερικο (δυτ. ευρωπη,+νεα μελη Ε.Κ. π.χ.) ΚΑΙ καλυτερο επιπεδο προσφερουν ΚΑΙ ειναι ωραιο και πολιτιστικα αξιολογο να μενεις και να σπουδαζεις σε τετοιες χωρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΗΡΕΜΗΣΕΕΕΕΕΕΕ !

ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ,ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.ΑΝ ΠΑΛΙ ΌΧΙ,ΊΣΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΗ ΠΙΕΣΗ ΌΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ (ΜΗ ΈΧΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ).Η ΕΠΙΔΟΣΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΆΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΡΤΥΡΑ ΌΤΙ ΈΧΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΈΧΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΌΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΣΗ (ΌΣΟ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΩ)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.