Jump to content

Δουλειά μετά το πτυχίο


prominent

Recommended Posts

Ας υποθέσουμε ότι έχει πάρει κάποιος το πτυχίο. Εχω την απορία, αν αυτός απασχοληθεί κατά τη διάρκεια της αναμονής για ειδικότητα, σε εργασία μη σχετική με την Ιατρική υπάρχει πρόβλημα? Είναι απαραίτητο δηλαδή να δουλέψει σαν γιατρός οπουδήποτε προκειμένου να μην ξεχάσει τα όσα έμαθε? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Last Reply

ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος

σε σχετικο θεμα εχουμε αναλυσει τις πιθανες εναλακτικες

καλο ειναι να υπαρχει καποια επαφη γιατι οσο και να διαβαζεις πχ σε χειρουργικες ειδικοτητες αν δεν μπαινεις χειρουργειο δεν ειναι το ιδιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ήδη έχω αρχίσει να νιώθω τις γνώσεις να με εγκαταλείπουν...και γαμώτο είμαι μικρός ακόμα για Αλτζχαίμερ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ήδη έχω αρχίσει να νιώθω τις γνώσεις να με εγκαταλείπουν...και γαμώτο είμαι μικρός ακόμα για Αλτζχαίμερ!!!

χαλια μας τα λες χαλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια πράγματα, από ανθρώπους που αντί να ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ τις αλλαγές προς όφελός τους, κάθονται και αποδέχονται μια πραγματικότητα που τους ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΕΙ σαν ανθρώπους θα σας πω το εξής:

1ον: Για όσους ενδιαφέρονται για δουλειά μέχρι την αναμονή, οι καλύτερες είναι με ένα μικρό δάνειο να γίνεις μέτοχος σε Goodies, Everest ή σε μία συνοικιακή καφετέρια...

2ον: Για όσους θέλουν να ανοίξουν το μυαλό τους λίγο παραπάνω θα σας πω το εξής:

Είμαι 25 ετών. Οι άλλοι House Officers στην πόλη που είμαι, σε ηλικία 24 ετών, κάνουνε οσφυονωτιαίες παρακεντήσεις, πλευριτικές παρακεντήσεις, ασκιτικές παρακεντήσεις.

Αν τώρα εμείς αντί να ψάχνουμε να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ την ΑΘΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ψάχνουμε πως να επιβιώσουμε έστω κάνοντας και άσχετα πράγματα, τότε είμαστε ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!

ΥΓ. Το επάγγελμα του χασάπη, του ταξιτζή, του τραγουδιστή και του ποδοσφαιριστή είναι εκτός από επικερδές και αξιοσέβαστο, γιατί ως γνωστό, ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.

Αλλά αν ήθελα να κάνω αυτές τις δουλειές δε θα διάβαζα εντατικά από τα 16 μου μέχρι τα 25.

Τώρα για όσους αποδέχονται να ασελγούν πάνω τους και απλά ψάχνουν τρόπο να το κάνουν όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα :antegeia::antegeia::antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτείτε να προκυρήξει ο Στρατός θέσεις ΕΠΟΠ Ιατρών!!!!!

Πόσοι θα πάνε για 7ετία;

Ε, ρε γέλιο......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτείτε να προκυρήξει ο Στρατός θέσεις ΕΠΟΠ Ιατρών!!!!!

Πόσοι θα πάνε για 7ετία;

Ε, ρε γέλιο......

Πες το ψέματα! Ρε, ξυπνήστε γιατί χανόμαστε!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτείτε να προκυρήξει ο Στρατός θέσεις ΕΠΟΠ Ιατρών!!!!!

Πόσοι θα πάνε για 7ετία;

Ε, ρε γέλιο......

Και να σκεφτείς ότι απέρριψα τη ΣΣΑΣ επειδή δεν ήθελα να είμαι μισή ζωή στρατιώτης... emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι 25 ετών. Οι άλλοι House Officers στην πόλη που είμαι, σε ηλικία 24 ετών, κάνουνε οσφυονωτιαίες παρακεντήσεις, πλευριτικές παρακεντήσεις, ασκιτικές παρακεντήσεις.

Στο Παρακεντηση-City μενεις ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Παρακεντηση-City μενεις ?

If this is somekind of humor ok, but if it is irony, I am only infoming you, that my city is a small one even though the hospital is quite big.

What should worry you is that 24 year old chaps are doing what you are going to do if you wait in Greece, when you will be 32.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

What should worry you is that 24 year old chaps are doing what you are going to do if you wait in Greece, when you will be 32.

Μα, αμα κανεις απο τα 24 κατι που θα κανεις για την υπολοιπη ζωη σου, δεν θα το βαρεθεις πιο γρηγορα ?

Το λεω γιατι το εχω παθει με κατι που το εκανα στα 16 μου και πλεον αρχιζω και το βαριεμαι... emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα, αμα κανεις απο τα 24 κατι που θα κανεις για την υπολοιπη ζωη σου, δεν θα το βαρεθεις πιο γρηγορα ?

Το λεω γιατι το εχω παθει με κατι που το εκανα στα 16 μου και πλεον αρχιζω και το βαριεμαι... emnysta

Αναφέρεσαι προσπαθώς στην αποτυχημένη προσπάθειά σου από τα 16 σου να γίνεις γιατρός..... Σε καταλαβαίνω, τώρα που πλησιάζεις τα 30, 14 χρόνια μετά είναι πίκρα ακόμα να μην είσαι καν αναγνωρισμένος............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρε κι αναγνωρισμενος ειμαι και αναγνωρισιμος. Και στα δεκαξι μου δεν ηθελα να γινω γιατρος, μετα το αποφασισα για να τη σπασω σε μερικους-μερικους.

Αχ πως τη βρισκω οταν βγαζετε αφρους κατι τυποι σαν κι εσενα...

Και μην ανησυχεις μικρε. Θα κανεις κι εσυ καποτε παρακεντησεις. Που ξερεις, μπορει να ειμαι και αυτος που θα σου μαθω μεθαυριο. Πιασε το κεντημα προς το παρον κι εχει ο Θεος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρε κι αναγνωρισμενος ειμαι και αναγνωρισιμος.

Αχ πως τη βρισκω οταν βγαζετε αφρους κατι τυποι σαν κι εσενα...

Και μην ανησυχεις μικρε. Θα κανεις κι εσυ καποτε παρακεντησεις. Που ξερεις, μπορει να ειμαι και αυτος που θα σου μαθω μεθαυριο.

1. Για αποτυχημένος 30αρης έχεις πολλά κέφια

2. Εκτός από αποτυχημένος και κομπλεξικός

3. Δούλεψε προς το παρόν σε κανένα bodyline και όταν θα φτάσεις 40 μπορεί να έχεις τελειώσει ειδικότητα

4. Το θέμα είναι πόσο πίσω πάμε στην Ελλάδα στην Ιατρική Εκπαίδευση ΧΡΟΝΙΚΑ, σε σύγκριση με τους άλλους, αλλά αυτό τσούζει ειδικά αν είσαι κατεστραμμένος 30αρης με 4ετη αναμονή :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειδικά αν είσαι κατεστραμμένος 30αρης με 4ετη αναμονή

...βουλωμενο γραμμα διαβαζεις. Εχεις καμια συγγενεια με τον Χορταρεα ?

Παντως, μεχρι να αρχισεις τις παρακεντησεις μπορεις να το ριξεις στις γεωτρησεις. Ακουω πως εχει πετρελαιο στο Αγαιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΜΟΝΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ

Ν. ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Α. ΚΛΙΑΝΗΣ Ο.Ε.

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΑΔΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΙΤΛΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗΣ.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ΤΗΛ: 2351.063.412, 2351.063.411, 6945.435.432

Υπάρχει δυνατότητα διαμονής στο χώρο της Μονάδας.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

60100

Fax: 2351.063.411

Υπεύθυνη: ΤΣΕΛΕΠΗ ΕΥΓΕΝΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Doesn't say how much they pay...doesn't say wot ur responsibilities are gonna be (graveyard shifts?, BP measurements? CPR on cancer ridden, demented centenaries?) ...THIS is why we went to med school for? THIS is the best way to keep our medical knowledge up to date in the long years until we can continue specializing?!

Don't get me wrong, I'd take this 100 times over working in a diet centre...but still it sickens me.

The way things are yer better off spending your nights away singing in a bar rather than working in Katerini Beach Resort for Senior Citizens, no one’s ever gonna bother to ask you for a CV, no one's gonna ask u for a reference letter , and besides , u might have some fun while ur at it. Besides...u might get lucky...Tsalikis is never going to be a 'doctor', but he ain’t worrying about how to pay his bills either:P

(my apologies, but I lost my greeky fonts last time I formated)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

DARLING εκτος απο τα greeky fonts κ τα english fonts ως εχουν,μπορεις να χρησιμοποιησεις κ τα greenglish

τα οποια αποτελουν συνδιασμο των παραπανω κ στο προτεινω ανεπιφυλακτα διοτι κινδυνευεις να φανεις ψωνιο

κ ειμαι σιγουρη οτι δεν το θες.οι συμβουλες ερχονται απο μια κατα το ημισυ αγγλιδα bathiani οπως αυτοαποκαλουμαι κ πραγματικα ακομη κ μενα μου φανηκε snob!chill out sweety!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DARLING εκτος απο τα greeky fonts κ τα english fonts ως εχουν,μπορεις να χρησιμοποιησεις κ τα greenglish

τα οποια αποτελουν συνδιασμο των παραπανω κ στο προτεινω ανεπιφυλακτα διοτι κινδυνευεις να φανεις ψωνιο

κ ειμαι σιγουρη οτι δεν το θες.οι συμβουλες ερχονται απο μια κατα το ημισυ αγγλιδα bathiani οπως αυτοαποκαλουμαι κ πραγματικα ακομη κ μενα μου φανηκε snob!chill out sweety!!!!!!!!!

ενταξει αυτα τα αγγλικα ξερει και προσπαθει να επικοινωνησει.τωρα εσυ που θες να μας πεις οτι δεν εισαι σαν τους αλλους, αλλα κοιτα-να-δεις-ειμαι-μιση-αγγλιδα και σας σνομπαρω δινεις λανθασμενες συμβουλες αντι να κοιτας τον εαυτο σου.

οσο για τα greenglish, μοιαζουν πιο πολυ σαν τα πρασινα μηλα παρα σαν μια καποια "γλωσσα"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DARLING εκτος απο τα greeky fonts κ τα english fonts ως εχουν,μπορεις να χρησιμοποιησεις κ τα greenglish

τα οποια αποτελουν συνδιασμο των παραπανω κ στο προτεινω ανεπιφυλακτα διοτι κινδυνευεις να φανεις ψωνιο

κ ειμαι σιγουρη οτι δεν το θες.οι συμβουλες ερχονται απο μια κατα το ημισυ αγγλιδα bathiani οπως αυτοαποκαλουμαι κ πραγματικα ακομη κ μενα μου φανηκε snob!chill out sweety!!!!!!!!!

Τα greeklish δεν εμφανιζονται καν στο site γιατι απαγορευονται. Χαλαρωσε ρε κοπελια!!! Ελεος emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μμμ......γκρρρρ!!!!!!!!!!!τρελαινομαι οταν νευριαζετε.δειχνετε οτι ειστε ζωντανοι!

σας αγαπω!οι αντρες γιατροι ειναι φημισμενοι μουντρουχηδες.ζωηρεψτε λιγο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μμμ......γκρρρρ!!!!!!!!!!!τρελαινομαι οταν νευριαζετε.δειχνετε οτι ειστε ζωντανοι!

σας αγαπω!οι αντρες γιατροι ειναι φημισμενοι μουντρουχηδες.ζωηρεψτε λιγο!

εσυ νευριαζεις με το παραμικρο το οποιο δεν σου αρεσει και δειχνει να μην ειναι με τα νερα σου.απλα θελεις να προβληθεις εδω μεσα, να κανεις σαν την ΜΑΝΙΑ, να "σπασεις πλακα" και να γραψεις ποσο γεματο- ζωη ατομο εισαι, μεσα στον γκριζο κοσμο μας και χαζοχαρουμενα αυτου του ειδους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.