Jump to content

Φαρμακευτική ή Ιατρική;


giovanna

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.Είμαι νέα στο φόρουμ.

φέτος τελειωσα την 3η λυκείου.εβγαλα 19428 μόρια στο 3ο πεδίο,πραγμα που προφανώς σημαίνει ότι περνάω όπου θέλω...Αυτό που θέλω να μάθω είναι το κατα πόσο αξίζει τον κόπο να δηλώσω ιατρική.

οι Γονείς μου είναι Φαρμακοποιοί.δύο φαρμακεία έχουν....ε...το προφανές είναι ότι θα πήγαινα φαρμακευτική,

Εμένα να σας πω την αλήθεια η ιατρική μου αρέσει.Αλλά όχι ότι είναι και το πιο τρελό μου όνειρο..εντάξει,ξέρεις μ'αρέσει με την έννοια του "προσφέρεις κοινων.έργο,είναι ωραίο να κάνεις καλό στους συνανθρώπους σου"...μα δεν μου φαίνεται ότι με εντυπωσιάζει κάτι άλλο,πέραν της προόδου της και του παραπάνω,,

πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο ως κοπέλα,να δηλώσω και να περάσω ιατρική?

ποιες θα είναι οι προεκτάσεις αυτού στην προσωπική και μετέπειτα επαγγελματική μου ζωή?

αποκατάσταση υπάρχει?όσοι τελειώσατε πως το βλέπετε το όλο θέμα?αξίζει τον κόπο να πάω ή όχι?

παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας και βοηθήστε με να κατασταλάξω...την άλλη βδομάδα υποτίθεται ότι καταθέτω μηχανογραφικό κι όμως ακόμη αδυνατώ να αποφασίσω,,,

σας παρακαλώ πειτε μου τη γνώμη σας και βοηθήστε με...περιμένω απαντήσεις το συντομότερο δυνατόν σας παρακαλώ...ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχει κάτι που σου αρέσει περισσότερο και πραγματικά ονειρεύεσαι να το κανεις, καν' το χωρίς δευτερη σκέψη. Μην πέσεις στην παγίδα "είμαι καλός μαθητής" πρέπει να γίνω γιατρός.

Η ιατρική είναι επιστήμη που μπορεί να σε γοητέψει στην πορεία των σπουδών σου, αλλά από την άλλη αν δεν είσαι σίγουρη απ την αρχή και δεν σου κάτσει στην πορεία, θα ταλαιπωρηθείς υπερβολικά και ίσως στην πορεία να διερωτηθείς αν αξίζει όλο αυτό το πράγμα...

Απ' την άλλη αν διαβάσεις διάφορα ποστς εδω μέσα θα δεις και τις δύο όψεις. Πόσο μας ταλαιπωρεί αυτή η επιστήμη αλλά και πόσο την ερωτευτήκαμε...

Δύσκολη απόφαση, το ξέρω, εγώ πραγματικά δεν θυμάμαι πως την είχα πάρει πριν 8-9 χρόνια περίπου. Εντελώς μηχανικά είχε έρθει... Υπήρξαν στιγμές που ήμουν έτοιμος να πηδήξω απ το μπαλκόνι (κάπου μεταξύ θεραπευτικής και οφθαλμολογίας) και άλλες που ένοιωθα πραγματικά ευτυχισμένος. Τώρα, στη ξενιτεία και πάλι μου περνάει απ' το μυαλό ωρες ωρες αν αξίζει όλη αυτή η κατάσταση, αλλά μετά πάλι μου περνάει και σκεφτομαι ότι ο,τιδήποτε άλλο δεν θα με έκανε πιο ευτυχισμένο :)

Σε σύγχυσα, έτσι; Join the club :)

Γεια σας παιδιά.Είμαι νέα στο φόρουμ.

φέτος τελειωσα την 3η λυκείου.εβγαλα 19428 μόρια στο 3ο πεδίο,πραγμα που προφανώς σημαίνει ότι περνάω όπου θέλω...Αυτό που θέλω να μάθω είναι το κατα πόσο αξίζει τον κόπο να δηλώσω ιατρική.

οι Γονείς μου είναι Φαρμακοποιοί.δύο φαρμακεία έχουν....ε...το προφανές είναι ότι θα πήγαινα φαρμακευτική,

Εμένα να σας πω την αλήθεια η ιατρική μου αρέσει.Αλλά όχι ότι είναι και το πιο τρελό μου όνειρο..εντάξει,ξέρεις μ'αρέσει με την έννοια του "προσφέρεις κοινων.έργο,είναι ωραίο να κάνεις καλό στους συνανθρώπους σου"...μα δεν μου φαίνεται ότι με εντυπωσιάζει κάτι άλλο,πέραν της προόδου της και του παραπάνω,,

πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο ως κοπέλα,να δηλώσω και να περάσω ιατρική?

ποιες θα είναι οι προεκτάσεις αυτού στην προσωπική και μετέπειτα επαγγελματική μου ζωή?

αποκατάσταση υπάρχει?όσοι τελειώσατε πως το βλέπετε το όλο θέμα?αξίζει τον κόπο να πάω ή όχι?

παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας και βοηθήστε με να κατασταλάξω...την άλλη βδομάδα υποτίθεται ότι καταθέτω μηχανογραφικό κι όμως ακόμη αδυνατώ να αποφασίσω,,,

σας παρακαλώ πειτε μου τη γνώμη σας και βοηθήστε με...περιμένω απαντήσεις το συντομότερο δυνατόν σας παρακαλώ...ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαρμακευτική και γρήγορα._

Θα στο θέσω απλά...

Είναι σαν να μπορείς να πας μόνο για 2 εβδομάδες στο στρατό σε μια λουξ μονάδα απέναντι από το σπίτι σου και να επιλέγεις να υπηρετήσεις στα ΟΥΚ για 5 χρόνια, απλώς για να ζήσεις την εμπειρία... <_<

Φυσικά όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας...υπάρχει και η άλλη οπτική που λέει ότι με 2 φαρμακεία θα μπορείς να εξασκήσεις την ιατρική σαν χόμπυ αφού ποτέ στο πλάνο σου δε θα υπάρξει το ενδεχόμενο της ανεργίας-έλλειψης χρημάτων...

Άιντε τώρα...βάλε ό,τι θες στο κωλόχαρτο και τράβα διακοπές... :)

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνεις...

Υ.Γ. Σου απάντησα κυρίως επειδή έβγαλες σχεδόν τα ίδια μόρια με εμένα πριν 5 χρόνια... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με 2 φαρμακεια δικα σου πισω... και με το οτι δεν τρελαινεσαι για την ιατρικη... διαλεξε φαρμακευτικη... πριν τα 25 οταν οι αλλοι θα ψαχνουν για ειδικοτητες και θα τρελαινονται αναμονες εσυ θα διαλεγεις ποιο φαρμακειο θα κρατησεις και που θα πας διακοπες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

Καταρχήν συγχαρητηρια, προσπάθησε να χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς την επιτυχία σου!

Σαν αγροτικός και με κάμποσα χρονάκια σε ελληνική σχολή συχνά λέω

'τι λαλάκας ήμανε που δε δήλωσα φαρμακευτική'. πολύ αγχος, πολύ τρέξιμο και ανά πάσα στιγμή

ξεκρέμαστος. Παρ'όλα αυτά αν το θέλεις πραγματικά δεν υπάρχει σύγκριση,

είναι στιγμές που λίγα επαγγέλματα μπορούν να προσφέρουν, ( ξέρεις τη στιγμή που γίνεται λειτούργημα).

Αν πάλι φας 6 χρόνια κι άλλα 5 για να γίνεις μικροβιολόγος ....@#$$@&***

Πάντως και στη φαρμακευτική έχεις δυνατότητσα και για έρευνα.

καλή επιτυχία και τύχη σε ό,τι διαλέξεις :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλη giovanna, καταλαβαινω τον πανικο που σε διακατεχει. Εχουμε περασει ολοι απο αυτο το σταδιο! Απ οτι λες, εχεις κατασταλαξει αναμεσα σε δυο επαγγελματα, ιατρικη που δεν σε πολυενθουσιαζει, αλλα εχει κυρος, κανεις κοιν.εργο, κλπ και στην φαρμακευτικη, που υπαρχει οικογενειακη επιχειρηση. Οπως προειπωθηκε απο τον φιλτατο Belle&Sebastian το οτι εβγαλες υψηλη βαθμολογια, δεν σημαινει πως πρεπει οπωσδηποτε να γινεις ιατρος. Πρεπει να σου αρεσει!!! Ειναι παρα πολυ βασικο αυτο!!!! Σκεψου πως στην ιατρικη, τα δυσκολα αρχιζουν οταν ξεκινησεις την σχολη!

Καλο ειναι να μην κοιτας μονο το τι θα ηταν πιο ωραιο να σπουδασεις, αλλα και τι σου προσφερει μετεπειτα αυτο το επαγγελμα και τι ποιοτητα ζωη ζητας. Παμε να δουμε την καθε σχολη πολυ συνοπτικα:

1) Φαρμακευτικη: 5 χρονια σπουδες.

Θετικα: Με το πτυχιο στο χερι, αμεση αποκατασταση. Οικογενειακη επιχειρηση. Πρωτος μισθος στα 24. Αυτονομια. Ωραριο ευελικτο και συζητησιμα ρεπο, σαββατοκυριακα και αργιες . Μισθος σιγουρος και ικανοποιητικος. Διακοπες ανετες. Στα 25 εχεις παρει το πρωτο σου αυτοκινητο και μπορεις να καλυπτεις τα εξοδα σου. Η ζωη σου μπαινει σε μια σειρα. Διαβασμα κατα βουληση. Μεταπτυχιακα, ερευνα- γιατι οχι;

Αρνητικα: Οικογενειακη επιχειρηση. Εξαρτηση απο τους γονεις. Φαρμακειο=εμποριο. Πρεπει να εισαι ευχαριστη και να καλοπιανεις ολους τους πελατες (καλα αυτο ισχυει και στους ιδιωτες ιατρους). Ρουτινα αμεση. Βαριεσαι γρηγορα.

2) Ιατρικη: 6 χρονια σπουδες.

Θετικα: Λειτουργημα. Σου δινεται η δυνατοτητα να θεραπευσεις. Ψυχικη ικανοποιηση. Κοινωνικο εργο. Ιατροι χωρις συνορα. Δουλευεις ανεξαρτητα απο την οικογενεια. Ευρυ φασμα εργασιας. Δυσκολα ρουτινιαζεις η τουλαχιστον αργεις να ρουτινιασεις. Διαβασμα υποχρεωτικα και μετα την σχολη/ειδικοτητα.

Αρνητικα: Δυσκολη-αβεβαιη αποκατασταση. Πρωτος μισθος ... (το αλλο με τον τοτο το ξερεις;) Σε συντηρουν μεχρι τα 28 σου τουλαχιστον! Ωραριο-εφημεριες ...32ωρες συνεχομενης δουλειας που επαναλαμβανεται 1-2-3 φορες την εβδομαδα. (πχ. Οταν οι αλλοι στις 4 τα ξημερωματα το σαββατο γυρνανε απο clubbing, εσυ ραβεις το κεφαλι του μεθυσμενο που πλακωθηκε στο ξυλο, ενω σερνεσαι και νυσταζεις αφανταστα). Εξαρτασαι απο ανωτερους συναδερφους...γιατι μεχρι τα 30τοσα σου χρονια εισαι ο τελευταιος στην ιεραρχια (κοινως βγαζεις λαντζα). Αγχος που συσσωρευεται. Μελλον αβεβαιο.

Υπαρχουν παρα πολλα που μπορει να πει κανεις, υπερ και κατα. Το βασικο υπερ της ιατρικης για να την ακολουθησεις, ειναι να σου αρεσει! Τα υπολοιπα ειναι κυριως αρνητικα.

Εμεις γνωμες εκφερουμε κατοπιν αιτησεως σου. Δεν πιστευω, πως τα λογια μας πρεπει να παιζουν καθοριστικο ρολο! Τις συνεπειες των επιλογων σου, θα τις υποστεις μονο εσυ! Ειναι αποφαση ζωης! Και οπως καθε αποφαση, εχει ενα τιμημα! Δεν μπορει να ειναι ολα θετικα, αλλα διαλεξε αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα. Δεν μπορουμε να γνωριζουμε εμεις το καλυτερο για εσενα! Και οι γνωμες μας ειναι επηρεασμενες, επειδη μας μιλησες για το οικογενειακο επαγγελμα, αλλα οχι για τον χαρακτηρα σου!!! Λαβε σοβαρα υποψη σου την ποιοτητα ζωης που σου προσφερει η ιατρικη, η φαρμακευτικη η οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα!!! Και οταν κανεις, την δικη σου λιστα με τα θετικα και με τα αρνητικα, τοτε αποφασισε τι θα ειναι αυτο που θα σε ολοκληρωνει και θα σε γεμιζει σαν ατομο.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αυτονοητο ειναι να μην προδιδεις τα ονειρα σου...δεδομενο,επιπροσθετα,ειναι οτι καθε επιλογη

εχει το κοστος της...Περαν των πρακτικων ζητηματων ,που αφορουν σε μακροπροθεσμα τροπο διαβιωσης,απολαβες,εργασιακες συνθηκες κ συναφη ,υφισταται το θεμελιωδες ψυχολογικο/ηθικο ερωτημα,

ποσο ειναι διατεθειμενος ο ανθρωπος να υπομεινει την αποφυγη/εγκαταλειψη του φαινομενικα δυσκολου

προς χαρη της φαινομενικης βολης χωρις να δοκιμασει τις δυναμεις του,ως αποδειξη ανεπιγνωστης δειλιας

ή εστω οκνηριας...Εφοσον η θεωρουμενη προοπτικη σου καταληγει στις 2 αυτες επιλογες κ με δεδομενο τον εξασφαλισμενο βιοπορισμο σου (...του που$τη με 2 φαρμακεια...) ψηφισε ΙΑΤΡΙΚΗ...αλλωστε στα υπεροχα φοιτητικα χρονια που σε καρτερουν θα εχεις ολη την ευχερεια για περαιτερω αυτογνωσια...ενω ποτε δεν ειναι αργα να απελευθερωθει κανεις απο περιττους συμβιβασμους...

ευβουλως επεδιωκε λοιπον αυτο που στη συνειδηση σου ειναι αξιολογικα ανωτερο (εφοσον απουσιαζει το παθος ως σφοδρη επιθυμια για κατι συγκεκριμενο) καθοτι δεν υπαρχει σκληροτερος κριτης απο την αυτοσυνειδησια μας...

ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΗ ΖΩΗ :wub: ΜΕ ΤΑ ΑΠΡΟΟΠΤΑ ΤΗΣ

ΚΑΛΗ ΖΩΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάνε αυτό που σ'αρέσει. Ιατρική ακόμα και ας έχεις 2 φαρκακεία δικά σου. Είναι πολύ δύσκολα αλλά η ιατρική έιναι το διαβατήριο για πολλά πράγματα. Μπορείς να κάνεις απο έρευνα μέχρι κλινικό έργο και να δουλέψεις σε Αθήνα, επαρχία, νησί, εξωτερικό κ.ο.κ. Έχει πολύ ψωμί η υπόθεση και πολύ πρόβλημα με τις αναμονές.

Α,μιας και είσαι εδώ πήγαινε στους δικατσάδες να τους τα πείς ένα χέρι γιατί το να επιτυγχάνεις στις πανελλήνιες είναι θέμα τύχης γι'αυτούς. Πές τους πόσο διάβασες και τί αστέρι ήσουνα στα μαθήματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με 2 φαρμακεία;;; Πήγαινε Φαρμακευτική τσολιά μου και σε παντρεύομαι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να έχεις υπόψιν σου πως αυτό που θα δηλώσεις θα καθορίσει το μέλλον σου, οπότε βασικό είναι να κάνεις κάτι που θα αγαπάς,θα σου αρέσει και θα σε γεμίζει. Αν αποφασίσεις κάτι για το οποίο δεν είσαι σίγουρη σύντομα θα το μετανιώσεις.

Ξέχασε για λίγο το άθλιο σύστημα των πανελληνίων με τα μόρια και τις κατευθύνσεις και σκέψου τί επάγγελμα θα σου άρεσε να ακολουθήσεις. Τα μόρια που συγκέντρωσες (και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου αυτή) δεν πρέπει να σου υπαγορεύσουν τι θα κάνεις. Γιατί,έτσι όπως τα περιγράφεις, δίνεις την εντύπωση πως άλλο είχες στο μυαλό σου και άλλο σου προέκυψε στην πορεία. Πριν ξεκινήσεις να δίνεις πανελλήνιες τι είχες στο μυαλό σου, φαρμακευτική ή ιατρική?

Αν αποφασίσεις ιατρική να ξέρεις πως τα δύσκολα θα έρθουν μετά το πτυχίο: Αναμονές για ειδικότητα στο Θεό,εκπαίδευση ειδικευόμενων για γέλια, αγορά εργασίας μπουκωμένη όσο δεν παίρνει κλπ. Ένα ξεφύλλισμα στα forums και θα καταλάβεις.

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και εύχομαι να διαλέξεις το καλύτερο για σένα. Άντε και καλές διακοπές!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια!

Επι του προκειμένου, αν δεν τρελαίνεσαι ιδιαίτερα για ιατρική μην την επιλέξεις. Εδώ που φτάσανε τα πράγματα με τα επαγγελματικά του κλάδου πρέπει ή να χεις τρέλα (μεράκι το λέγανε παλαιά) ή να χεις χοντρό μέσο -επαγγελματικά- από πίσω (που δεν το έχεις στην Ιατρική , το έχεις όμως στο χώρο της Φαρμακευτικής)

Αν την επιλέξεις να είσαι έτοιμη για μετανάστευση στο εξωτερικό μετά από 6 χρονια΄ή ψυχολογικά προετοιμασμένη για αναμονές 5ετίας τουλάχιστον ή για έξτρα εξετάσεις (που ειδικά εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα εκεί). Όπως και να έχει, με τα σημερινά δεδομένα μην περιμένεις να έχεις τελειώσει πριν τα 35 σου...

Καλή αρχή σε ότι επιλέξεις. B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς για εσένα αυτό που ισχύει και δεν πρόκειται να στο ομολογήσει κανένας,είναι οτι το μέλλον σου δεν εξαρτάται από εσένα αλλά από κάποιες κρατικές αποφάσεις που είναι σχεδόν αδύνατο να προδικάσεις.

Για αυτό και η επιλογή σου θα γίνει τελικά στην τύχη καθώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για τίποτα εκ των προτέρων.

Συγκεκριμένα εάν επιλέξεις τη Φαρμακευτική,κινδυνεύεις να ξεκινήσεις το επάγγελμα όταν ο αριθμός των φαρμακείων θα έχει ανοίξει με βάση τις σαφείς οδηγίες της Ε.Ε. οπότε και ο μεγάλος αριθμός φαρμακείων και ο πιθανόν νέου τύπου καθορισμός των δικαιωμάτων τους,θα σου αναιρέσουν κάθε πλεονέκτημα από την ΄΄κληρονόμηση΄΄ φαρμακείου.

Το μέσο εισόδημα φαρμακοποιού σήμερα είναι 35.000 Ευρώ το χρόνο και υπάρχουν 8.000 ενεργοί φαρμακοποιοί.Εάν το επάγγελμα ανοίξει,να είσαι σίγουρη οτι ο αριθμός των φαρμακείων θα διπλασιαστεί στην καλύτερη πρίπτωση καθώς πολλοί απόφοιτοι Φαρμακευτικής σήμερα εργάζονται ως φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι ή σε άλλους χώρους επειδή δεν έχουν χρήματα για να αγοράσουν άδεια φαρμακείου ή εκτιμούν οτι δεν αξίζει οικονομικά αφού το επάγγελμα σε λίγα χρόνια θα ανοίξει.

Δηλαδή το μέσο εισόδημα φαρμακοποιού θα πέσει κάτω από 18.000 Ευρώ το χρόνο και ο κλάδος θα αντιμετωπίσει οξύ πρόβλημα επιβίωσης.

Οπως είπα και πριν το τι ακριβώς θα γίνει δεν εξαρτάται καθόλου από εσένα,συνεπώς βαδίζεις στα τυφλά.

Μπορεί να μην περάσει η ρύθμιση λόγω αντίδρασης του κλάδου ή μπορεί να γίνει μια ενδιάμεση ρύθμιση.

Από την άλλη και στην Ιατρική δεν είναι καθόλου βέβαιο τι θα συμβεί.

Μπορεί να ξεκινήσουν εξετάσεις για την έναρξη λήψης ειδικότητας,οπότε οι ικανοί μαθητές όπως εσύ θα ευνοηθούν.Ωστόσο κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί οτι αυτές θα είναι αδιαβλητες ή οτι και να είναι δε θα αντιδράσουν οι αποτυχόντες που θα θίγονται,άρα και σε αυτην ακόμα την περίπτωση το μέλλον σου δεν είναι βέβαιο.Αν δεν περάσουν οι εξετάσεις,η Ιατρική είναι μια από τις χειρότερες επιλογές αυτή τη στιγμή γιατί οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην ανεργία και την υποαπασχόληση.Μην τρέφεις την ψευδαίσθηση οτι επειδή θα τελειώσεις την Ιατρική θα ασχοληθείς με αυτήν(όπως και πολλοί που τελειώνουν φαρμακοποιοί δεν μπορούν να ανοίξουν τελικά φαρμακείο).

Σαν τελικό συνπέρασμα επειδή εκτιμώ οτι η φράξια των φαρμακοποιών εν Ελλάδι είναι πολύ ισχυρή και οι οργανωμένες συντεχνίες δεν καταπολεμούνται εύκολα,πιστεύω οτι για εσένα η φαρμακευτική συνιστά επιλογή με πολύ καλύτερες γενικά προοπτικές από την Ιατρική.

Για να το πούμε απλά,εάν πας Φαρμακευτική οι γονείς σου θα σε υποστηρίξουν,ενώ αν πας Ιατρική οι γονείς των γιατρών θα σε πολεμήσουν.Δεν έχεις να κάνεις μόνο με τα τέκνα τους αλλά και με τους γονείς τους.Αν σκεφτείς τι θα έκαναν οι γονείς σου για να προστατέψουν τα συμφέροντά σου ως μέλλοντος φαρμακοποιού,καταλαβαίνεις τον πόλεμο που θα δεχτείς εάν βρεθείς στην Ιατρική.

Θα διαπιστώσεις τότε οτι τα κοινωνικά χαρακτηριστικά είναι πολύ σημαντικότερα των ακαδημαικών επιδόσεων και οτι η αξιολόγηση στο σχολείο καμία σχέση δεν έχει με την αξιολόγηση στο εργασιακό περιβάλλον..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει πολύ ψωμί η υπόθεση και πολύ πρόβλημα με τις αναμονές

Οι αναμονές στις επαρχιακές πόλεις είναι και αυτές τόσο μεγάλες?? Γιατί έχω 2 γνωστές μου που ήδη στα 28 τους κάνουν ειδικότητα στην επαρχία και μάλιστα η μία στην Παιδιατρική και η άλλη στην Παθολογία. :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου της θεσσαλονικης θα παρεις μια ιδεα για τις αναμονες

http://www.cso.auth.gr/Greek/Baseis/Eid/ ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika -kotites.gr.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αναμονές στις επαρχιακές πόλεις είναι και αυτές τόσο μεγάλες?? Γιατί έχω 2 γνωστές μου που ήδη στα 28 τους κάνουν ειδικότητα στην επαρχία και μάλιστα η μία στην Παιδιατρική και η άλλη στην Παθολογία. :blink::blink:

ΠΟΥ ΖΕΙΣ;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

35.000 ευρώ το χρόνο, πάρτα τώρα μαλάκα...

emstupid

ΥΓ: εγώ που παίρνω κάτω από 18.000 ευρώ το χρόνο έχω πολύ οξύ πρόβλημα επιβίωσης;

ΥΓ2: πήγε 5 χρόνια η Φαρμακευτική; Γιατί εγώ ξέρω 4

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αναμονές στις επαρχιακές πόλεις είναι και αυτές τόσο μεγάλες?? Γιατί έχω 2 γνωστές μου που ήδη στα 28 τους κάνουν ειδικότητα στην επαρχία και μάλιστα η μία στην Παιδιατρική και η άλλη στην Παθολογία. :blink::blink:

λιγότερο από 4 χρόνια αναμονή για πλήρη παιδιατρική???

Δε σε αμφισβητώ...αλλά μου ακούγεται πολύ παράξενο!

Πάντως πλέον η συγκεκριμένη ειδικότητα δεν πάει κάτω από 6 χρόνια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα. Το πολύ να κάνουν κανένα χρονάκι ειδικότηατας για να "γράφει". Ξέρω μια κοπελιά που πήγε στου διαόλου τη μάνα για ΕΝΑ χρόνο Παιδιατρικής, μετά παντρεύτηκε, έκανε 2 παιδιά και μετάαααα στο Αγία Σοφία για να τελειώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα. Το πολύ να κάνουν κανένα χρονάκι ειδικότηατας για να "γράφει". Ξέρω μια κοπελιά που πήγε στου διαόλου τη μάνα για ΕΝΑ χρόνο Παιδιατρικής, μετά παντρεύτηκε, έκανε 2 παιδιά και μετάαααα στο Αγία Σοφία για να τελειώσει.

θα σας πω ενα νουμερο και οποιος καταλαβει καταλαβε

2016

(οχι δεν ειναι οι εμφανισεις του Ζινταν με την εθνικη ομαδα....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα. Το πολύ να κάνουν κανένα χρονάκι ειδικότηατας για να "γράφει". Ξέρω μια κοπελιά που πήγε στου διαόλου τη μάνα για ΕΝΑ χρόνο Παιδιατρικής, μετά παντρεύτηκε, έκανε 2 παιδιά και μετάαααα στο Αγία Σοφία για να τελειώσει.

για να μη ξεχνιομαστε... πολλοι ειναι αυτοι που μπαινουν για 1 χρονο ειδικοτητας και μετα χτυπανε αλλα 4-5 χρονια παρατασεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς giovanna,

Χωρίς διάθεση να σου γκρεμίσω τα όνειρά σου... αν περιμένεις από τη δουλειά που θα διαλέξεις να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου... σώθηκες !!!

Όλες δουλειές/δουλίες είναι !!!

Κοίτα να διαλέξεις καμμιά που να σου εξασφαλίζει γρήγορα ένα αξιοπρεπές μέλλον (είσαι και κοπέλα).

Οπότε μια χαρά είναι το φαρμακείο (και 2 μάλιστα... ουαου... νομίζω σ'ερωτεύτηκα :D ).

Θα έχεις τα λεφτάκια σου, το δικό σου ωράριο, τις διακοπούλες σου. Τότε θα έχεις την ευκαιρία να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου.

Αυτά που ακούς και βλέπεις για την ιατρική είναι μύθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.