Jump to content

ΠΑΡΑΤΑΣΙΑΚΟΙ


AMANDA.

Recommended Posts

Κάθε νοσοκομείο έχει προβλέψει από τον αργανισμό πόσες και ποιές θέσεις ειδικευόμενων θα έχει. Από αυτές σε περιφερικά νοσοκομεία συνήθως όσες είναι για τμήμα ειδικού κομματιού ειδικότητας συνήθως μένουν άδειες. Για παράδειγμα τμήμα χειρουργικής, παθολογίας, παιδιατρικής, εργαστηριακής ειδικότητας συνήθως έχει κανονικούς ειδικευόμενους ένω θέσεις ειδικευομένων που είναι πχ για 1 χρόνο ορθοπεδικής, καρδιολογίας, γυναικολογίας κ.τ.λ. είναι συνήθως άδειες γιατί οι ειδικευόμενοι είτε προτιμούν να τοποθετούν τις αιτήσεις τους σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα, είτε σε μεγάλα νοσοκομεία που δίνουν μεν τμήμα αλλά έχουν μεγάλο όγκο περιστατικών.

θέση παρατασιακού μπορεί να διεκδικήσει μόνο κάποιος ειδικευόμενος που εργάζεται στο νοσοκομείο τη στιγμή της αίτησης και δεν έχει καμία σχέση με τους υπεράριθμους ειδικευόμενους. αν εγκριθεί η αίτησή του εργάζεται για άλλους 6 μήνες με το δικαίωμα να ξαναυποβάλει δικαιολογητικά για νέα παράταση. ανέξάρτητα από την τοποθέτησή του σαν ειδικευόμενου π.χ. στην παθολογία η παράταση δίνεται αυστηρά και μόνο στην κλινική που έχει κενή θέση ειδικευομένου. αρκετές φορές βέβαια κατόπιν συννενοήσης των 2 διευθυντων των κλινικών (πχ του διευθυντή της παθολογίας και της 2ης έστω καρδιολογίας) και με την πρόφαση των αυξημένων αναγκών της 1ης κλινικής ο ειδικευόμενος επιστρέφει πρακτικά στην 1 του τοποθέτηση. Αυτό όμως δεν επηρεάζει καθόλου τους διορισμούς καθώς ο διορισμός για τον επόμενο ειδικευόμενο πχ της παθλογίας έχει φύγει απο τη νομαρχία για το υποργείο την ημέρα της λήξης της κανονικής θητείας του ειδικευόμενου. Αν δεν διεκδικήσει κάποιος τη θεση της καρδιολογίας στη συγκεκριμένη περίπτωση ο παρατασιακός εξαντλεί το 6μηνο. αν κάποιος υποβάλει τα χαρτιά του τότε την ίδια ημέρα της ορκομωσίας του νέου-κανονικου ειδικευόμενου της καρδιολογίας ο παρατασιακός απολύεται.

(οι ειδικευόμενοι εργάζονται με συμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου ή οποία μπορεί να ανανεωθεί σε περίπτωση παράτασης ή και να διακοπεί είτε από παραίτηση του ειδικευόμενου είτε σε περίπτωση παρατασιακού από απόλυση μόλις εμφανιστεί κάποιος για να ειδικευτεί στην καρδιολογία)

διαδικασία υποβολής δικαιολογητικών.

ο ειδικευόμενος πρέπει να υποβάλει τα χαρτιά του στο νοσοκομείο το οποίο στη συνέχεια θα τασ τείλει στο ΔΥΠΕ στο οποίο εργάζεται τουλάχιστον 1 μήνα πριν την λήξη της κανονικής του θητείας. (εκπρόθεσμες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψη και πάντα να ζητάτε αριθμό πρωτοκόλου για ό,τι χαρτί υποβάλετε.)

τα χαρτιά πέρα από την αίτηση που συμπλήρώνεις και ζητάς να τοποθετηθείς σε κενή θέση ειδικευομένου, προσκομίζεις έγγραφο από την νομαρχία όπου είσαι στην λίστα αναμονής για το ειδικό μέρος της ειδικότητας,όπου αναφέρει το νούμερο που έχεις στην λίστα καθώς και βεβαίωση από το νοσοκομείο που θα διοριστεί τότε σχετικά με το πότε περίπου θα παρουσιαστείς σύμφωνα με τον αριθμό που σου έχει δώσει η νομαρχία. ατυπα βέβαια πρέπει να υπάρχει και η έγκριση του διευθυντή στην κλινική που υπηρετείς.

στην αίτησή σου δηλώνεις και νοσοκομεία που σε ενδιαφέρουν. παλιά μπορούσες μόνο στο ίδιο ΔΥΠΕ τώρα αυτός ο περιορισμός έχει καταργηθεί.

κριτήρια

1. αν έχεις ξαναπάρει παράταση ή όχι (προηγείται αυτός με τις λιγότερες παρατάσεις)

2. τον χρόνο αναμονής (προηγείται αυτός με την μεγαλύτερη αναμονή)

δυστυχώς ο νόμος δεν έχει προβλέψει ποιο από τα 2 κριτήρια βαραίνει περισσότερο και το βύσμα αποφασίζει στις κρίσιμες περιπτώσεις ποιος είναι ο νέος παρατασιακός.

3. αν για παράδειγμα στην κενή θέση υπηρετεί ήδη 1 παρατασιακός, του οποίου η θητεία λήγει στις 19/1, η δική σου θητεία πρέπει να λήγει στις 19/1 ή και νωρίτερα (λίγες μέρες) και ποτέ αργότερα γιατι προτιμάται αυτός που μπορεί να την καλύψει γρηγορότερα. (βέβαια δεν μπορείς να τελειώνεις 1 μήνα πριν..μέσα στον ίδιο μήνα και μπορείς να πλησιάσεις την ημερομηνία με μία αναρρωτική καθώς όσες μέρες αναρωτικη εργάσιμες έχεις τόσες καλείσαι να υπηρετήσεις)

τα αποτελέσματα ανακοινώνονται αφού λήξει η κανονική θητεία και εναπόκεινται στον ενδιαφερόμενο να ανακαλύψει τις θέσεις των παρατσιακών και πότε λήγουν (αν δεν έχεις πληροφόρηση απο μέσα, σε τηλεφωνική επικοινωνία τις περισσότερες φορές απαντούν ότι δεν εκκενώνεται θέση το δεδομενο χρονικό διάστημα)

οι αποδοχές είναι οι τακτικές αποδοχές 1 ειδικευόμενου καθώς και επιπλεον οι εφημερίες που θα κάνει.

αυτά προς το παρόν θα επανέλθω στο θέμα αν υπάρξουν απορίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΕ ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ...( ΕΝΝΟΩ ΕΝΙΑΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΠΑΣΤΑ.) ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙΣ.... ΣΩΣΤΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακριβώς.. απλώς επέλεξα 1 ειδικότητα με γενικό και ειδικό μέρος ως παράδειγμα για να καταλάβει κάποιος ευκολότερα για τι πράγμα μιλάω...

ο οποισδήποτε ακολουθήσει τη διαδικασία που προανέφερα μπορεί να διεκδικήσει θέση παρατασιακού με μόνη διευκρίνηση ότι θα πάει εκεί που υπάρχει κενή θέση και δεν είναι απαραίτητο ο διευθυν΄της του να τον τραβήξει στην πρότερη θέση του...

ετσι πχ εσύ που πηγαίνεις για παθολόγος μπορείς να βρεθείς σε εργαστήριο ή σε χειρουργική ειδικότητα... είπαμε.. όπου υπάρχουν κενές θέσεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή θες να πεις ότι ο παρατασιακός θα μεταφερθεί στην κλινική όπου υπάρχει κενή θέση εκτός και αν επιτρέψει ο διευθυντής της να παραμείνει σε άλλη?Δηλαδή μπορεί ο Διευθυντής της εν λόγω κλινικής να απαιτήσει να πάει ο γιατρός που καλύπτει τη θέση του ειδικευόμενου της δικής του κλινικής σε αυτήν υποχρεωτικά?Και κάτι ακόμη: αν κάποιος τελειώνει λίγες μέρες πριν από την τυπική εκκένωση της θέσης που κατέχει άλλος παρατασιακός, λες ότι μπορεί να εγκριθεί η δική του παραμονή αντί του άλλου.Εγώ ήξερα ότι πρέπει να τελειώνουν την ίδια μέρα.Και αν ισχύει αυτό τότε τί γίνεται με τον ήδη (έστω και για λίγες μέρες ακόμη) υπηρετούντα? Διακόπτεται η σύμβασή του νωρίτερα?Μήπως ξερεις που μπορούμε να βρούμε τη σχετική νομοθεσία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έστω για παράδειγμα ότι κάποιος είναι ειδικευόμενος παθολογίας. 1 μήνα πριν τελειώσει υποβάλει τα χαρτιά του για παράταση και υπάρχει θέση στη μονάδα τεχνητού νεφρού όπου δίνει ειδικότητα για 1 χρόνο. την ημέρα που λήγει η θητεία του του ανακοινώνεται ότι παρατείνεται η θητεία του στην κενή θέση (μπορεί να ήταν άλλος παρατασιακός εκεί, για τη νομαρχία και το ΔΥΠΕ επίσημα είναι κενή)

Είναι υποχρεωμένος από το νόμο σχετικά με τους παρατασιακούς είναι υποχρεωμένος να υπηρετήσει για 6 μήνες στη Μ.Τ.Ν. , υπάρχει η δυνατότητα όμως (και αυτό είναι εξαίρεση) με απόφαση του διοικητή του νοσοκομείου και σύμφωνη γνώμη των 2 διευθυντών (της παθολογικής και της Μ.Τ.Ν.) ο παρατασιακός να επιστρέψει στην παθολογική κλινική, χωρίς όμως αυτό να εμποδίζει τον διορισμό των κανονικών ειδικευόμενων (δηλαδή στην παθολογία θα υπηρετουν οι κανονικοι ειδικευόμενοι+1 παρατασιακός επιπλέον) το τελευταίο γίνεται συνήθως σε περιπτώσεις που υπάρχουν αυξημενες απαιτήσεις για εφημερίες πχ καλοκαίρι ή εκκρεμούν πολ΄λοί διορισμοί ταυτόχρονα και δεν καλύπτονται οι ανάγκες της κλινικής από τους εναπομείναντες.

Περισσότερεσ πληροφορίες στο ΔΥΠΕ της περιοχής σας.

και όχι δεν διακόπτεται η σύμβαση του παρατασιακού νωρίτερα ή θα πάρεις αναρρωτική για να πέσεις ακριβώς πάνω του ή αν είσαι κοντα στην ημερομηνίες δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάπως έτσι κινούμαι και εγώ ως τώρα.Θα βοηθούσε όμως να ήξερα ακριβώς τί λέει η νομοθεσία γιατί ό.τι ξέρουμε ως τώρα όλοι είναι αυτά που μας έχουνε πει οι παλιότεροι.Και δυστυχώς δεν έχω μέσο.Απλώς ξέρω ότι ο παρατασιακός του οποίου τη θέση διεκδικώ είναι σε κλινική άλλη απ΄αυτή στην οποία ανήκει η θέση.

ά! και το ΔΥΠΕ καθώς και το γραφείο προσωπικού δεν πρόκειται να σου πούνε πολλά πράγματα και φυσικά δεν θα σου δώσουν τη νομοθεσία για ευνοήτους λόγους.Και φυσικά όταν παίρνεις τηλέφωνο διάφορα νοσοκομεία για να δεις αν υπάρχει δυνατότητα για παράταση εκεί όλοι σου λένε όχι!!Κοινώς μόνο αν έχεις δόντι θα βρεις θέση ή αν είσαι πολύ τυχερός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πια είναι η διαφορά που έχεις; δεν έχεις δυνατοτητα και ψεύτικη αναρρωτικη; (θα σε παει ακριβώς επάνω στην ημερομηνία) μόνος περιορισμός πρέπει να είναι υπογεγραμένη από διευθυντή κλινικής.

το που υπηρετεί ο εκάστοτε ειδικευόμενος δεν έχει καμία σχέση με τον επόμενο που υποβάλλει τα δικαιολογητικά του. εσύ αν με το καλό πάρεις τη θέση μπορείς να πάς εκεί που θεωρητικά ανήκει η θέση (αυτό είναι άλλο θέμα έτερον-εκάτερον)

εσυ μπορείς να υποβάλλεις για όσα περισσότερα νοσοκομεία μπορείς (δεν υπάρχει αρηθμητικός περιορισμός). οι θέσεις συγκεντρώνονται στο ΔΥΠΕ εκει μπορείς να κάνεις ένσταση αν δώσουν θέση σε κάποιο που έχει ΚΑΙ περισσότερες παρατάσεις ΚΑΙ μικρότερη αναμονή (αν έχει έστω και 1 από τα 2 σε τρώει στο μέσον)

επίσης μπορείς να κάνεις ένσταση αν κρατανε τη θέση για κάποιον που τελειώνει ΜΕΤΑ που εκενώνεται η θέση του παρατασιακού. Η νομοθεσία λέει ότι προηγείται αυτός που μπορεί να καλύψει πρώτος τη θέση.

και αν όλα αποτύχουν ξέρω πολλούς που πήγανε να τους τη φάνε και κάνανε φασαρία και τελικά τους τη δώσανε για να τους κλείσουν το στομα...

αν τώρα υποβάλλεις τα χαρτιά σου ρίξε 1 ματιά στις νέες θέσεις ειδικευομένων που δεν έχουν καλυφτεί ακόμα στα διάφορα νοσοκομεία πλέον των παλαιών θέσεων που είναι καιρό τώρα άδειες. στην περιοχή μου τώρα υπάρχουν πολλοί που παίρνουν παρατάσεις σε αυτές ακριβώς τις θέσεις.

έχω αναρτήσει θέμα με όσες ανακοινώσεις γνωρίζω... πάρε τηλέφωνα στις νομαρχίες ππου σε ενδιαφέρουν και ρώτα αν έχουν προκηρύξει νέες θέσεις, δήθεν οτι ενδιαφέρεσαι να υποβάλλεις τα χαρτιά σου, αν σου πουν ότι είναι ΄κενές, αυτές καλύπτονται άμεσα από ειδικευόμενους.

είναι η καλύτερη περίοδοσ για να ζήτήσεις παράταση,όπως και παλαιότερα μόλις άλλαξε ο νόμος για τις ειδικότητες και είχαν ερημώσει τα αγροτικά που διάλεγες με την άνεσή σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σχέση που υπάρχει είναι ότι ο ειδικευόμενος που υπηρετεί είναι σε άλλο τομέα και ο διυθυντής της κλινικής που ανήκει η θέση θέλει να πάρω εγώ την παράταση γιατί ο άλλος θα του είναι άχρηστος.Πιέζει λοιπόν προς αυτή την κατεύθυνση.Απλώς άν ισχύει αυτό που έγραψες ότι πρέπει να είναι σύμφωνος για τη μεταφορά-απόσπαση του παρατασιακού σε άλλη κλινική αυτό θα ήταν όπλο στα χέρια του (και τα δικά μου).Φυσικά με την αναρρωτική έχω προγραμματίσει να πέσω ακριβώς στην ημερομηνία.

Έχω ήδη απάντηση από το ΔΥΠΕ της περιοχής μου ότι δεν υπάρχει κενή θέση σε όλη την Ελλάδα.Και είμαι σίγουρος ότι και μόνος μου να πάρω τηλ στα νοσοκομεία όλοι την ίδια απάντηση θα μου δώσουν (και για κάποια το έχω ήδη κάνει).Οι θέσεις πάνε μιλητές και πρέπει να έχεις κάτι καλό για να σε σπρώξει ή να έχεις ίδια άποψη για τί θέσεις υπάρχουν κάτι που μπορεί να το έχεις μόνο για το νοσοκομείο που δουλεύεις.Θεωρητικά οι καινούργιες θέσεις που άνοιξαν-τουλάχιστον πολλές απ΄αυτές δεν έχουν καλυφθεί από κανονικούς ειδικευόμενους αλλά πιθανώς ήδη να έχουν καλυφθεί εκ των ενόντων από παρατασιακούς που εκμεταλεύτηκαν το δωράκι του υπουργείου-και καλά έκαναν-στο νοσοκομείο που έτυχε να υπηρετούν.Ετσι το ότι δεν έχουν καλυφθεί από κανονικό ειδικευόμενο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει και κενή θέση για παράταση.Πάντως έχεις δίκιο, δεν χάνω να ρίξω και κανένα τηλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ότι έχεις διευθυντή με το μέρος σου είναι 1 πάρα πολύ καλή αρχή. (ο διευθυντής έχει δικαίωμα να ζητήσει τον ειδικευόμενο που ανήκει στην κλινική του να υπηρετεί στο τμήμα.)

Λάθος σου είπαν. 1 υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις ακόμα και σχεδόν όλοι όσοι τελειώνουν τώρα θα βρουν θέση για παράταση στις νέες θέσεις. Εκτός των άλλων το ΔΥΠΕ της εκάστοτε περιοχής γνωρίζει μόνο για τα οικεία νοσοκομεία. Αν δεν βρεθεί θέση εκεί διαβιβάζουν την αίτηση σου και στα άλλα ΔΥΠΕ που έχει επιλέξει.

1 μικρό παράδειγμα του αν είσαι αποφασισμένος για παράταση.

είχαμε στο νοσοκομείο μας 1 ειδικευόμενη με παράταση. είχε ξεκινήσει από άλλο νοσοκομείο που έδινε μικρό κομμάτι ειδικότητας και κανείς δεν το προτιμούσε, υπηρέτησε έκανε παρατάσεις εκεί μέχρι που της ήρθε ο διορισμός για το 2 κομμάτι (σε άλλο νοσοκομείο πάλι κομμάτι μεγαλύτερο από το προηγούμενο) έκανε και στο 2 νοσοκομείο παράταση.. στη συνέχεια ήρθε στο δικό μας νοσοκομείο με παράταση (χωρίς να γράφει ειδικότητα) έκανε 2 παρατάσεις και συνέχισε σε άλλο νοσοκομείο πάλι με παράταση μέχρι να περιμένει τον διορισμό για να τελειώσει την ειδικότητα.

Στο νοσοκομείο που υπηρετω δεν την έπαιρνε για άλλη παράταση γιατί έκανε τα χαρτία και 1 άλλο παιδί που δεν είχε κάνει παρατάσεις και της έπεφτε ακριβώς επάνω στην ημερομηνία. Άρχισε λοιπόν να παίρνει τηλ τα νοσοκομεία για να ρωτήσει πότε αδειάζουν οι άδειες θέσεις που υπηρετούν παρατασιακοί. της έλεγαν ότι δεν υπάρχει διαθέση θέση τη συγκεκριμένη περίοδο. βάζει άνθρωπο που δούλευε ΜΕΣΑ στο νοσοκομείο και πάει και ρωτάει και του λένε ότι υπάρχει θέση που θα αδειάσει τη δεδομένη χρονική στιγμή αλλά την κρατάνε για ειδικευόμενο που θα τέλειωνε περίπου 1 μήνα αργότερα.

παίρνει λοιπον τηλ και της καναλένε ότι δεν υπάρχει θέση. τους απαντά ότι εγώ τηλεφωνώ εκ μέρους του κ. τάδε και γνωρίζω ότι υπάρχει θέση. τότε αρχίσαν να τα μασάνε και να της λένε ότι υπάρχει απόφαση από τον διοικητή του νοσοκομείου και το διοικητικό συμβούλιο να δωθεί η θέση στον δείνα ειδικευόμενο. τους λέει θέλω τον αρ. πρωτοκόλλου της απόφασης. (δεν της το δίνανε γιατί προφανώς δεν υπήρχε τέτοια απόφαση) πηγαίνει λοιπόν στο ΔΥΠΕ και τους λέει η μου την δίνετε την θέση ή εγώ κάνω καταγγελία στον διοικητή και σε σας αν το αφήσετε να περάσει έτσι.... και τώρα η κυρία αυτή συνεχίζει ούτε και γω θυμάμαι ποια στον αριθμό παράτασή της στο νοσοκομείο αυτο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ.Το αίτημα μου για παράταση διαβιβάστηκε σε όλα τα ΔΥΠΕ αφού έλαβα πρώτα γραπτώς την απάντηση ότι στο δικό μας ΔΥΠΕ δεν υπάρχει θέση.Μετά από κάμποσο καιρό μου στείλαν άλλη απάντηση ότι σε κανένα ΔΥΠΕ της Ελλάδας δεν υπάρχει κενή θέση!!Σαφώς συμβαίνει αυτό που είπες ότι κρατάνε τις θέσεις για τους δικούς τους και το ξέρω.Χρειάζεται να έχεις ή πολύ καλό μέσο ή πληροφόρηση εκ των έσω για να βρεις τις θέσεις που είναι κενές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

αυτο που ισχύει για τις παρατάσεις ως γνωστόν είναι το βύσμα...

ανακάλυψα όμως κάτι που σε κάποιον πιο τσαμπουκαλή θα είναι χρήσιμο

ΦΕΚ ΤΕΥΧΟΣ Α ΑΡ ΦΥΛΛΟΥ 236 20/10/1998 ΣΕΛ 3455

ΣΤΙΣ ΣΕΛ 3468-3468 αναφέρεται ξεκάθαρα ότι παράταση μπορεί να δωθεί όχι μόνο σε κενές θέσεις ειδικευομένων αλλά και σε κενές θέσεις σε π.ι. και κ.υ.

στον ίδιο νόμο αναφέρεται η δυνατότητα άδειες θέσεις ειδικευομένων να μετατραπούν σε θέσεις ειδικότητας γενική ιαττρικής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

amanda πες μου σε παρακαλω

εγω εκανα 1 χρονο ειδικότητα οφθαλμολογιας στην κορινθο.ειχα 4τοτε χρονια αναμονης μετα .πηρα την πρωτη παραταση οριακά ως χρησιμη στον διευθυντη .μετα τη δευτερη δυσκολα αλλά ειχα μαθει τι γινόταν και ειχε θεσεις το νοσοκομειο.Μετα ενω ημουν στον 4μηνα κυησης ηθελε ναμου την κόψει οδιευθυντης ιατρικης υπηρεσιας που εβαζε τους τοπικους κορινθιους και ενώ ειχα τεραστια αναμονη.κρατουσαν αλλον με 5-6 μήνες αναμονη.ΤΟψαξα πολυ .Δεν μπορουσαν να με απολυσουν με την αιτιολογια οτι ημουν εγκυος υπηρχαν θεσεις και απαγορευεται από το εργατικο δικαιο να διωχνεις εξκυο και εργαζομενο σε αναρρωτικη.δεν πληρωνομουν για 6μηνες λογω αδειας κυησης και 1 μηνα αναρρωτικης, οποτε κσποιος αλλος ηταν στην θεση μου.τελικα με απόλυσαν στο τελος της 3ης παρατασης(η αδεια κυησης δεν υπολογιστηκε) και ενω η αναμονη μου ηταν 2 χρονια ακριβως.Πηρανε εκεινο τον καιρο παιδια με 3η παραταση και με ενα μηνα αναμονη.

Εν τω μεταξυ εγω ηθελα να μεινω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο γιατι από αυγουστο 2005 δινει δυο χρονια ειδικευση στην οφθαλμολογια και μπορουσα νομιμα αν παρεμεινα στην οφθαλμολογικη κλινικη να αναγνωρισω το 2ο χρονο.ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ. αναγνωρισα 4 μηνες μονο.Ο διευθυντης μου ηθελε και ο διοικητης αλλα οι αλλοι(τοπικοι διευθυντες θελαν να βαλουν τους δικους τους .κάποιος διευθυντης θα εβαζε για βουλευτης στο νομο και ηθελε να κρατησει τους ντοπιους ειδικευομενους). Αν ηταν ετσι θα ειχα φυγει να παω σε αλλο νοσοκομειο.ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΑΝ ενω εχω ενα παιδι και 2 χρονια αναμονη. Δυστυχως δεν ηξερα οτι ο ενας από τους δυο παραγοντες ειναι ο χρονος αναμονής .ηξερα μονο τον αριθμο των παρατασεων.Θα το ειχα κυνηγησει .ΕΤΣΙ με απολυσαν 9 ιανουαριου 2006 αν και ειχα παρει αναρρωτικήαπό 20-12 εως 10-01-06 λογω χολοκυστεκτομής!(μαλλον από τα κιλα της κυησης).ΤΩΡΑ θΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΦΟΡΑ. εχω δικιο?τι λετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή υποστηρίζουν οτι ειμαι προβοκατορας ;-)

θα σου στειλω τις πληροφορίες από εδω καιπέρα ιδιατέρως

ασπρη γατα μαυρη γατα σημασια εχει να πιανει τα ποντικια!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

amanda πες μου σε παρακαλω

εγω εκανα 1 χρονο ειδικότητα οφθαλμολογιας στην κορινθο.ειχα 4τοτε χρονια αναμονης μετα .πηρα την πρωτη παραταση οριακά ως χρησιμη στον διευθυντη .μετα τη δευτερη δυσκολα αλλά ειχα μαθει τι γινόταν και ειχε θεσεις το νοσοκομειο.Μετα ενω ημουν στον 4μηνα κυησης ηθελε ναμου την κόψει οδιευθυντης ιατρικης υπηρεσιας που εβαζε τους τοπικους κορινθιους και ενώ ειχα τεραστια αναμονη.κρατουσαν αλλον με 5-6 μήνες αναμονη.ΤΟψαξα πολυ .Δεν μπορουσαν να με απολυσουν με την αιτιολογια οτι ημουν εγκυος υπηρχαν θεσεις και απαγορευεται από το εργατικο δικαιο να διωχνεις εξκυο και εργαζομενο σε αναρρωτικη.δεν πληρωνομουν για 6μηνες λογω αδειας κυησης και 1 μηνα αναρρωτικης, οποτε κσποιος αλλος ηταν στην θεση μου.τελικα με απόλυσαν στο τελος της 3ης παρατασης(η αδεια κυησης δεν υπολογιστηκε) και ενω η αναμονη μου ηταν 2 χρονια ακριβως.Πηρανε εκεινο τον καιρο παιδια με 3η παραταση και με ενα μηνα αναμονη.

Εν τω μεταξυ εγω ηθελα να μεινω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο γιατι από αυγουστο 2005 δινει δυο χρονια ειδικευση στην οφθαλμολογια και μπορουσα νομιμα αν παρεμεινα στην οφθαλμολογικη κλινικη να αναγνωρισω το 2ο χρονο.ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ. αναγνωρισα 4 μηνες μονο.Ο διευθυντης μου ηθελε και ο διοικητης αλλα οι αλλοι(τοπικοι διευθυντες θελαν να βαλουν τους δικους τους .κάποιος διευθυντης θα εβαζε για βουλευτης στο νομο και ηθελε να κρατησει τους ντοπιους ειδικευομενους). Αν ηταν ετσι θα ειχα φυγει να παω σε αλλο νοσοκομειο.ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΑΝ ενω εχω ενα παιδι και 2 χρονια αναμονη. Δυστυχως δεν ηξερα οτι ο ενας από τους δυο παραγοντες ειναι ο χρονος αναμονής .ηξερα μονο τον αριθμο των παρατασεων.Θα το ειχα κυνηγησει .ΕΤΣΙ με απολυσαν 9 ιανουαριου 2006 αν και ειχα παρει αναρρωτικήαπό 20-12 εως 10-01-06 λογω χολοκυστεκτομής!(μαλλον από τα κιλα της κυησης).ΤΩΡΑ θΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΦΟΡΑ. εχω δικιο?τι λετε?

δεν σου εχω ευχαριστα νεα...

δυστυχως εχεις 20 μερες περιπου αποο την ανακοινωση των αποτελεσματων να κανεις ενσταση.. αυτο το διαστημα εχει παρελθει.

επειδη ομως τα εχω κανει να σου πω τι γινεται...

πας στο πεσυ και προωτοκολεις ολα τα εγγραφα με το χαρτι της ενστασης (το εκανα με δικηγορο) το πεσυ ειναι υποχρεωμενο να την στειλει στο υπουργειο... δεν την εστειλε την εστειλα εγω.. το υπουργειο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΣΥ και τη γυριζει πισω στο πεσυ οποτε ο πεσεαρχης κρινει την ενσταση για την δικη του αποφαση και εκδιδει νεα αποφαση με την οποια σωστα εκρινε την πρωτη φορα οτι σωστα εδωσε εκει την θεση (εγω ειχα παει με εγγραφα παρανομιες και μεθοδευσεις που ειχαν γινει για την θεση πλεον του οτι εγω δεν ειχα καμια παραταση και την μεγαλυτερη αναμονη απο ολους)

δευτερο βημα μετα την αποφαση της ενστασης ειναι τα διοικητικα δικαστηρια οπου δεν σε ξαναπροσλαμβανουν συνηθως απλα ξηλωνοουν τον πεσεαρχη... πολλα λεφτα αν και 1 που το ειχε κανει δικαιωθηκε στην αθηνα... στο δια ταυτα τωρα ... με την νεα αποφαση για τις 2 αιτησεις και τις παρατσεις που ειχες αν δεν υπηρχε παλαιοτερος παρατασιακος θα ησουν η πρωτη που θα εδιωχναν με το που εμφανιζοταν καποιος για τμημα.. μονο μιση παραταση θα εκανες ακομα.. δεν ειναι παρηγορια.. αλλα πολλοι παρατασιακοι με βυσμα χασαν τον υπνο τους με την νεα αποφαση και για αυτο την περασαν νυχτα να το μαθουν οσο το δυνατον λιγοτεροι

αν ειχες κανει αγροτικο, 1 χρονο οφθαλμολογιας και 1 κομματι σε παραταση συμπληρωνεις τα απαραιτητα ενσημα και επρεπε να σου πληρωνουν τις αναρρωτικες μεχρι να σε απολυσουνε... πηγαινε στο ικα παρε αντιγραφο για ολα τα ενσημα σου και ρωτα.. ειμαι σιγουρη οτι σε καλυπταν για να σε πληρωνουν και ζητα αυτα τα χρηματα αναδρομικα... σου παιξαν μπινια πιστευω...

και γω 1 τμημα εμεινα απληρωτη αλλα δεν ειχα καλυψει τα ενσημα... εσυ απο οτι καταλαβαινω το πλεον πιθανον ειναι οτι σε καλυπταν και δεν σε πληρωναν για να σε απογοητευσουν και να φυγεις. στις αναρωτικες κτλ σε καλυπτει το ικα οπου στελνει τα χαρτια σου το νοσοκομειο και σου δινει τα λεφτα το ικα.. συμβουλη μου να το ξανακοιταξεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΑΝ ενω εχω ενα παιδι και 2 χρονια αναμονη. Δυστυχως δεν ηξερα οτι ο ενας από τους δυο παραγοντες ειναι ο χρονος αναμονής .ηξερα μονο τον αριθμο των παρατασεων.Θα το ειχα κυνηγησει .ΕΤΣΙ με απολυσαν 9 ιανουαριου 2006 αν και ειχα παρει αναρρωτικήαπό 20-12 εως 10-01-06 λογω χολοκυστεκτομής!(μαλλον από τα κιλα της κυησης).ΤΩΡΑ θΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΦΟΡΑ. εχω δικιο?τι λετε?

Εγω απ ολα οσα ειπες θα σταθω μονο σε ενα γιατι το εχω ψαξει. Στα υπολοιπα, τα βλεπω λογικα οπως σου τα εξηγει η αμαντα. αυτο που λες... ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΑΝ... δεν θα σταθει πουθενα. Ολοι θα σου πουνε, δεν ειναι απολυση, ειναι αυτοδικαιη παραιτηση! Στο λεω γιατι το ειχα κοιταξει οσο εκανα αγροτικο. Οταν ληγει η συμβαση σου η και η παραταση σου επειδη ερχεται ο επομενος...αυτοματως σου διακοπτουν την συνεργασια. Δεν απολυεσαι, γιατι ο ορος αυτος επιφερει αποζημιωση. Δεν θα εκανε το κρατος τετοιο λαθος. Απλα ληγει αυτοδικαια η συνεργασια σου μαζι τους, επειδη εφτασε ο αντικαταστατης. Κοιταξε το, αλλα αν εχεις υπογραψει χαρτι παραιτησης, το βλεπω δυσκολο να σε ξαναπαιρνουν. Βεβαια αδυνατον δεν ειναι τιποτα. Και εννοειται πως εχεις καθε δικαιωμα να το κυνηγησεις. Την αρνητικη απαντηση την εχεις ηδη. Σου μενει να ψαξεις την θετικη! Ειναι αναμφισβητητο δικαιωμα σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτος απο τα χρηματα που σου οφειλουν απο τις αναρρωτικες (γιατι πσιτευω πως εχεις καλυψει τα απαραιτητα ενσημα)

καλο θα ηταν να κανεις και χαρτια στο ταμειο ανεργειας.. δεν ειναι πολλα.. γυρω στα 300 ευρω αλλα απο το ολοτελα.. καλη και η παναγιωταινα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτος απο τα χρηματα που σου οφειλουν απο τις αναρρωτικες (γιατι πσιτευω πως εχεις καλυψει τα απαραιτητα ενσημα)

καλο θα ηταν να κανεις και χαρτια στο ταμειο ανεργειας.. δεν ειναι πολλα.. γυρω στα 300 ευρω αλλα απο το ολοτελα.. καλη και η παναγιωταινα...

λεφτα για τη κυηση πηρα μετα αποΟΑΕΔ και το επιδομα απο ΤΣΑΥ.από νοσοκομειο τιποτα.δεν θα επρεπε?

Εγω απ ολα οσα ειπες θα σταθω μονο σε ενα γιατι το εχω ψαξει. Στα υπολοιπα, τα βλεπω λογικα οπως σου τα εξηγει η αμαντα. αυτο που λες... ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΑΝ... δεν θα σταθει πουθενα. Ολοι θα σου πουνε, δεν ειναι απολυση, ειναι αυτοδικαιη παραιτηση! Στο λεω γιατι το ειχα κοιταξει οσο εκανα αγροτικο. Οταν ληγει η συμβαση σου η και η παραταση σου επειδη ερχεται ο επομενος...αυτοματως σου διακοπτουν την συνεργασια. Δεν απολυεσαι, γιατι ο ορος αυτος επιφερει αποζημιωση. Δεν θα εκανε το κρατος τετοιο λαθος. Απλα ληγει αυτοδικαια η συνεργασια σου μαζι τους, επειδη εφτασε ο αντικαταστατης. Κοιταξε το, αλλα αν εχεις υπογραψει χαρτι παραιτησης, το βλεπω δυσκολο να σε ξαναπαιρνουν. Βεβαια αδυνατον δεν ειναι τιποτα. Και εννοειται πως εχεις καθε δικαιωμα να το κυνηγησεις. Την αρνητικη απαντηση την εχεις ηδη. Σου μενει να ψαξεις την θετικη! Ειναι αναμφισβητητο δικαιωμα σου!

δεν εληξε η παραταση ειχα δυο μηνες ακομα.δεν υπεγραψα κανενα χαρτι παραιτησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ηταν παρανομο και καταχρηστικο που σε διωξαν πριν ληξει η θητεια σου και μονο με αυτο μπορουσες εκεινη την στιγμη να τους πας σε διοικητικο δικαστηριο (ασε το οτι ησουν και εγκυος επιπλεον) γιατι με την ενσταση τα καλυπτουν μεταξυ τους.

ποτε δεν εχουν δικαιωμα να σπασουν παραταση εκτος αν παρουσιαστει γιατρος να υπηρετησει κανονικα και ειναι ο πιο παλιος παρατασιακος.

σου παιξαν φουστια

το νοσοκομειο δεν καλυπτει τετοιες παροχες στους ειδικοευομενους μονο στους αγροτικους. το ικα τους πληρςνει αναρωτικες, επιδοματα κτλ

ενας δικηγορος θα σου πει αν εχει νοημα να το διεκδικησεις τωρα... αλλα αφου σου διακοψανε και την παραταση τοτε ειχες ακομα 1 χαρτι στο χερι σου που δυστυχως δεν το επαιξες εγκαιρως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ηταν παρανομο και καταχρηστικο που σε διωξαν πριν ληξει η θητεια σου και μονο με αυτο μπορουσες εκεινη την στιγμη να τους πας σε διοικητικο δικαστηριο (ασε το οτι ησουν και εγκυος επιπλεον) γιατι με την ενσταση τα καλυπτουν μεταξυ τους.

ποτε δεν εχουν δικαιωμα να σπασουν παραταση εκτος αν παρουσιαστει γιατρος να υπηρετησει κανονικα και ειναι ο πιο παλιος παρατασιακος.

σου παιξαν φουστια

το νοσοκομειο δεν καλυπτει τετοιες παροχες στους ειδικοευομενους μονο στους αγροτικους. το ικα τους πληρςνει αναρωτικες, επιδοματα κτλ

ενας δικηγορος θα σου πει αν εχει νοημα να το διεκδικησεις τωρα... αλλα αφου σου διακοψανε και την παραταση τοτε ειχες ακομα 1 χαρτι στο χερι σου που δυστυχως δεν το επαιξες εγκαιρως

διεκοψαν 3 παρατασεις ταυτοχρονα.λεγανε οτι ειμαι ηπαλιοτερη αλλα δεν ημουν αν αφαιρουσαν την αδεια κυησης. τον προηγουμενο μηνα της απόλυσης μου ενω δεν ειχαν δεν ειχαν μια θεση κρατησαν 5 στις 5 παλιους συν τους καινουργιους τους κανονικους.Κοιταξε το νοσοκομειο κορινθου το παρακανει...και επίσης προσθετω οτι η θεση του ειδικευομενου ειναι η χειριστη απο ολα τα νοσοκομει ατης ελλαδας.Δεν μπορει να ειναι χειρότερα αλλου.Μας βαζουν να τσακωνομαστε,να καρφωνουμε ο ενας τον αλλον,κανουν εφημερις χειρουργικης και ορθοοπεδικης οι ειδ/νοι οφθ.ΘΑ ηθελα να αλλαζε κατι νατους εσπαγα τον τσαμπουκα......και την ασυδοσια τους....Δεν εφαρμοζουν κανενα νομο για τους ειδνους .Μονο τους βριζουν(αυτο αφορα στη χειρουργικη και ορθοπεδικη και ετσι τα ακουνε και οι οφθαλμιατροι) .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. ο συνηγορος του πολιτη γνωμωδοτει απλα. η αποφαση του .συμβουλευτικο χαρακτηρα εχει και δεν επιβαλεται οπως ενος δικαστηριου.

2. ο νομος αναφερει σαφως οτι στην παραταση προηγειται αυτος που εχει τις λιγοτερες παρατασεις και μεγαλυτερη αναμονη χωρις να αναφερει ποιο απο τα 2 κριτηρια βαραινει περισσοτερο ωστε να χρησιμοποιουν ως βαρυτερο το επιχειρημα που βολευει τον εκαστοτε βυσματια.

3. οσοι ειδικευομενοι πηραν αναρρωτικη αδεια το τελευταιο διμηνο προ της ληξης της θητειας τους αποκλειονται αυτοματως και αν εχουν παρει παραταση διωχνονται ως παρανομοι.

4. αν σε εδιωξαν χωρις να ηρθε κανονικος ειδικευομενος υ

παρχει περιπτωση να στηριξεις την υποθεση σου. αν ηρθε και ισουν η παλαιοτερη ορθα σε εδιωξαν γιατι δεν μετρανε οι αδειες σε αυτα (εκτος αν ησουν εγκυος τοτε που δεν ξερω πως θα το χειριστει δικηγορος τοτε)

5. ο νομος για τις παρατασεις δεν αναφερει κοινωνικα κριτηρια δηλ γαμο, παιδια κτλ αν θελουν το μετρανε οι πεσεαρχες.

τωρα πια πιστευω οτι δεν γινεται κατι. 1 δικηγορος με εμπειρεια στα διοικητικα δικαστηρια μπορει να σου πει αν μπορει να στηριξει υποθεση. παντως την ενσταση ξεχνα τη. και εισαι εκτος χρονικων οριων και δεν θα σε βγαλει πουθενα. παντως αν παρεις τηλεφωνο τωρα στην νομαρχια θα δεις οτι οι περισσοτερες αν οχι ολες οι θεσεις που ηταν για παρατασιακους εχουν καλυφθει απο ατομα που εκμεταλευτηκαν τον νεο νομο για τις σπαστες ειδικοτητες. να σε παρουν πισω δεν γινεται. δεν ξερω αν ο δικηγορος μπορει να ζητησει χρηματικη αποζημιωση... αν το αποφασισεις μπορω να σου δωδω τη σχετικη νομοθεσια για τις παρατασεις

υς στο καθε νοσοκομειο γινεται οτι αποφασισουν οι μεγαλοι.. οι ειδικευομενοι χευρουργικης βλεπαμε ολες τις χειρουργικες ειδικοτητες (χειρουργικη, ορθ, γυν, ουρ, ωρλ -που δεν ειχε καν επιμελητη-) και επειδη καναν τα παντα πασα οι παθολογοι με την μια και τα οφθ. και τα δερματολογικα και οσοι ηταν σε παραταση βλεπαν και τα παιδιατρικα

α να μην ξεχασω και τα οδοντιατρικα που δεν παταγαν ποτε οι οδοντιατροι... και οι παθολογοι ενω εφημερευαν καρδιολογοι.. και ενιοτε 2 επιμελητες με 2 αγροτικους η αγροτικο και παρατασιακο.. δεν κατεβαινε ποτε κανενας απο τους 4 αν δεν αποδεικνυε ο ειδικευομενος της παθ οτι ηταν καρδιολογικο το περιστατικο η αν ηταν σε κλινικη να τον καλεσει ο εκαστοτε επιμελητης που προφανςσ δεν ηταν στο νοσοκομειο οταν στραβωνε το περιστατικο

1 ομορφια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. ο συνηγορος του πολιτη γνωμωδοτει απλα. η αποφαση του .συμβουλευτικο χαρακτηρα εχει και δεν επιβαλεται οπως ενος δικαστηριου.

2. ο νομος αναφερει σαφως οτι στην παραταση προηγειται αυτος που εχει τις λιγοτερες παρατασεις και μεγαλυτερη αναμονη χωρις να αναφερει ποιο απο τα 2 κριτηρια βαραινει περισσοτερο ωστε να χρησιμοποιουν ως βαρυτερο το επιχειρημα που βολευει τον εκαστοτε βυσματια.

3. οσοι ειδικευομενοι πηραν αναρρωτικη αδεια το τελευταιο διμηνο προ της ληξης της θητειας τους αποκλειονται αυτοματως και αν εχουν παρει παραταση διωχνονται ως παρανομοι.

4. αν σε εδιωξαν χωρις να ηρθε κανονικος ειδικευομενος υ

παρχει περιπτωση να στηριξεις την υποθεση σου. αν ηρθε και ισουν η παλαιοτερη ορθα σε εδιωξαν γιατι δεν μετρανε οι αδειες σε αυτα (εκτος αν ησουν εγκυος τοτε που δεν ξερω πως θα το χειριστει δικηγορος τοτε)

5. ο νομος για τις παρατασεις δεν αναφερει κοινωνικα κριτηρια δηλ γαμο, παιδια κτλ αν θελουν το μετρανε οι πεσεαρχες.

τωρα πια πιστευω οτι δεν γινεται κατι. 1 δικηγορος με εμπειρεια στα διοικητικα δικαστηρια μπορει να σου πει αν μπορει να στηριξει υποθεση. παντως την ενσταση ξεχνα τη. και εισαι εκτος χρονικων οριων και δεν θα σε βγαλει πουθενα. παντως αν παρεις τηλεφωνο τωρα στην νομαρχια θα δεις οτι οι περισσοτερες αν οχι ολες οι θεσεις που ηταν για παρατασιακους εχουν καλυφθει απο ατομα που εκμεταλευτηκαν τον νεο νομο για τις σπαστες ειδικοτητες. να σε παρουν πισω δεν γινεται. δεν ξερω αν ο δικηγορος μπορει να ζητησει χρηματικη αποζημιωση... αν το αποφασισεις μπορω να σου δωδω τη σχετικη νομοθεσια για τις παρατασεις

υς στο καθε νοσοκομειο γινεται οτι αποφασισουν οι μεγαλοι.. οι ειδικευομενοι χευρουργικης βλεπαμε ολες τις χειρουργικες ειδικοτητες (χειρουργικη, ορθ, γυν, ουρ, ωρλ -που δεν ειχε καν επιμελητη-) και επειδη καναν τα παντα πασα οι παθολογοι με την μια και τα οφθ. και τα δερματολογικα και οσοι ηταν σε παραταση βλεπαν και τα παιδιατρικα

α να μην ξεχασω και τα οδοντιατρικα που δεν παταγαν ποτε οι οδοντιατροι... και οι παθολογοι ενω εφημερευαν καρδιολογοι.. και ενιοτε 2 επιμελητες με 2 αγροτικους η αγροτικο και παρατασιακο.. δεν κατεβαινε ποτε κανενας απο τους 4 αν δεν αποδεικνυε ο ειδικευομενος της παθ οτι ηταν καρδιολογικο το περιστατικο η αν ηταν σε κλινικη να τον καλεσει ο εκαστοτε επιμελητης που προφανςσ δεν ηταν στο νοσοκομειο οταν στραβωνε το περιστατικο

1 ομορφια

3. οσοι ειδικευομενοι πηραν αναρρωτικη αδεια το τελευταιο διμηνο προ της ληξης της θητειας τους αποκλειονται αυτοματως και αν εχουν παρει παραταση διωχνονται ως παρανομοι......?????

Καλα εiχα κωλiκο ηπατος και χειρουργηθηκα αμεσως για χολοκυστεκτομή. τι να έκανα_?

Στειλε μου αν θες την νομοθεσιά για τις παρατασεις

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο νομος το προβλεπει ρητα.. αν καποιος εχει παρει παραταση ενω ειχε παρει αναρρωτικη το τελευταιο διμηνο προ της ληξης της θητειας του και του κανει ενσταση αποδεικνυοντας το.. ο παρανομος παρατασιακος απολυεται αυτυματως...

τωρα ειναι αργα

θα το ψαξω και θα σου δωσω τους αριθμους των φεκ συντομα...

(οι ανναρωτικες στις παρατασεις δεν προσμετρωνται)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.