Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Γεια σας, θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το επιπεδο της νευρολογικης κλινικης σε αυτα τα 2 νοσοκομεια, αν αξιζει δηλαδη να δηλωσω κομματι της ειδικοτητας εκει μεχρι να μπω στην πανεπιστημιακη κλινικη που εχω δηλωσει απο πριν.

Εκτος απο επειγοντα που υποθετω θα γινεται χαμος, εκπαιδευομαστε στη νευροαπεικονιση, εξωτερικα ιατρεια και νευροφυσιολογικες εξετασεις?

Υπαρχει καποιο αλλο νοσοκομειο που να δινει σπαστο μερος νευρολογιας και να ειναι καλη η κλινικη του?

Οποιος ξερει κατι ας μου πει, ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

η καλυτερη παθολογια μακραν ειναι του Σιων. σε ολα τα επιπεδα. οποιος προλαβει και ειναι ειδικευομενος πριν βγει στη συνταξη ειναι πραγματικα τυχερος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδια καλησπερα...σκεφτομαι να κανω την ειδικοτητα γενικης ιατρικης στη Θεσσαλονικη...εχετε να προτεινετε καποιο νοσοκομειο????Σε ποιο ας πουμε ειναι καλυτερο να λαβει καποιος ειδικοτητα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

λοιπον κανω ειδικοτητα σε πανεπιστημιακο-¨))))))))))))) χαχαχαχα βλακειεσ ενασ μυθοσ

ολοι στο εξωτερικο παιδια

ειμαι στο 3 ετοσ και θελω να φυγω.εδω παρακαλασ την καθε γραμματεα να κανεισ μια ακτινογραφια στον αρρωστο σου¨))))))))καταλαβατε σε αυτη που δεν εχει ιδεα που δουλευει χαρη σε μασ που λιωσαμε να διαβαζουμε και συνεχιζουμε .

τελοσ παντων εδω ειναι ενα χαλι και μην ακουτε πανεπιστημιακα¨)))))))σαχλαμαρεσ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα και απο μένα! Πρώτα απολα να ευχαριστήσω όλους όσους καταθέτουν τη σοφία τους για να βοηθήσουν εμάς τους ψάρακες.Και για να μπώ στο θέμα μου, ενδιαφέρομαι για παθολογία.Μου άρεσε πολύ η αποψη της AMANDA νομίζω σε άλλο τόπικ οτι να γίνει κάποιος καλός παθολόγος πρέπει να κάνει σπαστή την ειδικότητα¨:2 πρώτα έτη σε περιφερικο νοσοκομείο και μετά σε κάποιο μεγάλο, οπότε την σκέφτομαι σοβαρά.Έχει κανείς να προτείνει κάποιο περιφερικό νοσοκομείο που να δίνει 2-3 χρόνια? Ενδιαφέρομαι να έχει αρκετά περιστατικά αλλά και να ασχολούνται οι επιμελητές μαζί σου γιατι το έχω άχτι μετα απο τόσα χρόνια αδιαφορίας ως φοιτήτρια.

Thank's again

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νατάσα, εάν ενδιαφέρεσαι για β. Ελλάδα η παθολογική στο νοσ. της βέροιας είναι πιστεύω μια από τις καλύτερες επιλογές. ένα θα σου πω, διευθυντής χ. Κούτρας.Αυτοί που γνωρίζουν καταλαβαίνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εγώ λέω να κάνω Παθολογική Ανατομία. Σκέφτομαι να πάω ΚΑΤ για 2 χρόνια που δεν έχει αναμονή και να κάνω πλήρη Σωτηρία, Ιπποκράτειο, Λαϊκό ή Αρεταίειο. Ξέρει μήπως κανείς πού είναι καλύτερα; Γιατί δεν είμαι μέσα στα πράγματα και δεν ξέρω ούτε καν με τι κριτήρια να επιλέξω. Ξέρω ότι το Αρεταίειο έχει πολύ καλή ομάδα αλλά ανοίγει θέση αργότερα απ'ό,τι στα υπόλοιπα. Κανείς ιδέες; Pleeease!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

για μας που δεν θελουμε να φυγουμε εξωτερικο..τι λεει η παιδοψυχιατρικη ανα την ελλαδα?αν μπορει καποιος να με κατατοπισει για τα νοσοκομεια που δινουν πληρη ειδικοτητα..

και η ουρολογια στο παγνη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για μας που δεν θελουμε να φυγουμε εξωτερικο..τι λεει η παιδοψυχιατρικη ανα την ελλαδα?αν μπορει καποιος να με κατατοπισει για τα νοσοκομεια που δινουν πληρη ειδικοτητα..

και η ουρολογια στο παγνη?

Γλυκιά μου εσσα, η παιδοψυχ είναι μια καλη ευκαιρία, έχω ακούσει πως στη Θεσνικη κάνουν καλή δουλειά. Τελείωσε πρώτα στα Χανιά και βλέπεις, μην αγχώνεσαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,για νευρολογία είναι καλύτερα Πατρα, Κρητη ή Αλεξ/πολη; Μέσος όρος αναμονής πόσο είναι περίπου; Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΡΙΟΥ ΚΑΙ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?

Το Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης έχει 3 διαφορετικές Χειρουργικές Κλινικές!

Αν πέσεις στη μία από αυτές θα σωθείς, αν πέσεις στις άλλες 2, θα πας άπατος με μηδέν χειρουργεία!

Το κακό είναι πως δεν μπορείς να προβλέψεις που θα πέσεις...

Φύγε στην Αγγλία και γύρνα με όσα χειρουργεία έχουν κάνει στη ζωή τους οι διευθυντές των Κλινικών εδώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει καποιος για το τι γινεται για τα στρατιωτικα νοσοκομεια?ΑΞιζει καποιος να κανει παθολογια σε αυτα?

Υπάρχει ολόκληρη ενότητα σχετικά με τα στρατιωτικά Νοσοκομεία, λίγο πιο κάτω.

Διάβασέ την όλη και αποφάσισε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΡΙΟΥ ΚΑΙ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?

Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης Κλινικη ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ. (Αν μου απαντούσε καποιος για το ερωτημα μου για νευρολογια θα με υποχρεωνε..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κατι ρε παιδια.

1.Δεν ειμαι καλα ενημερωμενος.Γιατι λετε οτι πρεπει να εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για να κανεις εξω ειδικοτητα?Αφου πληρωνεσαι στην ειδικοτητα.Ετσι δν ειναι?

και κατι λιγο οφ τοπικ

2.Ολοι εσεις εδω περα που ειστε μεγαλυτεροι και περασατε τα καλα φοιτητικα χρονια τι αποψη εχετε για την ιατρικη?Βρηκατε αυτα που περιμενατε ή απογοητευτηκατε?

Εγω εχω τη δυνατοτητα να παω πατρα.Με τον greghouse και ουρανιοτξο εχω μιλησει.Οι υπολοιποι?

3.Και κατι πιο συγκεκριμενο.Δεν ειδα πουθενα για πατρα κανα σχολιο.Το νοσοκομειο της πατρας που ειναι πανεπιστημιακο ξερετε τι παιζει?Θεωρειται καλο για καποιες ειδικοτητες?Αναμονες?

4.Εχω ακουσει οτι οι καθηγητες εκει σε ενθαρυννουν για ερευνα.Ερευνα για εξω ή εδω (ίσως ειναι αστεια η ερωτηση για ερευνα στην ελλαδα αλλα ποτε δν ξερεις..μηπως εχει ακουσει κανεις σας)?

Τροποποιήθηκε από georgerififi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι ρε παιδια.

1.Δεν ειμαι καλα ενημερωμενος.Γιατι λετε οτι πρεπει να εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για να κανεις εξω ειδικοτητα?Αφου πληρωνεσαι στην ειδικοτητα.Ετσι δν ειναι?

και κατι λιγο οφ τοπικ

2.Ολοι εσεις εδω περα που ειστε μεγαλυτεροι και περασατε τα καλα φοιτητικα χρονια τι αποψη εχετε για την ιατρικη?Βρηκατε αυτα που περιμενατε ή απογοητευτηκατε?

Εγω εχω τη δυνατοτητα να παω πατρα.Με τον greghouse και ουρανιοτξο εχω μιλησει.Οι υπολοιποι?

3.Και κατι πιο συγκεκριμενο.Δεν ειδα πουθενα για πατρα κανα σχολιο.Το νοσοκομειο της πατρας που ειναι πανεπιστημιακο ξερετε τι παιζει?Θεωρειται καλο για καποιες ειδικοτητες?Αναμονες?

4.Εχω ακουσει οτι οι καθηγητες εκει σε ενθαρυννουν για ερευνα.Ερευνα για εξω ή εδω (ίσως ειναι αστεια η ερωτηση για ερευνα στην ελλαδα αλλα ποτε δν ξερεις..μηπως εχει ακουσει κανεις σας)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, παίδες!!! Ο κολλητός μου θέλει να δηλώσει Παιδοχειρουργική Θεσσαλονίκη και κλάσικα, επειδή είμαι φοιτητής εδώ, ρώτησε την άποψή μου για τα 3 νοσοκομεία που δίνουν την ειδικότητα.Από την άποψη του φοιτητή, η Παιδοχειρουργική του Παπαγεωργίου, είναι μια καλή κλινική, αλλά η ματιά του φοιτητή είναι σαφέστατα άκρως διαφορετική από αυτήν του ειδικευόμενου......Έχει κανείς μια πιο εξειδικευμένη άποψη για τις Παιδοχειρουργικές των Παπαγεωργίου, Ιπποκρατείου και Γεννηματάς Θεσσαλονίκης( κλίμα κλινικής, που δίνουν χειρουργεία, εργασίες κτλ...)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω δηλωσει για παθολογια στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ιωαννινων..Το θεμα ειναι ομως οτι μπαινω 5/2017...! και δεν ξερεις που θα πεσεις..ειτε στην κλινικη ελισαφ ειτε στην κλινικη του τσιανου.Απο την αλλη πλευρα στον ακριτιδη στο χατζηκωστα ειναι το 2/2016.Ποιο ειναι προτιμοτερο..?το θεμα ειναι οτι ημουν στην κλινικη του ελισαφ και εκει θα θελα να παω αλλα δεν ειναι σιγουρο..απο την αλλη πλευρα λενε οτι ο ακριτιδης ειναι πολυ καλος..Και επισης ενδιαφερομαι για δημοσιευσεις και ερευνα ως ειδικευομενος.Ασχολουνται με αυτα στο χατζηκωστα η ειναι καθαρα θεμα πανεπιστημιακων νοσοκομειων αυτο?Γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε οποιοδήποτε νοσοκομείο να δουλέψεις αν υπάρχουν ειδικευμένοι που έχουν όρεξη παντού μπορεί να κάνεις έρευνα και δημοσιεύσεις.

Επειδή ζω το πανεπιστημιακό νοσοκομείο καθημερινά θα σου πρότεινα να επιλέξεις αν μπορείς την κλινική του Τσιάνου γιατί εκτός από έρευνα έχει και εκείνους τους ειδικευμένους που θα σε μάθουν τα απλά πράγματα που χρειάζονται στην καθ' ημέρα πράξη και όχι τόσο πολύ εξεζητημένα (σε περίπτωση που θέλεις να ιδιωτεύσεις). Αντίθετα επέλεξε την κλινική του Ελισάφ σε περίπτωση που θες να ακολουθήσεις νοσοκομειακή καριέρα... Και στο Χατζηκώστα είναι πολύ καλή η κλινική. Αλλά εγώ θα επέλεγα Τσιάνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιος απο χατζηκωστα ???απο πανεπιστημιακο τα ξερω αυτα..απλα αξιζει να φαω 1,5 χρονο παραπανω?

ασχετο..ε??ειδικοτητα στη δ κλινικη εκανες με γκλατζουνη μηπως..??!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα το 2017 πού ξέρεις ότι δε θα έχουν πάρει σύνταξη αυτοί; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.