Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Με τα νοσοκομεια ΙΚΑ και την παθολογια τί γινεται?Εχει ανεις εγκυρες πληροφοριες?Και δε μιλαω για τα μικρα ΙΚΑ αλλα για το Πεντελης που λογικα ειναι το πιο οργανωμενο-εχει την περισσοτερη κινηση.Βοηθεια κανεις?

Για το 1ο ΙΚΑ όπου αναφέρεσαι ,έχει 3 παθολογικές κλινικές... μόνο η μία είναι κάπως αξιόλογη.

Οι άλλες 2 θυμίζουν λίγο χρόνια σχολής (ιατρικής Αθηνών),όπου είσαι ψιλοπαρατηρητής, δεν υπάρχει διάθεση για εκπαίδευση και λίγα περιστατικά.κοινώς emkafes

Για πλήρη Παθολογία δε νομίζω πως αξίζει

Σε πια από τις 3 θα πέσεις είναι καθαρά θέμα τύχης (ενδεχομένως και βύσματος... )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε να κανεις φουλ παθολογια σε ικα δε λεει με τιποτα. Εχει βεβαια την πιο μικρη αναμονη αλλα εσυ ξερεις τι ψαχνεις απο την ειδικοτητα. Και η επιλογη σε ποια κλινικη θα πας καμια φορα οντως μπορει να προεπιλεχθει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλύτερα για κάθε ειδικότητα παίζει να είναι το έξω emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή εχω τελειωσει πατρα και δεν ξερω τα αθηναικα νοσοκομεια ,

που λετε καλύτερα για δερματολογία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή εχω τελειωσει πατρα και δεν ξερω τα αθηναικα νοσοκομεια ,

που λετε καλύτερα για δερματολογία?

πίσω φίλεεε πίσωωωωω :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σαν προσφατα παλιος φοιτητης που περασε απο τις κλινικες του ΠΑΓΝΗ και έχω μια εικόνα θα έλεγα:

Παθολογία: αν θελετε να αφησετε τα κοκκαλακια σας στον Μπουμπα...

Πνευμονες: πολύ καλη,χαλαρή κλινική,καλό κλίμα, καλές εργασιες

Καρδια: μμμμμμμμμμ, παντως αποκτας πολλα κονε με Βαρδα!!

Ογκολογια: ανεπιφυλακτα (Γεωργουλιας και πληθος καλων επιμελητων με ολα τα κομφορ)

Νευρολογία : ανεπιφυλακτα...πολυ καλο επιπεδο,μοναδα ΑΕΕ...καλο ογκο ασθενων (Πλαιτακης με τις μερες του,αλλα βοηθαει)

Ψυχιατρικη: μπα...ισως με τον νεο καθηγητη να γινει κατι....

Νεφρολογια: ανεπιφυλακτα...ισως ο καλυτερος καθηγητης που εχω δει (Δαφνης)

Γενικη Χειρουργική: αστα λα βιστα

ΧΟΓΚ: η μονη χειρουργικη ογκολογικη στην Ελλαδα, που σε βγαζει Γεν. Χειρουργό...μακριααααα

Αναισθησιολογια: πολυ καλη κλινικη με προοπτικες,αναβαθμισεις

Οφθαλμολογια: αν μπεις στειλε μου το πως....Παλληκαρης και Τσιλιμπαρης το εχουν κανει αββατον,κλασσατη ειδικοτητα(λειζερ,GPAL...)

Ρευμα: παλι Μπουμπας αλλα σε πολυ καλυτερο κλιμα

Ωρλ: μακριααααααααα...εκτος αν σας αρεσει η λαντζα...πολυυυυ λαντζα

Αν μπορουν και φοιτητες απο αλλα πανεπιστημιακα ή μη ιδρυματα να αναφερουν ετσι συνοπτικα την εικονα τους,μη τα εχουμε ολα χυμα....

αν εχετε περαιτερω ερωτησεις...ευχαρίστως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

για ουρολογια και θωρακοχειρουργικη στην Θεσ-νικη που ειναι καλα ? ξερει κανεις? Ευχαριστω !

Τροποποιήθηκε από shadow_play
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καποτε ητανε καλα για ουρολογια στο γεννηματας θεσσαλονικη

επειδη πανε καποια χρονια που τελειωσα,αν θες να ρωτησω ενα φιλαρακι που ειναι θεσσαλονικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για ουρολογια και θωρακοχειρουργικη στην Θεσ-νικη που ειναι καλα ? ξερει κανεις? Ευχαριστω !

Για ουρολογία ακουγεται το Γεννηματάς λόγω πανεπιστημιακών.Κάποιοι έχουν παει και Παπαγεωργίου. Δεν έχεις και πολλες επιλογές στην θεσ/νίκη.

Όσο για θώρακα....μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά....εεεε στη θεσσαλονική. Δεν έχει να κάνεις απολύτως τίποτα δυστυχώς. Νομίζω δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουρολογια,απο ο,τι θυμαμαι ως φοιτητρια ηταν καλη κλινικη στο γενηματα/

καλυτερα μαλλον να μιλησεις με κανεναν ειδικευομενο/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ καλες εντυπωσεις απο αχεπα,β νευρολογικη κλινικη συγκεκριμενα.το επιστημονικο προσωπικο το θυμαμαι με πολυ καλες αναμνησεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?Ησουν φοιτητής ή ειδικευόμενος?Και επειδή εχεί περασεί και κάποιος καιρός Β΄ειναι ο Μπαλογιάννης ή ο πρώην Μυλωνάς-νυν Τάσκος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσκος είναι στη Β', αλλά και στον Μπαλογιάννη (από όσο έχω καταλάβει) τα πράγματα είναι καλά για τους ειδικευόμενους :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα συναδελφοι γιατροι

εχω δηλωσει ορθοπαιδικη στο τζανειο στον πειραια

ξερει καποιος αν η επιλογη μου ηταν καλη

βεβαια τωρα δεν νομιζω οτι προλαβαινω να αλλαξω τα χαρτια μου αλλα αν καποιος ηξερε κατι να μου πει θα το εκτιμουσα

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης σε πια απο τις συγχρονες εξοπλισμενες, πανεπιστημιακες η ΕΣΥ, κλινικες εκπαιδευεται καλυτερα ενας νεος πλαστικος χειρουργος στην ελλαδα ??

τηρωντας βεβαιως το greek curriculum τον ειδικευομενων πλαστικων χειρουργων (γενικοτερα χειρουργων) που στην ελλαδα περιλαμβανει στην αρχη της ειδικοτητας ΠΑΡΕΥΡΕΣΗ σε ρινοπλαστικη/κοιλιοπλαστικη/κλπ , στη συνεχεια επισταμενη

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ των χειρουργικων χρονων κ στα τελευταια ετη πληρη συνδυασμο ΠΑΡΕΥΡΕΣΗΣ/ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ωστε να ολοκληρωθει η ΟΠΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνώμη στα παιδιά που ρωτάνε από πάνω, δεν έχω κάποια απάντηση γι'αυτούς. Απλά να αναδείξω μια παθολογική κλινική που λειτουργεί υποδειγματικά, το έζησα ως συγγενής ασθενούς και ξαναπήγα αρκετές φορές. Πρόκειται για την κλινική παθολογικής φυσιολογίας στο Λαϊκό, στον 4ο όροφο.

Πρώτη φορά άκουσα γιατρό στα εξωτερικά της κλινικής να ασχολείται μιάμισι ώρα με ασθενή (και όχι επειδή ήμουν εγώ ως συνάδελφος, δεν είχα εμπλακεί ακόμα), ξαναπήγαμε και η λήψη ιστορικού, τα εργαστηριακά που έστειλε, η φυσική εξέταση που έκανε ήταν υποδειγματική για μάθημα πραγματικά. 2 επιμελητές-ΔΕΠ που ρώτησα εφημερεύουν μέσα κανονικά (3 φορές τον μήνα), οι ειδικευόμενοι ήταν λίγο στρατιώτες αλλά και ο διευθυντής είναι λίγο συνταγματάρχης (Μουτσόπουλος)...γενικά είναι λίγο φόβος, αλλά η κλινική λειτουργεί άψογα και οι γνώσεις μικρών-μεγάλων είναι εντυπωσιακές. Αδιάγνωστα περιστατικά από χρόνια όπως στην δική μας περίπτωση και ασχολούνται ουσιαστικά και λεπτομερώς να βρουν άκρη. Μετά τους ΙΚΑτζήδες παθολόγους ήταν μία όαση πραγματικά. Και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς...

Εκτός από παθολογία νομίζω δίνει και ειδικά μέρη αλλά δεν είμαι βέβαιη.

http://pathophysiology.med.uoa.gr/index.php

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνώμη στα παιδιά που ρωτάνε από πάνω, δεν έχω κάποια απάντηση γι'αυτούς. Απλά να αναδείξω μια παθολογική κλινική που λειτουργεί υποδειγματικά, το έζησα ως συγγενής ασθενούς και ξαναπήγα αρκετές φορές. Πρόκειται για την κλινική παθολογικής φυσιολογίας στο Λαϊκό, στον 4ο όροφο.

Πρώτη φορά άκουσα γιατρό στα εξωτερικά της κλινικής να ασχολείται μιάμισι ώρα με ασθενή (και όχι επειδή ήμουν εγώ ως συνάδελφος, δεν είχα εμπλακεί ακόμα), ξαναπήγαμε και η λήψη ιστορικού, τα εργαστηριακά που έστειλε, η φυσική εξέταση που έκανε ήταν υποδειγματική για μάθημα πραγματικά. 2 επιμελητές-ΔΕΠ που ρώτησα εφημερεύουν μέσα κανονικά (3 φορές τον μήνα), οι ειδικευόμενοι ήταν λίγο στρατιώτες αλλά και ο διευθυντής είναι λίγο συνταγματάρχης (Μουτσόπουλος)...γενικά είναι λίγο φόβος, αλλά η κλινική λειτουργεί άψογα και οι γνώσεις μικρών-μεγάλων είναι εντυπωσιακές. Αδιάγνωστα περιστατικά από χρόνια όπως στην δική μας περίπτωση και ασχολούνται ουσιαστικά και λεπτομερώς να βρουν άκρη. Μετά τους ΙΚΑτζήδες παθολόγους ήταν μία όαση πραγματικά. Και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς...

Εκτός από παθολογία νομίζω δίνει και ειδικά μέρη αλλά δεν είμαι βέβαιη.

http://pathophysiology.med.uoa.gr/index.php

(Sorry για το offtopic)

Ο κύριος Μουτσόπουλος έχει συμπυκνώσει τις απόψεις του για την ιατρική εκπαίδευση στο βιβλίο του "Απόψεις...για αυτιά που δεν ακούν". Όποιος σκέφτεται να δηλώσει στην κλινική του, του συνιστώ να το διαβάσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνώμη στα παιδιά που ρωτάνε από πάνω, δεν έχω κάποια απάντηση γι'αυτούς. Απλά να αναδείξω μια παθολογική κλινική που λειτουργεί υποδειγματικά, το έζησα ως συγγενής ασθενούς και ξαναπήγα αρκετές φορές. Πρόκειται για την κλινική παθολογικής φυσιολογίας στο Λαϊκό, στον 4ο όροφο.

Πρώτη φορά άκουσα γιατρό στα εξωτερικά της κλινικής να ασχολείται μιάμισι ώρα με ασθενή (και όχι επειδή ήμουν εγώ ως συνάδελφος, δεν είχα εμπλακεί ακόμα), ξαναπήγαμε και η λήψη ιστορικού, τα εργαστηριακά που έστειλε, η φυσική εξέταση που έκανε ήταν υποδειγματική για μάθημα πραγματικά. 2 επιμελητές-ΔΕΠ που ρώτησα εφημερεύουν μέσα κανονικά (3 φορές τον μήνα), οι ειδικευόμενοι ήταν λίγο στρατιώτες αλλά και ο διευθυντής είναι λίγο συνταγματάρχης (Μουτσόπουλος)...γενικά είναι λίγο φόβος, αλλά η κλινική λειτουργεί άψογα και οι γνώσεις μικρών-μεγάλων είναι εντυπωσιακές. Αδιάγνωστα περιστατικά από χρόνια όπως στην δική μας περίπτωση και ασχολούνται ουσιαστικά και λεπτομερώς να βρουν άκρη. Μετά τους ΙΚΑτζήδες παθολόγους ήταν μία όαση πραγματικά. Και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς...

Εκτός από παθολογία νομίζω δίνει και ειδικά μέρη αλλά δεν είμαι βέβαιη.

http://pathophysiology.med.uoa.gr/index.php

(Sorry για το offtopic)

Ο κύριος Μουτσόπουλος έχει συμπυκνώσει τις απόψεις του για την ιατρική εκπαίδευση στο βιβλίο του "Απόψεις...για αυτιά που δεν ακούν". Όποιος σκέφτεται να δηλώσει στην κλινική του, του συνιστώ να το διαβάσει...

και ας ριξει και μια ματια στη σχετικη συζητηση στο φορουμ emcolgate

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...hl=μουτσόπουλος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!

Πρέπει να βαλω αυριο τα χαρτια μου για ειδικοτητα μικροβιολογία στην Αθήνα

1. απο τη νομαρχια μου είπαν οτι το μονο δικαιολογητικό που χρειάζονται είναι αντιγραφο πτυχίου.Να τους πιστέψω?

2.αναμεσα σε Γεννηματα,Ιπποκράτειο, Λαικο και Αγλαια Κυριακου τι να διαλέξω?

Παρακαλω αν καποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντίγραφο πτυχίου, μια υπεύθυνη δήλωση (θα σου πουν τι ακριβώς δηλώνεις) και την αίτηση (τη δίνουν εκεί).

Για τα νοσοκομεία ας αναλάβουν οι της περιοχής. ;)

http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?o...5&Itemid=94

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!

Πρέπει να βαλω αυριο τα χαρτια μου για ειδικοτητα μικροβιολογία στην Αθήνα

1. απο τη νομαρχια μου είπαν οτι το μονο δικαιολογητικό που χρειάζονται είναι αντιγραφο πτυχίου.Να τους πιστέψω?

2.αναμεσα σε Γεννηματα,Ιπποκράτειο, Λαικο και Αγλαια Κυριακου τι να διαλέξω?

Παρακαλω αν καποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

για το 1. σου ειπαν, για το 2. με σειρα τί θα εβαζα εγω: γεννηματα.

αγλαια δεν εχω ιδεα γιατι αλλα υπαρχει μια καταρα - κανεναν δεν εχω γνωρισει που να αρχισε και να τελειωσε ειδικοτητα εκει.

λαϊκο αν δε θελεις να ξεπατωθεις χωρις λογο μήν πας.

ευγγελισμος δεν παιζει? επισης δινει πολυ καλη ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.